ïlicuwc JTriitsrfjê (fouranl Personeel koninklijk huis bijeen voor kerstviering Den Haag door vuurwerk „gevaarlijkste stad" Koning Boudewijn zal in Kongo geen politieke verklaring afleggen Grote Drie vormen geen directoraat Ike brengt verslag uit vanavond TY voor Poolse op treiler in nood de Noordzee Djakarta wijst voorstel af WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11752 Dr. E. DIEMER CU RIST ELIJK-ISA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntuostlch U ahfbltucn myn bert in tcgljenspocf lO talenbabel Zie pagina 7 IN maar niet gedrukt Zie poffina 9 SANTA Zie pagina 9 en postsegels Zie pagina 9 Verbondenomdat wij Gods kinderen zijn'" Koningin las weer Lucas 2 (Van £)E MEVROUW verslagge- ons kreeg Ben dieprode blos op de wangen, maar zij liet zich door haar schroom niet weerhouden. Terwijl de Konin gin haar een kopje chocolademelk symbool van oer-Hollandse gezellig heid inschonk, begon zij zo maar een gesprek. Zij stak de vorstin de hand toe en een ogenblik later had zich een alleraardigst onderonsje ont wikkeld. Niemand letjie er op, want het was daar gistermiddag in de grote garage, behorende bij de koninklijke stallen, niets bijzonders. De konink lijke familie was hier samen met haar personeel en de gezinnen van de per soneelsleden uit Den Haag en Was senaar in aansluiting op een sfeervol kerstfeQgt, dat traditiegetrouw in het koetshuis van de koninklijke stallen te Den Haag was gevierd. Het Neder landse volk is vertrouwd met het ritueel, dat zich telkenjare voltrekt: de Vorstin en de beide oudste Prin sessen, alsmede een aantal hofdames, achter de tafels, chocolademelk schen kend en broodjes aanreikend en het personeel deze goede gaven aanne mend als was het de gewoonste zaak van de wereld. En in feite was het ook ntet ongewoon. Men was immers bijeengekomen om te gedenken hoe de Koning der Joden werd geboren, niet in een vorstelijk paleis, maar in een stal hoe hij kwam niet om gediend te worden, maar om te die nen. Kan een Vorstin verstaanbaarder haar geloof in deze Koning belijden dan door zelf te dienen? Kan zij een tref fender manifestatie van het christelijk geloof geven dan door deze variant van het symbool der voetwassing? Gods kinderen Hoe waren de mensen in het koets huis bijeen? Prins Bernhard, die een welkomstwoord sprak, zei het aldus: „Als een klein onderdeel van de grote .kring van Gods kinderen". Hij legde er de nadruk op dat de koninklijke familie en het personeel met hun gezinnen een kring van mensen vormen, die bij elkaar behoren. Men werkt dagelijks samen, maar wanneer dit het enige is, wanneer er geen werkelijk menselijk contact be staat, ontbreekt er iets existentieels, Zonder dit contact heeft het leven geen waarde. Wanneer wij op de juiste wijze met elkaar willen omgaan, moeten wij ons verdiepen in de problemen van onze medewerkers, moeten wij in de ander niet die punten zoeken, die aanleiding geven tot kritiek ieder mens bezit nu eenmaal minder goede eigenschappen maar moeten wij zoeken naar hetgeen wij in hem kunnen waarderen. „Wy zijn hier dus byeen, zo vervolgde de Prins, omdat er tussen ons een zekere band bestaat, in zakelijke en naar ik hoop in menselijke zin. Wy horen bij elkaar in de gezinnen, die wij hebben gevormd, in de werkkring, die wy heb ben. Wij maken echter ook deel uit van een geheel andere kring, een kring, waarmee geen enkele door ons mensen gevormde groepering te vergelijken is, die de basis is van alles waarop in ons leven zegen rust en de Inspiratie moet zijn voor al onze daden, waaraan wy ons niet kunnen onttrekken, al zouden Kerstnummer VANDAAG vindt u bij de gewone krant een Kerst nummer van tien pagina's, waaraan wij naar traditie bij-: zonetere zorg hebben besteed en waarmee wij U enkele goede lees-uren toewensen. Wij zijn namelijk allen met elkaar verboncfcn en met alle andere mensen buiten deze zaal, omdat wij Gods kin deren zijn. Allemaal zijn wij kinderen van de almachtige hemelse Vader, Die, onze kleinheid, onze beperktheid en on ze zonden kennend, ons naderbij heeft willen komen en, om een brug te vor men tussen Hem en ons, in Zijn grote liefde Zijn eniggeboren Zoon heeft ge zonden teneinde ons te redden. Onze hemelse Vader, die geheel ons lot be stiert, heeft ons in Jezus Christus de grote, onovertrefbare Leidsman geschon ken, zonder Wie ons leven geen doel heeft: de Heiand, die ons de twee grote geboden heeft gegeven, die de richtlijn moeten zijn voor ons aller leven, name lijk dat wij God liefhebben met alles wat in ons is, en dat wij elkander zullen liefhebben gelijk onszelve. De Heiland, die voor ons de bemidde laar is bij God en die op aarde kwam om ten slotte Zijn leven als losprijs te geven voor ons mensen, Jezus Chris tus, tot Wie wij ons zonder angst mogen wenden met al onze noden, onze strijd en onze zonden, want heeft Hij niet ge zegd: Komt tot Mij,-allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal U rust geven neemt Mijn juk op U en leert van Mij, want Ik ben zachtmoedig en nederig van hart, en gij zult rust vinden voor Uw zielen; want mijn juk is zacht en mijn last is licht. Als een klein onder deel van de grote kring van Gods kin deren zijn wij vanmiddag hier om de geboorte van Gods Zoon, Jezus Christus, te vieren. Moge dit voor ons allen een goed kerstfeest worden." Een goed kerstfeest is het inderdaad geworden. Het koetshuis was belegd met vloerkleden en langs de wanden was een fraaie kerstversiering aangebracht, bestaande uit klimoptakken en rode linten. Een gedistingeerd opgetuigde; kerstboom reikte tot aan het plafond enl naast de boom waren een aantal leden gezeten van de Koninklyke Militaire Kapel ter begeleiding van de oude be minde liederen passende in de verblij dende, wijdende, zegenbrengende Kerst-' tijd. Zij werden gezongen onder leiding van de majoor R. van Yperen. H.M. de Koningin las met heldere en warme stem de geschiedenis van het wonder van Bethlehem, zoals dat in Lu cas 2 1—20 staat opgeschreven. Een kleine groep kinderen van leden van de hofhouding voerde vervolgens een kort dichterlijk kerstspel op, dat met muzieh werd omlijst. Tot ieders vreugde were daaraan ook deelgenomen door prinse: Marijke, gekleed in een lang wit gewaao omdat haar de rol van een engel was toebedeeld. Prinses Margriet zegde een verhinderd gedicht tussen twee be drijven. „Immanuel" Twee koepletten van het gezang „Komt verwondert U hier mensen' vormden de overgang naar het tweede kerstspel, getiteld „Immanuel" en ge schreven door mevrouw C. J. Ooms- Vinckers uit Amsterdam, die bij de op voering aanwezig was. Het spel werd ten tonele gevoerd door de afdeling toneel K.S.D. (Koninklijk Staldepartement) met medewerking van het personeels- koor van het paleis Soestdijk. De hoofdpersonen zijn enkele vrou wen, die van nabij getuige zijn van het wonder in de Kerstnacht en met elkaar overleggen wat toch wel de betekenis mag zijn van alles wat zich rond het m de stal geboren kindje afspeelt. Op zeer zuivere en doorleefde wijze werd het stuk vertolkt. De kerstfeestviering werd besloten met het „Ere zij God". Daarna begaven de aanwezigen zich naar een der garages om enkele verversingen te gebruiken. Uit handen van de koninklyke familie ontvingen de gezinshoofden ten slotte de Oranjekalender van „Pro Juvcntute", de huismoeders een kerstbrood en de kinderen een zakje snoep. De Koningin en de Prinsessen schenk&n chocolademelk in voor het personeel van de Konink lijke Familie, o.m. voor leden van de afdeling Toneel van het Kon. Staldepartement, die een kerstspel opvoerden. TIJDENS ZIJN REIS van twee weken door Kongo zal koning Boude wijn geen politieke verklaringen afleggen over de gespannen toe stand in het gebied, zb wordt van een hoge bestuursambtenaar in Len- poldstad vernomen. Wel wordt verwacht dat de Koning een belangrijke verklaring zal afleggen na zijn studiereis gedurende welke hij de pro blemen bij het vormen van een onafhankelijke regering met dè inheemse politieke leiders bespreekt. Belgische politieke deskundigen hebben zich nog steeds geen mening kunnen vor men over de zondag gehouden raadsver kiezingen wat betreft de politieke pro gramma's van de verschillende partijen en stamverenigingen. Slechts één ding slaat vast: bij de. kiezingen in de provincie Leopoldstad hebben de leden van de machtige Abako- starn zich geheel van stemming ont houden. De nog onvolledige uitslagen van de verkiezingen worden bestudeerd om na te gaan hoe Kongo op dc rondetafel conferentie in januari vertegenwoor digd zal zijn, waar over dc toekomst van dit rijke gebied beslist zal worden, l'it praktische overwegingen zal het aantal vertegenwoordigers zo beperkt mogelijk zijn. Kasavoeboc, de leider van de Abako' DOND de jaarwisseling moet Den Haag beschouwd worden als de gevaarlijkste stad van Nederland. Vo rig jaar werden in deze stad niet minder dan 34 personen aan de ogen gewond bij. het afsteken van vuur werk. In Amsterdam was het aantal oogverwondingen 16 en in Rotterdam zeven. Deze gegevens werden verzameld tij dens een enquête, ingesteld door de Al gemene Nederlandse vereniging ter voor koming van blindheid. De vereniging maakt met affiches ouderen attent op de gevaren van hel ondeskundig afsteken van vuurwerk door kinderen. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat dringt aan op grote voorzichtigheid. Gewezen wordt op Verzekering aan NAVO-partners OP DE SLOTZITTING van de NAVO-raad hebben de delegaties van België, Griekenland en Turkije gisteren hun bezorgdheid uitgespro ken dat dc westelijke Grote Drie bij de voorbereidingen voor de topcon ferentie onvoldoende aandacht aan de wensen van de kleinere bondge noten zullen schenken. Ook bij de Noorse en Italiaanse delegaties leeft deze vrees, zij het in mindere mate. De kleinere NAVO-partners vre zen dat de Grote Drie misschien overeenkomsten met Rusland zullen aangaan die nadelig voor hun be langen zijn. De ministers van de kleine landen hebben gisteren in Parijs geëist dat zij volledig op de hoogte zullen worden gehouden en geraadpleegd zullen worden bij het uitwerken van het westelijke stand punt voor de topconferentie. De Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken hebben de be zorgde NAVO-statcn de verzekering gegeven dat er ccen sprake zal zijn van een werclddirecloraat van de grote mogendheden. De Turkse minister van buitenlandse heeft. De NAVO-raad zou na de uiteen zettingen van de Amerikaanse en Engel se ministers tevreden zijn gesteld. Na afloop van de laatste besprekingen werd een communiqué uitgegeven waar in de NAVO-raad zich unaniem akkoord verklaart met het westelijke voornemen voor een serie topconferenties met Rus-, land. De Raad bevestigt daarin nog maals zijn bescherming van de vrijheid van West-Berlijn. Verwezen wordt naar het NAVO-com- muniqué van 16 december 1958, waarir krachtige steun werd toegezegd vooi de verdediging van West-Berlijn. Ook het streven naar ontwapenings onderhandelingen met de communistisch landen wordt in het communiqué dé gisteren is uitgegeven, volledig onde steund. de gevaarlijke uitwerking van vuurwerk van eigen maaksel. Voor de.verkoop en het afsteken vuurwerk zijn er plaatselijke reglemen ten. Zo is in Rotterdam het afsteken vuurwerk op de openbare straat verbo den. In de oudejaarsnacht wordt het echter oogluikend toegestaan. „Het duui maar een half uurtje", zegt men bij de Rotterdamse politie, ,,en wij houden vol doende toezicht, bij excessen wordt on middellijk ingegrepen." In Den Haag zullen politiepatrouille- ringen, vooral in de „op oudejaarsavond beroemde buurten" versterkt worden. Een fabrikant in vuurwerk vertelde, dat Nederland per jaar ongeveer 600.000 a ƒ700.000 aan vuurwerk uitgeeft. De voorkeur gaat uit naar knalvuurwerk. Nieuws op dit knal^gebied komt er overigens niet: de rotjes, gillende keu kenmeiden, vuurpijlen en zevenklappers doen het nog steeds voortreffelijk. In de verkoop veranderde er wel Jets. Oorlogsmonument in Tweede Kamer (Van c parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft zich gister middag tijdens een vergadering met ge- ;lotcn deuren verenigd met een voorstel /an haar commissie voor huishoudelijke langelegenheden, om in het Kamerge bouw een monument te plaatsen ter her denking van de Nederlandse gevallenen de tweede wereldoorlog. In het monu ment zal een door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie samengestelde ere lijst van gevallenen worden aangebracht. De namen worden op platen gekalligra feerd. Het monument, dat door architect Aldo van Eijck is ontworpen, zal door de regering op 4 mei i960 aan de Kamer worden overgedragen, zo heeft de m tér van onderwijs, kunsten en W< schappen, mr. Cals, aan voorzitter Kor- 'enhorst meegedeeld. In de vestibule het Kamergebouw stond een model het monument. Het koninklijk jacht Piet Hein deze winter tijdens de normale onder houdsperiode "an een slingerdempings- ïnstallatie worden voorzien. Aangezien de toepassing van dit soort installatie bij andere schepen bevredigende resul taten heeft opgeleverd, verwacht men dat het comfort van de koninklijke fa milie en haar gasten door deze nieuwe installatie aanmerkelijk zal worden ver hoogd. Vroeger werd het vuurwerk alleen In de zogenaamde feestartikelenwinkeltjes verkocht, thans zijn de apparaten ook in ijzerwinkels en zaken voor huishoude lijke artikelen te krijgen. Een postorder bedrijf biedt zelfs per advertentie vuur- werk aan. Verzending per post is echter bij de wet verboden. Ind rukwekkend ontvangst m Marokko PRESIDENT EISENHOWERS we reldreis is ten einde. Gisteravond laat landde zijn Boeiing-707 weer op Amerikaanse bodem en werd de Pre sident begroet door zijn echtgenote, vice-president Nixon en tal van an dere autoriteiten. Het vroor hard en aangezien het bovendien al laat was, besloot Eisenhower zijn reis niet met een redevoering te beëindigen. Hij verklaarde slechts dat men hem overal had verzocht, het Amerikaan se volk een prettig kerstfeest te wen sen. Ook minister van buitenlandse zaken Herier kwam gisteravond per vliegtuig in de Verenigde Staten terug, na in Parijs de westelijke topconferentie en de bespre kingen lussen de N.A.V.O.-ministers te hebben bijgewoond. Hij noemde de reis van president Eisenhower iets bijzonders en iets moois voor de gehele vrije wereld. Na"de besprekingen die Eisenhower gis teren heeft gevoerd met koning Moham med van Marokko, is i uitgegeven, waarin wordt gezegd d; nen kort besprekingen zullen beginnen over de terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Marokko, welke in 1963 zijn beslag moet hebben gekregen. De ontvangst in Casablanca, koning Mo hammed's residentie, was volgens de Amerikaanse president indrukwekkend. Meer dan een half miljoen Marokkanen, van wie velen al de vorige avond een plaatsje langs de weg hadden gezocht, juichten Eisenhower toe. Vijfduizend woest uitziende ruiters brachten de Ame- Scheveningen-radio zond gisteren s.o.s, uit, afkomstig van een Poolse treiler die op dc Noordzee in nood verkeerde. Volgens het kuststation van Wiek Schotland was het schip 48 kilometer de Schotse kust zinkende en was de be manning in de boten gegaan. Vier Engelse vissersschepen, een tanker en een Duitse treiler zetten onmiddellijk koers naar de aangegeven plaats. Later koos ook een Sahotse reddingboot zee en steeg een verkenningsvliegtuig op. Het was vanmorgen nog niet bekend of men erin was geslaagd, de bemanning te red den. Op de Stille Oceaan doet de Nederland-! sleepboot Clyde inmiddels nog steeds pogingen om het afgedankte Amerikaanse vliegdekschip Mission Bay op sleeptouw •men. De sleep van de Clyde, waar- ook het vliegdekschip Guadalcanal Dc Indonesische regering heeft hetl liet Nederlandse voorstel om de natioi lisering van Nederlandse ondernemingt in Indonesië aan het Internationale G rechtshof voor te leggen. De officiële woordvoerder van het Ind nesische ministerie van buitenlandse zi, ken, Ganis Harsono, zeide, dat op het Ne derlands protest feitelijk reeds geani woord was in de Indonesische regering nota van 8 april 1959. Harsono verteld nog, dat de nationalisering volkomen wet tig was en dat deze opvatting volkomen geschraagd werd door de rechtbanken te Bremen en te Antwerpen, die Nederland se aanspraken op voorraden produkten deel uitmaakte, was in de storm losge slagen. Het laatstgenoemde schip is hon derd mijl afgedreven. Een Canadese sle-' per is erheen onderweg. Voor de kust van Cuba moest gisteren i een sleepboot het Nederlandse kustvaar-; tuig June te hulp komen, dat op een rifi was gelopen en dreigde te breken. De be manning loopt geen gevaar. N.S.: ZONDAGSDIENST OP ZATERDAG De Spoorwegen zullen zaïterdaig 2 januari de dienstregeling als op zonda gen uitvoeren. Weliswaar staat dat in het spoorboekje vermeld, maar de prak tijk leert dait velen dit over het hoofd Vanavond streekis elf i Witte Huis e rede van eer zal president Eisenhower oir mr op de terreinen van he en grote kerstboom ontsteke: oor radio en televisie in ee kwartier verslag uit brenge: De republikeinse senator Keating heeft gisteren het denkbeeld geopperd, de No belprijs voor de vrede toe te kennen president Eisenhower. Dank zij zijn his torische reis, is de vrede niet louter i een woord, maar een levende, schitti de verwachting aldus de senator. Boom door auto twee doden In Eibergen hebben gisteravond twee mensen als gevolg van een verkeerson geluk het leven verloren. Omstreeks kwart over vijf reed op de weg Eibergen Groenlo, een personenauto met grote vaart van achter op een, in de zelfde richting rijdende, met twee paarden be spannen en met bomen beladen wagen van de firma Naarhuis uit Groenlo. Een der bomen op de houtwagen drong dwars door de personenauto heen, die geheel werd vernield. Zowel de be stuurder van de auto, de 74-jarige heer F. W. Tervoert uit Winterswijk, als de naast hem zittende 79-jarige heer E. Aarnink, eveneens uit Winterswijk, wa ren op slag dood. Een derde inzittende werd slechts licht gewond. 0 De 55-jarige fietser L. Caspers uit Amsterdam is gisteravond omstreeks vijf uur na een aanrijding op de Nieuwe Hemweg bij het Houtveem te Amster dam overleden. Bij het oversteken van de weg werd hij gegrepen door een be stelauto. Omstreeks kwart over zeven is de meest zuidelijke van de twee over dc Parksluizcn te Rotterdam liggende klapbruggen, nadat zij, voor twee passerende schepen open was geweest, neergestort. De bo venbouw is weliswaar niet naar beneden gekomen, maar werd wel geheel verwrongen. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. De vernielde brug belem mert de scheepvaart. De brug was bijna dicht toen dc linkerhoofdligger brak, waardoor het contragewicht werd losgerukt cn het brugdek verboog. De bruggen liggen aan weerszij den van sluizencomplcx, dat de Park- cn de Coplhavcn verbindt. De bezweken brug ligt in het ver lengde van de Westzeedijk. Zoals bekend is enige tijd ge leden tc Rotterdam een bascule- brug met zo'n klap neergekomen, dat ook de bovenbouw instortte. Dat was dc brug die van Ovcr- schie uit dc verbinding met bet industrieterrei nin dc Spaanse pol der. Ook toen was er juist een schip gepasseerd. probeert contact te leggen tussen zijn partij en zoveel mogelijk andere par tijen om de toekomstige strategie te be spreken. Voordelen Een regeringsfunctionaris zei, te ver wachten dat dc reis van de Koning en zijn persoonlijke kennis van de problemen en toestanden er toe zal bijdragen dat de atmosfeer op de rondetafelconferentie minder geladen zal zijn. Wat dit be treft heeft de onverwachte reis van de Koning zeker psychologische voordelen gehad. De rondetafelconferentie zal aan het Belgische parlement aanbevelingen doen over de toekomstige instellingen van Kongo. Het is niet bekend of Kasnvoeboe door de Koning ontvangen zal worden, wanneer deze maandag in Leopoldstad aankomt. De verzoeken voor audiënties worden rechtstreeks behandeld door de hoffunctionarissen van de Koning. Een ontmoeting met Kasavoeboc zal daarom zo belangrijk zijn, omdat in deze kolonie van 13 miljoen afrikanen de dy namische Abako-leider, de enige figuur van enige werkelijke politieke betekenis is, ook al is zijn aanhang beperkt tot de provincie Leopoldstad. Zelfs de Abako's zijn verdeeld in twee groepen één droomt van een konink rijk van de Bakongo-stam zoals dit in de 17e eeuw bestond. Dc andere wil een los se band met de andere Kongo-provincies met een niet al te sterk centraal bestuur. De eerste groep, welke onder leiding staat van de Abako vice-president Da niël Kanza is er voor per 1 januari de trouw aan het Belgische gezag op te zeggen. De andere groep hoopt zonder prestigeverlies te komen tot een los fe deraal bestel. Belgische functionarissen zeiden dat alle partijen nu moderne politieke in stellingen bestuderen ter voorbereiding van de rondetafelconferentie. Zij hopen dat bij het onderlinge politieke overleg voor de conferentie cn bij de verkie zingen van de provinciale raden in maart een werkelijke politieke leider naar vo ren zal komen. Een mogelijkheid is Moise Tshombe, de president van de gematigde Cona- kat-partij in de rijke koper-provincie Katanga. De Conakat heelt bet federale idee aanvaard en er bestaat een moge lijkheid dat zij zal samengaan met dc partij voor nationale vooruitgang, welke meer nationalistisch is cn over het al gemeen de door de regering geëffende weg volgt. Laatste Nieuws Droomwens reis naar Teheran Yao onze specials Verslaggever TEHERAN, 23 december. Het sprookje is uit! Vandaag vliegen Willy Bijsmans en Leni Frankvoort terug naar Nederland. Hun droomwens - door het damesweek blad Libelle tot werkelijkheid gemaakt - is ten einde. Over de radio heeft men kunnen horen en op het televisiescherm kunnen zien, hoe deze twee droomwens winnaressen van Libelle de gasten •waren van de Sjah van Perzië en zijn broid Kei zerin Farah Diba. Libelle brengt in de komende weken de exclusieve reportage-reeks over de sprookjesreis van 2 Heerlense meisjes. WAARDEBON I Profiteer er direkt vao: de oplage I is beperkt. Abonneer u nu en stuur I deze WAARDEBON meteen op, I dan krijgt u de beidt etrsU nummert I van Libtllt in I960 gratis en hoeft I unieke reportage-serie. Noteer mij als abonnee en stuur mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik week }sct A.u.b. doorstrepen wtt niet nrdt verlangd. In open envelop, aarop 4 cent postzegel, zenden n Libelle, Nsssauplein 7, Haat- m. Postgiro 268670. 32 Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot don derdagavond Opklaringen, maar ook enkele lokale buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid cn zuidwest. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 24 december Zon op 8.47, onder 16.32 uur; mi .42. onder 13.13 uur. 29 december nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1