CHRISTELIJK Kerkelij Ice v erhoudiiigen moeten bepalend zijn Jaarvergadering Geref. Onderwijzersvereniging N.O.V. stelt zich niet achter adres-hoogleraren Onderwijsproblemen in de jonge landen zeer groot KONING RICHARD Een woord voor vandaag Kanttekening Nederlandhoudt rekening met Papoease wereld Ditmaal willen wij een ar tikel overnemen uit het „Kerk blad" dat uitgegeven wordt door de Nederlandse Evangelisch- Christelijke Gemeenten in Hol la ndia en Hollandia-Binnen op Nieuw-Guinea. De schrijver waarschijnlijk ds. J. Drost) gaat in op een aantal actuele gebeur tenissen in Nieuw-Guinea die ook in Nederland de pennen in beweging hebben gebracht: stelling, dat wij als leden van de Nederlandse gemeenten of, 20 u wilt, als Nederlandse Pro testanten onze aandacht richten op bepaalde gebeurtenissen, wel ke inzonderheid de Protestantse Papoea's met welke wij ons qua geloofsovertuiging ten nauwste verbonden weten,' betreffen. Dat is niet in de laatste plaats de reis van ds. Rumainum naar Nederland. Iemand vroeg, of dit nu een dienstreis is of ..met ver lof". Een ..dienstreis" is het ze ker, al is 'net dan op uitnodiging van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken. Want het is de opzet om vanuit de zelfstandige E.C.K. de kerken in Nederland, waar de E.C.K. zoveel ,mee te maken heeft, eens wat van meer nabij te leren kennen. Belangrijk. Verlof is het niet, al hopen we van harte, dat ds. en mevrouw Rumainum, die de laatste jaren echt wel iets te verwerken heb- dat le Nederlandse regering blijk- oaar steeds meer gebonden vordt aan de intern-Nederlandse solitieke verhoudingen in plaats /an aan de verhoudingen zoals '.e hier te lande liggen. Een dui delijk voorbeeld daarvan is de benoeming van een Rooms Ka tholieke politicus tot staatssecre taris voor Nieuw-Guinea. Deze benoeming kan moeilijk gezien worden als voortvloeiend uit de verhoudingen in Nieuw-Guinea, met z'n plm. 50,000 Rooms Ka tholieke en plm. 150.000 Protestant se Papoe's. Voor insiders is de ze benoeming kennelijk een ge volg van het feit, dat in 't ka der van een acceptabele verde ling van de posten in de Neder landse Regering, deze plaats dient bezet te worden door de Katholieke Volkspartij. In de Nederlandse politieke si tuatie op z'n plaats. Op de Nieuw-Guinea-veitioudingen niet aansluitend en daarin niet pas send. Wij twijfelen niet aan de be kwaamheid van de nieuwe staatssecretaris. Hij heeft een jarenlange ervaring als politicus overzee, zoals voldoende bekend is. Eventueel minder bekend is, dat mr. Bot voorzitter is van de akademische Leken Missie Ac tie in Nederland. Dat impliceert en dat is verheugend dat de nieuwe bewindsman geïnteresseerd is in kerkelijke zaken. Wij hopen dan ook van harte, dat zijn beslissingen, die in meerdere gevallen ook de ar beid van Zending, E.C.K. en Mis sie zullen raken, deze arbeid ten zeerste zullen bevorderen en dat deze beslissingen gebaseerd zul len zijn op de kerkelijke verhou dingen, zoals ze hier in de Pa poease wereld liggen. Wij wensen mr. Bot wijsheid en sterkte toe op deze voor Nieuw-Guinea zo belangrijke post. Ons bezwaar richt zich tegen het steeds duidelijker wordende feit, dat op voor Protestantse Papoea's essentiële punten het be leid van d Nederlandse regering wordt bepaald niet door de situa tie in Nieuw-Guinea, maar door wat in de Nederlandse politieke verhoudingen past. Een gang van zaken, waar steeds meer Protes tantse Papoea's zich bewust van gaan worden en zullen gaan wor- rjITZELFDE element raakt ook een kwestie, welke nog altijd niet is opgelost en het Primair Middelbaar onderwijs betreft. Het is niet de opzet hier in den brede op in te gaan. Voor een zuiver stellen van deze materie is niet essentieel, hoe nogmaals de poli tieke verhoudingen in het Ne derlandse Kabinet liggen. En onjuist is een subsidieverdeling in dit gebiedsdeel naar rato daarvan. Essentieel is evenmin, hoe veel Vicariaten de missie in Nieuw-Guinea bezit en hoe de ze Vicariaten organisatorisch gescheiden of verbonden zijn. Evenmin hoeveel ressorten met eigen zelfstandige synodes de E.C.K. bezit en dat er daarnaast nog een M.P.K. is. Voorts mag de nog altijd op geld doende fifty-fifty mythe t.a.v. zending en missie ge makkelijk hanteerbaar zijn, wie hier mee werkt, stelt zich buiten de realiteit van de wer kelijke verhoudingen, ook ten aanzien van de P.M.S.-kwestie. Essentieel is ook niet de vraag, of het Vicariaat Hollan- dia met Rooms Katholieke leer lingen een P.M.S. kan bezet ten, zoals evenmin doorslagge vend is de vraag, hoeveel P.M.S.-en de zending dan wel kan bezetten. Maar essentieel is wel en bepaald beslissend voor een be recht en billijkheid, dat voor Jeid dat is gebasseerd op de kinderen van de Protestant se Papoea's bij subsidiëring van confessioneel voortgezet onderwijs evenveel en dezelf de mogelijkheden dienen te worden geopend als voor de Rooms Katholieke kinderen. En dat op grond van de getals verhoudingen, zoals ze hier zijn. En in overeenstemming daarmee. Het ligt in de logische lijn der ontwikkeling, dat elk daar van afwijkend beleid ook geen waardering zal vinden. En dat in een mate, welke bepaald wordt door een uiteraard toe nemende bewustwording. '"TENSLOTTE nog een har telijke gelukwens aan ds. Rumainum voor de hem ver leende koninklijke onderschei ding. Zij is hem uitgereikt om het aandeel, dat hij aeeft gehad in de voorbereiding van de eerste streekraad in Nieuw- Guinea. Het verheugt ons, dat het tot stand komen van de de streekraad de eerste stap op de weg naar zelfbestuur ook mede de vruchten kan plukken van het werk, dat on geveer 10 jaar geleden op Biak zijn beslap kreeg in de insti- tuering van de eerste zelf standige kerkeraden, volgens het program van de E.CK. (tien in-oprichting). Dat program draagt als ele ment in zich: Overdracht van verantwoordelijkheden. pgp|p f IMIti ■r Op zoek naar bijbelse didaktiek (Van onzer verslaggevers) De Gereformeerde Onderwijzersver eniging. bestaande uit enige honderden vrijgemaakte gereformeerde onderwijs mensen van leraren bij het middel baar onderwijs tot kleuterleidsters heeft te Zwolle baar jaarvergadering gehouden. Uit de vergadering kwam de vraag om over te gaan tot het instellen van secties. Want al is de grote meerder heid der leden werkzaam op lagere scho len, men telt er al 20 bij het nijver heids, 25 bij het voorbereidend. 25 bij het^ middelbaar onderwijs en 75 bij het De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een voorstel van het bestuur om de contributie per lid van 15, op 20,— per jaar te brengen, met dien verstande dat degenen, die minder dan 4.000,verdienen, tien gulden beta len. In zijn openingswoord riep de voor zitter, de heer D. Roorda te Rozenburg, de leden op om elkander in liefde te dragen. Jammer genoeg is dat in de vrijgemaakte kerken niet overal het ge val. In plaats van het Jeruzalem, waar vrede en eenheid heerst, lijkt de kerk soms meer op een verdeelde stad. ,,Is de satan vandaag niet bezig door allerlei herenigingspogingen te trachten de liefde voor de gereformeerde ker ken te verkoelen", vroeg de heer Roor da. De vorst der duisternis probeert de mensen zoveel mogelijk zand in de ogen te strooien, zodat zij het onder scheid tussen ware en valse eenheid niet meer zien. Het zal tot de taak der ver eniging behoren om haar leden het on derscheid te leren tussen waarheid en leugen in de psychologie, de pedagogie, de wetenschap in het algemeen. Gedreven door de liefde tot God zal men elkander proberen te bouwen, op dat het onderwijs aan de kinderen des verbonds zo goed mogelijk wordt gege ven. In verband hiermee herinnerde de heer Roorda aan de klacht van mige vrijgemaakte schoolbesturen, dat oproepen voor sollicitanten aan de eigen scholen te weinig g'boor vinden. De heer Joh. Lagendijk te Kampen, lid van de didaktiekcommissie van het Landelijk Verbond van Gereformeerde Onderwijsorganisaties, lichtte de verga dering in over doel en werkwijze dei- commissie. De uit acht leden bestaande commis sie werd in 1956 in het leven geroepen met de bedoeling om. gedachtig aa leus gereformeerd onderwijs op gere formeerde scholen" op zoek te gaan naar een bijbelse didaktiek voor deze scho len. Men nodigde een aantal deskundigen it om voor de verschillende vakken scripties te schrijven over het schriftuurlijk onderwijs in die vakken. Deze werkstukken worden beoordeeld er- verbeterd; te zijner tijd zullen zij het licht zien, maar daar gaat minstens ïg een jaar overheen. De heer Lagendijk meende, dat de gereformeerde kerken in de vrijmaking een gunst gekregen bebben, die niemand had verdiend en waarvan niemand de draagwijdte kon overzien. De vrijmaking had een groot kerkhistorisch gebeuren kunnen worden. De heer Lagendijk had daarvan ook grote verwachtingen, maar thans, vijftien jaar na de vrijmaking verklaarde hij teleurgesteld te zijn. zijn meer brokken gemaakt dan dat gebouwd is." De commissie ervoer, dat er in de scripties zo weinig gezien wordt van een profetisch spreken de schriften. Het is gemakkelijk vast te stellen hoe de dingen niet ten zijn, maar het lijkt een gewaagde onderneming om positieve schriftuurlij ke gedachten zwart op wit te zetten. Intussen roemde de heer Lagendijk de goede geest in de talrijke com missievergaderingen. „Dat wat vele vergaderingen onder ons zo onver kwikkelijk maakt, kennen wij niet' zei hij. Motie werd ingetrokken Het hoofdbestuur der Neder-j landse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) zal bij de regering aan dringen op: verhoging van de salarissen der kleuterleidsters, verlaging van de leerlingen- schaal voor het kleuteronderwijs en afschaffing van de gemeente classificatie voor het onderwij zend personeel. Afdelingsvoor- stellen daartoe werden met alge mene stemmen aanvaard in de slotzitting van de 14de algemene vergadering der N.O.V.die de afgelopen drie dagen te Amster dam is gehouden. Het hoofdbestuur zal. krachtens een aan genomen voorstel der afdeling Amster dam. aan de eerstvolgende algemene vergadering voorstellen doen ten aan zien van de meest gewenste organisatie van z.g. vormingscentra voor de kende jeugd. Voorts zal het hoofdbestuur trachten in afwachting van deze voorstellen op korte termijn enige richtlijnen te ver strekken voor het beleid, dat de af delingen ten aanzien van dit vraagstuk voorlopig het beste kunnen voer Een motie der afdeling Rotterdam, in houdend: ..Dat de vergadering verklaart akkoord te gaan met de algemene strekking van het adres aan de rege ring van een groot aantal hoogleraren inzake de machtspositie die de drie grote vakcentralen innemen in het of ficiële arbeidsoverleg en het hoofdbe stuur opdraagt Initiatieven te nemen I c.q. alle medewerking te verlenen aan initiatieven, die zouden kunnen leiden tot een vertegenwoordiging in bedoel de lichamen van de buiten de drie vak centralen georganiseerde werknemers zoals dit geschetst wordt in genoemd adres" werd, na bestrijding door het hoofdbestuur, door de afdeling inge- Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland: T. Langerak te Vinkeveen. Beroepbaarstelling: de heer F. Ger- brandy, viel Nachtegaalstraat 79 bis te Utrecht is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dinteloord en te Koot wijkerbroek: P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Herderlijk schrijven van Hongaarse bisschoppen De Hongaarse rooms-katholieke bis schoppen hebben ter gelegenheid van het nieuwe jaar een herderlijk schrij ven uitgegeven waarin zij zeggen dat zij in het afgelopen jaar gestreefd heb ben naar het scheppen en handhaven van goede betrekkingen met de staat, waarbij zij een gelijke houding van de vertegenwoordigers van de staat ont moetten. ,,De paus heeft apostolische bestuur ders voor de vier Hongaarse bisdom men benoemd en zij hebben hun func tie aanvaard. Dit is gebeurd met toe stemming van de staat en die toe stemming heeft eveneens de zaak van de goede betrekkingen tussen kerk en staat gediend", aldus de brief waarin de bisschopen het voornemen te kennen geven dat zij ook in de toekomst naai het handhaven van een goede verstand houding zullen streven. Dr. J. van Baal tot geografen (Van een onzer verslaggevers) mee. Deze wonder-verwachting i; door de aanraking met de westerse fldwerrenu Voor de slanke lijn! Portugees protestant spreekt voor I.R.V. in Nederland Op uitnodiging van de Nederlatïdse afdeling van het Internationaal Refor matorisch Verbond zal prof. G. A. .Mey er. docent aan het Theologisch Semi narie te Carcavelos in Portugal, in de periode van 30 jdnuari tot 10 februari in ons land lezingen houden over het protestantisme in Brazilië en Portugal Prof. Meyer is in 1919 in Brazilië ge boren. Hij voltooide daar zijn theolo gische studie aan het Presbyteriaans Theologisch Seminarie te Campinas. Daarna studeerde hij nog enige tijd aan het Princeton Theological Seminary in de Verenigde Staten. Na vijf jaar als predikant een Pres byteriaanse kerk in Sao Paulo ge diend te hebben, werd hij in 1952 do cent aan het Theologisch Seminarie te Carcavelos in Portugal. Hij is een van de leidende personen in het Portugees protestantisme. Hij is o.m. voorzitter van de Portugese af deling van het I.R V. (Uniao Poytugue- sa de fe Reformada). De lezingen worden gehouden in Rot terdam. 's-Gravenhage. Amsterdam. Utrecht. Kampen. Leeuwarden en Gro- T~kE PROBLEMEN van de opvoe- ■L' ding èn het onderwijs in de onderontwikkelde gebieden zijn vrijwel onoplosbaar. Wanneer een land als India zijn gehele huidige begrotingsbudget zou willen uitge ven voor het noodzakelijke zes jarige basis-onderwijs aan de jeugd, dan zou nog maar de helft van deze jeugd geholpen zijn. Al dus gisteren dr. J. van Baal, oud gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, in een lezing in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen; in het kader van de jaarlijkse vakantiecursus voor geografen. In zijn boeiende voordracht schetste dr. Van Baal uitvoerig de posi'ie van het kind in de onderont\ ikkeld. gebie den. Van opzettelijke opvoeding is hier naar we-brs" maatstave" In de eerste jaren nauwelijks sprake. Terwijl wij on ze kinaeren regelmaat en orde trachten bii te brengen ge';curt dat daar vrijwel niet. In de opvoeding van het ^ird weer spiegelt zich de cultuur. De cultuur van het kmd thuis is in deze gebieden vaak een geheel andere dan de cultuur van waaruit men het kind op de school gaat onderwijzen. Dat geeft onherroepelijk conflicten, ue opvoeding, die het kind thuis krijgt, is gericht op situaties, die voor een deel bestemd zijn om te ver dwijnen bij de enorme omschakeling die zich momenteel in deze gebieden vol trekt. Men zou, aldus dr. Van Baal, met de ze kloof tussen de opvoedii. thuis die op school vrede kunnen hebben, v neer men zich bij het onderwijs van bestaan van deze kloof steeds voldoen de bewust was. Dr. van Baal achtte dit echter meestentijds niet het geval. Het onderwijs blijft dikwijls typisch geg •- ven vanuit de westerse denkwereld, Veel te weinig wordt beseft welk een verandering van levensinstelling nood zakelijk is voor de jeugd in deze gebie den Wij denken vaak dat wij klaar zijn wanneer de ieugd het ..kunstje" van rekenen en schri/zen geleerd heeit, m; r dan begint het pas. Wij moeten hen leren er mee om te gaan en mee Angst Al in hun eerste levensjaren wor den de kinderen hier opgevoed in een sfeer van angst voor de omringende wereld. De wereld, waarin deze kin deren leven, is vervuld van het mys terieus-geheimzinnige. Ook bij Chris tenen ziet men in deze streken dik wijls dat het geloof in de magische krachten blijft. Hier houdt, aldus dr, Van Baal, een permanente verwach ting van wonderen nauw verband 12 Toen de Saraceen merkte dat zijn grapjes zonder gevolg bleven, wierp hij het hoofd in de nek en begon een liedje te zingen, waarvan de vrolijke klanken scherp in tegenspraak stonden met de som berheid van het landschap. Sir Kenneth verstond voldoende van de Oosterse taal om te begrijpen dat in het lied sprake was van de genoegens der liefde en het genot van wijn en hoe meer het lied vorderde, hoe meer hem dit stoorde in de vrome gedachten die hij zich poogde op te leggen om de boze geesten in dit oord van verleiding ver van zich te houden. Eindelijk zelfs begon hij zich af te vragen of het niet de boze geest zelf- was die in de zang van de Oosterling schuilde en die overweging werd zo hinderlijk dat hij een beroep moest doen op al zijn wilskracht om zijn nog jonge belofte van vriendschap gestand te blijven. Meer dan eens gleed zijn hand als on willekeurig naar de greep van zijn zwaard en in andere omstandigheden zou hij niet geaarzeld heb ben de ongelovige door een bitter gevecht tot de orde te roepen. Doch hij had de Emir zijn woord gegeven en er zat dus niets anders op dan op goe de voet met hem te blijven, wilde hij zijn woord van ridder niet breken. Na enige tijd echter besloot hij dat het zingen lang genoeg had geduurd en onderbrak de zanger. Saraceen. zei dus de kruisvaarder op ernstige toon, ik weet dat gij dwaalt en dat uw brein bene veld wordt door valse leerstellingen maar niettemin moest gij begrijpen dat sommige plaatsen heiliger zijn dan andere en dat in sommige oorden de boze geesten een grotere macht over gewone stervelingen hebben dan anders het geval is. Ik wil u niet zeg gen. wat de reden is van dit feit, maar ons geloof leert ons dat wij ons thans bevinden in een gebied waar satan vrijelijk rondzwerft en wijze mannen hebben mij gewaarschuwd mij hier heel bijzonder Het onderwijs heeft hier een grote taak. Men zal de jeugd de rationaliteit van het gebeuren duidelijk moeten ma ken. De natuur dient van haar geheim zinnigheid ontdaan te worden. Nodig is, da' duidelijk gemaakt wordt dat de na tuur een object is voor de mens. dat hij moet beheersen. Juist het christelijk onderwijs in deze gebieden de je' ;d een nieuw arbeidsethos moeten geven. Hierin zal geen plaats mogen zijn voor bovengenoemde wonder-verwachting die nensen doet denken dat alles wel elf gaat. Begr.ppen als taak en t zullen duidelijk gemaakt moeten worden. Hoe eerder men, al is dr. Van Baal, met de beïnvloeding van deze levens instelling begint, hoe meer effect men verwachten mag. He1 onderwijs aan de meisjes, die later als moe'ers de op voeding zullen moeten verzorgen, achtte dr. Van Baal in dit verband eigenlrk nog -elangrijker dan die aan de Jon gens. Mits goed ge'eia kunnen juist de mr' ..ess .holen de verandering in de cultuur voeren in een richting, die een rationele benadering van de levenspro blemen in een meer moderne maatschap pij m goede komt. In het algemeen zou een uitbreiding van h drie-jari basisonderwijs tot zes-jarig noodzakelijk zijn. Maar, zoals wij hierboven reeds memoreerden, finan cieel is dit dikwijls geheel onmogelijk. Herderlijk schrijven van de Russische patriarch Alexei Patriarch Alexei heeft woensdag ee boodschap uitgegeven, die op 7 januari "n alle Russisch-orthodoxe kerken zal vorden voorgelezen. Op deze dag viert de Russische Orthodoxe Kerk het kerst feest. Deze boodschap laat onmiddellijk zien hoe de verhouding Kerk en Staat in Rusland is. De patriarch zegt in zijn boodschap o.a.: ,.Met warme sympathie nemen wij kennis van de aanhoudende vurige op roepen tot vrede, afkomstig van wijze mensen, vooral van onze regering. Wij geloven vast dat zij de overwinning van de waarheid en de vrede onder de vol keren zullen brengen en dat er defini tief een einde zal komen aan oorlogs zuchtige redevoeringen en daden." Advertentie „ONBERISPELIJK".., Na het gronden pla muren metAlabastlne DOOR SIR WALTER SCOTT j voor zijn gemene listen wil ik u verzoeken een lichtzinnige bezigheid en tot dingen die i acht te nemen. Daarom einde te maken aan uw iw gedachten te verheffen deze plaats in overeen stemming zijn, ook al blijft het dan uw gebeden niets anders kunnen zijn dan godslas- terende en zondige formules. De Saraceen luisterde met enige verbazing en ant woordde op luchtige toon: Goede Sir Kenneth, u spreekt mij wel heel onbetamelijk toe en ik vraag me zelfs af of men u nooit de regels der beleefd heid heeft geleerd. Heb ik u verwijten gemaakt, toen ik u varkensvlees zag eten en wijn drinken? In mijn hart had ik medelijden met u, maar ik vermeed het u in het naleven van uw zogenaamde christelijke vrijheden te hinderen. Waarom wilt u mij dan het recht ontzeggen een sombere reis op te vrolijken met een onschuldig liedje? Zegt de dich ter niet: het gezang is als dauw op de dorheid van de woestijn, verkoeling brengend op de weg van de reiziger. Waarde Saraceen. hernam de Noorderling, ik heb niets tegen vrolijkheid en een lied, maar ik ben van oordeel dat men alles zijn tijd moet laten. Zolang wij door dit vreselijk gebied reizen lijken gebeden en psalmen mij beter op hun plaats dan een ode aan de wijn en de liefde. Vergeet niet d8t wij hier door boze geesten omgeven zijn en dat alle gebeden der heilige mannen niet volstaan om aan banden te leggen. Waarom spreekt u zo over geesten? vroeg de Saraceen verwonderd. Vergeet u dan dat u spreekt tot iemand die is voortgesproten uit het geslacht dat door u en de uwen zo wordt gevreesd en gehaat? Dat dacht ik al, zuchtte de ridder. Uw volk stamt inderdaad uit het kwaad, want zonder de hulp van de duivel zou u nooit in staat zijn ge weest het gezegende Palestina in handen te houden tegen zoveel dappere soldaten van God. Ik bedoel niet u in het bijzonder, Saraceen, doch spreek van uw geslacht in het algemeen en vooral van uw godsdienst. Ik weet dat u van den boze afstamt, doch het verwondert mij dat gij u daarop nog be- Wij zijn dapper, antwoordde de Muzelman, en dus gaan wij er trots op zonen te zijn van de dapperste der dapperen. En wie is trotser dan hij die liever uit de hoogte neerstortte dan de knie te buigen? Men kan Eblis haten, vreemdeling, maar tevens moet men hem vrezen. En zo is het ook met de afstammelingen van Kurdistan. Men leefde in een tijd dat bijgeloof als geleerd heid gold en de ridder hoorde de bekentenis van zijn gezel, die ronduit beweerde van de duivel af te stammen, zonder ongeloof aan, evenwel niet zon der dat een koude rilling hem langs de ruggegraat liep bij de gedachte dat hij zich op een vervloekte plaats bevond aan de zijde van een man die stellig precies was als het landschap zelf. Aangezien hij echter van nature in het geheel niet vreesachtig was. vroeg hij de Saraceen waar deze het recht vandaan haalde dingen te vertellen die niemand op waarheid kon testen. De Saraceen keek hem een ogenblik aan en zei dan: (Wordt vervolgd) Vanavond, scheuren toe geen blad meer van de kalender. We nemen hem van de muur en gooien hem in de prullebak. Een nieuwe neemt straks zijn plaats in. Onze door gebruik vodderig geworden agenda moet ook plaats maken voor een nieuwe. Maar lang blijft hij niet blank. Minutieus, onder invloed van een nieuwe netheid, schrijven we uit de oude agenda de zaken over die we in de nieuwe moeten noteren. We spreken van een nieuw begin, maar we weten allemaal wel dat 1960 be paald wordt door wat wij in 1959 deden. Een mens ontmoet in de toekomst steeds weer het verleden. De enige manier om werkelijk een nieuw begin te maken is door van naam te veranderen, meer nog, door in de huid van een ander te kruipen. Dan zouden we niet geconfronteerd worden met ons eigen verleden, maar met het verleden van die ander. Maar dat is onmogelijk Zeg dat niet te gauwwant daarop juist is de boodschap van de bijbel gebaseerd; in 2 Korinthe 5:17 schrijft Paulus: „Zo is dan wie in Christus is een nieuwe schepping; het oude is voorbij gegaan, zie, het nieuwe is gekomen." „In Christus zijn" wil zeggen het leven van Christus leven. Hij nam onze plaats opdat ivij Zijn plaats mogen innemen. Dan zien wij in 1960 de gevolgen van Zijn verleden. Hij overwon de verleiding van de satan. Hij verzoende ons door Zijn dood op Golgotha. 'Hij versloeg de dood. In Hem kunnen we 1960 veilig binnentreden. TWEE VLIEGEN IN ÉÉN KLAP y^AN de zakelijke bezwaren van de Tweede Kamer is minister Van Aartsen tegemoetgekomen, zon der ook maar enigszins af te wijken van de hoofdlijnen van zijn beleid. Vee! meer nog hebben we de indruk, dat de minister met zijn nLcuwc voorstellen, die hij in het mondeling overleg aan de Kamerleden heeft kenbaar gemaakt, dit beleid nog eens extra onderstreept. Het is immers de bedoeling van de bewindsman om de woning nood vooral daar te bestrijden, waar ze bet meest nijpt: in de sector van de goedkopere wonin gen, Daarom moet de particuliere bouw zich meer voor de goedkopere woning gaan interesseren. Doet de particuliere bouw dit met terdaad, dan worden er twee vlie gen in één klap gevangener komen meer goedkope 'woningen op de markt èn de woningwetbouw ver mindert, waardoor de subsidies, die de bouwmarkt en de huren kunstma tig beïnvloeden, op den duur kun nen verdwijnen. Omdat de minister overtuigd is, dat zijn beleid, dat dus gericht is op een normale bouwmarkt, een goede kans van slagen heeft, heeft de bewinds man de hem gevraagde garanties toe- gezegd, zonder bevreesd te zijn voor al te grote risico's voor de schat kist. Deze garanties zijn, dat het aantal woningwetwoningen toch nog op 40.000 wordt gebracht, wanneer de regeling voor goedkopere huurwonin gen niet aanslaat, en dat bij onvol doende huurverhogingen na zes jaar de bijdragen voor de huurwoningen niet jaarlijks met een derde worden verminderd. Dit moet geruststellend zijn voor de institutionele beleggers. Bevredigend is ten slotte de regeling, dat bewoners van woningwetwonin gen met zeer lage inkomens een ex tra bijdrage van twee gulden per week kunnen krijgen. Hierdoor kan schrijnend onrecht, dat woningen door een te hoge huur niet kunnen worden betrokken, worden wegge nomen. We mogen echter hiet ver- geten, dat de gemeenten bij de toe wijzing van woningen hieraan ook veel kunnen doen. TELEVISIE IN HET GEZIN £)E STAATSSECRETARIS van on derwijs, kunsten en wetenschap pen mr. Scholten heeft de goedkeu ring geweigerd voor een vertoning voor de V.A.R.A.-televisic van een film, vanwege de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervor ming, over sexuele voorlichting. Men was van de goedkeuring van de staatssecretaris afhankelijk, aan gezien het hier betreft een film voor personen „boven de achttien jaar". Met zijn weigering heeft mr. Schol ten zich nu de toorn van deze or ganisatie op de hals gehaald- Wij voor ons zijn geneigd, de staats secretaris in deze de volle steun te geven van onze sympathie. Terecht wordt bij de televisie de re gel gesteld, dat. behoudens uitdruk kelijke goedkeuring voor uitzonde ringen, uitsluitend films „voor alle leeftijden" vertoond mogen worden. Op deze wijze komt er al genoeg in onze huiselijke kringen terecht. Wil men op deze regel uitzonderin gen toepassen, met andere woorden: wil men ook eens een film „bren gen", die alleen voor boven een be paalde leeftijd geschikt verklaard is, dan moeten daarvoor zwaarwe gende motieven aangevoerd kunnen worden en mag de voorwaarde van een extra keur zeker worden gesteld. Dit laatste is nu eenmaal onlosma kelijk verbonden aan het wezen van de televisie. Een televisie is geen bioscoop. De televisie staat midden In de huiskamer, en door het sim pele omdraaien van een knop brengt men de apparauur in werking. De televisie fungeert in de huiskamer als het ware als een open deur. En de kijker is metterdaad „gebonden" aan het beeld, zoals het op een be paald moment op het scherm ver schijnt. Keuze is er dan niet meer bij. Het is een kwestie van aan of uit. Natuurlijk hebben de ouders hier een belangrijke taak, wellicht zelfs een beslissende. Aan hen om te be palen wanneer het apparaat zal zijn ingeschakeld, èn wanneer niet. Maar de normering, waarvan de,verzor gers van het beeld zelf behoren uit te gaan, zal ook van hun kant ge heel op de gezinssfeer moeten zijn ingesteld. Ook op de kinderen dus. De regel „alleen voor alle leeftij den" is niet voor niets gekozen. Voor wat ons betreft, laat men op deze regel in het geheel geen uitzon deringen toe. Dan wordt tevens voorkomen de kri tiek, zoals deze, ook op voor de hand liggende beslissingen, zo ge makkelijk wordt geoefend. DE HANDEN WEER VRIJ De verdenking, door C. Virgil Gheorg- hiu. Vertaling Louis Thijssen. ve N,V. W van Hoeve, 's-Gravenhage Roofvogels en vederspel, tekst A. B Wigman, aquarellen en tekeningen Rein Stuurman. Uitgave H J Heinz Compa- ny N.V Eist. Kierkegaards redevoeringen, gekozen, vertaald en ingeleid door dr. H. A. van Munster. Prisma-boek. Uitgave Spec trum. Utrecht. Fit blijven, voordelen en resultaten van een gezonde levenswijze, door Ka rin Roon. Vertaling en bewerking drs C. J. Broers. Prisma-boek. Uitgave Spec trum, Utrecht. Alias mr. Datchery, door Edmund Chrispin. Vertaling X. F. Horrebeek. Prisma-boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Het tijdperk der atoomenergie, door Carl Friedrich von Weiszacker. Verta ling Rob Limburg Prisma-boek. Uitga ve Spectrum, Utrecht. LJET jaar 1959 werd gekenmerkt door een belangrijk en verheu gend verschijnsel: alle grote mo gendheden hebben vrijwillig afge zien van het beproeven van kern wapens. Minder verblijdend was het resultaat van besprekingen, die sinds oktober 1958 in Genève aan de gang zijn over een behoorlijk ge controleerde definitieve stopzetting van alle kernproeven. De Russische weigering, een goed functionerende controle mogelijk te maken (ook na Chroesjtsjefs ge sprekken met Eisenhower in Camp David), heeft de Amerikaanse pre sident voor een moeilijke beslissing geplaatst, omdat bij het uitblijven van een internationale overeen komst de positie van de vrije we reld ernstig ondermijnd zou kunnen worden. Eisenhower moest een besluit ue- men, omdat de vrijwillige opschor ting van proeven met kernwapens alleen voor 1959 gold. Gelukkig heeft hij de deur voor verder overleg opengehouden, maar tegelijk laten uitkomen, dat zijn geduld niet on uitputtelijk is, Zo heeft hij zich bereid verklaard, de proeven alsnog voor onbepaalde tijd op te schorten, maar zich het recht voorbehouden, tot hervatting over te gaan, wanneer op de Ge- neefse conferentie een akkoord met de Sowjetunie niet mogelijk zou blijken. Thans heeft het er alles van, dat Chroesjtsjef de onderhandelingen tot in het oneindige tracht te rek ken, om ook zonder het sluiten van een overeenkomst (die interna tionale controle met zich brengt) de westelijke mogendheden ervan te weerhouden hun proeven voort te zetten. Bovendien schuilt In de huidige stand van zaken voor het Westen het gevaar, dat het mogelijk moet zijn, ondergrondse kernproeven te houden, voor buitenstaanders niet waarneembaar. Eisenhowers besluit is niet alleen belangrijk voor de ware aard van de relaties tussen de vrije wereld en de communistische landen. Het kondigt tevens aan wat in het nieu we jaar zou kunnen gaan gebeuren. Voor de Sowjetunie moet het een aanmaning zijn om de bespri k'n- gen in Genève niet langer te sabo teren. Uniecollecte Lijst 10 van de 31e Uniecollecte bevatte de volgende bedragen: Bellingwolde 360, Ten Boer 438, Doezum 262, Ezlnge 430.50. Grootegast f 288. Kommerzij] 671.25. Kornhorn '227,25. Lauwcrzijl 280, Midwolda 412,50, Stadskanaal- Afdraai 650, Stedum 298,50, Zeven huizen (O. Indië) 192,50. Beetgumer molen 475,65. Oude Bildtzijl 328,80, Blija 265,50, Britsum 424,50, Buiten- post 566,65, Dokkum 1.806,55, Droge- ham 477,75. Grouw 338,57 Kollum 706,26, Koudum 462,95, Lioessens '224.25 Menaldum 265, Minnertsga 385,25 Totaal van 250 locale comité's: 156.300,69; vorig jaar 137.663.47. Feestpakkellen voor de ..Noordliinder" De elf bemanningsleden van het lichtschip Noordhinder voor de Neder landse kust zijr. nu ook in het bezit van de feestpakketten, die een heli kopter van de koninklijke luchtmacht vlak voor de kerstdagen niet boven dit lichtschip kon uitwerpen tengevol ge van de slechte weersomstandighe den. Het hefschroofvlicgtuig slaagde er toen we] in, pakketten boven de schepen Goeree, Texel en Terschellingerbank te aten zakken Het ^egei des Heils. dat het initiatie tot deze actie nam, kreeg van het persjnee) dezer schepen en thousiaste dankbetuigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2