Gehele Rijnsburgse raad blij met sluitende begroting Langdurige discussie over het plan Ylietwijk Sinc/.s de oorlog niet noodlijdend Vrijwel allen willen Vliet tot Rapenburg dempen Discussie over honden, ratten en muizen Gemeenteraad van VOORSCHOTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 "VTET VOLDOENING en dankbaarheid boden B. en W. van Rijnsburg een - sluitende begroting-1960 aan. Met voldoening en dankbaarheid ook nam de raad daarvan kennis. Want in de algemene beschouwingen en de daaropvolgende re- en duplieken viel een zeer milde toon te beluisteren. De kritiek die er was werd verpakt in de vorm van suggesties en in vele gevallen zegden B. en W. reeds toe deze welwillend tegemoet te zullen treden. Vrij algemeen wenste de raad de demping van het stuk Vliet door te trekken tot aan het Rapenburg, waarop burgemeester Koomans ant woordde dat de besprekingen daarover reeds gaande zijn. Een belangrijk deel der redevoeringen was gewijd aan de woningbouw, waarbij de heer H. de Mooy in zijn algemene beschouwing de eenvormig heid der huidige huizenbouw kritiseerde. Bijzondere aandacht kreeg ook de suggestie van B. en W. de vergoedingen voor de bijzondere scholen niet meer „op te hangenaan uitgaven voor de Rijnsburgse openbare school, doch aan die van een aantal openbare scholen in met Rijnsburg vergelijk bare gemeenten. Zowel wethouder Kralt als wethouder Zandbergen zegde toe deze materie eerst in fr actiever band met de besturen der bijzondere scholen te zullen doorspreken, voordat hierover een voorstel aan de raad zal worden gedaan. Burgemeester Koomans leidde de de batten met een kort woord in, waarin hij 1960 kenschetste als een druk jaar Er zal 700.000 k f 800 000 geïnvesteerd worden, tengevolge waarvan de post on voorzien reeds ingedamd is van 34 412 83 tot ongeveer 8000- De heer H. de Mooy (a r.) sprak als eerste. Hij uitte zijn blijdschap over de verhoogde uitkering uit het gemeente fonds, zodat niet alleen de begroting i960 een gunstig beeld vertoont, doch ook de rekening 1958 en 1959 een klein batig sal do zal opleveren. Dit betekent, aldus de heer De Mooy, dat wij in feite na de oorlog nog nooit met tekorten hebben ge werkt, hetgeen een unicum is in Neder land. De begroting maant overigens wel tot voorzichtigheid. De uitgaven zijn zo laag mogelijk geraamd, de inkomsten zo hoog mogelijk, er is 15 000 rente van de kapitaalsdienst overgeboekt naar de ge wone dienst, zodat we in feite (gezien de tot 8000 geslonken post onvoorzien) maar nauwelijks met de hakken over de sloot zijn. Om baas in eigen huis te blij ven, had de a r.-fractie voorzitter daar Vergoedingen Met de suggestie van B. en W. over de vergoeding voor dc bijzondere scholen, kon de heer De Mooy zich, althans op dit moment, nog niet verenigen. Het bedrag van 5011 per leerling is zeker nog niet onrustbarend, als wij dit met net landelijk gemiddelde vergelijken. Hij betrok hier- oij ook, dat tot vóór de bouw van de nieu we open Dare school de kosten zoveel mo- :elijk werden gedrukt, waardoor de bij- indere scholen jarenlang een zware fi- inciele last te dragen hadden. Van de demping van de Vliet was de •ieer De Mooy niet zonder meer voor- gander, want een mooi stukje dorps- ohoon gaat teloor. Gezien de huidige <ntwlkkellng van het verkeer In de dorpskern, ging de heer De Mooy met de emplng echter akkoord. Hij suggereerde doortrekking tot aan iet „kippenbruggetje" bij dokter Van der Ier Laan. waardoor het éénrichtingsver keer geheel kan worden doorgevoerd Dit is niet alleen beter, maar op den luur ook goedkoper Nu straks het bejaardentehuis gereed komt en straten worden aangelegd, wordt te bouw van een nieuw raadhuis annex irgemeeester-secretaris-woning, steeds jrgenter. Daarom zoveel mogelijk spoed betrachten! Woningbouw De woningbouw is en blijft het moei- 'ijkste punt. De knikkers zijn op de knik- icrbaan verkeerd gerold en de huizen Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg komen 1000 duurder dan verwacht. De heer De Mooy drong aan op huizenbouw in de vrije sector en zoveel mogelijk pre- miebouw. De oprichting van de woningbouwver eniging Spinoza is een bijzonder geluk kige gebleken, waardoor veel woning nood is gelenigd. Niet juist achtte spreker echter, dat de helft van de huizen door Spinoza wordt toegewezen Deze verde ling is historisch gegroeid en was op die gronden alleszins behoorlijk en redelijk Maar het is de vraag of, nu het aantal woningzoekenden maar blijft toenemen, deze zaak op die wijze ook rechtvaardig is geregeld. Het dient overwogen te wor den of de gemeente geen groter deel toe wijzen moet. De heer De Mooy drong erop aan, de blik niet alleen op de Rijnsburgers te richten. Gezien de streek, waarin wij wonen, zal Rijnsburg in de toekomst on gekende mogelijkheden hebben. De ont wikkeling van de streek te volgen, zal ón voor de gemeente én voor de plaatse lijke bevolking, zeker voordelen geven. Met belangstelling zag hij In dit verband het aangevraagde E.Ti.-rapport tegemoet Wellicht zal dat rapport ons laten zien, hoe wij meevaren met de stuwende ont wikkeling in dit gebied. Nadat hij een lans had gebroken voor een betere verzorging der parken, wraak te hij de eenvormige bouwstijl die wordt toegepast. Hij vroeg zich af of hiermee moet worden doorgegaan. net laten meebetalen van de bewoners der Vinkenweg aan het verbeteren van hun straat mag formeel gezien juist zijn, toch Is het standpunt van B. en W wat dor. Vroeger was In de „polder" geen gas, elektriciteit en waterleiding. Toen was het daar wel sleeht wonen en nu zou men daardoor wel een pré mogen hebben. Bovendien Is In het verleden (demping Langevaart) ook een straatverbetering niet door de bewoners' betaald. Een eresaluut bracht de heer De Mooy aan de waterleiding-leiding, die als enige in Nederland een sluitende exploitatie heeft. Graag zag hij echter, dat de bejaar den en weduwen niet het volle vastrecht behoefden te betalen, aangezien zij zeer weinig water gebruiken. Ten slotte hoop te de heer De Mooy, dat B en W onder Gods zegen zullen kunnen regeren in het raam van de thans voorliggende begro ting. De heer W. L. v. d Gugten (CHU) noemde 1959 voor Rijnsburg een gunstig jaar. Ook hij drong aan op een afdoende 1 egeling bij de Vlietdemping. De beste plaats voor een zwembad, dat er zeer spoedig zal moeten komen, is het Dooie Gat. Een onhoudbare toestand is ook, dat vele slaapkamers slechts een enkel dakvenster hebben. In verband met brandgevaar zullen dit dakkapellen moe- worden. Voor onderhoud en aanleg plantsoenen Tempo De heer C. van Egmond zag het tempo an de woningbouw graag verhoogd Hij roeg zich af of de gemeente zelf geen huizen kan gaan bouwen. De riolering langs beide zijden va Vliet zal wellicht gevaair opleveren de huizen, d»e soms maar zo'n beetje tegen f/kaar aamhangen. Wellicht is plaatsing van een hoofdrvool in de Vliet ondier de water (bagger) spiegel en het leggen van twee kleinere riooltjes in de straten beter en goedkoper. Burgemeester Koomans repliceerde in illie betogen waardering te hebben ge proefd voor het B. en W. beleid. Hij was dankbaar voor de suggesties, die onder de ■ep zulen worden genomen. Er zit inderdaad weinig speling in de begrotingscijfers. De hogere instanties waarderen een reële begroting ephter De 50 vergoeding per leerling is nog niet onrustbarend, anders had den we al eerder maatregelen moe ten treffen. Het gemiddelde van soortgelijke gemeenten is thans ech ter behaald. In 1961 zal het bedrag per leerling ongetwijfeld nog hoger liggen. Wij willen geen discrimine rende maatregel nemen, doch menen dat de vereiste bijzondere omstan digheden wel aanwezig zijn. De suggesties omtrent het doortrekken an de demping tot het bruggetje bij dokter Van der Laan achtte de burge meester juist. De onderhandelingen op dit punt zijn nog niet in een stadium waarin nadere mededelingen kunnen worden ge daan. Het tempo van de woningbouw steekt gunstig af bij andere gemeenten. Het is de bedoeling eerst de Knikkerbaan vol te bouwen en daarna de gronden ach- r de Brouwerstraat te benutten Verdeling De verdeling van da woningwetwon in- n is gebaseerd op een overeenkomst et Spinoza, bij de totstandkoming waar in het verleden een grote rol heeft gespeeld. Zakelijk gezien is de redene ring van de heer De Mooy niet van grond ontbloot aanzien van de gemeente (plant soenen) heeft onze volle aandacht Wel t worden gezegd, dat de mentaliteit de bevolking in dit opzicht niet mee werkt. De burgemeester zag graag dat e inwoner van Rljnsbung zich hier- zou bemoeien. Voorts bestaat het plan verlriohtLngsornamenten aan be schaffen. Aan de restauratie van de to- wiil de gemeente 25 pet. bijdragen Rijk en provincie hebben tezamen slechts 50 pet. toegezegd. In een uitvoerige brief aan de betrokken instanties is de finan ciële toestand uiteengezet en gevraagd n verhoging van de subsidie tot 75 pet Het zwembad zal pl.m f 300.000 gaan kewten. Met een verwijzing naar het in vesteringsprogramma vroeg spreker zich al of die uitgave wel verantwoord is ■okkei OEGSTGEEST Ons Genoegen had mooie toneelavond De toneelvereniging Elckerlijck uit Sassenhcim voerde gisteravond tn het Patronnatsgcbouw voor de buurtvereni ging Ons Genoegen een blijspel tn drie bedrijven op „Potasch en Perlemoer met vakantie" door Jan en Johan Blaaser De voorzitter van Ons Genoegen, de heer Medendorp, sprak een kort woord van welkom. Hij sprak ook over het aanstaan de derde lustrum in i960. In de afgelopen laren zijn 42 toneelavonden gegeven; 15 maal is men met de kinderen uit geweest en 9 maal ls de ronde van Buitenlust gelopen. Hierna was het de beurt aan Elcker lijck. De lachspieren werden al heel gauw op de proef gesteld Potasch en Perlemoer, twee compagnons, en lncog- 11 to op vakantie, ontmoeten elkaar in een 'amiliepension aan zee. De ontsteltenis en de verwarring over deze ongewenste ontmoeting zijn groot. Temeer daar men" van elkaar dacht, dat „men" in het buitenland zat Na veel geharrewar en woorden, schikt men zich in het on vermijdelijke en als goede zakenmensen verloochenen zij hun aard niet, wanneer er iets te verdienen valt. Dit loopt echter verkeerd uit door een groot misverstand- Zo komen zij van het één In het ander. Maar dan redt oom Stein, de steen des aanstoots, de gehele situatie en toont zich hiermee een op-en- top zakenman. Zo komt alles nog goed Het stuk werd door alle medespelenden voortreffelijk gebracht. Geen voorrang verleend Gistermiddag omstreeks half zes ver leende de bromfietser J Z uit Warmond op het kruispunt Hazehoslaan Alkema delaan. geen voorrang aan een personen auto. bestuurd door J P B te Oegsi geest Vermoedelijk met een gebroken sleutelbeen werd de bromfietser het academisch ziekenhuis te Leiden voerd. Stmmi ia 't gmxio f Dm iiuw* Lmidtche et 10 orden gezocht voor de speeltuinver eniging 't Schaepweytgen Ter uitbrei ding van de recreatiemogelijkheden zag de heer Van der Gugten gaarne pen rol- schaatsbaan op de Knikkerbaan Onvoldaan De heer D v d. Mey (P v. d A :onnde zich dankbaar, doch niet geheel voldaan De onvoldaanheid betrof vooral Je nog in de lucht hangende regeling van de financiële verhouding rijk-gemeente Dit klemt temeer nu zulke grote bedra gen worden geïnvesteerd De demping van de Vliet wilde de heer Van der Mev doortrekken tot de Kerk «traatbrug, waardoor tevens een goede parkeergelegenheid ontstaat De stich ting van een zwembad is urgent, aan gezien de riolen in het Oegstgeesterka- naal worden geloosd en zwemmen daar dus verboden is De vuilnisbelt moet ver dwijnen. waardoor in die contreien een sportpark kan worden aangelegd met wembad. ijsbaan en tennisbaan In de Faas kan een stortplaats voor het huisvuil worden gegraven. Het uitgegra- voor demping van de Vliet worden gebruikt. Ue heer Van der Mev kon niet aan de gedachte ontkomen, dal B. en M zich bij de woningnood hebben neergelegd. Door vermindering van de woningwetbouw krijgen de jonge mensen uit arbeiderskringen een slechtere kans dan de beter gesitu- erden. betrt speuren Spr was nieuwsgierig naa stand van zaken ten aanzien van de grondkwesties Brouwerstraat, het ringsplan en de uitbreiding van de ge meentegrenzen. Het gevoel van onbehagen gold het voorstel van B en W de vergoe dingen aan de bijzondere scholen op de re basis te gaan berekenen Pas gaat de balans wat in evenwicht raken Als mede-bestuurder van de Openbare School zou spr. graag de oorzaken nemen van het teruglopen van het leer lingental aan die school tot 36. Het onderzoek van de vuilnisbelt bevindt zich nog in een beginstadium. De bouw van dakkapèllen zal worden gestimu leerd. De Rijnsburgse visie op de grenscorrecties is reeds lang be paald en deze materie zou ongetwij feld reeds lang zijn afgehandeld als men d'it apart had behandeld. Men wil deze kwestie echter niet los ma ken van de Leidse plannen en daar door is de stagnatie ontstaan. Het plaaitsen van de rioleringsbuiizen 'inderdaad dicht bij de huizen gepland, za' goed wonden bekeken. Wethouder T. Kralt bleek Financiën te verdedigen en wethouder Landbergen Openbare Werken. De heer Kralt stelde dat de woningnood in de laatste 10 jaar is verminderd. Voor de ergste gevallen is over het algemeen een oplossing gevon den. Overigens zijn de wensen van de raadsleden ook de wensen van B. en W De financiën zijn echter beperkt over de uitkering aan de bijzondere scholen zei de wethouder (en na hem wethouder Landbergen) zioh in partij-verband met de schoolbesturen te zullen verstaan. We moeten in ieder geval tot een gezamen lijke oplossing komen. Met dokter Van deir Laan zijn reeds onderhandelingen gevoerd. Wellicht zal deze kwestie op korte termijn tot een oplossing komen. „Buitenlanders*' Over het „importeren van buitenlan ders" merkte de heer Kralt op, dat Rijns- burg zijn karakter moet behouden, als „agrarische oase in een geïndustria liseerde woestijn". De zorg voor de eigen blijft vooral in verband met de woningbouw een eerste vereiste. De mid denstand in groot verband is meer gebaat welvarend Rijnsburg dan bij een groot Rijnsburg. Meer uitvoerig repliceerde wethou der Landbergen. De beslissing over de veranderde toekenningsbasis voor de bijzondere scholen ligt bij de raad. Uitgebreid stond spr. stil bjj de wo- nlnebouw. Dankzij de goede bedrijfs- ultkomslen Is er meer animo voor koophuizen. De gemeente heeft ge tracht dit te stimuleren. Gezien de vele aanvragen zal het wellicht nog enige tijd duren voordat de bouw van de 48 premiewoningen wordt gereali seerd. De gemeente krijgt geen ver gunning voor woningwetbouw of pre- miebouw. De verdeling der toegewezen woningen blijft een kritiek punt tot het tekort is opgeheven. Spr. wees er op dat het be stuur van Spinoza al vaak meegewerkt heeft moeilijke gevallen te helpen Er zijn inderdaad wel mensen die een wo ningwetwoning hebben, doch gemakkelijk voning kunnen kopen. Voor de bouw van bedrijfswoningen zal een mo- -lijkheid worden gezocht op de grond achter de Brouwerstraat. De doorbraak TulpenstraatKerkstraat kon door de onwilloge houding van één der huiseige- nog niet worden verwezenlijkt De wethouder deed een beroep op het be stuur van Het Schaepwevtgen te trach ten zelf een geschikt stukje grond voor een nieuwe speelweide te vinden. Een rolschaatsbaan op de Knikkerbaan be- verplaatsing hoort niet tot de onmogelijkheden Coöp. Boerenleenbank „RIJNSBURG" DE SPAARBANK VOOR IEDEREEN RENTESPAARGELDEN 01/ 0/ Dasel'iks •3/4/0 opvraagbaar Rente Jeugdspaarwet boekjes 3V4 plus 10 premie over de rente en het gespaarde bedrag. WIJ BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN LEIDERDORP Arjos over bezitsvorming Gisteravond vergaderde de A.R.J.O.S. in een der lokalen achter de Gerefor meerde kerk. Nadat de voorzitter, de heer G. Dompeling, de aanwezigen had wel kom geheten, sprak de heer C. Anker over bezitsvorming. Spreker behandelde dit in verband met de in voorbereiding zijnde spaarregeling, waarbij over maxi maal f 400,— na 5 jaar 20 wordt uit gekeerd, ofwel 4 extra rente. Hij wees erop, dat de regeling ontworpen is om inflatie te voorkomen en als opvoedende maatregel voor mensen die de waarde van het geld niet zo kennen; er wordt duidelijk zichtbaar dat met geld geld verdiend wordt. Hierna belichtte de inleider hoe de ver schillende partijen tegenover de regeling staan. Zo heeft de K.V.P. reeds bij de verkiezingen naar voren laten komen, dat zij het opvoedend karakter van een dergelijke regeling voorstaat. De P.v.d.A. zal over het ontwerp niet zo gestemd zijn, aangezien dan een van haar doel stellingen wegvalt, nl. het principe, dat het bezit aan de staat behoort. Bij het groter worden van de bezittende klasse verliest de P.v.d.A. meer bestaansgrond. De V.V.D. wil de inflatie sterk tegen gaan, aangezien vele van haar leden tot de bezittende klasse behoren. Tot slot sprak de inleider de hoop uit, iat de A.R., wanneer de regeling in de Kamer ter sprake komt. een kritische houding zullen aannemen. Kerstviering Ouderzorg Gisteravond vierde de personeelsver. eniging van de Steen- en kleiwarenfa- briek Ouderzorg en De Ridder in het dorpshuis een kerstfeest. De voorzitter, de heer G. J. Diseraad, heette de aan wezigen welkom, met name de direc teur, de heer C. Sweris en zijn echt genote Ds. J. P. Horinef las en vertelde over „De geboorte", ds. J. J. Dijk ver telde het Kerstverhaal en kapelaan Huis- man van Paroc,hie Meerburg Hoge Rijndijk sprak het slotwoord. Het kinder koor Ex Animo o.l.v. Herman de Wolff zong enige kerstliederen. De heer C. Grims was organist. Kerstavond van N.C.V.B. De afdeling van de Christen-Vrouwen- bond hield gisteravond in het Hervormd jeugdgebouw Eikenlaan haar laatste ver gadering in dit jaar, die uiteraard in het teken stond van het. naderende kerst feest. Voor de pauze werd de liturgie van de bond gevolgd; de dames Bleichrodt en Reyneveld hadden de leiding en de sa menzang werd aan de piano begeleid door mevrouw Kraaij-Donkers. Na de pauze declameerde mevrouw Honnef ge dichten. Mevrouw Groeneveld las een verhaal. Mevrouw Bleichrodt sloot de avond. Agenda raad RIJNSBURG Een HONDENPRAATJE tussen de heren F. Kralt jr., T. Kralt sr., dokter j Van der Laan en D. v. d. Mey, een weinig speelse discussie tussen de voorzitter en de heer D. v. d. Mey over de speeltuin 't Schaepweytgen en i een ratten- en muizenpraatje waren de voornaamste „gangen" van het menu, dat de raad van Rijnsburg bij de behandeling van de agenda ver orberde. De aanvulling op de Algemene Politieverordening met een bepa- ling over loslopende honden deed bij de heer T. Kralt jr. de vraag rijzen i wat kan worden gedaan tegen jachthonden. Dat bleek heel weinig te zijn als deze dieren „in functie" zijn. Dokter Van der Laan zag zich vaker be- dreigd door honden op het erf van de eigenaars dan op straat. Bij schade kan alleen een civielrechtelijke procedure genoegdoening geven. De bijdrage aan de stichting schooltand- verzorging Katwijk en omstreken lokte dokter Van der Laan de vraag, waarom iets dergelijks voor de Rijnsburg se schooljeugd nog niet is ingesteld. De voorzitter zei, dat het de vraag is of hie: een taak voor de overheid ligt. Hij achtt» deze materie thans in elk geval niet aar Subsidie De heer D. v. d. Mey wilde ove subsidie van f 45 aan 't Schaepweytgen niet verder uitweiden, aangezien het standpunt van de raadsminderheid ge noegzaam bekend mag worden geacht Wel achtte hij een uniforme regeling voor alle speeltuinen gewenst. Uit informaties was hem gebleken, dat vaak het toezicht voor rekening van de gemeente komt. De financiële last kan soms te zwaar worden. De burgemeester vond, dat dit in particuliere handen moet blijven aan gezien men hier anders een „full-time job" van gaat maken. Wethouder Kralt meende, dat het bestuur er goed aan zal doen een afwachtende hou ding aan te nemen In verband mei de voorgenomen demping van de Vliet tot aan de noodbrug. De Koningin Wilhelminaschool zal voor wat de ingebruikneming van een nieuwe tekenmethode betreft, worden benaderd in verband met de hoge kosten. De verordening voor plaatsing benzine- pompen werd ongewijzigd vastgesteld evenals de spaarregeling voor het ge- meentepersoneel. B. en W. kreeg mach tiging tot het aangaan van kasgeldlenin gen tot f 650.000. Floriade LISSE Ledenvergadering veiling H.B.G. De algemene ledenvergadering van de veiling H.B.G. stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. van Egmond. In zijn openingswoord ging de heer Van Dgimond het verloop van het aflgelopen seizoen na en stond hij achtereenvolgens sti'l bij de kwekerij en handel van da verschillende hoofd'gewassen. Het ls een moeilijk seizoen geweest, voornamelijk door de problemen „ziuur" en „bolrot" Het feit, dat er nagenoeg geen surplus is van zomengewassen, wijst er wel op. dat er een tekort was. hetgeen weer de hoge en soms abnormale hoge prijzen verklaart. Dat desondanks de va luta november op een bijzonder vlotte wijze is verlopen, is zeker een compli ment waard aan het adres van de export, die dit jaar tevens voor een overschrij ding van de f 200 miljoen-grens zorgde De jaarstukken over het boekjaar 1958' 1959. alsmede de voorgestelde winstver deling werden met algemene stemmen goedgekeurd. De omzet heeft bijna f 24 miljoen bedragen, hetgeen ten opzichte van het vorige boekjaar een vooruitgang van ongeveer f 4 miljoen betekent Na zeer ruime afschrijvingen op alle bedrijfsmiddelen, inbegrepen een tegoed- sohrijving voor de leden van l"/« van hun verkoopomzet, werd uit de nettowinst nog een bedrag van bijna f 100.000 bestemd voor extra afschrijving op de post em ballage Ten aanzien van het misbruik van vei- Ungfust hief de voorzitter in algemene zin een waarschuwende vinger op Het misbruik is in vele gevallen meer dan ergerlijk en nieuwe en strengere maat- onder lei ding van loco-burgemeester G. Schrama, in openbare zitting bijeen. Ver na het middernachtelijk uuf kon de voorzitter de vergadering, die een nogal onstuimig karakter'droeg, sluiten nadat hij de leden een goede jaar wisseling had toegewenst. Op één uitzondering na werden de punten van de agenda bijzonder vlot afgewerkt. Die ene uitzondering betrof de behan deling van het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouw grond in het plan „Vlietwijk II" aan de firma A. Brandwijk te Sliedrecht. Meer dan twee uren werd over dit voorstel gediscussieerd met als resultaat dat het z.h.st. werd aangenomen met de positieve belofte van het college dat ten aanzien van dit uitbreidingsplan de raad uitvoerig zal worden in gelicht zowel over het woningbouw-beleid in grote lijnen als over een aan tal details van het uitbreidingsplan. Terwille van de spoed die deze zaak eiste het college wilde de plannen vóór 1 januari 1960 in Den Haag indienen nebben de fractievoorzitters zioh voor he voorstel verklaard. De discussie over dit voorstel was ge ruime .tijd erg verward De leden hadden bij elkaar een groot aantal vragen gesteld waarop wethouder Dekker een in hei geheel niet of althans naar de mening 'an de vragenstellers een niet geheel jevredigend antwoord had gegeven De heer Dirkten noemde het voorste1 onduidelijk en niet rijp en zou het liefs' n een volgende vergadering, na betere nformaties. het opnieuw in behandeling ïemen De heer Tideman zag teveel ver- nippering in het bouwplan en was van mening dat de bouwkosten van de wonin gen gedrukt konden worden door minder •oorten en door meer van eenzelfde type te bouwen. De heer Pels Informeerde naai ie prijzen van de „eigen-bezif-woningen .n dit bouwplan. Hij vroeg of het college yog andere offerten had ontvangen dan van de firma Brandwijk Het college dien -ia te gaan, of het aantal van 12 woningen iat financieel „bewoonbaar" Is voor de woningzoekenden In Voorschoten is op te voeren Ook de heer Mol drong hierop aan Ovi •l«ei teleuri het geringe aantal woningen ui dit bouwplan dat beschikbaar komt voor de mindcr-draagkrachtlgen Wethouder Dekker zette uiteen dat van iet totaal van 650 woningen dat in Vliet wijk II geprojecteerd is nu ongeveer V» jedeelte zal worden gebouwd Dat kunnen nu eenmaal met uitsluitend woningwet- voningen worden De flatwoningen die ;en huurwaarde krijgen van mSximaal 110 per maand kunnen niet goedkope lan ten koste van de kwaliteit. De heer De Groot verklaarde dat zijn fractie moeilijk tot een oordeel over di' voorstel had kunnen komen en dat eigen- Ijk de ernst waarmede wethouder Dekkei iet voorstel had verdedigd, de doorslag lad gegeven Voorstel terug Bij het voorstel van B. en W tot hei /asta tellen van een verordening op de ïcffing en invordering vam een recht we gens het van gemeentewege onderhouden van de bij gemeentewoningen behorende gemeenschappelijke voerde de heer Van der Wilde het woord Het college was van mening, op grond van art. 275 der Ge meentewet, een vergoeding In de vorm van een retributie te kunnen vaststellen De heer Van der Wilde merkte op. dal lit een vrij onschuldige zaak leek. maar in wezen de grondslagen van ons volks- bestel raakte omdat de bevoegdheid in dit wetsartikel juist niet voor dergelijke zaken was gegeven. Hij stelde daarom voor dit voorstel terug te nemen, wat ook prompt gebeurde. Het gedeelte van het voorstel tot wijzi ging van het algemene ambtenarenregle ment betreffende de regeling studieverlof had niet de instemming van de heer De Groot. In het verleden gaven B en W ui bepaalde gevallen studieverlof. Nu zou het een recht van de ambtenaren worden Ook de heer Dirksen kon zich hiermee niet verenigen. De heer Fortanler ver klaarde, dat zijn fractie met moeite me' dit recht akkoord kon gaan. Met de stem men van mevr. De Waalmalefijt en de heren De Groot, Van der Wilde, De Graaff, Dirksen en Tideman tegen, werd het voorstel aangenomen Zonder hoofdelijke stemming werd het •oorstei tot het beschikbaar stellen van -en krediet van f 2.580 950 voor het bouw rijp maken van en het leggen van dienst- cidingen in het bouwcomplex „Vlietwijk U" aangenomen. Dc heer Fortanler herinnerde aan een litspraak dat de schadeloosstelling aan Ie heer Lekkerkerker rond was, en kon iit niet rijmen met het nu opnieuw gaan oraten over schadeloosstelling. De voor zitter zei dat dit moreel en juridisch we' /erplicht was. Over het vaststellen van ieze schadeloosstelling ls nog een voor ste] te verwachten. Het voorstel tot verkoop van bouw grond In complex „Vlietwijk II" aan de firma Gebr. G en P. Niersman tegen dc orijs van f 28 per m2 ontmoette geen be 'waren Op een vraag van de heer Pels ieclde wethouder Dekker mede, dat de orijs van deze 50 woningen, die gebouwd zullen worden met toepassing van be« Besluit Bevordering Eigen Woningbezit ongeveer 16 a 17000 gulden zal bedragen Zonder discussie werd besloten een bij lrage te verlenen in een eventueel na- ielig saldo van een door de schaakvereni- ring „Voorschoten" te organiseren jeugd- •chaakwedstrijd, tot een maximum van 150 regelen worden dan ook met spoed voor bereid. Nieuwe winkel De heer N. de Kuijper heeft zijn olï'dei wetse winkeltje in de Kanaalstraat ver vangen door een moderne zaak in dc Hyacintenstraat. Kerstwijding Woensdagavond 8 uur wordt in de Chr Geref. kerk een kerstwijding gehouden waaraan medewerking verlenen ds D H. Biesma, de sopraan OverduinAan geenbrug, de tenor Van Eijck, de gemeng- ae zangvereniging Alles ter ere Gods" onder leiding van de heer J. Arnoldus de declamator C. Spaanderman en de jrganist P. Overduin. WARMOND Gemeentebegroting zonder verrassing Voorzien van een uitvoerig begeleidend schrijven hebben B. en W. de raadsleden de gemeentebegroting voor 1960 aangebo den. In feite betreft het hier een soort „vierde druk" van de begroting voor 1957, zo weinig veranderingen zijn er sindsdien aangebracht. Dit is niet de schuld van B en W.. die het zelf jammer genoeg vin den, dat de gemeente van rijkswege de gelden worden onthouden, nodig voor de Warmond toebedachte recreatieve taak in de Randstad Holland. Het geraamde tekort bedraagt f 35.914,19 211,82 minder dan het voor dit jaar geraamd tekort). B, en W. willen hieruit, zij het met de nodige reserve, concluderen, dat aan een periode van steeds stijgende begrotingstekorten een eind is gekomen De raming voor de ge wone dienst ligt met 715.103 71 ruim t 30.000 hoger dan vorig jaar De moge lijkheid om in 1960 nieuwe kapitaalswer- ken tot uitvoering te brengen, is geheel afhankelijk van de financiële middelen, die hiervoor beschikbaar worden gesteld Er zal naar worden gestreefd het be schikbare contingent woningwetwonin- mogelijk te realiseren in 1960. 1 premiewoningen, vooral ten 1 plaatselijke woningzoeken den gestimuleerd. De bouw v behoeve v De begroting voor het waterleidingbe drijf sluit zonder voor- of nadelig saldo J eugd verkeersbrigadiert jes geïnstalleerd Ook In Warmond wordt het gevaarlijki dartelen van de jeugd voor en na afloop der schooluren aan veilige banden ge legd dank zij de instelling van een jeugd verkeersbrigade De burgemeester Installeerde gister middag dertig hrigadiertjes tijdens eer bijeenkomst, die in 't Trefpunt werd ge houden onder leiding van de heer -I Vervloet, postcommandant der rijkspoli tie. De burgemeester wees de in uniform gestoken brigadiertjes op hun belangrii ke taak, die ook bij minder gunstig wee- stipt moet worden vervuld. Hij dankte allen, die hebben meegewerkt aan He in •telling van de jeugdverkeersbrigade Tafeltennisnleuws Steeds Vooruit heeft een goede compe- titieweek achter de rug. Het damesteam speelde in Hazerswoude tegen Avanti I gelijk met 5—5 en het eerste herenteam bracht het tot een zelfde stand tege het sterke Wilhelmus III te Voorburg Komende week wordt niet gespeeld e VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepos worden verzonden De data, waarop d< jorrespondentie uiterlijk ter post moe rijn bezorgd, staan achter de naam var het schip vermeld Argentinië: ss Alcor 20/12; Australië ss. Overijsel 22/12Brazilië: ss Alcor 20/12, ms. Waterland 20/12, ss Paraguay Star 22/12; Canada: ss American Gunnet 10/12, ss Black Heron 22'12; Chili: via New York 22/12, Ned Antillen: ss Triton 11/12; Ned Nw-Guinea: ms Wonosobo 12/12; Nieuw-Zeelandms. Ceramic 22-12. Suriname: ms. Nonnda 22 12, Unie van Z-Afrika en Z W-Afrika: ms Edinburgh Castle 2012; Brits Oost-Afrika: ss Europa 22/12. Mooy wat hoog. Wethouder Kralt deed uit de doeken van hoe eminent belang de Floriade voor Rijnsbürg is Tegen de verordening inzake ratten- en muizenbestrijding had de heer De Mooy eveneens bezwaar aangezien deze zeer diep ingrijpt in het eigendomsrecht. In ieder geval moet worden vastgelegd dat i eventuele schade wordt vergoed. De burgemeester vertelde, dat dit laatste reeds in andere wetten is vastgelegd. Dokter Van der Laan wilde de eigenaars der gronden waar vergif wordt neergelgd, ingelicht zien. De burgemeester zegde toe, dat de man die de bestrijding zal verzor gen, aldus zal worden geïnstrueerd. Wethouder Zandbergen wilde hieraan middels publikaties bekendheid geven,' doch dokter Van der Laan handhaafde zijn standpunt, dat een en ander in de verordening moet worden opgenomen. De burgemeester zegde toe een goede re- dactie hiervoor te zullen zoeken. ,i De stichting van een fonds jubileum, geschenk waterleidingbedrijf in verband met het 50-jarig bestaan van deze instel-! ling ondervond geen tegenkanting. Na behandeling van de gemeentebegro- de begroting waterleidingbedrijf werden nog enkele wijzigingen var begroting 1959 goedgekeurd. VALKENBURG Komt hier een chr. besturenbond? In de kringen van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond, de Chr. Bedrijfsgroepen-1 centrale en de Ned. Chr. Bouwvakarbei ders is in Valkenburg de vraag wel eens opgeworpen, of het misschien wenselijk zou zijn te komen tot een plaatselijk» 1 Chr. Besturenbond. Gisteravond kwam men in zaal D«; Vries bijeen om over deze zaak te spre ken. Na een openingswoord van de heer Jac. Korpershoek. diie de leiding van de vergadering had, kreeg de heer Van Leeuwen, districtsbestuurder van het C.N.V. het woord. Deze begon met de opmerking, dat het hoofdbestuur uitein delijk de beslissing za-l nemen, of de op richting van een besturenbond urgent is. Het doel zal steeds moeten zijn en blij ven: de beginselen van het C.N.V. uit te dragen Ln woord en daad. Er is in de organisatie een groep oude ren die gegrepen is door de roeping de maatschappij de naam van Jezus Christus uit te dragen. Zij zijn in vroeger dagen opgebotst tegen zoveel onrecht vaardige dingen, dat zij zich met enthou siasme en bezield door een heilig vuur in de strijd hebben geworpen. Een andere groep heeft gezien, dat er een grote mate van rechtvaardigheid bereikt is- die daar om behaaglijk en rustig blijft. Een groep jongeren weet van de vroegere strijd alleen van horen-zeggen; omdat het nu zo totaal anders is geworden, voelen ze ook n-iets meer voor christelijke organ'isa- Gelukkig is er, volgens spr., ook een groep van jongeren, die hun schoudert blijven zetten onder het werk van het C.N.V. Het aantal schakeringen is dus nogal groot. En nu meent de heer Vi Leeuwen, dat de noodzakelijkheid vi een Chr, Besturenbond alleen tot gelditig mag komen, als men de zekerheid heeft, dat mer In de plaatselijke afdelingen de moed en de trouw zal kunnen opbrengen om de -beginselen van een chr. organi satie uit te dragen. Nadat de districsbestuurder zich op de hoogte had gesteld van de stand van zaken in de Valkenburgse afdelingen zal hij een rapport maken en pas daarna zal men een beslissing over deze zaak kun nen verwachten Kcrkeraadsvcrkiczlngen De lidmaten van de Hervormde Ge meente kwamen bijeen voor de verkie zing van twee diakenen. De heren Jac. van der Meij en H de Wit waren niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden de heren B. Kuyt en L. Rhijnsburgei Bzn. gekozen Reeds eerder was bekend gemaakt. dat de ouderlingen P. Keroers- hoek en B. Dubbelaar en de ouderling- kerkvoogd Joh. v. d Meii bij enkele kan didaatstelling waren herkozen. SASSEIMIEIM Agenda gemeenteraad Woensdag 8 uur komt de gemeenteraad bijeen. Agenda: vaststelling maximum-De-' drag aan vlottende schuld in i960; vast stelling maximum-krediet in rekening- courant over i960; voorlopige vaststelling rekeningen bedrijven over 1958; goedki ring rekening Burgerlijk Armbestuur over 1958. voorlopige vaststelling gemeen terekening over 1958; voorlopige vaststel ling kosten openbare lagere school over 1958; vaststelling vergoedingen ex art. 101 L.O Wet 1920 over 1958;" vaststellint vergoedingen beloning vakonderwijzers bijzondere scholen over 1958; medewer king voor uitbreiding kleuterschool aan de Charbonlaan. medewerking voor voor-, zieningen RK jongensschool; verhoging krediet voor stichting De Visserschool u.l.o.; krediet voor verplaatsing nood- school naar De Visserschool u.l.o.; verho ging kindertoelage en -bijslag gemeente- oersoneel, verhoging voorschot stich- tingskosten 82 woningwetwoningen ach ter Acacialaan; bezwaarschrift straatbe lasting F Boot; verpachting weilanden aan de Kooilaan; overnemingen om niet gedempte sloot op sportveld, voorschrif ten betreffende aansluiting gasinstallaties wijziging A P V i.v.m streekwoonwagen kamp; financiering 18 eigen woningen in Bijdorp; overneming grond voor aanleg straten in Ter Leede-Noord; beschik baarstelling krediet voor bouw 26 wo ningwetwoningen, verkoop gedeelten vao het Industrieterrein; aanleg ijsbaan. Vrouwenbond De Ned. christen-vrouwenbond afdeling Sassenbeim houdt dinsdag 22 december een kerstavond in He' Bruine Paard Mevrouw Brandenburg zal een kerst verhaal vertellen en er zal een deel» matorium worden uitgevoerd getiteld: ,Het licht der wereld", onder leiding an mevrouw Gordijn en met mede werking van enige leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6