Financieel interim-plan voor Chr. sportbeweging ALS TEGENHANGER VAN DE TOTO HOEST UW KIND...? ZWITSAL Kamer en regering eens over lustrumviering Reflex van Pawlow Steekpenningen aangenomen - carrières verwoest .W.at word ik er beter van?" Tweede Kamer op reces tot 26 januari 5 DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 Ds. A. J. Kret creëerde voorstel dat f 1.000.000 kan opbrengen pROTESTANTS-CHRISTELIJK NEDERLAND, dat „neen" heeft gezegd A tegen de voetbaltoto krijgt wellicht binnenkort de gelegenheid met de daad te tonen, dat het iets over heeft voor dit principiële besluit. Er is bij de Ned. Chr. Sportimie namelijk een plan in studie, dat beoogt de Chr. sportverenigingen en -bonden uit hun benarde financiële positie te bevrij den, nu geen toto-gelden worden geaccepteerd. Ds. A. J. Kret, Ned. Herv. predikant in Krimpen aan de Lek en tevens adviseur van de Ned. Chr. Sportunie heeft een interim-plan, zoals hij het noemt, ontworpen en de Sportunie aangeboden. Deze heeft het inmiddels geaccepteerd en het voor stel is ter bestudering doorgezonden aan de diverse Chr. Sportbonden. Wordt het voorstel van ds. Kret, al dan niet geamendeerd, aanvaard, dan zal onverwijld met de actie worden begonnen. Men hoopt, dat dit in het begin van het volgend jaar kan geschieden. De opzet van het plan is vrij een dig, maar heel Prot. Chr. Nederland zal er zich als één front achtjr moeten scha ren, wil het kans van slagen hebben. Ds. Kret heeft namelijk voorgesteld, dat ieder lid van de Ned. Chr. Sport unie (er zijn er in het totaal ongeveei 100.000) een supporter moet werven bereid om wekelijks een kwartje af t( staan voor de Chr. sportbeweging. Re kent men een jaar na aftrek van va kanties en bijzondere omstandigheden op veertig weken, dan becijfert met een eenvoudig sommetje dat de inkomsten een miljoen gulden bedra- Zou deze opzet slagen en de Chr. sportbonden zijn er enthousiast voor dan is de Chr. sportbeweging voorlopig gered en kan men de buitenwacht tonen, dat het ook anders kan dan door middel van gokken met kansen op een prijs anderhalve ton of meer. Drieledig doel Het Interim-plan Kret, zoals het op het ogenblik voor ons ligt, heeft een drieledig doel. Ten eerste: het zich door eigen activiteit voorzien van de hoog nodige financiële middelen; ten tweede het waarmaken van hetgeen we op oni hebben genomen met tegen de toto tt stemmen en ten derde: bij officiële in stanties aantonen, dat het afwijzen var de toto niet uit kortzichtigheid ge schiedt, maar zuiver om de zaak zelf. Wanneer de Chr. sportclubs erin sla gen de miljoen gulden bijeen te brengen, dan zullen de lasten voor de clubs, als mede voor de bonden en voor de Sport unie danig worden verlicht. Ds. Kret heeft namelijk voorgesteld een aanzien lijk percentage van de binnengekomen gelden te laten terugvloeien in de club kassen. Het voorstel is drie gulden per lid per jaar. Bovendien zou het nu taalde Sportunie-dubbeltje overbodig worden, aangezien ook de N.C.S.U. uit de nieuwe bron van inkomsten gefinan cierd zou kunnen worden. Vindt net plan weerklank en wordt het beoogde doel bereikt, dan zullen hiermee ook gelden komen voor eer zamenlijk sportblad van de Chr. sport bonden, voor de opleiding van trainers en leiders, voor conferenties en al wat dies meer zij. Hoofdbrekens Hoewel de opzet van het voorstel een voudig is, zal de uitvoering nog heel wat hoofdbrekens kosten. Een algemene me dewerking van de Chr. sportverenigin gen is dan ook eerste vereiste. Elk lid zal dus een „bron" moeten vinden, waar hij of zij veertig maal in een jaar een kwartje kan halen, of anders gezegd: Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP4 waar men jaarlijks f 10 voor de Chr. spi tbeweging kan incasseren. Prot. Chr. Nederland krijgt de kans te tonen, dat het veerkrachtig is en be reid tot geven, wanneer het een goede zaak geldt. Ds. Kret is ervan overtuigd, dat de Chr. sportbeweging voor de volle 100 procent zulk een goede zaak is. De sport is tegenwoordig immers een deel van de lichamelijke en geestelijke opvoeding. Met klem wijst ds. Kret een jaarlijkse sportcollecte van de hand. Men moet op vaste inkomsten kunnen rekenen, om ook verantwoorde uitgaven te kunnen doen. Ds. Kret acht de Chr. sportbeweging een heilige zaak. Het toto-vergif dringt evenwel steeds verder door en bij een officieus onderzoek is o.a. gebleken, dat zelfs de Chr. middelbare scholieren wei nig kwaad zien in een gokje. Er wordt dan ook vaak in klasverband of indi vidueel deelgenomen aan de KNVB- pool. Op tal van Chr. middelbare scho len vinden de leerlingen het een domme zet van de NCSU om zich bewust op dood spoor te rangeren door zich niet aan te sluiten bij de NSF. Daarom is het hoog tijd, dat de Chr. sportbeweging actief naar buiten komt en iets daadwerkelijks stelt tegenover de toto. Ds. Kret acht het tijdstip daar nu bijzonder geschikt voor. Hij hoopt dan ook vurig, dat het interim-voor- stel aanleiding mag zijn om de Chr. sportbeweging uit de impasse te hel pen. Daarmee kan mgn tijd winnen om zich in de komende jaren in Prot. Chr. kringen te bezinnen op het werk en de financiering van de Chr. sportbeweging in ons land. (Van onze parlemen-fcsredactie) DE REGERING en de meerderheid van de Tweede Kamer zijn het er over eens, dat Bevrijdingsdag elk jaar in bescheiden mate en om de vijf jaar op grootse wijze met een vrije dag op 5 mei dient te wor den gevierd. Van de grote partijen schijnt alleen de P.v.d.A. meer voor een jaarlijkse viering op grote schaal te voelen. De socialist Scheps zei gistermiddag, bij de behandeling van de begroting voor algemene zaken, dat de viering van de vijfde mei aan een zijden draadje komt te hangen, temeer nu deze viering blijkbaar staat of valt met de vraag of de werk gevers ertoe zijn over te halen hun personeel op bevrijdingsdag vrijaf te geven. ;eft. De herinneringen d en aan de vreugde echter levendig inig kans n de bezeltings- de bevrijding irden gehou de vijf jaar verantwoord en wenselijk Met instemming had de Kamer verno men, dat de werkgevers ten slotte toch bereid zijn gebleken de werknem 5 mei 1960 een vrije dag te gever prees de regering, dat zij bij de gevers is blijven aandringen en zelf het initiatief heeft genomen door vriia geven aan het overheidspersoneel, heer Smallenbroek (a.r.) /.ei, dat de i ;rkgei mische overwegi te worden gesteld bij de grote gees en pedagogische waarde van een luisterrijke viering om de vijf ja: heer Beernink (c.h.) ging met de lu gedachte akkoord, maai dat i 1960 onverhoopt e< worden, tijdig de moeten worden ge? 1965 wel gewenst is, waarschuwde mislukking mocht aag onder ogen algem ter-president De Quay, ring bewust wil vasthouden daclite van een grootse vie vijf jaar en een bescheiden herdenking in dè tussenliggende jaren. Dat het be drijfsleven aan volgende lustrumvierin gen medewerking zal verlenen, staat niet voor de volle honderd procent vast, maai prof. De Quay was er toch wel gerust op dat een compromis met de werkgevers in 1965 gemakkelijker tot stand zal komen Hij zei, dat het Nationale Comité dat de viering van 5 mei 1960 voorbereidt geen plannen heeft willen maken voor dat het er zeker van was. dat op die dag de werknemers enz. vrij zouden zijn. Het comité achtte zich niet in staat een be hoorlijk feest te organiseren wanneer do werkgevers niet op hun aanvankelijk af wijzende standpunt zouden terugkomen Van de plannen van het comité was dc minister-president niet op de hoogte 177) De voorwaardelijke reflex van Pawlow, die we de vorige maal be sproken hebben, hield in, dat een kneepje in de achterpoot van een hond voldoende kan zijn om het dier te doen kwijlen, uitsluitend en alleen omdat het dier by alle vorige kneep- voedsel kreeg voorgezet, zodat h(j lijd doet de kreeft toevallig weer een paar passen naar links, ontdekt daar de niet afgesloten opening (waar by vroeger altijd faalde) en bereikt zijn doel. Dit hele geval heeft een kwar tier geduurd. En brengen we de kreeft thans in dezelfde positie terug, vindt hij de juiste het knijpen automatisch met voedsel Waaruit blijkt, dat het dier uit zijn verband heeft gebracht. Kui we hier nu spreken lijkt twijfelachtig, wa hier uitdrukkelijk va sproken, zij het dan lyke reflex. Laten we daarom voorbeeld nemen- Do proeve) allerlei diersoorten, die de juiste wr in een labyrinth moesten leren vii den, loopt in de honderden, zodat we gemakshalve best een laag georgani seerd dier als voor beeld kunnen ne men. Dat was een kreeft, wiens intel ligentie door Yerkes werd getoetst. Deze ■varingen lessen heeft getrokken. De leren? Hel kreeft heeft „geleerd" en kan er toe Pawlow heefl gebracht worden in betrekkelijk korte sen reflex ge- tijd naar links of rechts uit te wijken i voorwaarde- al naarmate de afsluiting van dr gangen hem dit voorschrijft. De kreeft blijkt dus te kunnen met kiezen. En juist het reflexbegrip sluit wee het kiezen van een weg die bij een doel past, volkomen uit- De hond, die in de achterpoot TOCH IS HET ZO! ruimte gebracht, hij de keus dèi tn die beiden r het water voerden. Dat wil zeg- ogenschijnlijk. afgesloten. Ging de kreeft links, dan stootte hij zijn kop, zodat hij ter slotte leerde de rechter weg te kie zen. Dit was het resultaat van „pro beren". Het dier onthoudt (de ene sneller, de andere trager) het geknepen hebben kiest niet tussen kwijlen en niet kwijlen, maar hel dier reageert zoals de reflex hem dil voorschrijft, dus: hy kwijlt. Maar de kreeft die een kern doet kan ook an kiezen en handelt dus niet vol het zuivere reflex-begrip. De kreeft heeft geleerd de gang naar imbineren met een i vervolgens heeft lij het tegenovergestelde geleerd -vaarna ten slotte de keuze, al naar gelang de omstandigheden dit vorderden, volgde By een reflex is lit uitgesloten. Waarmee we echter ook weer niel dit proberen en volgt willen zeggen, dat aangeleerde han dan de weg die hij „geleerd" heeft delingen niet tot een reflex kunner Dat blijkt, glazen plaat wordt afgesio ten, Daar begrijpt het dier dan aan vankelijk niets van, en het botst bij zijn poging om het water te bereiken herhaaldelijk tegen de glazen plaat en doet hernieuwde pogingen deze weg die hij als de enige juiste heeft leren l -nnen, te forceren. Na verloop vaD de rechter gang ontaarden (als we het i ■riendeiyk mogen uitdrukken). Maar iat is juist het omgekeerde van wal Pawlow c.s. bedoelden! Wist u overigens, dat de hande- ingen, die wij bij sommige dieren als litermate dom bestempelen, soms een leer doelmatige achtergrond hebben? Daarover t^-n volgende keer. r hij v :ellin het dat de voorbereiding i laten. Prof. De Quay hoopte, dat de vie ring van Bevrijdingsdag voortaan geen Dit verzwakt de kracht van de viering. De minister-president was er voorts zeker van, dat provincies en gemeenten het voorbeeld van de centrale overheid zullen volgen en hun personeel op 5 mei De heer Scheps heeft bij deze begro tingsbehandeling gepleit voor een stel sel waarin „geen onderscheid zal worden gemaakt in de onderscheidingen" Het huidige systeem, waarin staal eri stand in plaats van de daad met onderschei dingen worden gehonoreerd, achtte de socialistische spreker verwerpelijk Ook prof. De Quay was niet in alle opzichten gelukkig met de huidige gang van zaken bij het verlenen van onderscheidingen Toch biedt z.i. het bestaande stelsel betere waarborgen voor het verlenen van onderscheidingen volgens objectieve normen dan het stelsel van de heer Scheps. Dit laatste houdt een subjectieve beoordeling in en zal deswege veel meer aanleiding geven tot kritiek dan het huidige systeem. Wanneer een hoogleraar en een hoofdingenieur van de Rijkswater staat hogere onderscheiding krijgen dan een administratieve kracht en een weg werker, dan hangt dit verschil samen met de grotere prestaties, die eerstge- noemden. objectief gezien, hebben ver richt ten dienste van de gemeenschap Met menselijke of morele waardering heeft dit verschil in honorering niets te laken De begroting v algei Deze luchtfoto toont, de Victoria op haar technische proefvaart op de Noordzee. Het tweeën twintig jaar oude schip werd in negen maanden tijd opgebouwd tot een luxueus schip waarmee een Italiaanse rederij cruises in het gebied van de Caraibische zee zal gaan maken, met als thuishaven New York. Oor spronkelijk heette het Dunnotar Castte. Bij Wilton-Fijenoord werd het omgebouwd (naar men zegt voor f 40 miljoen) tot een passagiersschip, dat hoogste voldoet. Voorbeeld In een voorstad van Brussel is giste: een burgerlijk huwelijk gesloten de 45-jarige kapitein Peter Townsend de 21-jarige Marie-Luce Jamagne, katholieke dochter van een Belgische tabaksfabrikant. Aan de plechtigheid van gisteren, die zich beperkte tot de burgerlijke huwelijksvoltrekking, is geen ruchtbaarheid gegeven. Men herinnert zich, dat de heer Towns end enige jaren geleden in de publiciteit is gekomen, omdat er sprake was van een huwelijk met prinses Margaret van Engeland. Prinses Margaret, die een liefde had opgevat voor de vroegere hofdignitaris Peter Townsend, heeft zware innerlijke strijd, om princi piële redenen afgezien van een huwelijk een gescheiden man. Zij heeft h offer gebracht van een ernstige liefde, omdat zij niet tegen haar geweten wilde ingaan. Met deze karaktervolle houding heeft zij de achting verwo allen, die nog geloven in de godsdien stige grondslag van het huwelijk. Het heeft wel zin thans enige eerbiedige ge dachten te wijden aan de beginselvaste houding van een anglikaanse, die liier- nede een voorbeeld zou kunnen zijn jeweest voor een katholiek. (De Tijd/Maasbode) Betere beveiliging van weg bij Oegstgeest De rijksweg Den Haag-Wassenaar za •innenkort bij Oegstgeest, waar de wej 'an vier in drie rijstroken overgaat (er vaar zich enige tijd geleden een onge luk met dodelijke afloop heeft voorge daan) beter worden beveiligd. Op voor tel van de K.N.A.C. zal Rijkswaterstaai lier méér en duidelijker borden plaat- en, om te waarschuwen voor de weg versmalling. Het verkeer uit de richting Amsterdam zal straks op geruime af stand van de flessehals ter linker- en rechterzijde van z'n baan dergelijke bor den vinden. Deze borden zullen aan de rechterzijde van de weg in steeds groter formaat herhaald worden. Voor goede zichtbaarheid bij avond zal worden gi zorgd. Toepassing nieuw bouwsysteem TYE directeur-generaal van de volks- huisvesting, ir. H. M. Buskens, heeft gisteren in Utrecht op het zoge naamde Kanaleneiland de eerste paal geslagen voor een complex woning wetwoningen. Dit plan onderscheidt zich van de andere op het Kanalen eiland onderhanden of reeds gereed zijnde objecten, omdat het geheel ge bouwd zal worden volgens een nieuw Nederlands bouwsysteem, waarbij ge bruik gemaakt wordt van een aantal vooraf gefabriceerde betonelementen, gegroepeerd rondom een karkas van voorgespannen beton ter plaatse van de trappenhuizen. Tot nu toe is dit systeem in ons land nog niet toegepast. Het is ontwikkeld door de Verenigde a a nnemrin ^maat schappij het instituut TN.O. voor bouw materialen en bouwconstructies en de gemeentelijke bouw- en wofiingddenst fe Utrecht. Het systeem heeft een aantal in het oog springende voordelen boven de tot nu toe gevolgde bouwmethoden, zo werd ter plaatse medegedeeld. Zo leidt de industriële bouw tot ver korting van de bouwtijd. Vengrbing van de boewproduktie wordt bereikt door- da^ minder arbeidskrachten nodig zijn. HePgrootste deel van de werkzaamheden wordt verricht in de fabriek, waardoor men minder afhankelijk is van de weers omstandigheden. De industrialisatie van het huidige arbeidsintensieve bouwbe drijf wordt in economisch opzicht van belang geacht, terwijl op den duur de industriële bouw zal leiden tot lagere bouwkosten. Op bet Kanaleneiland zul len, volgens nieuw systeem, 912 wonin- ;en worden gebouwd. De netto-huren uilen bedragen ongeveer 13,90 voor een driekamerwoning, 14.65 voor een vier- amerwoning, 17 voor een vijfkamer- oning en 17.70 voor een zeskamer- oning. De woningen zullen centraal ver warmd worden. 'ii Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, ban ook U verlossen van die rheamatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden stee vast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed worden weg gevaagd en kunnen zich niet meer vast zetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn! 'n Kruschen Salts. Politiemannen voor de rechtbank TXRIE WACHTMEESTERS van de rijkspolitie hebben gisteren voor de rechtbank te Amsterdam bekend, steekpenningen te hebben aangeno- Een vierde wachtmeester, even- beschuldigd van het aannemen steekpenningen, werd door de rechtbank op vrije voeten gesteld. proces, dat met enkele korte onderbrekingen, van half elf 's och- justitie, mr, (Van onze parlementsredaotie) TVE TWEEDE KAMER is gistermiddag op Kerstreces gegaan. Eerst op 26 janiuari van het volgend jaar zal ze weer bijeenkomen ter behan deling van de begrotingen, die ze in de afgelopen weken niet heeft kun nen afdoen. Het zijn de begrotingen van verkeer en waterstaat, volks huisvesting en bouwnijverheid, buitenlandse zaken, zaken overzee, P.T.T., Zuiiderzeefonds, Gemeentefonds, S t>aa tsvissershavenbedrijfScheepvaart fonds en de Staatsdrukkerij. Nadat deze begrotingen zijn aanvaard hoopt de Kamer spoedig de goedkeuringswet van de Benelux-Economische Unie in behandeling te nemen. De beraadslaging over deze wet moet wachten op het Benelux-landbouwoverleg, dat, naar voorzitter Kortenhorst gisteren meedeelde, pas begin februari kan worden gevoerd. Voor prof. Samkalden (soc.) was deze mededeling aanleiding te verklaren, dat de gang van zaken met de behandeling van het Benelux-Unieverdrag de Pv d.A.-fractie in het gelijk heeft gesteld. Deze had zich vorige maand namelijk verzet tegen het besluit van de Kamer de openbare behandeling uit te stellen tot de resultaten van het Benelux-land bouwoverleg bekend zullen zijn. Prof Romme (kath. v.) vond, dat prof. Sam kalden de Benelux te veel ziet als een „kasplantje, een juffershondje, een cou veusekindje, waar men slechts zachtjes naar mag kijken, maar dat beslist niet tegen een stootje kan" Dp Benelux is, aldus prof, Romme, sterk genoeg om geen schade te ondervinden van uitstel van openbare behandeling van het Be- nelux-verdrag in hét Nederlandse parle ment. Het doet er weinig toe of de zaak nu een maand eerder dan wel later zijn beslag krijgt. In zijn traditionele rede ter afsluiting van de najaarswerkzaamheden der Ka mer heeft voorzitter Kortenhorst de ba lans opgemaakt van de „begrotingsrace Tussen 25 september en 23 december werden 32 openbare vergaderingen ge houden, waarvan 24 's avonds werden voortgezet, tezamen dus 56 termijnen Aan de begrotingsbehandeling werden ongeveer 150 uren besteed tegen 143 in 1958. Tot zijn leedwezen moest de Ka mervoorzitter vaststellen, dat de klach ten over de procedure van de begro tingsbehandeling nog niet zijn verstomd, ondanks de pogingen verbetering aan te brengen. Dr. Kortenhorsts conclusie was, dgt zonder wijziging van de Grondwet geen radicale oplossing van het pro bleem der begrotingsbehandeling kan worden gevpnden. Niet mag worden na gelaten partiële verbeteringen tot stand te brengen. De president dacht in opzicht aan het veelvuldig stellen mondelinge en schriftelijke vragen het houden van interpellaties gedurende de maanden tussen Kerstmis en hel Dr. Kortenhorst had, naar hjj voorts aan de Kamer meedeelde, gistermorgen van minister Van Aartsen (volkshuisv ting en bouwnijverheid) vernomen, de bewindsman zyn uiterste best zal doen de uitbreiding van het Kamerge bouw nog in de eerste maanden van hef jaar 1960 in het geheel van z(jn bouw programma in te voegen. „In parlemen taire styi betekent dit byna een toezeg ging", aldus dc Kamervoorzitter. Voordat de Kamer uiteen ging heeft ze nog z.h.s. haar goedkeuring gehecht aai: een wetsontwerp tot verlenging van de termijn van sommige bezettingsmaat regelen. De socialistische oud-minister van justitie prof. Samkalden vroeg zich af of de regering wel voldoende doet om van de bezettingsmaatregelen af te ko men. Minister Beerman (justitie) be loofde spoed te zullen betrachten. Hij zou ook zijn ambtgenoten doordringen van de noodzaak om met het bezettings- echt schoon schip be maken. Het 's niet mmogelijk, dat er in dit opzicht reeds n het voorjaar iets zal gebeuren. Zonder ïoofdelijke stemming aanvaardde de tamer voorts een wetsontwerp tot wij ziging van de Arbeidswet 1919 en de Stuwadoorswet. H. Bouma, tegen twee wachtmeesters (de 45-jarige M. J. F. P. en de 25-jarige H. J. N. de H.) één jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de derde verdachte, e 41-jarige wachtmeester H. van O, erd tien maanden met aftrek geëist. In september van dit jaar bleek, twee wachtmeesters, tegen wie ;n jaar ïs geëist, van de perschef der Firato, de 36^jarige J. A. Poortman, 150 hadden aangenomen. Getuige Poortman vertelde, dat hij ie nacht van 1 op 2 september .wee vermoeiende dagen twee bor- ■els had gedronken en vervolgens in vagen was gestapt. Hij verkeerde mdei- invloed van sterke drank, i de vermoeidheid speelde hem duchtig pairten. Op de rijksweg AmsterdamAmers foort werd hij aangehouden. Twee wacht- ters lieten nu verdachten hem een streep lopen. Hij liep recht. v"agen van getuige werd vervoLgens door de jongste wachtmeester verder ge- en de tweede wachtmeester bracht de heer Poortman in een patrouille wa in thuis. Onderweg zou de wachtmeester heb- :n gezegd: „Waarom moet de politie altijd voor Sinterklaas spelen? Wat word ik er beter van als dit niet door gaat? Als ik proces-verbaal opmaak bent instens een half jaar uw rijbewijs uis in Blaricum zei de wacht- ter nog: „Als ik zaken doe, dan doe ik dat op de man af. Wat heb ik er in als ik korting krijg op een radio- iestel, betaal maar contant." De heer Poortman gaf hem een folder dat werd de wachtmeester noodlot tig. De vingerafdrukken op de folder maakten ontkennen, dat zij in Blaricum aren geweest, onmogelijk. Getuige vertelde dat hij voor de vol gende keus werd gesteld: Een proces- •baal, inbeslagneming van de auto en het rijbewijs een half jaar kwijt of con- mt 150. Het werd 150. Meer gevallen Een dag later hielden dezelfde wacht meesters op de rijksweg UtrechtAm- :erdam de 52-jarige uitvoerder A. J. euvers aan. Met zijn kleine personen- agen sleepte de uitvoerder een woon wagen, die de maximaal toegestane leng- et twee meter overschreed. Alkmaarder kwam er zonder be keuring af. Dat kostte hem ƒ30. Di vacht/meesters staken ieder een tientji n hun zak en gaven het laatste briefji ,an een collega, die die nacht op he iureau dienst deed. Zo w-aren er meer gevallen. Tegen eer utosloper uit Amsterdam waren negen bekeuringen opgemaakt. Als getuige /ertelde hij gisteren, dat een van de wachtmeesters tegen hem had gezegd ,Je kunt het afkopen Wat is het je vaard?" Het werd 25 De 41-jarige wachtmeester H. van O vas de man, die in het Amsterdamse m-reau diienst had gedaan. Zijn collega's ïadden hem in de „meevallertjes" laten delen. Zelf op patrouille had hij 50 eaccepteerd van de opbrengst van een ude wagen, die naar een autosloperij verd gebracht. Eén van de drie pleiters verklaarde dat alle verdaohten uitstekende opspo ringsambtenaren waren geweest. Zij heb ben voor enkele tientjes bun carrières vernietigd en zij hebben het zeker niet uit financiële nood gedaan. Voor hen, gestrafte politiemannen die hun eed bra ken, begint de straf pas als hun officiële straf eindigt, aldus de raadsman. De zaak tegen de vierde wachtmees ter, de 46-jarige J. M. de V., aan wie slechts één punt ten laste was gelegd, werd voor onbepaalde tijd aangehouden. In afwachting daarvan werd besloten hem in vrijheid te stellen. Oók ZOUTARM overal verkrijgbaar! Lagere belasting voor ongehuwden goedgekeurd (Van onze parlementsredactie) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer zich gisteravond verenigd met twee belastingontwerpen. Het ging daarbij om drie voorstellen: 1. Verlaging van het ongehuwden tarief der loon- en inkomstenbelasting (kosten voor het rijk f 85 miljoen per jaar). 2. Verlenging tot 1 jan. 1961 van de tijde lijke belastingverzwaringen op vermo gens, vennootschappen, benzine, auto's, sigaretten, televisietoestellen enz. (Op brengst voor het rijk f 171 miljoen). 3. Belastingmaatregelen om het samen smelten van middelgrote vennootsohap- ïn op aandelen te bevorderen. Alleen de heer Derksen (kath. v.) wens- aantekening dat hij tegen aanvaarding in het wetsontwerp tot verlaging van 3 bélasting voor ongehuwden was. Zijn bezwaar wat dat de belasting op het ge combineerde inkomen van gehuwden hoger is dan die op de som der inkomens samenwonende ongehuwden. Dit is nu reeds het geval, maar door het ve tarief wordt het verschil nog groter dan het reeds is. Staatssecretaris Van den Berge (financiën) had nog uit eengezet niet op het standpunt te staan lat de verhouding van de belasting voor gehuwden en ongehuwden altijd moet blijven zoals zij nu wordt. Anderzijds zag hij echter geen aanleiding die verhou ding te verbreken. (Advertentie.) Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heer lijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5