Vb EEN ONGELUK ZIT IN EEN KLEIN GLAASJE Op Formosa vraagt men de aandacht van Nederland VOOR 20 CENT KRIJGT U BIJ VAN HOUTEN DE BESTE REEP Dezelfde geboortedatum Wachtmeester vocht tien minuten voor zijn leven Belgische scheepswerf in finanei ële moeilij khetlen DINSDAG 8 DECEMBER 1959 Alcohol en weggebruiker Denkt u vooral aan die enkele slokjes sherry (Van onae venkeersredaoteur) TJET PROBLEEM van de groed- ende verkeersonvèiliigheid ver vult een ieder met grote zorg. Al lerwegen wordt naar middelen ge zocht om aan het dreigende gevaar van deze „langzaam werkende ramp" het hoofd te bieden. De vraag wat nu precies de directe of indi recte oorzaken zijn, die tot ver keersongevallen leiden, komt daar bij steeds meer in het middelpunt der belangstelling te staan. Als we eerlijk zijn, moeten we echter tot de conclusie komen, dat het in vele gevallen nog heel moeilijk is h concrete antwoord te verschaffen. De ongevallenstatistieken mogen dan antwoord geven op de vraag in hoeveel gevallen bromfietsers door autobestuur ders worden aangereden, hoeveel voet gangers elke maand op de weg het lev laten en misschien ook bij welke party de schuld moet worden gezocht, veel wat van belang voor de beoordeling de gemaakte fouten Is, bjyft verborgen. By een verkeersongeval staan nu een maal niet de psycholoog en de psychiatei vooraan, maar de politie en de arts. Bo vendien: hoeveel slachtoffers zyn onmid- deliy'k in staat een juiste recapitulatie van het gebeurde te geven en hoeveel zullen dit zelfs nooit meer kunnen di Tekortkomingen Voorlopig moeten de belanghebbende autoriteiten zich dan ook met het alge mene gegeven tevreden stellen, dat vijf tig tot tachtig procent van de verkeers ongevallen is terug te voeren to lijke tekortkomingen en gebreken. Zon der nu pessimistisch te willen zijn, i duidelijk, dat een belangrijk deel deze fouten altijd zal blijven bestaan. Zolang er mensen aan het verkeer deel nemen, betekent dit, dat we te maken hebbert met weggebruikers, die hun gen, hun pynen, hun gewetensconflii hun vermoeidheid en hun spanningen meenemen in het verkeer. Dit neemt niet weg, dat er ook fouten in het verkeer worden gemaakt, die wél voorkomen hadden kunnen worden. Fou ten namelijk, veroorzaakt door mensen die zich willens en wetens in een situatie hebben gebracht, waarin deelneming het verkeer niet meer verantwoord 't Sterkst komt dit wel tot uitdrukking bij alcoholgebruik. Mensen, die alcohol houdende dranken tot zich nen wüi ze weten, dat ze aan het verkeer deel moeten nemen we doelen hiei ker niet alleen op automobilisten Fietsen Dokter Paul Dudley White, lijfarts van Eisenhower, deed als zoveel Amerikanen, toen hij voor het eerst in Holland kwam: hij keek zijn ogen uit naar die wonde lijke karai i eden, zich balai chalant een weg zochten door het ver keer. Maar hij ging verder dan dc mees ten van zijn landgenoten. Nadat hij het verschijnsel enige tijd had aangezien en van zijn grootste verbazing was beko men, trad hij vastbesloten een rijwiel handel binnen, teneinde ook zelf de zich per fiets verplaatsen. Hoezeer deze bezigheid hem beviel en welke voor delen hij er als medicus in meende te bespeuren, bleek wel toen dokter White de Amerikaanse president het advies gat het fietsen te beoefenen ter genezing van zijn hartkwaal. En bij die gelegenheid zei hij bovendien, dat eigenlijk iedereen van tijd tot tijd een rijwiel moet beklim men, al was het alleen maar omdat daar door de bloedsomloop een stimulans on dervindt en hartklachten voorkomen worden. Mede dank zij deze propaganda van onverwachte zijde is de fiets in de Verenigde Staten herontdekt. Automo bilisten verwisselen graag eens hun weelderige pullmankussens voor een een voudig leren zadel en voelen zich dan weldadig verlost van het volautoma tische gestroomlijde comfort, dat hen gedurig pleegt te omgeven. (De Tijd/M aasbode) scheppen bewust risico's, zowel voor zelf als voor anderen. Ze handelen in flagrante stryd met het liefdegebod, dat de naaste tot een object van nooit afia tende zorg maakt. Verschrikkelijke ongelukken in het na bije verleden hebben op ondubbelzinnige wijze aangetoond tot welke rampen al coholgebruik voor of tijdens het rijden kan leiden. Wat de benevelde, misschien door sneliheidswaan bezeten, linksrijdende automobilist doet, staat welhaast gelijk met het plegen van een aanslag op weer loze medemensen. Bij alle problematiek rond de bestraffing van schuldmisdrijven pP_ de weg is het duidelijk, dat de rech- aanslagen geen pardon kan hebben. Het i Onder invloed' verkeerde voorstelling van zaken te menen, dat alleen evident dron ken weggebruikers een gevaar opleveren. Wetenschappelijke onderzoekingen heb ben aangetoond, dat reeds na gebruik 'an kleine hoeveelheden alcohol het .onder invloed zijn" dus zich bepaal de afwijkingen openbaren, die direct op het weggedrag van invloed zyn. Het evenwichtsgevoel (wyze van rijden), het perspectief (inhalen), de reactiesnelheid (remmen), het passeren bij duisternis (nachtblindheid), het visueel onderschei dingsvermogen (kleurenblindheid) en de dieptewaarneming (schatten van afstan den) alles kan er door verstoord wor den. Hoewel statistisch ndet vaststaat, welk percentage van de verkeersopgevallen in alcoholgebruik haar directe aanleiding vindt, wordt in de binnen- en buiten landse literatuur algemeen een schatting dertig procent aangenomen. Ieder jaar weer vallen er tientallen doden bij ongelukken, waar alcohol haar afgrijse lijke uitwerking niet heeft gemist. Het beste bewijs van het oorzakelijke verband tussen alcoholgebruik en de ver oorzaking van verkeersongevallen is on langs in het Canadese Toronto geleverd. Er werd een groep willekeurig'gekozen automobilisten onderzocht: 3,4 procent hen had een bloed-alcoholgehalte neer dan 1 promille. Daarnaast werd :ven grote groep van automobilisten onderzocht, die bij een verkeersongeval betrokken waren geweest. Van hen had 15,3 proeent meer dan l promille alcohol het bloed, nteressant is ook, dat twee Duitse pro soren hebben aangetoond, dat er be paalde verkeersfouten zyn, die méér wor- ikt door bestuurders „onder in vloed" dan door bestuurders, die volko- nen dronken zyn. Het niet-verlenen van •oorrang behoort hlerby, maar ook het overschryden van snelheidslimieten. In licht benevelde toestand, die meestal gepaard gaat met een gevoel van ïykheid en van alles-best-aankunnen, aarlijke bereidheid bestaan bewust risico's te scheppen voor zichzelf ei Volgens Zwitserse onderzoekingen heeft :n n-ormale volwassene (zeventig kilo) na drie glazen bier een alcoholgehalte in 0,5 promille in zijn bloed. Prof. dr. G. H. W. Lucas, verbonden aan de Na tional Safety Council te New York, komt in een studie tot de conclusiie, dat bij een alcoholgehalte van 1 promille de gevals-waarschijnlijkheid 2,5 keer groot is dan by een alcoholgehalte 0,5 promille. .De stijging van deze w, schij-nlijkheid is progressief, want bij bloed-alcoholgehalte van 1,5 promille loopt zij op tot liefst het tienvoudige! Elk jaar weer worden in Nederland rond vijfduizend weggebruikers (van meer dan vijftig procent fietsers!) oordeeld, omdat zij „onder invloed" het verkeer deelnemen. Op zichzelf lijkt dit cijfer misschien nog niet zo ongun- tig, maar hoeveel benevelde weggebrui kers ontsnappen niet op 't nippertje een ongeval en daardoor in de m< gevallen aan de politie? Nu de feestdagen weer voor de deur staan, doet het Verbond voor veilig keer een ernstig beroep op alle wegge bruikers de gevaren van alcoholgebruik nog eens onder ogen te zien, temeer, daar er wat betreft de intensiteit van het verkeer spitsen zullen zijn. Eén groot misverstand dient wel in de eerste plaats uit de weg te worde-ng e- ruimd, het feit nl. dat er in „een onschul dig glaasje" meer alcohol zit dan wel :ns wordt verondersteld. Zo zijn er veel weggebruikers, die wel overwogen voor en tijdens het rijden de borrel mijden, omdat het hoge alcohol percentage (35 a 40 procent) hen daarvan •houdt. Met een serieus gezicht ne- deze zelfde mensen echter hun toe vlucht tot een glas bier. dat slechts voor 1,5 procent uit alcohol bestaat, doch dat door zijn volume een zelfde gewicht aan alcohol (veertien gram) oplevert als een glaasje jenever Hoevelen tenslotte realiseren zich. it een glas sherry, een glas ver mouth of een glas port zelfs méér alcohol bevat dan een borrel? Het gewicht is resp. negentien, zestien achttien procent.... Vrouw die man trachtte te doden ontslagen van rechtsvervolging De Bredase rechtbank heeft de ver dachte G. van B. uit Heerle bij Roosen daal, die terecht moest staan wegens po ging tot doodslag op haar man, ontslagen van rechtsvervolging. Een week geleden w.erd deze zaak aangehouden, omdat de rechtbank alsnog de psychiater wenste te horen, die de vrouw kort na het ge beurde krankzinnig had verklaard. In overspannen toestand had de vrouw haar terwijl die lag te slapen, met een een snede in de hals toegebracht. De officier van justitie had twee jaar met aftrek geëist. De Koningin heeft er in toegestemd het erelidmaatschap te aanvaarden van de Nationale Unie der Nederlandse sorop- timistclubs. (De soroptimistenclubs zijn te beschouwen als de „vrouwelijke" Ro- taryclubs). Twee postzegels van 12 ct. niet genoeg (Van onze parlementsredactie) Een besluit om geen strafport meer te :effen voor brieven tussen 20 en 40 gram lie met 24 in plaats van de voorgeschre- •en 25 cent zijn gefrankeerd, is wel over wogen, maar nog niet genomen. Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer te kennen ge geven. Het larief van 25 cent voor brieven issen 20 en 100 gram geeft voor het pu bliek enig ongemak, omdat niet met twee- postzegel van 12 cent kan wor- taan. Dit ongemak is niet zo ern stig dat het op zichzelf een herziening n hel Postbesluit 1955 zou wettigen. Zo- a zo'n herziening mede uit anderen ofde aan de orde komt, zal het geop perde bezwaar worden ondervangen, al- is minister Korthals. Het laatste deel van de uit zes delen bestaande telefoongids voor Nederland ndigheden voorbe-; hmirle; I 1960 163) Laten we eens aannemen, dat u en 24 anderen een byeenkomst zult hebben, byv. een vergadering, dat klinkt nogal serieus. U kunt dan als eerste de nog lege zaal betreden met de geruststellende zekerheid, dat u daarbinnen niemand zal aantreffen die op dezelfde dag jarig is als u. Alle 365 dagen van het jaar staan te uwer beschikking om jarig te zyn en niemand in de zaal zal wat dit be treft met u in concurrentie kunnen treden. Dat klopt, want u bent alleen. Maar voor degeen die na u komt en ais tweede de zaal binnentreedt, wordt het al een tikkeltje moeilyker. Wil hy niet op dezelfde dag jarig zyn als u, dan heeft, hy slecbts keuze uit 364 dagen van het jaar. De kans dat zyn verzameling van 25 mensen, er op 100 kansen 43 kansen zyn dat ieder op een andere dag jarig is, en dat er 5" kansen zyn dat tenminste twee per sonen dezelfde geboortedatum hebben By elke willekeurige groep van 25 personen zullen dus In de meeste ge vallen enige verjaardagen samen vallen. Neemt u de proef maar eens op kantoor, op de fabriek, op school nder riendei kort inderc op TOCH IS HET ZO! nl. 364/365. Voor derde man wordt die kans weer wat kleiner, want hy heeft niet alleen met u, maar ook met nummer twee rekening te houden. De kans dat zyn verjaardag niet met die van één van u beiden samenvalt bedraagt dan 364/365 X 363/365. Nummer vier ver kleint dit produkt met 362/365, enz Als nummer 25 tenslotte binnenkomt is de kans dat geen van de 25 aan wezlgen op dezelfde dag geboren zyn 364/365 X 363/365.... (totaal 24 fac •oren).... 341/365 0.43. Dit getal 0,43 betekent, dat In elke overal waar willekeur in de groepe ring heerst. In een minderheid van de gevallen zal biyken, dat er geen verjaardagen samenvallen. Wanneer u by een kennissenkring van een dergeiyke omvang dus niet regel matig uitnodigingen krygt om op écn en dezelfde dag op twee verschillende ver jaarspartytjes te verschynen, zult u zich moeten troosten met de wetenschar dat sommigen u geen uitnodiging sturen (wat op zichzelf niel zo erg is. want dergelyke festiviteiten behoren slechts in enkele gevallen to' de welbestede avonden). Nu we het toch zo breedvoerig over verjaardagen hebben, dienen we ook weer eens in herinnering te roepen de tyden. waarin de geboortedag var sommige mensen tweemaal In hel jaar voorkwam en de geboortedag van anderen in het hele jaar niel werd aangetroffen. Daarover een volgende keer. Evangelie voor duizenden een troost in nood \V/'I.T WILLEN met deze vierde schets onze medelingen over het eiland Formosa, de bewaker van een bedreigde wereld, besluiten. Formosa is op het ogenblik een der meest gezegende zendingsvelden, waar duizenden het Evange'ie als troost in nood leren kennen. Uit ge sprekken met geestelijke leidslieden is ons gebleken, dat vooral onder de van het vaste land naar Formosa gevluchte Chinezen er vele zijn die nu losgeslagen uit de oude-familie- en godsdienstige sfeer, na het op allerlei wijze vaak te hebben gezocht in het kruis van Christus de haven van hun behoud menen te vinden. komatig zijn uit de Chinese kustpro vincies Fukien en Kwangtung, brach ten niet alleen hun dialecten, zeden en gebruiken mee, maar ook hun goden. De vijftig jaar durende Ja panse bezetting ging zonder enig spoor na te laten aan de Chinese cultuur van Formosa voorby. Ook het Confucianisme leeft sterk onder de bevolking; dit is weliswaar geen godsdienst maar een zedeleer of we reldbeschouwing. In een tempel van het Confucianisme treft men dan ook geen beelden aan, maar tabletten met wijze spreuken. Het viel mij op dat ook vele van de vooraanstaande Chinezen, waar onder de President der Republiek, Tsjiang Ka-i Sjek, zich niet schamen Christen te zijn. Zo vernam ik dat een der leidende diensthoofden het gaat hier niet om een naam elke vrijdag zijn personeel gelegenheid geeft om met hem uit de Bijbel te lezen en een zegen op-hun arbeid af te smeken. Toch is Formosa daarom nog geen Christenland te noemen; overal treft men tempels aan en wordt de oude Chinese ritus gevolgd. De bewoners van dit eiland, die voornamelijk af- Universi'teit. Deze protestantse Universiteit gaat uit van een Board waarin een groot aantal Amerikaanse protestantse ker ken en zendingscorporaties zijn ver enigd. Voor de bouw van hef Uni versiteitsgebouw, de bibliotheek te vens sbudeergelegenheid, en de drie wooncomplexen, werd bijna 12 mil joen gulden bijeengebracht. Jaarlijks suppleert deze Board de Tunghai Universiteit met ongeveer 600 duizend De deken, pror. Shou Chien Tang, als gastheer stelde ons een aantal Chinese hoogleraren van verschillen de faculteiten voor. Ook deze weten schapsmensen worden gesalarieerd op de bescheiden basis als ik reeds eerder uiteenzette. "Een aantal gast hoogleraren uit Amerika wordt meisjes. Zij betalen ieder per jaar ongeveer 2400 Formosa dollar, het geen ongeveer de tegenwaarde is van 240.— waarmee de studie en de kost is betaald. De bibliotheek, die ik nauwkeurig heb bekeken, is open, d.w.z. de studenten kunnen vry de gewenste boeken nemen om ze na gebruik terug te plaatsen. Met aandacht heb ik de jongens- en meisjesstudenten bekeken, hun op treden en houding. Het kwam mij voor dat grote ernst en verantwoor delijkheidsgevoel het meest opvielen. Hier wordt een wetenschappelijk ge slacht gevormd dat voor de geeste lijke en intellectuele opbouw van het vrije en moge het eenmaal ook het gehele China zijn van bijzondere betekenis is. Wat de Amerikaanse protestantse Zending met deze Tunghai Universi teit voor de toekomst van China tot stand brengt, acht ik geesbelyk ge sproken van niet mindere monumen taliteit dan de enorme technische prestatie van de Shimandambouw waardoor de welvaart bevorderd zal Een oude professor, die een groot deel van zijn leven op het vasteland van China had doorgebracht, was door de Communisten verdreven. In plaats van teleurgesteld naar de Ver enigde Staten terug te keren, kwam hij naar de Tunghai Universiteit op Formosa, tevreden met een beschei den plaatsje als onderdak. Hij kon niet scheWen van het grote werk om de jeugd op te voeden, ngeli -ereld het De bekende surrealistische schil der Salvador Dali stapt bij het Palais des Glacés in Parijs uit zijn „ovocipède" een voertuig dat men maar zelden zal tegenkomen, het is een ontwerp van Dali zelf om het werk aan zijn nieuwe doek de Apocalypse voort te zetten. Bromfietser gevonnist voor ongeluk waarbij drie doden vielen De Bredase rechtbank heeft de 67-ja- riige G. R. uit Rijsbergen, die op 7 sep tember in Rijsbergen een aanrijding ver oorzaakte, waarby drie personen om hei leven kwamen, veroordeeld tot twee we ken hechtenis en vijf jaar ontzegging van de bevoegheid om een bromfiets berijden. De eis was drie weken gev« genisstraf en drie jaar ontzegging v de rijbevoegdheid. Steenkoohv gemeenschap maand 20,5) i 214,7 (v.j. 226.! i Kolen- Hnldiging na terugkeer uit gevangenis Het Surinaamse Statenlid D. Poetoe, voorzitter van de tweemansfractie van de Nickeriaanse partij, is onlangs voor waardelijk in vrijheid gesteld, na zijn veroordeling tot drie jaar gevangenisstraf op beschuldiging, dat hij als kassier van de Surinaamse bank een half miljoen Nederlandse guldens verduisterd had. Bij zijn terugkeer in Nickerie werd hij fees telijk ingehaald. Zelfs de districtscom missaris E. Robles was ter verwelkoming aanwezig. Vele aanhangers hebben hem met bloemkransen omhangen. Vervolgens maakte een stoet auto's met het Staten lid Poetoe voorop, een rondrit door het plaatsje. Twee muziekkorpsen luisterden de feestelijkheden op. By aankomst zeg en Hindoepriester een gebed. J^EN WACHTMEESTER van de rijkspolitie te Oost- en West-Souburg heeft zondagavond meer dan tien minuten voor zijn leven moeten vechten. Bij de Kanaalbrug over het kanaal door Walcheren hield hij een tweetal fietsers aan, die kennelijk onder de invloed van alcohol verkeerden. Zij hadden de hele straatbreedte nodig om te rijden. Eén hunner reed zonder licht. De wachtmeester sommeerde het tweetal mee naar het bureau te gaan. De beide mannen boden de wachtmeester 25 gulden aan met het verzoek hen door te laten rijden. De wachtmeester ging hierop niet in, waarop de beide mannen trachtten hem over de kanaalbrug in het kanaal le werpen. Tijdens deze vechtpartij wisten zij te ontkomen, doch de wacht meester, had één hunner herkend als afkomstig uit Middelburg. In de loop zondagnacht werd deze man in zijn huis gearresteerd. Terwijl de politie inval deed zat hij met zijn vriend nog na te praten over het bij Souburg beleefde „avontuur". De mannen zijn opgesloten in het huis van bewaring le Middelburg en zullen woensdag voor de officier van justitie worden geleid. 'rd't geloofd. NEDERLAND /~\NDER de vele bezoeken die wij aflegden en de gesprekken door ons gevoerd behoorde ook het pro grammapunt dat was aangegeven als „een forum en de Chinees-Hol landse culturele en economische ver eniging". De Nederlandse gasten achter de tafel om te antwoorden en de leden van deze vereniging als mede een aantal zeer vooraanstaan de personen, o.w. ministers en lei ders van grote bedrijven in de zaal om vragen te stellen en opmerkingen te maken in het raam van de samen werking tussen Formosa en Neder land. Als ik nu nog eens het lystje door neem van gestelde vragen, w.o. ver schillende gesteld door ingenieurs en handelsmensen die in Duitsland ot Holland hadden gestudeerd, dan treffen mij enkele bijzondere punten. Zo achtte men het gewenst dat uit wisseling tot stand zou komen tussen Nederlandse studenten uit Delft en vooral uit Wageningen met stude renden in Formosa. Aangedrongen werd op het zenden van Nederlandse adviseurs in UNO-verband en men verzocht deze wens sterk bij de Mi nister van Buitenlandse Zaken in Den Haag te bepleiten. De overstromingen veroorzaakt door typhoons een der Laatste had een deel van het wegdek en 250 bruggen verwoest deed de wens opkomen om Nederland te vragen adviseurs beschikbaar te stellen op waterbouwkundig en ander gebied. Waarderend werd gesproken over Dr. Van Gulik, de grote kenner van China, thans Nederlands Ambassa deur in Malakka. In het raam der culturele betrek kingen werd de studie van Chinese taal en cultuur aan onze hogescho len bepleit. De handelsmensen brachten vragen naar voren op het jebied van ex- en import. Gezien de age levensstandaard in Formosa al het niet gemakkelyk zijn de im- jort sterk op te voeren, die in 1958 ongeveer twee miljoen gulden be droeg. Ook bestond belangstelling voor het opkopen -van schepen op de Nederlandse markt waarvoor echter het gebrek aan deviezen in Formosa een moeilijkheid betekent. Genoeg om de lezer een indruk te geven van de levendige conver satie tussen de Nederlandse forum leden en de vele belangstellende aanwezigen. Onder hen bevonden zich ook enige Nederlandse handels families die in Formosa werkzaam EEN BEROEP het enerzijds met grote dank aan hert Formosaanse Gouvernement dat ons de gelegenheid bood op vrye en ongedwongen wijze als gasten ken nis te nemen van alles wat wordt verricht en gedaan om dit laatste Chinese bolwerk togen het Commu nisme als een stuk eigen democra tie op te bouwen en te verdedigen. Die dank gaat echter gepaard met gemengde gevoelens, omdat de Ne derlandse erkenning van Communis tisch China impliceert een officiële afzijdigheid van een stuk vrije we reld waar wij en onze strijd voor vrijheid en recht voor een deel af- hankelyk van zijn. Ik begrtyp dat het om zeer moeilijke en internationaal ingewikkelde rechtsregels gaat. Maar als wij dan ontdekken hoe on ze Pekinglegatie in een soort ge vangenschap en belemmering leeft en hoe de communistische regering van het Chinese vasteland ons nau welijks als bevriende mogendheid beschouwt, komt toch de vraag op of onze neutralistisehe houding te genover Vrij China op den duur wel gerechtvaardigd is. Denken wij daarbij, dat in Neder land meer dan 3000 nationalistische Chinezen wonen en dat deze mensen zonder een eigen vertegenwoordiging in ons land zich afvragen wat Ne derland eigenlyk bedoelt. Als een student midden in zijn studie de me dedeling krijgt, dat hij ons land moert verlaten omdat de vreemde lingenpolitie het niet nodig acht de ze niet-communistische student als een soort ongewenste vreemdeling langer een verblijfsvergunning te ge ven, dan moeten zij toch begrijpen dat deze houding niet strookt met onze Nederlandse strijdbare aard voor vrijheid en recht. Zeker, de oplossing is niet zo ge makkelijk als sommige mensen den ken. maar een moeilijke oplossing moet toch tenslotte kunnen worden gevonden als er maar een wil is. Nederland is met zijn erkenning van Communistisch China in 1940 wel erg snel geweest: laat ons de moed hebben om te erkennen dat wij on ze vrienden in Formosa niet in de steek mogen laten. F. H VAN DE WETERING. Onassis eist nu Ned. toezicht derlander wordt belast met het toe zicht op een Belgische scheepswerf. Wat multimiljonair Onassis eis' gebeurt: Ir. J. P. Akkerman leur van de afdeling nieuwbouw van Wilton-Fijenoord, is benoemd tot directeur-generaal van de „Scheeps werven van Vlaanderen" in Brugge. De Belgische werf is bezig met de bouw van drie fruitschepen van 4500 ton De drie schepen zijn bestemd voor de Carnbean Fmuitship Company. Enige tijd geleden dreigde de bouw van de schepen door financiële moeilyk» •igerde op korte t Langdu contact gez icht ;e besprekingen verklaarde de iaat zich bereid »n aantal miljoenen le betalen. Voorwaarde voor- de transactie was, dat de N.V, Wilton-Fijenoord Dok- en Werf Mij. le Schiedam het toezicht op de verdere werkzaamheden op zich zou Tussen beide scheepswerven reengekomen d«t ir. Akkerman taak zou belasten. Zijn drie schepen over acht maanden op te leveren, t ingrijpen van Onassis heeft voor- >n. dal 700 arbeiders van de sehcep=- Vlaandcrcn zonder werk kwamen Bedrijfsresultaten van P.T.T. gunstig (Van onze parlementsredactie) De bedrijfsresultaten van de P.T.T. ont- wikkelen zich gunstiger dan werd ver wacht. Het totale exploitatiesaldo voor 1959 wordt ihans becijferd op ongeveer f 57 miljoen tegen f 39,6 miljoen in 1958, heeft minister Korthals (verkeer en wa terstaat) aan de Tweede Kamer meege deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5