Jlieunie feiksctfe (üounuit Minister negeert de eis der Kongolese partijen Zuiderkruis thuis van laatste reis Na negen dagen zwalken toch met sleep naar Japan Rondetafelconferentie wordt niet vervroegd IN VERKEER 1327 DODEN Berg bedreigt Engels dorp Kritiek op Schweitzer Fraude van f250.000 bij Boazbank in Ruinerwold Amerika zegt verbod kernproeven op Castro ontdekt 2 komplotten Irakaanklacht tegen Perzië Melk 2 cent duurder ua 4 januari Lawine sleept in Oostenrijk twaalf schoolkinderen mee lft WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 BUREAUS Sleenstraal 37 Directie. Redactie, Abonm Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. CHRISTELI.I K-NATIOI\AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stanloasticfi is gijebleuen myn hert in teghenspoet" Veertigste jaargang no. 11756 KAMER houdt het NIET meer BIJ Die MÖRDER droog in 1959 KASAVOEBOE MOET GEDULD HEBBEN tien maanden) Volgens voorlopige cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek zijn de eerste tien maanden van 1959 in ons land op de openbare weg 125.000 verkeersongevallen gebeurd. Daarbij vielen 1327 doden. Het aan tal gewonden bedroeg 37.200. In vergelijking tot de cijfers van de overeenkomstige periode van 1958 steeg tot nu toe het aantal ongevallen met negen procent, het aantal doden met twee procent en het aantal gewonden met tien pet. Het aantal verkeersdoden in de periode januari t/m december van de jaren 1957, 1958 bedroeg resp. 1453 en 1300. Hieruit blijkt, dat het aantal overleden slacht offers in 1959, evenals in 1958, lager is gebleven dan in 1957, voordat op 1 no vember van dat jaar de maximum snel heid voor motorvoertuigen in de bebouw de kom werd ingevoerd. De Carn-y-Cefn de Gebochelde berg bedreigt door landverschuivingen op haar helling het dorpje Blaina in de mijnwerkersstrcek van Wales. De ver schuivingen worden veroorzaakt door de langdurige regenval. De dikke laag mod der en gesteente, die naar beneden komt, heeft reeds acht huizen onbewoonbaar gemaakt. Door het opwerpen van barri caden hoopt men de stroom te stuiten. jl/TINISTER DE SCHRIJVER heeft zijdelings geantwoord op de eis van het „kartel" der drie Kongolese partijen, onder leiding van Kasa- voeboe, dat de Belgische regering uiterlijk 5 januari de voorwaarden voor overdracht van de soevereiniteit bekend dient te maken. Gisteren deelde de Belgische minister op een persconferentie in Leopoldstad mee, dat het niet mogelijk is omstreeks 5 januari een rondotafelconferentie over Kongo te houden. Koning Boudewijn en hijzelf, zo zette de minister uiteen, zullen niet voor 2 januari naar Brussel terug keren. Er blijft dan weinig tijd over om tegen 5 januari een bijeenkomst te organiseren. Minister De Schrijver betoogde dat Bel gië formeel de onafhankelijkheid aan Kongo heeft toegezegd. De regering in Brussel is niet van plan hierop terug te komen. Het gaat er echter om, aldus de be windsman, dat de onafhankelijkheid en de structuur van de nieuwe staat juist worden geregeld. Er is namelijk geen enkel gebied, dat rechtstreeks geheel Kongo kan vertegenwoordigen. De minister meende dat daarom een evenwicht moet worden gevonden tussen de belangen van elk der zes provincies en het gehele land. In de Kongolese delegatie naar de ron detafelconferentie, die volgens de plan nen van de Belgische regering in januari in Brussel zal worden gehouden, zullen alle belangrijke politieke stromingen van het ogenblik en de zes provincies van de Kongo zijn vertegenwoordigd. Zoals gemeld, zal de Belgische delega tie bestaan uit vertegenwoordigers van de twee regeringspartijen en de socialis tische (oppositie* partij. Minister De Schrijver verklaarde geen voorstellen te hebben ontvangen om ook afgevaardig den van in Kongo gevestigde Belgische Met zevenhonderd repatrianten de laat ste maal als regeringsschip gemeerd aan de Javakade in Amsterdam. Dit aanvankelijke troepentransportschip van de Nederlandse regering heeft met dc laatste van een grote reeks reizen van en naar Indonesië opnieuw enige honderden repatriërenden in Nederland gebracht. Met ingang van 1 januari wordt de regeringsexploi- i tatie gestaakt en het directoraat-gene raal van scheepvaart heeft het schip derhalve niet meer in het afvaart- schema voor regeringsschepen opge nomen. Tot de ruim zevenhonderd passagiers die nagenoeg allen de zorg behoeven van het ministerie van maatschappelijk werk en die zullen worden ondergebracht in opvangstcentra, behoorde ook de laatste Nederlandse journalist uit Indonesië, de heer H. W. G. Kalee, voormalig corres pondent in Djakarta voor het Franse persbureau A.F.P. en voor Het Vrije Volk. Het was hem gelukt, ondanks zijn gisteravond I Indonesisch staatsburgerschap, Oranje is alleen over tijd Het m.s. Oranje heeft weliswaar me' zwaar w?er te kampen gehad, maar er is geen sprake van, dat het in nood heeft verkeerd, aldus wordt medege deeld in tegenspraak tot andersluidende berichten. De Oranje is 23 december ui? Sydney vertrokken en is vandaag iij Suv« aangekomen, wat later is dan de bedoe ling was. Deense longchirurgen: Verhoog belasting op sigaretten Alle longchirurgen in Denemarken hebben gisteren een beroep gedaan op de regering om de belasting op sigaret ten te verhogen in de strijd tegen dc longkanker. In een resolutie wordt er bij de rege ringscommissie voor de volksgezondheid ook op aangedrongen een commissie te benoemen, die de feiten zal bekend maken met betrekking tot longkanker en roken in samenwerking met de dag bladen, televisie en filmmaatschappij er advertentiebureaus. In 1931 aldus de resolutie stierven op de 100.000 Kopenhaagse mannen er vier aan longkanker. Zesentwintig jaar later, in 1957, stierven er meer dan 70 Meer dan tweederde van de prijs van een sigaret is belasting. Per jaar trekt de Deense regering uit het sigaretten roken 700 miljoen kronen, ongeveer i zevende deel van de gehele begroting. rouw en kirnd de reis naar Nederland mi maken. De heer Kalee kwam in het nieuws toen hij In maart van dit jaar in Dja karta werd gearresteerd, verdacht van „het veroorzaken van onrust door het publiceren van een onwaar bericht", op een maximumstraf van twaalf jaar staat. Hij had zijn persbureau een bericht gezonden over plannen tot het afkondigen van een noodwet, waardoor ijzen van de olie met 60 pet zouden worden verhoogd. De publikatie had een politiek staartje, want de bijtijds ge waarschuwde oppositie wist de afkon diging van de noodwet te verhinderen Drie maanden heeft de heer Kalee ge- angen gezeten. Toen werd hij veroor deeld tot een straf gelijk aan het voor weet en losgelaten. De thans 32-jange heer Kalee. die in dertijd als militair naar Indonesië is gaan, vertelde dat er volgens zijn in- ;h tin gen nog 5000 k 6000 Nederlanders ginds verblijven en dat er naar schat- 30.000 aanvragen van z.g. spijtoptan- liiggen te wachten op afdoening ral deze iaatsten. voornamelijk ont- en personeelsleden van genationali- •de bedrijven, verkeren vaak in zeer benarde omstandigheden minister van justitie, mr, A .C. W. Beerman, benevens de voorzitter en en kele leden van de vaste commissie voor de repatriëring uit de Tweede Kamer, hebben zich tijdens het laatste deel van :is van IJmuiden tot Amsterdam itvocrig laten voorlichten over de situatie onder de gerepatriccrden. Ze zijn stond na aankomst van het schip in Amsterdam van boord gegaan. kolonisten in de delegatie op te nemen. Minister De Schrijver hield zijn pers conferentie, die door een groot aantal buitenlandse journalisten werd bijge woond, in een huis naast het gastenver blijf van het gouvernement aan de oever van de rivier de Kongo, waar koning Boudewijn, bewaakt door militairen, op het moment vertoeft. De Koning heeft gisteren uitgerust van zijn zware reis door Kongo en van de ontvangst en be sprekingen in Leopoldstad. Bola Igc, een christelijk jurist uit Ni geria, heeft gisteren kritiek geoefend op Albert Schweitzer, de Nobelprijswinnaar die veertig jaar van zijn leven door bracht met hulpverlening aan de in landse bevolking van Belgisch Kongo. „Ik bewonder Schweitzer niet om zijn rol aJs christen, wel om zijn rol als mens lievend helper. In de vele jaren die hij in Afrika doorbracht, heeft hij nimmer de moeite genomen de inheemse taai te leren. Hij heeft nimmer een Afrikaan se medicus aan zijn staf toegevoegd en hoewel hij door de Afrikanen als voor beeldig christen wordt beschouwd, voel ik me verplicht hem openlijk aan de kaak te stellen. De christen-missionaris sen die naar Afrika zijn gekomen, deder veel bewonderenswaardiger werk maar ze bleven onbekend',, aldus Ige. Een hoog gezelschap begaf zich gisteravond aan boord van de Zuiderkruis, toen dit met re patrianten uit Indonesië terug kerende schip in IJmuiden arri veerde. De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, de voor zitter van de vaste repatrië ring scommissie uit het parle ment mr. Th. de Graaf en an dere Kamerleden, wilden zich persoonlijk op de hoogte stellen van het lot van deze repatriëren den en van hen die nog in In donesië verblijven. Op de foto de heren Beerman en De Graaf in gesprek met de kapitein van de Zuiderkruis, de heer A. Haitsma. DE FRANCE UV'EAU FRAnc PiERRp de leur e REMAIN JANV?'m- i960- - Vele Fransen hebben hoofd in het gebruik van de „zware frank", het nieuwe muntstuk dat volgend jaar in Frankrijk in omloop komt. Om nu te bewijzen dat het allemaal echt heel eenvoudig is, is het muntstuk eerst vier dagen lang in gebruik in jeugdstad, een speelstad voor jongens en meis jes beneden de twintigin de buurt van Parijs vDp een-dags burgemeester omhittde ter ere van de nieuwe frank een stand beeld, officieel sein dat de win kels, de bank en het postkantoor in jeugdstad met het uitgeven van het muntstuk mochten be ginnen. Ontsnapping mislukt Begeleid door een rijkspolitieman ver liet gisteren een ter beschikking van de regering gestelde man, die in het huis van bewaring te Roermond verbleef, de woning van een tandarts aan het Mun- sterplein. Eenmaal buiten gekomen zette de gedetineerde het op een lopen. De politieman zette onmiddellijk eén achter volging in, doch de vluchteling greep een riek, dreigde daarmede en smeet die ten slotte in de richting van zijn achter volger. Hij liep echter éven later een surveillerende agent tegen het lijf, die hem zonder moeite kon arresteren. DIRECTEUR PAS OVERLEDEN tpEN WEEK nadat de directeur van de spaar- en voorschotbank Boaz te Ruinerwold, de bijna 72-jarige J T. M. ten grave is gedragen, is bekend geworden dat gedurende verscheidene jaren in de administratie van deze bank fraude moet zijn gepleegd. Deze malversaties belopen, voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, een be drag van rond ƒ250.000. Het bestuur van de bank heeft inmiddels surséan ce van betaling aangevraagd. De ontdekking van deze fraude heef' ir. de gemeente Ruinerwold grote ver slagenheid veroorzaakt. De overleden di recteur nam zowel op maatschappelijk als op kerkelijk terrein een vooraan staande plaats in. Hij was sinds de in voering van de evenredige vertegen woordiging raadslid voor de A.R. partij en werd al spoedig tot wethouder ge kozen. Ook na de bevrijding werd hij weer raadslid en sinds 1949 was hij weei webhouder. In 1958 stelde hij zich niet meer herkiesbaar. Tot 1940 was hij ook lid de pre Drer Twee jongens in brandende kist Twee Amsterdamse schooljongens van 10 en 12 jaar hebben gisteren brandwon den opgelopen tengevolge van hun eigen baldadigheid Zij waren aan het spelen op het terrein van de maatschappij Nederland, waar ze in een met teer- papier beklede kist kropen. Een der jongens stak het teerpapier in brand Het vuur greep zo snel om zich heen dat de jongens geen kans meer zagen uit de kist te komen. De 26-jarige maga zijnbediende A. Hamersveld, die in de bubrt werkte, zag gelukkig de benarde positie waarin de jongens verkeerden en slaagde er in hen uit de kist te trekken Een van de jongens moest naar het zie kenhuis worden gebracht. een bewogen sleepreis op eigen lr kracht in Honoloeloe. Kapitein Arie Op Poot stapte aan wal en zei laconiek: k „Bij die zware zeeën weet je na- E tuurlijk nooit wat er kan gebeuren n maar schip en bemanning verkeer- u den niet in onmiddellijk gevaar z Noodseinen hebben we dus maai 5d achterwege gelaten let was de taak van de 825 ton metende oceaansleper Elbe van L. Smit en Co om twee Amerikaanse baby-vliegdek schepen voor de sloop naar Japan te de opgezweepte golven E akte één der sleepkabels de schroef van de Elbe. t Moctobi te hulp tein Poot: ..Die Ame- intastisch; onder de :andigheden leverden 1300 mijl ten westen van Hawaii bra ken de twee sleepkabels en de sleper werd, met 26 Nederlanders aan boord, negen dagen heen en weer geslingerd Admiraal Arleigh A. Burke, hoofd van de Amerikaanse Marine Operaties, is het volkomen met de Nederlandse ge zagvoerder eens. Maandag complimen teerde hij de bemanning van de Moc tobi persoonlijk, inmiddels zijn de twee losgeraakte vlieg dekschepen, de Guadalcanal en de „Naar Japan, voor de sloop". Mission Bay. overgenomen door de Nederlandse zeesleepbootkapitci Clyde. Deze sleper brengt de sloop- was het de gewoonste zaak schepen naar Hirado in Japan. wereld. De Amerikaanse redders deden niet al leen knap werk; zij hadden ook aan dacht voor de kleine attenties. Toei het Amerikaanse vliegdekschip Bon homme Richard de losgeslagen Elb' bereikte en aanvankelijk geen hulp ko1 geven, werden per helikopter dri kalkoenen voor eik schip één me toebehoren overgebracht. Ook beantwoordde kapitein Poot nog de vraag wat hij nu gaat doen; „Wel. natuurlijk de twee andere vliegdek schepen (de Manila Bay en de Natoma Bay) die dc Clyde in Honoloeloe heeft achtergelaten, wegbrengen." „En waar gaan zij heen?" Russen houden akkoord tegen zich ontslagen van het verbod tot het houden van kernproeven, dat zij zichzelf heeft opgelegd. De Ver enigde Staten leggen zich, zo werd gisteren in Augusta meegedeeld, een vrijwillige opschorting voor onbe paalde tijd op. De regering behoudt zich echter het recht voor de kern proeven te hervatten op ieder tijd stip dat zij gewenst acht. In dat ge val zal de Amerikaanse regering ;eeds de andere landen van te vo ren hiervan op de hoogte te stellen. 'erklarlng, ondertekend door pre sident Eisenhower, is na overleg hoge militaire en politieke function :n van de "er. Staten uitgegeven. Er wordt kritiek geleverd op de trage gang van de onderhandelingen over het staken van kernproeven, die reeds veer- en maanden in Genève voortduren en i januari zullen worden hervat. Geen enkel bevredigend akkoord is nog zicht, constateert de Amerikaanse re gering. De vooruitzichten voor een dergelijk akkoord zijn verminderd door de onwil waarvan de Russische des kundigen hebben blijk gegeven. In feite is de sfeer der besprekingen in Genève slechter geworden door de on juiste Russische bijlage bij het rapport de technische deskundigen. De Ame rikaanse geleerden zullen openlijk het Russische rapport van deskundigen weer- In de verklaring wordt erop gewezen, dat de termijn van vrijwillige opschor- Fidel Castro, de Cubaanse premier, heeft weer eens een paar aanslagen tegen zijn regime kunnen verijdelen. In de Cubaanse wateren werden aan boord van een jacht 25 mannen gearresteerd, die ervan werden verdacht, naar Miami te willen gaan om zich aan te sluiten bij contra-revolutionairen. Op het vaste land werd gisteren een groep van veertig ..samenzweerders" gearresteerd. In de ge vangenis La Cabana bij Havanna wachten nu ruim driehonderd mensen op hun berechting. Irak heeft gisteren een beroep op .wereld gedaan om Perzië aan te kl; vrede in het Midden-Oosten. Het beroep was vervat in een verklaring, afgelegd door de Iraakse minister van buitenland se zaken, Hasjem Jawad ting op 31 december afloopt. Gedurende de periode van vrijwillige opschorting zullen de Verenigde Staten voortgaan met hun program van onderzoekingen, ontwikkeling en proeven in laboratoria Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de Ame rikaanse verklaring betoogt, dat En geland de kernproeven niet zal her vatten, zolang de kans op een inter nationaal en algemeen verbod van kernproeven blijft bestaan. Senaat aanvaardt Franse schoolwet De Franse Senaat heeft gisteravond laat met 173 tegen 99 stemmen het wets ontwerp aanvaard ter regeling van de financiële steun aan het bijzondere on derwijs. Het ontwerp is de vorige week reeds (met een veel grotere meerderheid) goedgekeurd in de Nationale Vergade ng en is thans definitief aanvaard. Voor de stemming hadden socialisten i communisten moties ingediend, waarin nadrukkelijk werd gesteld dat In een ■epubliek waar kerk en staat zijn ge- icheiden, steun aan het bijzondere on derwijs hoogst inconsequent is. Porie en gewonde door explosie Op het terrein van de fabriek Indië van de textielfabriek Nijverdal ten Cate te Almelo is gisteren een olietank ontploft, waarbij de 23-jarige J. A. van Straaten Woudrichem om het leven is geko- Hij was bezig met laswerk aan de onderkant van de tank. De 30-jarige A Muilenburg eveneens uit Woudrichem. moest daarbij de binnenkant van de tank besmeren met gasolie. Toen deze was ver bruikt ging een broer van van Straaten lieuwe voorraad halen. Men gaf hem e.chter bij vergissing gasoline mee. Toen Muilenburg even later de binnenkant de tank hiermee ging bewerken ont stond een explosie. Muilenburg liep ern stige brandwonden aan de voeten op. „Kringloop" verboden voor Vara-televisie De staatssecretaris van onderwijs, mr V Scholten, heeft geweigerd toestem ming te verlenen voor de vertoning van de film Kringloopvoor de Vara-televi- sie. De staatssecretaris meent, dat deze voorlichtende film van de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming, hoewel hij waardering heeft voor de wijze waarop hij is opgezet, een rechtse uitwerking kan hebben, als voor de televisie wo-rdt vertoond. Nf.V. S.H. heeft reeds geprotesteerd gen het besluit van de staatssecretó the. Hij was jarenlang voorzitter plaatselijke A.R. kiesvereniging, gereformeerde schoolvereniging, plaatselijke C.B.T.B. vereniging e de Gereformeerde kerk. Jaren- hij ook bestuurslid van het plaatselijke Groene Kruis en van tal van inigingen. De laatste jaren had hij zich uit verschillende functies teruggetrokken. Van de oprichting af hij directeur van de Boaz-bamk. Tij zijn ziekte ontstond bij het nagaan de administratie het vermoeden dat rts niet iin orde moest zijn. Dit ver- oeden is na een voorlopig onderzoek Het igd. nmogalijik dat er aan s een. vrij hoog percentage worden uitgekeerd. de Met ingang van 4 januari mag de melkprijs in het hele land worden ver hoogd met maximaal twee cent. De staatssecretaris van economische zaken heeft het produktschap voor zui vel doen weten, dat hij na overleg met de ministers van financiën en van land bouw en visserij zich ermee kan vereni gen indien de consumptiemelkprijzen (los én in flessen met inbegrip van ge steriliseerde melk, karnemelk en melk- produkten) ingaande 4 januari in het gehele land zullen worden verhoogd met ten hoogste 2 cent per liter boven de prijzen berekend op 1 juli 1959 Het betreft hier een eerste prijsverho ging. die voortvloeit uit de opheffing de melksubsidies, van de maatregelen tot^ vermindering J het ka de regering de subsidielast is Deze prijsverhoging met maximaal twee cent per liter geldt voor wat be treft West-Nederland zowel voor de on- gesaneerde gebieden als voor de gesa neerde gebieden. De staatssecretaris ves- daarbij nog de aandacht op, dat de op een lager niveau liggende prijzen die gelden voor de gesaneerde gebieden West-Nederland toegepast dienen te worden daar waar reeds gedurende drie maanden of langer de toestand bestaat, dat de- verbruikers voor de melkbezor- ging uit ten hoogste drie verschillende melkdetailhandelaren kunnen kiezen. De Groninger recherche heeft in sa menwerking met de politie te Haren de 33-jarige incasseerder J. V. uit Glimmen aangehouden. Hij wordt verdacht van verduistering van ƒ2000 ten nadele van de R.V.S. levensverzekeringsmaatschap pij. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot r Halt tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust later weer harde tot storm achtige wind tussen west en 'Vfc zuidwest. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 31 december: zon op 8.48, onder 16.37 uur; maan op 9.40, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur In de Oostenrijkse Alpen bij Salzburg is gisteren een grote lawine van de Sonntagskartop omlaag gekomen, een groep van twaalf Oostenrijkse schoolkinderen, die aan het skiën waren, meeslepend. Twee van hen kwa men om het leven, de anderen ontsnapten met lichte verwondingen. En- Perzië troepen I kelen liepen een shock op. Het was de grootste lawine die dit seizoen in de blijft samentrekken in het grensgebiedAlpen naar beneden is gekomen en zij bracht het aantal doden sedert rond Sjat-el-Arab. Jawad verklaarde nog- Kerst op zes. Door de milde temperatuur en de zware sneeuwval is het een komsten zal gevaar voor lawines groot. In Zwitserland is voor het gehele Alpengebied gen om geschillen uit de \Veg te ruimen. een waarschuwing uitgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1