ïiicutuc geitectfe GTouraitt het woorö is vLees qewoRöen De Gaulle tot parlement: meewerken of naar huis Schoolstrijd veroorzaakt breuk in kabinet-Debré Fransen nemen rotsbarriëre K.L.M.-toestel blaast Piper tegen grond Auto verdwijnt in de grond Spanning tussen Perzië en Irak neemt toe Lord Halifax overleden VREDE OP AARDE VOOR MIJ DIT JAAR EEN BIJZONDERE BETEKENIS Kwart miljoen voor Fréjus Opklaringen n n DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: I 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRIST ELI J K-N AT ION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is «hfbltocn myn bert ia teaiienspoct" Veertigste jaargang uo. 11753 „NEEN" tegen de Toto, Zie pagina 5 Boek over COL1JN Zlc pagina 7 Romantiek op .-ARUBA Zie pagina 9 SCHOOLSTRIJD in Frankrijk Zie pagina 9 n den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God. Dit was in den beginne bij God. Alle dingen zijn door het Woord geworden en zonder dit is geen ding ge worden dat geworden is. In het Woord was leven en het leven was het licht der mensen; en het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet gegrepen. Er trad een mens op, van God gezonden, wiens naam was Johan nes; deze kwam als getuige om van het licht te getuigen, opdat allen door hem geloven zouden. Hij was het licht niet, maar was om te getuigen van het licht. Het waar achtige licht, dat iedere mens ver licht, was komende in de wereld. Hij was in de wereld, en de wereld is door Hem geworden, en de wereld heeft Hem niet gekend. Hij kwam tot het zijne, en de zijnen hebben Hem niet aangenomen. Doch allen, die Hem aangenomen hebben, hun heeft hij macht ge geven om kinderen Gods te wor den, hun, die in zijn naam geloven; die niet uit bloed, noch uit de wil des vlezes, noch uit de wil eens mans, doch uit God geboren zijn. LJet Woord is vlees geworden en het heeft onder ons gewoond en wij hebben Zijn heerlijkheid aanschouwd, een heerlijkheid als van de eniggeborene des Vaders, vol van genade en waarheid. Johan nes heeft van Hem getuigd en heeft geroepen, zeggende: Deze was het, van wie ik zeide: Die na mij komt, is voor mij geweest, want Hij was eer dan ik. Immers uit zijn volheid hebben wij allen ont vangen, zelfs genade op genade; want de wet is door Mozes gegeven, de genade en de waarheid zijn door Jezus Christus gekomen. Niemand heeft ooit God gezien; de eniggeboren Zoon, die aan de boezem des Vaders is, die heeft Hem doen kennen. Joha-nn-is 1 118 FRANSE PRESIDENT IS OBSTRUCTIE MOE PRESIDENT DE GAULLE overweegt verreikende maatregelen om in de toekomst zonder parlement te gaan regeren. Wanneer de rege ring nog langer gedwarsboomd wordt door de Nationale Vergadering in haar streven om de wetten zo snel mogelijk aangenomen te krijgen, zo wordt uit Parijs vernomen, wil president De Gaulle bij stemming het Franse volk vragen, drie jaar zonder volksvertegenwoordiging te mogen regeren. Hoewel de Franse president krachtens dè nieuwe grondwet al veel meer macht heeft gekregen dan presidenten voor hem hadden, zou hij tot de overtuiging zijn gekomen, dat er een te stérke stroming onder de Franse parlementariërs bestaat om terug te keren tot de politieke prak tijken uit het verleden. De Gaulle heeft zich in het bijzonder geëengerd aan de behandeling van de be groting door de Senaat, die, na twee maal te zijn verworpen, gisteren in derde le zing tenslotte werd goedgekeurd met 116 tegen 101 stemmen. Ook zou de Franse president zeer ver bitterd zijn door de ruzies in de volks vertegenwoordiging tussen de voorvech ters van het openbare staatsonderwijs en (Advertentie) N.V. Levensverzekering M«. UB0 N.V. Algem. Veri-Mo M". UB0 Brand-. Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Grathl 810 Utrecht Staking kernproeven „Amerika's plannen tendentieus en absurd" In een Russisch wetenschappelijk rap port wordt het streven van rle Ameri kaanse geleerden, om een waterdicht systeem uit te werken voor het toezicht op een verbod van ondergrondse kern proeven, tendentieus en absurd genoemd. In het gisteravond gepubliceerde rap port worden de Amerikanen beschuldigd van „tendentieus gebruik van eenzijdig ontwikkeld materiaal om het vertrou wen in het in 1958 overeengekomen con trolestelsel te ondermijnen." Volgens de Amerikaanse opvatting is dit stelsel zeer verouderd door nieuwe ontwikkelingen. Het grote verschil tussen het westelijke en het Sowjet-standpunt blijkt te zijn dat het Westen wil beginnen elke aard schok als verdacht te beschouwen, ter wijl de Russen geen enkele aardschok als verdacht willen beschouwen, tenzij er goede redenen zijn om aan te nemen dat er een veroorzaakt werd door een kern proef. In het Sowjet-rapport wordt gezegd dat indien alle opgetekende seismische ge beurtenissen als even verdacht oeschouwd worden „het nooit mogelijk zal zijn wer kelijke overtredingen op te sporen." Admiraal Dennison volgt Wright op Admiraal Robert L. Dennison van de Amerikaanse marine is gisteren officieel benoemd tot nieuwe N.A.V.O.-opperbe velhebber voor de Atlantische Oceaan. Admiraal Dennison, die thans opperbe velhebber is van de Amerikaanse marine in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en het Middellandse Zeegebied, zal zijn nieuwe functie op 29 februari aanvaarden. Hij zal in de plaats treden van admiraal Jerauld Wright die op 1 maart de marine met pensioen verlaat. de voorstanders van het r.k. bijzondere onderwijs. tV^Fi-aiise Nationale Vergadering heefl gisteren het regeringsontwerp, dat voor ziet in verhoging van de regeringssteun aan bijzondere (r.k.) scholen, in behande ling genomen. Het ontwerp heeft de eenheid van de regering Debré voor de eerste maal aan getast. De socialistische minister van on- Divars door INiv.-Guinea De Franse expedible in Nederlands Nieuw-Guinea meldt, dat zij op 3500 me ter hoogte door een rotsbarrière is ge broken. Zij vonden daar een pad door een nog onverkend gebergte. De weers omstandigheden zijn bijzonder slecht. Allen lijden aan uitputting en twee dra gers zijn overleden. Men hoopt nu, dat er aan de bron van de Prinses Ma-rijkerivier voorraden kun nen worden uitgeworpen. De expeditie hoopt einde januari Hol- landia te bereiken en de tocht van de l oord kust te volbren gen, i nog i g e bracht land moet doorschrijden. De expeditie verliet 26 augustus Parijs en bestaat thans uit zes Fransen, Pa- poeapoldtie en 60 Papoea-dragers. Op Eerste en Tweede Kerstdag zal ons blad niet verschijnen en zijn de bureaus gesloten. Op Schiphol werd gistermiddag een vliegtuigje van de nationale luchl- vaartschool in Rotterdam tijdens de landing door de schroefwind van een K.L.M.-vliegtuig omhoog gedrukt en opzij gesmeten. De schroef van het vliegtuigje, een Piper Tri-Pacer, brak en de linkervleugel werd beschadigd De drie inzittenden werden bij het zeer merkwaardige ongeval niet ge- De Piper werd bestuurd door de 24- jarige J. H. Menten uit Warmond. De heer Menten landde op baan 19 van Schiphol en taxiede zijn toestel in de richting van het platform van de Am sterdamse luchthaven. In de nabijheid van de nieuwe moto renwerkplaats van de KLM stond de zojuist gelande „Jan van Goyen", een KLM-Convair. Op het moment dat de Piper zou passeren vermeerderde de ge zagvoerder van de Convair het toeren tal van zijn beide motoren. De schroef wind greep het kleine toestel en drukte het omhoog. Het sportvliegtuiig werd voorlopig op geborgen in één van de hangars van Schiphol. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld. De vertegenwoordiger van de voor onderzoeker zal een rapport opstellen en het opsturen naar de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst. Behalve de bestuurder zaten in het sportvliegtuigje de 22-ja-ri-ge student uit Rotterdam K J. Pieterse en de 21-jarige mejuffrouw W. E. Bosch uit Alphen aan den Rijn. derwijs, Boulloche, is reeds afgetreden, terwijl ook de minister voor industrie. Jenneney, aan aftreden denkt Premier Debré, die thans zelf op treedt als waarnemend minister van onderwijs, heeft de volksvertegen woordiging gisteren verzocht, in één vergadering het ontwerp te behande- Tot diep in de nacht duurde het debat, toen stelde Debré de vertrouwenskwestie. De uitslag van de stemming was: 427 vóór, 71 tegen. Dit betekent dat de pre mier in de schoolstrijd voorlopig de over- Verzet President De Gaulle schijnt ook zeer verbolgen te zijn óver het open lijke. soms ondergrondse, verzet tegen zijn buitenlandse politiek en zijn be handeling van de Algerijnse kwestie Wat De Gaulles buitenlandse politiel betreft vrezen zijn tegenstanders dat hij hierdoor de Amerikaanse hulp aan Frankrijk in gevaar zal brengen Over de Algerijnse politiek van di president zeggen sommigen van zijn tegenstanders: ..De politiek van De Gaulle inzake Algerije is op zichzelf wel goed. maar hij mist de macht om deze uit te voeren." Te Romalnvi'Ue, een oostelijke voor stad van Parijs, ds gisteren een vracht auto met de chauffeur verzwolgen door een gat, dat plotseling in de grond ont stond De auto manoeuvreerde o mzijn la ding op een braa liggend terrein te los sen, toen zij, de 31-jari^e chauffeur Etienne Lambert, die niet uit zijn cabine kon komen, meeslepend, ruim 25 meter in de girond zakte. Honderd brandweerlieden hebben de hele dag gewerkt om Lambert te berei ken. Elke keer dat men probeerde in het agt af te dalen werd dit nauwer door het afglijden van aarde. Toen de brandweerlieden hem eindelijk hadden bereikt, was hij dood. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend, maar er zijn in dit gebied ver laten steengroeven. Opvolger Antal Dorati B. Haitink naar V.S.? Aan de jonge dirigent vgn het Radio Philharmonisch Orkest, Bernard Haitink, is de vaste functje aangeboden van eer ste dirigent van het Minneapolis Sym phony Orchestra U.S.A., waarmee hij de opvolger zou worden van Antal Dorati, dei aan het eind van dit seizoen zijn functie bij dit orkest neerlegt. Bernard Haitink heeft dit aanbod thans in over weging. Leger van in staat alar rm E PERZISCHE autoriteiten heb ben gisteren versterkingen leger en luchtmacht naar Abadan gestuurd en alle strijdkrachten alarmtoestand gebracht in verband met een mogelijke aanval van Irak. Een eskader straalvliegtuigen naar de luchtbases Dezfoel in de provin cie Khoezistan, het centrum var olie-industrie, gestuurd. Het leger marine en de luchtmacht hebben bevel gekregen zich gereed -te houden een val van Irak af te slaan. Bij Abadan werden op de oevers van de rivüe Sjatt-el-Arab, welke in zuidelijke rich ting van de Perzische Golf stroomt, artillerie, tanks en luchtafweergeschut stelling gebracht om de uitgestrekte raffinaderijen te beschermen. Uit Teheran wordt gemeld, dat Irak reeds vijf gepantserde brigades aan i g-rens bij het oliegebded van Abad; heeft samengetrokken. Premier Kassem van Irak maakt aa ipraken op een strook grond bij de raf finaderij van Abadan, welke zich uit strekt tot acht kilometer ten oosten de grensrivier Sjatt-el-Arab. Men Lord Halifax, die in de jaren 1938 tot 0 minister van buitenlandse zaken Groot-Britannië was, is gisteren op 78- jarige leeftijd in Londen overleden. On- lanRs had hij een heupbeen gebroken. Lord Halifax, die ook onderkoning van idia en ambassadeur in de Verenigde Staten is geweest, werd minister van buitenlandse zaken toen Anthony Eden en meningsverschil over Italië en de Ethiopië als zodanig aftrad. In 1937 was hij Lord privy council in de regering Chamberlain geworden. In 1945 leidde hij de Britse delegatie naar de eerste V.N.- conferentie. i minister van buitenlandse zaïken voerde hij besprekingen met Hitler, die echter niets opleverden. Mr. Luns gaat vooruit De toestand van de minister van bui. tenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, gaat goed vooruit. Verwacht wordt dat ver een tweetal weken zijn ambts bezigheden zal mogen hervatten. Zoals bekend, heeft minister Luns on geveer drie weken geleden een lichte hersenschudding opgelopen bij een va) 1 zijn ambtswoning. President Eisenhower in Kerstboodschap: TNUIZENDEN pelgrims zijn de af- gelopen dagen Jeruzalem bin nengetrokken om vandaar naar Bethlehem (daUop Jordaans grond gebied ligt) te gaan voor de viering van het Kerstfeest. Men verwacht deze week vijftienduizend pelgrims en toeristen, die door het oude Beth lehem zullen trekken en over het veld, waar de engelen twee duizend jaar geleden hun „Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen" heb ben gezongen „Deze door de engelen gezongen woor den hebben voor mij dit Kerstfeest een duidelijkere en scherpere betekenis ge kregen, zijn een dringender advies ge worden, door mijn reis", zei gister avond president Eisenhower. Hij opende in het park bij het Witte Huis de Amerikaanse kerstweek, door met en te Utrecht gehouden bui ledenvergadering van de Ne derlandse bond van lederwaren- en kof ferfabrikanten heeft baar goedkeuring gehecht aan het door beide partijen, be trokken bij de C.A.O. voor de ledei renindustrie, door onderhandelingen kregen resultaat. Dit betekent een verho ging van 5 pet. (6 cent) van het basisloon voor mannelijke werknemers van 23 ja; en ouder en daarboven een verwerking van de huurcompensatie 1957 tot 6 boven het basisloon (uurloon) vooi renvermelde groep van werknemers Loon ver beteringen in leder warenindustric De uurlonen voor vrouwelijke wer! nemers van 23 jaar en ouder werden ge steld op 70 pet. van die der mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder, ter wijl de jeugdlonen verhoudingsgewijs werden opgetrokken. De voorstellen een terugwerkende kracht hebben 1 november 1959 en zullen gelden t februari 1961, zijn ter goedkeuring gelegd aan het college van rijksbemidde laars. Het bedrag, dat bij het Rode Kruis is binnengekomen ten behoeve van de slachtoffers van Frejus heeft vanoch tend het kwart miljoen gulden over schreden. De stand van giro 22.000 was vanmorgen 250.626. Twee foutjes in kerstpuzzel In de puzzel in ons kerstnummer zijn helaas twee foutjes geslopen. Horizontaal staat bij 125 horizon; dit moet 124 zijn. En voorts: in de laatste alinea „Bij de juiste oplossing leest men enz" staat als laatste cijfer 65. Dit moet 69 zijn. Volksmilitie in Indonesië De chef-staf van het Indonesische le ger, luitenant-generaal Natuslon, heefl een regeringsplan bekend gemaakt om het gehele volk militair op te leiden Begin 1960 zal men beginnen met de op roeping van e enbeperkt aantal vrijwil ligers, die de kern moeten vormen van een volksmilitie (Adver Fa D. Kreten Zn. een druk op de knop 3800 gekleurde lichtjes te ontsteken in verschillende grote kerstbomen. Radio en televisie zonden de gebeurtenis uit en eveneens de korte boodschap die de president daarna uitsprak. Eisenhower riep het Amerikaanse volk en zijn overzeese vrienden op, zich te verenigen in de geest van het Kerst feest, teneinde hulp te kunnen v nen aan behoeftige -wolken in strijd om het voortbestaan. aldus de President, schenen niljm ïrlei i die .eten allei ichtde vriendschap voor Amerika en de Amerikanen, koortsachtige, reeds te lang gekoe: de hoop op verbetering van hun eigen positie en die van hun kinderen ei een diep genestelde honger naar vred- in vrijheid. Wij geloven dat elk volk van de men sengemeenschap. zelfs het kleinste ii getal en het primitiefste, iets kan bij dragen tot het verder ontwikkelen van de wereld, die alle volken omvat, daar bij het welzijn van alle volken bevor derend", zei Eisenhower. „Maar wij erkennen, moeten erkennen, zo vervolgde hij, dat in de vaak heftige en zelfs gemene strijd om het v Professor steekt meisje dood en neemt vergif in Omstreeks acht uur gisteravond Is de 23-jarige dochter Anna van de familie H. in de ouderlijke woning aan de Oude Bleekerstraat te Groningen met een bei tel doodgestoken door de 43-jarige Gro ningse hoogleraar In de propaedeutlschc en biologische natuurkunde prof. dr. H. de V„ die daarna zichzelf vergiftigde. In de vooravond de ouders van het meisje waren uit vervoegde de hoog leraar zich aan de woning van het meisje, waar hij een onderhoud met haar had, Het slachtoffer was fysisch analyste op hetzelfde laboratorium waar ook de hoog. leraar werkte. Zij hebben gedurende eni ge tijd een relatie onderhouden. Nadat deze verbroken was, verloofde het meisje met een andere jongeman. Prof. de as gehuwd, maar woonde niet meer met zijn vrouw samen. Toen de ouders van het meisje onge- eer kwart over acht tobuis kwamen, vonden zij slechts het stoffelijk overschot van hun dochter en de stervende hoog leraar. De dader overleed op weg naar, het ziekenhuis. bestaan, tegen het weer, de ziekte de armoede, sommige volken wanhopig gebrek hebben aan hulp. „Als wij dit ontkennen dan zouden zij wel eens zo wanhopig kunnen worden dat daardoor een wereldcatastofe ont staat." Kerstpost verbrand in poslrijluig In hof postrijtuig van de sneltrein MaastrichtAmsterdam, die omstreeks kwart over vijf op het Amstelstation in Amsterdam aankwam is gisteravond brand uitgebroken doordat postzakken te dicht bij de kolenkachel in dit rijtuig waren geplaatst. De brand was kort voor het binnenrijden van Amsterdam begonnen en werd op het station bestre den met enkele schuimblussers van de Spoorwegen, die door brandweerlieden werden bediend. Een aantal postzakken, waaronder enkele met kerstpost uit Duitsland, werd vrijwel geheel door het vuur vernield, terwijl de inhoud van an dere postzakken schade opliep bij het blussen. De postrijtuigen van dit type worden ook gebruikt in dieseltreincn en daarom niet aangesloten op hot ver min-gssysteem van de trein. Het treinver keer op dit binnenkomende baanvak on dervond vrijwel geen vertraging, omdat op het Amstelstation altijd nog eer spoor vrij is, om de dienst voort te kun- onderstelt dat Kassem zijn aanvallen op Perzië richt om de aandacht van binnen landse moeilijkheden af te leiden. President Nasser van de VAR en Madjali, minister-president van Jor danië. hebben gisteren felle aanvallen gericht tegen Kassein, die dinsdag heeft verklaard dat het Palestijnse vraagstuk slechts kan worden opgelost door da vorming van de staat Palestina, met inbegrip van alle bezette gebieden. Irak zou een dergelijke staat met alle middelen willen steunen. Nasser en Madjali hebben Kassein gisteren een communist en misdadiger pcnoemn, die de eenheid in de Arabische wereld heeft verbroken. Nieuwe frank 1 januari De Bank van Frankrijk deelt me$e, dat met ingang van 1 januari de nieuwe (rank als munteenheid zal gelden. De frank heeft dan een waarde van hon derd oude franken en is verdeeld in 100 centimes. De nieuwe munteenheid wordt aangeduid als „NF". De oude bankbil jetten blijven in omloop en zullen ge leidelijk worden ingetrokken. Op 1 janu ari zullen biljetten van hetzelfde type als de oude in omloop komen maar met bedragen uitsluitend in nieuwe franks. Ook komen er zilveren munten van 2 en 5 nieuwe franken, terwijl de bestaan de munten geldig blijven. Alle documenten moeten in nieuwe franks luiden en dc bankrekeningen worden in nieuwe franks gevoerd. Kerstdepressie (Van onze weerkundige medewerker) r al. Oost-Europa sprake zijn van koud winterweer met sneeuw en vorst. Ook in het berggebied ligt sneeuw, maar het grootste deel van Europa ligt onder invloed van oceaan-depressies. Nu is dit land vrij normaal, want slechts ■ond de oor het laatst (mot ÜHHHHi iorgekomen. Boven de oceaan sterke westelijke luchtstroom al 1 de pressie in dc richting van Schotland frefct. Deze depressie zal een regenfront in dc loop van eerste kerstdag tot boven ons land naar het oosten doen trekken. Hierdoor blijft het sterk wisselvallig, al mogen wij tussen de regenfronten door ook perioden van zonneschijn verwach ten. De wind gaat morgen uit het zuid westen weer tot hard en stormachtig toe nemen. De temperatuur zal over het ge hele etmaal even boven normaal blijven. Een onbestendige kerst welk weertype ook zondag nog zal voortduren. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Opklaringen en slechts en- 1 kcle verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. wHT Wienig verandering in tem- peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon op 8.47, onder 16.32; Maan p 2.57, onder 13.43. Zaterdag: Zon op 8.48. onder 16.33; laan op 4.14, onder 14.18. Zondag: Zon op 8.48, onder 16^4; Maan op 5.31, onder 14.59. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Heidei SST"

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1