|lieuuie geitectjc GTouranl Werkgevers akkoord vrije dag West-Berlijn het brandpunt bij komend topoverleg Lustrumviering krijgt een kans Herhaald beroep van regering had succes Vuur verwoest Rubatex in Nigtevecht Hartelijke ontvangst in Spanje Ike nu via Marokko op weg naar huis Verschil van mening in westelijk kamp KEIZERIN FARAH MIDDELPUNT VAN KLEURRIIK FEEST IN TEHERAN Toch drie pet. als voorschot Begroting weer verworpen in Franse Senaat WISSE Tijdelijk regen U 3* DINSDAG 22 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StMitvaiticfi it «hebtevts inga bert io legijcnspott" Veertigste jaargang no. 11751 Aandacht voor de MIDDENSTAND Zie papina f RIJSCHOOLHOUDERS in 't geweer Zie papina 5 Altijd HOLLANDSE NIEUWE Z«e papina 9 O O (Van onze soc.-econ. redactie) TAE CENTRALE werkgeversorganisaties, samenwerkende in de Raad U van bestuur in arbeidszaken, hebben vandaag minister-president de Quay laten weten zich niet te zullen verzetten tegen de lustrumviering van de nationale bevrijdingsdag op vijf mei 1960. Namens de organisaties (de werkgeversbonden, middenstandscentrales en boerenorganosaties) heeft mr. F. H. A. de Graaf f, voorzitter van het C.S.V.V., prof. de Quay een brief gestuurd, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat het in de kringen van de werkgeversorgianisaies niet ontbreekt aan besef voor de beekenis van de 5e mei en dat zij, nu de regering hierin voorgaat (door de ambte naren vrij-af te geven), aan de gedachte van de lustrumviering een kans willen geven. Derhalve zijn de organisaties bereid te bevorderen dat in de particuliere bedrijven vrij-af wordt gegeven, overal daar waar de werk omstandigheden (continu-bedrijven, ploegendiensten,) zich daartegen niet verzetten. doen, ondanks het feit dat de regering haar ambtenaren vrij-af gaf. Na de regering evenwel een herhaald beroep op de werkgeversorganisaties heeft gedaan om de lustrumviering ln I960 op succesvolle wtfze het karakter van een passende herdenking te geven, hetgeen alleen zou kunnen als ook het particuliere bedrijfsleven op ruime schaal vry-af geeft, willen de werkgeversorga nisaties hieraan hun medewerking niet onthouden, aldus dr. de Graaff in zijn brief. (De viering van de vijfde mei in zal worden georganiseerd door een natio naal comité, dat onder voorzitterschap staat van de Haagse burgemeester H. M. T. Kolfschoten). In de brief aan de minister-president brengt dr. De Graaff de geschiedenis van de 5 mei-viering in herinnering. Hij schrijft dat deze dag na de oorlog niet in alle delen van het land als bevrijdings dag wer daanvaard, omdat men in ver schillende streken op andere data is be- vrijd. In de jaren 1949 tot en met 1952 werd als regel op 5 mei 's middags vrij af gegeven. Nadien gingen er stemmen op om verband te leggen tussen 5 mei en 30 apirl (de verjaardag van de Koningin), hetgeen in 1954 resulteerde in een af spraak met de regering dat de 30e april als nationale feestdag zou worden aan gehouden. Met het initiatief om de be vrijdingsdag 'ran 1955 als afzonderlijke herdenking op bijzondere wijze te vieren, werd van werkgeverszijde ingestemd als incidentele regeling. Nadien handhaafden regering en het georganiseerde bedrijfs leven de afspraak van 1954. Produktieverlies In januari 1958 werd voor het eerst de gedachte uitgesproken om in afwijking van genoemde regeling te komen tot een speciale viering van de bevrijdingsdag eenmaal in de vijf jaar. Dat voorstel ont moette bezwarenvan de werkgeversor ganisaties, die geen motleven voor deze regeling zagen, maar wel produktiever- lies en die de regeling van 1954 wilden handhaven. Ook thans wilde men dat Schade f 1,5 miljoen Een zeer hevige brand heeft in de af gelopen nacht een miljoenenschade toe gebracht aan het bedrijf van de Rubatex- schuimrubberfabriek in Nigtevecht. Om streeks half vier merkte een arbeider van de nachtploeg, dat bij de droogtunnel brand was uitgebroken. De brandweer van Nigtevecht riep de hulp in van de brandweren van Weesp, Weesperkarspel en Abcoude. Het water moest uit de Vecht komen, zodat slangen tot 150 meter moesten wor den uitgelegd. Abcoude had intussen de hulp van de rivierpolitie ingeroepen, waardoor een babyspuit op een politie- boot kon worden gemonteerd en de fa briek van de achterzijde kon worden be naderd. Met een twintigtal slangen den enorme watermassa's op het vuil worpen. Hoewel aanvankelijk scheen dat niets te redden was, bleek om circ uur dat men de kantoorgebouwen grenzende percelen kon behouden. Van de fabriek zelf bleef slechts weinig over. Omstreeks half acht stortten de boven verdiepingen in, vooral door de zwaarte van enige tanks waarin zich een dertig duizend kilo latex bevonden. Het bedrijf waaraan zestig man personeel verbonden is, is voorlopig stilgelegd. Vele orders voor het buitenland lopen nog. Grote par tijen die voor verzending gereed lagen zijn door het vuur verloren gegaai De directie schat de schade door brand en water en door de stagnatie op onge veer anderhalf miljoen. Omtrent de oor- zaak tast men nog in het duister maar men vermoedt kortsluiting in de nabij heid van de droogtunnel. Aanslag op Russen in München Twee zware explosies hadden giste ren plaats in een huis in een buitenwijk van München waar vier Russische fami lies wonen die in West-Duitsland in bal lingschap leven en die lid zijn van di „Centrale organisatie van Russische emi granten". Niemand werd door de ontploffingei gewond. In het huis, dat zwaar werd be schadigd zouden anti-Russische pamflet ten worden gedrukt. De politie meende in eerste instantie met een bomaanslag van communistische agenten te maken te hebben In kringen van Russischè emigranten echter, ver moedt men dat de aanslag is gepleegd door een groep ballingen die de centrale emigranten-orgapisatie ongunstig is ge- Ook de mogelijkheid dat de aanslag een wraakoefening is voor de gifmoord op de Oekrainse emigrantenleider Stefan Bandera, die dit najaar in München met cyaankali werd vermoord, wordt door| deze zegslieden als mogelijkheid aange- Chessmans executie nu vastgesteld op 19 februari Een rechter in Los Angeles heeft giste ren bepaald dat Caryl Chessman, die 11% jaar geleden ter dood werd ver oordeeld wegens roof en aanrandingen doch die dc executie al die jarc-n heeft weten te voorkomen door beroepen tegen jn vonnis aan te tekenen, op 19 febru- •i in de gaskamer van de gevangenis in San Quentin zal worden terechtge steld. De vorige week heeft het Opperste Gerechtshof in Washington het jong; beroep van de 38-jarige Chessman ve worpen. Zijn advocaten maakten toen echter bekend dat opnieuw beroep zal worden aangetekend. Defensieuitgaven nog niet omhoog De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gisteren in Parijs gesproken met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, over de militaire situatie in de Navo en in het bijzonder over de Nederlandse bijdrage daaraan, aldus de Parijse correspondent De Volkskrant. De Amerikaanse staatsman heeft opnieuw laten blijken, dat de Verenigde Staten ook van Neder land hogere uitgaven verwachten. Prof. De Quay heeft echter geantwoord, dat h(J zich vooralsnog aan geen enkele vaste toezegging kan binden, daar de regering de eerste drie jaar voor verschillende andere hoge uitgaven staat, onder meer voor het Deltaplan, de drooglegging van de Lauwerszee en het wegen- en dijken- plan. In elk geval meende hij, dat Neder land zijn financiële en militaire bijdragen aan de Navo alleen kan verhogen als vaststaat, dat men kan rekenen op bijdrage van de Verenigde Staten, die op z(jn minst gelijk moet zijn aan die het vorig jaar. Minister Herter heeft hier op geen positief antwoord gegeven. Peter Townsend in alle stilte getrouwd De Aanbidding der Herders, een jeugdwerk van de Antwerpse schilder Jacob Jordaens (15931678), dat door het Mauritshuis is aangekocht en vanaf heden daar wordt getoond. Een dergelijk werk van dezelfde schilder bevindt zich ook in het Nationaal Museum te Stockholm, maar een recent onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het door het Mauritshuis met steun van de Stichting Johan Maurits van Nassau aangekocht schilderij (gedateerd 1618) als eerste versie moet worden beschouwd. Het wordt algemeen beschouwd als het hoofdwerk van deze schilder. (Foto A. Dingjan). Gesprek in Parijs mislukte VANMORGEN VROEG waren al duizenden Spanjaarden op de been om president Eisenhower toe te juichen, toen hij om acht uur naar het Prado-paleis reed voor bespre kingen met generalissimo Franco. Gisteren is de Amerikaanse presi dent door een enorme menigte in het feestelijk versierde Madrid ont vangen. Op het militaire vliegveld Torrejon, door de Amerikanen aangelegd, begroette het Spaanse staatshoofd zijn Amerikaanse gast. Zij reden vervolgens door de feeste lijk versierde stad. Het gemeentebestuur had 60.000 vlaggen van beide landen uit gedeeld en 20.000 portretten van Elsen hower en Franco. De Madrileense Kamer van Koophandel had 200.000 papieren vlaggen laten verspreiden. Op het Plaza de Espana was een reusachtig portret van president Eisenhower aangebracht. Spanje is het tiende land dat de Ameri kaanse president op zijn wereldreis be zoekt. In de loop van de morgen zou de President naar Marokko vliegen, waar koning Mohammed hem in een versierd Casablanca zou ontvangen. Na een parti culier gesprek met de Marokkaanse ko ning aanvaardt Ike de terugreis naar Amerika. Het was de bedoeling van burgemees ter Wagner om de president bij zijn aan komst in New York te ontvangen met een ticker-tape-rit op Broadway, maar Eisenhower heeft dit aanbod „met leed wezen" afgewezen, omdat het zijn pro gramma geheel in de war zou brengen. gisteren i van Brussel 10-jarige Ma- Peter Townsend i: stilte in een voorstad huwelijk getreden nu rie-Luce Jamagne, dochter baksmagnaat in Antwerpen, aldus heeft het persbureau Associated Press na de plechtigheid van een vriend van Town send vernomen. Het huwelijk werd alleen op het stadhuis voltrokken. Als getuige trad Townsends broer op, een marine officier, die gestationeerd is in Kiel Townsends echtgenote behobrt tot een van de rijkste families van België. Zij is zeer sportief en is dol op paardrijden. Gedurende zijn wereldreis heeft zij Peter Townsend vergezeld. Marie-Luce heeft weinig onderwijs genoten, doordat de Tweede Wereldoorlog, tijdens aanval met V 1 bommen op Antwerpen, een shock heeft opgelopen. Het paar is na afloop van de huwelijks plechtigheid met onbekende bestemming uit België vertrokken. lijk de centrale kwestie wor den tijdens de topconferentie tus sen Oost en West die, als het wes telijke voorstel door Chroesjtsjef wordt aanvaard, op 27 april te Pa rijs zal beginnen. De drie westelijke mogendheden hebben uiting gege ven aan hun vastberadenheid niet voor dreigementen inzake Berlijn te wijken of hun belangen daar op te geven. In Parijse diplomatieke kringen meent men echter, dat de westelijke bondge noten het over het vraagstuk West-Ber lijn vooralsnog oneens zijn. Hoewel dit door de betrokken regeringen werd te gengesproken, bleek uit de persconferen tie die gisteren in Parijs na afloop van de westelijke topconferentie werd ge houden, dat speciaal Engeland en West- Dui tal-and uiteenlopende denkbeelden hebben over het Berlijnse vraagstuk. Bondskanselier Adenauer zou hebben gepoogd de andere westelijke regeringen te bewegen de concessies in te trekken die in Genève dit jaar aan Rusland zijn gedaan. Dit, om te verhinderen dat bij het komende overleg overeenstemming wordt bereikt over een tijdelijke rege ling van het Berlijnse vraagstuk. Eisen hower en Macrndllan zouden niet op de wens van Adenauer zijn ingegaan Brits plan De Britse regering heeft reeds maan den geleden te kennen gegeven dat zij gelooft dat juist Berlijn van alle op een topconferentie aan de orde komendp vraagstukken de meeste kans biedt voor het bereiken van de een of andere con crete overeenkomst. De Britse woord voerder heeft dit gisteren nog eens be vestigd. Engeland zou willen aansturen op een tijdelijke overeenkomst met de Russen, waarin de rechten van het Wes ten in Befiijn opnieuw zouden worden bevestigd. Toen gisteren aan dc Amerikaanse woordvoerder op dc persconferentie werd gevraagd of de voorstellen be treffende Berlijn, zoals die in Gencve werden gedaan, nog steeds een af spiegeling vormen van dc Ameri kaanse politiek, antwoordde deze: „Wij kunnen thans niet zeggen hoe de houding der Verenigde Staten precies zal zijn." Het westelijke voorstel van een reeks topconferenties ziet men in Washington als een middel om de spanningen in de Sjah Mohammed en keizerin Farah poseren na de huwelijks plechtigheid voor de fotografen. 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal I960 f 7-50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini- De abonnees, die gewend zijn het abonnement per jaar te betalen, gelieven 30— te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket; Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE rpWEE NEDERLANDSE meisjes, gekleed in „nationaal kostuum", waren gisteren in het marmeren paleis van Teheran, waar het hu welijk tussén Sjah Mohammed Reza Pahlevi en Farah Diba nu kei zerin Farah Pahlevi werd vol trokken. met mink afgezet bruidskleed (verze- handigde hem een gouden munt en eer kerd voor 164-000 gulden) zagen. fluwelen doosje mot dragees, het sym- De met juwelen bezette kroon van de bool van zoetheid, geluk en vrucht- bruid moet een van de kostbaarste en baarheid. mooiste zijn, die ooit werd vervaardigd. In een aangrenzend vertrek lagen de hu- De japon in prinsesse-tint was van welijksgeschenken: een zilveren schaal zware witte satijn, rijkelijk versierd van Eisenhower en een onyx-kistje met parels en rijnstenen. De lange bezet met amethyst van Chroesjtsjef sluier, in dezelfde tint, werd gedragen stonden vredig naast elkaar op door acht bruidsmeisjes. tafel vol gouden en zilveren geschen- De Sjah was in gala-uniform, donker- ken. De Nederlandse „nationale kostuums" blauwe pantalon met een rode band Later reed het paar door de enthousiaste volgens kenners bruidstoiletten uit Vo- opzij en een jasje van donker marine- menigte naar het particuliere paleis lendam vielen overigens niet op tij- blauw met een hoge, geborduurde kraag de Sjah, waar meer dan 1000 gasten dens die stralende en kleurrijke plech- en gouden epauletten. aan een banket deelnamen, tigheid in het Golestanpaleis. Meer Na de mohammedaanse huwelijksplech- De huwelijksdag bracht ook elders in aandacht was er voor het bruidstoilet tigheid, waarbij de aanbieding van de Perzië vreugde: Gevangenen kregen van Farah Diba, die na een bescheiden- gladde gouden ringen het hoogtepunt gratie; er werden zakjes thee ultge- gefluisterd „Baleh" (ja) keizerin van was, namen de Sjah en de Keizerin deeld en niet minder dan 27 scholen, Perzië werd. de gelukwensen van de gasten Ln ont- zeven waterinstallaties en zeven elek- De aanwezigen hielden de adem ln toen vangst. Elke gast die langs kwam trlsche installaties werden in gebruik zij de nieuwe vorstin, gekleed in een schudde de Sjah de hand en hij over- genomen. ld te kunnen beheersen. Een volle- ddge blootlegging van de westelijke plan nen tijdens de eerste topconferentie kan worden vermeden, omdat een serie con ferenties nieuwe gelegenheden schept voor verdere onderhandelingen. Ook za! de kans op een gevoel van desillusie bij het publiek verkleinen. Eisenhower is er altijd bang voor geweest dat één bijeenkomst een desillusie in de hand Radio Moskou heeft gisteren te kennen gegeven, dat de oproep van het Westen inzake een topconferentie zuiver het resultaat van Sow jet-initiatief is. Het is van de komende conferentie hangt an hetgeen de deelnemers meebren- naar de conferentie, werd voorts gezogd. Dit .schijnt erop te wijzen dat Moskou de uitnodiging aanvaardt. Voor ambtenaren (Vai redactie) (bin. zaken) sociaal-ec Minister Toxopeus heeft gisteren in de centrale com missie van het Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken bekend heid gegeven aan het voornemen van de regering het overheidsper soneel een voorschot van drie pro cent toe te kennen, ondanks de be zwaren, die de ambtenarenorgani- saties daartegen hadden. De minister voerde aan dat een defini tieve salarisverhoging per 1 februari, zo- als de organisaties hadden gevraagd, niet realiseerbaar zal zijn. De regering is er namelijk nog niet zeker van dat tegen die datum de trend der loonstijgingen in het vrije bedrijfsleven bekend zal zijn, zodat dan nog geen definitieve beslissing over de uiteindelijke salarisverbetcring valt te nemen. Het voorschot zal ln januari reeds worden uitbetaald over de eerste drie maanden, zodat het overheidspersoneel in een keer negen procent van het maandsalaris ontvangt. Aan de uitkering zal voor hen, die 23 Jaar en ouder zUn, een minimum worden verbonden van f37.50 (dat Is f 12.48 per maand) voor alle gemeenteklassen. De minister deelde mee dat de middel bare ambtenaren, die geen voordeel heb ben ondervonden van de salarismaatre gel van 1 april 1958, alsnog een perio dieke verhoging krijgen, ingaande 1 Ja nuari 1960. (De maatregel van 1958 hield in dat de middelbare ambtenaren nog periodiek erbij kregen als zij op hun De particuliere besprekingen die Eisen hower in Parijs heeft gevoerd met presi dent De Gaulle, zijn volgens Franse diplo maten op een mislukking uitgelopen. Geen van dc geschilpunten tussen Amerika en Frankrijk hebben zij tot oplossing kunnen brengen. De Gaulle weigert nog steeds Ameri kaanse kernbases op Franse bodem te ac cepteren. Hij verzet er zich nog steeds tegen, Franse lucht- of zeestrijdkrachten over te dragen aan een geallieerd com mando. Hij vraagt nog steeds ccn grotere stem in het geallieerde wereldbeleid, spe ciaal wat betreft een uiteindelijk besluit om de H-bom te gebruiken. Een Franse diplomaat merkte op dat men even ver is als in september, toen de beide presidenten dezelfde dingen be spraken. Ook Amerikaanse autoriteiten bevestigen in het algemeen dat Eisen hower er niet in geslaagd is de Franse leider tot andere gedachten te brengen. De Franse Senaat heeft gisteren met 128 tegen 73 stemmen de rijksbegroting voor 1960 in tweede lezing verworpen, om- dat zij niet voorziet in herstel van de pensioenen voor oud-strijders, die een jaar geleden uit bezuiniging zijn inge trokken. Het wetsontwerp gaat nu in derde le- zing naar het Huis van Afgevaardigden, dat het vorige week in tweede lezing heeft aangenomen, nadat premier Debré had beloofd de pensioenen in 1961 weer te verstrekken als de economie zich gunstig blijft ontwikkelen. De derde lezing van het Huis is defi nitief. De regering heeft eventueel het recht de begroting bij decreet af te kon- Westelijk voorstel Ontwapeningsgesprek hervatten voor de topconferentie Dc ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk. Canada en Italië hebben giste ren voorgesteld de ticn-Ianden-commissie voor ontwapening op of omstreeks vijf tien maart haar besprekingen te laten beginnen. Als zetel stelden zij Gencve Behalve de vijf genoemde westelijke landen maken Rusland, Roemenië, Tsje- choslowakije, Polen en Bulgarije deel uit van de commissie. De westelijke landen zullen hun geallieerden in de N.A.V.O. geheel van het verloop der onderhande lingen op de hoogte houden. Het is de bedoeling van het Westen de ontwapeningsconferentie vooraf te laten gaan aan het topgesprek, om de kans te hebben, de Sowjet-bedoelingen te peilen. De wesitelijke ministers zullen in januari hun afgevaardigden in Washington bijeen laten komen om zioh op de ontmoeting met de oostelijke landen voor te bereiden. Dc Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak vanavond en vannacht tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuid- west. Minder koude nacht. Overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iet* hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). kwamen te Twee van de vijf centrales heidspersoneel, te weten de Centrale vï.n tioger Personeel en de Chr. bond van overheidspersoneel, stemden in met een voorschot bij wijze van uitkering in eens; de overige drie, te weten de ka tholieke bond, het Ambtenarenccntrum en het A.C.OP. waren er tegen. Afge sproken werd dat zo spoedig mogelijk - uiterlijk in maart 1960 het overleg over de definitieve salarisverbetering zal worden voortgezet. Dan zal ook ge sproken worden over de positie gepensioneerden, die thans niet in de voorschotregeling vallen. ZON EN MAAN Woensdag 23 december: Zon op 8.47, HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur VHss Eeldo De Bilt Eindh Zd -Llmb Helsinki Stockholm Oio Aberdeen Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Bert t)n Frankfort MQnchen iOrleh Athene Rome A tl is fer a 1. bew zw 5 ZZW 8 zzw 4 ZZW 2 luiiii zo 2 w 2 wind» tl. zzo 2 h bew zzo 1 gh bew zw bew n 2 w 2 windstil regen n 2 windstil zo 8 gh bew regenb zw. bc-w windstil wnw h

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1