Het in kerstlied klinkt rij der eeuwen de Bij Leiderdorpse brug anno 1890 Het Zoldertheater hielp mee Minerva te herbouwen Werken van Sierk Schroder en Amerikaanse grafiek nieuwe leidsche courant zaterdag 19 december 1959 Agenda voor Leiden Vrijdag Restaurant Van der Heijden, Breestraat I 85 8 uur: Ledenveng. Ned. Handolsreizi- gersvereniging. Gebouw Levendaal 103, 8 uur: Ned, 1 Christen Vrouwen Bond, Kerstavond. I Schouwburg, 8 uur: Zoldertheater met fragmenten uit toneelwerken van Moliè- re, Schnitzler, Synge en Tsjechow, voor brandfonds L.S.C. Oegstgeest, Patronaatsgebouw. 8 uur: Toneelver. Blckerlyck uit Sassen- heim met Potasoh en Perlemoer met va kantie. voor buurtver. Ons Genoegen. Zaterdag I Stadsgehoorzaal, 8 u.: Residentie-Orkest voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Conservatorium- j toneel uit Oostende. Oosterkwartier Borneostraat, 8 uui tentoonstelling duivensportver. L.P.C. Gymnastiekzaal Pieterskerkgracht,*7.L. uur: turnkringkampioenschappen Leiden en omstreken. Gebouw Prediker, 8-10 uur: toneelavond Adventkerk Gemeente Leiden. Zondag Luxor-theater, 10.30 uur: bijzonder Kerkewerk Hervormde Gemeente, te gelegenheid van het kerstfeest. Maandag I Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Zuiderkerk, 8 uur: interkerkelijkt contactcommissie voor het evangelisatie werk, sprekers dr. P. L. Schoonlieir (Herv.) en ds. C. van der Weele (Ch: Geref.), zang van Ex Animo, Fr. va I der Reyden orgel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: studenten-mi aiekvereniging Sempre Crescendo. Trouwzaal stadhuis, 8.30 uur: bespre king voor bevolkingsonderzoek op tu- berculose te Leiden. Kerk Oude Vest, 8 uur: chr. toneel- I groep Imperium mot „De ster van Christen-V rouwenbond. LEIDERDORP: Hervormde kerk, 8 u. adventconcert. Remonstrantse kerk, Hooglandse kerk- gracht 23, 8 uur: kerstspel „In die da gen" van Dorothy Sayers" (gratis toe gang). Dinsdag Het Gulden Vlies, 2 uur: kerstmiddag afdeling Leiden Ned. Ver. van Huis- Ook wij moéten zingen Donderdagavond al loven wij in Leiden Gods licht, Gods vrede, God zelf opwekking! Gebouw Prediker, 8 bijeenkomst Volle Evangeliezending. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Com. die met „Principes" voor K. en O. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Leger des Heils Hooigracht, fi tot 7 en half 8 tot half negen: uitreiking kerst pakketten. Ambachtsschool Haagweg, 3.30 u scheid G. A. Baljeu, leraar schilde Gebouw Levendaal 1, 2.30 en 8 Stichting commissie voor huishoudelijke cn gezinsvoorlichting, maken van kerst stukjes. Geref. Jeugdhuis, 2.30 uur: kerstviering bejaarden. Woensdag Aula academisch ziekenhuis, 12.45 tot 1-30middagpauze-kerstbijeenkomst. Gebouw voor chr. belangen Oude gel, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemis tenvereniging Door Eendracht Verbon den. Wijkgebouw Rehoboth, 2.45 tot 6.30 u.: adventsviering bejaardensocicteit. Kamer van Koophandel, 2.30 uur: le denvergadering. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Principes". OEGSTGEEST: kantine M.E.B., 7.30 uur: kerstbijeenkomst voor kinderen, zang van Leidse Sleuteltjes. LEIDERDORP: grasveld bij Herv. kerk, 7.30 tot 8 uur: volks-kerstzang (bij ongunstig weer in de kerk). Donderdag Voor de kerstnachtdiensten: zie de kerkdienstenlijst van woensdagavond Stadhuisplein, 8.20 tot omstreeks 9 u kerstzang. OEGSTGEEST, Wilhelmir.apark, 7.45 tot 8.15 uur: kerstzang. Films 1 9.15 uur): Een huis i 9.15 uur): Some like 9.15 uur): De trots en de hartstocht (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Rio Bravo (14 jaar)- Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gij zult niet begeren (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 cn 9.15 uur): De ge bochelde (14 jaar), Studio (2.30, 7 e: vol herrie (18 jaar) Trianon (2.30, 7 e it hot (18 jaar). Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto's P. H. de Goede, tot en met 30 januari. Lakenhal: aquarellen en tekeningen van S. Schroder, tot en met 18 januari. Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari I960. Auberge Frangaise Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. Mnsea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere leugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfathers-hulsje Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg i: elke dag geopend van 8-30 tot 12-30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot u Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol balf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 tlke dag algemene studiezaal en ultleen- bibllotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag), Contactbureau voor afgestudeerden Papenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van J tot 4 uur. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 e'ke dag algemene studiezaal en uitleen ifdeling, geopend van hall tien tot half 8, op zaterdag tot 5 uur. kerstgebeuren spelend in de kerk wordt gevierd en daarbij de troop wordt gezongen: Hodie cantandus est (heden moet Hij worden bezongen), dan zijn wij waarachtig niet bij de oorsprong van het kerstlied. Als wij, nadat, eenmaal Advent is aangebroken en Kerstfeest nadert, wanneer de „licht-tijd" in huiselijke kring bemerkbaar wordt, misschien vertrouwde boeken te voorschijn halen en samen, aarzelend eerst, maar straks met overgave, oude kerstwijzen zingen, dan scharen wij ons weer in een lange rij van eeuwen. En als wij de avond vóór Kerst gehoor geven aan de op roep „Komt allen tesamen" en ons begeven naar het Stadhuis-plein in Leiden om daar gezamenlijk kerstliederen te zingen met begeleiding van het carillon, dan is dat wel een vorm, die jong is in onze ogen immers het is pas voor de derde keer, dat dit geschieden zal), maar het is een vie ren van Kerstfeest, dat ook al vele eeuwen oud is. U las verleden week, hoe de klokken bij Kerst horen en oproepen: ..Kerst komt". „Ring out the false, ring in the true, Ring in the thousand years of peace, Ring in the Christ that is to be" =chreef Tennyson in een beroemd vers („luid de leugen uit, de waarheid in; luid in een duizendjarig rijk van vrede; luidt Christus in, die zijn zal"). Maar daarvóór nog is de kerstzang. Het eerste kerstlied op aarde, zo is wel gezegd, was het loflied der engelen, dat het kerst-evangelie van Lucas weergeeft: „Ere zij God in den hoge". Woorden, die tegelijk het diepst wezenlijke van het Evangelie weergeven. In de oud-christe lijke kerk zijn het daarnaast de lofzang van Maria, van Zacharias, van Simeon en het Ave Maria, die wel met kerstfeest zijn gezongen. De Kerk toch verhaalt, dat reeds in de tweede eeuw in de nacht van de ge boorte (die dan nog niet op 24-25 de cember is gesteld) plechtig 'de engelen zang wordt gezongen: in de vierde eeuw zingt de aileluia-zang als „golven van de zee" (Ambrosius) en dan al is er de op komst van nieuwe kerstliederen, uiting van geloof en jubel om het geschenk, dat Kerstfeest is. „Want in ons midden is het nieuwe (jonge) Kind geboren, god delijk boven alle eeuwen (of: van eeu wigheidsher)", naar een lied uit de zesde eeuw. En een lied uit de vijfde eeuw is heel lang wijd verbreid geweest: A solis ortus (van de opgang van de zon tot de de wereld: laten wij Christus Heel oud Ja: het zingen met Kerstfeest en het bezingen van God en van Christus is héél oud. Vreugde en lof mengen zich in het zingen van de kerk. Betekent Kerst feest niet, naar alle waarschijnlijkheid, „Christus is gezonden"; Noël „goede boodschap" of „geboorte": Yul verwij zing naar de vóór-christelijke elementen in de Kerst-viering „feest van het licht, de zon?" Maar waarlijk is het niet tot de Iverk beperkt gebleven. Oeroude berichten ipreken van de gastvrijheid, die er met Kerstfeest is; de goede gaven, speciaal armen; de open deur voor de mdeling; maar daarbij: de d3nk aan God en naast spelen en verhalen: mu- cn zingen. Aan de hoven de min strelen, langs de huizen de kinderen, ook de studenten, de scholieren: „Puer nobis natus est" „een Kind is ons geboren". Eeuwen vergaan, het kerstzingen blijft. is het dan, als in de middeleeuwen het mysterie-spel, het kerkelijk drama opkomt. Al heel vroeg is in de kerk de kribbe voorhanden: bij het altaar (weet dat héél oude afbeeldingen de krib als altaar tekenen?) Dan, in de tiende, elfde eeuw ontwikkelt zich het spel. Het kon zijn, dat u ook de aankondiging Gabriel hoorde, maar zeker warer in alben, witte gewaden, geklede geestelijken, die de herders (ook geeste lijken) toezongen: „wien zoekt gij, her ders (Quem quarite) in de kribbe? zegt ons!" „Christus, de Verlosser Heer, gelijk een knaap, in doeken ge- ikkeldHier is het kindje, met Maria, ijn Moeder. Alleluia, nu weten wij zeker, dat Christus is geboren. Zingt daarom uid, verkondigend met de profeet: (koor) ,Een knaap is ons geboreneen Kind Dns geschonken" Als slot van dit, eerst ?envoudige, later steeds meer uitgebrei de, spel het Te Deum laudamus: U, God, loven wij. Doch dit mysterie-spel was alleen mo gelijk, doordat het lied van de Kerk zich ontwikkelde: op de melodie van of alleluia ontwikkelde zich het kerkelijk kerstgezang van deze dramati sche vorm: een troop. Liederenschat ar meent u niet, dat alleen deKerk het kerstlied ontwikkelde of ook alleen amatische vorm. Gaandeweg eigen de het volk zich dit kerstlied toe en hoorde men naast het Latijn van de Kerk de volkstaal. Eigen kerstliedjes DS. MACKENZIE kerst-zingen werden gezongen, gespeeld en gedanst. Een samengaan van kerkelijke en volks ontwikkeling, in welke laatste de gees telijkheid ook een aandeel had. Maar de kerstzang is blijkbaar zo in de huizen en op straat gekomen, dat gaande weg een schat van kerstliederen, carols, noëls is ontstaan. De Hervorming kwam: het kerst lied bleef. Nieuwe wijzen en woor den werden toegevoegd aan de rijk dom van oudere datum. En het is voortgegaan. De tijden veranderen, de samenleving wordt intenser, rui mer. Het kerst-zingen blijft. De men sen willen hun dankbaarheid zingen om wat geschonken wordt. Er ver andert niet eens zo veel in omgeving en aankleding. In de kerk is het mysterie-spel van Kerst verdwenen: verboden. Niet meer wordt het gebeuren gespeeld en gezon gen, omgeven door klaroenen en trom petten, harpen, luiten en fluiten. Maar het kerstlied krijgt zijn plaats in de gro tere kerkmuziek van de meesters van latere eeuwen: Scarlatti, Corelli, Bach, Buxtehude, Daquin en zoveeNanderen. Onder het volk, in de huizen, is het gebleven: zingen met Kerstfeest. Velerlei leisen en liederen ontstonden. Simpel, schilderachtig, verhalend, getuigendal tijd uit liefde tot wat in Kerstfeest is gegeven. Soms zijn wij, Nederlanders, bevreemd om de liederen van andere volken. De Zweedse kerst-dansliedjes, de Franse pastorales, de 'Engelse gezellig heid; maar ze zijn er naast en met de zuivere en edele zang. Dat is trouwens een ander aspect; welke liederen wij zingen. Het zingen is er. Het is er, zo als in het Duitse Quempas (Wien de her ders loofden") in de kerk te middernacht: :ne lied na het andere, de hele kerst geschiedenis langs. Het is er. eenvoudig iet een enkel lied, dat vertrouwd Meer zingen Wij zingen met Kerstfeest. Omdat dingen zijn, die ook ons, mensen van deze "jd. zó aanspreken, dat wij moe ngen. Vreugde en lofzang. Door zingen voelen wij ons erbij betrokken, we er dichter bij. Eigenlijk moi veel meer zingen. Als eenmaal de lichttijd is aangebroken, op de markt en e winkels het vol is met kerstver- ig, de bomen: dan is het tijd om de liederen te zingen. De oude vertrouw en ook onbekende. Van het advents- I „Kom nu, der volk'ren Heiland" het „Nu zijt wellekome". Zingen, om Kerst nader te komen, en te vieren. Zing van het gebeuren, zing van het licht, zing van de vrede, zing van God! Wij komen ook dichter bij elkaar. Kerstfeest gaat leven. Dan gaan wij ook weer, als in vroeger eeuwen, daarbuiten samen komen. Komt allen tezamenDe klokken luiden Kerstfeest in. Wij luisteren en komen. Dan zingen wij en, verheugd van harte. Zingen de verbinden wij ons cn ontvangen tezamen: „Christus is geboren". Ds. J. Th. Mackenzie. Oud-leerlingciiavoiid van de Leidse-Houtscliool Oud-leerlingen van de Leidse-Hout school hadden gisteravond in een der lo kalen van het schoolgebouw een gezel lige contactbijeenkomst onder leiding van de heer D. Goedhart, die onder an deren vier onderwijzers welkom kon he ten. In een hersengymnastiekwedstrijd moesten de oud-leerlingen het afleggen tegen de onderwijzers. Vooral de heer P. S. Harmsen blonk uit door zijn pa rate kennis. Hierna werden verschillende spelle tjes gedaan, waarbij in het bijzonder G. van Egmond, E. Brouwer en E. Wijs man van zich deden spreken. Een stoe lendans besloot het gezellige samenzijn. Geveilde percelen .taris M. P. Kap- tein Leidei 116, bod q.q. voor f 11.550. Woonhuis Herengracht 62 met pakhuis aan de Vestestraat, in bod f 13.200,—. koper M. de Tombe te Leiden, q.q. voor f 13.600,—. Woonhuis Rijn- en Schiekade 79, in bod f 9300,koper M. de Tombe te Lei den, q.q. voor f 9500.—. Woonhuis Muscadelsteeg 9, in bod f 8100,koper P. Moerman te Leiden, q.q. voor f 8101.—. Woonhuis Da Costastraat 34, in bod f 12.600,koper J. W. van Hagen, te Lei den voor f 12.600.-. Pakhuis Fokkeplein 1. in bod f 1020,- koper O. Th. J. Bik te Leiden, q.q. voor f 1220,—. Pakhuis Fokkeplein 2. in bod f 1600, koper O. Th. J. Bik te Leiden, q.q. voor f 1900.—. Puzzelprominenten 1. K. Oolthuis. Oosterdwarsstraat 26, Leiden; 2 T. Romijn- Bakker, Bosplein 38, Katwijk aan Zee; 3. J. van Harskamp, Hogewaard 59, Koudekerk aan den Rijn. O O //VER\X>^ /ruimX&cA Coxrzr Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest- nuislaan 7: elke dag geopend van 105 u Leeszaal en bibliotheek Reulens. Bree- traat 27. maandag en woensdap van 1 tot >30 en van 7 tot 9 uur; dinsdags en don derdags van 1 tot 5 30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 5.30 l Inlichtingen kantoor V V V., Steenstr b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tol 12 en van 2 tot 4 uui a 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23. elke dag 12 Gravesteen, Pieterskerkhof 6. Juri disch studiecentrum, elke dag te bezich- gen tussen 9 en 12 30 en van 0 tot 5 uui (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- akersteeg 16a. Deze opgaven gelden niet voor son- 1 feestdagen). Vier stukken op één avoncl \M TE HELPEN de studentensociëteit Minerva te herbouwen voerde gisteravond in de Schouwburg de Studententoneelgroep Het Zolder theater een viertal één-acters op, die alle de liefde tot middelpunt hadden. De opvoering vertoonde een opklimmende reeks. De schaduw van het dal is één van de vroegste werken van de Ierse schrijver John M. Synge, en het is zeker niet zijn beste werk. Deopvoering was monotoon en vlak. Zowel in dit stuk als bij de andere stukken vóór de pauze was het spreken een zwak puntje, doch ook de houding op het toneel van vele medespelenden was soms wonderlijk. Over het werk van Schnitzler: noodlot ondervraagd" schreven wij e weken geleden reeds bij gelegenheid een opvoering door dezelfde groep. Ook nu heeft men ons niet van Schnitzlers belangrijkheid voor onze tijd kunnen overtuigen. De opvoering van Tsjechofs De Beer viel ons veel mee, al was het duidelijk, dat het jonge mensen niet meevalt rollen van oude mensen te spelen. Men krijgt het bekende kromme mannetje te zien, dat wel grappig, maar niet levensecht is. In het va e treffer be lang goed de sfeer het begin raak zijn. De opvoering gisteravond heeft, heel begrijpelijk, aangetoond, dat men daar nogal moeite had. Tenminste met de drie stukken vóór de pauze. Uitstekend Hierna ging Molicre's „Le médecin ralgré lui", voor deze gelegenheid door Peter Verstegen vertaald als: „Dokter en is niet moeilijk". Het is met stu dentikoze zwier in hedendaags Neder lands vertaald en deze „vertaling" bc- dat Molière veel kan hebben! t werd een uitstekende opvoering Zowel door zijn regie als door zijn spel bracht Gerard Soeteman vaart in de voering. Hij wist de anderen mee te men en zo werd deze dokter hel grote •ces van de avond, mede mogelijk ge- akt door de hulp van het Leids Aca demisch Kunstcentrum, de Leidse Schouwburg en Het Rotterdams Toneel, dat de kostuums voor de comedie van Molière afstond. I was jammer dat er niet meer be langstelling voor deze avond bestond Deze was nl. zeer matig. Men hcefl rva, ook als beschermster der kunst, slechts een schamel offer ge- A. C. Bouwman. Advertentie l Champagne 1.50 per glas. Wordt geserveerd in de kelders van ,,Het Oude Koningshuys" Expositie in De Lakenhal P /STERAVOND is in De Lakenhal de gebruikelijke Kerstten toonstelling AJ" geopend: deze keer werken van Sierk Schroder en hedendaagse Ame rikaanse grafiek. Burgemeester Van Kinschot heeft het openingswoord sproken. Of er een verband bestaat tussen die Amerikanen en Sierk Schroder? Misschien een tegenstelling? Vooropgesteld zij, dat de Amerika nen een bepaalde groep vertegenwoordigen. Het zijn allemaal grafische kunstenaars, die samenwerken in de Pratt Grafie Arts Center te New York City en onder leiding van directeur Fritz Eichenberg. Zij zien het maken van prenten als één van de jongste vormen van artistieke expressie en als één van de meest democratische. Een prent verhuist gemakkeijk van hel atelier van de kunstenaar naar de ten toonstelling, van de ene stad naar de andere, van land naar land. Zij vraag' de authentieke hand van de kunstenaa- en kost de koper geen exhorbitant hoge prijs, Vaak is een mes, een stuk hout. een beetje inkt en wat papier de enige materiële basis; het resultaat kan wor den vermenigvuldigd op zeer eenvoudige wijze en naar alle richtingen worden ver zonden. Zo'n prent zeggen deze kun- naars spreekt een universele taal wordt gemakkelijk verstaan. >e namen van deze Amerikanen ont hullen een geheel verschillende afkomst daarmee ook een totaal verschillende geestelijke erfenis. Dat zij in dit grafi sche verband geheel zichzelf zijn gcble- pleit vpoor hun sterkte. De tech niek bleek hier overigens een band: n werkten zij aan de litho-stenen, etsten zij hun platen, werkten zij aan de persen. Aan de Amerikaanse geest zijn zij echter geen van allen ontkomen. Hoe zouden zij ook? De ruimtevaart, abstrac- in de sector van het naluurgevoe- 2 romantiek, dat alles hóórt bij hen Doris Seidler gaf vier visies op de maan •uimtevaart-object in aauatint. He' gevoel voor de natuur in abstractie ver tolkt bijvoorbeeld Karl Shrag in „Mer-i ging clouds and mountains", „Last Glow in the woods", „The sound of the sea" ;n vooral „Nightcloude and rêverie". Dok in Walter Rogalski's „The wind" en .Image of a tree" spreekt dat gevoel. I En overigens liggen romantiek en nu uurgcvoel hier vlak bij elkaar. Ja... elfs in die zéér abstracte compositi an Ponce de Leon „The kiss". Het werk van Sierk Schroder is de allerlaatste tijd. Deze kunStenaa dervende de gevaren van het succesvol portretschilderen. Hij legde zich opnieuw toe op het tekenen en zocht in de aqua> rel vooral naar andere, meer heldere Zoals men misschien weet, is Schrödei verbonden aan de Leidse schilders-aca demie Ars Aemula Naturae. In deze kring vooral ontstond de collectie. De tentoonstelling omval werk van de laatste drie-vier jaar. Het belang rijkst zijn de naaktstudics, die zijn ernst in het aanpakken van de pro blemen van de techniek demonstre ren. In hoeverre hij de prachtige kleuren van zijn aquarellen in zijn portretten kan overbrengen, blijft bij zó verschillende technieken nog een open vraag. Overigens bekijke men eens goed zijn pen- cn penseeltekenin gen. Wassen is er niet bij. Wat ei staat, staat er zonder verdoezelen. En De tentoonstelling werd gisteravo-nd geopend door burgemeester Van Kin- hot. Waar er tegenwoordig nogal eens exposities in de Lakenhal zonder meer worden opengesteld, een bijzonder accent. C. Th. Wilbert-Reisbe (Advert ent ie) Voor de nieuwbouw van het Diaconessenhuis Leiden ontvangen: tot 1 nov. 446.791.75 gedurende nov. 4.345,98 totaal 451.136.79 DIT MOET F.F.N MILLIOEN WORDEN Actiecomité DIACONESSENHUIS Secr. W. de Zwijggrlaan 41, Oegst geest. Postrekening „Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Lei den" 533001. de tegenwoordige Leiderdorpse brug aan de Bruggestraat door een grote brug over de Rjjn tussen het gemeentehuis van Leiderdorp en bet rusthuis Grenshoek aan de Hoge Rijndijk. Deze vervanging is zeer ur gent, want de brug is veel te smal cn langzamerhand ook wel te zwak geworden voor het moderne ver keer. Over een paar Jaar zal het zo ver zijn gekomen, dat de brug buiten werking wordt gesteld. Dan is er weer een fare afgesloten In de Lei- dorpse bruggen geschiedenis. Dit plaatje geeft een beeld van de vorige faze. Volgens een ons ver strekte opgave moet deze opname dateren uit omstreeks 1890. Reeds in de vijftiende eeuw was op deze plaats een overgang. De foto Is genomen In de richting Leiden, op bet Jaagpad langs de Rijn waar nu een drogisterij is. De brug werd met de hand aan weerszijden opgetrokken. Op de voor grond zien we wat puinschepen. Voor de foto had de baas van het vrachtje blijkbaar zijn beste pak aangetrok ken. De koepel links op de foto is al vrij gauw afgebroken. De panden verder zijn er allemaal nog. (Eigenaar van de prentbriefkaart Is de heer E. van der Valk, Hoge Rijn dijk 51. Ingezonden door W. H. Th. Vink. Rijnegommerstraat 23 Zoeter- woude). GEMEENTE LEIDEN Olticlëlpublican m OPENING BRUGGEN Burgemeester cn Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1959 na 19.00 uur niet meer geopend zullen worden. den brengen ter openbare kennis, dat de algemene dagmarkt van zaterdag 26 de cember 1959 zal worden gehouden op 24 december 1959 en dat het sluitingsuur van die markt is bepaald op 16.00 uur, Ln ver band met de televisie-uitzending van de traditionele Kerstzangdaeqst op het Stad huisplein. De vee- en kaasmarkten van vrijdag 25 december 1959 en vrijdag 1 januari 1960 zullen worden gehouden res pectievelijk op woensdag 23 december en woensdag 30 december 1959. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Middelstegracht en de westelijke hoek van de Hooigracht, alsmede de Gansoord- brug, met ingang van 21 december 1959 voor de duur der werkzaamheden ter ver betering van dc I-Iooigracht zullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle oertuigen, rij- en trekdieren cn vee, in beide richtingen. Aankoop van perceel Medusastraat 28 Aan de gemeente is tekoop aangeboden het perceel Medusastraat 28 voor de prijs van 7500 in totaal. Het bezit van het perceel is voor de gemeente van belang, terwijl het college van B. en W. de prijs van 7500 aanne melijk acht, daarbij in aanmerking ne mende, dat de woning vrij van huur en leeg zal worden geleverd. Leidse Sehaakbond Voorschoten II heeft goede kansen op •n zege tussen S.P.W. in de derde klasse van de Leidse Schaakbond. De stand is L- 31 -jmaar de afgebroken partijen staan gunstig voor dc Voorschotcnaren. De uitslag: Voorschoten II—S.P.W.M. G. Segaar—L. Groenendijk xx, R. Verstra tenJ. van Oosten ',S—ViN. Segaar J. Vink x—x, J. J. Braggaar sr.—E, van der Veen Vt—Vi, H. van Weizen—H. van Os Vi'i, N. van der Wcrf-=N. Zitman 1—0, C. M. van Renswouw—J. A. B. A. F. Bonnet 01, J. Boxman—J. A. G. Verkuyl 10, L. KunekenJ. W. v. d. Horst x—x, A. HullemanJ. van Lunteren (res.) 01, totaal: 3^—314 xxx. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3