West-Duitsland heeft nog 300.000 daklozen Ondanks het „Wirtschaftswundei": Kortschrift is belangrijk voor de ontwikkeling Teken van ongeduld over slepende besprekingen „De slijkspringer" Riskeer zijn geen bekeuring: morgen spatlappen verplicht HUMPHREY DINGT NAAR PRESIDENTSCHAP V.S. DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 Jodenhaat Verbazingwekkend en hoopvol is d tiviteit, die onze oosterburen aan de leggen om de ware schuldigen te vinden achter de bezoedeling van de Keulse synagoge en een monument voor geval lenen tijdens de kerstdagen. Wat nu aan de horizon opdaagt is een verbod van de Duitse Rijks Partij, een groepering van stoere heethoofden, die alle buitenlandse soldaten van de Duitse bodem w weren om zelf weer te kunnen opmarche ren onder het teken van het hakenkruii Maar het zou een al te simpele oplossing van het probleem zijn, als daarmede de kwestie als afgedaan wordt beschouwd. Men kan de jodenhaat in Duitsland nu eenmgal niet tot een partij lokaliseren. Zij is blijkbaar nog aanwezig in verschei den andere groeperingen. Herhaaldelijk worden in Duitsland joodse begraafplaat sen onteerd zonder dat de politie de schuldigen ontdekt. Het excuus „kinder werk" gaat niet op als graftomben van honderden kilo's gewicht worden ver wijderd. Verleden jaar werd ook de synagoge van Düsseldorf besmeurd een wandaad, die door de politie nooit is op gehelderd. Verscheidene kranten in Duitsland, waaronder de veelverspreide „Soldatenzeitung" geven nog steeds blijk van een anti-semitistische gezindheid. En wat te denken van de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, die onlangs verklaarde dat de Bonds- republiek niet de vijandschap van de Ara bische wereld wilde riskeren door diplo matieke betrekkingen met Israel aan te gaan? De algemene verontwaardiging in de Duitse en bij de officiële instanties over wat in Keulen is gebeurd, is een bemoedigend teken. Maar wat de Bonds republiek kennelijk nodig heeft, is een zuivering van het gehele politieke en maatschappelijke leven, te beginnen wel licht op de scholen tot de hoogste offi ciële instellingen toe. Een verbod van de Duitse Rijks Partij kan slechts een forse schrede zijn op deze weg: niet meer. (De Volkskrant) Voor diabetici en slanke lijn! republiek alleen maar leest als over een land met een nog steeds toenemende welvaart, met goed verdienende burgers, van wie er velen hun spaarpenningen beleggen in „Eigenheime" en „Volksaande len", staat even verbaasd te kijken, als hij ineens hoort, dat er in West- Duitsland rond 300.000 daklozen ronddwalen. Dat is het inwonertal van een grote stad, dat geen dak bo- het hoofd heeft en geen bed om in te slapen. Bijna de helft hunner komt uit de Oostzone van Duitsland of zijn vluchtelingen uit de landen van het Communistische Oostblok. Een derde deel zijn jonge mensen, beneden de 25 jaar. Twee-derden zijn ongehuwd, 17% gehuwd en de rest (ook ongeveer 17%) grijsaards. Een-tiende deel van hen bestaat uit bedelaars, die in deze maand de cember een hoogconjunctuur bele ven, omdat de „haves" in christe lijke kerst- en nieuwjaarsstem ming bereid zijn de „have-nots" wat te geven. Overigens hebben, juist dank zij het „Wirtschaftswunder", de bedelaars in Westduitsland het helemaal niet slecht. Men kan zelfs zeggen, dat het bede len in de Bondsrepubliek een zeer lukratief „beroep" is. waarvan het enige nadeel eigenlijk is, dat het tot de strafbare handelingen behoort. Men heeft echter kunnen vaststellen, di in Westduitsland „bedelaars" zijn. die twee duizend mark en meer per maand „verdienen", het viervoudige dus Dr. Drees bij Groote-herdenking TVR. W. DREES, een der eerste en door de jaren heen trouw geble ven propagandisten van het stenogra fiesysteem Groote, heeft gisteren in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, de persoon A. 'W. Groote en diens werk in een redevoering belicht. Gisteren was het nl. precies een eeuw geleden, dat de ontwerper van het Neder lands alfabetisch kortschrift geboren werd en ter gelegenheid daarvan had het „comité herdenking 100e geboorte dag A. W. Groote", onder voorzitterschap van de heer G. Henri Eykman uit Rot terdam een bijeenkomst belegd. 's Middags werd in het tropeninstituut de oprichting bekendgemaakt van het „A. W. Groote Fonds", dat het onderwijs in, de bevordering van en de propaganda voor het systeem Groote zal steunen en dat iéder jaar omstreeks de 30e decem ber de A. W. Groote prijs zal toekennen aan iemand die zich voor de stenografie bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt Die prijs zal bestaan uit een oorkonde en een legpenning. In zijn rede memoreerde dr. Drees hoe Nederlands jacht weer terecht Een Nederlands jacht is gisteravond in San Remo aangekomen, nadat het vorige week in Cannes op mysterieuze wijze was verdwenen. De Caroline, eigendom van de Amsterdammer W. Tervooren, was in .Cannes gestolen in de nacht van 23 december. Volgens de Franse politie waren drie onbekende mannen aan boord van het schip gegaan, waarop het zee had geko zen. Gisteren liep het jacht de haven van San Remo binnen. Drie mannen verlieten het jacht, voordat de douane ter plaatse was gearriveerd. die het enthousiasme van de beroeps luitenant Groote in diens na veel studie en inspanning ontworpen kortschrift Weinigen geloofden omtrent de eeuw wisseling in het nut van het nieuwe systeem, maar geleidelijk bewees het zijn eigen deugd. Dr. Drees was de eerste Kamer-stenograaf, die zich van het systeem Groote bediende, in de Staten- Generaal. „De heer Groote heeft ons land met zijn kortschrift een blijvende dienst be wezen", zei dr. Drees. „Zijn persoon en zijn werk zijn het geweest, die op mijn leven zoveel invloed hebben uitgeoefend. Ik heb mijn leven lang geprofiteerd van het gebruik van steno voor alle doelein den. Ik beschouw het als een werktuig, dat voor ieders algemene ontwikkeling van grote betekenis kan zijn". Bedelarij als ambacht het gemiddelde inkomen van een bondsrepublikeinse arbeider. Om een dergelijk „inkomen" te berei ken, hebben zij zich natuurlijk snel moeten aanpassen aan de moderne „verkoop-psyehologie" De klassieke, in lompen gehulde bedelaar, die aan belt en om een stuk brood vraagt (maar eigenlijk liever een „Groschen" ontvangt om dat in alcohol te kunnen omzetten) is van het toneel verdwei In zijn plaats is de weliswaar armelijk geklede, maar er toch altijd nog pre sentabel uitziende „man-op-doorr gekomen, die plotseling in geldvi genheid is geraakt en nu gedwon is met waardeloze „Ansicht"-kaa voor een vee! te hoge prijs van deur tot deur te leuren om zijn reisgeld bij elkaar te krijgen Of de vrouw, die een advertentie krant zet, met de vraag: „Welki edel-denkende mensen sturen eer Van onze correspondent in Bonn me weduwe zonder inkomen 1 mark?" Zelfs indien maar de helft van de kranten-lezers door medelijden wordt gegrepen en aan het opgegeven post adres de gevraagde ene mark sturen, is zoiets een goed zaakje, dat voldoen de binnen brengt om het er dan weer een paar weken van te nemen Of de schamel geklede, maar fatsoenlijke oude heer, die in een drukke winkel straat op het trottoir vertwijfeld zoekt naar „zijn laatste 2-rnark stuk", dat hij heeft verloren en die zeker weet, dat meerdere doorvoede bondsrepublikein se burgers hem voor liet geleden „ver lies" schadeloos zullen stellen. Hij heeft maar een paar uren te „werken' 200 mark mee naar huis te kunnen En de man hij was een slimme Ham burger die uit koper en stukji slepen glas ringen liet maken, mede ging hij dan de straat op, sprak wel varend uitzagen en zeide, dat hij z< even deze „waardevolle ring" had gi vonden en of mevrouw (meneer) hem misschien had verloren. De meeste die hij aansprak, verklaarden naar e en geweten, dat hij of zij de ring i derdaad hadden verloren en betaald* hem tussen de 30 en 50 mark „Fin- derlohn". Een stuk of vijftig ringen is hij op deze manier kwijtge-, raakt voor de politie hem greep. Profiteurs )an zijn er de „profiteurs". Elke week zijn er gemiddeld drie Westduitse burgers en burgeressen, die met het lottospel (het raden van 6 uit 49 HERVATTING VAN KERNPROEVEN IN EUROPA i goeddunken te hervatten, gezien als i ordt de Amerikaanse beslissing, de kernproeven r teken van ongeduld c Geneefse besprekingen. Zelfs in Engeland, waar officieel werd verklaard, dat men daar de proeven niet zal hervatten zolang nuttige besprekin gen in Genève aan de gang zijn, wordt de Amerikaanse beslissing beschouwd als een krachtige waarschuwing dat het westen niet van plan is slachtoffer te worden van de communistische vertra gingstactiek in Genève of waar ook. Wanneer Iemand zich paalde omgeving niet voelt, zeggen we, dat het hi sen vis op het droge. Merkw genoeg bestaan Behalve voor de voortplanting, kan behagelijk de slykspringer het water als le- als vensmlllieu missen, maar helemaal dig ontrouw wordt hU dit element toch die niet, want zodra er gevaar dreigt en water. Dat is om te beginnen Bommi, een vis die in de mangrove moerassen van West-Afrika voor- bomt en zijn naam van de inboor lingen ontving. De wetenschap kent hangen. Aanvankelijk hem als Perioplithalmus koclreuteri, x J onmogelijke titel, zodat we betei de dat hij zich op het land toch niet he lemaal thuis voelt. Ook laat hy, als hy zich op het droge bevindt, de staart graag In het nabüe water leende men, dat hy op deze wüze ademde, dus dat de staart'kieuwachtige organen doen hem familiair „slijkspringer" bevatte, i Deze vis is langryk deel landdier gew voorvinnen hebben zich tot een soort armpje met slykspringer door loi rden. De zodat de in het water atwikkeld staart waarschyniyk allei een hand heeft de afkoeling te bew gebleken, dat hangende a tot doel rkstelligen de „vingers' uitstaan en ver bonden zyn door een vlies. Met be hulp van deze ste vige en voor het doel aangepaste vinnen kan hy zich schuifelend over het land bewegen en is L— het hem zelfs mo- geiyk sprongtjes te maken, zodat hy zyn prooi kf springen. Met behulp van dez oen is hy zelfs in staat in de grovewortels te klimmen. He is vrU klein TOCH IS HET ZO! de vochtigheid lichaam op peil te houden. De kieuwen voorts vochtig te blijven en mogen niet verdrogen, want mders functioneren behoi en zou het dier ver drinken, zodra het zich in het water begeeft. De in het water hangende staart van de slykspringer stelt de vis dus t te drinken, zoals een kikker - Merkwaardig kan doen door zyn poot ln het zyn vooral de ogen, die sterk uitpui- water te dompelen. Toch is deze len en zich onafhankelijk van elkaar kwestje ge ingewikkeld om met een kunnen bewegen, wat op zichzelf cnke| Woord te worden afgedaan, zo- doeltreffend is, aangezien het dat we dit de volgende keer maar eens uit de doeken doen. In vele Westeuropese bladen wordt dc •erklaring van Eisenhower beschrever Is een middel om druk uit te oefenen op de onderhandelaars in Genève. Het blad van de Russische communis tische partij, Prawda, noemt de Ameri kaanse bekendmaking, felachtig tek< vreedzame bedop- De Prawda herinnert eraan, dat de V.S. in het verleden kernproeven der de grond hebben genomen. Deze zouden volgens de Geneefse conferen tie over het stopzetten van kernwapen proeven, „die door de schuld van de westelijke mogendheden al langer dan een jaar duurt", als ..ondergrond: ontploffingen" kunnen worden bi schouwd, aldus de Prawda de kr£ ten. Het is bekend, dat elke winnaar of w: nares gemiddeld 80.000 bedelbriev* ontvangt. Het schrijven en verzend van deze bedelbrieven, wordt vaak op grote schaal georganiseerd. De handigsten onder de afzenders rich ten zich daarbij tot buitenlandse hulp organisaties in de gehele wereld. Zij schrijven, dat zij „slachtoffe: de sluipende renazificering in West duitsland" en vanwege hun antifascis me geen droog brood kunnen verdie nen Zij vragen dan om toezending van levensmiddelen, kledingstukken en werktuigen^ deze laatste om zich eer nieuwe existentie op te bouwen. De politie in Westberlijn kwam zulk een „onderneming" op het spoor. Zij had een bureau (met 28 man personeel), een opslagplaats (voor de pakketten) en een bestelwagen (om ze af te halen). Zij verzond 50.000 van deze „bedel brieven" per jaar en ontving bergen gaven uit het buitenland, die detailhandel aan de man werden ge bracht. De verdiensten liepen ir tienduizenden. Komedianten En dan zullen we nog maar niet ten over de komedianten, zoals politieagent in Flensburg er een op het spoor kwam. Hij had gezien, hoi gezin van man, vrouw en twee kinderen in de buurt van de stad uit een Opel- „Kapitaen" stapte, oude kleren aan trok en uit de achterbak van de wa gen een karretje haalden, waarmede zij later als vluchtelingen uit de Oost zeelanden in de stad gingen bedeli (inkomen: 100 tot 200 mark per dag). Of de twee bedelaars, die jarenlang op de Düsseldorf se „Kö" (Königsallee) hadden gezeten. Zij waren „geampu- teerden", hadden in de oorlog hun be nen verloren. Zij zaten echter op een speciaal daarvoor geconstrueerd bank je. waarvan men niet kon zien dat de gezonde benen er onder staken. Anderhalf jaar geleden verdwenen zij plotseling. Als goed-geklede heren kwa men zij voor de rechter. In slechte we ken haalden zij met de verkoop van scheermesjes en schoenveters KM) mark per dag op. Jaarlijks verdienden zij (belastingvrij) 35.000 mark. Elk had een eigen huis. een dienstmeisje en een auto, waarmede zij 's morgens naar hun „werk" reden. Beiden hadden een aanzienlijk banksaldo. En als de ene „bedelaar" zijn vrouw niet had bedrogen met het dienstmeis je van de andere, was de zaak mis schien nooit uitgekomen en betaalden de Düsseldorfcrs nu nog hun wat de Duitsers noemen „Dummensteuer", hun domheids-belasting. Inderdaad: be delen is in Westduitsland een „Ge schaft" Verhoging premie van vrijwillige verzekering Bij 72 fondsen ls zo deelt de zieken fondsraad mede de premie van de vrijwillige verzekering met ingang van 1960 verhoogd. De verhogingen lopen uiteen van 0,05 tot ƒ0,50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 fondsen is de premie niet gewijzigd. Bij 19 dezer fondsen bestaat het voornemen Ln de loop van het jaar 1960 tot een verhoging ver te gaan. Alle door de fondsen ge- vij'Z-igde premies zijn door de financiële ommissie goedgekeurd. Het (gewogen) gemiddelde van de pre- ni-es is gestegen van 2,14 per week ƒ2,31 1960 In januari 1959 varieerde de prei van ƒ1.60 tot» 2,70 per week; met in gang van het ja-ar i960 van 1,60 to' 2,90. Enkele fondsen hebben besloten met ingang van I960 alsnog kraamgeld of een tegemoetkoming in de kosten van kraamhulp aan de verstrekkingen van de vrijwillige verzekering toe te voegen Eén fonds heeft even-wel om de stijging van de premie te beperken besloten met ingang van 1960 de verstrekking van kraamgeld te staken. In januari I960 kunnen 76 pot. der vrijwillig verzeker den aanspraak doen gelden op deze ver strekking. In januari 1959 was dit 75 pet Perry: Alle aandelen op langemeld voor het bod korf van 440 pet. De wens is de vader van de gedachte VELEN ZULLEN WEL TE LAAT ZIJN.. (Van onze verkeersredacteur.) L wandelend langs parkeerplaatsen en al rijdend over de weg, hebben we gisteren geconstateerd, dat er nog vele automobilisten zijn, die verzuimd hebben spatlappen op hun wagen aan te brengen. Laksheid eer der dan onwetendheid moet hier de oorzaak van zijn, want het afschermen der achterwielen, dat op 1 januari 1960 van kracht wordt, is wijd en zijd gepubliceerd, terwijl ook garagehouders er de nodige aandacht aan hebben besteed. Ons advies is dan ook: laat die rubbergordijntjes alsnog onmiddel lijk aanbrengen. Riskeer geen bekeuring; de meeste autobezitters moeten er toch aan geloven. Zoals we reeds eerder schreven, houdt: de nieuwe bepaling van het Wegenver keersreglement in, dat de achterwielen van alle soorten automobielen (ook bus sen dus!) over de volle breedte pioeten worden afgeschermd, als de afstand van de onderzijde van de afschérmins tot het wegdek meer bedraagt ,d"an twee vijfde van de afstand van de afscher ming tot de achteras van het voertuig, gemeten in horizontale richting. Niet eenvoudig leesbaar, luidt onge twijfeld de commentaar, maar de prak tijk valt toch nog wel mee. De enige dingen, welke men eigenlijk moet doen, zijn het verrichten van twee metingen. De eerste, een verticale, betreft de af stand van de onderkant van het spat- scherm tot de straat, die uiteraard vlak dient Ie zijn. De tweede, een horizon tale. betreft de afstand van die zelfde onderkant, maar dan van het achterste punt af genomen (de bumper telt niet mee!) tot het raakpunt achteras-straat. Is de gevonden hoogte meer dan twee vijfde van de gevonden lengte, dan moe ten spatlappen worden gemonteerd Be draagt zij minder dan tweevijfde van de gevonden lengte, dan mogen spatlappen achterwege blijven. Scooters niet Motorfietsen en scooters behoeven geen spatlappen te hebben. Auto's die niet harder kunnen rijden dan twintig kilo nieter per uur, hebben ze evenmin ver plicht) nodig, terwijl voor motorvoertui gen zonder volledig koetswerk het zelfde geldt. Voor degenen, die niet gewend zijn Voorschotregeling ook voor militairen Ook aan beroepsmilitairen en daar mede overeenkomend personeel der krijgsmacht zal een voorschot op een sa laris ver ho-ging worden verleend tot een bedrag van 3 procent van de wedde. Evenals voor het burgeroverheidsperso- neel zal het voorschot over de eerste drie maanden van 1960 in één bedrag worden uitbetaald, hetgeen vermoede lijk in de eerste helft van februari 1960 zal geschieden. Üi WITTE TANDEN DROP met de meetlat om te gaan, of in de eigen rekensom geen vertrouwen hebben, heeft de Rijksdienst voor het Wegver keer een uitvoerige, eerste lijst op gesteld van alle auto-mobielen, die van morgen af van spatlappen moeten zijn voorzien."De b'êkendste merken en typen van deze lijst laten we hieronder vol gen, maar we willen niet nalaten erop te wijzen, dat een en ander de standaard modellen van 1959 betreft. Op het punt van de in art. 65 sub aa van het We genverkeersreglement gestelde, nieuwe formule, verschillen deze weliswaar weinig met de modellen van vroegere jaren, doch de mogelijkheid bestaat, dat de uitkomst der metingen hier en daar net in het tegendeel van spatlappen Auto's, die zeker spatlappen nodig heb ben, zijn o.m.Citroën DS 19, Ideal 19 en ID 19, zomede verschillende bestel wagens, DAF 600, Fiat 600, 1100, 1200, 1800 en 2-100, vrijwel alle Ford (Taunus, Anglia, Consul, Zephyr, Zodiac), de Ha- nomags, Heinkel, Hillman Minx, Humber Hawk en Super Snipe, Jaguar 2.4, 3-4 en XK 150, Lloyd 600, Mercedes 190 SL, 190 en 180, de MG's, Morris Minor 1000, Moskvitch, Panhard, Peugeot 203, Porsche, Renault Dauphine, Frégate en Domaine, Simca Aronde, Aria-ne en Ve dette. Beaulieu, de Standards, Studeba- ker Lark, Sunbeam Rapier en Alpine, de Triumphs, Vauxhall Cresta en Velox, Vespa 400, Volkswagens, zowel coach als bestelwagen. De Opels i lijst, evenmin troën 2 CV taan niet op deze eerste als de Chevrolets. De Ci- •n de Renault 4 CV ont- SENATOR Hubert H. Humphrey uit de staat Minnesota heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zal meedingen naar de kandidatuur van de Democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap. De 48-jarige senator is de eerste officiële kandidaat bij de democraten voor de verkiezingen die in november worden gehouden. Hij vindt zijn aanhangers voornamelijk in de liberale vleugel van de partij. Humphrey is een bekwaam redenaar, die vooral als woordvoerder der democra ten op het gebied van ontwapening en buitenlandse politiek optreedt. Gis teren verklaarde hij op een persconfe rentie, in de verkiezingscampagne de nadruk te zullen leggen op de buiten landse politiek en de nationale veilig heid der Verenigde Staten. Zijn standpunt len aanzien van het bur gerrecht voor negers, heeft Humphrey veel tegenstanders bezorgd in het zui den. Vorige zomer was de senator lange tijd in het nieuws door het gesprek van acht uur dat hij in Moskou mei premier Chroesjtsjef had. Het staat nog niet vast, met welke partij genoten Humphrey de strijd zal moeten aanbinden, hoewel de namen van Adlai Stevenson, de rooms-katholieke senator John Kennedy van Massachusetts, se nator Stewart Symington uit Missouri en senator Lyndon Johnson uit Texas Medisch team vertrekt maandag naar Marokko I-Iet medi-sch team, bestaande uit i liidatiearts prof. dr. T'. Reddingius, oud hoogleraar te Djakarta en fysiothera peuten, mej. H. C. van der Meer en heer J. B. Seters, da-t op verzoek var Nederlandse regering zal deelnemen de revalidatie van de slachtoffers de olievergiftiging in Marokko, zal m; zal maandag 4 januari van Schiphol Parijs naar Rabat vertrekken. in dit verband al verschillende keren zijn genoemd. Het is zo goed als zeker dat vice-presi dent Nixon tot republikeins kandidaat voor het presidentschap zal worden gekozen. Nederlandse moet Australië uit De 25-jarige Grietje van de V., een Nederlandse vrouw, is uit Australië ge zet wegens tal van misdaden zoals ge weldpleging, diefstal, het gebruik van onwelvoeglijke taal en winkeldiefstallen. Zij komt naar Nederland. KIND IN BOX GESTIKT Een ruim dertien maanden oud zoontje van de familie Lesger uit de Nieuwe Le liestraat te Amsterdam is gisteren in de binnenkant van zijn box met zijn truitje aan een haakje blijven hangen, waardoor zijn keeltje werd diohtgesnoerd. De moe der trof enige tijd later de baby levenloos Goed beurs jaar Buitenlandse aankopen hebben belang rijk bygedragen tot de hoge omzetten op de Amsterdamse effectenbeurs en de koersstyging, aldus mr. U. J. M. de Graaff, directeur van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Grote bedragen aan Ne derlandse aandelen zijn naar het buiten land verkocht. Eenerzijds moet dit wor den betreurd, anderzyds is het een ge volg van de ontwikkeling van internatio nale gemeenschappen. l>e Amsterdamse beurs neemt internationaal weer een be langrijke plaats in. Ook de binnenlandse aankopen zyn toegenomen. De omzet van aandelen met nominale waarde steeg tot 1030 (v.j. 545) miljoen, aandelen zonder nominale waarde 80-000 (51.000) stuks, certificaten van Ameri- rikaanse aandelen 308-000 (235.000) stuks, obligaties 975 (730) miljoen De algemene koersindex nam toe tot 358 (245) met 1953 als basis op lO0. Mr. De Graaff hoopte, dat plaatsing van buitenlandse obligaties weer zal worden toegestaan, als de con solidatie van overheidsschuld verder ge vorderd zal zijn. Het bedrag der aan delenemissies was slechts 110 miljoen, maar vijftien besloten vennootschappen verzochten toelating. Verwonderlijk is hoe ons land de slagen van Indonesië is te boven gekomen. Hij hoopte verder, dat de belastingen verlicht zouden worden. Op 1/12 tot directeur benoemd Buetens i.p.v. A. v. Krimpen. PHs. v. Ommeren (Rotterdam): Ir. J, O. d'e Kat is om gezondheidsredenen a>lt secretaris afgetreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5