CHRISTELIJK Enthousiasme van Arjos is niet gedoofd" Gereformeerde (vrijgem.) luisteren naar ds. Jager Geloof maakt vrij van vrees voor politiek Kerkbouwactie Een woord voor vandaag Kanttekening Waterman's Amerikaan gaf tractaat Spanjaard kreeg boete xd^M.po,rmk;.ii rr* zii ™"durend ssfcss m ïwaas het be. RESA HILVERSUM Zwolse hijeenkomst wekt talrijke reakties op der voorzitterschap van de Ge reformeerde (vrijgemaakte) pre dikant ds. H. Vogel een bijeen komst heeft uitgeschreven in Zwolle waar ds. Okke Jager zal spreken over de synode-beslui ten van de synode van Utrecht Deze bijeenkomst heeft veel reakties in de kringen van de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerken opgeroepen. In verschil lende bladen hebben een aantal predikanten zich er tegen ver klaard. anderen juichen het idee toe. De predikant van Kampen, ds G. Visee, gaat in zyn kerkbode van deze week uitvoerig in op de reakties. Omdat het ondoen lijk is om alle artikelen over te nemen hebben we zijn artikel gekozen, omdat het een duide lijke indruk geeft van de ver schillende inzichten die in de Gere/orm eerde vrijgemaakte Kerken over deze samenkomst leven. "TEN VIJFTAL predikanten heeft per circulaire, over de post aan de predikanten, emeritipredikanten en hoogleraren onzer kerken toe gezonden. dezen uitgenodigd tot een vergadering, die op maan dag 14 december a.s. te Zwolle zal worden gehouden, zo God wil. Tien anderen hebben zich via een ingezonden stuk in een blad tot de predikanten onzer kerken gewend met de opwekking, ge noemde samenkomst waar ds. Ok ke Jager van Almelo over de be sluiten der Utrechtse synode zal spreken, niet bij te wonen. Nu kan men over het houden van zulk een vergadering, haar wenselijkheid en noodzakelijkheid verschillend denken. Schrijver de zes heeft er voor zichzelf de min ste behoefte aan. Tegen een be paald soort van samenkomsten heeft hij zelfs apert bezwaar Het lijkt hem het is aan de lezers van de kerkbode bekend niet gewenst conferenties als aan de Theologische Hogeschool Oude straat i tussen de hoogleraren de zer inrichting en sommige onzer predikanten gehouden werden, te beleggen. O, zo licht worden op dergelijke samenkomsten kwesties aangesneden, die niet de zaak van particulieren, maar van de ker ken zijn. Het thema van een even tuele hereniging en onder welke voorwaarden deze zou kunnen tot stand komen, is er eer men het weet aan de orde. Of en in hoe verre daarover gesproken werd, is mij niet bekend Maar mijn hoofdbezwaar is dat op zulke sa menkomsten met hoogleraren de ze laatsten maar gestijfd worden in .de waan dat zij een soort van ..kerkelijke leiders", ongekroonde bisschoppen der kerk zijn. Dat zijn ze niet. Ze zijn hoogleraren. Geroepen om colleges te geven en examina af te nemen. En in die waanpositic van ongekroonde bis schoppen hebben zij in het verle den bij de totstandkoming, ver vanging en terzijdestelling van de leerbeslultcn kwaad genoeg ge- geheel andere aard. Het is een voor alle predikanten, emeriti en hooglera ren onzer kerken toegankelijke en in zo verre openbare vergadering Wat daar gezegd en gesproken, gedebatteerd en tegengesproken wordt is voor wie dan ook onder ons te controleren. Daar is niets geen geheimdoe- nerii bij. Nogmaals: men kan over de noodzaak van deze samenkomst verschillend denken. Maar we leven in een vrij land. F.n ook in een vrije kerk. Daarom kunnen we de geste van de tien. die via het blad op- Advertentie ROOKT U VEELT wekten de Zwolse samenkomst te boycotten, niet bewonderen. Ten eerste om de vorm waarin het geschiedde: publiek en in de i nodigden per cir- t langs dezelfde weg krant. De culaire. Waarom r gereageerd'' Dat laatste ware wel gewenst geweest ook om de inhoud van de reaktie. die zonder meer verdacht- makend us en onjuist. a. Waarom zou een samenkomst voor alle predikanten toeganke lijk. plaatselijke correspondentie tussen gereformeerde (vrijge maakte dus» en synodale kerke raden doorkruisen? b. Waarom zou de vraag van een vereniging alleen op de ker kelijke vergaderingen en niet ook op een voor alle predikanten toe gankelijke samenkomst mogen besproken worden? De zaak wordt druk besproken in de pers. Mag dat dan wel? In tal van gemeen ten worden vergaderingen gehou den, door verenigingen belegd waar over deze zaken gesproken wordt. Mogen dan predikanten niet wat leden der gemeenten wei doen? Niet meten met twee maten broeders. Maar het schrijven van de broeders is ook verdachtma king. Zij schrijven: c. ..Dat de ambtsbediening van predikanten, die de Zwolse ver gadering bijwonen, in het acht hebben op de kudde des Heren, met name in betrekking tot de door God in de Vrijmaking of We derkeer geschonken eenheid van die kudde, dreigt geschaad te wor den." Wat voor een bewijs hebben zij daarvoor? Als ik nog lezen kan dan staat hier dat de predikanten, die naar Zwolle agan, gevaar lo pen een scheurmakende aktie te ontketenen. Dat is me nog al wat. Gaat dat zo maar? In de krant? We geloven dat dit zaaien is van wantrouwen. Van broeders gelooft men alle dingen en hoop' men alle dingen. Alle goede dip gen. waar Okke Jager spreekt. Ik mij heb aan die Zwolse samen komst geen behoefte. Maar ik heb ook geen behoefte om via hel blad geadviseerd te worden waar ik wel en niet naar toe mag gaar zonder gevaar te lopen verdacht te worden van heimelijke olannen om synodaal te worden We heb ben voor 1944 genoeg ellende var dereeliike verdachtmakingen be leefd. Laten we toch niet zenuw achtig zijn. De brede massa var het kerkvolk is het ook niet. We moeten de broeders en zusters maar niet ongerust maken. Wel waakzaam. Naar alle kanten. S. SILVIS BIJ DERTIGJARIG JUBILEUM Prof. Scholten: houwen aan toekomst (Van een onzer verslaggevers) TAE geleden verkiezingsneder- lagen van de A.R. Partij heb ben ons enthousiasme niet ge doofd. Onverzwakt staan w\j met de Arjosidee in j^igdland van 1959, omdat wij ervan overtuigd zijn, dat de antirevolutionairen niet strijden voor een verloren zaak. Dit zei de heer S. Silvis, voorzitter van de nationale orga nisatie van Anti-Revolutionaire Jongerenstudieclubs, vanmorgen in Tivoli te Utrecht op een bij eenkomst ter gelegenheid van op: »Een Partii d'e leeft, bouwt' N., haar toekomst". Die noodzaak dertigjarig jubileum van bouwen aan de toekomst stond dat politiek het object dat de democratie ons JOKVP hebben wij mi JOK VP kiest met ons pieel gefundeerde politiek, strijdt met mm tegen, een ontgeestelijking :f is. Met de gemeen. De De CHJG ons van de JOKVP scheidt, bindt ons aan haar, namelijk ons reformatorisch beginsel. Aan dat beginselhouden wij vast. In dat isolement zouden wij, ook in de praktijk, gaarne samen staan en optrekken met de CHJG en wij hopen van harte dat de CHJG dat met ons wenst, zei de heer Silvis. Vanuit dat iso lement kiezen wij voor samenwerking, ook met de JOKVP. Daarmee is de rich ting voor ons contact buitenslands, maar ook voor gesprek, conferentie en gemeen schappelijke bezinning in eigen land ge geven. Dank bracht de heer Silvis aan de heren R. GoSker en E. van Ruller, die na de jongste oorlog belangrijke bijdra gen hebben geleverd tot het herleven van de Arjos. TOEKOMST Prof. mr. L. W. G. Scholten, die van 1935 tot 1940 voorzitter van de Arja is korte toespraak geweest, merkte In t deze organisatie. Sprekend initiatiefnemer van de landelijke Arjos- organisatie, dr. Joh. Sehreurer. duide- de discussie omtrent "jk voor °&en- D*t had twee oorzaken. erking tussen K V.P.. C.H.U. wierp de heer Silvis r de vraag op. voor hoe lang erking wordt beoogd. ..De politiek wordt o.i. gekenmerkt door duidelijk opportunisme en de vraag overbodige) of ïei opporf Er zijn protestanten die voor een nau were samenwerking met de rooms-katho- lieken beducht zijn. Wij moeten echter wel bedenken dat de machtspositie die de K.V.P. allengs heeft weten te berei ken een aanklacht is tegen het verdeel de protestantisme, aldus de heer Silvis. Voor de Arjos blijft de allereerste eis: principiële vorming. Maar er is geen reden om in het raam van die princi piële vorming de ontmoeting te vrezen of te schuwen met aan ons verwante politieke jongerenorganisaties, waarmee een gespreksbasis te vinden is. Met de socialistische Nieuwe Koers en de libe rale JOVD hebben wij slechts gemeen In de eerste plaats bergt elke orga nisatie ik zeg het ter waarschuwing ook met het oog op de tegenwoordige Arjos een conservatief element in zich, aldus prof. Scholten. Hoe beter de organisatie, hoe meer men op ordening gaat vertrouwen. Daar komt nog bij dat er in elke organisatie een oligarchische tendens is, een streven om toch vooral het zo uitstekende verband van de hui dige leiders te*bewaren. Dit algemeen voorkomende verschijn sel zag men dertig jaar geleden ook in de A.R. Partij. De gemiddelde leeftijd van hen die actief aan het werk der partij deelnamen, lag ver boven de vijf tig jaar. Vooral dr. H. Colijn zag dit met bezorgdheid. Voor de komende ge neratie was er weinig emplooi. Van daar dat veel jongeren zich van de po litiek afwendden. En vandaar ook dat het harde noodzaak was om een frisse jongerenorganisatie in het leven te roe pen. Wanneer men thans ziet dat de partij- vergaderingen bezocht worden door per sonen die gemiddeld 15 a 20 jaar jon ger zijn dan vóór de oorlog, dan kan men dit gerust voor een groot gedeelte op rekening van de Arjos schrijven. Ook zij die thans in de partij de lei ding hebben, zullen vallan onder de wet van de conservatie tendens in elke orga nisatie. Daarom is de Arjos ook thans, evenals dertig jaar geleden, noodzakelijk aldus prof. Scholten. Waar bij de ouderen lichtelijk binnensluipt, t de jeugd vooral de aandacht rich- op de actualiteit. PIONIEREN betoogde dat de Arji pionieren. Zij moet in haar werkwijze blijven zoeken naar nieuwe vormen, naar nieuwe mogelijkheden om haar op dracht te vervullen. „We leggen in onze a.r. kring schien wel eens wat teveel het accent op het verleden. Al heeft ook de Arjos eerbied voor dat verleden, al acht zij kennis daarvan voor de politieke vor ming van groot gewicht, haar taak ligt toch in het heden en in de toekomst. Wij willen bepaald niet traditioneel Na 1945 is er een sterke begeerte naar een ontmoeting met een chris telijke politiek, waarin men een ge lovig christenhart voelt kloppen. Het is de taak van de Arjos voor de jon geren die ontmoeting mogelijk te maken, d.w.z. die niet te bemoeilij ken door een overmaat van traditio nele vormen, zei dr. Veerman. De opbrengst van de Her vormde kerkbouwactie heeft gis teren de negen miljoen gulden overschreden. Naar de organise rende commissie mededeelt is de stand gisteren geworden 9.000.801 gulden. Samensprekingen in Arnhem beginnen De kerkeraad van de Gereformeerde (vrijgemaakte) Kerk van Arnhem heeft antwoord gegeven op het verzoek de Gereformeerde Kerk om te komen tot samenspreking. Deze kerkeraad stelt voor, dat ze in de vergadering van Gereformeerde kerkeraad zullen worden toegelaten om een aantal vragen te mogen stellen. Het verzoek is ingewilligd. Beroenin.omwerk NED. HERV KERK Beroepen te Breukelen: L. J. Baljé te Vijfhuizen; te Elspeet: A. J. Timmer te Huizen (N.H. Beroepen te Eindhoven, pred. bijz. werkzh. (arbeid onder studerenden en academici, toez.): dr. J. Sperna Wei land te Rotterdam. Bedankt voor Waddinxveen: J. T. Doornenbal te Oene. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lekkerkerk: P. S. Veld huizen. kand. te Sliedrecht. ..Zolang Ik in de ivereld ben, ben Ik het licht der wereld", zegt Jezus in Johannes 9:5en Hij geneest de blindgeborene. Hij opent zijn ogen echter niet door een woord, maar neemt slijk van de aarde en stuurt de man naar het badwater Siloam. Ter aanvulling zegt Johannes er nog bij, dat dat woord „gezon den" betekent. Johannes geeft al deze bijzonderheden niet, omdat zij interes sant zijn, maar omdat hij ze gebruikt om iets te illustreren. Christus is niet meer in de wereld, Is er dus ook geen licht meer? Toch wel, want de Heilige Geest heeft de gemeente geschapen tot het Lichaam van Christus en de Heiland is in Zijn gemeente in de wereld om nog altijd ogen te openen. Maar de Heiland doet dit slechts middellijk. Hij gebruikt het gewone natuurlijke, het aardse en Hij gebruikt Zijn gezon denen in de wereld. Deze twee samen wassen de schellen van de ogen af, zodat de mens weer gaat zien. Dit wonder wordt nog iedere dag herhaald. De vraag is alleen: zijn wij ons er van bewust, dat God ons in de wereld geplaatst heeft om gebruikt te worden als Hij mensen de ogen wil openen? God heeft ons nodig, u en mij. TOT IN HET DIEPST GESLAGEN W/AT kan het leven hard zijn, ook kunnen vormen rondom deze in het zoals het in de krant verschijnt, diepst geslagen mensen.' Maar wat fJET democratisch stemrecht leeft bij de gratie van hen, die er niet in souvereiniteitswaan gebruik van makenmaar die zich in hun geweten gebonden weten aan het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtig heid. De tijdgenoten die voor het goed recht van de post-christelijke (na-christelijke) mens opkomen, mogen hiertegen gaan steigeren en van farizeïsme beschuldigen. Zij weten niet waar zij het over heb-! ben, omdat zij lichtvoetig heendra- het niet zou impiicer. ven over de diepe zin vnn „de vreze j ook"™! uan Christus". Dit zei prof. dr. S. U. mens, is hiermede ee de baan. En daarmee ook de Idee esterse democratie, belichaamd zichzelf verteerd. De noodza kelijke voorwaarden er voor zijn afwe zig zodra de democratie zich reduceert tot het mathematisch narekenbare van ,,de helft plus één". Die helft plus één garandeert allerminst een verantwoord politiek bestel. Zodra de autonome of souvereine mens ten tonele verschijnt, ontstaat willekeur. Het Westen leeft voor een groot deel bij de souvereiniteitswaarn en het gaat te gronde, als het tegenover eigen volks- souvereiniteitsdogma geen tegenwicht vindt. Van Talma is het woord dat de de mocratie niet veilig is dan aan de voet oord is zinloos, als Waterman's n ffrwXvwL peMs i het kruis. Dit het Bijbelse Een volslagen i de politieke is en voorgoed Zuidema vandaag in een rede over\ J" Ir1 Vrees voor en vrees in de tiek" op de bijeenkomst ter gele- ten" van „vrijheid, gelijkheid en brne- genheid van het dertigjarig jubi-h*u,cIJ*Pw' 2? ,vüeïe 7a? Chr,stus„ke" FNIGE TIJD geleden hebben we voorwaardelijke binding aan Christus' j J-J in onze kranten vermeld dat gezag inhoudt. De vreze van Christus Lip ontslaat ue Wonderlijke rechtspraak in Spanje doet het met een objectiviteit, die de dan moeilijke vertroosters, zoals de- woord van mededogen ook, niet ach- uit Wiens hand hij bezeten had als terwege laten. Vandaag moeten wij van een echtpaar, in het zuiden niet bezittende, elding doen Een smart als thans van deze twee mensen het deel is geworden lijkt ons land, dat bij een brand ai zijn niet te verwerken. Alles is voor het meer weerklinken zullen dan in het zinloosheid van ons bestaan, niet de lege hart van vader en moeder. zin van ons leven en van ons ster- Wat zouden we hier anders kunnen ven? Van ons en van onze kinde- doen dan in ontzetting zwijgen. We ren? zouden een haag van genegenheid En zwijgen wij dan eerbiedig stil. VERBLIJDENDE OFFERZIN "i ISTEREN hebben wij op deze echter ook geen vooruitgang, tenzij fermateriaal mogen doorgeven vt uit de Gereformeerde Kerken in c terblijft bij de groei van onze be volking. Ook dit vertellen de cijfers met openhartige eerlijkheid. Er kon uit blijken, dat binnen de Cijfers als deze hebben waarde, maar Gereformeerde Kerken het kerkelijk men overtrekkc de betekenis ervan ordelijk leven is. Het zegt toch niet. Het geloofsleven zelf laat telken jare weer zich niet in een cijfer uitdrukken. Of zijn er cijfers, die ook in dit op leven iets, een groot aantal statistische gege- de openbaarheid brengen zicht iets kunnen laten blijken? kan. Zoiets moet men kunnen. Wat dan treft, is hoe deze becijfe- ook in dit opzicht niet met onbevangenheid midden in ons le ven zóu gaan staan. Haar roeping grote gen van een verblijdende voorzie ning in de noodzakelijke financiën. Van 1953 tot 1958 een groei in de iets te verbergen, ook niet opbrengst „per ziel" zichzelf. Haar roeping der dan vijftig procent. En zulks Kerken een opmerkelijke stabiliteit berichten, dat de kerkbouwactie van vertonen. Weinige zijn de verschui- de Nederlandse Hervormde Kerk de vingen. Er is, de cijfers op zichzelf negen miljoen heeft gepasseerd? genomen, geen achteruitgang. Er is GEPRIKKELD EN NERVEUS I leum van de nationale organisatie I kc I van A.R. Jongerenstudieclubs in Utrecht. Wij I ten der medemenselijkheid en der alge- 1 mene mensenliefde, zei prof. Zuidema. I Maar dit neemt niet weg dat wij men- I sen bang zijn voor elkaar en dat een der machtswapenen ir te wedden op de Als de Arjos is, wat zij heet te zijn, zij dat er jongeren zijn die, I wanneer zij naar de stembus worden j geroepen, er niet als vrij gevochtenen heen gaan, maar wel in een verant- de politiek is woordelijkheidsbesef dat van meer die in de]dan westerse waarden weet. In de j knng der tegenstanders aanwezig is. mate waarin zij is, die zij zegt te zijn, I 's ulfl* °1S er,van b«wust hebben wij hier met jongeren te doen maat ja een wijze-van-mens-zijn veron-maakt worden van de vrees voor gevaar wordt. In Frankrijk heeft de de- litiek, aldus prof. Zuidema predikant van Puertol- lamo een boete heeft gehad van 5000 pesetas ongeveer 400 gul den wegens het uitdelen van tractaten, die hij in werkelijkheid niet had uitgedeeld. De redactie van de „Zendingsbode" heeft nu een brief van deze predikant ge had die weer eens een bijzonder licht werpt op de Spaanse recht- treft: twe zijn wij dai - Wie zijn twee? Jullie natuurlijk, jij en Karl. Wy zijn twee. Zwijg. Krister, je brengt mij helemaal in de w»r, dat /ijn er zes, en oom Emil en tante Oliva en Torbjörn, dat is negen, en juffrouw Falk er. haar broer, dat is elf. cn juffrouw Gabriels, dat is twaalf, het dozijn vol. Neen. Malmberg kon niet komen, hij was bezet. Ja. ik heb precies twaalf koppen meegenomen, moeders beste koppen, haal ze eens uit de mar.d. Karl, alsjeblieft. En een do zijn schoteltjes voor de taart Trouwt dat eigenlijk 1 XX Nu zaten allen rond de grote tafel geschaard, die op het gras voor het vroegere huis van Sven Eriks son en zijn vrouw stond Ragnhild zat er met haar nieuwe grijze schoolmuts op en een roos op haar schouder, ik weet wel dat het eindexamen niets bijzonders is. zei zij. maar het is toch zo leuk en naast haar zaten haar goede vriend de leraar en zijn zuster, die met vrolijke ogen rondkeken, en de dingen herkenden, die zij zo menigmaal hadden horen beschrijven De meubelmaker zat er hij was de laatste tijd wat zwaar geworden, de goede oom Emil. maar zeker uit pure tevredenheid en zijn vrouw, die een grote, pas gemangelde kinder slab uit haar tas haalde die zij Torbjörn voorbond, die natuurlijk tussen hen in zat. Torbjörn had een wit matrozenpak aan met een lange broek en hij was zo vol bewondering voor zijn eigen benen onder de tafel, dat hij nauwelijks merk te v -- op L op uitdrukkelijk verzoek van Malmberg en i Buiten waait de zomerwind Ennl. maar tot tante Oliva's grote vreugde golfde net haar toch nog over zijn voorhoofd Daar zat ook Marit naast Krister natuurlijk, en Elin naést Karl, die aan zijn andere zijde juffrouw Gabriels had, plechtig afgehaald met al haar ba gage En daar zat tenslotte, naast hel oudje. Elisa- bet Eriksson zelf. zij. die meer dan een der an deren op deze plaats thuis hoorde Zij was cr helemaal bij. wat er voorviel ontging haar niet. zij sprak met haar buurvrouw en kreeg te horen, hoe het in het grote huis was en wie er nog woonden van degenen die zij gekend had. Juf frouw Kempendaal was dc laatst» geweest, die ge storven was. Ja. dat wist zij. want zij had haar begrafenis nog bijgewoond Zij was altijd erg aar dig voor hen allen geweest Maar tegelijkertijd dat zij bij dit alles tegenwoordig was. was het haar of het verleden om haar heen herleefde. Zij zag haar man en zich zelf, toen zij voor de eerste keer de drempel van hun huis overschreden onder kransen, door de oude Antonsson gebonden. Zij zag de kin deren om haar heen spelen, tussen bloemen en gras, zij zag de oude tante die laatste avond, toen zij kwam waarschuwen. Maar meer dan enig an der zag zij haar man: het was alsof hij niet ver ver wijderd kor. zijn. Ondertussen gonsde het gesprek om haar heen, en zij luisterde ook en deed mee aan het ..Lang zal zij leven" ter ere van Ragnnild. en allen zongen te zamen. Marit liep rond en schonk dc lege koffiekoppen weer vol. en Ragnhild mocht zelf de grote taart aansnijden. De jongens hadden het royaal aangelegd. Alleen oom Emil scheen niet tevreden. Hij draai de onrustig op zijn stoel heen en weer. wierp zo nu en dan een blik naar zijn vrouw, hetgeen met een krachtig hoofdschudden werd beantwoord. Waarom zit u niet stil, oom Emil? vroeg Torbjörn. toen dit voor de derde maal herhaald werd. Stil. Torbjörn. zei tante Olivia streng. Torbjörn zuchtte: hij had zo vreselijk veel lek kers gegeten. Hij legde zijn lepel neer en keek dc tafel eens rond. Tenslotte bleven zijn ogen od Ma- rits gezicht rusten. Dat gezicht was hem zo wel bekend, zolang als hij leefde had hij haar steeds gezien, maar od 't ogenblik herkende hij het niet helemaal. Hij had haar nooit zo stralend gezien, en zoiets mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. Waarom ben je zo blij. Marit? Maar toen had hij er toch een verklaring voor en zuchtte tevreden. Je dacht zeker aan mijn lange broek hè? Verschrikkelijk jong. riep Marit uit. toen tien paar ogen haar aankeken. Nu lachten zij allemaal en tante Oliva zei nog eens: Stil. Torbjörn. terwijl zij zijn slab afdeed en hem van zijn stoel hielp. Ga maar spelen en kom niet terug voordat ik je roep De jongen ging er dadelijk van 'door, hij had ge leerd te gehoorzamen. Nou. Ragnhild, zei mijnheer Falk, wat ga jij nu beginnen0 Onrustig draaide oom Emil weer op zijn stoel. Bijna iedereen kwam in de verleiding om te vra gen: waarom zit je niet stil, oom Emil? Maar tan te Oliva bracht hem weer tot bedaren O dat weet ik niet, antwoordde Ragnhild. Ik weet het helemaal niet. Misschien typen en steno, maar van 't zomer ga ik bij Ann-Charlotte logeren. Zij is al buiten, anders was zij cr ook bij geweest. Lieve kind. zei hij, terwijl heel zijn ronde persoontje afkeuring uitdrukte. Steno en typen zijn op zich zelf heel goede dingen, maar niet voor jou. juffrouwtje, niet voor jou! Ragnhild keek vlug om zich heen Wordt vervolgd Het gebeurde dateert al van februari toen de gemeente in Puertollamo be zoek kreeg van enige predikanten uit Catalonië, vergezeld van twee Noord- Amerikaanse zendelingen. Een van die zendelingen was in een grote auto met een Amerikaans nummerbord. Zij hiel den daar twee avondsamenkomsten. De kapel was stampvol. deze evangelisten in Puertollamo een i gaan maken, om en de predikant tochtje met de o.a. de mijnen buiten de stad moderne wjjk met allemaal tuinen tel bezoeken. Terwijl drie van hen met de plaatselijke predikant de tuinen gingen bekijken bleef de eigenaar van de auto bij zijn wagen achter. Toen ze een poosje later van hun wandeling terug kwamen, zagen ze een paar kleine jongens elk met een traktaatje lopen, die ze dus van die Amerikaan moeten hebben gekregen, vant de an deren waren in de tuinen. Dat was de; 27e februari. De 25e aprü. bijna 2 maanden later, werd de predikant op het commissa-] riaat van politie ontboden orn ver hoord te worden over het toen ge beurde. Hij vertelde de ware toedracht. De politieagent zei echter dat men zei dat hy liet geweest was. waarop hij antwoordde dat ze hem dat niet konden bewijzen en ze hebben het hem ook niet bewezen. Maar in mei werd hem een officieel stuk van de burgerlijke gouverneur van de provincie bezorgd, waarbij hij met 50Ü0 pesetas werd beboet, omdat hij de Spaanse grond wet had overtreden. De Amerikaanse zendeling was al terug in de Verenigde Staten en kon niet komen getuigen. Toen hij echter van de zaak hoorde heeft hij de boete be taald en de predikant geschreven dal het hem erg speet, dat de predikant door zijn toedoen in moeilijkheden was geraakt en dat hij als hij in Spanje geweest was hem te huip zou zijn gekomen. TAE socialisten hebben deze week schoven kon worden dat een minder in de Tweede Kamer nogal extreem standpunt over de loterij luidruchtig van ontstemming blijk inneemt dan een ander K.V.P.-lid gegeven, omdat de Kamervoorzitter (Blaisse), dat eveneens reeds van in de Kamercommissie die de be- die staatscommissie deel had uitgc- handeling van de loterijwetgeving maakt. moet voorbereiden andere socialisten We willen er twee dingen van zeg- had benoemd dan zij zelf op het oog gen. In de eerste plaats, dat we in hadden gehad. Hun candidaten had- het algemeen en niet alleen bij den echter al deel uitgemaakt van dit onderwerp geporteerd zijn een staatscommissie over hetzelfde voor een scheiding van functies. Wie onderwerp. reeds in een staatscommissie van Wat hiervan te zeggen? De Kamer- een mening blijk gegeven heeft, ne- voorzitter had voor zijn voorstel me men bij voorkeur niet nog eens goede argumenten: nieuwe leden weer in een Kamercommissie op. zouden allicht onbevangener tegen- Anders wordt bovendien de schijn over deze materie staan. gewekt, alsof men andere fractiege- Of het overigens nodig was, juist noten niet capabel genoeg acht om bij deze zaak naar scheiding van een wetsontwerp mee te helpen functies te streven, is een punt voorbereiden. waarover men verschillend denken Het tweede is: Met betrekking tot kan. De combinatie van functies is de loterij (de toto) gaat zich kenne- ook binnen onze democratie nu een- lijk in toenemende mate vooral van maal niet ongebruikelijk; ze neemt de socialisten een wat nerveuze onder omstandigheden zelfs vormen stemming meester maken. Over de aan, waartegen op goede grond be- gehele linie reeds spoedig geprik- denkingen zijn in te brengen. keld, zijn ze het bijzonder bij dit Weshalve het voorstel van de Ka- onderwerp. Ze worden binnen eigen inervoorzitter tot enige achterdocht gelederen kennelijk door uiteenlopen- bij de socialisten bleek te kunnen de gevoelens beheerst. Hetgeen leiden Vanuit hun gelederen is zelfs straks bij dc openbare behandeling de veronderstelling geopperd dat van de zaak zelf nader zal kunnen onder gelijk -motief nu tevens een uitkomen, lid van de K.V.P. naar voren ge- GESLAAGDdank zij (Bekende Schriftelijke Cmrtua) H.B.S., Gymnasium. Onderw akte, Middelbare akten. Fr.. D Eng. en Ned. M O Tolk-Vertaler, Hoofde., V.T H -diploma. DAAR NIET OP ZIJN PLAATS DE Nederlandse Sportfederatie heeft, na het overlijden va heer Lotsy, deze week in jhr. A. Fcith, tevens burgemeester nieuwe voorzitter ge- gezag van zijn functie. Wij Voorburg, kregen Wij moeten betwijfelen, of het korte woord, waarmede de nieuwe voor zitter zijn functie aanvaard heeft, een gelukkig woord is geweest. Hij heeft namelijk, van de omstandig- istandigheden gaat de het nie» aan, dat de voorzitter zijn nr. eigen standpunt naar voren schuift an en het als het ware omgeeft met het an, dat de sport-fede- ratie een democratische organisatie is. Daarop kunnen zowel de be titeling „sport" als de betiteling „federatie" wijzen. Maar dan moet j de besluitvorming ook langs demo- licid dat hij ais voorzitter sprak, j t cratisehe weg tot stand komen. gebruik gemaakt om te laten uit komen, hoe hij over een actueel vraagstuk, als dat van de voetbalpool denkt. Men zou een woord van de voorzitter nog Kunnen waarderen, wanneer er Een voorzitter is er om vanuit zijn funelie een besluitvorming te be vorderen. Hij is niet de organisatie zelf. En wanneer hij een woord spreekt waarvan hij mag aannemen buiten doorklinkt, zal zekerheid was, dat hij het onver- he deelde, althans duidelijk geformu- hu e,k.c schijn moelen vermijden leerde standpunt van zijn organisatie a'so* zÜn oordeel niet weet te weergaf Maar het is ons bekend, 5cheWe» van ziJn spreken namens de dat er ook binnen de wereld -van de orSaniï>atie- sport over een probleem als de In elk geval zullen tegenstanders voornamelijk nadelen zien. dc sport zelfs hun recht op onverlet is gebleven. eigen oordeel

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2