Gemeente Oegstgeest vol plannen voor 1960 .Katwijk heeft voor elk wat wils. at de raad van Katwijk gaat behandelen Net van 36.000 vierkante meter voor de tonijnvisserij In de zoute liaringsector heeft men zorgen 19- (IElWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 CAMISOLES PETTY COATS NYLON ONDERJURKEN TIMA en NOVANA goederen „DE WOLBAAL" Voor kolen en olie naar D. B. Parlevliet Brandstoffenhandel en Aardoliebedrijf Havenstraat 34. Tel. 2100 Katwijk aan Zee. HET ADRES voor BECKERS HAARDEN en KACHELS GASFORNUIZEN KEU KEN UITZETTEN WASMACHINES STOFZUIGERS, enz. U „HET EMAILLEHUIS" Piel Oudsboorn NOOR I) El NI) F 7 PRINOFSTRAAT II 13 Voor al Uw VERSE-, CEROOKTE- en CEBAKKEN VIS natuurlijk Vishandel P.v.d.Plas TRAMSTRAAT speHaai radio en televisie H. P. BLOOT Andreaspleiti 12. Katwijk aan Zee Telef. 2331 - b.g.g. 3862 Enige radio- en televisie- speciaalzaak ter plaatse Zojuist verschenen: „OPNIEUW IN DE HOUTEN BROEK" domineespreken en kerk- Prijs 8 90. Boekhandel VAN DER LEE Katwijk aan Zee Voor Spijkerbroeken in moderne dessins Beter en goedkoper, naar. JAN PIANJE NOORDEINDE 4 'N DE raadsvergadering van maan dagavond zal de raad allereerst lebben te beslissen over de aankoop van percelen grond van mr. A. J. O. Baron van Wassenaer van Catwijck. ïet betreft gronden aan de Achter- terkweg (de Israëlitische begraaf- ilaats), de Sandtlaan (met een wo ning erop), de Wassenaarseweg en Voorstraat en bovendien de brug in de Rijnstraat (deze om niet). In de raadsvergadering van 29 jktober werd uitgebreid gedebat- eerd over de zogenaamde torenflat, aanleiding van bepaalde be zwaarschriften van omwonenden, bevraagd was aan B. en W. het plan ïogmaals onder het oog te zien. In een pre-advies, dat het college van B. en W. nu opnieuw aan deze zaak E-G wijdt, adviseren B. en W. de raad, reeds in genoemde vergade ring naar voren was gekomen: terug te keren naar het oorspronkelijke plan van vóór 29 oktober: de toren flat los te laten, en een gebouw van 6 verdiepingen te doen verrijzen. Voorgesteld wordt percelen grond, ge- egen in het uitbreidingsplan „Koestal- Overduin" te verkopen aan respectieve lijk G van der Boon in Rijswijk (2940 m2 voor de bouw van een flatgebouw van 6 woonlagen), aan K. Meijvogel (2525 m2). de Katwijkse Bouwvereniging (2010 voor f 22 880 voor de bouw van 15 wo ningen) en aan de firma wed. P. van Duy- venbode 310 m2 Gebrek aan ruimte, onder meer als ge- - tortsehrijdende technische ontwikkeling van instrumenten en appa- raten op het gebied van de zeevaart en de noodzaak om de leerlingen van hei visseri.ionderwijs daarmede vertrouwd te maken, heeft het bestuur van de visserij- ichool doen besluiten uitbreiding van hel schoolgebouw in overweging te nemen Om deze plannen tot uitvoering te kun- brengen, is het nodig, hef wederop. bouwplan voor het gebied rond de be staande school te wijzigen. De bestaande esten van het schoolgebouw llen en de weg aan de •ten worden doorgetrok- •nstraat van Rijnmond dbak zal worden ver- il!lein,d en een speelplaats aangelegd. Ten oen daarvan kan een benzinestation en, terwijl B en W. zich voorts voor stellen een tweetal halteplaatsen voor de aan Rijnmofid te doen plaatsen nderingen zullen een bedrag van vergen en de bouw van de twee halteplaatsen f 6200 B. en W adviseren de grond aan de school te verkopen, Het overgrote deel van het recreatie oord ,,De Pan van Persijn" is verstoken n elektriciteit en drinkwater; alleen de nieuwe opzichterswoning is aangesloten Aansluiting van dit gebied, waarin slechts enkele woningen staan, is een dure, on voordelige aangelegenheid voor dé ge meente Het ^gehele plan komt op een -j i W. bevelen toch Raadhuis Enkele voorzieningen, ter verbetering i de accommodatie van het raadhuis, ten B. en W. noodzakelijk Daartoe be- hoort een uitbreiding van de verlichting raadzaal, daar deze ten pnenmale onvoldoende is. Geadviseerd wordt de verlichting zo uit te breiden, dat de ar maturen worden gehandhaafd. De bedoe ling is 20 armaturen aan te brengen boven de tafels der raadsleden, 6 boven de tafel iet college van B en W. en 6 boven de tribune. De kosten zullen f 2800 be dragen De akoestiek in de secretarie is slecht .Een geluidsabsorberend plafond loordzijde zal r lei b :ou de oplossing brengenbovendien moe ten de wanden worden gesausd. De kos- f 7500. Daar de ventilatie e onvoldoende is, willen :n W. hier ook verbetering in brengen wei door plaatsing van een tweetal nisatoren, wat een bedrag van f 450 zal vragen. Ten slotte adviseert het college in de wethouderskamer een raam te doen maken in de zuidgevel Dat kost f 3400 De heren D. J. Kleen, A. van Duyn en J. Haasnoot, de gehele P.C.U.-fractie dus hebben B. en \V. bericht gezonden, dat zij bedanken als lid van dc commissie delegaties, waarin zij zitting hebben. De raad zal dus in een zestal commissies een ieuw lid hebben te kiezen. Aan het begin van dit jaar werd breed an gedachten gewisseld over een voorstel an de burgemeester, de wethouderssala- ssen te verhogen met 20 pet en ze te brengen op f 4830 per jaar. Het voorstel werd toen verworpen. Deze beslissine heeft geen bevrediging gewekt. Bij de behandeling van de begroting binnenska- uiting gekomen. Daarom komt de burgemeester opnieuw met dit oorstel. Een inwoner van de Populierenlaan heeft zonder vergunning een schuurtje ge bouwd achter zijn woning. De inwoner heeft een bezwaarschrift ingediend tegen i hem medegedeeld bevel het schuurtje te ruimen B en W. bevelen de raad i, het bezwaarschrift ongegrond te •klaren. Op deze plaats is het nu een- al verboden bijgebouwen en schuren te bouwen. De Admiraal de Ruyterlaan moet, bij de roen van Prinstererschool enkele me- rs in zuidoostelijke richting worden ver. legd Deze verlegging komt ten laste van tuur, een bedrag van f 1390 Enkele andere voorzieningen ten behoeve bestemde grond.kosten f 4800 it bestuur van het Wit-Gele Kruis had nadelig saldo van f 385,61 B. en W adviseren een bedrag van f 544,37 aan sub- iidie toe te kennen. Ook het bestuur van le stichting Chr Gezinszorg diende een :ubsidie-aanvraag in Voorgesteld wordt. ien bedrag van f 3853,48 te verlenen. Voorts komt in behandeling een voor stel tot vaststelling van de vergoeding 1960 per leerling van het lager on derwijs. Voorgesteld wordt het bedrag het gewoon lager onderwijs te ver hogen met f 7.50 en te brengen op f 42.50 bruikleenscholen en -lokalen op ••oor de school voor voortgezet lager onderwijs op f 75 per leerling en voor de ilo-schoo) te verhogen met f 5 en te bren- en op f 70 (f 65,50). De voorschotten voor de openlucht- chool van het Rotterdams Zeehospitium dc Lcidse Buitenschool en de Ü3. J. de Liefdeschool, willen B en W. baseren op Je bedragen per leerling van respectieve lijk f 80, f 58 en f 90. De afdeling Katwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur denkt in de zomer van 1960 deel te nemen aan de internationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade" te Rotterdam kort van f 416, zodat de af deling heeft gevraagd om een subsidie. B W adviseren een bedrag van f 250 toe KATWIJK AAN ZEE Geref. jongeren hijeen In de zaal van het jeugdhuis „Irene" waren gisteravond Gereformeerde jonge ren bijeen voor het houden van een kerstbijeenkomst. Na de opening die door Jaap Dompeling werd verzorgd met het van Adventsteksten werden kerst liederen gezongen. Leen Baalbergen en van Dijkhuizen hadden een decla- over het komende Feest. L. Mieras hield een meditatie over de „Perspec tieven van het Kerstfeest". In deze chao tische wereld waar alleen plaats schijnt te zijn voor maanraketten en supersoni sche snelheden, waar niemand tijd heeft, soms nog wel even te lezen, even te bidden, even te danken en misschien om even het Kerstfeest te vieren, in deze wereld heeft God" Zijn Zoon gezonden. Nu is het voor een ieder van belang dat hij zijn hart openzet voor het Kind zodat Christus in ons hart kan plaats nemen. Na de pauze werden nog enkele liede ren gezongen. Jaap Dompeling decla meerde over Advent. Anneke Pijlman als „de stem", sprak verbindende tek- Nog een keretliijeenkornst De Zuid Hervormde wijkgemi ter gelegenheid van feest bijeen in het wijkgebouw Abeel- Plein onder voorzitterschap van ds. Hagen. Na het zingen van enkele verzen van psalm 98 las deze de geschiedenis oorte. Het koortje van ïn-bijbeluurtje onder leiding van mevrouw Buschop zong een drietal liederen. Ds. Hagen hield een overden king. Mej. A. Kleinhout verzorgde na voordrachten De heer Anth. van den Berg uit Valkenburg telde op boeiende wijze het verhaal „De aanrijding" van Anne de Vries s Middags was er een kerstviering der leiding van ds. Hagen voor bej; duwen en weduwnaars Een klas- de Hervormde Rehobothschool een cantate uit. Ds. Hagen sprak ditatie uit. Na de pauze zongen vezigen liederen en vertelde de i. van der Graaf het verhaal ..Boerderij Elsenhof". KATWIJK AAN ZEE Wijkavond „Noord" ^In de Oranjezaal werd een Kerstw: avond van de wijkgemeente Noord ge houden, welke werd begonnen met meditatie van ds. Bouman: „Maria, dienstmaagd des Heren". Na het zin van liederen, las mej. Kleinhout enkele gedichten. In het tweede deel vertelde D. Bouman jr. een verhaal: „Wil tegen wil" Het gaat over een rijke boer die het met het geloof niet zo nauw neemt. Deze verliest een van zijn twee zonen, kort daarop brandt zijn kapitale boer derij af en als dan ook nog zijn andere zoon, bijna door de wolven wordt opge geten ziet hij in dit alles een vingerwij zing Gods. De boer wordt bekeerd en beleeft dan eerst echt het ware kerst feest, want het Kind is in zijn hart ge- Tot besluit enkele liedè- Jeugd had kerstviering De meisjesverenigingen ,Ruth" er „Esther" hebben gisteravond met de jon- gellngsvereniging „David" in het Her vormd jeugdcentrum een Kerstwijding gehouden. Dezë stond onder leiding de heer Jac. Jonker. Na het lezen het Kerstevangelie declameerde mej. L. van Rijn „Kom, o kom Immanuel", ws na enkele liederen werden gezongen. Mevr. v. d. Kooi-Kranenburg las het gedicht „De Spruite Davids" van Revius. Aan het orgel begeleid door N. Messema- ker en op de fluit door mej. A. v. d. Plas zong Lenie van Duyvenbode kerstliede ren. „Breek aan, o lang verwachte stond" werd weer door mej. L. v. Rijn voorge dragen. Na de pauze vertelde mevrouw van der Kooi-Kranenburg een verhaal: „Kerstfeest van de koster", de koster die op de kerstdagen altijd maar in de weer was met het klaarmaken van de kerk voor het grote feest en eigenlijk zelf dit feest niet als zodanig beleefde. Op een van die dagen terwijl de kerk aan is, ontdekt hij dat zijn huis in brand staat. Hij snelt de kerk uit en probeert van zijn huis te redden wat er te redden valt; hij wordt hierbij evenwel gewond. Ge lukkig wordt hij door omstanders uit het brandende huis gered. De koster komt dan bij vrienden terecht en daar beleeft hij pas echt de rijkdom van het Kerst feest. W. van Beelen en Jb. Ouwehand droe gen nog enkele gedichten voor. Mevrouw Haasnoot las een kerstopstel. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 10.51 en 23-30 uur; laag water 6-15 en 18.47 uur. Zaterdag: hoog water 12 uur; laag water 7.33 en 19.58 uur. Zondag: hoog water 0.37 en 13-01 uur; DE LANDBOUWER is ruim gesorteerd in Gaffel Bitter - Sandwich spread Potten gember - Olijven Italiaanse Ravioli - Croquetten Ragout enz. VOORSTRAAT 36 TEL. 2136 Tekort uit saldi-reserve weggewerkt Voor komende vijf jaar heel wat op het programma T7ERSCHENEN is de gemeentebegroting voor 1960 van Oegstgeest. Er is weliswaar een tekort, dat echter uit de saldi-reserve kan worden ge put. Burgemeester en wethouders schrijven aan de raad dat zij geen mo gelijkheden zien het uitgavenpeil aanzienlijk te verlagen. De kapitaals- lasten voor de gewone dienst, in het bijzonder in de sectoren wegenver betering en scholenbouw stijgen veel meer dan het normale accrès van belastingen en gemeentefonds-uitkeringen. Wanneer noodzakelijke wer ken zo als bouw van gymnastieklokalen, de aanleg van sportvelden en van een nieuw zwembad doorgang zullen vinden, zal de situatie stellig nog veel ongunstiger worden, wanneer de uitkeringen uit het gemeente fonds niet zeer aanzienlijk worden verbeterd. De reserve van de gemeen te is nog f 600.000. Een eenvoudig rekensommetje bewijst dat het dekken van een tekort uit deze reserve nog maar enkele malen kan gebeuren, wanneer deze tekorten groter dan f 200.000 zijn. Na ampele overweging hebben b. en w. besloten op dit moment nog niet te komen met een con creet voorstel tot verhoging van de gemeentelijke belastingen. Wel is er een grote lijst met voor het komende jaar geplande kapitaalswerken. Op verzoek van Gedeputeerde Staten is ook een zogenaamd vijf-jarenplan opgesteld. a-n dieze weg, diie hoognodig moet wor- m vernieuwd en in verbinding gebracht et het hoofdriool. In de Geversstraat van het bestaan de fietspad langs de Lcidsestraatweg af tot aan de Endegeesterlaan moet een fietspad komen ter bevordering van de verkeersveiligheid. De werk zaamheden omvatten het aanleggen van een betegeld fietspad en een trottoir, waardoor de rijweg groten deels vrijkomt voor het snelverkeer. In de raming is ook een bedrag be grepen voor de verplaatsing van de hekwerken van Endegeest. Niet minder dan een halve ton is aan gegeven voor de sanering van de Oegst- gèesteT riol-erin-g. De verlichting van het tweede gedeel- v-an de De Kempenaerstraait is onvol doende. Het is gewenst de aanwezige ar- maitiuiren met gloeilampen te varvangen door H.P.L.-airmatturen. De werkzaamhe- 1960 omvatten verder het uit breiden van heit aantal masten met acht Het kruispunt Marei aam-Prinses Ma- rijkelaam-Emimalaan is erg onoverzich telijk en levert voor het verkeer gevaar op. Heit liiigt in de bedoeling nog nader* gegevens te verstrekken over de wijze waarop men dii-t kruispunt wil verbe- I. Op de begroting is er f 35.000 voor uitgetrokken De trauid-iensten van en naar Katwijk «uilen, zoals bekend is. in. <je loop van het komende jaar worden opgeheven. Het er wachting, dat de plannen Rijmzdchitweg de eerstkomende jaren nog niet worden gerealiseerd. Geziien de slechte toestand van deze weg en gelet op de belangrijkheid als verbindingsweg. '960 ail een intensief busver- zal zijn, i-s verbetering van de weg het viadiuct af tot aan de reeds in gaand* jaren aangebrachte asfaltde-k- laag ten zeerste gewenst. Hiervoor ls 000 uitgetrokken. Zevenduizend gul- meer staat er op de begroting voot de; riolering in de bocht van de zuidzijde KATWIJKSE meisjes leggen laatste hand 3cacli in California heeil een wel zeer bijzondere opdracht door de Nederlandse nettenindustrie laten uitvoeren. De Apeldoornse nettenfa- briek aanvaardde in combinatie met de nettenfabriek „De Noordzee" te Katwijk aan Zee deze opdracht, na melijk een zeer groot ton(jncring- net, geheel uitgevoerd in nylon. De totale lengte van het net is onge veer 600 en de breedte 60 meter. Het wordt drijvende gehouden door een zeer groot aantal kurken van schulmplastic en de onderpees ls een zware ketting. Het totale gewicht bedraagt 7000 kg. Wij zagen een paar Katwjjksc meisjes bezig de laatste hand te leggen aan het net, zoals onze foto laat zien. Ook duidelijk tc zien zijn de drivers van geperst plastic in een lange rij naast elkaar. De genoemde Amerikaanse firma ls een der grootste concerns op het gebied van conserven en heeft over de gehele wereld haar vertakkingen. Zoals de naam al zegt. Is het in' Katwijk gemaakte net bestemd voor de tonijnvisscrij. Het zal daartoe worden gebruikt aan de kusten van West-Afrika. Het moet in staat zijn een trek van 80 tot 100 ton tonijn langszij van het schip tc brengen. De tonijnvisser(j staat de laatste jaren in het middelpunt van de belang stelling cn het ziet ernaar uit, dat deze een der belangrijkste bronnen belooft te worden van de voedsel voorziening op het gebied van vis. De beide fabrikanten hopen met de vervaardiging van dit bijzondere net een reputatie te vestigen voor de fabricage van moderne vistuigen. Föto D. Kruyt. Oud-Poelgeest Met het Staatsbosbeheer is overleg gaan-de omtrent enige verbeteringen aan het bos van Oud-Poelgeest. Onder meer zal het nodig zijin takken die gevaar voor wandelaars opleveren, te verwijd-éren. Monumentenzorg over het herstel van het dak en de goten van het kasteel Oud-Poelgeest is nog gaande. Monumentenzorg is ingeschakeld om zo mogelijk rijkssubsidie te verkrijgen. Het aantal kinderen dat per fiets de openbare school aan de Terweeweg be zoekt, neemt voortdurend toe. In verband de begroting f 5000 uitge trokken voor uitbreiding van de stalling. Bij raadsbesluit van 13 februari 1957 is medewerking verleend voor de bouw van een bijzondere kleu terschool aan de Piet Heinlaan. De definitieve plannen voor deze school kan de raad binnenkort tegemoet zien. Het schetsplan voor de bouw van een openbare kleuterschool is in de beide raadscommissies ge weest. Zodra dit is uitgewerkt en de definitieve begroting door de inspectrice van het kleuteronderwijs is goedgekeurd, zal een krediet aan de gemeente worden gevraagd. Er is een advies te verwachten vain de Inspecteur van het lager onderwijs over die verbetering van het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Tenvee- Zodra hierover meer bekend is, zal stellen worden ontvangen gymnastieklokaal, kan een opdracht tot het maken van een plan worden gegeven :'lokaa>l zal achter de r.-k meisjesschool komen. Men zat proberen er een conciërgewoning bij te bouwen Speelweide De ligging van de grond achter de rioolwaterzuiveringsinstallatie is naar de mening van b. en w. uiter mate geschikt als speelterrein voor de jeugd. Het verdient aanbeveling het terrein, grasland, te egaliseren. De in de nabijheid van deze school gelegen school kan voor het gym nastiekonderwijs van deze speel weide gebruik maken. Ver-dor bevat de begroting voor 1960 vele .interne" posten, zoals dc aankoop van een tekentafel, een transportband, gereedschapskasteri en een chassis voor de kolkenzuriiger. d-e verbouw en de in richting van het pand W-ilhelml-napa-rk 27 en de uitbreiding van het opslagter- rein aan de PoeLgeesterweg. Het perceel Wilhelminapank is bedoeld voor verga deringen van de Bescherming Bevolking kantoren van de dienst gemeente werken. Vijf-jarenplan Gedeputeerde Staten verlangen c legging van een vijf-jarenplan. Dit plain bevat voor Oegstgeest zeventien punten. Het behelst onder meer de a-anJeg van een zwembad. Het jaar van uitvoering is nog onzeker, gelet op de vele moeilijk heden van financiële en teahnische a and die nog moeten worden ovarwonnen. De gemeenteraad heeft al een krediet verleend voor de aanleg van sportvelden Verder staan er uitbreiding Van de open bare kleuterschool en de Hofdijckkleu- terschoöl elk met één lokaal op het pro gramma. Beide nieuw te bouwen scholen zullen al aanstonds met ruimtegebrek hebben te kampen. Er is voor 1960 slechts toestemming voor de bouw van twee lokalen verstrekt. Bij het ontwerpen van de plannen voor bei de scholen wordt rekening gehouden met spoedige uitbreiding met een derde speel- werklokaal. Bij raadsbesluit van 30 september van dit jaar is medewerking verleend voor de bouw van een Montessord-kleuter- sohool. Verwezenlijking hangt af van ver krijging van een urgentieverklairing, toe wijzing van bouwvolume e.d. Ditzelfde geldt voor de bouw van theorie-lokalen bij de vg.l.o.-school „Duinzicht". Maar er staan nog meer punten op het vjjf-jarenplan. De belangrijkste hiervan zjjn: aanbrengen van een as- faltlaag op de Marelaan, de verbete ring van de Endegeestcrstraatweg, de Rhjjngeesterstraatweg en de Dorpsstraat, het aanbrengen van lichtmasten aan de Haarlemmerstraat weg, de reconstructie van de Gevers- straat en omgeving, de verbreding van de De Kempenaerstraat. aankoop van aanplakborden, aanvulling in ventaris van de stembureaus en boordvoorzieningen aan dc vijvers. Uit paragraaf 16 van d-e begroting ne men wij nog voldoend* geraamde uitga ven op: volksfeesten f 3.2266.25; sportter reinen f 1,024,58; huishoudelijke voor lichting f 200; onderhoud monumenten f 969,44; toneel verenigingen f 400; jeugd verenigingen f 5000; speeltuin verenigin gen f 1400; De Leidse Hout f 100; Histo rische Vereniging voor Zuid-Holland f 30; Nederlands Gesprekscentrum f 10; Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heilige Naam f 10; militaire tehui zen f 300; bej aardiensociëteit f 200; open bare leeszalen en bibliotheken f 1050; De Hollandse Molen f 25; muziekscholen f 2.600; Mater Amabilis- en Zonnebloem- scholen f 240. Verdere bedragen: aanloopkosten emi gratie f 1.500; reolassering f 150; Maat schappelijk Hulpbetoon f 50; voorzienings fonds kunstenaars f 120; diaconie Her vormde Gemeente f 750; Vebo f 337,50; bloemencorso f 500; gezinsverzorging en gezinshulp f 2200; gemeentelijtoe commis sie maatschappelijke zorg f 95.000 en ver- keersonderwijs f 167,25. Kerstfeest hij M.E.B. De kantine van de Marine Elektroni sche Bedrijven te Oegstgeest was gisteren geheel bezet, toen de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer F. de Vries, de kerstbijeenkomst voor de kin- STOFZUIGERS P. ZUYDERDUYN Voorstr. 31 Katw. a. Zee. Tel. 2954 D. J. MAST Tandarts te Katwijk aan Zee GEEN SPREEKUUR van 28 december t/m 2 januari Wij hebben BANKSTELLEN in alle prijzen in voorraad Komt u eens kijken WONINGINRICHTING J. BUIS EN ZOON Sluisweg 25 - Telefoon 2964 Katwjjk aan Zee. Voor DEKENS PIET PLUG Princcstraat 5 - Katwijk aan Z KATWIJK AAN DEN RIJN Damclub Het tweede tiental van de damclub KDC won met 173 een competitiewed strijd voor de LDDB bgen RDC 2. Bordenwedstrijden Uitslagen van bordenwedstrijden: oerste klasse: J. ZwaanJ. Heemskerk 02, F. SpierenburgH. Klinkenberg 20. H. KoelewijnC. van Klaveren 20, Jac. VmekeJ. Schoneveld 20. Voorts werd een tweetal prijzenwed strijden gespeeld. De uitslagen daarvan zijn: J. van DuyvenbodeJ. Houwer 2—0, Ab. v. BeelenA. Verhoog 02. Ten slotte een promotie-degradatie: A. A. VooysAm. v. Beelen 20. deren van personeelsleden opende. Hij wees op de betekenis van het naderend feest, waarop niet alleen de geboorte van Christus wordt gevierd, maar wij ook in Hem elkaar kunnen ontmoeten. De Leidse Sleuteltjes zongen onder leiding van Henk Franke. Mejuffrouw E. Eijsackers had met de jeugd een kabou- terspel ingestudeerd. Men zag de film Kinderpostzegels en kreeg zo een inzicht in de wijze, waarop de toeslag op deze zegels wordt besteed. Henny Fabery de Jonge las een kerst verhaal. Het eerste deel werd besloten met enkele liederen van de Leidse Sleu- Na de pauze was er een film over kerst liederen, gevolgd door een kerstspel. De voorzitter van de personeelsver eniging bracht de medewerkenden dank, waarna de kaptitein-ter-zee B. Knoppers de goed verzorgde en prima geslaagde bijeenkomst sloot. Visserij golven ALS BESTUURSLID van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij heeft de heer H. A. H. Boelmans Kranenburg in het jaaroverzicht in het vakblad De Visserij wereld geconstateerd, dat er in de zoute haringsector grote zorgen in het Nederlandse visserijbedrijf zijn. Geconstateerd kan worden, aldus de heer Kranenburg, dat 1959 met een zeker optimisme werd ingegaan. De vangsten waren in de voorteelt rui mer dan in 1958, hetgeen' na alle berichten over overbevissing een gevoel van opluchting gaf. Evenwel, de haring was in het algemeen klein en be hoorde tot de categorie van de driejarigen, wat een aanwijzing is dat de visserij sterk afhankelijk is geworden van de paairesultaten van een enkel jaar. Nog sterkere schommeldngen worden door de heer Kranenburg in de vangsten van jaar tut jaar in de volgende jaren verwacht. Volgens de heer Kranenburg is het aan de stabiliserende werking van de coöperatie van de reders te danken dat geen catastrofale gevolgen ïebben irgeda: groot deel van.de kleine haring moest naar de vismeelfabriek worden afgesto ten. De financiële resultaten kunnen thans nog niet worden geschat. Dave rend zijn deze in geen geval, aldus de schrijver. Men zal blij zijn als men met de hakken over de sloot komt, Voor vele schepen zal de toekomst negatief zijn Waarschijnlijk zullen, alles bij elkaar genomen, de zwaardere trawlschepen er beste afkomen. Ten vlootvi kt de heer Kranenburg op, dat het benodigde tempo voor de vervanging van de oude loggervloot door de ge schetste ontwikkelingen onmogelijk is. En dat terwijl de EEG jaar na jaar dich terbij komt, waarbij gelijke produktie- verhoud'ingen worden gevergd. Er zal naar de mening van schrijver over- heidsswun moeten worden geboden. Niet ontevreden En wat denkt men bij de trawlvisserij ir. IJmuiden en Katwijk van de resul taten over het afgelopen jaar. Over liet algemeen niet ontevreden, mag die con clusie zijn. De besommingen zijn over het algemeen goed geweest. De totalen van de besommingen van diverse sche pen wijzen du ondermeer uit. En meer schepen voor de kust- en de grote trawl visserij zijn in aanbouw of zijn in ont werp op de tekentafels. De conservenindustrie heeft dit jaar vooral van de aanvoer van makreel ge profiteerd. Verder was er in de haring maanden een voldoende grote aanvoer Het uitblijven van bepaalde produkten op sommige dagen deed gevaren vot groothandel ontstaanafzetgebieden dreigen daardoor weg te vallen. De han del heeft echter over het algemeen niet te klagen gehad. Het liep wel, aldus het vakblad. Weinig nieuws van zee Er is weinig van zee te meidén. De meeste schépen, vooral van de logger- en kottervloot, zijin al voor de kerst dagen binnen en verschenen aan de woensdagmarkt om de vangst te lossen Het was een dringen voor de sluizen van IJmuiden toen de gehele Urker kot tervloot in de loop van woensdag via het Noordizeekanaal hui9toe ging stomen. Tot begin januari zit het erop. In de Ierse Zee en om de Noord vissen echter nog verscheidene trawlers, die na de kerstdagen aan de markt zullen komen om dan met oud-op-nieuw binnen te zijn. Verwacht wordt dat tussen kerst en nieuwjaar een zeer klein aantal sche pen van de trawlervloot uit IJmuiden zee zal kiezen. Deze paar dagen rust komen de visserman, die vrijwel het gehele jaar door in actie is, wel toe. Aan de woensdagmarkt De woensdagmarkt te IJmuiden werd voorzien van een aanvoer door 60 sche pen, waarbij vier trawlers. De aanvoer was 5000 kisten vis groot, waarbij 500 kisten schelvis, 275 wijting, 250 gul en kabeljauw, 275 koolvis, 2250 verse haring, 500 schol en 400 tong. Voorts werden 150 kisten sardien en 200 stuks stijve kabel jauwen aan land gebracht. Van de be sommingen kwam over het algemeen weinig terecht: er werd voor de vis gisteren niet meer zo veel betaald. De Haarlem IJM 9 moest met 19.000 tevreden zijn voor een vangst van 140 .kleine kisten haring en verder 600 kis ten, waarbij 210 schelvis. De VL 84 Jan Senior loste 775 kisten, meest haring; de HD 108 Machiel (besomming 16.400) 550 kisten en 200 stuks kabeljauwen; de IJM 79 700 kisten vis. De schelvis werd deze dag nog slechts met 40 tot 30 p. kist betaald, terwijl de aangevoerde haring van ƒ24 tot ƒ14 op bracht. Tong daalde eveneens In prijs, evenals schol. De belangstelling van de handel was zo tegen het eind van het jaar flauw, wat ook wel was verwacht. De tongprijzen varieerden van 4 tot 2.40 per kg. Vandaag weinig aanvoer Voor de donderdagmarkt werden slecht* een enkele trawler verwacht en wat aanvoer van de rest van de kotter- en loggervloot met schol en tong. De SCH 171 Cornelis Vrolijk zou binnenkomen met ruim 500 kisiten haring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11