Jlieuuie £ciJtsrl)e GTourtinl Ike: zeer Bezoek aan India belangwekkend Explosie in Dortmund: vermoedelijk 26 doden President vanavond in Griekenland Herter begon gesprek koele atmosfeer Kustvaarder Biesboscli bij Algerije aangehouden Stagnatie bij Volkswagen? Twee huizen vernield Groep rebellen valt Paraguay binnen Boze dames zeiten raadhuis van Dreumel in de kou MAAIVDAG I-t DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 AD FamTnih71^. f 2'2° per millimeter Familieberichten f0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11744 CHRISTELIJK'NATtONAAL DAGBLAD Dr. E. DIEMER „StMilvastlcii is abfblfsen mgn bert in teafjcnspotl" REKENMACHINES vallen nog niet mee AUTO te tcater Over Perzische tapijten naar Teheran Tliunderchief breekt snelheidsrecord De F-105 Tliunderchief heeft zaterdag boven Edwards Air Force Base in fornië het wereldsnelheidsrecord ovei gesloten traject verbeterd. Brigadegeneraal Joseph H. Moore vloog de 100 kni in 183 seconden (1957 km per uur). Het oude record stond op naam van de Franse Mirage. Zoals men weet is het laatste toestel een van de serieuze gega digden voor de Nederlandse en Belgische luchtmacht. Republic zal het resultaat van de Thun- derchief echter zeker aanwenden om de i beide landen te harer gunste te doen omslaai Al eerder heeft men geprobeerd het snelheidrecord te verbeteren. De eerste poging mislukte echter. Rembrandt gestolen in Berlijn Uit het West-Berlijnse Dahlem-museum Is zaterdag een schilderij van Rembrandt, een Christushoofd van 20 bij 25 cm, ge stolen. Het stuk is een kwart miljoen Mark waard. De politie in geheel West- Duitsland en ook Interpol is ingescha keld. Slechts twee meter van het ge stolen schilderij hing de beroemde Rem brandt „Man met gouden helm", dat op bijna een miljoen Mark wordt gewaar deerd. De Christuskop van Rembrandt behoort tot de laatste periode van deze schilder en zal gemaakt zijn tussen 1648 PRESIDENT EISENHOWER is op de helft van zijn wereldreis. Vannacht heeft hij afscheid genomen van zijn Indiase gastheer Nehroe en van morgen vroeg werd hij op het vliegveld Mehrabad bij Teheran ontvangen door de sjah van Perzië. De ontvangst hier paste geheel in het patroon van enthousiasme dat de Amerikaanse president overal op zijn reis heeft ont moet. Terwijl de Sjah zijn gast met hartelijke woorden ontving, raasde door de lucht een formatie straaljagers, die het woordje 1KE vormden. Naar schatting stonden 700.000 mensen langs de feestelijk versierde weg naar Teheran, die geheel met Perzische kleden was bedekt. In het keizerlijk paleis hield Eisenhower een rede tot de leden van kabinet en parlement. Hij prees de Perzen voor de heldhaftigheid, waarmee zij de Russische propa ganda-aanvallen afslaan. Eerder, op het vliegveld, had de President al tezegd: „Voor mij is Perzië een van ie belangrijkste landen ter wereld". De Amerikaanse president blijft slechts kort in Teheran. Vanavond al zal hij in Athene zijn, op de terugweg naar Washington, die via Tunis, Parijs, Madrid Marokko gaat. Vijf dagen is Eisen- 'ïdia geweest en hij verklaar- bij het afscheid op het vlieg-! hower de giste: veld vai land heb gebracht. Ik geloof in de korte tijd die ik in uw land heb door- gebracht, meer geleerd te hebben dan bij enig ander buitenlands bezoek. Na hun besprekingen gaven Eisenhower en Nehroe gisteren een communiqué uit, waarin zij zeggen dat hun landen worden j verbonden door gemeenschappelijke idea len en een gemeenschappelijk streven naarl een rechtvaardige en blijvende vrede. Zij geven uiting aan hun grote voldoening over het bestaan van hartelijke en vriend schappelijke betrekkingen tussen de V.S. India. Nehroe heeft de President In- 's volledige steun toegezegd voor zijn inspanning in het belang van de wereld- rede. New Delhi: DRUKKE WEEK IN PARIJS Fransen hebben Twinings rede boog opgenomen Hl IN PARIJS is vandaag een week van uitvoerige diplomatieke be sprekingen begonnen over de mili taire eenheid en de voorbereiding van een topconferentie met Rusland. Om elf uur vanmorgen opende de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, die gisteren in de Franse hoofdstad arriveerde, het overleg met een ontmoeting met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville. Morgen volgt de eerste bijeenkomst van de raad van mi nisters der vijftien NAVO ^landen. Herter en Couve de Murville begon nen hun besprekingen in een beslist koe le atmosfeer. Dit is voornamelijk het gevolg van de rede, die de Amerikaanse generaal Twining vorige week in di litaire N.A.V.O.-raad heeft gehoude waarin hij zijn spijt uitsprak ove recente ontwikkelingen in de militaire politiek van de westelijke geallieerden. Hij wees president De Gau'p aan als de hoofdschuldige van deze ontwikkeling, omdat de Franse president weigert op Frans grondgebied atoomwapens op te slaan, die onder Amerikaans beheer slaan en zijn marine- en luchtstrijdkrach- ten niet wenst te integreren met die var de andere N.A.V.O.-landen. Twinine-bom In Rusland vier astronauten omgekomen Het Italiaanse persbureau Continentale meldt „uit zeer betrouwbare bron" in Praag te hebben vernomen dat er al vier Russische ruimtevaarders, onder wie een vrouw, zijn omgekomen bij mislukte po gingen om een mens de ruimte in te schieten. De eerste poging zou eind 1957 zijn gedaan en de laatste in februari van dit jaar. Volgens het persbureau werken de Russen nu aan een ruimteschip dat meer dan één persoon kan geerd. De pers uitte vanmorgen echter algemeen haar teleurstelling over zijn woorden. De „Twining-bom" viel voor de ochtendbladen tegelijk met de bekend making van het feit dat Amerika zich in de Algemene Vergadering van de VJV. onthouden heeft van stemming over de Afro-Aziatische resolutie inzake Algerije. Er zullen dus mogelijk harde woorden vallen als morgen en donderdag de po litieke en woensdag de militaire proble men in de raad van ministers worden besproken. Vrijdag arriveert Eisenhower in Parijs om de drie daarop volgende dagen be sprekingen te voeren met president De Gaulle, premier Macmillan en kanselier Adenauer. Verwacht wordt dat uit deze conferentie de voorstellen te voorschijn zullen komen, die het WestenRusland bij een topgesprek wil voorleggen. Voorts komen van de week in de Franse hoofdstad de ministers bijeen van de vijftien landen die deel uitmaken van de Raad van Europa en die van de zeven landen tellende Westeuropese I Nieuw India Het bezoek van de Amerikaanse presi dent is gekenmerkt door een geestdrift zonder weerga van de zijde der Indiase bevolking. Eisenhower dankte hiervoor zondagavond in een radiotoespraak, v in hij zei dat het bezoek een van de roerendste ervaringen in zijn leven geweest. Ik heb de geest van een n: India gevoeld, dat een grote democratie bouwt op de grondvesten van een oude beschaving, aldus de President. De beide staatslieden spraken zondag onder meer over de toestand aan de Chi- nees-Indiase grens. Volgens James Hager- ty, de perschef van Eisenhower, heeft In dia niet om hulp ingeval van Chines ssie verzocht en. de V.S. hebben ee dergelijke garantie ook niet gegevei Eisenhower en Nehroe hopen dat de moe lijkheden aan de grens door onderhand». •n kunnen worden opgelost, daar de conferentietafel en niet het slagveld de plaats voor regeling van geschillen de perschef. Volgens Nehroe is i de kwestie-Kasjmir gesproken. Dit is inderdaad een mooie plaat, maar kapitein en be manning van de Duitse vracht vaarder Bleichen hebben de werkelijkheid beslist niet zo mooi gevonden. Het schip i riveerde in de haven van Hel- sinki met een lading auto's plus een enorme last ijs. Het was bijzonder moeilijk ma noeuvreren en het kostte heel wat werk om de ijsmassa weer van schip en lading te ver wijderen. Explosieven voor opstandelingen tengevolge van het stormweer bescha digd. De Biesbosch is eigendom van de ka pitein. de heer Buitenkamp, alsmede van de N.V. Scheepvaartbedrijf Gruno. Tandradmachines vernield (Van onze correspondent te Bonn) De brand bij de Volks wagenfabrie ken heeft volgens een Keulse verze keringmaatschappij vijftig miljoen mark schade opgeleverd, waarvan 30 min. brandschade en 20 min. schade door onderbreking van de produktie- Het schijnt wel vast te staan, dat de grootste autofabriek van West- Europa gedwongen zal zijn de prnduk- ♦ie, die 2000 wagens per dag bedroeg, aanzienliik in tc krimpen of zelfs ge heel te staken. Een hoeveelheid machines voor de ve> vaardiging van tandraderen schijnt na melijk verloren te zijn en de fabriek be schikt slechts over een beperkt voor raadje tandraderen en enkele reserve- machines. Volgens het dagblad Bild schijnt men de produktie nog tot vrijdag op peil te kunnen houden, doch dan niet meer. De Westduitse afdeling van Re nault (een der grootste concurrenten) en de Fordfabrieken te Keulen hebben pre sident-directeur Nordhoff aangeboden binnen korte tijd uit Frankrijk en Ame rika tandrad-machines te laten komen. De VoLkswagenfabrieken ontkennen, dat de produktie reeds is ingekrompen, doch geven toe, dat er enige onzekerheid be staat over hetgeen binnenkort verder gaat gebeuren FRANSE marinevaartuigen hebben vrijdagavond de Nederlandse kustvaarder Biesbosch (329 ton) in di Middellandse Zee aangehouden en bi. Arzeu (Algerije) voor anker doen gaan. Gisteren kreeg de kapitein van de Biesbosch toestemming te varen. In Arzeu is een lading van 262 ton TNT (ontpoffingsmiddel) van boord gehaald. Het hoofdkwartier van de Franse strijdkrachten in Algiers verklaarde za terdag in een communiué, dat de Bies bosch (volgens het Franse persbureau AFP staat het schip op de Franse zwarte iran schepen die wapens vervoeren) vrijdagnacht buiten de gewone scheep vaartwegen werd aangetroffen. De Biesbosch had na het vertrek Nederland enkele dagen geleden Lis-sa- I bon aangedaan. Ln Malaga had de bosch de springstof (volgens de Fransen afkomstig uit Duitsland, België en Italië) aan boord genomen met bestemming Tri poli in Lybië. Slechts een troosteloze ruïne is overgebleven van twee flatgebou wen in Dortmund, waarin zich gistermorgen een ontploffing heeft voorgedaan. Onmiddellijk na de explosie brak brand uit. Waarschijnlijk is de oorzaak van de ramp te wijten aan een lek in de gasleiding. Vluchtweg trappenhuis stortte in (Van onze correspondent in Bonn.) DORTMUND maandagmorgen, ^esëntwintig mensen zijn vermoe- J-* (lelijk om het leven gekomen bij een geweldige ontploffing, die gistermorgen vroeg twee huizen in het Dortmundse voorstadje Appler- beck veranderde in rokende puin hopen. Vele honderden meters in de om trek ontstond krote schade. Ook brak een brand uit, die al gauw oversprong van het centrum der ontploffing naar het belendende pand. In beide panden woonden 35 mensen, van wie er volgens de laatste berichten maar negen de ramp hebben overleefd. Zij zijn allen zwaar gewond. De overige 26 zijn vermoedelijk om het leven geko men. Tot gisteravond had men uit de nog rokende en sterk-verhitte puinhopen tien lijken geborgen. Een Britse raketteneenheid, gelegerd in Dortmund, hielp met 400 man bij het reddingswerk. Met groot materiaal men bezig de puinhopen op te rui Het zoeken werd ook vannacht voort- Gisteren trok de plaats des onheils veel nieuwsgierigen. Politie-eenheden uit Dortmund en de omliggende steden moesten de stadswijk Applerbeck afzet ten, om het al te opdringerige publiek uit de buurt te houden. De explosie was zo hevig, dat er niets meer van het eerste huls overbleef. De bewoners moeten allen wel op slag dood zijn geweest. Uit het aan grenzende pand konden zich nog en kelen redden. Voor de overigen werd de vluchtweg afgesneden: het trap pen huis stortte tn. Men neemt aan. dat wegvallen van het trappenhuis er ook de oorzaak van is ge weest. dat het vuur zich zo snel naar de bovenverdiepingen kon verspreiden. Het werd als het waren door de ontstane „luchtkoker" naar boven gezogen. Oorzaak van de ramp is waarschijnlijk een lek in de gasleiding. Omwonenden vertelden, dat het er „al jaren" sterk naar gas rook. Bij een aantal onderzoe kingen werden echter nimmer lekken of pijpbreuken gevonden. In Frankfort aan de Main explodeerde eveneens tengevolge van een lek ln de gasleiding op 7 december 1955 een splinternieuw flatgebouw. Zevenentwin tig mensen kwamen daarbij om het leven Op 4 december 1957 kwamen bij eenzelfde soort ramp te Bochum zeventien mensen om het leven. Leider van Algerijnse rebellen gesneuveld De leider van de Algerijnse verzetsstrij ders, Azil Abdelkader, die verantwoorde lijk wordt geacht voor de massamoord te Meloeza in mei 1957 is kortgeleden bij een gevecht met Franse troepen gesneuveld Op 29 mei 1957 zijn 302 mohammedanen, wonend in Meloeza, gedood. Dit zou ge beurd zijn op bevel van Azil Abdelkader De bewoners van het dorp hadden gewei gerd de zijde van de verzetsstrijders tc kiezen. Uit wraak hierover werden zij •'ermoord. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 207 Alle moderne modellen. H.D.Z. Constant- Love Op het graveren kan gewacht worden. Misdadigedwaze poging REGERINGSSTATIONS van Paraguay hebben gisteravond meegedeeld dat een „misdadige, dwaze poging" van Paraguayse opstandelingen uit Argentinië en Brazilië om het land binnen te vallen, is afgeslagen en dat er thans verniëtigingsoperaties aan de gang zijn. De opstandelingen hadden eerder gezegd dat drie kolonnes Paraguay aren binnengevallen om een einde te Regering spreekt niet het bedrijfsleven over de bevrijdingsviering Zaterdag is er een gedachten wisseling geweest tussen de minister-president, de minister van sociale zaken en volksge zondheid en enige vertegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties, over de lustrumviering van de nationale bevrijding. Aanwezig waren ook enkele vertegenwoordigers van het Nationaal comité viering bevrijdingsdag 5 mei I960 De gedachtenwisseling is nog niet ge Fransen collecteren voor Fréjus Duizenden kinderen en volwassenen hebben gisteren in geheel Frankrijk ge flecteerd voor de slachtoffers in Fré (Volgens de laatste officiële gege- bedraagt het aantal doden en ver misten 386). De opbrengst van deze col lecte. gehouden op de dag van de „na tionale eensgezindheid", is nog niet be kend. Beroemdheden als Maurice Chevalier. Josephine Baker en Salvador Dali ston den op het Champs rllysée de voorbij gangers aan te sporen geld te werpen in een groot vat, dat op het trottoir was gezet. In de getroffen std zelf scheen giste ren voor het eerst na de ramp weer volop de zon. Aan de zware regenval is een einde gekomen en het water in de rivier de Reyran is vijftien centimeter gezakt. Gisteren heeft premier Debré Fréjus bezocht. yiVEE DREUMELSE dames hebben hun gemeentehuis in de kou gezet. De dames, moe der en dochter Van der K.. vonden dat de bur gemeester van de ge meente Dreumel niet ge noeg aandacht schonk aan hun klachten over de verwarming. Zij blokkeerden daarom de toegang tot de ruimte waar hun stookinstallatie, die ook het raadhuis moet verwarmen, staat. Deze blokkade getuigt van een ontwikkeld tac tisch Inzicht hij de dames; het gemeentehuis wordt namelijk met behulp van dezelfde stookinstallatie verwarmd. Het was de ge meentewerklieden niet lan ger mogelijk de installatie na tc zien en de werk zaamheden in het gemeen tehuis werden ernstig ge stagneerd door gebrek aan De gemeente Dreumel zocht haar heil in een kort geding. De president van de civiele rechtbank te Arnhem liet de klachten van de dames Van der K. onderzoeken en kwam tot de conclusie, dal zij onge grond waren. De dames Van der K.. zo zei de president zater dag, dienen onverwijld hun verzetshouding op te geven op straffe van een dwangsom van 1000 voor iedere keer of iedere dae. dat zij ambtenaren in func- tie de toegang tot de stookkelder beletten. Dc burgemeester, zo ging de president verder, mag de hulp van de sterke arm Inroepen om de toegang tot de kelder te forceren. De kosten van deze even tuele dwangmaatregel ko- Dc klachten hadden be trekking op ondragelijke warmte in het vroegere burgemeestershuis cn op gevaar van koolmonoxyde- vergiftiging wegens lekken in dc schoorsteen. Er nog klart redige kosten verdeling van de brand stof. maar dat is aldus de president van dc civie le rechtbank in Arnhem een kwestie die een gewo ne rechter beter kan be oordelen. maken aan het regime van president Stroessner. Er zouden hevige gevech ten zijn geleverd met ongeregeldheden in Asuncion, Villarica en Concepcion. In communiqués van de opstandelingei die onder leiding staan van twee studen ten. werd gezegd, dat zij verder Paraguay waren binnengedrongen en dat cr nieuwe landing was uitgevoerd. Leger eenheden zouden naar hen zijn overge- Er is officieel echter nog geen melding gemaakt van grootscheepse botsingen. De opstandelingen voeren kleine aanva" legen politieposten buiten de steden oeken naar wapens en organiseren hun strijdkrachten. Waarnemers in de grens steden achten het onwaarschijnlijk dat er pectaculaire gevechten zullen worden ge leverd en zij verwachten dat zich een langdurige guerilla-activiteit zal ontwik kelen. Volgens in Buenos Aires ontvangen be richten hebben de opstandelingen van nacht bekendgemaakt, mijnen gelegd te hebben in de rivier de Paraguay, die een deel vormt van de zuidwestelijke grens met Argentinië. Niëuwe secretaresse Prinses Beatrix Per 1 januari is als opvolgster van nevrouw M. Scholtens-Meurs benoemd tot particulier secretaresse van prinses Beatrix mej. M. C. C. Wijnen uit Den Haag. Mej. Wijnen zal tevens het secretariaat an prinses Irene behartigen. VLUCHTELINGENCOMITÉ VAN DE JEUGD THANS GEÏNSTALLEERD In het Lettische vluchtelingenkamp in Ohmstede bij Oldenburg in Noord-Duits- land is gisteren een Nederlands jcugd- comité geïnstalleerd uit vertegenwoordi gers uit alle Nederlandse provincies. Met deze installatie is de voorbereiding ge start voor een grootscheepse nationale jeugdactie in het kader van hot Neder landse vluchtelingenjaar 1959/60. Deze actie, genoemd „Doe open, sleutel actie Nederlandse jeugd", zal worden ge houden in de periode van 27 februari tot en met 12 maart i960. Het initiatief van deze actie is genomen door de Neder landse jeugdgemeenschap. Gaat Soraya zich verloven met Harald Krupp? Pcrzi dochter zich 1 In Asuncion heeft de leider gerende Colorado-partij, Gorostiaga, klaard, dat de opstandelingen Stijf en strak houdt d der van ex-keizcnn S01 vol. dat h; Kerstmis in St. Moritz met de 42-jarige Harald Krupp, broer van de chef van het vermaarde Krupp- concern. Harald heeft zich tot dusver van elk commentaar onthouden. Beiden treffen elkaar echter op 18 december in St. Moritz voor wintersport. Zij kennen elkaar sinds het „Oktober- st" in München. Inmiddels heeft de Duitse secretaresse - prinses Soraya op een vraag van A<- rklaard, gemachtigd te ich de berichten tegen welke prinses Soraya sociated Press te spreken volg- op het punt zi aan te kondigen en ovi rooms-katholieke kerk. „Deze verhalen zijn gelogen", zei di secretaresse „Ik ben gemachtigd ze I» ontkenen. Persberichten volgens welk» de Prinses voornemens is katholiek ti worden zijn niet waar". Weinig verandering De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt cn nevelig weer met plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot vrij krachtigr wind tussen zuid en zuidoost. Weinig ver. andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). èir de 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1