Verkavelen op papier Familiereünie over miljoenenerfenis Motel in Breda naar Amerikaans model Vrouwen!oze staat Politiebonden verlangen overleg over salarissen Niet mee naar Australië Toto i Dagblad pro- i tikje huichelachtig i irdt ge Journalistiek en zakelijk zijn zulke driestarren pet. Daarover behoeven wij het niet te hebben. Zij verraden ondes kundigheid en oppervlakkigheid. Op grond van het feit, dat een niet-hervorm- de dominee in zijn krantje de vraag stelt, of de uitspraak van de hervormde kerk over de toto niet farizees is,- vertelt de Sportkroniek, dat de meerderheid di hervormden niet achter de uitspraak vc de synode staat Maar dat is niet belangrijk Belangrijk is alleen, dat er een hetze door het land gaat, gevoed door politieke en sport bladen, waarbij de tegenstanders van de gokkerij van huichelarij worden beticht. Bij de Farizeeën worden ondergebracht. De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft niet genoeg aan de entree gelden van zijn honderdduizenden be zoekers. Hij wil enige miljoenen jaarlijks verdienen aan de goklust van de mensen. Hij meent, dat zulks niet kan zonder prijzen, die minstens in de tonnen lopen. Zonder die gokkerij, zonder een miljoe- nenopzet op dit gebied, kan de sport, die zo edel en verheffend werkt, niet bloeien En de „sportiviteit" van de voetbalpers werkt met termen als huichelachtig, ge ïnspireerd door een remonstrantse domi ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 Mejuffrouw ir. E. F. van den Ban, die Oostelijk-Flevoland op papier tot stand heeft hel pen komen. Ir. E. F. van den Ban legde de grondslagen van Oostelijk Flevoland Het fraai. Al anderhalf miljoen voor „Redt een kind" Op girorekening 250.000 van de vluchte- lingenactie „Redt een kind" stond van morgen een totaal bedrag van f 1.450.000. Nog is deze op 4 november begonnen actie van de V.P.R.O. niet geheel ten einde. Er volgen nog twee radio-uitzendingen (de laatste op 19 december) en een t.v.-pro- gramma van de zondagavond te houden manifestatie der Nederlandse kunstenaars in het Amsterdamse Concertgebouw. Ook van deze avond komen de baten ten goede aan de actie voor het aankleden der vluchtelingetjes in Marokko. Duitse rechter uit ambt ontzet De president van het hoogste rechtscol lege voor sociale kwesties in de staat Sleeswijk-Holstein, dr. E. F. Buresch, is gisteren uit zijn ambt ontzet, omdat hij bekend was met de ware identiteit prof. 'Heyde. Laatstgenoemde was tijdens het bewind hoofd van het euthanasie-pro- gramma dat vele duizenden onschuldigen het leven heeft gekost. Sinds 1954 zou dr. Buresch hebben ge weten dat prof. Heyde onder het pseudo niem dr. Fritz Sawade in Flensburg woon de en werkte, terwijl hij wegens oorlogs misdaden door de politie werd gezocht. Vorige maand is prof. Heyde gearresteerd. nemerland. Daar waren de reconstructie van het dorp Petten, dat door dc Duitsers met dc grond werd gelijk gemaakt ei van andere, gemeentelijke objecten. De ene keer moest de industrie centraal den gesteld, de andere keer het verkeer en de derde keer was het weer het w> of de recreatie. Het is echter het plan voor Oostelijk- Flevoland geweest in samenwerking met de gehele dienst der Zuiderzeewer ken ontstaan dat als het belangrijkste van het levenswerk van mejuffrouw Van den Ban kan worden betiteld. Met haar medewerking aan het ontwerp van deze nieuwste Nederlandse reuzenpolder, kon de vroywelijke stedebouwkundige pas be ginnen, nadat ze in 1950 van de provin ciale waterstaat van Noordholland naar de dienst der Zuiderzeewerken was over gestapt. Het betekende een mijlpaal in de geschiedenis van het grootste indijkings plan ter wereld, want de ruimtelijke orde ning, die aan de Wieringermeer en de Noord-Oost Polder ten grondslag ligt, was (Van onze speciale verslaggever) '"POEN IK VROEGER als kind nog al eens van Lochem naar Zutphen fietste, stond een deel van de weg als dat vervelende, lange, rechte eind bekend.De lengte van het stuk bedroeg misschien tweè kilometer, maar toch zag je er steeds weer tegenop het af te peddelenTe lange, rechte wegen zijn dan ook uit den boze, ook voor chauffeurs, op wie uiter aard andere maatstaven van toepassing zijnDe behoefte van knikken geldt tevens voor kanalen, want alleen oriënteringspunten kunnen de ver veling van de eentonigheid verdrijven MEJUFFROUW ir. E. F. van den Ban, die dezer dagen in de rang van hoofdingenieur A de dienst der Zuiderzeewerken verlaten heeft, zei dit tegen ons in haar woning te Haarlem, waar ze van haar pensioen hoopt te gaan genieten. Nou ja stil zitten zal ze zeker niet. maar ze zal haar tijd toch volgens eigen schema kunnen indelen. Want behalve de uitvoering van enkele particuliere opdrachten, die ze als stedebouwkun dige heeft gekregen, denkt ze meer aan het verenigingsleven te kunnen doen. aan lezen, aan reizen, kortom al die dingen, waar ze tot nu toe bar weinig gelegenheid voor heeft Een vrouw, die het beroep debouwkundige uitoefent, is op het ogenblik misschien niet langer een eenzame figuur. Maar toen mejuf frouw Van den Ban in Delft met haar studies begon, lag dit wel heel ders. Het vak stedebouw werd aa: Technische Hogeschool nog niet onderwezen en een vrouwelijke ste debouwkundige was. over de hele wereld gerekend, een zeer grote zeldzaamheid. Wiskunde en mechanica waren m'n lievelingsvakken", vedelde ze, „en aan de T.H. koos- in dan ook een civieltech nische studierichtingLater merkte ik, dat m'n voorkeur meer en meer naar de bouwkunde uitging, maar omdat ik al zover gevorderd was, kon ik moeilijk besluiten om te zwaaienVoor bouw kunde moet je trouwens meer mans zijn, als u begrijpt wat ik bedoelIk was nog erg jong en ik was me ervan bewust, dat het gemakkelijker was met formules en differentialen om te gaan, dan met de veelheid van aspecten, welke de bouw kunde heeft Ir. Van den Ban zwaaide ten slotte toch om, nadat ze twee jaar lerares wiskunde was geweest. Ze werd aan het architec tenbureau van haar vader verbonden om haar bouwkundig inzicht in de praktijk te vergroten en te polijsten. In 1926 begaf ze zich op het pad van de stedebouw. Noordholland riep haar: de eerste provincie die tot het inzicht kwam, dat een, stedebouwkundig orgaan leven moest worden geroepen, vaak tegenstrijdige gemeentelijke uitbrei dingsplannen te coördineren, Zij kwam in dienst bij de provinciale waterstaat, werd adjunct-secretaresse van vinciale stedebouwkundige comi suitte meteen op een berg moeilijkheden. De voor streekplannen noodzakelijke, verordende bevoegdheid, werd pas in 1931 bij de wet verkregen en tot dat jaar kon er dus eigenlijk alleen maar wat worden geschipperd. Uit het gesprek bleek duidelijk, dat mejuffrouw Van den Ban nogal wat be zwaren maakt tegen het modewoord planologie en onder alle omstandigheden het woord stedebouw blijft prefereren. Knikken in wegen en kanalen - anders wordt het zo saai Volgende week open Juist begrij: „Onder planologie valt in feite alles wat op het maken van plannen slaat", klaarde ze. „ook op plannen dus, die de ruimtelijke ordening niets hebben uit staanStedebouw daarentegen be perkt en bepaalt, want, anders dan vaak wordt gedacht, betekent stede hief geen stad, maar plaatsU moet maar de woorden legerstede en haardstede denkenIedereen, die het woord stede bouw hiernaast plaatst, komt tot het juiste begrip ervan Verschillende stedebouwkundige pro jecten heeft ir. Van den Ban op haar ïaam staan. Daar waren de eerste repten van de streekplannen voor IJmond Noord en Beverwijk (na de oorlog veran derd i.v.m. de uitbreiding van het hoog- venbedrjjf), voor het Gooi (na haar ver- ■ck niet afgemaakt) cn voor Zuid-Ken- 167) Ongeveer 130 km van de Griek se havenstad Salonlki bevinden zich drie schiereilanden, die als evenzo- vele uitgestoken vingers in zee ste ken. Op het meest oostelijke schier eiland bevindt zich de staat Athos, die een lengte heeft van ongeveer 15f km en een breedte van bijna 10 km De staat bevindt zich weliswaar op Grieks territorium, maar de Grieken hebben haar als een onafhankelijke monniken-republiek erkend en ieder een heeft daar rekening mee te hou den. De grens tussen de Griekse staal en Athos wordt dan ook voortdurend door politie bewaakt, zodat er con trole is op het binnenkomen van on bevoegden. Het land telt an verscheidene tussen de jaren 900 en 1000 werden gesticht. Alle werk zaamheden in het land worden door monniken verricht en de voorschrif ten en leefregels zjjn dienovereen komstig opgesteld. Het knippen der aaren is verboden; de vlechten wor- ien in een knoedel achter in de nel vastgespeld. Zang en dans behoren tot de verboden zaken, evenals spor' en spelen. Er bestaat een wet teger het vechten, welk verbod waarschijn tijk nog dateert uit de ttfd toen ver «chillende kloosters onderling nog a eens overhoop lagen en de monniken mei elkaar op de vuist gingen om oj die wijze te trachten de verschillei de t gev< stad inw 1. Hoe 1 als in ieder ander stad je van Griekenland. Zwaar bepakte last dieren worden door de nauwe straatjes TOCH IS HFT ZO! wel de thans veel vrcdelle vender zijn, is he in ieder geval eci wijs besluit dat deze ologlschc discu: the gedre zijn winkeltjes, herbergen, een kleine bank en een postkantoor, waar baar dige mannen met lange haren hun bezigheden verrichten. Maar in één opzicht verschilt dit land toch wel erg sterk van het eigenlijke Grieken land. Want sinds 1000 jaar heeft geer vrouw ooit een voet in Athos moger eetten. Niet alleen mensen van he' vrouwelijke geslacht worden hier ge weerd, maar ook koeien, ezelinnen ooien en alle andere vrouwelijke die ren worden bij de grens onverbidde Hjk teruggewezen. Athos is nl. een monnikenstaat. Hei land telt een twintig kloosters, waar- gesteld. Of diezelfde wijsheid ten grond slag ligt aan het verbod om te baden mehen we te mogen betwijfelen. Voor degenen, die zich zorgen ma ken over het feit, dat deze monniken- staat, door het ontbreken van een ge boortecijfer, gedoemd zou zijn uit te derven, zij hier nog vermeld, dat uit ie Grieks-orthodoxe geloofswereld voortdurend nieuwe aanwas van kloosterlingen plaats vindt. Voor da- nes blijft Athos echter verboden ter- ein, ook als zij niet wuft zijn. Nu we het toch over wuft hebben, -veet u, dat er een boom bestaat die Dcarover een volgende keer. handen van particuliere adviseurs ge legd, die dus buiten een dienstverband stonden. ;t was een hoogst eigenaardig werk", vertelde ze, „want op papier moesten n worden gemaakt, zonder enig hou- aan iets bestaands. Land moest uit water verrijzen; wegen en kanalen moes ten worden geprojecteerd op een bodem, die nergens te zien was. Het enige, dat je buiten de tekenkamer kon doen, was zo 1 dan eens over de nog aan het ge zicht onttrokken polder varen of op een stuk dijk naar dc horizon staren, Op de fiets Ir. Van den Ban heeft veel profijt ge had van de deugden en fouten, welke de reeds bestaande polders vertonen. Om deze te bestuderen en vergelijkingsmate riaal te verzamelen, trok ze er van tijd tot tijd met de fiets op uit en zwierf langs dijken en wegen van de Wieringermeer en de Noord-Oost Polder. Ook toen raak te ze er van overtuigd, dat al te lange, rechte lijnen in het landschap gebroken moesten worden, om eentonigheid te voorkomen. Niet alleen haar jeugderva ringen op „dat vervelende, lange, rechte eind tussen Lochem en Zutphen" vorm den hier een leidraad, maar ook de in zichten van de rijkswaterstaat Het waren altijd spannende momenten mejuffrouw Van den Ban, de op pa pier ontworpen knikken op hun land schappelijke werking te beproeven. Van deze verbrekingen van de rechte lijn heeft de dienst der Zuiderzeewerken overigens al veel plezier gehad, vooral nu de 10 woonkernen, die aanvankelijk ir Oost-Flevoland waren ontworpen, tot on geveer de helft zullen worden terugge bracht. Voor goede situaties blijken vol doende mogelijkheden aanwezig te zijn, om de hergroepering der dorpen te doen Toen we nog even met de vrouwelijke stedebouwkundige over de toekomst het verkeer praatten, zei ze ronduit, dat dit probleem haar benauwde. Prognoses waarin alleen maar wordt gesteld, dat de intensiteit van het verkeer zich x aantal jaren zal verdubbelen,, hebben weinig waarde, als de gevolgen hiervan niet in het juiste daglicht worden ge plaatst. Voor bepaalde wegen biiv. be tekent een dergelijke toekomstvoorspel ling, dat het, zonder ongelijkvloerse over gangen, totaal onmogelijk wordt nog over „We hebben ruimte nodig", zei ir. Van den Ban, „ruimte voor de toe nemende bevolkingMen moet rustig kunnen wonen, zonder ver keersgevaren en verkeerslawaai de kinderen moeten als ongecompli ceerde wezens kunnen opgroeien. Toekomstvoorspellingen zijn nodig: te veel moeten wij ons echter niet wagen.... Zekerheid geven ze niet, want het leven vangt zichzelf altijd weer op.... Zoals de mensen ijftig jaar geleden met ogen als poffertjes zouden hebben gekeken als I hun het huidige verkeersbeeld had geschilderd, zo zouden wij dii doen, als men ons plotseling in het verkeer van over twintig of dertig jaar zou plaatsen, als bijna elk gezin een auto heeftVaak is de enige oplossing met verstand achter de fei ten aanlopen,... Een al te verre toe komst op te willen vangen, is wel haast onmogelijk, daar men ook met de ontwikkeling van de techniek re kening moet houden...." ran onze speciale verslaggever) QP 17 DECEMBER zal de loco-bur gemeester van Breda, de heer J. Meys, het modernste motel-complex, dat tot nog tie in Nederland is ge bouwd, officieel openstellen. De ge bouwen liggen aan de rotonde, waar nternationale routes Rotterdam Breda en BredaRotterdam samenko- en waar in de nabije toekomst de geprojecteerde NAVO-weg Parijs- Amsterdam over zal worden geleid. Eigenaar is de bouwonderneming „De Baronie" te Breda, exploitant Smits Restaurants te Amsterdam en archi tect de heer W. Th. M. Bogaert te Breda. Het idee voor de houw van Motel- Breda dit zal voortaan de officiële 1 zijn is reeds jaren geleden gebc In eerste aanleg werd het op RU: bergens grondgebied geprojecteerd, doch omstandigheden moest er naa dere bouwgrond worden uitgezien. Dank Jj de steun van de secretaris dei neente Breda, mr. Ph. van Woenst de directeur van Openbare Werken, ir. Gooden, kon toen de hand w» gelegd op een gunstig gelegen stuk grond ie rotonde, dat een oppervlakte ruim twee hectaren heeft en gemeente- eigendom was. Een moeilijk „gevecht" met de Rijks waterstaat volgde toen. Den Haag voel- aanvankelijk weinig voor toestem ming voor de bouw van 'n motel te geven »en drukke, internationale route er bovendien nog in de onmiddelijke nabij heid van een rotonde. Er moest dan ook oplossing voor de in- en uitrit den gevonden en deze is er thans in de van een op de rotonde aansluitende secundaire weg. Motel-Breda is in vele opzichten Ame rikaans opgezet en komt, in Nederland althans, het motel aan de overkant van de Oceaan 't meest nabij. Op harmonische wijze zfjn alle. benodigde eenheden on dergebracht, terwijl van het meest prak tische en modernste materiaal is gebruik gemaakt Indeling Of men wat krijgen zal. „DE NOOD WORDT NIJPEND" O (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse bonden van politie ambtenaren, verenigd in de Centrale van politieorganisaties, werken op het ogenblik hard aan voorstellen lot verbetering van de salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden, waarover zij op korte termijn overleg verlan- „De nood wordt nijpend. Er moet zo spoedig mogelijk een oplossing komen Met deze woorden wordt de financiële situatie aangeduid, waarin vele politie mannen verkeren. De noodkreet valt te lezen in het orgaan van de Bond van christelijke politieambtenaren in Neder land, waarin wordt verteld hoe meer dere gezinnen van politiemannen finan ciële zorgen hebben en moeten tobben om rond te komen. Aanvankelijk waren de politiebonden pl ai het itellen te wachten totdat de verkclassificatie met haar rapport over de functiewaardering begin 1960 gereed zijn. Maar nu bekend is geworden dat dit rapport nog enkele maanden op zal laten wachten, hebben de orga- ies onverwijld de koppen bij elkaar gestoken om spoedig met salarisvoor. itellen te komen. Dat salarisoverleg thans niet langer <an worden uitgesteld heeft naar het nzicht der vakorganisaties mede als jorzaak dat er hoe langer hoe meer een tekort aan politiepersoneel ontstaat. On danks het uitgeven van grote geldsom voor werving bezit de politie wei- werfkracht, mi ■ds meer leden de organisal de bonden, die het lidmaatschap ;n bedanken we- o____ aarden van eeg burgerbe trekking. De besturen van de Amster damse afdelingen der politiebonden heb ben in een schrijven aan de respectieve lijke hoofdbesturen enkele weken gele den al verzocht om maatregelen. Zij stel den daarin dat het tijd werd de achter stand in de ambtenarensalarissen in te halen en dat op korte termijn uitvoering diende te worden gegeven aan het in stellen van het gereglementeerde over leg bij de politie. Voorts wilden zij onder meer vasthou den aan dc historische binding met de metaalindustrie wat dc loonvorming be treft, hetgeen een salarisverhoging van 5 procent zou betekenen met ingang van 1 augustus 1959. terwijl zij ook eisen naar voren brachten niet betrekking tot de functic-waardcring, de bevordering, de honorering vjm overwerk en derge lijke. overleden Gistermorgen is in het stadsziekenhuis te Purmerend overleden de heer N. Klij- zing. „Opa Klijzing" kreeg in 1952 grote bekendheid toen hij al eerste Nederlan der de titel wereldkampioen pijproken tweekamp met een Ame- Klijzing bereikte de leef tijd van 84 jaar. Maandagmiddag zal het stoffelijk over- >chot ter aarde worden besteld op de al- jemene begraafplaats te Midden-Beem- Opa Klijzing het AVA- de Eland- itraat een familiereünie gehouden met ren merkwaardige achtergrond. Datgei wat de reünisten bijeenbrengt is een o verdeelde erfenis, nagelaten door de 1792 overleden Arnold Gruter, markies Lede, die vele miljoenen moet vatten. Honderden nakomelingen, 1 onder zich ook vermeende nakomelingen moeten bevinden, koesteren namelijk de hoop al was het alleen maar ui sche motieven nog eens spraak op dit geld te kunnen inaken. voncn verspreid over dc hele en hun namen zijn in vele nua De Gruutere tot Dc Gruyter denk baar. In het verleden hcbb< groepen nakomelingen herhaaldelijk ge tracht „vat" op dc centjes te krijgen, maar alle pogingen om langs gerechtelij- eg iets te bereiken liepen op niets hij, maar het valt in ieder geval te pro beren er nog eens een proces over te beginnen. Maar dan moet ook alles haar fijn worden uitgezocht met dc stamboom Wat mij meer nog dan de aanspraken op het geld, door hel hoofd speelt is een internationaal familieblad in het espe ranto, zodat we allemaal contact met elkaar krijgen en elkaar helpen als dat nodig is. Ik hoop maar dat er velen ko- maken wc er een gezellige middag vat De Haagse heer De Gruijter had gis- avond al verscheidene toezeggingen binnen. Wellicht komen er zelf enkele uitenlandse familie vertegenwoordigers. Wat. zal er op den duur voor de De Gruijters uit de bus komen? De tijd zal het leren. Dit is zeker: niemand I heeft echter geen overtredingen staat op tien procent.... I licht gebracht. Het restaurant-gedeelte, dat de functie van hoofdgebouw heeft, bevat twee zalen met een capaciteit van tweehonderdvijf tig personen, omgeven door brede zon neterrassen en voorzien van hoge, brede ramen. Annex staat het keukengebouw, dat van de nieuwste apparatuur is voor zien, o.m. een enorme droogmaehine voor kopjes, borden, bestek e.d.. die liefst dertigduizend gulden heeft gekost. Links van het restaurant bevindt zich het slaaphuis. Het bevat zeventig bedden cn alle kamers zijn van telefoon en radio voorzien. De grotere eenheden (vier bed den) beschikken boven-dien over een klei ne keuken, een eigen toilet en een douche -gelegenhei d Motoel-Breda heeft ook de beschikking over een zgn. drug-store, die o.m. voor zien is van een snack-bar, welke dag cn nacht geopend is. Alles wat de reiziger maar nodig kan hebben, is in deze „win kel-galerij" te krijgen, zoals kruideniers waren, verpakte medicamenten, postpa- Tegenover de drug-store bevindt zich een overdekte parkeergelegenheid, ter wijl ook elders op het complex ruime parkeerpleinen zijn. De entree wordt ge markeerd door een quick-service-stabion, waar niet alleen getankt kan worden, maar waar ook kleine reparaties kun nen worden uitgevoerd, of uitermate snelle wasbeurten kunnen worden gege- Mocht Motcl-Brcda aan dc gestelde verwachtingen voldoen, dan is er nog terrein in overvloed beschikbaar om tot een aparte accommodatie voor vrachtwa genchauffeurs te komen en tot een cara van-park. Het ligt ook in de bedoeling het aantal bedden nog aanzienlijk uit te breiden, waarbij in de eerste plaats aan de bouw van een vleugel wordt gedacht, welke uitsluitend uit een reeks typische motel-eenheden (kamers voor vier per- onen met keuken, douche cn tollet) rordt gedacht. Unesco-loterij niet in strijd niet de wet (Van onze parlementsredactie) Een onlangs ingesteld onderzoek heeft tot dusverre geen aanwijzing opgeleverd, dat bij de loterijactie voor de Stichting Unesco Centrum Nederland te Amster- de bepalingen van de Loterijwet zou den zijn overtreden. Dit schrijft de minis- van justitie, mr. A. C. W. Beerman, antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. Meulink Op 5 maart 1959, aldus de minister,, an genoemde stichting toestemming verleend voor een loterij in vier series, hoogste 250.000 loten van f 1,— omvattende. Van de resultaten van dc loterijactie, die in nauw overleg met de Amsterdamse politie is gevoerd, is nog geen volledig overzicht beschikbaar. Zo lang de rekening en verantwoording nog departementc is ingediend, kan volgens de minister niet geheel worden ■deeld of alle gestelde igekom 1 het uit. Wat de Nederlandse familieleden- het-verleden betreft, daar is zelfs litte ratuur over! In de Koninklijke Biblio theek moet zich een boekwerkje „Bijdn ge tot de kennis van het geslacht De Gruyt op een ai bevinden, terwijl zienlijke ook „De Gruyters gebundelde publikaties, die dateren de jaren zeventig van de vorige ee De 1 ipraken van deze Nederlandse komelingen worden daarin nader uit eengezet. Na de tweede wereldoorlog is de familie na een zekere periode van sluimering weer tot activiteiten gekomen. In Amerikaanse zowel als Europese lan den zochtén de nakomelingen contact met elkaar en vormden familiegroepen. Ook in Nederland deed men dat en zo ontstonden hier groepen in Eindhoven, Best en Den Bosch. In België ging men zelfs zo ver gelden bijeen te brengen om een genealoog opdracht te geven de stam boom van de familie na te gaan. Deze genealoog, de heer H. Mispclon uit Bel- die van de Belgische initiatiefnem teer Albert de Gruyter uit Popeli opdracht ontving zal morgen sami laatstgenoemde vertellen aan de re nisten, wat deze onderzoekingen tot 1 ie hebben opgeleverd. De Haagse initiatiefnemer voor de re :e de heer A. L. M. de Gruyter (Loc duinsékade 88) ging zich door een tc iet Albert de Gruvter.u België voor de zaak interesseren. Hij u te beginnen bereiken .dat ook bovt rivieren een familiegroep in het lev» •dt geroepen. Vele honderden De Gruijters uit den lande heeft hij uitgi nodigd en hij verwacht een flink aantal. Och, ikzelf gelóóf niet zo erg in i'cntuele verdeling van die erfenis. In Dordt en Dubbeldam Bakkers verhogen de broodprijs Vooruitlopend op het onderzoek van inzake de prijzen van het volks- en wit brood hebben de bakkers in Dordrecht Dubbeldam, besloten om met ingang 1 maandag 14 december de prijzen 1 alle soorten brood met één cent verhogen. Zij hebben de m dit besluit in kennis gesteld Voor twee jonge emigrantjes is de passage op de Waterman, die gisteren uit Rotterdam naar Australië is vertrokken, afge~ boekt. Het zijn twee van de ne gen kinderen van de heer en mevrouw C. B. Schroder uit Amsterdam, die achter moeten blijven. De tweejatige Woutertje mocht op medisch advies niet ingeënt worden tegen pokken en kon dus niet mee. Zijn oudste zusje Petronella, die zestien jaar is, blijft bij hem. Als het jonge tje wel ingeënt kan worden, gaan ze samen de familie ach terna. Op de foto ziet men Pe tronella en Woutertje in de huis kamer van familie in Amster dam-West.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5