3P Eigen gebouw moet B.B. ruggegraat verschaffen Klokkenboodschap aan vooravond van Kerst de De Zanger houdt vandaag een vogelexpositie in Royal Colovinyl krommenie van het draaiboek NIEUWE LEIDSCHF COURANT 3 ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Den Burcht, 8 uur: feestavond tweede lustrum speeltuinvereniging Rondom de Watertoren. Antoniusclubhuis. 8 uur: feestavond accordeonvereniging D.V.V. St. Leonardusgebouw, Haagweg 14: 10 uur: vogelshow Avibus. Royal, 10 uur: clubtentoonstelling vo gelvereniging De Zangers. Bellevue, tot 10 uur: vogeltentoonstel ling De Reisduif en De Rijnklievers. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 J. J. Du rand over Land en volk Zuid-Af rika. Evangelisch-Lutherse kerk, Hoogland se Kerkgracht 26, 7.15—7.45 uur: Avond gebed. Zondag Pieterskerk, 7 uur: ds. P. Lugtigtveid van Den Haag. onderwerp: Gelukkig! Daar is God weer! Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring voor Alien, Aafje Heynis, alt. Central. 8 uur: Ned. Chr. Handelsreizi gers, ALgemene verkeersvraagstuteken. door hooMLnspeoteur G. A. N. Comelisse. Sohouwburg, 2 uur: Scapino-ballet voor lagere schooljeugd. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, dr. P. J. F. Dupuis ovei De sexuele opvoeding. De Burcht, 8 uur: Vereniging var Zeeuwen, toneelspel Jong leven op Mor genrood Sohouwburg. 8 uur: R.K. toneelgroep De Gasbspelers met De Muur van J. C. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden. J. G. N. Renaud over de Leidse De Doelen, 8 uur: Amateur-fotografen- vereniging. Dinsdag Baptistenkerk, 7.30 uur: dr. J. J. Ki wiet uit Bilthoven over: De oorsprong van het Baptdsme. Rehoboth. 8 uur: Ohr. Plattelandsvrou wen, mej. P v. Wigcheren over Palesti na. met kleurendia's. Gebouw Prediker, 8 uur: Opwekkings- samenkomst o.l.v. evangelist J. Maasbaeh Schouwburg, 10 en 2 u.: Scapino-baliet voor lagere schooljeugd. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 u.: NCR(eis)V; appelavond met gratis verloting fruit. Restaurant Van der Heyden, Breestraat 85: Bijeenkomst voor kleuterleidsters, georg. door Verbond van Veilig Verkeer. Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur: dir J. H. C. Kern over Dtruskische vazen te De Turk, 11 uur: Aandeelhoudersverga dering Leldsche Wolspinnerij. Hervormd wijkgebouw Bethel (Stille Rijn), 8 uur; hulpvereniging Leiden van Geref. Zendingsbond in Herv. kerk, spr. ds. Enkelaar te Sluipwijk. Woensdag Schouwburg, 2.30 uur: K. en O. en L.J.A., toneelgroep Arena met De schel menstreken van Scapin, van Molière, voor leerlingen v.h.m.o. Stadsgehoorzaal, 8 uur: De Stem des Volks met Das Lied von der Glocke, var Max Bruch. Rehoboth, 2.45 uur: Adventsviering be jaarden-sociëteit. Rijksmuseum voor geologie en minera logie, Van der Werfpark, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, G, Kortenbout van der Sluys over geologisch werk in het museum. Academisch ziekenhuis kerkzaal. 12.50 1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. De Hoeksteen, Levendaal 1, 2 tot 5 Vereniging van Huisvrouwen, ci kerstversiering en kersttafels. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Arena met De schelpenstreken van Scapin,, de werkende jeugd; Rehoboth, 8 Vereniging tot bevordering van de be langen van slechthorenden, poppenspel voor advent, De droom van Marva. Oegstgeest, Gemeentehuis. 7.30 u. gemeenteraad. Oegstgeest-Endegeest, 7 uur: film Droomeiland. Donderdag Schouwburg, 2.30 uur: K. en O. en L.J.A., toneelgroep Arena met De schel menstreken van Scapim, van Molière, voor leerlingen u.l.o. Academisch ziekenhuis, aula. 8 uur: Uitreiking Landsteiner plaquettes en pen ningen van het Ned. Roode Kruis. Zomerzorg, 8 uur: Vereniging oud-leer lingen der ambachtsschool, Sowjetfiilms. In den vergulden Turk, 10.3012 uur: Koffieuurtje Ned. Ver. van Huisvrouwen Rest. Van der Heijden, Breestraat 85, 12.30 uur: Koffiemaaltijd Ned. Maat schappij van Nijverheid en Handel, mr. H. Luijk over Tijdsbesparing door sneller n beter lezen. Oegstgeest, .Irene, 8 uur: wijk- avond Rhijngeester wijkgemeente, Kerst- Vrijdag Gebouw Levendaal 103, 8 uur: Ned. Christen Vrouwen Bond. Kerstavond, "egstgeest, .Patronaatsgebouw. 8 Toneelver. Elokerlyok uit Sassen- beim met Potasah en Perleimoer met va kantie, voor buurtver. Ons Genoegen. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 u.: Residentie-Orkest voor K. en O. Vaste voet aan Middelstegrach t Leiden - Oegstgeest heeft hoge graad van bezetting en geoefendheid bereikt /"COMMISSARIS KLAASESZ heeft gistermiddag het nieuwe gebouw ^—i van de B.B. Leiden-Oegstgeest aan de Middelstegracht officieel ge opend. Ook hij was na het betreden van het gebouw vol lof over wat hier in een hechte samenwerking tussen de gehele B.B.-organisatie en de brandweer tot stand is gekomen. Onder de vele belangstellenden die de opening bijwoonden waren vertegenwoordigers van het college van B. en W. der beide gemeenten en van het ministerie van Binnenlandse Zaken, B.B.-autoriteiten uiteraard en tal van hoofden van dienst. Films Casino (2.30 en 8 uur. zaterdag 2.30, 7 en 9-15 uur); Mannen zonder mededogen (18 jaar); donderdag: Raspoetin (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag geen middagvoorstelling): Het meisje Sapphire (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Foei, Nicole (18 jaar). Rex (2-30, 7-15 en 9.15 uur): De dag der geweldenaars (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9-15 uur): Een huis vol heksen (14 jaar). Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dn u Japan, tot 28 februari laoO. Auberge Frangaise Kloksieeg: scheis- boekbladen van Pieter Giltay en Rein hooi, tot 12 december. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en oiblio- theek Reuvens, Plantage 8: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., Burgemeester Van Kinschot onderken de bij een terugblik een redelijk verloop van de B.B. in Leiden en Oegstgeest. Wel heeft men altijd getobd met moeilijkhe den op het punt van de huisvesting. De opleiding had plaats in café's, de oefe ningen moesten in de buitenlucht worden gehouden en de onderlinge binding kwam ook ndet tot haar recht. Hulde bracht de burgemeester aai brandweer en de B.B voor de wijze waarop zij uit een deplorabele toestand dit nieuwe gebouw hadden weten op te trekken Het is sober gehouden, maar toch deskundig hersteld. Brandmeester Van den Broek had de opperleiding daar bij. De burgemeester stelde nog, dat dit gebouw net op tijd is klaargekomen; bin nenkort krijgen wij hier ook de nood- wachtplicht voor de overheidsdiensten. Dat betekent geen discriminatie vain de vrijwillige arbeid, maar de diensten moe ten nu eenmaal voor honderd procent bezet zijn. Hoge graad der Koningin had geen waardering op dit punt voor de velen, die om allerlei motneven verstek laten gaan als 'het om de versteviging en de uitbouw van de B.B. gaat. Hij herinnerde aan de ontploffing van de gashouder van Leerdam, waar de B.B. 24 uren achter een haar mannetje stond Dit werk heeft een eigen pied-è-terre nodig. De commissaris wist wel, dat de B.B. van Leiden en Oegstgeest een goede naam heeft door haar hoge graad van bezetting en geoefend heid. Men is in brede kring geneigd te veronderstellen, dat wij de langzamerhand wel onder de knie hebben. Er zal, aldus de comm ris, nog heel wat moeten gebeuren om een sluitend geheel te verkrijgen, zowel in de hoge regionen als bij de „werkers van' het elfde uur". Eigen fabrikaat Het hoofd van de B.B. in de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, dankte autoriteiten en personeel voor alle mede werking. „Wat u hier ziiet, draagt het stempel van eigen fabrikaat van brand weer en personeel. Zes maanden is ei met volle energie aan gewerkt." Het H.B.B. hoopte, dat dit gebouw de basis mag zijn van consolidering en uit breiding van de organisatie B.B Het Averk za] onder leiding staan van de he ren Van der Meolen (coördinator). Ko ning. Koolhaas. Norbier. Spaans er Erades. Over de aard van het werk zei het H.B.B. nog, dat geen al te grote per fectie moet worden nagestreefd; „wat de organisatie nodig heeft, is: ruggegraat". De heer Hagedoorn bood coördinator J. P van der Meu- len een bel aan om het begin en he eind van oefeningen en cursussen aan te geven. Namens de buiten dienst-assistenten werd het H.B.B. een hamer aangeboden. Ook sprak nog mr. L. Tilenius Kruif- hoff, voorzitter van de Stichting Besoher. ming Bevolking Hij noemde Leiden eer voorbeeld van een gezonde B.B.-organi satie. Asbakjes werden ten geschenke ge geven om de kameraadschappelijke sfeei nog be verhogen. Voor elk bedrijf en zakenman de Opel Van of Caravan. Een rendabele belegging in een noodzakelijk vervoer middel is de koop van OPEL bestel- of combi natiewagen. OPEL VAN: de ideale, moderne bestelwagen. OPEL CARAVAN: de efficiënte zaken-, tevens comfortabele familiewagen. \KAP woensdag en zaterdag van 12 tot 4. en vrijdag (speciaal voor de grotere leugd) van 6.30 tot 8-30 uur 's avonds Pilgrimfathers-hutsje Boisotkade elke dag geopend van half 10 tot 12 an 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg i: elke dag geopend van 8-30 tot 12-30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 lol half 1, uitgezonderd op dihsdag en vrlj- Archeologtscb instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleeD "deling geopend van half tien tot half op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reulens. Bree- 30 e t 27 derdags van 1 tot 5 30 u sdags en don- vrijdag van 10 •t a.30 en van 7 tot 9 uur. zaterdag van tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest- nuislaan 7: elke dag geopend van 105 u Inlichtingen kantoor VVV., Steenstr b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op aterdaa tot 1 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur) Prentenkabinet. Kloksteeg 23, elke dag van 2 tot 5 uur. Deze opgaven gefden niet voor zon- 'opening van het B.B.-cen- trum aan de Middelstegracht te Leiden: de commissaris der Ko ningin, mr. Klaasesz, houdt zijn toespraak. Vóór hem naast el kaar burgemeester Van Kin schot van Leiden en wethouder dr. Simon Thomas van Oegstgeest. Foto N. van der Horst V.L.A.K. was actief Kweekschool had culturele avond Het bestuur van de schoolvereniging V.L.A.K. der christelijke kweekschool te Lelden, bood de leden gisteren eer zonder goed geslaagde culturele avond In gebouw Prediker aan. Voorzitter J. C. Benschop heette in zijn openingswoord in het hjjzonder de directeur der school, mr. dr. K. de Vries, leraren en afge1 digden van zusterverenigingen, hartelijk welkom. De heren G. N. Minnaard W. Vodegel werd gehuldigd voor eerste prijzen op het welsprekendheids- van donderdag veroverd, vooral verheugend, dat er eerste-klassers met goede stukjes aai programma meewerkten. Hier moeten vooral Sietse Loeve en Rudie Spruyl worden genoemd. Sietse Loeve was con ferencier en trad op met een paar mede werkers Vooral zijn liedjes over de stadsprikker in het plantsoen en over de kip, sloegen geweldig in. Rudie Spruyt uit Katwijk had een haltebordje van de tram gemaakt en ver telde enige belevenissen in de tram. Hij deed dit op een zeer humoristische en persoonlijke wijze. Na de pauze kwam de band van de school, de Teachers jazzband. Men speel de onder meer ..Basin Street Blues" en ..Some of these days". Het cabaretje van Annie van Galen. Koos van Hilten en Hennie Elckerbout oogstte hierna veel succes. Vooral hel stukje over de vrouw in het ambt kostelijk. ïen jury gevormd waarin scheidene leraren zitting hadden. Deze" moest beoordelen wie de beste prestatie; hadden geleverd. De winnaar van de la gere klassen was Rudie Spruyt, terwijl bij de hogere klassen de prijs naar Annie an Gak.i ging. Door het vertrek van de secretaresse an V.L.A.K., mejuffrouw I Gehrels moest in een vacature worden voorzien Gekozen werd mejuffrouw M. Vöge. Vereniging Oud'Leiden Causerie over fabel dieren en -planten Voor de volkcnkundecommlsslc van de vereniging „Oud Leiden", hield mevrouw RI. C. Blöte—Obbes uit Voorschoten in het rijksmuseum voor natuurlijke historie een causerie over „Fabeldieren en fsbelplantcn". Er be staat een groot aantal verhalen over legendarische wezens ,als draken, eenhoorns, meerminnen, airauncn, enz. Deze verhalen, vaak door zee vaarders en ontdekkingsreizigers meegebracht, berusten deels op ver keerd begrip, deels op vreemde sym- Een voorbeeld van eerstgenoemde soort is, dat de rotgans geen eii gen, doch ontstaan zou uit een mossel schelp. die, hangende aan drijfhout er van pluizige aanhangels voorzien, inder daad wel wat op een vogeltje gelijkt Als voorbeeld van een symbool, dat hier een andere betekenis kreeg, noemde mevrouw Blöte de draak, deze was ii China symbool voor de geest in de na tuur, maar er werd in de westerse lan den een duivels wezen van gemaakt. De fabel over de eenhoorn ontstond door verhalen over de rinoceros. Men be schreef het dier als een paard met oli fantspoten. Aangezien bij de Middleland- se Zeevolken het paard het symbool leven en kracht was, werd de eenhoorn 't symbool van de edelste eigenschappen en kwam het dier zo in de heraldiek. De Babylonische godsdienst kende godheid die werd voorgesteld door een man met een vissestaart. Hier komen ze zeemeermannen en -meerminnen a De alraune was een toverwortel, die rijkdom heette te verschaffen Zigeuners verkochten de wortel van de bryoni; als zodanig. De levendige en interessante causerie werd geïllustreerd door tal pen uit het museum of door de zigen meegebracht. Zeven jubilarissen gehuldigd Tijdens een bijeenkomst in de U.N.I. tal werden zeven jubilarissen van d< N.V. sociëteit „Katwijk" gehuldigd, ti .1 dr. G C. A. van Dorp en di heer A. Roosdorp, die elk 45 jaar bij het bedrijf hebben gewerkt, de heren r. van Dijk, Chr. Gravekamp, limgraaff en R. Souverein (40 jaar) de heer M. van Rijn (25 jaar) ie directeur, drs. G. C. Th. van 1 n vader kon door ziekte de huldiging t bijwonen), sprak de zes overige ju bilarissen hartelijk toe en overhandigde de gebruikelijke enveloppe met in- De heer D. Hoek gaf hierna op rijm :n uitvoerige levensschets van de jubi- Verder voerden nog het woord de heren A. Roosdorp. M. J. v. d. Sluys, v d. Reyden en C Botermans en mej K. den Dikken. Namens de gehuldig- dén spraken de heren Roosdorp en Pluim- graaff een dankwoord. n slotte verzorgde de heer Cornet ontspanningsprogramma. Kleur, klank en leven De eerste Leidse vereniging van kana- I Klas 4 (overjarige): 1 R van Drump neiicfhebbers en vogelbescherming „De P G d e Graaf. Zanger", houdt vandaag, ter gelegenheid De bondsmedaille in deze klasse M J Verhagen met 85 punten. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties VERKEERSREGELING APOTHEKERS. DIJK TIJDENS KERSTBOMENMARKT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij nebben besloten de Apothekersdijk van 14 tot en met 17 december en op 19. 21. 24 december 1959 van 13 00 tot 19.00 en op 18 en 23 december 1959 vaD tot 19.00 uur gesloten te verklaren het verkeer met alle voertuigen. ;n trekdieren en vee in de richting Kippenbrug. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 -jarig bestaan, in eafé Royal aan de Doczastraat een vogelexpositie, die werkelijk enig in haar soort kan wor den genoemd Wie de ruime, rustig verlichte zaal binnengaat, waant zich in een lustoord, waar honderden fraai getinte tropische vogels, kleurkanaries, harzers en water slagers wedijveren met langgerekte tril lers en druk gekwetter. Daartussen tronen enkele fraaie nes met prachtig getinte vogels. Enthousiast hebben de leden der eniging aan de voorbereiding en de op bouw van deze expositie gewerkt. Wat ze aan stijlvol en doelmatig materiaal heb ben vervaardigd, is bewonderenswaardig De heren Visser en Bakermans, keur meesters der zangkanaries, hadden dit jaar geen gemakkelijke taak, evenmin als de heer Waanders, die de kleurkanaries en exoten keurde. Keuringsresultaten De keuringsresultaten zijn; Afdeling zangvogels (eigen kweek '59): Klas I; (vier vogels); 1 B Blankenstein 317 punten;; 2 B Schouten 314 pt; 3 R van Drumpt 311 pt. Klas 2 (twee vogels): 1 L Lacourt sr 163 t; 2 R van Drumpt 158 pt; 3 R van Drumpt 145 pt. Klas 3 (één vogel); 1 R van Drumpt 84 pt; 2 M J Verhagen 81 pt; 3 D P Kramp 78 pt. Afdeling kleurvogels (eigen kweek '59): Klas-6 (vetstof één vogel); 1 A Werner; 2 A Werner; 3 B Heiden. Klas 7 (pigment één vogel): 1 P de Groot (2e kampioen kleur); 2 J B v d Wijngaard; 3. P Meyers. Klas 8 (twee vogels kleur); 1 B v d Heiden (]e kampioen); 2 P G de Graaf: 3 F Sanders. Klas 9 (overjarige); 1 A Werner; 2 W Oomen. Afdeling exotcii; 1 en 2 J B v cl Wijngaard. De prijs, beschikbaar gesteld door en W. won R van Drumpt. Waalse Gemeente Leiden Zondagmorgen half elf gaat in t Waalse kerk voor ds. Ch. Ie Cornu te Amsterdam VINVL asbest TEGELS worden Colovinyl tegels gelegd. Tussen de bladzijden Het meisje Sapphire LIDO- Een politiefilm van een zee ongebruikelijke soort en kwaliteit is sle lig de Rankproduktie Het meisje Sapphii De geschiedenis is eenvoudig: in Londen wordt een vermoord meisje gevonden, di voor blank had willen doorgaan, doch i werkelijkheid een halfbloed was. In aar merking voor verdenking komen ee blanke student, een grote neger en ee gekleurde advocaat De politie moet ui zoeken wat het motief was, hoe de moord ts gepleegd en door wie. Deze geschiedenis heeft de beide Ra-nk- mensen Michael Relph en Basil Dearden, regisseurs van wereldfaam, gelegenheid geschonken een uiterst boeiend beeld geven van het leven van kleurlingen in de grote wereldstad, de vijandigheid, die zij van de blanke bevolking dervinden, en het taaie leven 1 delen, in het aanschijn geroepen door een lange traditie. De rolbezetting is ideaal. Twee Nigel Patrick en Yvonne Mitchell, grif fen zich in het geheugen na het zien var hun spelprestalies onder deze twee regis seurs. Want Het meisje Sapphire is vee: meer dan een spannende politiefilm al leen, deze produktie werpt een schel licht op de kleur-barrière, die de held verdeeld houdt, en dat zonder te ver vallen in vals sentiment of prekerigh- Men moet eens letten op de balrijke m selijke trekjes, die de regie de figuren heeft meegegeven en hoe logisch dit aan sluit bij de ontwikkeling van het ver haal. Waarom het met alle geweld een kleu renfilm moest zijn is ons niet geheel dui delijk geworden. Waarschijnlijk heeft men dit noodzakelijk geoordeeld verfilming van het negermilieu, en inder daad vervult de kleur daar een integre rende rol. Overigens zouden met zwarte witte en grijze tinten in het oude Londen ten minste zulke boeiende effecten zijn bereikt als thans hel geval is- (Voortreffelijke milieuschildering en goed gevonden climax). Een huis vol heksen TRIANON. De Amerikaanse Colum- biamaatschappij heeft met „Een huis vol heksen" alle gevestigde opvattingen over tovenarij en de bedrijvers daarvan over boord gegooid. In eerste instantie mis schien wei om een aantal sterren met klinkende namen weer eens in één film tzamen te brengen. Het fictieve niemendalletje speelt zich in New-York, waar enige uiterlijk ner gens aan herkenbare tovenaressen en to- hun magische talenten de vrije teugel geven. Haakneuzen, bezemstelen apperende kledingstukken komen doet allee Niet alleen de kleurt kat affiche van dit weinig aantrekkelijk ge doe wekken herinneringen aan de Sinter klaastijd: „Kim Novak, een heks met seks". (Amerikaanse visie op tovenarij Zonder mededogen CASINO, Een psychopaat is een half miljoen dollar beloofd voor het vermoor den van de president der Verenigde Sta ten. Meit twee vrienden werkt hij een sluw plan uit, waarbij hij schietend met een mitrailleur uit het raam van een villa op een heuvel de uit een trein stappende president hoopt te raken. De film speelt zich voornamelijk af in de huiskamer, waarin de voorbereidselen worden getroffen in gezelschap van de daar wonende jonge weduwe met haar zoontje en schoonvader, een op bezoek zijnde politieman en een elektricien De afloop is weinig verrassend. Er ls praktisch geen climax. De zaa-k ontwik kelt ziich zoals men reeds vroegtijdig ver wacht en verzandt ten slotte in een fan tasieloze sohdetpartij. De uitwerking van het minder geslaag de verhaal verraadt vakmanschap. Hier door en ook dank zij het knappe spel van de hoofdrolspelers bereikt de film Man nen zonder mededogen, een aanvaardbaar peil. Men moet echter vanzelfsprekend van het genre houden. (Goede uitwerking van tamme intrige.) Dag der geweldenaars REX De dag der geweldenaars is een dag waarop een bendeleider moet worden berecht en tevens de dag waarop de erbij betrokken rechter zijn verloofde blij denkt te maken met een huis, zodat de langverbeide bruiloft kan volgen, "^laas, het zit de rechter niet mee. olgelingen van de te berechten ben deleider proberen hem om te kopen, wanneer dat met lukt geven ze hem een ongenadig pak rammel en alsof dit nog niet erg genoeg is, komt hij er plotse ling achter, dal zijn beminde niet meer van hem houdt en van plan is het leven met een knappe sheriff te delen. Wat moet er deze bewogen dag van het recht terecht komen. Zal het worden erkracht, of zal de beproefde rechter lch onwankelbaar betonen? Ach, wat wil-t u. Dit soort films is nog Itijd niet zó slecht of de misdaad wordt gestraft en het goede beloond Als de (meest jeugdige) toeschouwers dat nu ook maar willen geloven (Beproefde rechter temidden van schur ken). Foei ISicole Bronzen eendracht in LEIDEN Ap Kerst-avond, dat is donderdagavond 24 december, zullen alle klokken Leiden luiden van 8.20 tot 8-30 uu verkondiging van de Kerstvrcd» de Kerstvreugde. In de echte Kerstnacht, zoals deze haald wordt in het Lukas-evangelie. ar geen klokken, maar engelen, die de lol des Heren zongen en vrede op aarde brachten in de harten der herders Der engelen taak wordt overgenomen door de klokken van koud brons met een harde tong, die toch elk een eigen ziel lijken te hebben en elk hun eigen, wci- ïdend lied zingen Al die Leidse klokke-stemmen 37 in getal welke anders elk voor zich klinken, zullen op Kerstavond tezamer de vreugde en vrede van het Kerstfeest Leiden inluiden. vormen een bronzen engelenkoor, dat de naam mag dragen uit Schillers „Lied von der Glocke": Concordia Eendracht. Want alle nog In leven zijnde en na de oorlog weer tot nieuw leven gegoten klokken doen er eendrachtig aan Vanzelfsprekend (bijna in de letterlijke zin des woords) zijn dat de klokken van èlle christelijke kerken en kapellen, in- zoverre zij klokken bezitten. In hun koorzang treden, met verleden jaar geleken, twee welkome nieuwelingen de Oud-Katholieke kerk van de H. Frè- dericus en Odulphus aan de Zoeterwoudse Singel die sinds mei stem in het klok- ke-kapittel heeft gekregen en de St. Antonius-hulpkerk in Zuidwest, wel ker klok 't alsnog voor de gehele stads uitbreiding moet opnemen. Ook de andere Maar behalve de kerkklokken groot en klein, die „ex professo" meedoen, komen ook de andere stedelijke klokken en klok jes hun stem voegen in deze geestelijke en feestelijke beiaard, waarbij de denk- oeeldige overgang tussen kerkelijk en ourgerlijk speels vertokt wordt door de tweeling van de Gereformeerde Zuider- kerk, de, zover wij weten, enige overle venden van de stadhuisbrand. De bas-party in het gehele concert heeft de sonore bourdon van het „nieu we" stadhuis op zich genomen. Hij wordt daarin bijgevallen door de Universiteit, het stedelijk gymnasium, de gem h bs voor meisjes, het stedelijk Rembrandt- lyceum, het Legermuseum en de gemeen telijke B.L.O.-school Dr. Van Voorthuy- sen", aan de Marnixstraat. Deze laatste heeft echt een streep je, namelijk één minuut, voor. Kin deren van de school mogen zelf het klokje luiden, dat het oudste van Leiden is. „Anno Domini 1520" staat erop gegoten. Omdat het zo oud is, mag het één minuut vóór de anderen gaan klepelen als „klik". Het is een goede en prettige gedachte, dat het juist deze kinderen zijn, die alle klokken van Leiden en alle burgers van Leiden zullen oproepen tot samenzang aan de vooravond van het nieuwe „Annus Domini", het Jaar des Heren 1960. Het eerste „Annus Domini" „Ema nuel ts nu geboren zoo langk gelcén" (Vondel) begon met de vreugde- en vredezang der Engelen. Deze vreugde zang, In brons overgezet, zal op Kerst avond veelstemmig en eenzlnnlg weer klinken. wanneer alle klokken van Leiden zullen lulden (blm-bam-blm-bam» en vrede mogen brengen in de harten der LUXOR. De Romy Schneider uit e suikerzoete rollen van het verleden verdwenen. Haar onschuldige kopje is onder bekwame kappershanden ver anderd in een modern jonge vrouwen hoofd. dat symbolisch mag heten voor de innerlijke verandering, die terzelfdei tijd wordt verondersteld. Van onschuldig kind tot vrouw-van-de-wereld, voorwaar een reuzenschrede voor een jonge ster. Om dit doel te bereiken is een scenario in elkaar géflanst, dat humoristisch en ondeugend tegelijk wil zijn, doch aan beide kwalificaties niet voldoet, integen deel, het is platvoetig en boers, zoals nze oosterburen het zo gaarne zien Het idee. gestolen van de Engelsen en ook Fransen, is ook al qiet origineel: i°ng meisje, dat een opzienbarend zaiistisch toneelstuk schrijft, en dat noet doen of zij zo verdorveh is als het stuk wil doen geloven. de uitwerking nu nog maar amu- naar zelfs dat is niet het geval. Met grove poten wandelt de olifant door porseleinkast van de humor, alles ver pletterend wat leuk en lichtgevoelig zou ijn. Er resteren slechts scherven, zelfs een kind zich niet kan vermaken. De rooms-katholieke filmkeuring heeft moeite genomen dit knutselwerk af keuren, in welke handeling altijd nog ?n reclame-element voor een bepaald >orl mensen schuilt. Wij kunnen slechts zeggen, dat de onechte en schreeuwerige kleuren precies de inhoud dekken. (Romy op platvoeten) Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- •in te Leiden zijn geveild: Woonhuis en erf Waardkerkplein 4 In bod: f4.100,koper; B. J. Huurman te Leiden q.q voor: f 4.350,—. Woonhuis en erf Pres. Steynstraat 4 4a n bod f 4.500.—. koper: F. Brands te Lei- f 4-500,— Woonhuis cn erf Vliet 50 in bod- f 1.450 koper: Chr. de Groot te Leiden voor- f 1.456,—. Woonhuizen en erven Oranjegracht 10/10a cn 08/68a resp. na afmijning in bod: f 4-500,en f 4.950,zijn niet gegund.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3