Meuuie £dftsrl)c (fouraitl Vuur doodt vijf zusjes houten noodwoning TRIEST GEBEUREN IN GEMERT Kartonnen wand door kachelpijp in vlam m Gasontploffing doet pakhuis instorten Apparatuur in beslag genomen PTT betrapt VRON op heterdaad Protest van Venezuela Wrede behandeling van Chinezen ontoelaatbaar GEMATIGDER RESOLUTIE VAN AFRO-AZIATEN Nederlandse eenheid - met geleide projectielen - in West-Duitsland Deense vissersboten nog steeds vermist Kou neemt af ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. Veertigste jaargang no. 11743 lHRISTEUIK-ISATIODiAAL U4i.lil.AU Dr E DIEMER „Stantuasttcfi is ghfbleuen tnyn bert in teglienspoct" VROUW verset mannemcerk Zie pagina S Om een ERFENIS Zie pagina 5 FURTWANGLER en de ffasPs Zie pagina 7 VLIEGENDE SCHOTELS geen fantasie Zie Zondagsblad Dode en gewonde Een gasontploffing heeft gister avond een oud pakhuis in de Nijmeeg se binnenstad geheel vernield. De 46-jarige heer J. Jansen werd bij hef ongeluk ernstig gewond. Later op de avond overleed hij in het ziekenhuis. .Samen met zijn broer was de heer Jansen (beiden expediteurs) in het pak huis aan het werk toen d"e' explosie het oude gebouw deed instorten. Omwonen den slaagden 'er in de heer J. A. Jansen (33) uit de puinhopen te bevrijden. Eén van zijn benen was gebroken, zijn gezicht was geblakerd en hij had zware inwen dige kneuzingen opgelopen. Brandweerlieden en politiemannen slaagden er later ook in de broer (vader van twee kinderen) uit de kelder te be vrijden. Toen de explosie zich voordeed was hij bezig met het doorsmeren van een personenauto. De auto zakte door de vloer en de heer Jansen kwam onder de wagen terecht. Hij leefde nog toen hij werd gevonden. Aangenomen wordt, dat het gas dat in het pakhuis (het werd in de vorige eeuw gebouwd) moet zijn geweest, tot ont ploffing werd gebracht, toen een chauf feur met een brandende sigaret binnen kwam. "\7"IJF ZUSJES zijn gisteravond om het leven gekomen bij een brand die hun ouderlijke woning, een houten huis in het Brabantse dorp Handel, in één uur totaal verwoestte. De vijf meisjes: Nelly van zeven jaar, Joke van vijf, Joseetje van vier, Petra van twee en Franka van negen maan den, waren alleen thuis. Hun ouders, het echtpaar Kuypers, waren op de bromfiets naar Helmond vertrokken om boodschappen te doen. Omstreeks half zeven zag een buui man van de familie Kuypers rooi opkringelen uit de houten woning. Hij wist dat de heer en mevrouw Kuy pers niet thuis waren, rende naar het brandende huis, vond de deur op slot en trapte deze in. Een muur van rook en vlammen hield hem tegen: hij kon niets meer uitrichten. Dat kon ook de brandweer van Gemert niet. Tussen alarmering en het arriveren van de brandweerlieden was het huis veranderd in éém laaiende fakkel. Pas tegen acht uur, er waren toen nog alleen smeulende resten, kon een onderzoek worden ingesteld. Even voor negen uur werden de ouders van de vijf meisjes in Helmond opge spoord. De heer Kuypers, 32 jaar oud, en grondwerker bij de gemeente Gemert. en zijn 29-jarige vrouw zijn voorlopig ondergebraoht in het noodziekenhuis van Handel. Zij zijn in 1951 getrouwd. D#' brand heeft hun alle kinderen ontnomen. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in verhitting van een kachelpijp. In samenwerking met de recherche heeft een opsporingsambtenaar van de PTT gistermiddag een deel van de radio-apparatuur van de Vrije Radio Omroep Nederland in beslag genomen. De apparatuur was opgeslagen in het magazijn van het bedrijf v.an de VRON- directeur H. Oswald aan de Beursstraat in, Amsterdam. De inbeslagneming gebeurde op grond van artikel 20 van de telegraaf- en tele foon-wetHet zonder machtiging van het ministerie van verkeer aanwezig hebben van zend-apparatuu: Nadat de opsporingsambtenaar de o\ treding ,.op heterdaad" had geconst teerd, stelde hij zich in verbinding me het hoofd van het arrondissementspa ket in Amsterdam, mr. W. P. J. Bakh ven, die een akkoordverklaring gaf. Onderzoek Tegen de heer Oswald werd proces verbaal opgemaakt. De imbeslaggenomer apparaten werden naar Den Haag over gebracht voor een nader onderzoek doo^ teohiidci van de P.T.T. De heer Oswald vertelde, dat onmid dellijk een begin gemaakt zal worden met de bouw van nieuwe apparaten. Hii zal tevens de nodige maatregelen treffen cm herhaling te voorkomen. Uit voor zorg had men de andere onderdelen van de zender in West-Duitsland, Zwitserland en Engeland besteld. Deze onderdelen zullen om moeilijkheden in genoemde landen te voorkomenpas worden af geleverd als de Borkum Riff, het sohip dat door de VRON werd gekocht, in volle zee is. Volgens de VRON-directie betekent de inbeslagneming een vertraging van een Het Dagboek van Farah Diba Wat brengt de toekomst Houdt de sjah werkelijk van mij P Zal ik mij thuis voelen in het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelle verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlijke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelle: is nu eenmaal beter PTT en rechercheurs nemen een deel van de VRON-zender in beslag. Op ie de heer Oswald. week: nu denkt men begin januari te kunnen starten met de commerciële radio uitzendingen. De inbeslagneming is de tweede tegenslag voor de VRON; dinsdag jl. brak n&melijk brand uit in de ma- 2hinekamer van de Borkum Riff. hef "'chtschip dat in Embden in dok ligt Een schade van 3500 DM was het Grote razzia onder communisten in West-Duitsland De Westduitse politie heeft bij ee grootscheepse razzia in zeven Westduitse staten 55 mensen gearresteerd, die elke maand op grote schaal klandestien com munistisch propagandamateriaal in West- Duitsland verspreidden. Bij de razzia, die van dinsdag tot donderdag duurde, zijn voorts een grote hoeveelheid propaganda materiaal en vrachtwagens die voor de verspreiding werden gebruikt, in beslag genomen. Dit is gisteren bekendgemaakt door het federale gerechtshof Karlsruhe. De elf voornaamste arrestanten zullen worden vervolgd door de federale open bare aanklager De andere zullen voor plaatselijke rechters moeten verschijnen De voornaamste centra van de klandes- tiene organisatie bevonden zich in Noord- rijnland-Westfalen en de streek waa Rijn en de Main te, zamen komen. Ma het vertrek van de ouders moet de iachel feit er zijn gaan branden. De pijp van de kachel liep onbeschermd door het hardboard van de zolder, naar bui ten. Het board bij de verhitte kachelpijp moet zijn gaan smeulen en vervolgens geleid hebben tot een brand, die in het houten huis een dankbare prooi vond Aangenomen wordt, dat de vijf meis jes reeds in de rook waren gestikt toen de buurman de eerste tekenen van brand zag. Antillen „gemakkelijke operatiebasis" De Nederlandse ambassadeur te Caracas werd gisteren op het Venezolaanse minis terie van buitenlandse zaken ontboden, waar de minister hem een nota overhan digde over de vrijlating van twee Cubaan se vliegers die anti-Venezolaanse pamflet ten hadden uitgeworpen boven Curacao. De Venezolaanse regering had destijds verzocht de gelande vliegers vast te hou den tot een speciale commissie van de organisatie van Amerikaanse staten hen had kunnen ondervragen om vast te stel len of hier sprake was van een buiten landse inmenging in de binnenlandse po litiek van Venezuela. De regering van de Nederlandse Antillen had dit verzoek van de hand, gewezen. In eeri communiqué van het Venezo laanse ministerie van buitenlandse zaken wordt verklaard dat de moeilijkheden tussen de Nederlandse Antillen en Vene zuela het gevolg zouden zijn van een ab normale toestand en dat de Nederlandse Antillen een „gemakkelijke basis" blijken te zijn voor operaties tegen Venezuela. Desniettemin verzekert de Venezolaan se regering, dat zij goede betrekkingen wenst te onderhouden met Nederland en de Nederlandse Antillen. Het ministerie van verbindingen beves tigt, dat het de, vergunning voor extra K.L.M.-vluchten naar de Nederlandse An tillen heeft opgeschort. Deze vluchten wa ren in vorige jaren toegestaan om de Ve- nezolanen in staat te stellen Kerstinkopen te doen op de Antillen, die goedkoper zijn dan Venezuela. Het besluit is volgens de woordvoerder een gevolg van de vrij lating der Cubaanse vliegers en tevens zouden de Venezolanen vele deviezen naar buiten smokkelen en uitgeven in ca sino's op Aruba en elders. Geheel onverwacht gaf prins Bernhard gisteren het sein voor oefening Alarm I. De Prins maakte de gehele dag de oefening mee als inspec teur-generaal van de Kon. Landmacht. Zoals op de foto te zien is, volgde de Prins staande in een jeep de oefening. Krachtig protest van Peking landse zaken aan diens Indonesische ambtgenoot Subandrlo krachtig geprotes teerd tegen de vervolging en de wrede behandeling van de Chinezen in Indone sië. Door deze maatregelen, aldus de brief, wordt ten zeerste afbreuk gedaan aan de vriendschap tussen Indonesië en China. Door het bevel, aldus de brief, dat vóór 1 januari alle Chinezen op het platteland hun zaken moeten sluiten, IKE EINDELIJK KALME DAG President Eisenhower heeft gisteren de drukste dag doorgemaakt van zijn vijf daags verblijf in India. Op deze lange en overvolle dag hield hij twee officiële toespraken en één niet- officiële, nam hij een ere-doctoraat in ont vangst, lunchte hij met de president van India en opende hij de Amerikaanse in zending op de wereldlandbouwbeurs. Daar tussendoor, voortdurend met vele honderden Indiërs om zich heen, at hi koekjes, nam hij teugjes limonade en maakte hij grapjes met begeleiders of on derhield hij zich met studenten. Vandaag zou de Amerikaanse president voor het eerst sinds zijn aankomst in dia kunnen uitblazen. De gehele ocht< was hij vrij en pas tegen het middaguur zou hij een receptie van president Pra- sad bijwonen een tuinfeest waarvoor duizenden waren uitgenodigd. Het enige andere programmapunt is een diner op de Amerikaanse ambassade waaraan ook Nehroe zal aanzitten. Algerije in de V.N. D Afrikaans "-Aziatische groep derheid van tweederden zou ver in de Vereniigidie Naties heeft werven. In de nieuwe resolutie, die door Pa kistan zal worden ingediend, wordt de Assemblee verzooht uit te spreken, dat zoals verwacht een resolutie over Algerije bij de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties ingediend. De oor spronkelijke resolutie walde men niet voorleggen', aangezien het nagenoeg zeker zou zijn, dat deze geen meer- Bouw Yega-raket van de baan De Amerikaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat het programma voor de ontwikkeling van de raket „Vega" project waarmee 65 miljoen dollar gemoeid, Is geschrapt. Het ruimteonderzoek waarvoor de Vega- raket zou worden gebruikt, zal echter weinig vertraging hiervan ondervinden, aldus een woordvoerder van de NASA, het regeringsbureau voor lucht- en ruimtevaart. Door dti besluit zullen zes raketten van het type Atlas vrijkomen ,om in ruimte programma's te worden gebruikt en hierdoor, aldus de woordvoerder, zullen in hetzelfde tijdvak evenveel resultaten mogen worden verwacht als eventueel met dc Vega-raket zouden zijn geboekt. De Vega was bestemd om tal van bij zonder zware lanceringen te verrich ten, zoals een 2000 kg wegend, bemand „ruimte-laboratorium", het lanceren van een nuttige lading met een gewicht van circa 500 kg in de richting van de maan, een lading van enige honderden kilo's instrumenten en deze langzaam op het maanoppervlak te doen r dalen en dergelijke. Volgens de N.A.S.A. zal het mogelijk zijn enige van deze lanceringen te verrich ten met de Agena-raket, een samenge steld ruimtevaartuig, dat. evenals de Vega. gebruik maakt van een Atlas als eerste draagraket. 1. het recht van het Algerijnse volk op zelfbeschikking erkent; 2. aandringt op het houden van Inleiden de besprekingen met het doel, te komen tot vreedzame oplossing van het geschil op basis van het recht van zelfbeschik king. In de nieuwe tekst zijn de twee zins- sneden, waarop de meeste kritiek werd uitgeoefend, vermeden. Frankrijk heeft volgens diplomatieke kringen aan zijn Westelijke bondgenoten te kennen gegeven, dat het stemmen voor welke resolutie inzake Algerije ook, als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd. Een Frans zegsman verklaarde: „Aan gezien wij tegen een debat zijn, zijn wij ook tegen elke resolutie. Balans van Fréjus Volgens inlichtingen uit goede bron zijn bij de ramp, die het Zuidfranse stadje Fréjus en omgeving heeft getroffen. 297 mensen om het leven gekomen. 31 lijken konden niet geïdentificeerd worden. De groot aantal mensen zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Alle getroffenen zijn elders ondergebracht. N.V. le»enwerwk«infl H». UBO Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algen-. V*r,ek°rinn M". UB" Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Grachl 810 Utrecht worden de persoonlijke rechten en belan gen van de Chinezen geslaagd en wordt de persoonlijke veiligheid bedreigd. De Chinese minister van buitenlandse zaken geeft drie manieren aan waarop het geschil kan worden bijgelegd: 1. Chinezen, wjer families generaties lang icn Indonesië hebben gewoond, dienen in de gelegenheid te worden gesteld, de Indonesische nationaliteit te krijgen. 2. Aan Chinezen diie prijs stellen op behoud van de Chinese nationaliteit of aan wie de Indonesische nationaliteit mocht worden geweigerd, moet wor den toegestaan in Indonesië te blijven. De Indonesische regering moet in dat geval voor hun veiligheid zorgdragen. 3. Chinezen in Indonesië, die daar niet willen blijven, of hun bestaans middelen hebben verloren, moeten zich naar China kunnen begeven. In de brief worden onmiddellijk on derhandelingen voorgesteld. Minister Subandrio zal zondag het ant woord van de Indonesische regering be kend maken. Bonnbegin '60 - Den Haageind '61 vermoedelijk begin volgend jaar in West-Duitsland worden gelegerd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in Bonn gis teren meegedeeld. Van Nederlandse zijde is bevestigd dat over de legering van enkele parate onderdelen in West-Duitsland wordt onderhandeld, maar dat beslist nog niet te zeggen is, wanneer het plan zal worden verwerke lijkt Volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van de fensie zal dit waarschijnlijk niet gebeuren voor eind 1961. Over de sterkte van de eenheden, die permanent in West-Duiteland zuillen wor den gelegerd, is niets bekendgemaakt. Nederland heeft zoals bekend op zich ge nomen twee parate divisies in te zetten voor de N.A.V.O. In geval van oorlog zullen die onder operationeel bevel ko men van de noordelijke legergoep, welke haar hoofdkwartier heeft in Mömohen- Giladbach, in het Rijnland. Van de noor delijke legergroep maken voorts deel uit een Belgisoh legerkorps, het Britse Rijn- leger, het legerkorps van Noord-Duits- land en een Canadese brigadegroep. Nederlandse officieren zijn al verschil lende jaren ingedeeld bij de commando- staf van de noordelijke legergroep, maar tot dusver zijn nooit grondstrijdkrachten in de Bondsrepubliek gelegerd. Wel zijn Nederlandse eenheden verscheidene ke ren tezamen met andere onderdelen van de noordelijke N.A.V.O .-.groep in West- Duitsland op oefening geweest. „Atoomgezagsorgaan De opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in geheel Eu ropa, generaal Lauris Norstad, heeft in een gisteren gepubliceerde rede (enige tijd geleden in de V.S. uitge sproken) gepleit voor een beheer door de N.A.V.O. van kernwapens in Europa. Door een „multinationaal atoomgezagsorgaan" zou de N.A.V.O. de vierde atoommacht moeten wor- Een dergelijke oplossing zou misschien bepaalde landen, niet alle, ertoe brengen af te zien van onderzoekingen welke tol doel hebben zelf atoomwapens te bezit ten, aldus generaal Norstad. De rede van de N.A.V.O.-bevelhebber werd gepubliceerd in Parijs, waar i op de dag generaal Twining, de zitter van de Amerikaai stafchefs, gewaarschuwd had gevaarlijke verzwakking van di Met deze installatie zal het mogelijk zijn vliegtuigen, die nog driehonderd kilometer van Schiphol af zijn of op een hoogte van vijftienduizend meter zitten, te observeren. (Zie ook pag. 7). VAN EEN RAF-basis in Schotland is gisteren een verkennings-vlieg- tuig opgestegen om het zoeken naar drie Deense vissersboten, die reeds enkele dagen bij de Noordschotse kust vermist worden, voort te zetten. Een vliegtuig van de Deense luchtmacht moest het zoeken staken. Eén ervan, de Lynvig, is door een Deens marinevaartuig bij de Far Oer waargenomen. Van een tweede der ver- vissersboten zijn bij de Noord- schotse kust reddingboten gevonden. Een vierde Deense vissersboot, de trci- ler Karinjorg. die zondag het laatst was gezien, is inmiddels in Schotland aan gekomen. Bij Basbia (Corsica) is de treiler Au- nonciation uit Nice vrijdag gezonken. Een lid van de bemanning alarmeerde, na een mijl door de kokende zee gezwom men te hebben, de reddingboot v>arf Bas- tia. die de schipper en nog twee leden van de bemanning, vastgeklampt aan een rubberboot, redde. Te land In Zuid-Frankrijk stonden vrijdag vele ivegen blank na een etmaal van hevige regenval. Bij Avignon is de Rhóne bui-ten haar severs getreden. In het departement Gard is het keer op vijf hoofdwegen door mingen gestremd. De spoorlijn Marseille- Parijs was tijdelijk gestremd. Uit Martigues, aan de monding van de Rhóne. zijn veertig mensen geëvacueerd Te Fréjus belemmert de regen de hei- slelwcrkzaamheden en de bouw van nieuwe woningen voor de daklozen. In het noordwesten van Spanje zijn twee mensen bij overstromingen verdron ken. Ook in de provincie Leon heerst watersnood. In Noord- en Midden-Spanje zijn vele passen door sneeuw geblokkeerd. Nederland De vorst belemmerde de binnenscheep vaart in Nederland gisteren. Blijkens hel z.g. ijskaartje van Rijkswaterstaat was er geen scheepvaart op het Reitdiep, tussen Winschoterdiep en Rensel, op de Beukerschut (Steenwijk, Fr.) en op het Veluwemeer tussen Harderwijk en Rog- gebotsluis. Geringe vaart was er vandaag tussen Fonejacht en Leeuwarden en tussen Ter- horne en Stavoren. Beperkte vaart was mogelijk tussen Hoogezand en Klazienaveen, op de Hjj- kesloot, het Noordwillemskanaal en tuv- »en Zwartsluis en Kadoelerslui». De generaal zou, zo werd uit Parijs gemeld, alleen Frankrijk op het oog heb ben gehad. Het Franse persbureau A.F.P. meldde vanmorgen echter uit Washing ton dat gezaghebbende, kringen daar van mening zijn, dat Twinings woorden niet speciaal tot Frankrijk waren gericht. Volgens deze kringen zou men op ver schillende gronden verwijten kunnen for muleren aan het adres van West-Duits land, Engeland, Italië, België en N e d e r- land, aldus AJF.P. In Washington verwacht men dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, tijdens de N.A.V.O .-ver gadering die volgende week dinsdag in Parijs begint, verder zal ingaan op de kritiek van generaal Twining. Dc Amerikaanse minister is giste ren uit Washington naar Parijs ver trokken. Hij zond voor zijn vertrek boodschappen aan de Franse, Britse en Westduitse regeringen, waarin hij de verzekering geeft dat er geen sprake is van terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Europa. Premie voor het ziekenfonds 4,8 procent De minister van socjale zaken en volksgezondheid heeft de hoogte van de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1960 bepaald op 4.8 pet van het loon in de zin van de Ziektewet. Deze beslissing is ge nomen met inachtneming van de uit komsten van het overleg tussen de minister en de organisaties van de medewerkers van de ziekenfondsen. Dientengevolge kon de premie iets lager worden gesteld dan door de zie kenfondsraad en S.E.R. was geadvi seerd, aldus het ministerie. Bij zijn beslissing heeft de minister zich mede laten leiden door de over weging, dat hij nog wachtende is een advies van de S.E.R. inzake de meest gewenste omvang van de reserve van het vereveningsfonds. Bij een premie percentage van 4.8 zal de reserve toch naar verwachting in 1960 nog met ten betrekkelijk gering bedrag toe- Moord in Keulen Inlichtingen over getuige verzocht In verband met de moord, die 18 sep tember 1959 in een bos ten zuiden van \ken op het Duitse echtpaar Hans loachim Kroll en Catharina Kroll werd ?epleegd, heeft Interpol verzocht het vol gende te willen bekendmaken. Op de middag van de moord is in het bos een Nederlandse volkswagen gesigna. leerd. Het bouwjaar is van voor '58. De vagen heeft een radio, een kleine ovale achterruit en een helblauwe carrosserie. Op het achterspatbord is op een ovale witte ondergrond in zwarte letters N.L. geschilderd. De cijfers van het kenteken zouden 37-96, of iets dergelijks, geweest zijn. De inzittende, een jongeman tussen de 28 en de 30 jaar met donker haar, is als getuige van zeer groot belang. Inlichtin- ^"kk*10 mCn aan po^'ekureaus ver" (Van onze weerkundige medewerker VORST in ons land heeft niet veel meer te betekenen. Het hogedmk- gebied heeft zich van Finland naar Rus land verplaatst, waardoor er aan de aan voer van koude lucht via Duitsland een einde is gekomen. De wind is weer naar t gedraaid en voert nu lucht uit kend aan' ,vaar vanmorgen ook am. In de middag komt de tempera ir een paar graden boven nul, maar de komende nacht kan een rug van hoge luchtdruk opklaringen brengen, zo- ■'at dan nog weer lichte vorst te ver achten is. Aanvoer van belangrijk zachtere lucht mogen wij voor maandag hten, want de depressies lopig nog in de richting van Plaatselijk mist Denem crwacht tot zondagavond: Droog weer met plaatselijke opklaringen maar hier en daar ook mist. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Over het alge- ZON EN MAAN Zondag 13 dec.: zon op 8.39, onder 16.28; a8n op 15.56, onder 6.32. Maandag 14 dec.: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 16.34, onder 7.29.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1