T Caballero Hervormde ..kerkcolieclanlen in Leiden hondei dvijftig jaar C. F. Lardee, raadslid te Leiden, overleden Politieman in arrest na betaalde waarschuwing' 1960 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 Agenda Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal, 14.30 uur; Toneelgroep Arena met Twee emmertjes water halen, L.J.A. en Bond Speeltuinverenigingen. Films Casino (8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur): Een vrouw is te veel (18 j.)2.30 uur: Laurel en Hardy. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur) Hopla, Conny (al.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) Kluchtig en luchtig (a.l.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur), Orfeu Ne gro (18 j.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur), Some like it hot (18 j.). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur), De zevende reis van Sindbad (14 j.); donderdag cyclus Salomé (18 j.). Alle theaters op Nieuwjaarsdag 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur, m.u.v. Casino. Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto's P. H. de Goede, tot en met 30 januari Lakenhal: aquarellen en tekeningen van S. Schroder, tot en met 18 januari theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5-30 u~ woensdag en zaterdag van 12 tot 4-30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8-30 uur 's avonds. Pilgrimlathers-huisje. Bolsotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en Rijksherbarium, Nonnensteeg l: elke dag geopend van 830 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag» Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot u Academisch-Historlscb museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 toi half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half tien tot hall 6 op zaterdag tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pe«t- huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdae van 1 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdags en don derdags van l tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5 30 uur. Inlichtingen kantoor V V V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uui (na I april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23, elke dag 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en van tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makers teeg 16a. Deze opgavi geldei niet (CONSTANTE KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT Ridder M.W.O. in Leiden zondag tachtig jaar Zondag wordt één der oudste dragers van het ridderkruis in de Militaire Wil- lems Orde, de heer P. W. Erkelens, Da Costastraat 45 te Leiden, tachtig jaar. Velen kennen de heer Erkelens uit zijn wandeling naar het stadhuis op natio nale feestdagen, wanneer hij in uniform het felicitatieregister gaat tekenen Hij kreeg de onderscheiding in 1907, toen hij als kwartiermeester van de marine mee hielp bij het herstellen van de rust op Celebes. Buiten het M.W.O.-kruis is de heer Er kelens nog onder meer drager van de eremedaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau, de gouden dienstmedaille, de reddingsmedaille en het expeditiekruii met drie gespen. - Erkend als kerkelijk college F .F F* i'y; JÊfSilstatK J. v. d. ReydenH. de Nie en F. van Leeuwen vieren hun zilveren jubileum HET NIEUWE JAAR zet in Leiden in met een opvallend jubileum. Dan zal het 150 jaar geleden zijn, dat het college van collectanten van de Hervormde Gemeente door de toenmalige Gemeentecommissie als ker kelijk college werd erkend en aangesteld. Het college stelt zich voor, te recipiëren op dinsdag 5 januari van half 8 tot 9 uur in de consistorie van de Pieterskerk. Er is dan ook gelegenheid de heren J. van der Reyden, H. de Nie en F. van Leeuwen geluk te wensen met het feit, dat zij 25 jaar deel van dit college hebben uitgemaakt. De collectanten gaan in hun dienst al tijd in het zwant, maar dat is bepaald geen uitdrukking van de geest in hun college; vriendschap, humor en goed- lachsheid zijn de kenmerken van hun vergaderingen en ook, onder de preek stoel maken zij allerminst een somber- vormelijke indruk. Het zwart verbindt de tegenwoordige mei de vorige generaties van collectan ten, want de vrolijkheid mag dan in deze kring een altijd welkome gast zijn, op de eerbiedwaardigheid van hun college leg gen de collectanten als het nodig is ste vig de nadruk. Bovendien zijn zij het nog steeds met de reglementaire voor schriften eens; in de eredienst moet de collectant, wiens functie bij de vernieu wing in de liturgie nog een zekere stile ring onderging (dienst der offerande), in overeenstemmende kleding verschijnen. Daarom héchten de collectanten, hoe wel open staande voor naar de eisen van deze tijd verantwoorde wijzigingen, aan hun indertijd met zorg samen- en in 1948 opnieuw vastgestelde reeks van niet minder dsn 75 artikelen. Onbesproken gedrag Om lid van het college te worden moet men de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Daarnaast lid van de Hervormde Gemeente zijn en een onbesproken gedrag hebben. Houders van koffiehuizen en bierhua- zen en slijters of tappers van sterke drank acht men blijkbaar minder ge schikt voor dit kerkelijke werk. Deze bepaling beperkt zich wel te verstaan tot de houders. Gebruikers worden niét uitgeslotenhet college is dan ook geen verzameling van geheelonthouders en zal er hoogstwaarschijnlijk nnets op tegen hebben als straks een goedgeefse reci pient de jubileum ontvangst opluistert met een flesje wijn voor de eerstvolgen de zakelijke vergadering B(j een dergelijk geschenk zou eiken vrees uitgesloten kunnen zijn, aangezien het reglement, trouw en wakend als het na anderhalve eeuw nog steeds is, borg staat voor het uitblijven van elk „te veel": op staande voet worden namelijk die leden ontslagen die door onbehoor lijk gedrag daartoe aanleiding geven. Eu het college is een hecht verband, waarin niemand enig risico van dien aard zelfs Zij proberen dat ook bulten het col lege. Van de collectant wordit krachtens het reglement namelijk ook verwacht, dat zijn gedrag buiten die kring voor beeldig is. Wie weigert zijh dienst te vervullen en wie bij voortduring stoornis in de ver gaderingen teweegbrengt, waoht ook ex- Beheerste tucht Anderzijds komt het geheel met de geest van het ooll&ge overeen, dait er waarborgen zijn tegen een te drastische hantering van de tucht. Het ontslag van de leden moet door het bestuur bij de Gemeentecommissie, bhans kerkvoogdij, worden aangevraagd En dat niet-eervolle ontslag kan pas worden aangevraagd, als d'e vergadering met algemene stem men daartoe heeft besloten. Er ken dus in redelijke zin heus wel eens een potje worden gebroken. De kerkvoogdij heeft echter niet alleen deze negatieve bemoeienis met het colle ge. Zij beztt ook die competentie van be noeming. De leden worden onderling gel kozen en de kerkvoogdij benoemt hen dan en stelt het aan op voordracht van het bestuur. Een afgetreden lid kan op nieuw worden gekozen, maar wordt dan weer als het jongste lid in heit college De leden verbinden zich telkens voor een jaar. De verbintenis wordt in de vergadering van september aangegaan loopt dan van 1 januan daaraanvolgend tot en met 31 december. En als een lid binnen die tijd zijn ontslag neemt, ver liest hij elke aanspraak op de in de kas zijnde gelden. Discutabel decorum De diensten in de kerken worden voor wat de personen, de plaatsen en de data betreft nauwkeurig aangegeven door een rooster. Voor het vervullen van zijn diensten moet de collectant in het zwart gekleed zijn, ook met zwarte das en zwarte handschoenen. De eerbied voor het reglementaire decorum heeft niet kunnen verhinderen, dat velen de zwar te das hebben vervangen. (Op de foto nog steeds een vasthoudend kwartet!). De schaalcollecten eisen volgens artikel 39 het dragen van een hoge hoed. Er zijn in het college nog steeds fervente voorstanders van deze hoofdbedekking, die de broe ders die hiervan incidenteel prak tisch en zelfs principieel zouden willen afwijken, met eerlijke ernst voorhouden, dat de hoge hoed geen anachronisme is maar een onmis baar stijlelement. Er zijn al collec tanten, die het wagen zich zonder hoge hoed bij de uitgang te posteren; proefondervindelijk zou zijn aange toond, dat de kerkgangers deze revo lutionaire daad niét met mijding be antwoorden. Schade kan hier der halve niet als argument gelden. Over de dienst der collectanten kan verder nog worden gezegd, dat zij deze voor elkaar kunnen waarnemen. Van tijd tot tijd mogen zij ook oud-collega's voor zich laten werken, maar de door het rooster aangewezen collectant blijft ver antwoordelijk voor de goede uitvoering van de dienst. Op dienstverzuim wordt de hoogste geldboete toegepast. Er kunnen allicht bezwaren zijn om de dienst waar te nemen, ziekte bijvoor beeld. Dan moet een ander invallen. De regeling van de bezwaarbeurten wordt aan gen van de leden opgedragen, die er zich voor een geheel jaar mee belast. Het verzuimen van een bezwaardienst wordt, evenals het verzuimen van een gewone dienst, beboet. Als de verhinde ring zioh plotseling voordoet, kan de col lectant een collega rechtstreeks, dus zon der tussenkomst van de bezwaarmeester, bezwaren. Beperking in dat opzioht is vereist, want het onwettig gebruik ma ken van reohtstreeks bezwaren wordt ook met geldboete gestraft. Als het aantal beschikbare colléctan- ten niet toereikend is om de dienst orde lijk te doen waarnemen, kan het college putten uit een reserve, die bestaat oud-colleotanten. Die reserve wordt al leen aangeschreven ais onvol failiilgiheid een probleem is geworden. Zij die het laatst het college hebben verlaten, ko men het eerst voor de reserve in aan merking. Winstgevende discipline Het jubilerende college kan ter handhaving van dc discipline bogen op een nauwkeurig beschreven boete bepaling. Wie op een vergadering te laat komt, moet een dubbeltje beta len. Wie vóór het sluiten van de ver gadering weggaat, ondergaat de zelfde financiële aderlating. Als iemand zonder kennisgeving niet ter vergadering komt, volgt een boete van twee kwartjes En alsof in het verleden een collectant zich eens aan een soort naaktloper*) zou heb ben willen overgeven, staat daar (terwijl de ogen van de nict-ingc- wljde zich wjjd openen) te lezen: „Niet gekleed zijn by dienst f 0,50". Het komit ons niet onnodig voor de redactie van deze olaiusule bij een even tuele reglementsherzieniing enigszins te wijzigen De zwaarste boete staaf op het ver zuimen van een beurt. Voor de eerste maal is da.t een gulden; elk verzuim da.t in hetzelfde kalenderjaar diaarna plaats heeft, wordt telkens met een gulden per beurt hoger gestraft. Gebroken zwaarte De collectanten houden er nog steeds een „drilmeester" op na. Die heeft niets te maken met de tucht, die in het college zo soepel mogelijk wordt gehanteerd, maar met de nieuwelingen onder de broeders. Als iemand collectant wil worden, moet hij zich praktisch degelijk voorbereiden. Daarom leert de dril meester hem in de hoofdkerken vol gens het schema te lopen. En om de man enigermate met het gewicht van de kerkezakjes vertrouwd te maken, wordt de proefzak ver zwaard met een bos sleutels. Dat zwaarte probleem valt tegenwoor dig nogal mee. Vroeger konden de stok ken van dp „lange middelen" goed „rond" staan onder de last van het offer, bij de invoering van'de kleine zakjes hebben de kerkgangers zelf een niet-onbelangrijk stuk van 't codilectanitenwerk overigeno men; zij geven de zakjes zelf door en de collectant ziet toe en neemt ze op de hoe ken veelal aan voor de volgende bank. De stokken worden nog wel eens ge bruikt bij heel mager kerkbezoek, wan neer de afstand tussen de ene en de an dere kerkganger te groot is om de zak jes door te geven. Het college bestaat op het ogenblik uit 27 leden. Er zijn vier ereleden, te weten de heren A Bernard, I. Delfos, J. de Nie en W. Nieuwenhuis. Voorzitter is de heer H. Foks, die al ongeveer dertig jaar llid is, secretaris de heer J M E. Masurel, penningmeester de heer H. de Nie, twee de voorzitter de heer J. van der Reyden en tweede secretaris de heer G. H. Plek- kringa. De collectanten zien niet zonder verlangen uit naar hun jubileumvie ring, die uiteenvalt in een openbaar en een intiem gedeelte. Zij vinden dat hun college het in deze ander halve eeuw in het algemeen naar wens heeft gedaan en dat deze ge legenheid mag worden aangegrepen om daar eens even bij stil te staan. Bovendien kan nu de trouw der drie iuhilarissen, Van der Reyden, De Nie en Van Leeuwen, in het licht komen. Zij vormen als het ware bij dit feest het symbool van de volhar ding en de toewijding, die dit col lege door zijn vele jaren heen heb ben gekenmerkt. Onze fotograaf stelde het kerk- collectanten-college van de Her vormde Gemeente op in het koor van de Pieterskerk, dat niet alleen als achtergrond van trouwfoto's uit nemend geschikt is, zoals u ziet. De collectanten zijn opgesteld in drie rijen, de voorste zittend, een staan de middenrij en een dito achterste. Zittend van links naar rechts: G. H. Plekkringa, tweede secretaris, J. M. E. Masurel, eerste secretaris, H. Foks, eerste voorzitter, H de Nie, penningmeester, J. van der Reyden, tweede voorzitter. Tweede rij (geheel links begin nen): W A. van der Tang, A. Ber nard (erelid), B. Hoogstraten, P. Harteveld, J. Kleer, A. van Reen, M. Brinks jr., F. van Leeuwen, Jac. Chaudron, A. Linschoten bezwaar meesterI. Delfos (erelid), F. Rey- neveld. H. J. van de Weerthnen W. Nieuwenhuis (erelid en „drilmees ter"). Derde rij (te beginnen pchter nr. 3 van rij 2): T. Eikerbout. J dé Nie (erelid). H. Tijsterman, G. G Brinks. P de Goeiier, J Breaker. F. Knot- ter. W 1 Zitrkz.ee, K. de Fey en H van de Weerthof. On de foto ontbreken: B. de Kier en P van der Kwank. Foto N. van der Horst Brandstoffen en Haardpetroleum JOH. H. BOELEE LEIDEN LEIDERDORP Morsweg 176 M. P Splinterlaan 7 Tel. 21405 G.N. Tel 26501 NA EEN langdurige ziekte is in Leiden de heer C. F Lardee, lid van de gemeenteraad voor de p.v.d.a., overleden. De heer Lardee werd op 10 januari 1901 in Lelden geboren. Na de lagere school doorliep h*j het uitgebreid lager on wys. In 1940 behaalde hjj zijn midden standsdiploma. Zijn beroep was kapper De zaak was In de De Genestetstraat. In 1955 heeft hy zyn bedryf overgedaan trad hij in dienst by het ministerie Binnenlandse Zaken afdeling Bescher ming Bevolking als buitendienstassi: voor dc A-kring Leiden. Gunning bouw Leids bejaardencentrum De raad van bestuur van het bejaar dencentrum heeft de bouw van het op de hoek van de Churchlll-laan en de Corn. Schuytlaan te bouwen centrum gegund aan Panagro te Warmond. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ane Jannes Koert, zn v K Schuil en G J GriffioenEddy, zn v W F van Tongeren en C den Oude; Bianca, dr v M Atteveld en M Colla; Catharina Wilhelmina, dr v K Ravens- bergen en S C C de Wolf; Adrianus, zn v W G de Jong en A P Nieuw- poortMarius Franeiscus Samuel, zn v M F Boot en J van OostenLous, zn v D J Ramp en L W Schrijer; Jo- hanna Carolina Wilhelmina, dr v J T Fuchs en C L Cival. GEHUWD: C M Bungenberg de Jong en A M Douwes Dekker OVERLEDEN: W J A Gertenaar, 7 jr; F Ekkel, 86 jr. echtgenote v B Frank; M de Tombe, 91 jr, weduwe v J W L van den Dop; S van den Berg. 64 jr. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» INZAMELING HUISVUIL Op nieuwjaarsdag zal geen huisvuil worden ingezameld Men wordt verzocht op die diaig geen emmer aan de openbare straait te plaat- Het ophalen van huisvuil uit de per celen. welke gewoonlijk op vrydag wor den bediend, zal nu plaats hebben op dinsdag 5 januari 1960. De directeur Gem. Reiniigingis- en Ontsmettinigsdiienst. Beuoemingen tijdv 1 december 1959 ïr 1960 is dr. Th d tot wetenschap bij de bibliotheek Th. Pigeaud bem pelijk hoofdambtenai Dr. M. J. Voorn, wetenschappelijk amb- enaa.r eerste klasse, is voor het tijdvak 'an 1 oktober 1959 tot en met 30 sep- ember 1960 benoemd tot wetenschappe- ijk hoofdambtenaar voor de anorgani iche scheikunde. Ook dienst in aula Boshuiz erkade Vanavond om 7 uur wordt ook een lienst van de Hervormde Gemeente ge- louden in de aula van de school aan de 3oshuizerkade. De predikant van de wijk- lemeente Boshuizerwijk, ds. H. Bouter, ïoopt daarin voor te gaan. TAE 47-JARIGE ambt rijkspolitie R. is in Rotterdam opgesloten, omdat hij in de vroege ochtend van 24 december j.l. een tien tje zou hebben aangenomen van een jongeman „om een overtreding te schikken" De jongeman zat die ochtend met zijn meisje in een auto in Capelle aan der IJssel. Een politieman wees de jonge man op het feit dat dit bij plaatselijke verordening verboden is. De jongeman verzocht de politieman om een schikking Dat kon. De jongeman liep even met dr politieagent mee en deze vroeg en kreeg een tientje. Later toen de jongeman naar zijn woon- baasde hij had gekregen. Hij meende namelijk dat hij met een zogenaamde „betaalde waar schuwing" te doen had gehad. Hij schoot een surveillerende agent aan. Deze vertelde hem dat de zaak niet klopte en deed van de kwestie mede deling aan zijn superieuren. De districts- •ommandant van de rijkspolitie te 's-Gra- venhage werd van de zaak in kennis ge steld. Deze gelastte een onderzoek. Daar op werd de 47-jarige R. gearresteerd. Hi.i ontkent geld te hebben aangenomen, maar de jongeman en zijn meisje hebben hem pertinent herkend Zaterdagmorgen a.s. zal de politieman voor de officier van justitie in Rotterdam worden geleid. De heer Lardee is oprichter geweest van de speeltuinvereniging Westerkwar tier, waarvan hij 26 jaar bestuurder was- Als voorzitter vierde hij zijn zilveren ju bileum. Voor zijn vele verdiensten be noemde men hem tot erevoorzitter. In 1936 werd hij mede-oprichter van de Leldse Bond van Speeltuinverenigingen. Tal van jaren was hij bestuurslid en ook voorzit ter- Ook hier werd hem het ere-voorzittcr- sohao aangeboden In het jeugdwerk wao de heer Lardee verder voorzitter van de Leidse Jeugd-Recreatie en bestuurder van de Leidse Jeugd-Actie In zijn vak bekleedde de heer Lardee de functie van bestuurder en voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Kappersbond. Na de oorlog richtte hij mede de buurt vereniging Haagwegkwartier op. Ook daarvan was hij voorzitter. In die tijd werd het jaarlijks terugke rende uitstapje van de ouden van dagen der buurtvereniging een hoogtepunt. De heer Lardee stond bekend als een minzame persoonlijkheid, d-ie zich voor velerlei werk met grote toewijding heeft Ernstige val van dak Gistermiddag omstreeks twaalf uur kwam de 28-jarige loodgieter J. Develing wonende te Leiden, zij werkzaamheden op een garagedak aan de Haarlemmer straat te vallen. Bij een poging de kraan van een propaanfles te sluiten verloor hij zijn evenwicht en kwam via een licht raam op een vijf meter lager gelegen betonnen vloer terecht. Met een kaak- fractuur en inwendige kneuzingen werd hij per E.H.D. «naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Riva: Algemene gang van zaken in 1959 bevredigend; omzet van auto's geringer; toenemende belangstelling voor Opel- werkplaatsen; winst zeker voldoende voor handhaving van dividendpercenta ge; begin 1960 komt modernisering van Chevrolet-werkplaatsen in Amsterdam en Den Haag gereed na belangrijke inves teringen; ook in 1960 belangrijke inves teringen nodig, o.a. voor aibouw van Opel-bedrijf te Amsterdamop het ogen blik geen plannen voo-r kapitaalsuitbrei ding; vooruitzichten gunstig; autover koop zal nog stijgen o.a. door belangstel ling voor Chevrolet-C-orvair Onze beste wensen in Breestraat 123, tel. 21851 Haarl.str. 102, tel. 32778 Uw fotohandelaar ook in het komende jaar Met het Franse schip Liberte zijn uit de haven van New York 30 studenten van het Lake Erie Women's College in Painesville, Ohio, vertrokken naar Europa. Zij zullen gedurende de win ter op verschillende universiteiten stu deren. De dames worden vergezeld door de heer Paul Weaver, president van het Lake Erie College, die alle universiteiten zal bezoeken, waar zijn studenten studeren. De studenten ko men naar Leiden, Kopenhagen, Gre noble, Dijon, Goettingen, Tuebiugcn, Troegen, Pisa en Madrid. Op de foto een gedeelte van de groep op het winderige achterdek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9