Jltcuure gtütórt)* GTouranl Anti-Joodse campagne slaat over naar Ver. Staten Chroesjtsjef scheidsrechter in het Verre-Oosten? Betoging met fakkels en hakenkruisvlaggen Overspannen student schiet op professor Arrestatie in Birmingham Anti-semitisme in Amsterdam Twee posttarieven in overweging Runners weigeren achter Elbe uit te varen MAANDAG 4 JANUARI 1960 BUREAUS: Steeastraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD „Stant»aslitfj is ghtbleew inga bert ia icaijeospott' Veertigste jaargang no. 11759 ROTTERDAMS taarclje, meides en daddemekomme Zie pagina 2 SPORT van ZATERDAG Zie pagina T Regering in Bonn sal streng optreden TAE WESTDUITSE regering heeft besloten met kracht op te treden tegen U de anti-semitische campagne, die sinds vorige week in de Bondsre publiek aan de gang is en die tot uiting komt door het kladden van natio- naal-socialistJisehe symbolen en voor het joodse volksdeel beledigende leu zen op synagogen, verzetsmonumenten en eigendommen van Joodse par ticulieren. lozems gaat in plaats van om uitingen an een anti-semitische beweging. In Londen zijn gisteren de echtge note van Barnett Janner, voorzitter van de Joodse raad in Groot-Britan- nië en socialistisch lid van het Lager huis. en het joodse telegraafagent- schap opgebeld door iemand die zei namens de Britse nazi-beweging mee te delen dat als de Joodse raad geen einde maakt aan zijn protesten tegen wat er in Duitsland gebeurt, krach tige maatregelen genomen zullen Wilhelm Meinberg, voorzitter van de Deutsche Reichspartei, aan het woord op een persconferentie in Bonn. „De synagoge-schenders heb ben geen begrip van de doelstellingen der D.R.P.", beweerde hij. „De partij distantieert zich volkomen van hen". Op de foto ziet men rechts Adolf von Thadden, bestuurslid van de neo-nazistische partij. Voor tweede keer gesakt Een overspannen student heeft za terdagavond in VVageningen een vrou welijke hoogleraar in de schouder geschoten. Een tweede kogel kwam in het been van de student zelf te recht. De student, de 33-jarige Bulgaar J. L. kwam mevr. prof. dr. C. A. Rein- ders-Gouwentak op straat tegen. Zij was met haar echtgenoot, de emeritus hoogleraar prof. dr. E. Reinders, op weg naar haar woning. De overspannen jongeman hield mevrouw Reinders staande en zei haar, dat het hem nu niets meer kon schelen, nu zij hem weer voor een examen had laten zakken. Hij richtte een revolver op mevrouw Reinders die zich met een paraplu trachtte te verdedigen. Tweemaal moet de Bulgaar heb ben geschoten. De eerste kogel trof mevrouw Reinders in de schouder en de tweede kwam waarschijnlijk door een slag met de paraplu in het been van de aanvaller zelf terecht Na de mislukte aanslag liep de stu dent weg en meldde zich op het po litiebureau. Hij is niet zwaar ge wond, doch wel volkomen overstuur Mevrouw Reinders werd thuis ver bonden. De kogel is aan de voorzijde in haar schouder gedrongen en ver liet het lichaam weer aan de achter zijde. De toestand van de hoogleraar is niet ongunstig. De Bulgaarse student kreeg vier jaar geleden asiel in ons land na een vlucht uit Bulgarije. Aan de land bouwhogeschool in Wageningen zette hij vervolgens zijn studie voort. De Britse politie heeft de hulp inge roepen van Interpol bij het zoeken van de man die in Birmingham de 27-jarige Stephanie Baird met een tafelmes heeft onthoofd. Zij was de eerste van drie jonge vrouwen die in ruim een week tijds werden vermoord. Gisteren arresteerde de politie een 47- jarige voorman, die ervan wordt ver dacht de achttienjarige Pauline Blaney wier lijk vrijdag in een flat te Bir mingham werd gevonden te hebben vermoord. Mogelijk staat deze zaak ech ter los van de beide anderen. De derde vrouw die werd vermoord, was mevrouw Ruby May Carter, die in Cowbridge (Wales) werd doodgeslagen. Zij was afkomstig uit Birmingham. De politie zoekt een jonge man van onge veer 1,75 meter lengte, met krullend haar. In Amsterdam werd de 35-jarige En gelse fitter II. V. Lewis met een steek wapen in de hartstreek getroffen. De on bekende dader had de Engelsman uit een café aan de Zeedijk geroepen. Kort daarna strompelde hij weer binnen. Met erns werd hij naar het ziekenhuis overge- De regering van bondskanselier Aden auer besloot haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar aan deze kwestie te wijden. Westduiffcse diplomaten in het buitenland hebben al instructie gekregen om de regeringen waarbij zij zijn geac crediteerd, de verzekering te geven dat de Bondsregering alles in het werk zal stellen om aan de anti-joodse campagne een einde te maken. Het Westdiuitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig houden. Wellicht zal het wetsvoorstel inzake de beteuge ling van de opruiing tot rassenhaat weer aan de orde komen. Men zou overwegen de straffen op het verspreiden van neo- nationaalsocialistische publikaties te ver- Hakenkruisen Intussen duurt de anti-joodse cam pagne voort, met name in West-Ber- lijn, waar dc politie zaterdagavond een tiental aanhangers van de Liga van nationale studenten heeft aan gehouden, die met fakkels cn een hakenkruisvlag een optocht hielden. Op een reclamezuil werd de leuze „Joden gaat weg" gekalkt. In Neu renberg werden nationaal-socialisti- sche tekens aangebracht op winkels van joden. Dergelijke voorvallen heb ben zich te Klagcnfurt en Wenen voorgedaan. Ook elders in Europa werden anti- joodse leuzen en hakenkruisen gekalkt, zoals te Stockholm im het trappenhuis van een flatgebouw waar een joodse ban kier woont en op de muren van het ge bouw van de joodse gemeenschap in de Italiaanse"stad .Parma.^ In Engeland wer den ruiten ingegooid van het gebouw van The Jewish Chronicle te Londen, terwijl de muren van de joodse raad en het joodse museum in de Britse hoofdstad op dezelfde wijze werden besmeurd. Een Engels persbureau ontving een anonieme telefonische mededeling waarin de leden van de joodse raad werden bedreigd. In Frankrijk komen ook dergelijke anti-joodse uitingen voor, maar zij wor den a,l sinds geruime tijd gesignaleerd Veelal zijn zij gericht tegen oud-premier Meradès-France. De leuzen zijn vaak on dertekend door de uiterst rechtse bewe ging Jeune Nation. In New York ontdekte men zondag een reusachtig hakenkruis op een syna goge aan Fifth Avenue. Een andere sy nagoge te New York, namelijk die van Flushing, werd besmeurd met d.rie, bijr.a twee meter hoge hakenkruisen. De po litie neemt aan dat 't hier om daden van Horn (L.) we in de nacht van zaterdag op zondag bij een dronkemansgevecht in Haelen ge wond. De 18-jarige A. Kessels en de 19- jarige J. Theunissen raakten na een ruzie in gevecht met de 29-jarige H Wayen. Deze trok zijn mes en bracht zijn tegenstanders enkele steken toe. In het ziekenhuis van Roermond werd ge constateerd dat de wonden niet levens gevaarlijk zijn. De Amerikaanse piloot Allan Lawrence Pope, die tijdens een raid werd neergehaald in een B-26 bommenwerper, staat thans terecht voor de militaire krijgsraad in Djakarta Vijfen twintig minuten had de open bare aanklager, luchtmajoor Prodjodaromo, nodig om de akte van beschuldiging voor te lezen. Het hof wordt gepresi deerd door luit. kolonel (titu lair) mr. Sardjono. Verdediger is mr. Soekardjo, een Indone sisch rechtsgeleerde. Verzoening met Venezuela De Venezolaanse president, de heer Romulo Betancourt, heeft zaterdag in zijn nieuwsj aarsrede verklaard, dat het incident met Nederland over de op Aru ba gelande Cubaanse vliegers „zich ni ontwikkelt naar een gunstige fase, aan gezien de Nederlandse autoriteiten te Den Haag en op de nabij de Venezolaanse kust gelegen bezittingen hebben erkend, dat Venezuela geen ondermijnende ver- zetshaarden kan dulden, die tegen zijn democratisch stelsel zijn gericht". In kringen van het Venezolaanse minis terie van buitenlandse zaken verwacht men, dat de Nederlandse regering spoe dig zal antwoorden op de Venezolaanse protestnota, doch er is reeds een „voor lopig" Nederlands antwoord ontvangen, dat men in deze kringen als bevredigend beschouwt. Volgens een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Nederlandse fegéring hoop, dat het incident binnenkort geslo ten zal zijn. De ambassadeur in Caracas, dr. H. N. Boon, heeft hierover contact gezocht met de Venezolaanse regering. Over hetgeen de heer Boon de Venezo laanse regering had medegedeeld, kon de woordvoerder niets mededelen. Een woordvoerder van de Joodse raad heeft gisteravond te Londen meegedeeld dat het aanbrengen van anti-semitische leuzen en hakenkruisen in de Britse hoofdstad kennelijk het werk is van onevenwichtige figuren onder de wei nige aanhangers van het nationaal-socia- lisme in Groot-Britannië. De bedreigingen van de zogenaamde nazi-partij van Groot-Britannië worden beschouwd met de minachting die ze dienen, aldus de woordvoerder. Enige joodse leiders te Amsterdam, der wie opperrabjjn A Schuster van Nederlands Israëlische hoofdsynagoge hebben de laatste dagen hinder ondervon- van de antisemitische actie, die sinds kerstnacht vanuit Keulen over Europa andere werelddelen rolt. Zij ontvingen brieven, voorzien van hakenkruizen en andere nazitekens. In deze brieven staat, dat Ned. joden niet meer in Nederland gewenst zyn. Ook worden in de met de schrijfmachine geschreven brieven bele digende opmerkingen gemaakt aan hel adres van de joodse bevolking. De hoofd stedelijke recherche heeft een onderzoek geopend naar de afzenders van de epis tels. Deze afzenders worden beschuldigd belediging van een volksgroep. Voldoende dagwerk nodig PROF. IR. G. H. BAST 200 miljoen plannen zal de PTT de komende vijf jaar ƒ200 tot ƒ240 miljoen nodig hebben, aldus schat de directeur-ge neraal, prof. ir. G. H. Bast. Dit heefl hij vandaag medegedeeld in zijn nieuwjaarsrede. Prof. Bast zeide on der meer, dat het niet onmogelijk is. dat er twee tarieven zullen ko men: één voor post, die 's avonds ge post en 's morgens besteld wordt en één voor minder haastige dagpost. Het 's morgens bestellen van wat de avond tevoren is gepost, kan namelijk alleen voor een redelijke prijs als er ook voldoende dagwerk is. En dat kan vermoedelijk slechts bereikt wor den door twee tarieven, zo zei prof. Na reis op vliegdekschepen Dubbele sleep vinden zij te veel levensgevaar meebrengen VIJF van de zestien Nederlandse runners op de twee Amerikaanse vliegdekschepen, die door de Nederlandse oceaansleper Elbe voor de sloop naar Japan moeten worden gesleept, hebben geweigerd de reis voort te zetten omdat „het te gevaarlijk is". De twee vliegdekschepen (Natoma Bay en Manila Bay) werden door de eveneens Nederlandse sleper Clyde in Honoloeloe achtergelaten. De Clyde is nu op weg naar Hirado in Japan met twee andere vliegdekschepen. Deze schepen, de Gualdialcanal en de Mission Bay, heeft de Elbe begin december ten zuiden van het eiland Midway verloren. De Elbe en de vliegdekschepen dreven toen negen dagen bij zware zee stuurloos rond. De vijf runners van de Elbe zeggen nu, volgens James Dooley, agent van de vakvereniging van zeelieden in hel gebied van de Stille Oceaan, dat he' bijzonder gevaarlijk is dat twee sche pen naast elkaar door één slcepboo' worden getrokken. Gcrrit Vermeulen, een 56-jarige Rot terdammer, trad op als woordvoerder van de vijf stakende runners. Hij zei: „Wij zijn getrouwd en moeten aan onze vrou wen en kinderen denken. Als ik mijn leven riskeer, doe ik dat voor een doel niet voor 100 dollar per maand". Runner Vermeulen beweerde, dat de vliegdekschepen begin december tijdens de sleepreis met elkaar in botsing zijn gekomen. Daaraan zou volgens hem de penibele situatie op de Elbe en de sleep te wijten zijn. Hendrik de Roode, 23 jaar en eveneens Rotterdammer, zei: „Wij hebben heimwee en willen naar huis. De anderen gaan door. Wij wisten dat het een moeilijke tocht zou worden, toen wij tekenden". Reeds eerder werden waarschuwingen tegen het slepen van twee schepen door één sleepboot geuit. Van de zijde Smit en Co's internationale sleepdienst werd na de moeilijkheden van de Elbe verklaard, dat het er weinig toe deed of de slepers één dan wel twee vliegdek schepen tegelijk vervoerden. De Elbe en de bemanning van de vliegdekschepen werden uit de moeilijk heden geholpen door de Amerikaanse sleepboot Moctobi. Duikers slaagden e: onder moeilijke omstandigheden ii de hennepkabel uit de schroef van d< stuurloze Elbe los te maken. Kapitein Arie Poot van de Elbe ze bij aankomst in Honoloeloe: „Natuur lijk gaan wij door naar Japan." Hij wist toen nog niet dat hij waarschijn lijk met minder len kiezen. TAE RUSSISCHE premier Chroesj- U tsjef heeft het plan op te tre den als scheidsrechter tussen Peking en de landen van Zuidoost-Azië die thans in een ernstig geschil met communistisch China zijn gewik keld. Politieke waarnemers maken dit op uit de bekendmaking dat pre mier Chroesjtsjef op korte termijn officiële bezoeken gaat brengen in India en Indonesië. De premier zal deze maanid naar New Delhi on Nepal reizen. In februari be zoekt hij Indonesië. Het wordt niet on mogelijk geacht dat hij ook Peking zal aandoen. Chroesjtsjef zou het plan heb ben de Chinese leiders te adviseren aan de vooravond van de topconferentie tus sen Oost en West matiging in de buiten landse politiek te betrachten. De New York Times acht liet onver wachte besluit van de Russische premier om India en Indonesië te bezoeken, een politieke stap van hot grootste belang. Het blad meent dat deze reizen een slag betekenen in het gezicht van de regering van Peking, omdat het een Peking moet tot kalmte worden gemaand vriendschapsgebaar inhoudt jegens twee landen waarmee communistisch China thans niet bepaald vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Verwacht wordt dat Chroesjtsjef zowel in New Delhi als in Djakarta voor grote Boter werd vier cent duurder (Van een medewerker) De kaasmarkt was vorige weck sta biel. De noteringen van dc Oudejaars- beurs van Leeuwarden bleven volledig ongewijzigd vergeleken met die va; voorgaande week. De handel was rede lijk en hier en daar was nogal wat vraag naar 56 weekse Goudse kaas. Dit wijst op een groter belangstelling van Duitse zijde. De export naar Frankrijk is nog steeds zeer bevredigend. Evenals bij de export naar Duitsland geldt dat meer gezien wordt naar hoeveelheid dan naar prijs die gerealiseerd kan worden. De boter markt blijft vrij willig. Met name Duits land blijft in de markt en het gevolg is dat bij zeer hoge produktie de voorraden zeer laag zijn. De melkproduktie blijft zeer hoog. In de week van 13—19 december le verden veehouders aan fabrieken vol gens voorlopige cijfers 81.073 ton melk af, Dat is iets minder dan in de voorgaande week doch ca 18 pet meer dan ii overeenkomstige week van vorig jaa Hittegolf. In Oost- en Midden-Australië heerst een hittegolf die tot dusver zes mensen het leven heeft gekost. Er zijn temperaturen van 38 tot 51 graden Celsius gemeten. moeilijkheden zal komen te staan. Beide regeringen zullen hem ongetwijfeld der druk zetten om hem in het openbaar verklaring te laten afleggen we hij India's standpunt in het grensgeschil met China steunt en een waarin hij zich achter het besluit van Indonesië schaart de Chinese kooplieden uit de Indo nesische plattelandsgebieden te verwij Ontwapening In een vraaggesprek met de direc teur van het Argentijnse blad Clarln heeft Chroesjtsjef het ontwapenings- vraagstuk het dringendste probleem van deze tjjd genoemd. Alle landen hebben belang bij deze zaak, aldus Chroesjtsjef. die zich overtuigd toonde dat bij een volksstemming in alle landen het Russische voorstel door een absolute meerderheid van dc wereldbevolking zou worden on dersteund. De Russische premier acht duidelijke voorwaarden voor een wer kelijke verbetering van de internatio nale toestand aanwijsbaar. Chinees voorstel Peking heeft zijn oproep aan India tot onderhandeling over de grenskwesties hernieuwd, aldus heeft het persbureau Nieuw-China medegedeeld. De Chinese regering herhaalt haar voorstel tot het houden van topbespre- kingen tussen de twee premiers, Tsjoe En-Lai en Nehroe, in de nabije toekomst. Tjsoe En-Lai heeft dit al eerder voorge steld, maar Nehroe gaf er de voorkeur eerst antwoord te krijgen op zijn brieven. In de Chinese nota wordt ook opnieuw de suggestie gedaan dat beide partijen hun strijdkrachten twintig kilo meter van de grens terugtrekken, doch dit is reeds eerder door Nehroe van hand gewezen. De Chinese regering heeft ook in haar jongste nota vastgehouden aan de spraken op bepaalde stukken grond in het grensgebied, hierbij stellend dat de Macinahorrlinie volkomen onwettig is. het telefoon verkeer vergt eveneens maatregelen. Men bestudeert het opnemen van een vast minimum aantal gesprekseenhe den in het abonnementsbedrag en lagere tarieven in verkeersztvakke uren. Wanneer miljoenen abonnees elkaar automatisch kunnen bereiken, rijst de vraag of het houdbaar is geen aandrang te oefenen op beperking van de duur van lokale gesprekken. Dit zou kunnen leiden tot een lokaal tijd- tarief. Door omvang, technische verbetering en rationalisatie zullen, naar gissing van prof. Bast, de tarieven van de telecom municatiediensten relatief kunnen dalen. Vooral de telefoondienst maakt een snelle ontwikkeling door. In 1940 waren er 300.000 aansluitingen en in 1960 zal waar schijnlijk het miljoen worden ovenschro den, terwijl de komende tien jaar gere kend wordt op een verdubbeling van dit laatste aantal. P>rof. Bast verwacht, dat het Europese telefoonverkeer in toene mende mate geautomatiseerd zal wor den. Den Haag. Amsterdam en Rotter dam zullen in dc loop van dit jaar gaan deelnemen aan het uitga-and internatio naal automatisch telefoonverkeer. De vraag naar telefoonaansluitingen nam zo sterk toe, dat de wachtlijst in 1959 van 3000 tot 29.500 opliep, hoewel er tóch 116.000 aansluitingen werden gemaakt. Iuternationaal werden er negen miljoen gesprekken gevoerd, lokaal 905 miljoen en interlokaal 400 miljoen. Personeel Sprekende over de nog onvolkomen gratificatieregeling zei prof. Bast, dat dc directie meer waarde hecht aan liet be reikbare positieve dan aan het onbereik bare. Zij heeft gemeend verbetering voor bepaalde groepen niet te mogen tegen houden op grond van het feit, dat deze niet voor alle groepen tegelijk kan wor den verkregen of omdat de basis nog niet ideaal was. Op vele posten werd meer gevergd van minder mensen dan in 1958. Wij zouden kunnen zeggen, aldus prof. Bast. dat onze produktiviteit ge stegen is. In dc grote steden slaagde men er niet in voldoende arbeidskrachten te behouden of aan te trekken. De PTT-investeringen beliepen in 1959 ongeveer 175 miljoen, wat 32 mil joen meer is daai in 1958. De bedrijfs resultaten zuilen niet onbelangrijk ho ger liigigen dan de laatste raming. Als nieuwe loot aan de talegraaftak kondigt zich in de wereld met machi nale administraties de behoefte aan telecommunicatie tussen deze machi nes aa-n. Dit heet data-transmissie. Temidden van nieuwe ontwikkelingen, zo zeide prof. Bast, wordt de situatie voor de oude openbare telegraaf steeds moeiijlker. De geldomzet van de postcheque- en girodienst nam tot 146 miljard toe, met 285 miljoen boekingen voor meet dan 740.000 rekeninghouders. BINNENKORT OOK IN ROOD-CHINA ATOOMBOM? Volgens het Amerikaanse tijdschrift U.S. News and World Report zal com munistisch China over twee jaar atoom bommen bezitten. De Chinezen die zich volgens het blad zeer veel moeite geven om atoomwapens te bezitten, zullen hun eerste bom tegen het einde van 1961 of in het begin van 1962 tot ontploffing brengen. Zacht De Bilt verwacht tot dins dagavond; Hier cn daar wat motre gen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 5 januari Zon op 8.48, onder 16.43. maan op 12.09, onder 00.08. 5 Januari eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur „HET LEVEN BEGINT BI) 40" Amsterdam Met ingang van 2 januari i960 is het secretariaat gevestigd: N. Z. VOORBURGWAL 288 TE AMSTERDAM-C. TELEFOON 020—32419

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1