Spierwitte zwanen op grauwe IJsselmeer het Twee dappere Ter Aar se jongens onderscheiden Landelijk feest van VARA bij het 35-jarig bestaan Weekblad T.V. dient bij kort geding een tegeneis in feaoiccT NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 21 DECEMBER 1959 Van oudsher komen ze hier Prachtig schouwspeldat nu op vele plaatsen is te zien MET BEMODDERDE LAARZEN waaraan grote kluiten vette klei han gen, zijn wij tot vlak bij de dijk geslopen, waarachter zich de wijde vlakte van het IJsselmeer bevindt. Het joelende geluid van een grote troep kleine zwanen konden wij door de noordwesten wind reeds op kilometers afstand goed horen. Behoedzaam kruipen wij tegen de dijk op en richten onze prismakijkers op de grote witte vogels, die op een honderd meter van de kust de ondiepe bodem van de vroegere Zuiderzee afgrendelen. Duide lijk kunnen wij ze nu onderscheiden en wij zien thans ook de grauw ge kleurde jonge vogels. Het blijkt dat het aantal groter is, dan wij met het blote oog konden ontdekken. Af en toe rekt er één de hals als er onraad wordt verwacht. Maar spoedig is de rust in de troep weergekeerd en het gezellige onophoudelijke joelende geroep van de zwanen brengt ons in de sfeer van het winterse landschap aan de zuidelijke kust van het IJsselmeer. Met de kijker kunnen wij prachtig de afgeronde gele snaivelbaeis waarnemen, één d«r verschillen met de gewone wi'lde zwaan waar het geel van de snavel ver der naar het snavel eind icn een pu nt door loopt. De halzen worden stijf rechtop ge houden, maar het grootste deel van de vogels heeft zijn hals onder water om hiermee slechts af en toe boven te ko men. De grauwe jongen daarentegen heb ben een vleeskleurige snavelbasis, terwijl de snavelpunt niet zoals bij de volwassen wilde- en kleine zwanen ziwart is. Wilde zwanen Ben enkele maal bevinden zich onder zo'n troep kleine zwanen ook gewone wilde zwanen. Zij zijn groter van formaajt en hebben ook een langere hals. De knobbelzwaan, die zich sommige winters in klein aantal onder de grote vluchten bevindt, onderscheidt zich van de ,geel- bekzwanen" door een sierlijk gebogen hals en een naar beneden gerichte snavel. Het is dezelfde die wij kennen van par ken en buitenplaatsen en daar veelvuldig als siervagel wordt gehouden. Van oudsher overwinteren de grote troepen kleine zwanen aan de oost kust van de Zuiderzee. By Brederoo lezen wy reeds, dat op de grote Am sterdamse vogelmarkt een „overzeese Swan" prykte naast „Taylingen. Knobben, Pyl-starten en andere „Kamper vuegels". Nu de Zuiderzee een zoetwatermeer is geworden, heb ben zü zich gehandhaafd, zy biyken er geen nadeel van te hebben onder vonden, dat een deel van dit voedsel- gebied verloren is gegaan Né de verzoeting hebben zich langs de kusten van Friesland, de Veluwe en het Good overal nieuwe velden Potamogeton pecbinatus ontwikkeld, waardoor dit ver lies ruimschoots wordt gecompenseerd. De overwinterende delen van dit fon teinkruid zijn namelijk het voornaamste voedsel van de zwanen. Maar betrekkelijk weinig mensen ken nen het schouwspel van die grote troepen spierwitte zwanen op het grauwe IJssel meer met zijn geelbruine rietkragen. En toch zyn zij in najaar, winter en voorjaar zoalng het water niet bevroren is, zonder veel moeite op vele plaatsen aan de Usselmeersluis te observeren Sinds enkele jaren vertonen zich zelfs op de Brielse Meren bij Rotterdam kleine zwanen en het blijkt dat zij, door ver andering in het landschap, ook daar een geschikt voedselgebied hebben gevonden. En wellicht zullen doo r het Deltaplan zich bier nog meer gunstige plekken voor overwintering van de kleine zwaan ont wikkelen. De resterende ondiepe kust strook van het IJsselmeer zal In de toe komst groot genoeg blijven om duizenden zwanen gedurende de winter te voeden, waardoor het verlies van de inpoldering ruimschoots zal worden gecompenseerd Grondelen De kleine zwanen zoeken hun voedsel op de bodem. Duiken kunnen zij niet en daarom moet de bodem worden bereikt door de lange hals in het water te steken of op eendenmander te .grondelen", met de staart recht omhoog. De lange hals maakt het hun mogelijk tot op een meter onder het wateroppervlak te komen. Dit verklaart, waarom zy vrijwel uitsluitend aan de oost- en zuidoever van het IJssel meer wordien gevonden. Hier liggen de DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, - Garage MEESTER Dealer voor Leiden en omstreken HAVEN 3 A - TEL. 20067 R1JISSBURG Ophalen huisvuil In verband met de feestdagen 2al het huisvuil niet op de vrijdagen 25 decem ber en 1 januari worden opgehaald, doch op donderdag 24 december en donderdag 31 december. Kerstnachtdienst Op 24 december, 's avonds 11 uur. zal in de Grote Kerk een kerstnachtdienst den gehouden, waarin ds. Groenewoud hoopt voor te gaan. Medewerking hier bij verleent het Hervormd Kerkkoor, ter- grote ondiepten, terwijl de westoever van het IJsselmeer op d>e meeste plaatsen ►or zwanen te diep is. Zij gebruiken een speciale metho- om de bodem af te zoeken. Met de poten graven zij kuilen, terwijl de wanden daarvan met <te snavel knabbelend worden afgetast. Meerdere malen hebben wij bij het' waden door de ondiepe kuststrook, die zich soms tot ver van het land uitstrekt, grote plekken met hon derden kuilen gevonden. Deze zijn ewoonlijk net te diep om er met laarzen te kunnen lopen. De diiohtventakte netten van de wortel stokken van waterpest, vederkrurid, zan- niichelLia, maar vooral van het fontein kruid zijn de verborgen voedselbronnen die de zwanen in hun kuilen opsporen Toen het IJsselmeer nag zee was, groeide op verscheidene plaatsen zeegras en ook daarvan aten zij de wortels Soms wor den zij ook grazend op ondiergelopen grasland aangetroffen en kunnen dan tot enige schade voor de boeren lelden. De wijze van voedselzoeken beïnvloedt dus in belangrijke mate hun verspreiding in het IJsselmeengebied en zal dit ook zeker gaan doen in het gebied van het Delta- Het meest westelijke winterkwartier van de kleine zwaan Ligt in Ierland, 1 uit diverse gegevens blijkt dat het aantal daar achteruit Loopt, terwijl het bij in de loop der jaren is toegenomen. Bind oktober, begin november komen hier ge woonlijk de eerste grote vluchten, soms ook eerder. Op sommige plaatsen, zoals bij het Zwarte Meer bij het Kamper- eilanid, Hoophuizen bij Harderwijk en de Eemmond en Huizen, houden zich dan soms troepen op van duizenden vogels. De familieband van twee volwassenen met een, twee of drie jongen is dan vaak nog duidelijk zichtbaar. Hieruit blijkt, dat de families nog lange tijd, tot zelfs in de wiivter, gezellig bü elkaar blijven en dus ook samen op reis gaan. Als ook ons land in de greep van de strenge vorst is gekomen, wijkt het grootste gedeelte uit naar Ierland e is daar dan direct duidelijk van toene ming van het aantal sprake. Tot in aprti zyn kleine troepjes op het IJsselmeer niet zeldzaam, maar dan trekken ook de laatste naar hun broed gebied in het hoge noorden. De bewichid zoals de kleine zwaan naar haar Latijnse naam Cygnus bewickid, in ons land ook wel wordt genoemd, broedt namelijk in de omgeving van de noordelijke IJszee. Haar meest westelijke broedgebieden be vinden zich in noordoost Europees-Rus land. De vogels bewonen de onherberg zame toendra's van het hoge noorden in de moerassige met gras begroeide laagten van de talrijke dalen van de grote ri vieren en him zijarmen tot aan de mon- diingagebieden Grote 1 vogelsoorten hebben het in ons land, dat steeds dichter bevolkt wordt, wel het meest te verduren. Het is van belang, dat wij voorlopig de zwanen in ons landschap be houden. Jaap Taapken. Kleine zwanen (Cygnus bewickii) op het IJsselmeer. Tekening H. J. Slijper. Zaterdagmorgen werden In de raadzaal twee jeugdige redders gehuldigd, mens het Carnegie Heldenfonds, door burgemeester B. J. Hogenboom. Men hoort tegenwoordig over de jeugd veel harde woorden, aldus de burgemeester, maar ik heb thans de prettige taak wat goeds van de jeugd te zeggen. Het be treft hier het moedige optreden van twee jongens: Johannes Wildenburg en Adria- nus van Smoorenburg, die met gevaar voor eigen leven, het leven hebben gered van de 9-jarige Leo Egberts. Op 9 februari vam dit jaar was Leo endigc kornuiten te schaats de poel HAZERSWOVDE Rapidnieuws Het eerste herenteam van Rapid speel de zaterdag een zware wedstrijd tegen Olympia IV. Na een vlotte start het spoedig 4-0 in het voordeel v Hazerswoudenaren maar na de speeltijd kwam er een inzinking voor de rust was de stand gelijk Daar na ging het tempo weer omhoog wedstrijd eindigde in een Het tweede team speelde zijn eerste wedstrijd en wel tegen H.V.P. II Het werd voor Rapid een uitgesproken ne derlaag met 2-25. Een tekort aan wissel spelers en een slecht bezoek aan de trainingsavonden waren hiervan onge twijfeld de belangrijkste oorzaken. De aidspirant-meisjes behaalden een 3-1 overwinning op Quick Sport en de adspirant-jongens wonnen met 17-2 van H.V.L. Kerstfeest vieringen Vanavond in „Salvatori", Hervormde catechisanten. Dinsdag: half 1, kinderen Hervormde school met ouders; half 8, dameskrans „Wees een zegen"; half 8, Geref. kerk, ke.-stzangavond. Woensdag: kwart voor 8, Geref. vrou wenvereniging „Debora"; half 8, Her vormde C.J.V. „Ere zij God", M.V. L.ydia" en knapenvereniging ,,'t Mosterd- ladje" in „Salvatori". Agendanieuws De afdeling Hazerswoude van de Ned. bond van plattelandsvrouwen houdt van avond om kwart voor 8 in de Hervormde school een kerstbijeenkomst. Morgenavond om half 8 viert de afde ling van de Jongerenorganisatie van de Hollandse My. van Landbouw het kerst feest in „Het oude raadhuis". Ruimtevaart De heer J. Westmaas te Alphen aan den Rijn sprak voor de C.H. Jongerengroep in de Hervormde school over Ruimtevaart. Hij vertelde iets over de verschillende typen raketten, beginnend bij de Duitse „V-2", over afstanden tn de ruimten, 1 peratuur en grootte van de planeten Na de pauze werd de fractie vooi jeugdgemeenteraad gekozen. Deze wordt gevormd door mej. H. de Jonge en de heren A. v. d. Velde (dorp) en M. den Hollander (Rijndijk). Ten slotte verzorg de mej. A. van Rijn een muziekbespre king. Burgerlijke stand GEBOREN: Leent je J, d v A van Zan ten en M Verduijn; Agnes C, d v J C d< Boer en B M de Jong; Cornelia M,d 1 M J van Kampen en A M T de Goede Johanna lyl, d v C H van Nierop en C J T Jacobs; "Jdhannes G M, z v P C J de Jong en A A van Leeuwen; Rumoldus G H. z v P Meyer en E M Klever. ONDERTROUWD: P Koelewijn, 24 j, H M ten Brink, 23 j; W C Tulen, 25 j. H M van Niekerk, 21 j. RIJNSATERWOUDE Raadsagenda Morgenavond om 8 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: Gemeentebegroting dienst 1960; begro ting woningbedrijf dienst 1960; voorlopige vaststelling gemeenterekening dienst 1957 aanbieding rekening woningbedrijf dienst 1958; aangaan van een rekening courant overeenkomst met de Bank van Neder- landsche gemeenten voor het jaar 1960; aangaan van een geldlening groot f 14.000 met de Bank van Nederlandsche gemeen ten; vaststelling algemeen besluit kas geldleningen voor 1960 (maximumbedrag f300.000); intrekking van de vastgestelde •dering op het heffen van een baatbe lasting; vaststellen van een verordening regelende het heffen van liggeld in open baar gemeentewater; benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature C. S. Veer* dig (aanbeveling S. Joop) en benoeming van een lid in de vacature ontstaan door periodieke aftreding van de heer J. A. de Bruin; voorstel van B. en W om het subsidie aan de kruisverenigingen over 1960 te verhogen van f 2.50 op f 3.50 per lid; voorstel van B. en W. om aan het bestuur van de Wassenaarse polder een subsidie te verlenen van f 40ö per jaar, in de onderhoudskosten der wegen. LEIMVIDEN Blijspel Zaterdagavond heeft de Naamloze To neelclub het blyspel De firma Adam en Eva opgevoerd. Tengevolge van het on gunstige weer viel de belangstelling waf tegen. Degenen die wind en regen hadden getrotseerd, hebben daarvan echter geen spijt gehad. Zij hebben zich kostelijk ver maakt. In de pauze werd een verloting gehouden. WOVBRVGGE Maandag 21 december: 7 uur, C. N. School: Kijkavond. Dinsdag 22 december: 2 uur. Geref. Kerk: Kerstwijding Bijz. School, 7.30 uur, Herv. Kerk: Kerstwijding Herv. Jeugd Woensdag 23 december; 2.30 uur, O Raedthuys: Kerstwijding voor de bejaar- den. Zaterdag 26 december: 8 uur, O. Raedt huys: Cefavoorstelling, „Moederkruis tocht". Kerstwijding Gereformeerde jeugd Voor de kerstwyding die zaterdagavond voor de leden van alle Gereformeerde jeugdverenigingen en de bezoekers vai Instuif in de benedenzaal van de kerk werd gehouden bestond grote belangstel ling De avond werd geleid door Afke Peters en Flip Eskes. Kees de Lange hield een bybelse inleiding, mevrouw Van Bleek-Rippen las een kerstverhaal over het leed van de vluchtelingen Bij de samenzang werd bet orgel bespeeld door de heer Rademaker. wijl de samenzang zal worden begeleid met orgel en trompet. Padvinders De padvinders van de Rudolphheim- groep hebben zaterdag blijk gegeven van hun activiteit ,door bij de Rijnsburg- se bejaarden kerststukjes rond te bren gen. Een attentie die by zonder werd ge waardeerd. Alphen aan den Rijn Instuifjoiigeren voerden adventsspel op Hoewel het jeugdzorgwerk van de Al- phense Hervormde Gemeente sedert de ingebruikneming van „Nabij", belangrijk uitgebreid, vormde de zaterdagavond gehouden Kerstfeestviering het hoogte van het seizoen. Een-gezelschap van bijna tweehonderd personen voor drie kwart bestaande uit instuifjeugd en voor het overige uit leiding, assistenten en enige genodigden was Ln de grote zaal an „Nabij" bijeen. Toen allen hadden plaats genomen aan keurig gedekte tafels sprak jeugd- ouderling G. Sampiemon een welkomst woord, waarna een broodmaaltijd werd gehouden. Een meisje en een jongen lazen elk een gedeelte van het Kerstevangelie en met begeleiding van de heer W. Rensink. d, werden enige advents- en kerst liederen gezongen. Een groepje instuifjongeren voerde het adventsspel „De lichte nacht" op. In de sobere hut van een Joods gezin wachten de moeder en haar beide kinderen op de thuiskomst van vader en diens schaapher der. De blauwe hemel staat vol sterren; één ster onderscheidt zich van al de an- Als vader en 'zijn knecht thuis komen, worden er harde woorden gesproken om dat de laatste zyn kudde zou hebben ver waarloosd doordat hij zich heeft laten leiden door dromen. De herder zegt dan steeds sterker 't ge voel te hebben, dat er iets bijzonders gaat gebeuren; iets dat jaren geleden reeds aangekondigd de eenzaamheid weg zal nemen, het leven nieuwe inhoud zal ge ven en de mensen voortaan in vrede zal doen leven. Voorbijtrekkende herders vertellen aan het venster van de hut, dat er in Bethle hem een koningskind is geboren. En daar na vraagt een koning, die vanuit een ver land de ster is gevolgd, waar toch wel het koningskind is geboren. Een en ander brengt nog meer beroering in het gezin. Een plotseling kloppen doet iedereen zwijgen. Er treedt een vreemdeling bin nen in een blinkend kleed, die verteld wat het betekenen wil om mee te gaan naar het Kind in de kribbe. Dit door zijn eenvoud mooie spel liet niet na op de aanwezigen indruk t maken. Uitbreiding van de technische school De Stichting voor Christelijk Nijvei heidsonderwijs wenst ten behoeve van d uitbreiding van haar achter het Bospark gelegen technische school een perceel bouwgrond ter grootte van ongeveer 8200 m2 van de gemeente te kopen. Bij B. en W. bestaan tegen deze verkoop op zich. zelf geen bedenkingen, doch een gedeelte van de te verkopen grond behoort nog tot de achter het Bospark aanwezige voetbal velden. Zy zijn van oordeel dat het ge bruik van deze velden in elk geval moet zijn verzekerd tot het tijdstip waarop de van deze sportvelden gebruik makend* verenigingen op andere wijze kunnen worden geholpen. In verband met deze omstandigheid t? met het stichtingsbestuur overeenstem ming bereikt over een verkoop waarbij uitdrukkelijk is bepaald dat: het niet voetbalvelden bestemde terreingedeelte zal worden overgedragen zodra de stich ting dit nodig heeft; de overdracht va gronden, die deel uitmaken van de voet balvelden, eerst zal plaatshebben nadat deze gronden niet meer als zodanig verhuurd, waarbij de gemeente zich verbindt deze verhuur zo spoedig moge lijk na het tot standkomen van vervan gende voetbalvelden te eipdigen. Voorts is overeenstemming bereikt over een prijs van f 18,70 per m2. Agenda gemeenteraad De laatste raadsvergadering in dit jaar. die woensdagavond 23 december om half icht begint, telt zesentwintig punten. De -oornaamste zijn de volgende voorstellen rerlenging ontruimingstermijn van eei aantal onbewoonbaarverklaarde wonin gen; overdracht in eigendom, beheer ei ixploitatie van zes woningen aan de Jacob •an Domstxaat aan de Bouwvereniging Volksbelang; verhuring van gemeente eigendommen wijziging prijs bouwgrond verkocht aan de Nutsstichting voor wo- ïingbouw; verkoop bouwgrond aan de stichting voor christelijk nijverheidson derwijs ten behoeve van de uitbreiding an haar technische schoolaankoop gendommen van de heer D C. Spek •rkoop perceel bouwgrond aan de heer J. Visser q.q.; toetreding tot het bij ge meenschappelijke regeling gevormde rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Hol land; verzoek van de Stichting r.k. onder wijs om medewerking voor de stichting van een school voor b.l.o.; vaststellen huurvergoedingen ingevolge art. 127 het Kleuteronderwijs over 1958; ver van de Stichting voor christelijk nijver heidsonderwijs betreffende uitbreiding van het leerplan van de christelijke tech nische dagschool met een afdeling schil deren medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen voor het verkeersonder- wijs en van landkaarten ten behoeve van de bijzondere school voor g.l.o. aan het Zuideinde; wijziging bezoldigingsbesluit; verstrekken voorschotten aan de bouw vereniging Volksbelang ten behoeve van de financiering van onderhoudswerken verlenging rekening-courantovereenkomst met de Kring Z.H 3-B.B.; geven va; straatnamenwijziging gemeenschapp» lijke regeling schoolartsendienstbenoe ming lid van het bestuur stichting tot exploitatië van het dorpshuis te Aarlan- derveen; periodiek aftredend de heer C. v. d. Bijl, die herkiesbaar is; benoeming twee leden van het bestuur gemeente lijke dienst voor sociale zaken wegens pe- riodieke aftreding van de heren H. Br< kaar (lid van de raad, herkiesbaar) e W. J. J. Scheerder, die kandidaat gesteld is met de heer P. C. M. v. d. Bosch. Mr. Donatli kreeg hartaanval Mr. J. W. F. Donath, deken van de or de der advocaten te Arnhem, is zater dagmiddag vlak na het kort geding der omroepverenigingen tegen het Weekblad TV, door een hartaanval getroffen. Zijn echtgenote reed hem per auto terstond naar een hartspecialist, die mr. Donath ijlings een injectie toendiende, waarna in diens toestand enige verbetering optrad. Hij zal voorlopig echter volkomen rust moeten houden. gegaan. Heit was die dag erg mistig en het ijs was mot afl te sterk, bovendien begon avond te vallen. De jongens besloten terug te gaan. Dat omkeren gebeurde orecies op een wak in het ijs. De andere 'ongens gleden over de zwakke plek, maar Leo remde af en dat was teveel voor het iunne ijs. De nog jonge vriendjes van Leo zagen hem erdoor zakken en kozen het hazenpad. Een groepje wat grotere jongens kwa- en er achteraan. Zy ontdekten wat er as gebeurd. Snel handelen met vera tand as de boodschap. Schaatsen en schoenen werden uitgedaan, een aantal dassen werd elkaar geknoopt tot een lyn. Jan Wil denburg hield de lijn vast en Arte van Smoorenburg ging naar het gat in hot ijs pakte Leo by de haren, laar daarmee was het nog niet klaar. Het ijs was zeer slecht De jeugdige dren keling verloor reeds het bewustzijn, maar de beide jonge helden wisten van geen wijken, hoewel andenen hen waarschuw- voar bet grote gevaar. Lange lijn De heer A. Kouwenhoven, die van zijn lin kwant, hoorde de jongens bezig, zocht een lange lyn bij oen boorinstalilairie '.amgs de Smidsekade en met deze lijn konden dc jongens meer bereiken, samen met de heer Kouwenhoven. Om Leo's schaatsen, die achter bet ijs bleven haken, maken moesten de twee redders nog wagen. Maar ten slotte gelukte het ie jongen uit het water te trekken. Bewusteloos werd hy naar huis ge bracht, waar dokter Quartel en dokter Sandkuyl, geassisteerd door de EHBO, dan een uur moesten werken om de levensgeesten weer op te wekken, wat tot reugde van allen gebeurde. Dit alles vertelde de burgemeester uit het rapport dat wachtmeester Veenema had opgemaakt en waarop de erkenning un het Carnegiefotids was gekomen. Karakter Doze daad, zo sprak de burgemeester, kenmerkt het karakter van deze jongens dat karakter geeft hoop voor de toe komst van zulke mannen in de maat schappij. ■ma overhandigde de burgemeester ie moedige knapen een prachtige balpen met inscriptie. Bij het koffiedrinken dankte de vader an de geredde de beide jongens nog eens oor hun kranige daad. Overzicht groenteveiling De onvoldoende belangstelling van de handel voor de steeds groter wordende oer van wüitlof Is er oorzaak van, dat de prijs nog weer wat is teruggelopen. Natuurlijk gaat dit artikel wel weg, maar het gaat niet graag, men schijnt bang te om de prijs te bepalen; er is geen vlotte handel. Grote partijen worden ver snipperd omdat niemand het aandurft om deze geheel af te nemen, beducht voor prysdaildng tydens de veiling. De prijs is echter nog heel goed lonend. De kwald- is over het algemeen goed en het percentage „stek" iG gering. De teelt levert tot nog toe steeds winst op, maar ijn er nog niet, want de grote massa moet nog komen en de tijd tussen Sin terklaas en Nieuwjaar is gevaarlijk voor de prijs vorming. Andijvie is nog wat in prijs gestegen, vooral het glasprodukt heeft belangstel- Innig. De kwaliteit is goed. De aanvoer van dit artikel zal nog wel wat groter wor- Goede kwaliteit spruiten zijn goed aan de prijs, maar de aanvoer hiervan ls niet groot. Boerenkool weet zich goed te plaatsen tegen een behoorlijke prijs, evenads prei Kroten zijn duur en schaars. Restanten •maten brengen als ze op kleur zijn een goede prijs op. Koolsoorten vinden goed hun weg tegen een behoorlijke prijs. Gemeenteraad Beschikbaarstelling krediet demping L/amgeraarsewegSiloot, of gedeeltelijke demping. Aanleg aansluitdngs weg lndus- terrein. Aanbieding gemeentebegro ting 1960 en begroting gemeentelijk- grondbedrijf. Financiële medewerking de aanlog van een land ijsbaan door de IJsclub. In het komende jaar zal de VARA met een groot landelijk feest haar 35-jarig bestaan vieren. Dit deelde mr. J. A. W. Burger, voorzitter van deze omroepvereniging zaterdag mee tijdens de eerste vergadering van de Verenigingsraad van de VARA, in Hilversum gehouden. Het was een feestelijke bijeenkomst, die in het teken van het „half miljoen leden" stond, maar in zijn toespraak bleef mr. Burger niet alleen in feestelijke stemming, hij gaf ook een fel verweer tegen de gedachten aan commer ciële televisie. „Ik acht het benauwend", aldus mr. Burger, „dat van overheidswege wordt geageerd om die publiciteltsmiddelen, die het meest de menselijke geest in beslag nemen, te vercom me rcialise ren en tot winstbejag aan te prijzen. W« mogen aannemen dat het straks als een grote overwinning wordt beschouwd wanneer er alleen maar reklame in de televisie komt". Mr. Burger toonde zich wel zeer ver heugd over het half miljoen VARA- leden. „Het getal moet echter gezien worden als een middel, om tot het doel te geraken en dit doel ls: te komen tot zinvolle facetten van de samenleving. De invloed van het getal is groter waar borg voor de vrijheid van het woord In de ether dan welke wettelijke regeling Commentaar* Gezellig, of....? Het is mogelijk, dat een verstrooiings programma zoals de KRO-televisie za terdagavond uitzond het wel doet in een gezin of in een familie- of vrienden kring. kortom, in zo'n kamer waarin men met z'n allen al babbelend en koffiedrinkend aan het toestel zit en brokjes ran het programma als extra attractie er bij opsnoept. Maar de velen, die alleen of zomaar met z'n beidjes echt ervoor zijn gaan zittenhebben die nu waarlijk ge dacht dat ze hun tijd prettig besteed den'' Een amateur-wedstrijd met la- waaimuziek en liedjes, met irriterend- slechte conference, een flauwe en span- ningloze Hitchcockfilm (we hebben er wel eens heel wat hetere aezien.'). een vrij doods muzikaal showtje, voor de zoveelste keer oude oorlogsjournaals en een babbeltje van Joop Simons uit Parijs, waarbU we dé beeld- en ge- luidsvroeven per ongeluk nog cadeau kregenwe vragen ons af: wat is nu het nut van zo'n bti elkaar gelapt programma dat n00 niet eens amuse mentswaarde heeft? We hebben het dan maar moeten doen met het ernstige woord dat pater Ver hagen in de epiloog sprak; daarbij kon den wc gelukkig de rest van het pro gramma vergeten. Kerstlegende als AVRO-lioorspel „Vandaag heb ik een man zien ster ven, die voorbestemd was voor e*n gewelddadige dood. Zo overduidelijk droeg hy reeds een halve eeuw geleden dat stempel op het voorhoofd, dat het onbegrijpelijk is hoe er nog vijftie j-i- ren konden verstryken, eer deze dag aanbrak. En tochtoch is hij ander» gestorven dan ik verwacht had Zo spreekt in Jan van Rheenen's kersblegende „Hij, die verscheurt" d* bestiarius Cassius over Taurus de Bar baar, de man die eens als gladiator triomfen vierde in het Colosseum, maar later, Christen geworden, de dood vond in de muilen van keizer Nero's honden. Dit hoorspel wordt op donderdag 24 december as. tussen 9 en 9.55 uur uit gezonden door dc AVRO. met Anny Schuitema als Crispina, Johan Schmitz als Cassius en Frits Butzelaar als Taurus. ook". Hierbij doelde mr. Burger echter mede op zijn overtuiging, dat er van alle kanten wordt getracht, de Stem van het socialisme te smoren Ook sprak de heer Meyer Sluyser, lid van het hoofdbestuur, die o.m. aan voerde, dat het overgrote deel van het Nederlandse volk geen afstand toil doen van het huidige omroepbestel. „Ook niet in hervormde kring", aldus de heer Sluyser, „want 22 pet wan het kader van de VARA behoort tot de Ned. Hervormde kerk. Wat op zuilen is peboutud, behoeft zelf nog niet ver zuild te zijn" Veertigduizend kinderen al geholpen Met de gelden, die de VPRO op het ogenblik al heeft ontvangen via de actie „Redt een kind" kunnen ongeveer 40.000 kinderen van Algerijnse vluch telingen in Marokko kleding en dek king tegen de winterkoude krijgen. Globaal genomen is er, nu de oproe pen via radio en televisie zaterdag avond zijn besloten, .800.000 binnen gekomen, maar nog steeds gaan de stor tingen op gironummer 250.000 door. En dat is' maar gelukkig, want ook met deze grote sommen zijn nog niet alle vluchtelingenkinderen voorzien. Wel zijn, door zeer veel belangeloze medewerking vooral van de zijde der VPRO zelf, de kosten voor de verwen ving van het geld, voor de besteding enz. bijzonder laag gehouden, maar de nood is groot. In de laatste radio-uitzending welk* de VPRO aan de actie wijdde zijn woorden van grote waardering gespro ken, niet alleen aan het adres van de vele, vele gevers en geefsters, maar ook namens het hoge commissariaat voor de vluchtelingenzorg jegens de VPRO zelf vanavond Met het hoorspel „Een Zoon ia ons gegeven"_.daor Jon de Vries opent de NCRV het avondprogramma om 8.10 uur. Daarna, om 8.50 uur, een pro gramma over actie „Viermaal Z..N", met o.m. een toespraak van ds. G. Polanen. Om 9.10 uur zingt het NCRV Vocaal Ensemble en om 9.30 uur kunt u luisteren naar het 2de strijkkwartet van Bartók, uitgevoerd door het Fine Arts Quartet. De AVRO zendt tussen 8.05 en 10.30 uur de Radioscoop uit met een pro gramma uit Parijs waarin o.m. Jo sephine Baker en Minou Drouet op treden, Om 9.35 uur het hoorspel ,,'t Was op een mooie zondagmor genvan Giles Cooper. Tips uit het buitenland Het Kerstoratorium naar Lukas en Mattheus van J. S. Bach wordt uit gevoerd door solisten, koren en ka merorkest van het NIR onder lei ding van Leonce Gras, in dc kerk van Elsene. U hoort tuaeen 8.15 en 10.15 de eerste vier delen, u afstemt op Muziek 1 Het kort geding waarin de vijf Ne derlandse omroepverenigingen als eiseressen optraden tegen het Week blad TV inzake overtreding van de auteursrechten door publikatie van radio- en televisieprogramma's, dien de zaterdagochtend voor de president van de Arnhemse rechtbank. Het enige nieuwe punt dat ter tafel werd gebracht was een eis in recon ventie, ingediend door mra J. W. F Donath uit Arnhem, die voor het Weekblad pleitte. Mr. Donath vroeg de president aan het einde van zijn pleidooi eiseressen bij vonnis uitvoerbaar bij voorraad, op te leggen dat zij, op straffe van een dwang som van J 5000 per dag, „terstond een einde maken aan het op ontoelaatbare wijze bemoeilijken van de nieuwsgaring van het Weekblad TV door het blad uit te sluiten van alle informaties, ook van de inlichtingen, die wél aan andere bla den worden verstrekt." Mr. dr. P. J. Witteman uit Amster dam, als raadsman optredende voor de eiseressen, noemde deze tegen-eis „een verrassing". De president informeerde hierop, of de onderdelen van afgedrukte radioprogramma's moeten worden be schouwd als radio-evenementen. Het hof in Amsterdam heeft nl. eens in een von nis vastgelegd, dat door publikatie van radio-evenementen de auteurswet niet wordt overtreden, hetgeen wél geschiedt wanneer men een rubriek samenstelt die door het publiek alleen wordt doorge keken bij wijze van keuzemogelijkheid. Over dit punt ontstond een korte dis- Tevoren had mr. dr. Witteman de dagvaarding toegelicht: de omroep verenigingen verzoeken daarin de president, het Weekblad TV te beve len, in bet vervolg geen radio of televisieprogramma's ,jn verkorte of onverkorte vorm of ln welke vorm ook" meer af te drukken, op straffe van een dwangsom van 10.000 per verschijnend nummer. De omroepverenigingen beroepen zich hierbij op de auteurswet van 1912. De publikatie» van de programma-aankon digingen in het weekblad geschieden te gen hun uitdrukkelijke wil en dus, vol gens hen, onrechtmatig, temeer omdat bet blad pretendeert een nieuw en on afhankelijk programmablad te zijn dat „alles over de programma's" aankondigt. Hiervan ondervinden eiseressen nadeel. In zijn pleitrede beschuldigde mr. Wit. teman de redactie van het weekblad er van, dat zij de aankondigingen over neemt van gestencilde voorprogramma's, die in de studio's gebruikt worden tot dat de officiële programma's bekend zijn en in de omroepbladen worden afgedrukt „Men mag dan een staf van kundige medewerkers aan het blad verbonden hebben", aldus pleiter, „maar men zal toch geen geheiugenlcunstenaar of helder ziende in dienst hebben en alleen zulke mensen kunnen aan zoveel chronologi sche details van de programma's ko men". Bovendien heeft destijds een steek proef met een opzettelijk foutief voor programma, aan de televisiemedewerker Dick de Vilder ter hand gesteld, wel :ets bewezen. De heer De Vilder was medewerker aan het weekblad en de fouten kwamen letterlijk Ln dit blad. Dit kostte de heer De Vilder zijn ontslag. Ook voerde mr. Witteman nog aan, dat het weekblad fel gekant is tegen het huidige radiobestel en het monopolie van de omroep wil breken. De tegenpleiter, mr. Donath, verzeker de, dat bet weekblad geen gebruik maakt van de gestencilde voorprogramma's, maar alleen van eigen nieuwsgaring uit allerlei bronnen. Wat de heer Dc Vilder betreft: deze waa als medewerker van bet weekblad op Informatie uitgegaan en in Hilversum had men hem opzettelijk foutief ingelicht: dit was dus een fout in de nieuwsgaring, meer niet. Hij zeide voorts dat. nu de staatsse cretaris mr. Scholten in de fotokwestie in september ten gunste van het week blad heeft besloten en de omroepver enigingen daarbij op hun taak wees, de NTS het weekblad wél alle inlichtingen geeft. Wat het nadeel aan de omroep verenigingen toegebraoht, betreft, her innerde mr- Donath eraan, hoe KRO, VARA en AVRO in recente uitzendingen „gejubeld hebben over de stroom van nieuwe abonnees die zij voor hun bladen mochten noteren." Daarna kwam mr. Donath met zijn eis in reconventie. De president besloot tot uitspraak -p 2 januari, morgens om 10 uur. op 464 leiding Bach kunt u ook horen, om 8 uur de BBC-zender kiest. De cantate no. 41 iei gepreiset" wordt onder Karl Richter uitgevoerd door het orkest van het Bach Festi val en Duitse solisten. Een concert met werken van Mozart (Praagse symfonie), Britten en Brahms (3e symfonie) zoudt u kun nen beluisteren tussen 7.30 en 9.45 uur via de Duitse zender op 309 m. of 971 kHz. Hans Scbmidt-Isserstedt di rigeert het NDR-symfonieorkest. Programma voor morgen DINSDAG 22 DECEMBER 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s KRO; 7 00 Nws 7 16 Gram 7.30 V d Jeugd 7 40 Gram *1 'erwcglng 8 00 Nwa 1 8SO V d I 10 00 V d kle latje 1025 G; ers 10.15 Llcltt- n 10 35 Lichte 30 Gram 11 50 praatje 12 00 Mlddag- muz 11 00 Volman..HHBP Wok-nood ld ok 12.O3 M. tropolc ork en zang (verv) 12 50 Act 13 00 Nws 13 46 Zonnewijzer 13 22 I nat rum octet 13 40 Lichte mui 14 00 Bariton en piano 14.33 V d plattelandsvrouwen 14,45 Gevar progr 15 50 Gram 18 00 V d zie ken 16 30 Zieken!of 17 00 V d Jeugd 17 40 Bcuraber 17 46 Regcrlngaultz; Rijksdelen Overzet: Gesproken brief uit de Antillen door Henk Denncrt 18,00 Lichte muz 18 20 Poll praatje 18 30 Radio Volksuniversiteit: Drie grote figu ren uit de Mcsopotanlschc oudheid, door prof dr M A Beek Tweede lezing: Assur- banipal de minnaar van de schone kun sten 19 00 Nws 19 10 Act 19 25 Mcmojan- <lum 19 30 Gram 20 30 ln het begin schiep l 21 1 aarde, lezing 21 3 ïcertget 22» Boe kb esp r 22 30 Nws 22 40 De zult gij altijd bij U hebben, lezing 22 5( CeUto en piano 23 20 Pianorecital 23 56— 24 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. AVRO 7 00 Nws 7 10 Gvm 7 20 Grom VPRO 7 50 DagopenlYig AVRO 8 00 Nws 8 11 gcrrwljdlng 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 11 00 Pianospol 11 15 V d zieken 12 00 Gram 12.20 Regeringsultz: Larxlbouwrubr ;Dc agrartsah-soclalo voorlichting 12 30 Land- en lulnbouwmeded 12 33 Orgel en zang 13 00 Nws 13 15 Meded of gram 13 20 Lichte muz 13 56 Beursber 14 00 Cram 14 30 V d kind 15.00 V d vrouw 15 30 Meis jeskoor 18 00 De k rstvierlrvg van het Ko ninklijk gezin 17 00 V d kind 17.46 Lichte 18 00 Nws 18 15 Pianospel 16 50 Paris vous par.c 18 36 Gram 18 50 Hang het aan de grote lolok propaganda-actie 18 56 V d kind 19 00 Gevar progr 20 00 Nws 120 05 Lichte muz 20 25 Gram 3100 Ama- teursprogr 21 46 Viool, cello en piano 22 15 Joum 22 30 Nws 22 4o Orgeleonc 23 00 Voordracht 23.15 Jazamuz 23.56-2» 00 Nws Uleprogr NTS: 20 00 Journaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9