ARUBA waar eens gelukzoekers hun goud-illusie droomden Debré loste belofte in Geen eenheidsschool in Frankrijk 1 wu SUCROSA Kolonisten klagen nood bij koning Boudewijn Alle dagen die ik op Curasao doorbracht, bleef vooral de wilde, ruige, sombere rotsenkust van het eiland me trekken. Een harde, oude, grimmige kust. Met ergens aan die kust Boca Tabla (mond-en-tafel). Je komt er via een lava-vlakte, die nog het meest aan een maanlandschap doet denken. Een mes scherpe sintel-steppe met rozen en tulpen van het allerdunste lava. Een flora, die me in één keer een paar schoenen kostte; Boca Tabla is een door de zee onder de kust uit gesleten spelonk, waarin en waartegen de zee doodloopt. Zoiets als een Curasao's Hol van Leander, zeer donker en zeer mysterieus. Ik ben er eerst naar toe en vervolgens in gekropen, hetgeen mogelijk was wegens het lage tij. Op m'n buik schoof ik naar voren in de richting van de reep blauwe hemel en de even blauwe aandonderende zee, vol witte schuimkragen. We waren met z'n tweeën en soms probeerden we elkaar iets toe te roepen. Maar het bleek onmogelijk ons verstaanbaar te maken. De stem van de zee In de spelonk was tienvoudig sterker dan de onze. We konden elkaar alleen maar de dingen aan wijzen, die onze aandacht trokken en die ons fas cineerden: de drijfnatte, zwarte rotswanden, de stukken wrakhout, die naar binnen geslingerd werden, de fantastische kleuren door de inval van het licht op de wanden. Een grot, die in de tijden der piraten-vloten een ideale schuilplaats moet zijn geweest. Iedere golf, die vanuit zee naar binnen donderde, echode drie-, vier-, vijfmaal, en ineens wist ik waaraan Boca Tabla me deed denken. Aan die andere grot, de Fingal's Cave, de Fingal's Höhle op de Hebriden benoorden Schotland. Hetzelfde trommelvuur der branding, dezelfde mortieren van de aanjagende zee, dezelfde mitrailleurs van de branding, gericht op dit stenen bastion, dat de grens vormt tussen zee en land. Nederlaag DOOR ANTHONY VAN KAMPEN OE lang ik in die spelonk geweest ben weet ik niet. Een uur? Twee uur? Verdoofd en doorweekt kwamen wij eindelijk Scherp simpel snel en... voordelig dat zifn diazo-kopieën I folds op aanvraag wordt „Maak hat u lichter- Tover met licht" u graag toegezonden doo N.V. Wed. d. Ahrend Zt N.V. Blikman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Den weer terug op de lava-steppe, waarop de zon te schroeien en te zengen stond. Er was daar zelfs geen cactus, die een millimeter schaduw hood. En toch leefden daar nog dieren op dit plateau des doods: grote hagedissen en leguanen renden voor ons weg. Over de vlakte van Hato, die aan zee grenst, gingen we naar de stad terug. Over rode aarde, en langs bruine en zwarte rotsen. Oud opvallend goed gebouwd zijn, be stand tegen een reeks van eeuwen. t Wie bouwden deze muren? Wie voer en woest en volmaakt onvruchtbaar, .ten plateau, zo uit zee verre- den de reuzen stenen aan in dit zen, dat van een onbeschrijflijke troosteloosheid is. Een akker van ,hete, ki,imaat;. Deden dat blanke 1-, iii handen? Beslist niet. Andere han- gruis. ten steriel veld van de dood. den. Je moet er niet aan denken. De zon ging onder. Hij deed denken aan een close-up van een Maar je moet aan veel mensen-werk vlammende reuzen tomaat. Laaiend daalde hij neer in zee en bluste daar. Op hetzelfde moment nam heel die onbewoonde, verloren rot senwereld een andere kleur aan. Zoals op het toneel plotseling een scherm zakt om een acte af te sluiten. Wat over bleef was een harde tegenlicht-opname. Bovenop de rotsen liepen wat wilde geiten als .-ttr op deze eilanden i Rijkdom en luxe Je denkt er ook niet. meer aan, als je terug bent in Oranjestad, gezeten in hef Trocadero, Waar' whisky-soda en i -icecreams in', de "méést geraffineerde acrobatfen op de trapeze. Enorme cactussen stonden als kruisen kleuren en smaak-nuances snel tegen de staal-harde avondhemel. Een volmaakt décor voor een de^^g er^ev^^n" meer^aan1^! ouderwetse wildwest film. Compleet met alle rekwisieten. Alleen (Inker zónder mensen. Als op Curacao een half uur en ze zeggen dan ook niet dat je het vliegtuig neemt, maar de bus Oranjestad blijkt niet zo heel veel teverschillen van Willemstad: wéér de smeltkroes van rassen, wéér de palmen langs het strand en de divi divi-bomen in de koenoekoe, het land bruten de stad. Het zijn wonderlijke bomen, de cactussen, die blijk' diui divi's. Als ze nauwelijks boven baar zonder water de grond komen, begint de passaat- kunnen leven. Geen wind hun stam en loof al naar het westen te drukken. De passaat komt altijd uit het oosten en alle divi divi's wijzen dus altijd naar het westen, zoals Ze zijn de wegwijzers van de wind. De man die bij mé was in die dagen zei me eens: ,,zèg, weet je eigenlijk wel hoe het kómt dat ze zo vreemd gebogen zijn?'' rioii Ik antwoordde hem dat dit door de ik Casibarik, passaat kwam. „Welnee", zei hij. „dat Indiaanse zeggen ze alleen maar. Het heeft een andere reden: de divi divi kust de aarde, omdat hij leven mag". Toen wist ik dat mijn vriend een saaiTliuïlt dichter was. Hetzelfde olie-inferno in de nacht, dezelfde mooie vrouwen, dezelfde luxe aan de palmbeach en dezelfde liefde van de Arubaan voor Aruba als van de Curaeaoenaar voor Curasao. In deze smeltkroes ook nog vrij veel Indiaanse typen. Aruba is het eni ge eiland in de Antillen, waar nog restanten van d.e oorspronkelijke be volking gevonden worden. Dat waren de Indianen, Ze zijn bijzonder trots op hun afkomst en ik denk niet ten Ook dezelfde koenoekoe, het land bui ten de stad, als op Curacao. Met veel tenzij dan die cac tussen. Wat wilde geiten, kabrieten zoals ze hier wor den genoemd. Ik eigenlijk leven. „Van de stenen", zegt mijn vriend'. Aan de kust zie Bij kaarslicht tsissen de „Verenigde Naties" aller Arubanen, dat enkele maan den geleden is geopend om de toeris- tenstroom van Noord- en Zuidamerika nen op te vangen. Het is het mooiste en meest luxueuze hotel op de Antil len, gefinancierd door een Amerikaans hotel-concern in samenwerking met de Arubaanse overheid. Een luxe-paleis Caribbean. voor mensen, die niet op tien (of hon derd) dollar 'hoeven te kijken. De sui te, die ,ik door een gelukkig toeval in die dagen mocht bewonen, had iets van een sprookjesachtige rapsodie-in- zachtgroen. Natuurlijk air-conditioned. Met een balcon, uitziend op de Cari bische zee. Zelden daarvoor baadde ik in een badkamer als die bij deze suite behoorde! Nooit zag ik in één badka- nen (en zoveel handdoeken paar biljetten terug en ik vraag na tuurlijk of hij heeft gewonnen. „De moeite niet waard", zegt hij, „veertig dollar". Hij spreekt erover alsof hij het over veertig cent heeft. Dan bergt hij die veertig dollar op. Niet in 'n portefeuille. In z'n broek zak. Die nacht slaap ik met de deuren van het balcon wijd open. Benedey me ruist de zee aan. Het ié; een don ker geluid, heel oud,'heel inspirerend. De passaatwind zingt om de muren. Op het strand staan de palmen te rrnsen op de vloedlijn van de maan- doorlichte piraten-zee en Aruba. Nog verder, ergens in het hotel, waarschijnlijk in de bar, is het con sordino geluid van een calypso-band die eindeloos de melodieën speelt van dit eiland in de branding van de dediging opgevat, evengoed als het be houd van het vrije onderwijs als een verweer tegen de vrijzinnige beginselen. Toch zijn de monarchistische verlan gens vrijwel uit het Franse volk verdwe nen en zelfs is de tegenstand tegen de republiek, vooral sinds ongeveer zeven tig jaren geleden zelfs Rome aan de katholieken aanbeval de republikeinse regeringsvorm te aanvaarden, zo goed als geheel verdwenen De laatste stem men voor herstel van de monarchie in de vorm der „Action Francaise-bewe- ging, zijn sinds de jongste oorlog ver dwenen, of hebben althans alle beteke nis verloren. van de socialisten (Van onze Parijse correspondent) pjE VOORSTANDERS van het bijzondere onderwijs in Frank-, rijk kunnen voorlopig tevreden NEUTRAAL? zijn. Na een fel'le schoolstrijd tus- Nu stond men in Frankrijk voor het sen rechts en links heeft de Na- feit, dat buiten het vrije onderwijs, vol- ttonale Vergadering hogere subsi- dies aan het bijzondere onderwijsl den uitgeoefend en zelfs aan door hen crrwvlcrAkPiirH niet begeerde invloeden niet kon wor- goeageKeura. j den ontkomen_ zodat die zelfs aan hun Het was een krachtproef voor de idealen vijandig konden zijn. •gering Debré, die haar leven ZOU Dat euvel heeft men willen bestrijden door aan het overheidsonderwijs de eis hebben bedreigd, ZO de meuwe|van neutraliteit op te leggen opdat nie- Grondwet er niet o pgericht was|"iand door het onderwijs in zijn gods- 1 dienstige en zedelijke gevoelens het Franse kabinet te beschermen. De schoolstrijd, die voorlopig is be slecht, heeft jaren en jaren in Frankrijk gewoed. Frankrijk kent namelijk de staats school. die haar naam terecht draagt aangezien zij volkomen centraal wordt bestuurd door het ministerie van onder wijs onder toezicht van wat men noemt de universiteit, en waarvan de mate riële verzorging plaats heeft door de staatskas. De gemeenten spelen daarin geen rol. De leerkrachten behoren tot de ambtelijke wereld. WET BARANGÉ Daarnaast heeft zich het vrije onder ontwikkeld hetwelk door de staat niet wordt erkend en uit openbare kas sen geen steun kan ontvangen. Slechts sinds 1951 werd enige steun mogelijk gemaakt, maar langs de omweg ouderverenigingen, die door de Barangé een subsidie kunnen ontvan gen voor bevordering van het schoolbe zoek, dat evenredig aan het openbaar onderwijs wordt gegeven ten behoeve der propaganda van de schoolvereni gingen of bijzondere klassen. Middel lijk werd het vrije onderwijs door die steun geholpen. Ondanks de wet-Barangé duurde de strijd tegen elke steun aan de vrije scholen voort. Zij werd gevoerd onder leiding van de voorstanders tionalisatie van alle onderwijs, en door hen die de leuze voeren: openbare school uit de openbare middelen, vrije scholen uitsluitend betaald door het par ticulier initiatief. Hoewel over het algemeen in Frank rijk de begrippen van links en rechts lang niet altijd met de stemmen, kon men voor Frankrijk toch strijd tussen rechts en links spreken. Het ligt buiten het kader van deze beschouwingen de ontwikkeling van de Franse schoolstrijd, die nu anderhalve tflt, uit de doeken te doen. Uit gangspunt was de geest van de ideeën van' de Franse Revolutie die streed te gen, de macht van de clerus over het onderwijs sinds het „Ancien Régime". De „Laïciteit" werd daardoor een eis van verdediging der republikeinse ge dachte. en het vrije onderwijs als een verdediging van monarchie en clerus beschouwd Hoezeer ook verhoudingen en meningen konden veranderen en daardoor ook de toestanden, is die ideeënstrijd hetzelfde gebleven, en ook nu nog wordt door de Franse massa het bestrijden der vrije school als een eis van republikeinse ver- bed slag veld voor vorsten en prelaten om op uit te rusten. Het minuut, die men er slapend door brengt als verlies beschouwt. ,de mond mond die •md ge St gekegeld Geen vestigingswet voor de landbouw in de draak" betekent. Een in zee uitloopt. Grillige, ■rmde rotsen, waarmee een reuzen in een ver verleden i kunnen hebben. De pas- er de mond van de draak. De sfeer doet denken aan een noodlot scène in een Wagneriaanse opera. Als we het land ingaan zie ik wat houten huisjes. De tropenzon heeft de verf van de wanden geblakerd. Begin december worden ze echter elk jaar opgeschilderd. Omdat dan (zeggen ze daar) Christus bij je thuis komt. (Vai parlementsredactie) lag De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, mr. V. G. M. Marij- nen zal geen vestigingswet voor de land bouw voorstellen. Wat de tuinbouw aangaat heeft de be windsman zich nog geen oordeel ge vormd. Dit heeft de heer Marijnen in de Eerste Kamer meegedeeld. De sociaal-economische raad heeft zich onlangs tegen een vestigingswet voor de landbouw uitgesproken. Maar man slaapt daar niet zo lang'. Men leeft op Aruba pas goed als het Caribisch violet in zee verzonken is. In de lobby van hotel Aruba Carib bean klinkt zachte, verdroomde mu ziek. Palmen ruisen op de adem van de passaat, die er ongehinderd door heen waait. Overal indrukwekkende drijfschalen met exotische bloemen. Overal pilaren, ingelegd met kleurig mozaiek. Ik zit .ergens in een hoekje wat te schrijven en het enige wat stoort zijn de parfumwolken die regel matig voorbijdrijven. Ze worden aan gevoerd door Noord- en Zuidameri- 'taanse dames, gehuld in kostbare balancerend op ver- dienstige gekwetst worden; het 't gescheiden houden van staat en kerk, dour een ieder geaccepteerd, zo die laï citeit werkelijk wordt opgevat met vol komen eerbiediging van een ieders ge voelens. Maar helaas is er laïciteit en laïciteit en de Franse opvatting is niet eerbiedigend voor een ieders gevoelens, maar wegens de politieke verhoudingen in het land, agnostisch en in hoge mate atheïstisch. Ook in dit opzicht staat men voor een historisch verschijnsel, dat te kennen geeft dat de schoolstrijd een zo grote mate van onverzoenlijkheid heeft. De politiek heeft van het onderwijs een positief middel tot ontkerstening willen maken. Men heeft tot nog toe aan de ouders het recht op vrij onderwijs niet kun nen ontnemen maar wel tussen beide soorten onderwijs een mededinging verwekt die het gebruik van het recht beknot. Na de verkiezingsoverwin ning van het kartel van linkse par tijen onder leiding van de radikale minister-president, Herriot, werd nog een poging gedaan voor het tot stand brengen van de enige school". Tot dusver zijn alle pogingen daartoe mis lukt; maar de socialisten zijn er voor bliiven strijden en zijn op de nationali satie van alle onderwijs blijven aan dringen, aan welk stelsel de commu nisten zelfs de diktatoriale vorm wil len geven dat alle ouderinvloed uit schakelt en van het kind de pupil van de staat maakt. Die belangstelling voor de publieke school met bestrijding van de vrije is voor linkse politieke par tijen altijd het bindmiddel geweest in de strijd om de politieke macht. Zij vonden juist als het om de schoolkwestie ging, soms ogenschijn lijk moeilijk te verwachten hulp of min progressieve ka- tholieken, die weigerden tot een rech terzijde te behoren omdat naar het veel verbreide Franse idee aan de kwalificatie rechts, hét begrip monar chistisch of anti-republikeins blijft aangekleefd, als overblijfsel van een lang voorbij verleden. Bij de strijd die ontstaan is doordat :n verzoeningspoging tussen beide stel lis van onderwijs werd ondernomen. dan ook ter linkerzijde: de com- de socialisten, verschillende ra- dikaliserende groepen, een aantal libera len en de „linkse" katholieke groepen, die progressief zijn onder leiding van het tijdschrift Esprit. De vrije school wordt verdedigd, (op grond van haar Christelijke beginselen, door de M.R.P. (of republikeinse volks partij), door de partij der onafhankelij- ken, die op economisch gebied liberaal zijn te noemen, maar over het algemeen rechts zijn georiënteerd, door een zeer groot deel der Gaullisten, die om 't lands belang de strijdbijl begraven willen zien, en een aantal gematigde radikalen, die ook een oplossing wensen die aan het vrije onderwijs levensmogelijkheid ver zekert en die tegenstander zijn van de nationalisering van het onderwijs. Het aantal voorstanders voor de hulp aan de vrije scholen is vooral na de bevrijding zeer toegenomen en bij de jongste algemene verkiezingen kon zelfs het aantal voorstanders van de pacifica tie twee-derde van de gekozenen omvat ten. Er was dus voor hulp voor het vrije onderwijs, zelfs een verpletterende meer derheid aanwezig. Het ogenblik scheen dus gekomen voor een overeenkomst die de schoolstrijd een einde zou kun- maken. In zijn regeringsverklaring beloofde de eerste-minister. de heer Debré, nog voor het einde van dit jaar de kamer een wetsontwerp te doen komen N.dat een afdoende regeling ii de hulp aan de vrije scholen zou inhouden, die voor een ieder bevredi gend zou kunnen zijn". Deze belofte heeft Debré kunnen na komen. zy het met veel moeite. Het srp is aanvaard en de school strijd voorlopig beslecht. Als ik later aan tafel ga, bevind ik ie in een gezelschap dat je alleen laar de Verenigde Naties kunt noe- Een volmaakt cosmopolitisch mi- VAN DER GRINTEN VENLO DEN HAAG Amsterdam steekt half miljoen in Hilton-hotel De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 26 tegen 5 stemmen besloten, voor een bedrag van 500.000 aandelen a pari deel te lemen in het maatschappelijk kapi taal van de Amsterdam-Hilton, maat- schappjj N.V. Deze vennootschop heeft volgens de statuten een maat schappelijk kapitaal van tien miljoen, waarin het bedrijfsleven voor 8 mil joen gulden deelneemt. Het is al schemerig, als we bij de verlaten goudmijn komen. Een eeuw of wat geleden begonnen hier, in het gebergte, optimisten goud te lijsterend dume naald-hikken graven. Ze groeven lang en 'diep, maar de resultaten waren weinig hoopgevend. En de mijn werd ver laten. De muren van de smelterij staan nu nog overeind, meer dan tien meter hoog. Aan de binnenkant zie ik de geweldige kluizen, waarin het goud gesmolten werd. Ais er goüd ÏS.Ei W3S n°°" Vee' ïob* mr goud, ts me gezegd. ov d(, bturs ver de politiek, over het toerisme en over de verzen van Lorca en Jimenes. Men drinkt rum en cucui. een cerise-rode naar onze smaak iets te zoete Aru- oaanse likeur. Tijdens het diner een show met Ame rikaanse danseressen, begeleid door .en vermaard Mexicaans orkest. Na iet. diner (by candlelight) gaat dan te niddernacht het casino open, dat ove- igens uitsluitend voor niet-Arubanen oegankelijk is. M'n vriend zegt ine, lat ik moet spelen, om op die manier vat extra inkomsten te verkrijgen. Als ik hem dan zeg dat ik toch evengoed can verliezen, kijkt hij me aan, alsof ;k een enorme stommiteit gedebiteerd 'neb. Hij schudt z'n hoofd en vraagt me of het goed is dat hij even speelt. Ik slenter wat rond langs de speelta fels, waar Arubaanse croupiers bewij zen dat ze in Monte Carlo niets meer te leren hebben. Er wordt in een op vallend hoog tempo aan de roulettes gespeeld, vooral door Noord- en Zuid- Amerikanen. Overigens lijkt me toch dat er meer verloren dan gewonnen wordt. Na een kwartier kom ik terug bij m'n vriend voor die nacht. Hij strijkt zo juist wat fiches op en loopt er mee naar een der kassa's. Hij krijgt een Kennelijk onder de dnik van de grote problemen, waarvoor Bel gisch Kongo op dit ogenblik is gesteld, voert koning Boudewijn tijaens een wandeling een ge sprek met een van de Belgische gezagsdragers in Stanleystad. Voor de slanke lijn! ereld enthousiast 1st Moskou heeft atoomwinkel In Moskou is een zaak in atomen v vreedzaam gebruik geopend. De aton hebben de vorm van isotopen. Boven het gebouw, waarin de winkel gevestigd is, prijkt de leuze „atomen voor de vrede" in drie talen: Russisch, Frans en Engels. Binnen vindt men drie bedienden, die niet alleen beschermende kleding dragen, maar ook voorzien zijn van speciale apparaten om de waar van de planken te halen. Isotopen worden in toenemende mate gebruikt door doktoren, maar waarom ze nu in een dagwinkel te koop worden aangeboden begrijpt niemand afgezien het feit dat het een goede propagan- is. Doktoren en chirurgen, die ze willen gebruiken, kunnen ze krijgen via hun ziekenhuizen. Kongolezen juichen hun vorst toe Koning Boudewijn van België is gisteren uit Boekavoe, hoofdstad van de provincie Kivoe, in Elisa bethstadin het zuiden van Kongo aangekomen. Een grote menigte was in beide steden op de been om de vorst toe te juichen. Zijn auto kon slechts langzaam vooruit ko men. Tussen de juichkreten var\ Leve de koning, werden echter ook uitroepen gehoord over onmiddel lijke onafhankelijkheid voor Bel gisch Kongo. In Boekavoe hebben Belgische kolo nisten bij de koning de vrees uitge sproken dat zij in de toekomstige de mocratische instellingen van de Kon go niets meer te zeggen zullen heb ben. Zij hebben er tegen geprotes teerd dat zij niet zijn vertegenwoor digd op de in januari te houden ron detafelconferentie in Brussel. De on geruste kolonisten hebben een partij opgericht. De verkiezingen jn Belgisch Kongo voor gemeente- en districtsraden, die 1 december begonnen, zullen 31 december werden gesloten. De hoofdlijnen van de verkiezingen beginnen zich in de voor naamste steden af te tekenen. In 4 van de 6 provinciale hoofdsteden, Stanley stad, Loeloeaburg, C jquilhatstad en Eli- sabethstad hebben politieke partijen het merendeel van de zetels veroverd. In de hoofdstad Leopoldstad zijn de zetels verdeeld tussen de gematigde nationale partij van de vooruitgang, individuele kandidaten en plaatselijke partijtjes. In Ie.te heeft de Abako echter gewonnen. Zij heeft de verkiezingen geboycot, het- heeft"1 In het zuiden van Belgisch Kongo brekeh nog regelmatig relletjes en on lusten uit tussen de Loeloeas en de Ba- loebas. Zondag heeft koning Boudewijn in Oeroendi besprekingen gevoerd met de twee Mwami's koningen van Roean- da-Oeroendi Kigiri V en Mwamboetsa. De Belgische koning is niet als scheids rechter tussen de twee partijen opge treden, maar zijn politieke suggesties schijnen diepe indruk op de twee Mwa- te hebben gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9