Uit de geschiedenis van Waalse Gemeente te Leiden Kerstboomverbranding in Leiden (4 jan.) NIEUWE LE1DSCUE COURANT 4 ZATERDAG 2 JANUARI 1960 Eens geestelijke en maatschappelijke bloei "VAAR AANLEIDING van de foto te Leiden (onlangs in de lijst van dc kerkdiensten) kregen wij enkele lezers het verzoek, eens iets te schrijven over de geschiedenis van de Waalse Gemeente in de Sleutelstad. Wij voldoen hieraan graag. Het was ons uiteraard welkom, dat wij ons daarvoor niet een veel tijd vergend onderzoek behoefden te getroosten, maar ook om zijn aantrekkelijkheid en gedocumentecrdheid werd onze aandacht bepaald bij een studie van mr. S. J. Fockema Andreae over dit onderwerp. Het resultaat van zijn onder zoek kreeg vorm door een artikel in bet Leidse Jaarboekje anno 1955. Aan dit artikel is dan ook het volgende ontleend. Indien men het criterium aanneemt, dat daar, waar een geordend leraar optreedt en een gemeente om zich verzamelt, een kerk wordt gesticht, dan is het begin der Waalse gemeente van Leiden te zoeken in het optreden van Guillaume Feugeray, de eerste theologische hoogleraar onzer Hogeschool. Feugeray, een Fransman, predikant te Rouen en door zijn gemeente tijde lijk aan Leiden geleend, hield vrij geregeld godsdienstoefeningen in het Frans; en dit wel met speciale goedkeuring van Prins Willem van Oranje!. Het had zijn instemming, dat de akademieburgers van niet-Nederlandse afkomst de verkondiging in een wereldtaal konden horen: en niet minder, dat de landslui hier een hulpmiddel tot het aanleren van het Frans konden vinden. De beginnende zelfstandigheid van Nederland, zich in de eigen Hogeschool manifesterend, kon immers het gevaar van cultureel isolement met zich brengen: ook hierin wilde de Vader des Vaderlands voorzorgen nemen. Dit eerste begin duurde slechts enkele jaren; Feugeray keerde in 1579 naar zijn land terug. Het door hem begonnen wegk vond voortzetters. Ook de nieuwe theologiae professores. Lambert Daneau (kersvers uit Genève) en Hadrianus Saravia (voor maals predikant op Guernsey, in Vlaan deren en elders) waren Franstalig en gaarne bereid in die taal te prediken of in het Latijn wat Saravia's deel ook was. Maar overigens waren er tussen hen grote verschillen. Daneau stond op zijn recht en zijn plicht, de Waalse gemeente volledig te organiseren met een geordend consistorie, om met dit consistorie ook de kerktucht volledig uit te oefenen, te be slissen over toelating tot en wering van het avondmaal, kortom een volledige ge meente te zijn. Toen hij nu hen. die van wege de Coolhaes-twist in de Hollandse gemeente onder censuur gesteld waren tot zijn Waalse Avondmaal toeliet, bracht dit hem uiteraard cn met de Hollandse gemeente én met de stadsmagistraat In conflict: beroep op de akademisehe se- naat en op de Staten kon Daneau niet baten en diep teleurgesteld en gegriefd verliet hij het land. de Franse taal spraken, leden der Waalse invankelijk gebruik had gemaakt van het toenmalige Akademiegebouw, d.w.z kapel van hel Faliede-Bagijnhof op lie1 Rapenburg, thans magazijn der Unive» siteitsbibliotheek. was dit met de aantai lie men nu had te verwachten, on mogelijk. De Waalse gemeente kreeg m gebruik de Onze-Lieve-Vrouwekerk de Haarlemmerstraat, tegenover de Vrouwensteeg, de voormalige parochie- In de brandin; Saravia. die de diensten in tal de Franse t ge heel andere gezindheid. Had Daneau consistoriale organisatie een Goddelijke ordening gezien, Saravia had toen reeds zijn episcopale gevoelens, al uitte hij de; hier te lande niet te zeer. Het diacona aanvaardt hij wel als een schriftuurlijke instelling (mits dan permanent, niet wis selend); de ouderlingen echter noemt hij een uitvinding van Beza en vindt er geert gned woord voor. ..Wat ik als predikant in Vlaanderen én Holland al niet beleefd heb!", verzucht hij. Dit schrijvende had hij, door de Leicesterse troebelen gecom promitteerd, Leiden en Holland reeds ver. laten (1587); we zien hem later, als ker kelijke waardigheidsbekleder in Enge land. warm bevriend met de gelijkgezinde Richard Hooker vlak voordat in dal land de strijd tussen Episcopaten en Pu- ritelnen in zo hevige vorm zou ontbran- Zo had de jonge Waalse gemeente van Lelden in haar wordingstijdperk midden- in dc branding der geesten gestaan. Van haar Innerlijke leven in dit tijdvak weten we echter niets; haar acta vangen eerst aan met het jaar 1584, evenals trouwens de aeta der Nederduits-Hcrvormde ge meente. Het jaar 1584 is als stichtingsjaar der Waalse kerk beschouwd, toen men In 1884 haar 300-jarige bestaan vierde, gelijk men in 1031, het 350-jarige hestaan herdenken de, het begin van Daneau's optreden (1581) hiervoor hield. Tn 1584 heeft haar bestaan een beslissende wending geno men; de massale immigratie van Her vormde vluchtelingen uit Franstalige ee- westcn der Zuidelijke Nederlanden maak te de organisatie ener Waal«-Hervnrmde gemeente op vaste voet. ook los van dcmischc behoeften en belangen, tot dringende noodzakelijkheid. Men weet, het waren deze nieuwe gers die in Leiden de nieuwe textielnij verheid van lichte stoffen kwamen bre gen. Zeer gedecideerde Calvinisten vo< een groot deel. Immers, krachtens de Unie van Atrecht en de capitulaties d Parma vervolgens met een reeks van st den in het Zuiden afsloot, moeste slechts de Calvinistische predikanten het land verlaten; de anderen konden blijven, mits ze zich althans uiterlijk conformeer den aan het Katholicisme. Een grote groep van deze uitwijkelingen had zich aanvankelijk gevestigd in Brugge, welkt stad zich bij de Unie van Utrecht had aan gesloten en waar sinds 1578 het Calvinls me heersend was; naast de Vlaamse Cal vinistische gemeente had zich er dan ook een Waalse gevormd. Toen nu Brugge, een lange blokkade. 20 mei 1584 v Parma moest capituleren, trok een grote groep van deze te Brugge gevestigde Wa len. met hun predikant Jacques de li Drève, naar Leiden. In dit jaar bedroeg het getal Waals-Hervormde lidmaten Leiden reeds 425. Dat een zo talrijke groep gemeentelijke organisatie vereistp was geen vraag meer. Zo werden dan ook 9 sept, 1584 vier ouderlingen en vier dia kenen aangewezen, door de magistraat aanvaard #n in de godsdienstoefening be. vestigd. Zorg voor beliofftigen Enkele dagen later werd een der ouder lingen tot penningmeester aangesteld en een der diakenen tot penningmeester der diaconie. Kerkvoogden of kerkmeestei-* zou deze gemeente niet hebben tot de tijd' der Franse revolutie. Het stond immers vooraf vast. dat, volgens de algemene re gel, het bestuur der stad aan hetwelk de kerkelijke en geestelijke goederen in hewind waren gegeven - ln de behoef ten der openbare godsdienstoefening zou voorzien, gelijk het tot in het begin dei 19d« eeuw zou blijven. Een van de. in overvloed voorhanden, kerkgebouwen zou aan de Waalse gemeente in gebruik wor den gegeven; kerkmeesters door de stad aangewezen zouden het beheer hierover voeren en ook de koster aanstellen en zoldlgen. De predikant(en) ontving! van de stad een bezoldiging plus vergoe ding van classical* onkosten, enz. Zo kon de ..Bourse des Anciens" gering van ten en baten blijven. De diaconie daarentegen zag zich. midden van zovele vluchtelingen, dadelijk voor een zware taak gesteld en moest dan ook in 1584 reeds om een stadssubsidie verzoeken. Het werd gegeven, onder het beding, dat de Waalse diaconie de zorg op zioh zou nemen vooi alle behoeftigen die hen tegelijk in de nhangers der Verbondsleer.| waarheden des geloofs te onderrichten Bullirvger eerst en door Coccejus j zodat men telken jare grote scharen goed later verkondigd i voorbereide jongelieden tot de gemeente I zag toetreden. Belangrijke functie j j)e Franse inval van 1672 schijn! !op de Waalse gemeente van Leiden Zonder twijfel heeft de Waalse gemeen te in de tijd van de massale immigratiej een hoogst belangrijke maatschappelijke; functie vervuld door aan al die vreem delingen een geestelijk en maatschappe lijk kader te verschaffen waarin ze zich tehuis konden gevoelen. Voor de ouder ling en de diaken van de wijk was het geen sinecure, al de gemeenteleden in de wijk te kennen en hun omstandigheden te volgen. Het getal der lidmaten steeg immers welhaast tot in de duizendenlel wel, allen trouwe kerk- en avondmaal- gangers. Zulke massa's kon het preekruini van de Vrouwenkerk, op slechts enkele honderden gebouwd, bij lange na met be vatten, Kerkmeesters deden wat ze kon den door (in 1627) het oxaal, dat het kooi van de preekkerk scheidde, te verplaatsen tegen de torenwand en de preekstoel te gen een pijler aan te brengen, zodat ook het koor breed en ruim toehoordei ruimte kon worden. Men stond veelal deze periode); de particuliere stoelen werden bepaald niet aangemoedigd het belang der staande toehoorders het consistorie de predikanten beleefde lijk verzoeken de „vrije" gebeden niet al te lang te maken. Vaste plaatsen vond men binnen het doophek, het „parquet", hier ontstond alras zo'n gedrang, dat een aparte oppasser bij de ingang er van ge plaatst moest worden. Het „recht" op één plaats binnen het loophek weid o.a, taai verdedigd door de studenten van het Waalse College op de Iroenliazengracht. Deze studenten ston den tot de gemeente in betrekking: het :onsistorie moest ter Synode testimonium langaande hen geven en die predikanten, die tevens hoogleraar waren, zoals ongunstige invloed te hebben ge had. In de eerste plaats betekende deze oorlog met zijn gevolgen een slag voor het economische leven van Leiden en speciaal voor de textielin dustrie. Maar ook het geestelijke le ven is niet onaangetast gebleven: 1672 bracht een anti-Franse stem ming in het land en hoezeer de al lang hier gevestigde Walen als Ne derlanders mochten en moesten wor den aangemerkt, iets van die stem ming zullen ze hebben gevoeld. Het s althans opmerkelijk, dat een ze kere matheid zich van de organisatie schijnt meester te maken. Met de fre quentie der consistorievergaderingen is het ineens uit en ook de uitoefe ning der kerkelijke tucht verslapt. Niet dat er nieuwe leringen zouden zijn doorgedrongen! Prof. Spanheim althans, vooraanstaand lid der ge meente, had als een der eersten Des cartes bestreden. In 1664 keerde het consistorie zich tegen Dr (med.) Louis de Beaufort, die onder een ichuilnaam een boek van twijfelach tige rechtzinnigheid had geschreven. In 1684 merkt men rle eerste tekene' an de Refuge; in 1686 zet deze goed dooi Het getal dezer inwijkelingen is in Leiden niet zeer groot.; ongeveer 100 lidmate: worden als uit Frankrijk afkomstig tr geschreven, wat tegenover het getal der eigen lidmaten in het niet zinkt Wèl zijn de uitgewezen Franse predikan- Leiden toebedeeld. Daar deze dienst moeten doen. stelt men daarvoor vrijdagavonddiensten in. gerefugieerde predikanten werden gaandeweg voor het grootste deel als ge- Waalse predikanten in functie bracht, waartoe de grote uitbreiding het getal der Waalse gemeenten, dooi Refuge veroorzaakt, medewerkte. Ook Leiden beriep verscheidene hunne gemeente had nu 6 predikantsplaal: loed der Fransen; de oude Walen waren zich vi hun apartheid te dezen opzichte bewui De Waalse kerken beleefden haar ge zangenstrijd toen het ging om de invi ring van de nieuwe Franse psalmbundel (17i4); en bij deze gelegenheid sprak het Leidse consistorie het gevoelei tegen moest waken zich door de ingekomen Fransen, die zo bescheiden be gonnen waren, te laten overheersen. Dat de Waalse gemeenten zich. wat het zingen betreft, gunstig van de Hollandse onder scheidden, is door anderen opgemerkt. De tegenwoordige Waalse kerk aan de Breestraat, de vroegere Gasthuiskerk, die de Walen kre gen toegewezen toen de kerk aan de Haarlemmerstraat niet meer was te gebruiken Foto N. van der Horst. vzmz. kerk van dat deel der stad hetwelk van het kerspel Oegstgeest was afgescheiden. Het wns een vrij ruim gebouw (totale lengte bijna 50 m. breedte over het tran sept bijna 40 m), maar onregelmatig van vorm door de plattegrond en de opeen- gevolgde bouwperioden; niet zeer ge schikt als preekkerk. Ook ging men terstond pogingen doen voor een eigen Waalse school. Aan het hoofd van de eerste lidmaten- lijst staan Saravia en de Brugse predi kant Jacques de la Drève. Had Sara\ia zich als de reeds gevestigde predikant der Waalse gemeente willen doen gelden, het zou hem allicht niet onmogelijk zijn ge- iMaar zojuist als gewoon liooglc- i functie getreden verkoos hij die werkkring alléén; we weten reeds om •elke reden. Teneinde nu een predikant bekomen hield men (8 nov. 1584) onder de manslidmatcn huisvaders een stem ming. waaraan 78 deelnamen; 49 stemmen erden op De la Drève uitgebracht. 27 op Philippe de la Motte en 2 op Chrestien de Ia Queillerie. De eerstgenoemde verkozen en de Waalse synode bekrach tigde de keus. Maar was de kerkelijke weg bewandeld? Op 14 maart 1585 komt De la Drève in het consistorie verklaren, dat. waar dit colleee zijn roeping nog «leeds niet bekrachtigd heeft, hij zich aan de beslissing van dit college wil onder werpen cn hei eind is. dat De la Drève. die reeds in Brugge moeilijkheden met 7iin gemeente had gehad. Leiden verlaat. Men beroept nu Lucas Trelcat. zo juist geweken uit Brussel, welke stad zich op 10 maart tevoren aan Parma had overge geven. In Trelcat eindelijk heeft de gemeente een zorgvuldige en getrouwe herder ge vonden." Zij gaat zich nu rustig ontwik kelen. Wanneer de Leicesterse troebelen van 1587 mèt Saravia ook de hele groep Walen in opspraak brengen heeft Trelcat reeds zozeer het vertrouwen, dat juist hij wordt geroepen, als buitengewoon hoog leraar, het onderwijs der geheel verlaten theologische faculteit gaande te houden hij doet dit zo tot aller tevredenheid, dat hij in 1591 gewoon hoogleraar wordt, hoe wel hij geen akademisehe graad had. Zijn gelijknamige zoon zal dan de vader als predikant bijstaan en na hem lyander a Kerchove en Spanheim, wan isschien iets te veel geneigd de Leid: gemeente als het oefenterrein hunner st denten aan te merken, zodat men aan h preken dóór studenten enige rem moest aanleggen en een andere keer beslultei dat de studenten niet van rechtsweg steeds zitting in het consistorie zouden hebben. Ongenoegen over Marekerk Toen de magistraat, gezien de bevol kingsvermeerdering, tot de bouw va nieuwe kerk (de Marekerk) ln het delijke stadsdeel (de Walen-wijk) besloot, nze Waalse gemeente enige grond onderstellen, dat deze kerk Waalse g§meente bestemd kwam gliders uit. tot onverholen on genoegen van Waalse zijde, ln het onmis kenbare ruimtegebrek voor de Waalsi 'oorzag men op andere wijze kregen de WHlen van de Mare kerk („Ie temple rond", zoals ze zeiden althans enig medegebruik Maar .voort werd hun een ruimer gebruik toegestaai van de Gasthuiskerk op de Breestraat. Dit aanvankelijk éénschepige kerkje, korte tijd dienstbaar gemaakt aan de En gelse gemeente totdat dozi Joruzalemskapel en later naar de Faliede- Bagijnenkerk overging was in 1035 met een zijschip en een galerij vergroot kon nu een groot aantal hoorders bevat ten. Hier konden de Walen nu avond maalsdiensten houden, ir beurtwisseling mei de Hollandse gemeen te, en voorts ook gewone diensten, zo dat in dc tijd van de hoogste bloei, de Waalse gemeente circa 5000 lidmaten telde, nagenoeg alle diensten dubbel, de Vrouwen- en de Gasthuiskerk resp tievelijk „le temple vieux" en ,,1'Hópitar" tegelijkertijd, werden gehouden. Het saamhorigheidsgevoel, de collectie ve verantwoordelijkheid van deze groep, kwam in de sociale zorg daadwerkelijk tot uiting. Terwijl onder dc lidmaten d vermogenden gering in aantal waren (w -preken nog steeds over de periode vóó 1672) brachten de collecten aanzienlijke bedragen op. met name de halfjaarlijks collecten aan huis voor de diaconie ei voor de scholen. De diaconie stelde een eer er tn, d eigen behoeftigen behoorlijk te verzorger Dit gebeurde voornamelijk door ondei steuning in natura: brood, brandstof, kle- dingmateriaal, Bij de bedenkelijke staat van het volks onderwijs in deze periode maakten de Waalse scholen vergelijkenderwijs ee goede indruk. De diaconie der Holland: kerk kwam eens btj haar Waalse zuste instelling informeren, hoe men het hier toch aanlegde ook aan de kinderen der (behoeftigen het nódige elementaire onder leden bij te dragen tot die scholen, waar men niets leerde, zelfs geen Frans (tv. pisch, dat de kinderen dit dus nu op school leren moesten); en tegen het eind der eeuw (1791) moet een commissie na onderzoek een zeer somber beeld er van ophangen, zodat men tot een splitsing besluit; de armenschool in het Waalse weeshuis, de school voor burgerkinderen in een hiervoor nieuw verworven huis op de Langebrug. Later zal de Waalse diaco nieschool, tot haar einde, op de Stille Rijn istigd Voor de Gereformeerde kerken in Frankrijk betekende de revolutie een be vrijding en het door haar ingeluide tijd- perk (van het anti-godsdienstige inter mezzo afgezien) een bloeiperiode Geheel anders in Nederland. Hier verloor de Ge- ?erde kerk haar karakter als be- hte kerkzij moest voor zichzelve en was hierop niet voorbereid. Voor de Waalse kerken kwam hier nog verdeelde loyaliteit. Als bevrijders de Fransen gekomen, maar leerde men hen anders zien. De Franse taaloverh^ersing begon mettertijd te lu- een proces nog versneld door de af ding van België Dit alles kon op de Waalse kerken niet zonder invloed zijn. Te Leiden was de situatie in 1795 als olgt. Een sterk achteruitgegane stad, In wonertal nog slechts 28.000; een te gronde neigende industrie, een wijd verbreid pauperisme; over de diep gezonken staat der arbeidersbevolking, de demoralisatie, bevat het rapport over de Waalse scholen, 1791, welsprekende passages. Maar de dunne maatschappelijke bovenlaag bevatte dc Waalse gemeente een niet ge ring gedeelte. Naar Gasthuiskerk Na de herstelde orde van zaken kon en mocht men niet meer tot de oude kerke lijke voet terugkeren De liquidatie de: kerkelijke gebouwen, en goederen kwanr tot stand Eerst (1813) was aan de Waalsè gemeente de eigendom der Vrouwenkerk en 1/5 gedeelte van het fonds der ker kelijke goederen toegekend. Maa: Vrouwenkerk was ruïneus en bovendien voor de geslonken gemeente te groot. Tn 1818 kende daarom het stadsbestuur de Gasthuiskerk. door de Hollandse gemeen te vrijwel verlaten, aan de Waalse ge meente toe (van welk besluit het gasr- huisbestuur zich tevergeefs op de Koni beriep), terwijl, krachtens nadere ov eenkomst van 1819, de Waalse gemeente de eigendom der Vrouwenkerk sloop en verkoop) zou behouden, doch daartegenover afstand deed van haar deel in de kerkelijke goederen. Naar de Gasthuiskerk. voortaan dus de Waalse kerk, werd nu het orgel uit de Vrouwen kerk overgebracht; overigens moes gebouw vrijwel nieuw worden ingericht. Daling Een eerste symptoom van verminderend ledental en dalend kerkbezoek is op te een als in 1698 besloten wordt He ddiensten niet meer in de ..temple rond" te houden, maar in de „grand tem- ple" (de Vrouwenkerk), waar nu banken doelen zijn aangebracht en waar ieder vaste plaats heeft. In 1707 wordt het getal predikanten teruggebracht tot vier de zondagmiddagdiensten in de Gast huiskerk vervallen, behoudens de hoge feestdagen en de avondmaalsdagen. De ndagochtenddiensten in de Gasthuis kerk worden in 1733 opgeheven, daar de gemeente zich gemakkelijk in de Vrou- enkerk kan verzamelen: in 1747 verval len de Waalse avondmaalsdiensten in de Gasthuiskerk, waar nog slechts zeer wei- lig communicanten plachten te komen. Men ziet wel, dat de Refuge veeleer een chteruitgang voor de Waalse gemeente an Leiden heeft betekend. Ook numeriek ras de daling scherp gemarkeerd. Telde le gemeente circa het jaar 1700 nog steeds neer dan 5000 lidmaten, enkele tientallen aren later waren het er nog geen 2000 en tegen het eind der 18de eeuw telde men 575. latei ijl de Waalse kerk enigszins een élite-kerk begon geprefereerd werden door iemand als Abraham Blankaart van wege de korte duur er van („die kokette bbeetjes maken het in een uur knap handig af"), was er verval in het sociale ipect harer functie. Ouderlingen deden zelf geen huisbezoek meer, evenmin de diakenen, die de gaven nu door de koster lieten uitreiken. De Waalse scholen raak- -val; reeds in hef begin der 18de igerden verscheidene gemeente- De Gemeente behield haar twee predi kanten. tot het vertrek van ds. Cler 1927. Dit feit kreeg een nieuwe betekenis, toen tijdens de richtingsstrijd in de Ned. Herv. Kerk het vreedzame samenleven der richtingen in de Waalse gemeente ooi nu mogelijk bleek. Ds. Chantepie de 1: Saussaye, de „stichter der Ethische rich ting", werd de toevlucht cler rechtzinni- gen. ten tijde dat de Hollandse gemeente slechts moderne predikanten telde. Zulks verkeerde na de invoering van het ge meentestemrecht (1866) in zijn tegendeel en nu waren het vrijzinnigen, die Waalse gemeente stichting zochten bij ds, Chavannes en diens opvolgers. Het ee met het ander bracht weer „keuze-lidm; ten" tot de Waalse gemeente en accentu eerde het nieuwe karakter ervan. Van ds. Chantepie ging de opwekking tot de stichting der Bibliothêque Waj- lonne uit; eerst (1852) gedacht ah bescheiden gestichtsbibliotheek kreeg zij spoedig een meer wetenschappelijk c paald historisch karakter, ook door de verbinding met het sedert Souehay f gevestigde archiefdepot der Waalse 1 ken. De bibliotheek behielp zich eerst de 1880-er jaren leek het een uitstekende oplossing; het zijschip van de W; kerk (Gasthuiskerk toen alweer te groot) af te scheiden voor bibliotheek zaal. Maar het was een korte vreugd: op geschrikt door de brand der Stadsgehoor zaal moest men voor de bibliotheek vrijstaand pand zoeken en vond zulk. het leeggeworden Hospice (Pieterskerk hof 40). 1890. Thans Is de Bibliothêque instelling van de Waalse kerken in algemeen, niet meer van de Leidse Te schrijven over het jongste verleden en het heden van deze kleine, zwaa historie beladen, gemeenschap kan niet de taak des geschiedschrijvers zijn. Hij wil alleen de aandacht der historie' gen voor de betekenis van de kerkge schiedenis en ook van de kerkelijke a chieven voor dc geschiedschrijving va stad en land in het algemeen. Zo besluit mr, Fockema Andreae. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ De voormalige Vrouwekerk aan de Haarlemmerstraat, het ver hoogde koor gezien uit het oos ten. Het is een tekening van A. van Beerstraten. De foto die zich bevindt in het gemeente archief te Leiden, is overgeno men uit het Leidse Jaarboekje van 1955. Van deze kerk staan alleen nog enkele beren die de koorsluiting hebben gesteund. LENI en LILY eregasten van de SJAH! "JULLIE GESCHENK vind ik het allerleukste" zei Farah Diba I tegen twee Nederlandse meisjes die als winnaressen van een LIBELLE DROOMWENS naar Teheran vlogen. Laat u in de komende januari-nummers de reportages niet ontgaan over deze fantastische droomreis. Een sprookje uit „1001-Nacht" in déze tijd! Dat leest u alleen maar in Libelle, want LIBELLE is nu eenmaal beter! WAARDEBON Profiteer ei direct vandc oplage is beperkt. Abonneer u ou cn stuur deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u Libelle twee weken gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke teportagc-serie. Noteer mij als aboonee en stuur mij cwee wekeo GRATIS Libelle. Daarna betaal ik per week 33 ct per kwartaal f4.55 -jg niet wordt verlangd. In open envelop, waarop a Libelle, Nassauplein 7, Haarlem. Postgiro 268670. Zoals gemeld zullen dc „feestelijke kerstboomverbrandingen", uitgaande van de stichting Leidse Jcugd-Actie, plaats hebben op maandag 4 januari op het Schuttersveld en egn terrein aan de Churchilllaan in het zuid-westen van de stad. Hieronder laten wij dc regeling volgen zoals de L.J.A. deze heeft opge steld. De verbrandingen zijn bepaald op een tijdstip tussen 19.45 en 20 uur op daartoe afgezette gedeelte van het Schuttersveld en een terrein gelegen aan de Churchill- Van de verzamelplaatsen Het Kooi- park, de Hoge Morsweg (ter plaatse van de roeivereniging Njord bij le viaduct) en de Nachtegaallaan gaan drie optoch ten naar het Schuttersveld; van de Ka merling Onneslaan (gedeelte voor de Pe- teruskerk) en de Willem Klooslaan gaan twee optochten-naar de Churchillaan. De verzocht uitérlijk kwart voor zeven aan wezig te zijn. Kooipark: organisatoren H. van Huo- ven en J van Hooven; ordecommissaris sen: 20 medewerkers R. Kath verken ners; band- jeugdorkest „De Burcht"; start: 19.15 uur precies; route: Heren singel, Maresingel, Rijnsburgersingel. Schuttersveld (afgezet gedeelte). Hoge Morsweg (bij Njord): organisa toren: J. F. v. d. Blom en J. Eikerbout; ordecommissarissen: 15 medewerkers (sters) van M. J. R. cn 5 medewerkers (sters) van werkgemeenschap „De Ra tel"; band: Paulsbandstart 19.15 uur precies: route: Hoge Morsweg. Morsweg, Morssingel, Rijnsburgersingel, Schutters veld (afgezet gedeelte). Nachtegaallaan: organisatoren L F. Molle en J. Weber; ordecommissarissen: medewerkers! stersspeeltuinvereniging Vogelenwijk; band: drumband N.ZH.; start: 19.15 uur precies; route: Rood- borststraat, Lijsterstraat, Rijnsburgpr- weg, rotonde Stationsplein, weg Schut tersveld. Schuttersveld (afgezet gedeel te). Kamerling Onneslaan: organisatoren; J. Schimmel en mevr. M. M Elkerboul: ordecommissarissen: 20 medewerkers (sters) Herv. Jeugdwerk; band: C.'hr. muziekvereniging „Concordia"; start: 19.15 uur precies; route; Kamerlinsh On neslaan, Lammesehansweg, Kastanjeka de. spoorwegovergang (voorzichtig!), Zoeterwoudseweg, 5 Meibrug. 5 Meilaan. Churchilllaan. Willem Klooslaan: organisatoren: C. Marks en D. Soldaat: ordecommissaris sen: 15 medewerksters Ned Padvinders- Gilde en 5 medewerkers werkgemeen schap „De Ratel": band: Ned Padvind sters-Gilde afd. Leiden; start: 19.15 uur precies; route: Willem Klooslaan. Bos- huizerkade. Boshuizerlaan, 5 Meilaan. Churchilllaan. De kerstbomen kunnen worden inge leverd op alle Leidse speeltuinen (be halve Rondom de Ma'redijk en Wester kwartier) op zaterdagmorgen 2 .januari van 9—12 uur en op maandagmorgen 4 januari van 9—12 uur; op beide ver brandingsplaatsen: Schuttersveld en Cehurchilllaan op maandag 4 januari van 916 uur. Hiertoe zullen op het Schut tersveld padvinders van de Marnixgroep en op de Churchilllaan padvinders van de Waingundagroep aanwezig zijn Elk kind dat een boom op de speel tuinen of verbrandlngsplaatsen inlevert krijgt een kaartje, waarmee het aan een van de optochten op 4 januari kan deel namen en dat toegang geeft tot-het-afge zette gedeelte bij de brandstapel. In verband met de verkeersveiligheid mogen op last van de politie geen grote oomen, althans bomen die niet door 1 kind vervoerd kunnen worden, in de op tocht worden meegenomen Van maandag 4 januari a.s. 12 uur worden de bomen vóór het invallen van dc duisternis door de gemeentelijke Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst van de speeltuinen naar de beide verbranding.s- plaatsen overgebracht. Alleen dc jeugd, dus geen volwassenen kan zich bij de op tochten aansluiten en heeft toegang tot dc afgezette gedeelten van de verbran dingsplaatsen. De bands marcheren vooraan en de op tochten worden gesloten door een aantal ordecommissarissen. Wanneer de weersomstandigheden zeer ongunstig mochten zijn b.v. storm of stromende regen kan de verbranding worden afgelast. Hiervan wordt zo tijdig mogelijk en in ieder geval bij de start plaatsen van de optochten kennis gege ven. De op de start- en verbrandings- plaaAsen en op de speeltuinen verzamelde bomen worden dan 's avonds 4 januari of de volgende dag door de gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst verwij derd. DE KAAG Auto te water Het oude jaar liep voor de heer P. Möller, eigenaar van hotel-café-restau rant „Kaagzicht". niet zo prettig af. Na dat zijn zonen met de auto hadden gere den, werd de wagen geparkeerd voor garage Seders. Waarschijnlijk verzuimden ze de auto op de rem te zetten. Plotse ling zagen bewoners van de Hulgsloter- dijk de auto, een lichtgroene volkswagen in het water van de Ringvaart verdwlj- ■II n;i;ir het midden a I'd rij venGe- lU'kklg wist men spoedig, dat er zich -iemand in de auto bevond. Met de hulp an enkele mannen, stalen kabels en de auto van G van Es slaagde men erin de wagen weer op het droge te krijgen. Al les liep dus gelukkig goed af en naar het zich laat aanzien valt de schade ook nog- VALKENBURG Bouw pastorie gegund Woensdag had de aanbesteding plaats van de bouw van een pastorie naast de Gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat- Ingeschreven hadden: fa. Ouwehand, Katwijk aan Zee. f 38.900 Jac. Slootweg, Valkenburg, f 35.490 A. van Leeuwen, Katwijk aan Zee, f 31.960; W. Oosterlee, Valkenburg, f 31.125. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. De aanbesteding geschiedde onder lei ding van het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest. Burgerlijke stand Ondertrouwd; P. Kuivenhoven. 28 jaar, Jutfaas, en G. van der Meij, 27 .iaar. Overleden N. Kort, 72 jaar, echtgenote van L. Rhijnsburgcr. VOORHOUT Nieuwjaarsreceptie B. en W. houden maandagavond van half 9 tot half 10 in het raadhuis een nieuwjaarsreceptie. Om kwart voor 9 spreekt de burgemeester zijn nieUwjaars- Woningad viescommissie De woningadviescommissie houdt maan dag geen zitting. De eerstkomende zitting is vastgesteld op 11 januari van 8 tot 9 uur. Daarna vergadert men om de veer tien dagen op maandagavond-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4