HERORIËNTERING OP ALLE GEBIED in enkele regels Vaderlandse politiek in een ander klimaat NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 geroepen vlug beklonken: de politiek onbe dreven prof. De Quay kon op 16 mei zijn ploeg" voorstellen aan H. M. de Koningin. Op rolletjes is de weg van het nieuwe kabinet tot heden niet ge gaan, maar wèl is in die korti tijd reeds het bewijs geleverd, dal Nederland ook zonder socialisten te regeren is. Stevige druk De rol, welke de vakbewegin; in ons land speelt, is vooral dit jaar een zaak van veler kritischi beschouwing geweest. Zij bleek ooi* nu machtig element in de Neder- landse samenleving en wist, voor al ook door een gezamenlijk op trekken van de drie grote vak centrales (zij adresseerden na Lange tijd weer voor het eerst ge zamenlijk over het loon- en huur beleid) een stevige druk uit te oefenen. „Een sterk eenzijdige druk", zo als niet minder dan 53 hooglera ren in een adres aan regering en volksvertegenwoordiging betoog den. Eenzijdig, omdat die drie vakantiecentraies maar namens een deel van de werknemers kunnen spreken en met name het hogere personeel geen georganiseerde in vloed kan uitoefenen. Uiteraard kwam er een weerwoord van de kant der vakcentrales. Minister president De Quay heeft nu toege zegd het gehele vraagstuk, toege spitst op de vertegenwoordiging in de publiekrechtelijke organen voorop de SER te bestude- Woningbouw Het streven naar grotere vrij heid op velerlei gebied, doelstel ling van het regeringsprogram was ook merkbaar in het aan gekondigde woningbouw- en huurbeleid: meer premie- dan woningwetwoningen. De voor stellen van minister Van Aartsen is in die zwarte tijd van de oorlog degene, die de lamp ankrijk brandende hield. Hij leswege gehuldigd als de red- i de bevrijder. Nu heeft hij uv het roer van Frankrijk in n genomen. Zijn naam: gene raal Charles de Gaulle. waren gezond, maar de uitwer king heeft veel kritiek uitgelokt. Het ziet ernaar uit, dat zij nog wel gewijzigd zullen worden. Dat in sommige delen van ons land de ergste woningnood thans tot het einde gaat behoren gaf re den tot dankbaarheid. Minister Klompé heeft toegezegd in die de len een proef te zullen nemen met buitemverkingstelling van de veel gesmade woonruimtewet. Bezitsvorming Het leggen van meer nadruk op de persoonlijke verantwoordelijk heid is ook tot uitdrukking geko men in de inmiddels door de Tweede Kamer behandelde no ta over dec bezitsvorming, die nu door concrete wetsvoorstellen zal v/ofden gevolgd. En om zij het zeer terloops nog een symp toom van de aan de gang zijnde „beweging" te signaleren: er ont stond in de afgelopen maanden een nog wel wat vrijblijvende, maar toch serieuze discussie over de vraag, of en zo ja op welke wijze de christelijke politieke par tijen meer kunnen samenwerken en tot grotere eenheid kunnen ko- Het ziet er overigens naar uit, dat Nederland, met zijn historisch gegroeide verhoudingen, het ont staan van één christelijk-democra- tische partij, waarvan protestants- christelijken zowel als rooms-ka- tholiekcn lid kunnen zijn, wel niet zal beleven Het werken In het zonnetje Sedert mensenheugenis was het niet meer meegemaakt, dat Nederland en de rest van Europa zo'n prachtige, zonnige zomer mochten meemaken. Iedere vakantieweek werd weer een feest van zomerse warmte. Maar de lange, droge zomer van 1959 had ook haar schaduwkanten. Er waren vele bos- en heidebranden en het vee dreigde te verhongeren en te ver dorsten op tal van plaatsen. Bij het kastje Een half miljoen Nederlanders mochten 'zich in augustus eige naar noemen van een televisietoestel en zij konden iedere avond, behalve 's maandags, naar het plaatje in het kastje kij ken. In die maand werd ook besloten Elten en Tudderen aan West-Duitsland terug te geven en werd de Dam-tot-Damrace gehouden. Onrust op de Dam Het Amsterdamse Nozemdom vroeg de aandacht in juli en kreeg die ook. De burgerij ging „nozem-kijken" op het Damrak en het Leidscheplein en de politie had de handen vol om de opgeschoten jeugd de baas te worden. Zelfs de „penoze" van de Amsterdamse onderwereld ging zich bemoeien met het handhaven van de orde. Chroesjtsjef op reis Ruslands Nikita Chroesjtsjef vertrok in september naar de Verenigde Staten voor een officieel bezoek. Hij kon zich daar op de borst slaan, omdat juist een Russische raket op de maan was aangeland. (In oktober werd de achterkant van de maan gefotografeerd.) President De Gaulle wilde duidelijk de Franse Invloed in de wereld gehandhaafd zien. Hij verklaarde, dat Frank rijk een eigen atoombom in de Sahara zou doen ontploffen, ondanks de afspraak om geen kernwapens tot explosie te brengen. Eisenhower kwam Voor zijn officieel bezoek aan Moskou in 1960 begon president Eisenhower in de laatste maanden van dit Jaar aan een rond- reis langs vele Westerse en Aziatische hoofdsteden, teneinde de meningen te peilen. Hulpactie I Nederland zette zich in om de vluchtelingen in de West- duitse kamnen Ohmstede en Friedrichsfeld te helpen en ook de actie „Redt een Kind" voor hulp aan Marokko werd een groot succes. HULPACTIE 2 In september vroeg de voederbietenactie van de boeren in het westen ten bate van het vee van hun collega's in de droge gebieden in het oosten de aandacht. Kerkbouwacties En dan waren er nog de kerkbouwacties, die een duidelijk resultaat hadden. Voor de bouw van nieuwe kerken in Neder land werden miljoenen guldens bijeengebracht. Een golf van ontroering ging door de gehele ivereld, toen bekend werd, dat de grote dam van Mal- passet in luttele minuten onder de druk van het water was bezweken. De Franse kustplaats Fréjus ver anderde in een puinhoop en hon derden levens werden afgesneden. overspannen arbeidsmarkt te kampen gehad. Maar dat was niet overal het geval: in de z.g. pro bleemgebieden het Noorden, Zeeland was ook in dit jaar van Hoogconjunctuur het percen tage werklozen hoog, té hoog. Daar bleef een tekort aan werk gelegenheid bestaan. Het nieuwe industrialisatiebeleid van de over heid, waarbij voorshands niet minder dan vierenveertig indus triekernen worden aangewezen, is bedoeld dat tekort op te heffen. De meningen op dit punt kristal liseerden zich wat meer uit. Er was een stroming, die van deze opzet weinig resultaten verwacht te en veel meer heil zag in het aanwijzen van een klein aantal grote kernen, die dan zodanig moeten uitgroeien, dat daar als het ware automatisch de wat men noemt agglomeratievoor delen ontstaan. Gelukkig hebber de feiten tot heden uitgewezen, dat in verschillende aangewezen in dustriekernen er een bereidheid tot vestiging van het bedrijfsleven bestond. Vele plannen Dit hele vraagstuk van in dustriespreiding en werkgelegen heid vormt in wezen een onder deel van de ruimtelijke ordening van het streven naar een even wichtige ontwikkeling van alle landsdelen. Grootse plannen wa ren er heel wat: Noord-Brabant kwam met het Kreekrakplan, Zeeland pleitte bij herhaling voor zijn Sloeplan, Apeldoorn presen teerde zich officieel als „.tweede schrijftafel", het Gooi drong aan op een vestigingsverbod voor mensen en industrieën, Deventer publiceerde een ambitieus pro ject voor een stad van een kwart miljoen inwoners, Den Haag per sisteerde bij het plan-Wilsveen Rotterdam maakte een proeve van een wetsontwerp tot rege ling van de bestuursproblemen in het Waterweggebied openbaar. Men ziet: ook hier was er géén gebrek aan beweging en her oriëntering. Droge zomer leefd, zou als een verzuim moe ten worden aangemerkt. Zelden is er zó van de zon genoten, maar niet vaak hebben onze boe ren, vooral op de zandgronden, zoveel schade geleden door het uitblijven van de regen. De door hun niet-getroffen collega's op touw gezette hulpactie deed wel dadig aan. Zij bewees, dat er nog bereidheid tot het brengen vari een offer bestaat. Zoals die ook bleek uit andere acties tot steun aan de medemens, die hulp behoeft, dichtbij of in de verte. Men denke alleen maar aan de actie van de haar 35-jarig ju bileum vierende N.C.R.V., de ac tie „Vier maal Z...N", zonder prijzen en zonder kanselement. Onschuldig Bondskanselier Adenauer van IF. Duitsland heeft dit jaar de teug stevig in handen gehouden, danks alle kritiek en verset. Midden in de donkere en geheim zinnige oerwouden van Nederlands de openlegging van het enorme ge bied. Het is pionieren, dag in dag uit. Maar stap voor stap wordt ge vorderd. Ook ddt is een kant van van ulo tot aan hoger onderwijs, in één wet te regelen. Een her oriëntering in wetsbepalingen vastgelegd dus. Tot heden zal de minister zijn plezier over deze zaak wel op gekund hebben. Eerst gold het bezwaar van strijdigheid •net de grondwet, maar die bar rière schijnt nu wel geslecht te ••ijn. Vele andere bezwaren op leze plaats onmogelijk op te noemen zijn echter gebleven. En ze kwamen zowel van de zij de van het bijzonder als van het openbaar onderwijs. Waarbij als een van de grootste grieven gold dat enorm veel zaken bij konink lijk besluit geregeld zouden moeten worden. Het laat zich aanzien dat het straks bij de par lementaire behandeling dementen zal regenen! En dat het ook politiek" een gevaarlijk wetsontwerp zal blijken te zijn. Televisie De televisie is om allerlei re denen dit jaar in Nederland wèl in het nieuws geweest. De tele visiekoorts heeft opnieuw haar dui zenden verslagen. Het grote strijd punt was en is: reclame in de televisie of commerciële televisie, de laatste te verzorgen door het niet direct ideëel ingestelde be drijfsleven. Staatssecretaris Schol- den gezegd over de ontwïkkelin- het jaar 1961. gen op kerkelijk terrein, in het bepaling in de kerkorde effect de langdurige scheiding Oost- en West-Duitsland door de eigen land zowel als daarbuiten zal krijgen. andere benadering i derwerpen. Was het meest sprekende Fusie Internationaal kerkelijk waren er dit jaar enkele naar voren- springende gebeurtenissen. Ge dacht kan worden aan de fusie Wereldraad van Kerken twee landsdelen, naar de geest, zodanig uit elkaar is gegroeid, dat geen compromis meer helpt en dat daarom deze scheiding ook kerkelijk nu als een feit dient te worden aanvaard? Tendenzen beeld daarvan niet het opheffen Internati0nale Zendingsraad. Daar de befaamde vervangingsfor mule door de generale synode van de Geref. kerken? Voor ve len kwam dit besluit onverwacht, maar wie had acht gegeven op de onmiskenbare verandering van de geestesgesteldheid in deze ker ken Almelo. Ba ara die ge voelde, dat de tijd rijp was ge worden voor deze beslissing. verder het rapport Wereldraad over de geboortebe perking: dat de inhoud ervan nog al wat stof heeft doen opwaaien, was niet zo vreemd, wanneer men weet, dat in het rapport gebro ken werd met de tot heden in •verreweg de meeste orthodox- christelijke kringen gangbare op vattingen op dit punt. Bouwen Nog even in het eigen land blijvend moet als niet minder be langrijke ontwikkeling worden aangemerkt de zorg voor de toe ten, die ook in andere opzichten komst van Gods kerk, tot uiting komend in de verschillen- kondiging van een wereldconcilie de kerkbouwacties. Zij waren no dig om nu èn straks in staat te zijn de mensen op te vangen en vast te houden. Rome De heroriëntering tussen Rome ;n de Reformatie heeft zich in iet jaar 1959 voortgezet. Nieuwe Impulsen kreeg zij door de dit Wanneer men alleen soort acties zou kijken zou men geneigd zijn te zeggen, dat ons volk geestelijk nog prima gezond is. Maar wanneer men dan let op een verschijnsel als de voet- baltoto-rage, dan gaat men toch twijfelen. Zij wordt door sommigen voor gesteld als een onschuldige zaak („wie wil niet eens een gokje wa gen?"), maar anderen zien er een groot gevaar in voor de gees telijke volksgezondheid. Juist om die reden heeft de Ned. Chr. Sport Unie zich genoodzaakt ge zien zich niet aan te sluiten bij dé dit jaar opgerichte Ned. Sport Federatie. Wanneer volgend jaar de voorstellen tot wijziging van de loterijwet in wezen een ka nalisatie van de gokwoede, een afsnijding van al te grote exces sen op dit gebied in de volks vertegenwoordiging aan de orde komt, zal het stof opnieuw hoog De mammoet Een zaak, die in niet geringere mate tongen en pennen in be roering heeft gebracht, was die van de nu al beruchte mammoet wet, tot regeling van het voort gezét onderwijs. Minister Cals heeft in dit ontwerp een poging ondernomen het ganse onderwijs, door zijn nogal overrompelend op treden van zich deed spreken, heeft al heel wat duidelijke waar schuwingen ontvangen, wanneer hij in de Nederlandse radio- en t.v.-wereld de historisch .gegroei de verhoudingen wil doorbreken. Aangezien echter de commerciële t.v. „politiek niet haalbaar is", zal er naar alle waarschijnlijk heid wel iet? anders uit de bus komen. Nieuw-Guinea Nederlands Nieuw-Guinea was in het bijna verstreken jaar be slist geen vergeten hoofdstuk. En het moet worden gezegd: lang niet altijd vanwege verheugende gebeurtenissen. Natuurlijk was het verheugend te vernemen, dat aan het democratiseringsproces alle aandacht werd besteed (en dat niet geheel zonder succes), al zou men willen dat het nog wat snel ler ging. In ieder geval kwam de eerste streekraad tot stand. Wan neer daaraan dan nog wordt toe gevoegd, dat de samenwerking met Australië voor een gezamen lijke ontwikkeling van Austra lisch en Nederlands Nieuw-Gui- nea geleidelijk aan meer inhoud heeft gekregen, dan hebben we het verheugende wel zo ongeveer gehad. Kwalijke zaken De censuurkwestie ter plaat se door een commissie uit Ne derland diepgaand onderzocht bracht alleszins kwalijke zaken aan het licht. En de voortduren de spanningen rondom dit deel van ons koninkrijk als gevolg van de stelselmatige ophitsingscam pagne van Djakarta, gevoegd bij het met een ethisch sausje over goten defaitisme van bepaalde Nederlandse kringen, die Nieuw- Guinea maar zo vlug mogelijk willen afstoten, waren beslist geen zaken, die tot vreugde stem den. En helaas: ook de expeditie naar het Sterrengebergte vermocht niet ons volk te fascineren. Daar voor was die expeditie te puur wetenschappelijk en.... te zuinig opgezet! De klok terug voor corruptie, moede en demagogie. Voor de zo veelste maal is president Soekar- no overgegaan tot een heroriënte ring. Nu kwam zij neer op een terugdraaien van de klok: on danks het tot driemaal toe af stemmen van het voorstel door de grondwetgevende vergadering werd de geleide democratie' inge voerd, inhoudende de terugkeer tot de grondwet van 1945, waarbij de president praktisch dictatoriale macht werd gegeven. Politieke activiteiten werden verboden, de pers werd weer ge breideld. Economisch werkte In donesië zich steeds dieper in de put: de laatste monetaire hervor ming had een negatief effect. La ten wij deze summiere opsom ming van de groeiende ellende in dit nu welhaast door alle Neder landers verlaten eilandenrijk be sluiten met de mededeling, dat Djakarta zich zélfs de scherpe kritiek van Peking op de hals durfde halen vanwege de uitsto ting der Chinese handelaren. Deze Oudejaarsavondbeschou wing zou een ernstig manco ver tonen. als ook niet iets zou wor- door paus Joannes XXIII. Het duurde enige tijd, voordat de misverstanden rondom dit conci lie waren verdwenen. Toen was duidelijk geworden, dat het om intern-Roomse aangelegenheid De Hervormde actie, met de moderne publiciteitsmiddelen op ging en dat mjtsdlen vai uitstekende wijze voorbereid en oecumenische vergadering gevoerd, heeft, afgezien van het gesproken zou kunnen worden. We komen op het uitgestrekte culturele terrein en de vraag, of ook daar het jaar 1959 in meer dere of mindere mate een hero riëntering te zien heeft gegeven, is interessant en belangrijk. Met de nodige restricties omringd omdat hier hoogstens tendenzen kunnen worden aangegeven mag die vraag bevestigend wor den beantwoord. Misschien kan het zó worden gesteld, dat het naakte nihilisme in allerlei kunst uitingen over zijn hoogtepunt heen is en dat er meer en ernstiger wordt gezocht naar zin, wezen en functie van de kunst. Neem de poëzie: wat hier aan pijur expe rimentele produkten verschijnt is minder en minder belangrijk. Dat heeft tot gevolg, dat de moge lijkheden tot het echte verstaan door het publiek groter zijn ge worden. Neem ook de romankunst: het niet lijkt, of het klinische, het puur- ontledende, aan het tanen is: er Twee groten der aarde ontmoetten elkaar: president Eisenhotver van de Ver. Staten en premier Chroesj tsjef van de Sowjetunie. En in New York bekeken zij samen een model van de Russische satelliet, die de Russische vlag meevoerde naar het maanoppervlak. de oosters kerken is i gewone men- uit.sluitend over is. Men kan ook wordt niet meer uitsluitend geridiculiseerd, maar er is een drang naar een bele ving van de mede-menselijkheid, die bewogenheid meebrengt. Herkenbaar Ook op muziekgebied zette een heroriëntering zich sterker door: zij kwam tot uiting in het terug grijpen op oude, beproefde begin selen. Niet om te kopiëren, maar om muziek in eigentijdse vormen te brengen. Een sprekend voor beeld vormt de kerkmuziek, waar in wordt teruggegrepen op het wezen van de protestantse litur gie. Het terrein van de beeldende kunst is geen uitzondering: er is hier in het algemeen sprake van een grotere herkenbaarheid, er worden als het ware strakkere lijnen getrokken, de kunstenaar is op zoek naar een nieuwe waarde bepaling. Dat betekent, dat een hoop ballast overboord wordt ge gooid, dat er gestreefd wordt de essentie van de dingen herkenbaar weer te geven. Het essentiële Daar gaat het ten slotte om, om de essentie, om het wezenlijke der dingen. Meer dan enige dag van het jaar bepaalt de Oude jaarsdag de mens daarbij. En als hij de over elkaar heen kantelen- orthodoxe de gebeurtenissen van een heel er beweging gekomen. Er was een duidelijk streven n meer contacten, o.a. met de We reldraad, en voorts heeft een jc gerenorganisatie uit de Grieks thodoxe kerk plannen om voor de geschiedenis Dan is er de vraag, of de grote wereld en in zijn eigen leven, zich nog eenmaal de geest roept, dan blijven naar enkele simpele dingen het eerst succes (men is al een eind de negen miljoen)duizenden het eerst of opnieuw bepaald bij synode ^worden gehouden wat de kerk is. Dat was geeste lijke winst, minstens zo belang rijk ais de opbrengst in geld! zending te gaan bedrijven. Vol- door al dat gebeuren heen de gend jaar zal een pan-orthodoxe innerlijke rust is gevonden her- De zending Geslaagd 0p zendingsgebied was oriëntering niet minder in De Geref. kerken, met haar gang: waar de jonge kerkei veel kleiner opgezette en „in- eigen benen konden staan tern" gehouden actie, zagen de door de Stichting Steun Kerkbouw Ilcl aiUL weiueil ë(iWUipeil, Qaar ondernomen poging voor veel werd de blik naar andere landen °"®?tenn§ meer dan honderd procent ge- en andere werelddelen gericht, slaagd. Luthersen. Doopsgezin- En zo oriënteerden de Hervorm den en Remonstranten organiseer- den of behouden, sterker is ge worden of misschien verlo ren is gegaan. Dan is er ook de vraag, of de zeer per soonlijke en dagelijkse her- olie oriëntering zich uitsluitend of grotendeels in net hori zontale vlak heeft afge- Volgend ji gelischen meerden niet één massale actie kon zijn, was de enige schaduw op al deze activiteiten... geslaagde acties. en Liberia, de Baptisten gaan de Vrije Evan- het eerst op Kongo, de Gere de Chr. Geref or- formeerden (o.a.) op Brazilië en de slag. Dat het Argentinië (waaromtrent de ge nerale synode nog een definitie ve beslissing moet nemen), de Chr. Gereformeerden op Israël, richit op de verticale lijn, aan het einde waarvan God land zich op Nigeria zelf staat. Alleen hij, die de genade van het voortdurend ontdekken van deze lijn om hoog bezit en niemand behoeft zich daarvan uit te sluiten die heeft toe komstverwachtingen, ook op Waarheidsvraag De discussie over de waarheids- vraag en in verband daarmee over de grenzen der kerk functie van de belijdenis heeft, met name in de Herv. kerk, eer terwijl de Vrije Evangelischen het horizontale vlak van verantwoordelijkheid aanvaardden elke dag, in het jaar onzes de Dibelius Wie ook van zich deed spre- ernstige toespitsing gekregen door kenj kerkelm pölitiek was de zaak-prof. dr. Smits, die door bisscllop DibeliuSi die ce„ de commissie voor het opzicht van brie/ aan de bisschop van Han- de provinciale kerkvergadering Ir T van Zuid-Holland van zijn prcdl- °»er"an° Lt'"- TTak kantsrechten vervallen is ver- 01,er Romeinen dertien, het klaard wegens zijn onchristelijk hoofdstuk over de overheid, dat belijden. Hij heeft zich op de ge- in de loop der eeuwen bijna nerale synode beroepen. Vanuit al- voortdurend onderwerp van theo- le modaliteiten in de. kerk zijn logische en politieke discussies ernstige bezwaren ingebracht te- geweest. Kort geformuleerd gen de gevolgde procedure, die kwam het standpunt van DibeUuk ii"-mi- "i orde hierop neer, dat met een ver wijzing naar het overheidsbegrip Dat is te betreuren, omdat de Romeinenbrief de laardoor zo licht de zaak waar- Oostduitse christenen het daar rm het gaat, n.L de vraag, of er bestaande regiem geen gehoor- ibjectief sprake is van afwijking zaamheid verschuldigd waren. Ier christelijke belijdenis, op de a. i Later heeft de bisschop ziin achtergrond dregt te geroken itandpun, verduiaelijkt, maar Hoe moeilijk het ook zal zVn eer, lle, larugganome„ Moet als ach. uitspraak te doen, de kerkelijke tergrond van deze gebeurtenis eerlijkheid gebiedt daartoe te worden gezien het groeiende be komen, ook al met het oog op set, dat de Evangelische Kirche Hij had iets van de profeet, van d. boeteprediker. En hij ging het volk dat hij diende, de wereld, waaraai hij zijn zo snel wegebbende krach ten gaf, voor in de kruistocht tegei John

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 19