Jlieutue £ciJtsrt)e GTourant Isaak Hamburger dreigbrief ANTISEMITISME IN WEST-DUITSLAND Rode hakenkruisen op synagoge Kennelijk weer in opgaande lijn Werkgevers verwachten in '60 een verdere opbloei Ook anti-semitisme in Londen en Parijs Sowjetunie akkoord met tijd en plaats n KONGOLEZEN 5 JANUARI TOCH NAAR BRUSSEL Zeer zacht DONDERDAG 31 DECEMBER 1939 Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN I 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11757 HoofdredacteurDr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is gbcbleuea mgn bert in tegfjcnspacr Oud en Nieuw als ieder jaar een blik terug en een blik vooruit sie onse Oudejaars-bijlage BONN, donderdagochtend (Van onze correspondent) TSAAK HAMBURGER (85) is de enige nog levende Israëliet, in het Hes- I sische plaatsje Seligenstadt. Hij heeft de tijd in het concentratiekamp Theresiënstadt overleefd, waar al zijn familieleden door de nazi's werden vergast. Hij is een rustig en gezien burger van Seligenstadt en wél de laatste mens, die verdiende een anonieme dreigbrief te ontvangen. Deze dreigbrief houdt op de een of andere manier verband met de re cente uitbarstingen van antisemitisme in de Bondsrepubliek. Bij velen is ernstige twijfel gerezen of het naoorlogse Duitsland inderdaad wel zo grondig met het bruine verleden heeft afgerekend als tot dusverre werd aangenomen. De brief was voorzien van een poststempel uit Seligenstadt. De anonieme schrijver die alle joden als „zwijnen" betitelde dreigde de 85-jarige Isaak Hamburger, dat hij en alle overige (30.000) joden in West-Duitsland aan het kruis zullen worden opgehangen, „zodra Adenauer er niet meer is om ons om de tuin te leiden". S.S.-Gruppenführer Wilhelm Meinberg (rechts staande), leider van de Deutsche Reichs- partei, in fel gesprek met Wil helm Karl Gerst, 'vertegen woordiger te Bonn van Oost- duitse dagbladen. Rechts op de achtergrond zit Otto Hess, plaatsvervangend voorzitter van de Deutsche Reichspartei. (A. P. Tclcfoto.) De Hessisclie recherche stelt een onderzoek in naar de herkomst en schrijver van deze dreigbrief. Zij zoekt ook nog naar de onbekenden, die einde november op het christe lijke kerkhof van Seligenstadt 144 stene.n op joodse graven omgooiden. „Zwijn" was ook het woord, dat men in de stad Rheydt aanbracht op de ruit van een joodse winkel. In het voorstad je Mascherode van Brunswijk zijn in de afgelopen nacht met rode verf haken kruisen geschilderd op een gedenkteken voor slachtoffers van het nazi-regime. Op de banken in een park werd'en anti- joodse leuzen geverfd. Ook op de muren van de rooms-ka- tholieke St. Hedwigskerk in Gelsenkir- chen zijn vannacht hakenkruisen geklad. Naar eerst vand; ken in de nacht v onbekende daders krasten met een 'scherp kenk ruisen parkeerde bekend de 25ste december de lak Duits belang Al deze voorvallen, die men noch mag over- noch onderschatten, heb ben tenminste dit voordeel, dat zij aan de onverschilligheid van vele Wcstduitsc autoriteiten jegens een kleine gevaarlijke groep onverbeter- lijken een einde heeft gemaakt en dat men er tlians meer dan ooit van overtuigd is, dat het niet in het minst in het belang van Duitslands verbeterde naam in het buitenland dringend noodzakelijk is om de extreem-rechtse groeperingen en be wegingen in de Bondsrepubliek hun verdere agitatie onmogelijk te ma- Daarop is het onderzoek gericht de speciale commissie, die de- van binnenlandse zaken van Noordrijn- land-Westfalen, Dufhüs, na de synagoge- schennis in Keulen instelde om de ach tergrond van de antisemitische uit barstingen op te helderen en vooral de aanstichters „er onderuit te halen". „Wij weten van niks", verklaarde gis teren op een persconferentie de voorzit ter der neo-nazistische Deutsche Reichs- pjkrtei, S. S. Gruppenfuehrer Wilhelm Meinberg, en hij meende dat hij daar- Nasser ontslaat vier ministers President Nasser van do Verenigde Arabische republiek heeft gisteren viei Syrische ministers, allen lid van de socialistische Baath-parlij, ontslagen. De reden hiervoor werd niet bekendge maakt, doch waarnemers in Kairo gelo ven dat het ontslag een gevolg is van de weigering der ministers om hun poli tieke bedrijvigheid te staken. Zij zouden de Baath-partij trouw zijn gebleven, on danks Nassers bevel, waarin alle be staande politieke partijen werden ver boden en in hun plaats één grote een heidspartij kwam Vermoedelijk heeft Nasser de Baath-partij nu de genadeslag mede de publieke opinie er wel voldoen de van had overtuigd, dat zijn (17.000) leden tellende partij aan de recente uit barstingen geen medeschuld draagt. geweest. De eendeels door de daarop gerichte nationale pölitiek anderdeels door buitenlandse gebeurtenissen veroorzaakte korte terug slag, mogen wij als overwonnen beschouwen. Wij bevonden ons kennelijk weer in opgaande lijn, ook al heeft men in belangrijke bedrijfstakken ernstige zorgen. Dit verklaarde dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, hedenmiddag voor de AVRO. Dit is de toestand waarin de onderne mer zich thuis voelt en waarin hij zijn ondernemingslust en verlangen aan de toekomst te bouwen kan ontplooien. Onze uitvoer, de motor van onze groei, draait op volle toeren De toeneming van de uitvoer met f 1,3 miljard in 1959 kwam voor 60 procent voor rekening van in- dustrieprodu kten Het is nog te vroeg om gevolgtrekkin gen te maken voor de Euromarkt. Onze uitvoer daarheen steeg van 41 tot 43 pro cent van het totaal, maar het feit, dat het aandeel van West-Duitsland van 19 tot 21 pet. steeg, en dat de zomerdroogte de handel in landbouwvoortbrengselen dëed toenemen, maant tot voorzichtigheid. Het is de vraag of het verdrag de uitvoer reeds bevorderd heeft. Het binnenlands verbruik neemt toe, de beleggingen van het bedrijfsleven hebben zich hersteld Ondernemingszin eist grote bewegings vrijheid. De vraag naar het verband tus- toegebracht. Diep onder de indruk keken de vluchtelingen uit Oostenrijk, die in Canada een nieuwe toekomst tegemoet gaan, naar de impo- Op de deuren van een synagoge in het Londense district Notting Ilill vond men vanmorgen drie grote witte hakenkruizen geschilderd, terwijl op de muur de Duit se woorden waren geschilderd: „Juden raus". Men heeft er geen idee van, wie in Engeland de daders kunnen zijn. Het is de eerste keer dat zich openlijk anti- joodse gevoelens uiten. Notting Hill, het centrum van vele rassen, stond dit jaar in de belangstel ling toen sir Oswald Mosley, leider van de vooroorlogse Britse facistische bewe ging zich kandidaat stelde voor de ver kiezingen. Hij eindigde onderaan. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat het bekladden van de joodse hooggeplaatste politiefunctionarissen verklaard, dat hij op kerstavond ruzie had gekregen met een vróuw, die in het zelfde flatgebouw woonde als hij. Kort daarop, zo vertelde hij, 'waren acht po litiemannen zijn kamer binnengedron gen, hadden hem met hun vuisten gesla gen. hem „vuile jood" genoemd en.uitge roepen dat het jammer was dat niet alle joden in de crematoria waren uitgeroeid Josepovici bracht de nacht op het po litiebureau door, de volgende morgen eiste hij een medisch onderzoek. De arts die hem onderzocht, stelde vast, dat hij onder de blauwe plekken zat. Voorts vertelde Josepovici dat hij bij zijn terug keer in zijn woning 11.000 frank verdwe nen bleek te zijn. waar zij op doorreis even verbleven. (Voor verslag'zie pagina 15.) Zuid-Korea ontkent beschieting van Sow jet-schip Een Zuidkoreaans oorlogsschip heeft op 28 december een onbewapend Russisch vaartuig voor de oostkust van Noord- Korea beschoten, waarbij slachtoffers onder de bemanning zijn gevgllen, zo meldde radio-Moskou gisteren. Het Rus sische schip, de Ungo, dat wordt gebruikt voor hydrogeografisch onderzoek, zói) zwaar beschadigd zijn. Van Zuidkoreaanse zijd? is de beschul kerk werk van „teddyboys" (nozems) is geweest. In Parijs heeft de prefect van politie een onderzoek gelast naar de juistheid van de verklaringen van de 38-jarige joodse kleermaker Rachntil Josepovici, die erstige beschuldigingen tegen de Pa- rijse politie heeft geuit. Josepovici heeft tegenover de pers en De polltie-ambtenaren ontkennen, dat zij Josepovici geslagen hadden. Zij vei- klaarden dat hij over zijn toeren heen was en in het flatgebouw van de trap was gevallen. Het incident is in de gemeenteraad van Parijs besproken. Deze heeft de politie- prefect Maurice Papoij verzocht een on derzoek in te stellen. diging vandaag pertinent tegengesproken Een zegsman van de marine verklaarde dat inderdaar kanonvuur is gehoord in het gebied waar het Russische vagrtmg zou zijn aangevallen. Hij achtte h?t waar schijnlijk dat Noordkoreaanse schépen de Rus hebben beschoten en dat de commu nisteri nu trachten Zuid-Korea de schulc te geven. verantwoordelijkheid en verantwoor ding houdt ook de ondernemers zelf zeer stérk bezig, maar e.n verantwoordelijk heid is bewegingsvrijheid verbonden. Voor 1960 verwachten de ondernemers voortzetting van de opgaande lijn, maar zij kunnen alleen werken als het klimaat gunstig is. wordt eensdeels bepaald door het buitenland waar ook risico's zijn, zoals ,de frisse bries van de concurrentie" in de Euromarbt, de veranderingen in de dollarbalans, de onlangs afgebroken staal- king. Daarom moet onze volkshuishou ding innerlijk sterk en weerbaar zijn. Nieuwe investeringen zijn nodig. Op toe nemende produktiviteit en hogere kwali teit gegrondveste concurrentiekracht is de eerste voorwaarde. Minister De Pous schat de toeneming van de investeringen van het bedrijfsleven in 1960 op 14 pro cent. Dit is nodig, want tijdens de terug slag zijn de investeringen sterk achter ge bleven. Het nieuwe kabinet heeft door zijn beginselen vertrouwen bij het be drijfsleven gevestigd. Het wil bewegings vrijheid laten. De nieuwe loonpolitiek heeft in beginsel de instemming der werk gevers évenals de aankondiging van de belastingverlaging. In hef bijzonder moet de regering hét geldelijk evenwicht hand haven. Vérbetéring van het fiscale winst begrip en afschaffing van inkomstenbelas ting bij vervreemding van aandelen in be sloten naamloze vennootschappen behoe ven niet te wachten op de ontwikkeling der conjunctuur, aldus spreker. Franse priester vermoord in Laos De apostolasch vicaris in de Laotischi hoofdstad Vientiane, mgr. Etienne Loos dregt, heeft hier vandaag bekendge maakt, dat leden va>n de pro-communisti sehe Pathef Lao op 19 december eei roomskatholieke missie 50 kilometer ten oostén van Pakse zijn binnengedrongen en pater Dubroux van de Société des missions étrangères de Paris hebben doodgeschoten, terwijl hij een klas L; bische kinderen de catechismus stond onderwijzen. Tijdens de oo-rlog in Indo-China w pater Dubiroux aalmoezenier in t Franse leger. f262.000 voor Fréjus Tot hedenmorgen was op gironum mer 22.000 vgn het Ned. Roode Kruis één bedrag van 262.248 binnengeko men voor de slachtoffers van de ramp bij het Franse plaatsje Fréjus. Van dit bedrag is reeds ƒ225. overgemaakt aan het Franse Rode Kruis. Koningin en Prins brengen bezoek aan België koning Boudewijn een offd- •ieeil bezoek aan België brengen. Het Nederlandse vorstenpaar wordt Idus een mededeling van het Belgische lof 30 mei in Brussel verwacht. Het fficiële programma zal eerst na terug eer van koning Boudewijn uit Kongo - 2 januari bekend worden gemaakt. Aangenomen wordt dat het bezoek wee of drie dagen zal duren en dat bui en Brussel nog enkele andere plaatsen zullen worden bezocht. betreft hier een tegenbezoek koning Boudewijn was dit jaar in Ne- lerland en is tevens het eerste offi- :iële bezoek van koningin Juliana en >rins Bernhard aan onze zuiderburen. Koningin en Prins dag naar Engeland Koningin Juliana jn vanmorgen per liebezoèk brengen hertogin van Athlon ;n prins Bernhard "liegtuig naar Lon- zij een kort fami- w&reldirei's is teruggekeerd. De Koningu vanavond téinig t< Kind onder auto In Alkmaar is gisteren de vijfjarige Petertje van der Leek onder de achter wielen van een zware achteruit rijdende vrachtauto terecht gekomen. Het kind was op slag dood. In Leeuwanden dis gisteren de 61- jarige heer J. F. Gaastra door een zand auto overreden. Het Slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het diaco- nessenhuds overgebracht, waar hij korte tijd na aankomst is overleden. De 65-jarige landbouwer H. Brogge man uit Raalte is gisteren in zijn woon plaats van een rijdende trekker gevallen en overreden door de met zand geladen aanhangwagen. Hij was op slag dood. NEHROEAZIË HOORT ER OOK BIJ 16 mei in Franse Hoofdstad EFINITIEVE overeenstemming bereikt over datum en plaats van de topconferentie: 16 mei in Parijs. In gelijkluidende boodschap pen aan president Eisenhower, pre sident De Gaulle en premier Mac- millan, verklaart de Russische pre mier Chroesjtsjef dat „met voldoe ning kan worden medegedeeld dat definitief overeenstemming werd bereikt als een gevolg van het over leg tussen de regeringen van de vier mogendheden". De Russische antwoordnota's op de voorstellen van de westelijke Grote Drie voor een topconferentie in Parijs, werden gisteravond door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk over handigd. Het westelijke voorstel was toen nog maar écn dag oud. Het niéuws is in Londen, Parijs en Washington met instemming begroet. In Washington zijn gisteren de voorbereiden de besprekingen begonnen. Hieraan werd deelgenomen door minister Herter, de am bassadeur van Frankrijk en West-Duits land en Lord Wood, de ambassaderaad an de Britse ambassade. Werkgroepen, waarin de V.S., Enge land, Frankrijk en West-Duitsland verte genwoordigd zijn, zullen binnenkort bij eenkomen om gedetailleerder voorberei- ingen te treffen. Er zullen tenminste drie werkgroepen worden gevormd, die respectievelijk de problemen Duitsland en Berlijn, de ont wapening en de betrekkingen tussen Oost n Wést onder de loep zullen nemen. r Nehrc i India de komende ge- Het is wel sneu maar ook verstandig! dat je achttien moet zijn voor je vuurwerk mag kopen. Het gevolg is, dat de jeugd al dan niet met tegen de ramen plat gedrukte neuzen zich voor de etalages het water langs de mond laat lopen. Zij is er immers van overtuigd, dat vuurwerk nooit in betere handen dan de hare kan komen. De winkeliers zijn echter onverbiddelijk. Om onrust in Kongo te vermijden tijen zullen vijf januari naar de Belgische hoofdstad vertrekken voor een rondetafelconferentie over de toekomst van Kongo. Het is niet waarschijnlijk dat de confe rentie reeds op vijf januari zal beginnen. Deze week nog deelde de Belgische roi- Advertenltle G. N. GOGGOMOBIL-dealer voor Leiden en emstr. CALEX AUTOBEDRIJF Kprt Galgewcrter nister voor Kongo, De Schrijver, met „niet grg waarschijnlijk" te achten, dat de conferentie de vijfde zou kunnen be ginnen. Aangenomen wordt dat het vertrek van de Kongolezen naar Brussel verband houdt met de maatregelen, die worden genomen om onrust in Kongo te mijden. Overigens zijn de besprekingen, die koning Boudewijn gistermiddag met de leiders van het „kartel van nationalisti sche partijen" in Leopoldstad voerde, een uitstekende sfeer verlopen. Het is waarschijnlijk, dat de politieke leiders koning Boudewijn de tekst va deze week genomen resoluties hebben overhandigd. Deze resoluties eisen on middellijke en volledige onafhankelijk heid van Kongo, zowel politiek als econo misch, een conferentie op 5 januari met de Belgische regering en vrijlating alle Kongolese politieke gevangenen. Inmiddels heeft Henri Rolin, Belgisch minister van staat, socialistisch lid de Senaat en rechter in het Europees hof voor de rechten van de mens, zich bereid verklaard de Iqider van de Kon golese nationale beweging Patrice Loe- moeniba, te verdedigen. Loemoemba zal op 18 januari in Stanleystad terecht stc in verband met. de ongeregeldheden die stad op 30 oktober. iet op de juiste wijze vertegenwoor- ligd is. „Ik juich de komende topconferen tie toeer moeten meer topconfe renties komen. Maar zij moeten wor den gehouden „met een juiste verte genwoordiging van Azië". Wanneer zij ontwapening bespreken tezamen met andere kwesties, kunnen zij niet aan Azic voorbijzien", aldus premier Nehroe. Het volgende nummer van ons blad zal zaterdag verschij nen. Op Nieuwjaarsdag zijn onze bureaus gesloten. (Van onze weerkundige medewerker) OOK in de komende nacht van de jaar wisseling zal het zeer zacht zijn, door dat een serie oceaandepressies nog steeds een krachtige zuidwestelijke luchtstroom in stand houdt, waarmee lucht wordt aan gevoerd, die een temperatuur van 10 tot 12 graden heeft. Deze lucht is vochtig, zodat er veel bewolking voorkomt en nu dan valt er wat lichte regen. Ook het uioe jaar zal een entree maken met boven normale temperaturen. De zeer koude lucht, die de laatste paar dagen in N oord-Skandinavië werd aangetroffen, met temperaturen van meer dan 20 gra den onder nul, stroomt nu naar Noord west Rusland weg. De zachte lucht is ook tot het Alpengebied doorgedrongen, waar de wintersport nu door sneeuwlawines wordt bedreigd. Een nieuwe oceaan depressie zal in de loop van nieuwjaars dag weer met een regenfront tot onze omgeving kunnen doordringen, zodat het sterk wisselvallig blijft. De Bilt verwacht tot vrij dagavond Zacht weer met enige regen en een matige tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 1 januari: zon op 8.48, onder 16.38; maan op 10.19, onder 20.32. Zaterdag 2 januarizon op 8.48, onder 16.39; maan op 10.51, onder 21.46. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur gh. bew gh bew gh bew gh bew onbew gh bew zw bew onbew 1 bew gh. bew MINISTER LUNS GAAT WEER AAN HET WERK De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die wegens een lichte hersen schudding enige weken rust heeft moe- teu houden, is voornemens op 5 januari zijn werkzaamheden te hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1