cmsim Mammoetwet onderschat de handelswetenschappen Leertucht vaak heilloos plaats van heilzaam m Hereniging van Lutherse kerken in Amerika? Een woord voor vandaag Ruim £66.000 voor jubilerende Arjos Dr. J. J. Buskes over de tuchtkiveslie-Smits In het blad ,Jn de Waag schaal" heeft dr. J. J. Buskes in een „Terzijde" gereageerd op de tuchtspraak betreffende prof. dr. P. Smits. het Op- :iale Kerk vergadering van Zuid-Holland heelt volgens een mededeling van het Persbureau van de Hervorm de Kerk aan Prof. Dr. P. Smits de rechten van emerituspredikant ontnomen. Aan deze mededeling werd toe gevoegd. dat de beslissing van de Commissie een tuchtmaatregel is wegens Prof. Smits' onschristelijk belijden en zijn poging zich aan het kerkordelijke opzicht te ont trekken. De mededeling van het Persbu reau is verre van duidelijk. Al leen reeds daarom kunnen wij de publicatie van het besluit slechts betreuren. Men realisere zich welk een serie misverstanden er het f;evolg van zullen zijn. Dit raakt ntussen uitsluitend de formele kant van de zaak, al heeft die waarschijnlijk toch wel iets te maken met de materiële. De ma teriële kant is intussen veel be langrijker dan de formele. Wij hebben in ..In de Waag schaal" meerdere malen tegen bepaalde theologische inzichten van Prof. Smits bezwaren inge bracht. Naar onze overtuiging vallen die bepaalde overtuigingen van Prof. Smits buiten de ruim te van de belijdende gemeente. Er zullen er dus zeker zijn, die veronderstellen, dat wij de Com missie dankbaar zijn voor haar besluit Zij vergissen zich. Wij zijn voor dit besluit evenmin dankbaar als voor de publicatie In artikel X van onze Kerkorde staat, dat de kerk weert al wat haar belijden weerspreekt Dit betekent opzicht over de dienst des Woords en de catechese. In de Kerkorde is voor dit opzicht een procedure vastgesteld. De taal, die in de ordinanties gebruikt wordt, is voor mij veelal niet doorzichtig, maar éen ding is mij, nu ik de ordinantie over het op zicht nog weer eens nagelezen heb, opnieuw duidelijk geworden: de Hervormde Kerk wil daar is zij Hervormde Kerk voor dat bij de toepassing van de ker kelijke tucht zowel de uiterste voorzichtigheid als het uiterste geduld betracht wordt. W7ANNEER Ik nu goed begre- W pen heb, wat er gebeurd is, kan ik slechts zeggen, dat de Commissie van Opzicht in dit op zicht volkomen tekort is gescho ten. De in de Kerkorde vastge- schillende in de Kerkorde ge noemde instanties is geen sprake geweest Er is echter iets, dat ik nog veel en veel erger vind. De Commissie heeft Prof. Smits op geroepen voor een bespreking op 13 november. Prof. Smits was van oordeel terecht of ten on rechte dat de Commissie ter za ke niet bevoegd was te achten. Hij zond daarom een brief, waar in hij meedeelde terecht of ten onrechte dat hij geen termen aanwezig achtte, aan de oproep gehoor te geven. De Commissie heeft daarna op 13 november aan Prof. Smits zijn rechten van eme rituspredikant ontnomen zonder dat ze Prof. Smits gehoord had. Het interesseert mij momenteel niet, of Prof. Smits terecht of ten onrechte weigerde te komen. Laat wat mij betreft zijn weigering ten onrechte zijn. Maar we zijn met de kerkelijke tucht al hopeloos op een verkeerd spoor terecht geko men. als er tucht over een pre dikant geoefend wordt zonder dat men met hem gesproken heeft en hij in de gelegenheid werd ge steld* zijn overtuiging toe te lich ten en te verdedigen. Als Prof. Smits weigert naar de Commissie te komen, dan moet de Com missie naar Prof. Smits gaan. Misschien zegt iemand: dat komt de eer van een Commissie voor het Opzicht te na. Die iemand zou gelijk hebben, wanneer deze Commissie een wereldlijke instan tie was. Dat is zij echter niet Zij is een kerkelijke instantie. En voor haar als kerkelijke instantie zou het alleen eervol zijn geweest, als zij na de weigering van Prof. Smits om tot haar te komen naar hem toe was gegaan. Zo'n enkel schijnbaar onbelangrijk aspect is al voldoende om ons ervan te overtuigen, hoe gemakkelijk op zicht en leertucht ontsporen kun- ALS Prof. Smits geweigerd had, de Commissie te ontvangen, dan zou ze m.i. andere instanties hebben moeten verzoeken haar te hulp te komen. Ik denk aan de visitatoren-provinciaal. En als het zo'n andere instantie gelukt was. tot een wezenlijk kerkelijk en dus geestelijk gesprek met Prof. Smits te komen, zou de Commissie, wanneer zij ervan overtuigd was, dat bepaalde in zichten van Prof. Smits buiten de ruimte van de belijdende ge meente vallen, toch nog niet op eigen houtje zulke vérstrekkende besluiten hebben moeten nemen. Dan zou ze de zaak aan de Pro vinciale Kerkvergadering hebben moeten doorgeven en via deze aan de Generale Synode. Er zou den vele besprekingen met Prof. Smits gevolgd moeten zijn. De Raad voor de zaken van kerk en theologie zou ingeschakeld moe ten zijn geworden. De uiterste voorzichtigheid en het uiterste ge duld! Vooral geen haast! En dan zou men toch bij afwijzing van bepaalde theologische inzichten het gehele werk van Prof. Smits binnen zijn gezichtskring hebben moeten betrekken en de vraag zou ten slotte gesteld moeten zijn geworden, of een judicieel oordeel hier niet een meer wezenlijke en heilzame tucht moet worden ge noemd dan een justitieel optreden. j fel tegen bepaalde uitlatingen van Prof. Smits geop poneerd heb. waarschijnlijk niet begrijpen. Zij mogen weten, dat ik een openhartige en in het za kelijke felle discussie noodzake lijk en heilzaam acht en dat ik het van harte eens ben met de Kerkorde, wanneer zij zegt, dat de Kerk weert al wat haar belij den weerspreekt, maar dat ik te gelijkertijd op grond van principi ële overwegingen en persoonlijke ervaringen er zeker van ben. dat justitiële leertucht ons in vrijwel de meeste gevallen op een ver keerd spoor brengt, daarom ver keerd, omdat op dit spoor geen heil voor de kerk te verwachten is en de leertucht geen heilzaam maar een heilloos effect heeft Er wordt niets door opgelost. Belij den en weren wat het belijden weerspreekt is heel iets anders dan op een al te vlotte wijze onvoorzichtig en ongeduldig het mes er in te zetten. Landdag voor het Econ. onderwijs In het Groothandelsgebouw te Rotterdam is zaterdag de 27e Landdag voor het Economisch Onderwijs gehouden onder auspi ciën van de Samenwerkende Ver enigingen voor Economisch On derwijs. Onder de vele bezoekers van deze jaarlijkse ontmoeting waren, behalve de staatssecreta ris van O., K. en W., mr. G. Stu- benrouch, ook een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer alsmede wethouders van onder wijs uit enkele grote steden. Het thema van de morgenbijeenkomst was ..Ontwikkeling en huidige betekenis van de handelswetenschappen voor on derwijs en bedrijfsleven". Op het oog een louter technisch-theoretische, en der halve weinig schokkende zaak. Maar er zat meer achter. Dat bleek al tijdens het openingswoord van de voorzitter, dr P. G. van de Vliet en het werd nog duidelijker in de beide toespraken In de morgenzitting. „OMISSIE" Prof. dr. H. Thierry, Hoogleraar In de bedrijfseconomie aan de V.U. te Am sterdam begon zijn toespraak met de opmerking dat er ongerustheid is ont staan over het feit dat minister Cals' mammoetwet in de opsomming van vak ken voor het Atheneum het vak Han delswetenschappen niet noemt. „Deze „omissie" is alleen te verklaren uit on deskundigheid, gebrek aan inzicht in de ontwikkeling en een verkeerde interpre tatie van de naam Handelswetenschap pen." Handelswetenschappen, zo zei prof. Thierry verder, is een deelwetenschap van de algemene economie en als zoda- nig heeft zij een dienende, maar onmis bare functie in het geheel der et mische wetenschappen. Die dienende functie ligt vooral hierin dat de handels wetenschap middel is ter voorbereiding, ter illustratie en ter toepassing van wal de algemene economie leert. Bij de stu die der »conomie behoort dan ook de bedrijfseconomie een niet onbelangrijke plaats in te nemen. Spreker kon dan ook niet aannemen dat deze in het Athe neum A niet begrepen zou zijn. Conclu derend stelde prof. Thierry vast dat afschaffing van het vak Handelsweten schappen bij het voorbereidend weten schappelijk onderwijs het onderricht in de sociaal-economische wetenschappen op niet verantwoorde wijze zou schaden. MAATSCHAPPELIJK Staatssecretaris: wet wordt door allerlei brillen bekeken de algemeen maatschappelijke betekenis van het onderwijs in de handelsweten schappen. Het toenemend aantal geïnte resseerden in N. V.'s en het groeiend streven naar bezitsspreiding leiden tot uitgebreide verslaggeving door de be drijven. Men behoeft niet alle leerlingen bij het M.O. tot specialisten op te leiden, maar wie in deze ingewikkelde maat schappij de taal van het economisch le ven wil verstaan, voor hem is elemen taire kennis van de handelswetenschap pen onmisbaar. Ook als voorbereiding voor verdere studie kunnen de handels wetenschappen moeilijk worden gemist. En niet alleen voor de studie in de eco nomische faculteit, ook afgestudeerde juristen en technici, wis- en natuurkun digen belanden vaak in de bedrijfshië- rarchie op een plaats' waar kennis en inzicht in de administrate uiterst nood- Prof. Mey wees verder op de alge- leen vormende waarde van de handels wetenschappen, waarbij niet alleen ge dacht moet worden aan de aangekweek- n voor orde en netheid, maar voor in de scherpe doordenking en door gronding van de relaties in het maat schappelijk leven. De moderne adminis tratieve techniek omvat een nauwkeuri ge vastlegging van hetgeen voorgeno men is en van hetgeen bereikt wordt, alsmede een grondige analyse van de verschillen; Dit schept mogelijkheden tot ontplooiing van het analyserend ver mogen. Eén en ander voerde prof. Mey tot de volgende slotsom: Er bestaan ge gronde redenen om juist voor deze han delswetenschappen in de leerprogram ma's van de scholen voor V.H.M.O. een ruimere plaats in te ruimen dan om ze daaruit te schrappen of ze te beperken. MODERNE TALEN In de middagbijeenkomst, na de ge meenschappelijke lunch, voerde nog het woord prof. dr. C. F. A. van Dam te Utrecht. Deze sprak over „De moderne Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd van de Juliana- school te Denekamp: J. Bruins te Doetinchem dat met ingang van 1 januari 1963 vier Amerikaanse lutherse kerken, die tezamen drie miljoen personen omvatten, waarschijn lijk zullen samengaan. De Lutherse kerk zal de naam krijgen van ,,De Lutherse Evan gelische Kerk in Amerika". De oecumenische Lutherse commissie zal in februari a.s. bij eenkomen om de geloofsbelijdenis en reglementen op te stellen, die zullen worden voorgelegd aan een conventie die in juni 1962 zal worden gehouden. Talen in het economisch onderwijs". Prof. Van Dam had waardering vooi het streven van minister Cals om hel HBS-A schooltype een volwaardige plaats in het V.H.M.O. te geven. Spreker memoreerde de achteruit gang van het Frans zowel in kwalita tieve als in kwantitatieve zin alsmede de pogingen van bedrijfsleven en hoger onderwijs tot gezamenlijke bevordering van de moderne talenstudie. Uiteraard wilde prof. Van Dam een goed woord voor de studie van het Spaans niet ach terwege laten. Het Spaans biedt zeer ve le kansen en de plannen van minister Cals laten, bij juiste toepassing keuzemogelijkheid, goede kansen voor het Spaans. Staatssecretaris Stubenrouch heeft het eind van de morgenbijeenkomst de bezoekers nog toegesproken en daarbij toegezegd het zijne te zullen doen ter vervulling van bepaalde verlangens. Een toezegging die hij overigens vergezeld deed gaan van een enkele „critische no titie". „Wat mij steeds opvalt is dat de ze mammoetwet door allerlei brillen wordt bekeken. Ieder heeft vanuit zijn eigen traditionele verworvenheden iets tegen de wet". Daartegenover wilde mr. Stuben rouch met nadruk vaststellen dat al gemene vorming nooit nitgehold mag worden door te veel specialisatie. „Dat is iets anders dan dat de ver schillende takken van economisch on derwijs niet die gestalte zouden kun nen krijgen die zij op grond van hun belangrijkheid verdienen", aldus de staatssecretaris. Beroer) i n erswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Harlingen: J. van der Werf, predikant voor bijzondere werk zaamheden. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven: J. H. J. Hoffman te Kouderkerk, GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwer-Amstel Noord: D. v. d. Meulen te Eefde-GorsseL Aangenomen naar Giessenburg: kand. H. Kremer te Een, Drente, die bedankte voor Dirkshorn, Eernewoude, Kootwij kerbroek, Munnikenburen, Rutten N.O.P. Schildwolde. Westerenden en IJlst GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Kempton-Par-k (Zuid- Af rika): W. Boessenkool te Capelle Als Mattheus zijn Evangelie gaat schrijven, past hij niet de moderne stijl toe, die begint met een pakkend verhaal. In tegendeel, hij begint met een document, met de burgerlijke stand van Jezus Christus. En zo begint hij met de woorden: Jezus, de Zoon van Abraham". Daarmee plaatst hij de Zoon van God in de rij van mensenkinderen. De Heiland was mens. Hij was volkomen mens, want alleen als mens kon hij de zon den van de wereld wegdragen. De mens had gezondigd en de mens moet sterven. Maar Christus is ook een zoon pan Abra ham en daarom heeft hij deel aan de beloften van Abraham. Er is een merkwaardige belofte: in Genesis 12 vers.3: „Met U zullen alle geslachten des aardbodems gezegend worden". In de oude Statenvertaling stond: „In U zullen zij gezegend wor den." De mensheid ontving niet een zegen zoals Abraham een zegen van God ontving, integendeel, zonder Abraham zou de mens nooit gezegend zijn. De zegen van God kunnen we „in Christusdeelachtig worden. Buiten Christus is er alleen de vloek van het oordeel. Maar Mattheus laat zien dat Christus in Abraham was en daarom is de belofte van Genesis 12 ver vuld. Zonder Abraham en zonder zijn volk, de Joden, was er voor ons geen verlossing. MORGEN KONINKRIJKSDAG de IJssel. GESCHENK VAN JONG EN OUD Nieuw program waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29." en 37.50 van partij komt eind I960 Ruim 66.000 voor het jubileum fonds, dat in het bijzonder voor uitbreiding van de kadervorming bestemd is! Dit is het prachtige geschenk dat oude en jonge anti revolutionairen hebben aangebo den aan de nationale organisatie van A.R. Jongerenstudieclubs (Arjos), die zaterdag in Tivoli te Utrecht haar dertigjarig bestaan vierde. Het streefbedrag was 50.000 ge weest. „Is dit niet wat te hoog gegrepen?" had de in het politieke leven vergrijsde dr. J. Schouten gevraagd, die in het co mité van aanbeveling zitting had. Maar de envelop, die de vice-presidente, me ijuffrouw J. van Leeuwen, op de jubi- leumbijeenkomst aan Arjosvoorzitter S. I Sillevis overhandigde, behelsde de ver rassende mededeling dat reeds 60.336.16 was bijeengebracht. Bij dit forse bedrag kwamen nog 5000, die dr. W. P. Berghuis als voor- I zitter van de A.R.Partij naast de gewone subsidie toezegde, en een lapje van 1000, dat door de penningmeester van I een Gelders werkcomité werd aangebo- I den. Zeg dat niet. mijnheer Falk, zei zij zacht. Moeder vindt dat zo verdrietig. Hm, bromde de leraar Falk. Maar toen klopte hij op tafel met een lepel. Nu ccn lied vrienden! Wie begint? Zij keken elkaar vragend aan. Maar het wolkje dat zoéven over Ragnhild's ge zicht was getrokken, verdween plotseling, zij sprong op haar stoel, hief haar hand op en begon: En de mars die gaat naar Tuna Over bruine hei en bergen En allen vielen in. behalve tante Oliva, die geen spoortje muzikale aanleg had. Zelfs het broze stem metje van Juffrouw Gabriëls hoorde men tussen de anderen door. En de mars die gaat naar Mora Naar bergen en bossen blauw. Videberg, geef mij mijn bruine jasje even aan. Zo. en dan nog de sjaal er over heen, het wordt wat killer.. Ragnhild stond nog op haar stoel en leidde het ene lied na het andere. Haar schoolmuts had zij afgenomen, de avondgloed vormde een lichtkrans rond haar zilverblond baar. Wat zal er van haar worden? dacht Ellsabet. Waar komt zij terecht, zo begaafd als zij is? Op een kantoortje misschien, of achter een toonbank Maar er valt niets anders te doen dan elke dag te nemen zoals hij komt. en nu komt de zomer. T*gen acht uur verklaarde het oudje dat zij naar huis %-crlangde. Zij was niet moe. o neen. maar 't werd zo koud. zo vochtig, zij durfde niet langer te blijven. Allen stonden op en gaven haar een hand: het oude. magere handje verdween in de warme, le venskrachtige handen. Elin en Karl brachten haar thuis Juffrouw Gabriels had Karls arm genomen, maar toen zij eeD paar passen verder waren, bleef zij staan, keerde zich om en wuifde allen toe. Het oude verdwijnt, het Jonge blijft, riep zij. En plotseling voelde zij zich erg oud. Wie weet, Buiten waait de zomerwind dacht zij, terwijl zij hier nog liep tussen bloemen en groene bomen, dit is misschien mijn laatste zo mer. Misschien heb ik niet zoveel kracht meer als ik dacht Maar het zal heerlijk zijn om te mogen rusten Mijnheer Falk ging een auto bestellen, want hij en zijn zuster wilden naar huis naar hun oude moe der. die daar zat te wachten. Elin kon blijven zo lang zij wilde, dat was afgesproken. Marit en Ragnhild. die een ogenblik in de keuken bezig waren geweest, kwamen terug met schone bordjes en vruchten in een paar schalen. Maar wat zijn er ineens weinig, waar zijn alle mensen gebleven? Daar kwamen Elin en Karl te rug van het grote huis. nu waren zij onder elkaar. Tante Oliva keek nog eens naar Torbjörn. Hij speelde met een jong katje en kon voorlopig blij ven waar hij was. Zij ging naast haar man zit ten. die naast Elisabet was opgeschoven, allen volg den en nu was het maar een heel klein kringetje. Alsjeblieft, bood Marit de vruchten aan, zij voelde zich hier al gastvrouw. De schalen gingen rond. allen hadden zich voor zien cn waren bezig dc bananen of sinaasappelen te schillen. Toen kreeg oom Emil een duw in zijn zij van tante Oliva Nu. Emil, fluisterde zij, maar dat gefluister was zó hoorbaar, dat allen opkeken. Oom Emil keek erg verlegen, maar zag er tevens zo bijzonder goedig uit. Beste vrienden zei hij, Elisabet en Jullie, kin deren en de jongens die om zo te zeggen tot de familie behoren, en in de eerste plaats Jij, kleine Ragnhild, mijn vrouw en ik hebben iets op het hart, en ik heb het al eerder willen zeggen, maar zoals jullie wel allemaal gemerkt zult hebben, kon ik er niet toe komen hij kneep zijn ogen dicht en knikte in de richting van tante Oliva. En zo was het ook goed, want dit gaat eigenlijk alleen de fa milie aan. Wat is het? dacht Ragnhild. Waarom spreekt hij zo langzaam, kan hij niet een beetje voortma ken? Het is iets waar wij allang over hebben ge dacht, mijn vrouw en ik, ging hij voort, op andere, bijzonder plechtige toon, maar wij vonden het het meest geschikt om er op deze blijde dag mee aan te komenjullie sveet allemaal, dat wij door Elisabet en haar dochters die grote vreugde hebben gekregen oom Emil wierp een blik op Torbjörn en het katje dan hadden wij die gro te vreugde Maak het niet zo ingewikkeld, Emil zeg waar het op aankomt, maande tante Oliva aan. Dat is een waar woord, zei de meubelmaker lachend en liet heel de toespraak, waarover hij de ganse namiddag had nagedacht, varen. Ragnhild is begaafd en wil graag verder stu deren. En studeren zèl zij, zonder dat haar moe der en haar zuster zich daarvoor af moeten tob ben. Alsjeblieft, Ragnhild, dat is je van harte ge gund van je tante en oom. Hij haalde een enveloppe uit zijn binnenzak te voorschijn en gaf die aan Ragnhild. wier ogen zo groot als theekoppen waren geworden. Langzaam haalde zij er een spaarbankboekje uit te voorschijn en lani zaam opende zij het. Even later zat Elisabet alleen aan tafel met haar zwager en baar schoonzuster. Dc kan jullie nooit genoeg danken Emil en Oli va, zeide zij. Verwacht niet dat ik dat zal kunnen. Maar ik heb al die tijd, dat ik hier nu op Char- lottendaal ben, 't gevoel gehad of Sven er bij was. en lk geloof dat hij er bij is geweest En hij be- Dr. Berghuis zegde ook nog iets ders toe. waarschijnlijk binnen een jl_. komt er een nieuw antirevolutionair be ginselprogramma. De heer Silievis had in zijn openings rede opgemerkt dat de a.r. jongeren hun principiële vorming aan een v program dringend behoefte heb ben. „Het moet uw eer als beginselpar tij te na zijn nu nog langer te wachten", hac hij er ernstig als steeds bijge zegd. De partijvoorzitter verklaarde het met dit vermaan eens te zijn. Ook hij vond dal de partij over de herziening van het beginselprogram te lang ge daan heeft. ,JiIaar tot nu toe zijn we nog gebleven binnen het tijdschema dat daarvoor laatstelijk is aange houden'', voegde hij er onder gelach van de aanwezigen aan toe. Deze week begint de laatste fase van de behandeling in het centraal comité. Men streeft er naar in 1960 een deputatenvergadering bijeen te roepen voor de behandeling nieuwe beginselprogram. „Geef ons nog een jaar de tijd", vroeg dr. Berghuis. Namens het centraal comité wenste dr. Berghuis de Arjos geluk met haar ju bileum. Er wordt op de A.R.Partij veel kritiek geoefend, maar met zo'n actieve jongerenorganisatie achter ons kan men ons rjiet in de put praten. Andere par tijen kunnen er jaloers op zijn, aldus de partijvoorzitter. Dr. J A. H. J. S. Bruins Slot, die na mens de a.r fracties in de Eerste en Tweede Kamer gelukwensen aanbood, merkte op dat de Arjos met haar kri tiek op het uitblijven van een nieuw be ginselprogram het gelijk aan haar kant heeft. Hij noemde de Arjos „de partij MORGEN, vijftien december, is het betuigd laat. Wie onzer denkt hierbij „koninkrijksdag". Dan denken ook niet aan de bijdrage vanuit de wij eraan, hoe, nu vijf jaar geleden, West ter leniging van de schade, in- het statuut tot stand kwam, dat de gevolge de watersnoodramp van 1953? «"«uwe, bovenstatclijkc regeling ging Een uniekc rijksreedinE tussen dri, "cco" landen, elk met eigen klimaat (ook geestelijk), liggende in onderschei dene continenten, door wijde zeeën gescheiden, maar één in bereidheid tot de bestendiging van de band, die gelukkig ook niet als knellend wordt gevoeld. Niemand onder ons, of hij zal gaarne op de mogelijkheid van bestendiging dezer goede verhoudingen hopen. bevatten, geldend tussen Nederland, Suriname en de Antillen. Een opmerkelijke regeling. Niet een dominionregeling. Nog minder een bestendiging van koloniale verhou dingen (al schijnt men in een enkel Zuidamerikaans land wel aan deze gedachte te willen vasthouden). Wél een samengaan van drie landen op voet van gelijkwaardigheid. Zo is het, nu vijf jaar geleden, op- gezet Staatsmanswijsheid la daarbij Moeilijkheden kunnen rich voor- ten toon gespreid. Wij denken, om dotn' Ook dc tomende lijd rullen één naam te noemen, aan het be- wU'heid; bedachtzaamheid, inschik- langrijke aandeel, geleverd door de telijkheid wellicht ook. wenselijk en heer Kernkamp, ons inmiddels door noodzakelijk kunnen blijken. Dan biedt de gunstige ervaring van deze eerste vijf jaren een uitnemend uit- open- de dood ontgaan; zijn nagedachte nis blijft onder ons in hoge ere. Zo Is het opgezet, en tn de praktijk Sangspunt voor een open van deze vijf jaren is het reeds ge- harti& gesprek, bleken een voortreffelijke grondslag Tussen deze drie landen, onderling te zijn voor eensgezindheid en voor ongelijk, maar tegelijk gelijkwaardig, wederkerige genegenheid. Waarbij is aldus groeiende een verhouding, Nederland te allen tijde gereed staat die er een is van méér dan samen- met zijn hulpvaardige steun, doch werking, en die er een genoemd mag waarbij de West zich al evenmin worden van samengaan. ALGEMENE VERGADERING GESLOTEN £)E algemene vergadering der Ver- mag de ontmoeting nimmer vermij- enigde Naties is zaterdagavond den, en de christenmens allerminst, (of juister: in de prille uren van de Bij de ontmoeting blijft het niet. zondag) gesloten na een zitting van Want de ontmoeting schept de kans enkele maanden waarin volijverig tot gemeenschappelijk overleg en tot is gewerkt. gemeenschappelijke arbeid. Ze geeft Wij behoren tot de velen, die de aan de bij de Verenigde Naties aan- Verenigde Naties een bij uitstek nut- gesloten volken de kans om van het tige instelling achten, ook wanneer beste dat zij bezitten in te dragen in het nut niet altijd duidelijk en recht- het alzijdig beraad, en in de voor streeks uit de resultaten blijken stellen en besluiten waartoe dat be- kan- raad leidt. Of is het al geen goede zaak, wan- Binnen de Verenigde Naties worden neer, in opdracht van hun regerin- de problemen niet verdoezeld. Men rende enige maanden bijeen zijn, worden, mogen de zekerheid hebben, niet tot het vormen van een soort dat hun lot aan de vergadering dei- van superregering, maar tot onder ling overleg, tot het doorpraten en wegnemen van spanningen en tot pen niet altijd tot de mogelijkheden het in gemeenschappelijke verkla- behoort, zo is het morele ooreleel ringen neerleggen van zaken die er niet minder sprekend om. voor alle mensen, waar ook ter reld levend, van belang zijn? Reeds als mogelijkheid tot ontmoe- niet ting zijn de Verenigde Naties waar- Maar devol. Onze tijd kent vele mogelijk- Men verwachte ook van deze zo veel zijdig samengestelde organisatie dan waartoe ze in staat is. i achte haar aanwezigheid reeds van belang voor de wereld van heden voor de volken om elkaar te vandaag, en men verheuge zich leren kennen. Maar onder die moge- voorts over al datgene waartoe zij lijkheden staat die van de persoon- binnen het raam van ha lijke ontmoeting voorop. De mens heden weet te komen. BIJ EEN BELANGRIJKE REDE T")E rede die professor Zijlstra za- ten houden door overwegingen van terdag voor de jubilerende Arjos „sfeer" en van „klimaat", gehouden heeft, is wij aarzelen Dit laatste moest slaan op de ge niet het op te merken een be- scheidenheid die er ook onder de langrijke geworden en een die de voorstanders van christelijke politiek volle aandacht en belangstelling ver- nog zo veelvuldig gevonden wordt, dient. en wie de moeite heeft door te den- ken, zal moeten erkennen, dat ook zijn be- hierin het gelijk bij de spreker De spreker keerde zich i toog krachtig tegen de aan ijging, die ,vie ,an hetzelfde beginsel uitgaan, men wel richt tot de christelijke po- rullen met gescheidenheid nimmer Utieke partijen, dat de tijd van haar genoegen mogen nemen, en zeker bestaansrecht voorbij is. - morgen" en „de gevulde pijlkoker van de partij". 's Morgens werd afscheid genomen van de oud-secretaris, de heer A. H, M. Mulder Namens de provinciale verban den bood men hem een aantal grammo foonplaten aan en namens het nationaal bestuur een boek. JUBILEUMSPEL Middags werd het jubileumspel „Op dracht", geschreven en geregisseerd door de heer J. van Doornc, opgevoerd. In dit spel eed de schrijver zich ken- als - mogen we de woorden over- en waarmee Groen van Prinsterer zich zelf kenschetste? een staatsman niet, een Evangellebelijder". En, voegen ve er aan toe. hij deed zich ook ken- len als iemand die levend Nederlands aardig en dichterlijk hanteert. Met an dere woorden: op een boeiende manier werden hier enkele gedachten vertolkt die aan antirevolutionaire politiek grondslag liggen. een goed gesuggereerde sfeer politieke en andere spanningen hebben schrijver en spelers verwoord en uitge beeld dat het christelijk geloof niet al leen maar iets is „om zalig te worden na dit leven", dat „de wereldgeschie denis tevens wereldgericht" is en dat God hier niet alleen is met Zijn genade. dat is ook omdat Zijn kinderen hier Zijn opdracht uitvoeren. Het jubileumspel vormde het overige misschien wa' al te woorden rijke en al k serieuze bijeenkomst waardig en speels besluit. Tijdens een groot deel van de verga- dering waren onder meer aanwezig de waard dan mijn ministers Van Aartsen en Zijlstra, staats secretaris Roolvink. de staatsraden Ai- Wordt vervolgd gera en Ruppert en enige Kamerleden. te voeren, bezinning op en vervol gens ook organisatie naar chri: lijk beginsel, óók op het terrein nwdzakeiu'k'rijn.'chrtotfniik'tfpartijen ^1Mr'cht. "n de rhrisfelijke P«- kunnen; een toeenkracht vormen in het dreigende afglijden tiek naar de loutere ei gende belangenstrijd. de derde stelling: die 1 '«"cu, urauuuug uu en vervoi- eens ook oreanisatie naar chri sic- e'taar toegroeien van - - -- liberalen en socialisten. Onder de socialisten, die zo ijverig het be- het blijvende bestaansrecht hun eigen partij groter en groter. Aan de andere kant tonen vele li beralen toenadering. Professor Maar is het niet het belang, doch Zijlstra zag In het verschiet reeds het beginsel, dat de boventoon voe ren moet, dan en dit was de tweede stelling van professor Zijl een politiek-vrijzinnige concentratie beide. Een interessante visie dus op een elkaar gescheiden la- aandacht te worden gevolgd. BETREURENSWAARDIG BESLUIT J^E viering van de vijfde mei als we Rotterdamse Courant", toch wel bevrijdingsdag heeft goede land een steeds meer ver schraald karakter gekregen. Wij be treuren dat. zoals het heet kranten uit de meer typische werkgeverssfeer. Een volk heeft behoefte aan dagen, waarop het, ook als volk, bepaalde De vijfde mei is een belangrijke dag ervaren zegeningen mag gedenken, in dc geschiedenis van ons volk. Op Men kan niet zeggen dat een volk die dag herkregen wij de vrijheid aLs het onze zich in dit opzicht aan En die vrijheid is een kostelijk goed. overdaad te builen gaat. Er is van Ook voor een volk, dat zich over die vijlde mei het een en ander te het gemeenschappelijk bezit ervan maken: niet een dag van alleen maar zeer wel dankbaar verheugen mag Joo|, doch een dag van ernstige Toch is de viering van de vijfde •- - -- - blijdschap. Maar dan moet daar steeds meer verschraald. We hebben ruimte voor zijn. Men moet die er thans geen behoefte aan. de tac- dag ook een kans geven wat to 1 S?™11."?.? j;0Tm1en..di: d?a.r'0f. h<jb" den- Die kans is er tot heden in on- voldoende mate geweest. Maar dan gaat het ook niet aan, te veronder- de stellen dat het met de viering toch wel niet lukken zal. ben geleid. Ten slotte is het uitgelo pen op een regeringsvoorstel, de vie ring van onze bevrijding eens l vijf jaar te doen plaatshebben Soberder kan het wel niet. En nu is het wel teleurstellend, dat de werkge- WIJ betreuren het werkgeversbcsluit. versleden binnen de Stichting van de En samen met de hierboven ge- Arbeid zich ook hebben uitgespro- noemde bladen zouden wij de be ken tegen deze viering ééns in de trokkenen in overweging willen ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2