Medisch beroepsgeheim aangetast door gijzeling SRiEPERia? ZWITSALETTEN FA BLO COMMODORE WHITE shirts 15.90 Conclusie maatschappelijke werkers: Concessies van Euromarkt voor KLM-vliegtuigen Reklamepsychologie In kaasprijzen geen wijziging Keizerlij k lmwelij ksfeest iii Perzische hoofdstad Twee doden doordat auto invalidenwageii schepte Monument ter nagedachtenis Koreastrijders STAGNATIE IN GESPREK OVER KERNPROEVEN Nieuwe fase in broodoorlog 5 MAANDAG 21 DECEMBER 1959 Gelijk De spanning tussen de Verenigde Sta ten en Frankrijk heeft tweeërlei oorzaak De Fransen hebben groot gelijk, dat z\j het de Amerikanen kwalijk nemen zich inzake Algiers in de UNO van stemming te onthouden. En ook de woorden van generaal Twining munten niet uit door grote tact. Een dieper liggende oorzaak is. dat generaal De Gaulle afkerig is van de integratie van de grote strijdkrachten in NAVO-verband door Bonn en andere landen juist voorgestaan. De Gaulle werkt hard aan z'n grootste conceptie: een nucleaire striking force" in Frank rijk. Dit zou hem een onafhankelijkheid geven, die de Amerikanen bezwaart. De vrees van De Gaulle daarentegen is dat er nog altijd een mogelijkheid aanwezig is, dat de Amerikanen zullen trachten met de Russen tot overeenkomst te ko men, op kosten van Europa. Voor die vrees is minder reden nu de Amerikanen in de malaise van de Frans—Amerikaan se betrekkingen, zich meer en meer tot Bonn wenden, dat slechts één verlangen heeft: de Westelijke landen moeten om een herhaling van 1939 te voorkomen, bereid zijn tot het brengen van grote offer». dat. indie: hiei Wv zijn van Adenauer en uon houden, de Verenigde Staten niet te veel aan de Russen zullen toegeven. Integen deel, d£ gedachte aan een directe allian tie tussen Washington en Bonn duikt weer op, al geloven wij niet dat Eisen hower en Herter daarvan voorstanders zijn. Doch de koude oorlog van de Rus sen is zo in strijd met hun geproclameerd verlangen tot coëxistentie, dat men wel blind moet zijn om het gevaar te ontken nen. En het is dit gevaar dat van ouds her het cement van de NATO vormt. (Els. W eekblad). in sanfor en no-iron met Truonboord Elbe naar Honoloeloe Een sleepboot van de Amerikaanse marine, de Moctobi, sleept thans de Ne derlandse sleepboot Elbe naar Honoloe loe, waar het schip zal worden gerepa reerd. De Nederlandse sleepboot Clyde zal een van de twee ronddrijvende vlieg dekschepen op sleep nemen. De Canadese sleper Sudbury 2 zal de andere weg- Rode burgervader van Solo De communistische burgemeester van Solo, Utomo Ramelan, is volgens As- sociatctd Press geen tegenstander van Amerikaanse hulp in de vorm van kre dieten, omdat hij dit geld ziet als steun aan een Indonesië, dat onafwendbaar op Hij is een partijman in hart .en nieren en bestuurt achter zijn bureau met twee telefoons een gemeenschap van 300.000 Hoewel de geleide democratie van Sukarno een eind heeft gemaakt aan de verkiezingen en daardoor aan alle hoop op communistische verkiezingswinsten, het leger de grootste vijand van het gebleken, zijn de kansen ommunisme niet verkeken, lunistisohe partij heeft duizen den kernen in de kleinste dorpen en de abmste en smerigste stadswijken. Burge- verklaart, dat zijn par tij nog steeds veld wint en onzijdige waar- ijn geneigd dit te geloven. De itische partij bezet 17 van de 30 zetels in de gemeenteraad. Zij heeft geen krasse hervormingen gebracht, doch verbetert de wegen, gezondheid en soci ale toestanden. En zij heeft haar aanhang onder het overheidspersoneel versterkt. Ramelans vader heeft voor de Neder landse inlichtingendienst gewerkt Hij zelf studeerde rechten, sloot zich in de oorlog aan bij een partisanenbeweging tegen de Japanners en later was hij betrokken bij de opstand in Madioen. Zijn zuster is ge- d met de linkse chef-staf van de luchtmacht, Suriyadarma. De ANWB heeft de minister van ver keer en waterstaat met klem verzocht zo spoedig mogelijk een wettelijke ver plichting ip te stellen tot het voeren van een waarschuwingsteken door auto's, waarachter een aanhangwagen is gekop peld. Een vergadering van vertegenwoor digers van maatschappelijk-werkor ganisaties concludeerde zaterdagmid dag dat de gijzeling van mejuffrouw L. M. Geertsma. psychiatrisch-sociaal werkster, in feite aantasting van hel medisch beroepsgeheim is. De gijzeling van mej. Geertsma, ver bonden aan het medisch opvoedkundig bureau te IJmuiden, werd bij uitspraak van 17 december 1959 bevolen door het Gerechtshof te Amsterdam. Mej. Geerts ma had geweigerd, te getuigen in een civiele procedure. Vliegtuig botst tegen hangartwee doden Een viermotorig vliegtuig van het type Viscount van de Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia is vanmorgen bij een landing op het vliegveld van Rome tegen een hangar opgebotst. De beide Italiaanse vliegers die zich tijdens de oef en vlucht aan boord bevonden, kwa men om het leven. De vliegers oefenden een landing op de beide linker motoren en daarbij ver loren ze blijkbaar de macht over het toestel. Na de botsing vloog het toestel in brand. Het werd geheel vernield. Minister arresteerde bokskampioen Met de revolver in de vuist heeft de minister van justitie van de Nederlandse Antillen, de heer Ronoha J. Isa, de werk zoekende Curagaose bokskampioen mid dengewicht, gearresteerd, toen deze trachtte zijn werkkamer binnen te drin gen. De kampioen had dit reeds enige malen geprobeerd en was gewaarschuwd. Toen hij vrijdag zijn poging herhaalde om „een en ander recht te zetten", was de minister voorbereid en gewapend. Bij K. B. is te rekenen van 1 mei 1959 af. benoemd tot administrateur in vaste dienst bij het departement van defensie, mr. J. H. K van den Berg, thans referen daris in vaste dienst. Bespreking van lijst G DE MINISTERRAAD van de Euromarkt heeft te Brussel de gedachte aanvaard een bijzonderé regeling te treffen voor Nederland ten aan zien van de invoerrechten op intercontinentale vliegtuigen voor de K.L.M. Op aandrang van de Nederlandse delegatie onder leiding van de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, aanvaarden zij de gedachte, dat belasting van vliegtuigen met een gemeenschappelijk buitentarief in het bijzonder de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zou treffen, daar deze de enige is in de gemeenschap, die op commerciële basis wordt ge dreven. Zij wilden echter niet zo ver gaan, dat alle voor de K.L.M. bestemde vliegtui gen van het gemeenschappelijk buiten tarief zouden worden vrijgesteld. De deskundigen van de Europese com missie der Euromarkt zullen nu een op lossing zoeken. Bij de verdere besprekingen over lijst G (deze omvat de goederen, waarover men nog niet tot overeenstemming kon komen ten aanzien van het buitentarief) is ook de bescherming van de Italiaanse zwavelindustrie behandeld. Deze is on rendabel. Men wil nu een beroep doen op het sociale fonds en de Europese In vesteringsbank om de arbeiders dezer in dustrie en hun kinderen te herscholen, waarmede tien tot vijftien miljoen gul den nodig zou zijn, voor het geval, dat zwavel vrijgesteld wordt van buitepta- rief. De Italiaanse regering zou de helft hiervan voor haar rekening nemen. Ne derland f400.000. Voor rode wijn met 13% alcoholge halte '~'J het buitentarief vastgesteld op 174) De kopstukken van de publi citeit nemen in de Verenigde Staten niet meer genoegen met een antwoord op de vraag, hoe het publiek op een nieuw artikel, de verpakking of de methoden, waarop het aan de man wordt gebracht, zal reageren, maar achten het veel belangwekkender de aldus reageren. Deze ommezwaai van de Amerikaanse reclame Is op zichzelf belangwekkend genoeg, want inplaats van neuzen tellen wil men zich thans toeleggen op het analyseren van de menselijke gevoelens en overwegingen. Dat de reclame-adviseurs dit nieuwe aspect van hun bedrijf met de nodige bombast en snorkende „wetenschap pelijke" verhandelingen aan hun clientèle dat zijn dus de grote bedrij ven en al degenen die een reclame advies van node hebben verkopen, spreekt welhaast vanzelf. De zg. dieptepsychologie Is L— momenteel dan ook dê slagzin in de Amerikaanse publlciteitswereld en er is daar te lande welhaast geen reclamebureau of -afdeling denkbaar zonder de nodige psychologen, psy chiaters en alles wat zich daarvoor wenst uit te geven. Door gebruik te maken van de theorieën van Paw- low met zijn voorwaardelijke reflexen, van Freud en diens Oedipuscomplex, alsmede van tal van andere onder zoekers die gemakkelijk verteerbare verhandelingen over de menselijke ziel en de beïnvloeding daarvan heb ben geschreven, trachten de verko pers van de Amerikaanse Industrie niet alleen inzicht te krijgen ln de motieven die het publiek bewegen Iets niet of wel te kopen, maar willen zjj tevens middelen vinden om de tegenzin tegen een bepaald artikel te overwinnen. Niemand zal kunnen ontkennen, dat sommige kopstukken op dit gebied ln de loop der jaren inderdaad frappante resultaten hebben geboekt. (Waarbij we opmerken, dat ook in ons land sommige reclameadviseurs blijk heb ben gegeven hun vak uitstekend te verstaan, ongeacht het feit dat zij nooit of te nimmer hebben geschermd met de quasi-wetenschappelijke fan tasteden, die ln de Verenigde Staten opgeld doen.) Daar te lande vroeger enige zeepfabrikanten aan twee ver schillende „wetenschappelijke" recla mebureaus een onderzoek naar de motieven, die de mensen er toe leidden minder zeep af te nemen hoewel die zeep toch de llchaamsgeui teniet deed. (Amerikanen spreken in hun advertenties graag en veelvuldig over B.C. lichaamsgeur!) Het ene reclamebureau antwoordde hierop, da' het onderzoek had uitgewe dit TOCH IS HET ZO! lichaamsgeur in hel geheel niet wensei kwijt te raken en het heimelijk ah afweermiddel ge bruiken (waardooi zij zich dus op éér lijn stellen met eer bunzing), maar he: andere bureau be weerde, dat de fabrikant de llchaams geurbestrijdende eigenschappen vai de zeep moest handhaven. Door dez< twee tegengestelde meningen van d< dieptepsychologen moest de fabrikan de kerk ook maar in het middel laten en overgaan tot een neutras gestelde reclamecampagne. Dit geval van zg. wetenschappelijk onderzoek in de reclamewereld staal natuurlijk niet op zichzelf. Het ene bureau adviseert da afbeelding van een meisjeskopje op een bepaald merk bakpoeder niet te gebruiken, een ander bureau beval het warm aan. Een reclame-expert vond dat de laxerende werking van pruimen ln een reclamecampagne moest worden verwerkt, zijn collega was daar be slist tegen, enz. Na het voorgaande moeten we toch ook eens over de voorwaardelijke reflexen van Pawlow spreken. Daarover een volgende keer. 9 dollar per hectoliter, oplopend evenredigheid met het alcoholpercenta ge. Voor wijnen, die buiten de gemeen schap wordt geproduceerd zoals port, sherry, samos, wordt dit tarief 9 dollar plus 3 of 4 dollar, afhankelijk van het al coholpercentage. Dit komt neer op een heffing van 25 procent. De tarieven voor aluminium, lood, zink, papiercellulose, scheepsmotoren en auto-onderdelen assemblage zijn nog niet besproken. De ministers zullen eind januari of begin februari opnieuw bijeenkomen. Naar aanleiding van deze uitspraak kwamen zaterdagmiddag vertegenwoordi gers van een achttal maatschappelijk- werkorganisaties in Amsterdam bijeen De vergadering sprak unaniem haai ernstige bezorgdheid uit over de juris prudentie ten opzichte van het verscho ningsrecht, welke groot gevaar inhoudt voor de juiste uitoefening va schappelijk werk. Leden van de samenleving, die hulp nodig hebben moeten ongehinderd g< bruik kunnen maken van de diensten va- het maatschappelijk werk. Volgens de vergadering zal dit slechts het geval kun nen zijn indien de vertrouwelijkheid wordt gewaarborgd. Met alle begrip voor het feit d; goede rechtsbescherming een voi tige hantering van het verschoningsrecht vraagt, was de vergadering niettemin van mening dat voor de uitspraak van het Ge rechtshof een onjuiste afweging langen heeft plaats gevonden. In het onderhavige geval geldt dit te meer. omdat de beslissing betrekking heeft op een psychiatrisch sociaal werk ster. die haar functie vervult in voortdu rende samenwerking met en onder me dische verantwoordelijkheid van de arts. In feite dus een aantasting van het me disch beroepsgeheim, aldus de verga dering. De leidinggevende verantwoordelijkheid van de medicus zou onmogelijk worden indien zijn directe medewerkers tot het afleggen van getuigenverklaringen zouden kunnen worden verplicht. Ook in het algemeen, aldus de verga dering, dient voor het maatschappelijk werk een beroep op het verschonings recht mogelijk te zijn. Tot een definitieve uitspraak kwam de vergadering overigens niet. omdat de overtuiging bestaat dat de betrokken ministers aan deze kwestie bij zondere aandacht zullen besteden en ook omdat de nationale raad voor maatschap pelijk werk reeds een studiecommissie heeft ingesteld. Juist daarom wordt de uiterste dwangmaatregel, de gijzeling, ernstig betreurd. De noteringen van de kaasbeurs in Leeuwarden bleven vorige week geheel ongewijzigd vergeleken met die van de voorgaande week. De handel was kalm. De uitvoer naar Frankrijk is behoorlijk op gang gekomen, doch de prijzen die bij export naar Frankrijk gemaakt worden zijn niet zeer hoog. Er is geen prijsaf spraak en de onderlinge concurrentie groot. In West-Duitsland blijven de ii porteurs voorlopig nog zeer voorzichtig disponeren. Zij verkopen, voor ni ^aar, liever eerst uit. Naar Engeland ging deze week meer-kaas. De boterprijs bleef onv derd. Ondanks de heffing op uitvoer naar Duitsland van 75 at. per kg, werd deze week nog vrij veel naar Duitsland De melkproduktie blijft lijk boven vorig jaar. De laatst beschik bare cijfers van het C.B.S. geven aan dat in de week van 29 nov. tot 5 dec. door veehouders 82.688 ton melk aan fabrie ken werd afgeleverd. Dat is maar liefst 17 pet. of ruim 12.150 ton m< overeenkomstige week van vorig jaar. In diezelfde week was de boterproduktie 62 pet. en de produktie van 40+ kaas zelfs 71 pet. hoger dan vorig jaar. Er werd ca. 12 pet. minder volvette kaas geproduceerd. De koelhuisvoorraden boter blijven zeer laag. Per 5 december bedroegen deze 755 ton, dat is ongeveer het tiende deel van de voorraden op de komstige datum van vorig jaai FARAH'S BRUIDSTOILET VERZEKERD VOOR RUIM 150.000 GULDEN IN DE PERZISCHE hoofdstad. Teheran is vandaag het huwelijk voltrok ken tassen de veertigjarige sjah Mohammed Reza Pahlevi en de 21- jarige Farah Diba, de dochter van een kapitein van het Perzische leger, die onlangs haar studie in Parijs beëindigde om. zich op haar koninklijke toe komst voor te bereiden. Een vertegenwoordiger van het Parijse modehui® Dior, waar Faralh's bruids japon is vervaardigd, is naar Teheran gereisd om de bruidsjapon die voor ruim 150.000 gulden is verzekerd pre cies op maat te kunnen maken. De juwelen die de bruid vandaag zou dragen een met diamanten bezette kroon, een diamanten halssnoer en dia manten oorringen zijn door Franse en Amerikaanse deskundigen vervaar digd uit Perzische kroonjuwelen. Voorts is uit Parijs de bekende kapster Carita naar Perzië gereisd om het haar van de bruid vandaag te kunnen op maken Enige weken geleden, toen Fa rah in Parijs haar uitzet ter waarde Cariita reeds een nieuw kapsel voor haar gecreëerd. ken van Farah Diva toe te eigenen voor haar souvenir-gordel. waarin reeds haar van beroemdheden als prinses Gracla, de hertogin van Windsor en Brigitte Bardot is verwerkt. De Sjah heeft gisteren een persconferen tie gehouden, waarop hij verklaarde, zowel om monarchistische als om men selijke redenen ln het huwelijk te zul len treden met Farah. die zijn derde Sjah Mohammed vertelde dat een hu welijksreis naar het gebied van de Kas pische Zee zal worden gemaakt, dooh verder wenste hij geen bijzonderheden te geven. Voorts staat voor het volgen de jaar een officieel bezoek aan Paki stan op het programma en daarna be zoeken aan Spanje. Frankrijk, Zweden en Italië (met mogelijk een particulier bezoek aan de Olympische spelen). V het goede anker-horloge rU (lel op hef rode driehoekje) Burgemeester van Sleen geschorst De burgemeestbr van Sleen, de heei S. J. van R. is bij besluit van Gedepu teerde Staten van Drenthe voor een maand geschorst uit zijn functie, aan gezien gebleken is, dat hij in strijd heeft gehandeld met de normen van een be hoorlijk bestuur. De commissaris der Koningin heeft de heer G. Londo, bur gemeester va"h Westerbork, belast met de tijdelijke waarneming van het burge meestersambt in Sleen. Diefstal van f 20.000 In het kantoor van de N.V. Batavus rijwiel- en bromfietsfabrieken in Heeren veen is een bedrag van f 20.000 ont vreemd. Dit bedrag was bestemd voor uitbetaling van de weeklonen aan de arbeiders van de fabriek. Bij onderzoek bleek, dat de kluis, waarin het geld was opgeborgen, niet geforceerd was. Twee dames uit Dinxperlo, de 46- jarige mevrouw J. G. Jansen en haar 67-jarige buurvrouw, de weduwe G te Grotenhuis, zijn zaterdag in de vooravond om het leven gekomen door een verkeersongeval. Mevrouw Jansen was met haar inva lide buurvrouw die zij in een wagen tje voortduwde, op weg naar een zang uitvoering te Dinxperlo. Op de Ter- borgseweg. waar zij aan de rechterkan' van de weg liepen, werden zij van ach teren aangereden door een luxe wagen, bestuurd door R- R- uit Varsseveld. De dames waren op slag dood. Zondagavond zijn twee auto's op de Wouwseweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal frontaal op elkaar ingereden Als gevolg hiervan verloren twee mensen het leven. Zes werden zeer zwaar ge wond en één kwam met zeer licht letsel vrij. Een der wagens, rijdend in de rich ting Roosendaal, werd bestuurd door de 44-jarige Belg J. uit Essen. Naast hem zat de 51-jarige Nederlander A. eveneens uit Essen. Achter in de wagen zaten de echtgenoten van deze heren. In de andere wagen bevonden zich de drie gebroeders Jansen cn de heer Huygens uit Bergen op Zoom. De twee heren in de Belgische auto kwamen door de aanrijding om hel leven. Hun echtgenoten werden zw^ar gewond. Van de familie Jansen werden vier personen zwaar gewond en één1 licht gewond. In dc Marktstraat te Musselkanaal is zaterdag een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 70- jarige heer A. Klein Haneveld, oud-hoofd van de christelijke school te Musselka naal. De heer Klein Haneveld reed op zijn bromfiets in de Marktstraat en wil de van richting veranderen. Daarbij werd Zaterdagmorgen heeft de staatssecre taris van defensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, in dfe legerplaats Oirschot het monument onthuld ter gedachtenis van de militairen van Nederlands detachement, Verenigde Na ties, die in de strijd in Korea van 1950— 1953 zijn gevallen. Het gedenkteken werd vervaardigd door de beeldhouwer P. Roovers uit Heyen in Limburg. Het bestaat uit zuil, oprijzend uit een sokkel w: een urn is opgenomen met aarde var ereveld Pusan. Na de redevoeringen door de staats secretaris en generaal-majoor G. H. Christian volgde het ere-appèl en wer den kransen gelegd door luitenant-kolo nel, jhr. inr. M. W. C. de Jonge, adjudant van de koningin, namens H.M. de Ko ningin en prins Bernharddoor de staats secretaris, brigade-generaal Francis Hill, die tot de tweede US infanterie division heeft behoord, kolonel R. J. Hunt, mili tair attaché van de Verenigde Staten ir Nederland, generaal-majoor Christian er kolonel Chattelin. Terwijl de Konink lijke Militaire Kapel speelde, werden door familieleden der gesneuvelden bloe men bij het monument gelegd. Kolenvoorraad nam iets af De kolenvoorraden van de Kolen- en Staalgemeenschap zijn in november met 200-000 ton afgenomen tot 32-485-000 of 7-870 000 meer dan een jaar tevoren. De produktie was in november 20 miljoen ton (maand daarvoor 20-5 miljoen, vorig jaar 19-6 miljoen), in elf maanden 214-7 miljoen of 5-35 pet meer dan een jaar te voren. De produktie van ruw staal was in no vember 5-715.000 (vorige maand een. re cord van 5-98 miljoen, v.j. 4-58 miljoen), in elf maanden 57-5 miljoen of 7-8 pet meer dan een jaar tevoren. De orders in portefeuille waren eind september 12 mil joen tot walserijprodukten (v.m. 12-1, v.j. 9.43 miljoen). In de legerplaats Oirschot heeft staatssecretaris Calmeijer zater dag het monument ter nage dachtenis van de militairen van het Nederlandse detachement van de Verenigde Naties, die in Korea zijn gesneuveld, onthuld. hij gegrepen door een autobus van de maatschappij G.A.D.O. Hij kwam voor de wielen terecht en was op slag dood. Op het particuliere parkeerterrein van de Veluwse autodienst te Apeldoorn is zaterdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan het elfjarige jongetje A. M. G. Oosterwijk het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde toen de buitenchef van de V.A.D. de heer J. B. een bus wilde verplaatsen. Op het moment dat hij de bus achteruit reed moet het ventje zich er achter hebben bevonden. Toen de buitenchef het ongeluk ontdekte, bleef hij met een kledingstuk in de cabine van de bus haken, waardoor hij op het pla veisel viel, een been brak en een hersen schudding opliep. De 65-jarige landbouwer B. van der Veer te Brakel is zaterdag bij het over steken van de Van Heemstraweg onder Brakel door een hem achterop komende auto aangereden. Hij werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis gebracht waar hij is overleden. Loonsverbeteringen koopvaardijbedrijf en havenarbeiders Werkgevers, werknemers en vertegen woordigers in het koopvaardijbedrijf hebben overeenstemming bereikt over verwerking van de huurbijslag 1957 in het loon en een verhoging van het aldus verkregen loon met 6 pet ingaande 1 ja nuari i960 bij een contractsduur van 1 li- jaar. Dit resultaat is ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars voor gelegd. Inzake de collectieve arbeidsovereen komsten voor havenarbeiders, toezicht houders, technisch personeel en personeel ln de koel- en vrieshuizen in dc havens van Amsterdam en Rotterdam is overeen stemming bereikt over een verlenging voor twee jaar ingaande januari i960. Bij de herziening van deze contracten is op grond van de gedifferentieerde loon politiek besloten de huurbijslag van au gustus 1957 in het loon te verwerken en daarnaast de uurlonen (met inbegrip van de huurbijslag) per l januari 1960 met vijftien cent te verhogen. Voor zover in de havens niet ln tarief wordt gewerkt zal de toeslag, die hij een voorgaande wijziging werd vastgesteld, thans als tariefdervingstoeslag worden aangepast aan de nieuwe loonopbouw. Nadat de desbetreffende voorstellen ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars zijn voorgelegd, werd nader overleg met de Stichting van de Arbeid gepleegd. Guillaume Landré werd hartelijk gehuldigd Guillaume Landré is ter gelegenheid van zijn veertig-jarig jubileum als com ponist zaterdagmiddag gehuldigd in het Bumahuis te Amsterdam. De voorzitter van het huldigingscomité, prof. dr. N. R. A. Vroom, noemde Landré een scheppend kunstenaar die een'Mrij- zonder sociaal gevoel heeft. Namens vrienden en bewonderaars bood hij ^en verwarmingsinstallatie voor de woning van de componist te Amstelveen aan. Landré, die voorzitter is van „De club van honderd" ontving van de secretaris van dit exclusieve viscollege, de heer C. Brink, het gouden clubinsigne plus een kist sigaren. Voorts spraken nog de heer J. J. Lis pet, en Wouter Paap. Meningsverschil tussen geleerden in Genève DE GROEP geleerden uit Oost en West die in Genève drie weken bijeen is geweest voor het herzien van een uit 1958 daterend plan voor controle op ondergrondse proefne mingen met kernwapens, is het vrij wel over de gehele linie oneens. Dit betekent een ernstige tegenslag voor de al veertien maanden durende on derhandelingen over een verdrag voor het verbod van proefnemingen met kernwapens. De Russische geleerden weigeren de wetenschappelijke bewijzen van het Wes ten, dat ondergrondse kernexplosies veel moeilijker zijn te ontdekken dan het plan-1958 aannam, te aanvaarden. Zij verwierpen de Amerikaanse theorie, dat een kernbom beproefd zou kunnen wor den in een enorme ondergrondse grot, zonder aardschokken te veroorzaken die op lange afstand waarneembaar zouden zijn. Officieel zijn de besprekingen dn ver band met Kerstfeest voor drie weken opgeschort. Zij zullen op 12 Januari worden hervat. Er zal een rapport aan de regeringen worden uitgebracht Intussen wordt uit Glenridd-ing (Enge land) vernomen, dat Britse geleerden zaterdag 1.000 kg explosieven tot ontplof fing hebben gebracht in een 300 meter diepe loodinijn. Aan de oppervlakte werd slecht® een dof gerommel gehood. Maar instrumenten die in vijf luisterposten op afstanden van enkele honderden ipeters tot 65 kilometer waren opgesteld, regi streerden de veroorzaakte trillingen feil loos De explosie werd niet met kern materiaal veroorzaakt. De resultaten van het onderzoek worden naar Genève ge zonden. Vakexamens voor rijschoolhouders De stichting vakexamens auto- en mo- torrijschoolbedrijvcn (VAMOR), ccn exameninstituut dat is opgericht door dc ABAN, dc BBN, dc BOVAG cn de FNOP, hoopt omstreeks maart—april van het komende jaar klaar te zijn met haar voorbereidingen voor het examen voor autorijschoolhouders en instructeurs. Omstreeks die tijd zal de nieuwe rege ling van het centraal bureau voor afgifte van rijvaardigheidbewijzen ln werking treden. Een van de bepalingen van het reglement houdt in dat de rijschoolhou der of instructeur, die het examen goed doorlopen heeft, de rij-examens van zijn leerlingen mag bijwonen. De instructeur kan op vertoon van het diploma van de VAMOR bij het CBR een identiteitsbewijs, geldig voor één jaar, verkrijgen dat hem daartoe reent geeft. De houders van het identiteitsbe wijs verkrijgen nog meer faciliteiten van het CBR. Er zijn vele protesten gekomen tegen deze nieuwe regeling. Vandaag hielden rijschoolhouders en instructeurs, die be zwaren koesterden tegen deze nieuwe regeling een landelijke protestvergade ring in Utrecht De Haarlemse broodfabrieken en de Coöperatie Haarlem hebben besloten met ingang van vandaag aan hun klanten de oude broodprijs te vragen. Ongeveer vijf tien zg. kleine bakkers zijn van plan de broodoorlog voort te zetten en handha ven de huidige prijs. Zij verklaarden niet eerder te zullen overgaan tot verhoging der broodprijzen voor het zegelsystcem is opgeheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5