CHKISTFLIJK Het is zo moeilijk elkaar te vinden „De parapluie" bekroond Predikanten bespraken politieke problemen Een woord voor vandaag Kanttekening Nieuwe „7-december"--divisie herdacht gevallenen Eenheidsvragen binnen en tussen kerken Het is moeilijk om tot kerke lijke eenheid te komen. Dat blijkt reeds op de zendingsvelden, waar de verschillende kerken nog betrekkelijk jong zijn. Op Ceylon wordt er naar gestreefd om het voorbeeld van Zuxd-lndia ie volgen en tot een geünieerde Kerk ran Ceylon te komen. ,J)e Rotterdamsche Kerkbode" (her vormd) citeert ds. Th B W. G. Gramberg, zendingspredikant op Ceylon: Innering ontvangen heeft van de bisschoppelijke conferentie van Lambeth in Engeland heeft een onverwacht negatief resultaat ge had bij een der kerken hier. Op de synode-vergadering van de Me thodisten op Ceylon zou het sche ma worden aangenomen en naar de Britse conferentie doorge stuurd. De definitieve beslissing zou dan daarna genomen worden. Maar er bleek op de synode een dergelijke tegenstand tc zijn en wantrouwen in de Anglicaanse motieven, dat de leiders als Ni- les cn Jackson het beter oordeel den het niet op een stemming te laten aankomen, zodat de hele zaak maar een Jaar werd uitge steld. Als nu de Anglicanen na Lambeth maar meer doortastten! Maar ook zij aarzelen nog. De leider van de Anti-Union actie is een oude heer en men hoopt dat hij wel spoedig de leiding zal neerleggen en dan, zo beweert de bisschop van Kurunegala. zal de zaak krachtig worden aangepakt cn de anti-beweging wel verlopen. De Baptisten zijn veel te grote in dividualisten om krachtig in een eenheid van kerken geïnteresseerd tc zijn en niemand, ook hun eigen leiders niet, weet wat de eind stemming zal brengen. Elke ge meente kan trouwens voor zich zelf beslissen. Zelfs in onze eigen kleine Presbytery van Lanka blijkt er tegenstand te zijn. Een leider van een der gemeentes heeft meegedeeld, dat hij een fe deratieve unie meer dan genoeg vindt. Zo gaat het pad naar de zo gewenste cn noodzakelijke een heid ook hier niet over rozen. Het schijnt dat het vuur de meesten toch nader aan de schenen gelegd moet worden door de Boeddhisten. Maar men zou wensen dat het niet vervolgingen waren, die de ogen zullen openen, maar het kla re Bijbelwoord en het werken van de Heilige Geest. Ik moet hier echter aan toevoegen dat niette genstaande de vele ontmoedigen de momenten de leidende kerke lijke figuren toch overtuigd zijn, dat de eenheid op komst is en een werkelijkheid zal zijn zo in de ja ren tussen '63 en '65. God geve. dat ik het nog zal mogen zien, al is het dan niet meer van nabij, dan toch vanuit de verte. Ook de samenwerking tussen de beide Presbyterian-groepen, die leden jaar hoopvol scheen, De Goede Tijding is een uitga ve van de uitgever Meinema n.v. die het blad voor zijn rekening en uiteindelijke verantwoordelijkheid verzorgt. Geen enkele evangelisa tieinstantie heeft er enige zeggen schap over. Het maandblad voor levensvra gen Horizon wordt bij J. H. Kok te Kampen gedrukt in opdracht van een stichtingsbestuur, dat door middel van een kleine door aaar benoemde redactieraad dit alad laat opstellen. De relatie tot de evangelisatie is als bij de vo rige bladen. Het lijfblad van Evangelisch Herstel en Opbouw Positief is een werkorgaan van deze stichting en als zodanig door haar verzorgd en bekostigd, uiteraard niet zonder belangrijke subsidie van de over heid. Witte Velden is een huisorgaan van de uitgever Meinema N.V., waarin verschillende organisaties hun berichten kunnen plaatsen. Eigenlijk is dit het enige blad, waarin van wat samenwerking sprake is. Maar daarbij moet dan gezegd worden, dat een commis sie uit de verschillende organisa ties hard aan het werk is om van Witte Velden een blad te maken, waarin van het grote werk veel meer naar buiten komt dan tot dusver het geval is. Er zal binnen niet al te lange tijd over deze zaak wel meer op tafel komen; maar iedere evan gelisatiewerker, die bedenkt, dat wij in het jaar onzes Heren 1959 leven, zal met het vaste rubriek je over de medewerkers en de prijs van Witte Velden wel eens overhoop gelegen hebben. Het is absoluut onmogelijk een lijfblad te continueren, dat per 100 stuks nog altijd 1,30 in een heel jaar kost. In deze reeks moet ongetwijfeld ook genoemd worden het onlangs opgezette blad Onderweg, dat door een vooral Rotterdams consortium wordt gestimuleerd. De komst van dit blad en de organisatie ligt volledig in het tijdperk, dat we als evangelisatiemensen doorma ken. Met de generale leiding is geen enkel contact gezocht. Een groep mannen achtte dit blad no dig, stichtte een consortium en be gon met de uitgave. Ik schrijf deze dingen zonder rancune. Het is onder ons nu eenmaal zo gegroeid. Maar naar mijn overtuiging is daarom in de nieuwe opdrachten van de synode een gewichtige taak te vinden. Het zal in de naaste toekomst echt moeten blij ken of wij eigen heilige huizen verzorgen of dat het er ons om te doen is aan één sterk kerke lijk stuk werk ons te wijden. staat weer In het mineurteken. Van de zijde van de Dutch Re formed Church, waar men eerst scheen te willen gaan praten, wor den nu steeds meer formele be zwaren opgeworpen. Men is het nog steeds niet eens geworden over de personen van de com missies cn de punten van de agenda. Het lijkt soms wel of het nog Liemakkclijker is om Ameri ka cn Rusland aan één ronde ta fel samen te brengen dan 2 nauw- vcrwante kerken!!!!! LECTUUR. Maar niet alleen tussen ker ken, maar ook binnen de kerk is de eenheid zo moeilijk te vin den. In het evangelisatieblad „Witte Velden" schrijft dr. P. G. Kunst over het lectuurvraagstuk de Gereformeerde Kerken: 4 DE evangellsatlelectuur, zoals die bij ons wordt gevonden, ligt het duidelijkste bewijs van ons niet gezamenlijk optrekken. Mag ik u eerst een ongetwijfeld on volledig overzicht geven van at er in onze kring te lnventari- 'ren valt: De Ellsabethbode wordt ultgege- n voor rekening van een zelf standige stichting, die met geen enkele evangelisatie-instantie iets te maken heeft. Niet allemiil tegelijk... Niet alle huisvrouwen over de hele v ereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen: voor het binden van groenten, «oepen cn sausen gebruiken zij Maizena Duryea - het ideale bindmiddel Volgend jaar nieuwe film over opvoeding Ter gelegenheid van het in ternationale congres voor gees telijke volksgezondheid, onlangs te Düsseldorf gehouden, is uit een aantal van ca. 90 filminzen dingen uit vele Europese landen de film van de stichting Pro Ju- ventute film Arnhem ,,De Para pluie" met de eerste prijs be kroond. De onderscheiding, een zilveren bokaal, Is officieel uitgereikt in tegenwoordig heid van de regisseur, de heer Kees Brusse „De Parapluie" werd in 1956 te Arnhem ln première uitgebracht en behandelt het probleem van het vereenzaamde kind. Van de film zijn tot heden ruim 500 voor stellingen gegeven voor tal van organisa ties op het gebied van de geestelijke volksgezondheid en het maatschappelijk werk. Ook het buitenland toonde grote belangstelling. Met financiële bijstand van het minis terie van onderwijs, kunsten en weten schappen en landelijke organisaties voor kinderbescherming zal binnenkort een tweede film worden uitgebracht. De nieuwe film, welke handelt over opvoedingsproblemen rondom een 15-jarig schoolmeisje, zal de titel dragen „Het 1 - v' .x*.* *4 - Westerse theologen bezochten Moskou Tegenover grote woorden kleine vredesdaden DEGELMATIG gaan kerkelijke *-*- delegaties naar Moskou om daar contacten te leggen met Russische gelovigen en bespre kingen te voeren met de kerke lijke leiders. In een van de jong ste nummers van „Christ und Welt" vertelt dr. Erich Müller- Gangloff van een reis, die hij met een aantal Amerikaanse, Duitse en Nederlandse predikanten naar de Sowjet-Unie heeft gemaakt. Deze groep is in twee politieke discussies terecht gekomen, waar het op een gegeven ogenblik hard tegen hard is gegaan. tegenover de grote vredeswoorden de communisten zetten. We spraken de zorg voor Algerijnse vluchtelingen in Zwitserland en Tunis, van de arbeid van Danilo Dolcis in Sicilië en van het werk dat door Amerikaanse kerken in onderontwikkelde gebieden wordt ge daan. We gebruikten de woorden „vrijheid" f „vrede" zo min mogelijk als abstracte woorden, maar men zei ons toch dat de kleine daden (van ons) en de grote woorden (van het oosten) geen alter natieven waren. Waarom durfden we het niet aan om grote daden voor de vrede te doen? En toen wij kritisch en afkeurend ge sproken hadden over de „vredespropa- ganda" werd ons iets gezegd dat door de hartstocht waarmee het uitgespro- i j diepe indruk op ons „Onderweg". Uiteindelijk bleek wc. slechts drie leden konden, zodat de groep met jonge predikanten werd aan gevuld. Over de politieke gesprekken schrijft dr Müller-Gangloff We hadden ons zo goed als het ging op dit gesprek voorbereid. We wilden niet slechts luisteren naar wat men zeggen had. maar ook ons woordj' spreken. We wilden hen laten zi< wij het kostbare goed van de vrijheid gebruiken en willen blijven gebruiken om in de wereld van ellende, hong< en nood door daden de zin van ht evangelie te laten zien. Hartstochtelijk Toen in verschillende redevoeringen de golven van een hartstochtelijke strijd in de geest van de Wereldvredesbeweging op ons aan stormden en ons dreigden te overstromen, konden we eerst welijks iets zeggen. Maar we gaven niet op. Het gesprek ging hard tegen hard, maar zo konden we toch ons eigen standpunt duidelijk maken en van de kleine vredesdaden spreken, die wij Geen tussentijdse wijziging c.a.o. schildersbedrijf (Van onze soc.-econ. redactie) >c onderhandelingen tussen rkgevers en werknemers in het schildersbedrijf over een tus sentijdse wijziging van de collec tieve arbeidsovereenkomst heb ben niet tot resultaat geleid. Deze mededeLing van bij de onder handelingen betrokken kringen betekent dat de lonen van de werknemers in het schildersbedrijf niet met terugwerkende kracht per 1 oktober jl. worden ver hoogd met vijf procent, zoals van werk nemerszijde was voorgesteld. Partijen zijn intussen al wel begon- ;n aan onderhandelingen over een ge heel nieuwe c.a.o. ter vervanging van de huidige, die per 1 april 1960 afloopt. Ook bij dit overleg wordt door de werk nemersvertegenwoordigers een loonsver hoging van vijf procent aangehouden. Het loonconflict te Amsterdam, waar sinds enkele weken een honderdtal schil ders ln staking zijn gegaan uit protest tegen het niet langer uitbetalen van zwarte lonen door de patroons, is vol gens bevoegde schilderskringen een ge volg van enerzijds loonoverbledingen door de schaarste aan mankracht en anderzijds bovenwettige looneisen. Hier door is men in een spiraal terecht ge komen. waar men zo gemakkelijk niet leer uitkomt. De Amsterdamse stakers willen vol gens deze kringen voorts de oude ta riefregeling van extra beloning per strek kende meter gehandhaafd zien. ter wijl de patroon zich heeft te houden aan een nieuw tariefsysteem, dat is geba seerd op normtijden voor diverse be werkingen en is ingesteld door het be ken werd maakte: „Vrede i /Vief toegeven Hoewel wij hen geen voetbreed in het gesprek hadden toegegeven, respec teerden zij ons en stelden er kennelijk prijs op het gesprek zo spoedig mogelijk eens voort te zetten. Zij hadden ken nelijk met plezier dit gesprek gevoerd met mensen die zo geheel anders inge steld waren, als zij gewoon zijn, die hen ondanks feen even hartstochtelijk langen naar de vrede niet naa mond praatten. Het tweede gesprek dat wij in het „Huis van de Vriendschap" voerden was uit de aard der zaak niet minder standvastig en soms ook scherp, maar toch naar de geest veel milder en vriendelijker. We brachten van onze kant de actie „Sühne- zeichen'' ter sprake die ten doel heeft dat wij het door ons nog niet geestelijk verwerkte Hitlertijdperk door opbouw- arbeid in streken die onze legers heb ben verwoest in Holland, Noorwegen, maar ook Polen en de Sowjetunie onder de knie zullen krijgen. Op dit punt bleek een laatste verschil van mening dat nog doorklonk op het afscheidsbanket en door de vriendelijk ste woorden niet uit de weg kon wordf geruimd. Geen verdeling Als Duitsers weigerden wij ons in goede en slechte Duitsers te laten verdelen; waarvan alleen de slechten, de fascisten, het land zijn binnengevallen en hebben gemoord en geplunderd. Zelfs tijdens dat diner moesten we er nog de nadruk op leggen dat wij er niet op uit zijn onze schande zo goedkoop te laten af kopen en dat wij van niemand de nog zo goed bedoelde aangeboden vriend schap kunnen aanvaarden die ons niet de kans geeft onze eigen zonden te verzoenen. Wij hebben het als een niet zo heel klein teken van hoop mee naar huis genomen dat verschillende gesprekspartners en niet alleen de christenen maar ook de atheïsten van de vredesbeweging dit schenen te begrijpen. Uiteindelijk was dan ook onze overtui ging dat het belangrijk is om niet alleen dit land te leren kennen maar ook een oprecht politiek gesprek met de mensen te beginnen als men een beetje moed, en misschien ook nog een beetje een politiek oordeel en vooral tact bezit. Door het Oecumenisch Patriarchaat van Constantbiopel Is archimandriet Emlllan Timladls aangesteld als de permanente vertegenwoordiger van het patriarchaat bij de Wereldraad van Kerken ln Genève. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Werkendam, 2e pred.pl.; S. Hoekstra te H. I. Ambacht; te Boskoop (toez.): G. Kaastra te Oosthem, Fr. Beroepbaarstelling: Dr. H. O. R. baron van Tuyl van Serooskerke, voorheen pred. te Opeinde is beroepbaar, adres: Prins Hendrikstraat 79, Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ferwerd: S. Greving te Wildgrvank; te Blokzijl J. C. van mond, kand. te Rijnsburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Nieuweroord: W. Ruiter BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Oude-Pekela: J. I. va Wijck te Gouda. Aangenomen naar Zwolle, tevens pred. in alg. dienst voor de Binnenlandse Zen ding: J. A. Hamers te Bergum, Fr. Kwaad en kwader levert Israël twee hotels op Harry Silverstein, een Ameri kaans hotelmagnaat, werd ver schrikkelijk kwaad toen hij bij de receptie in een hotel in Tel Aviv kwam vertellen dat hij zijn kamer nog enige tijd wilde aanhouden, en hem te verstaan werd gegeven dat hij niet alleen zijn kamer zou moeten ontrui men maar het hotel zou moeten verlaten, omdat de tijd waarvoor hij had geboekt was verstreken en in het hotel geen kamer meer onbezet was. „Ik zal ruimte scheppen" zei hij nijdig tegen de receptionist. De volgende dag riep Harry Silverstein in Israël een pers conferentie bijeen, waarop hij aan de verbaasde journalisten mededeelde aan het strand van Herzlia een hotel te zullen bou wen van vier verdiepingen en 240 kamers. Het zal het luxste hotel van Israël worden. Kwader dan Harry Silverstein werd de Londense filantroop Isaac Wolf- son. Hij achtte het plan van de Amerikaan een aantasting van zijn goede naam in Israël, waar hij veel tot stand heeft gebracht. Aan de steeds verbaasder wor dende Israëlische journalisten deelde hij mede in Israël het grootste hotel te zullen bouwen. Dit hotel zal tussen de vier- en zeshonderd kamers tellen. Met de bouw van beide uit boosheid geboren hotels zal begin 1960 worden begonnen. Het tweede wonder van Christus dat Johannes ons in zijn evangelie vertelt is de genezing van de zoon van de hoveling. Christus is in Kana, de zieke jongen in Kapernaum en haast koeltjes en onbewogenzegt de Heiland tegen de vader: ,,Ga heen, uw zoon leeft." Op het moment dat de Heiland deze woorden spreekt, wordt inderdaad de jongen genezen. Christus deed dit wonder niet opdat de mensen het zouden zien en zo tot het geloof komen. Hij vermijdt in deze geschiedenis (Johannes 4 46-54) alle sensatie. Dit wonder roept niet tot geloof, maar is een teken. De kern van deze geschiedenis ligt in het woord „leven". Christus genas niet slechts, maar is gekomen om leven te geven. Er staat dat de hoveling „het woord dat Jezus tot hem sprakgeloofde. Dit wonder laat ons zien dat leven slechts (jegeven kan worden door het Woord van Christus. Zijn Woord is meer dan het constateren van een feit. Zijn Woord schept het feit. En dat levendmakende woord wil Hij ook vandaag nog spreken tot een ieder die in geloof tot Hem komt. NIET MEDE NAMENS DR. MEULINK QP verzoek van dr. J. Meulink, lid den, af en toe toch op de zaak zelf van de Tweede Kamer voor de in te gaan. zou zijn af te leiden, dat mr. Van de rechter heeft te gaan. Rijckevorsel ook namens mij gespro- Prof. Versteeg vertolkte daarmee het ken zou hebben. gevoelen van de a.r. fractie, ook van Ter voorkoming van misverstand mij persoonlijk, stel ik er prijs op te verklaren, dat Wanneer ik een daarvan afwijkende dit niet het geval was. Mr. Van mening gehad zou hebben, zou ik Rijckevorsel zelf heeft trouwens bij bepaald niet hebben geschroomd de discussie generlei opmerking ge- daarvan ook publiek tc doen blijken, maakt, waaruit zou zijn af te leiden, Wanneer u dit berichtje zo spoedig dat hij ook namens mij het woord mogelijk een plaatsje in uw blad voerde. zou willen geven, zou ik dat zeer prof. Oud zich ten onrechte verlei- zijn. VIEUWE WITTE VELDEN Gerucht en wordt eveneens geregisseerd i drijfschap schildersbedrijf. Van welk door Kees Bru^e, naar een gegeven van (omvang de zwarte ionen in de hoofd ei Bauer. „Het Gerucht zal een lengte;stad wel zijn. wordt duidelijk als an ca 45 minuten en wordt op- weet dat Ingevolge <h M' in de studios van Profllti De (passing het gewoge Am- de oververdienste in i geveer 40 procent ligt. et dat Ingevolge de nieuwe farieftoe- "ïet gewogen gemiddelde rdienste in het land al op Voor het hoofdkwartier van de eer ste divisie ,,7 december" te Schaars- bergen Is gistermiddag de traditione le herdenking van de gevallenen de divisie gehouden. Voorheen werd deze herdenking georganiseerd door de „band oud-strijders 7 december' Nadat echter de eerste divisie 7 de cember wederom werd opgericht als parate formatie, werd met instem ming van de chef van de generale staf overeengekomen, dat deze her denking als traditie door deze op nieuw opgerichte divisie zal worden voortgezet. De herdenking voor het stafkwartier an de Koningsweg werd gehouden in tegenwoordigheid van deputaties va: oud-divisiestaf, van de band van oud- strijders der divisie en nabestaanden van de gevallenen. Na het welkomstwoord van de com mandant der divisie, genera al-majoor D. C. dc Vries, werd het woord ge voerd door hoofdlegerpredikant ds. S. 70 Elisabet hief het hoofd op. Iemand liep door de middengang naar bet altaar: het was een oud man netje, hij hinkte voort op een houten been. Zij her innerde zich hem te hebben gezien, toen bij kren ten verkocht op de hoek van een straat. Hij liep naar het altaar toe, en ontstak de twee kaarsen in de zilveren kandelabers op het witte kleed. De vlam men groeiden cn gingen rechtop branden, verspreid den ccn stil zacht licht ln de vallende schemering Hil verdient zeker iets door hier 's avonds ln stegen, praat met hen. hij brengt er hen toe zich aan hem toe te vertrouwen, en dan bedenkt hij tets om hen te helpen. ..Een van mijne min ste broeder«". zo Is het Het mannetje klotste weer terug naar zijn verborgen hoekje onder het orgel en het was weer helemaal stil Op een dag in mei. twee laren geleden, was Elin in deze kerk aangenomen, zoals Marlt vóór haar hier aangenomen was en vóór haar Karl en KrisU-r Als het haar maar niet te veel wordt, had Elisabet gedacht, toon Elin begon met de cate chisatielessen. A's tij maar weer niet in dromerijen vervalt Maar zij had aich niet ongerust behoeven te maken Weliswaar heet het: „Niemand kan twee heren dtcncn" En toch was het Christendom dat dominee Engblad onderwees niet het één of ander maar beide dus niet hemel of aarde, maar hemel én aarde Uw wil geschiede zo In den hemel, zo ook op aarde" Behalve de hulp van juffrouw Faik. toen Elln zo ztek was en steeai wear terugdroomde van het be staande r.aar dat wat geweest was. en die haar tot de verkeli kheid had teruggebracht, haar daar door öijna beter had gemaakt en toen gezorgd had. dat zij een Ujd ir, een herstellingsoord bulten kwam. had niets Elln zó geholpen als het onder richt van dom.n*» Engblad U kunt toch ook wei een» komen luisteren, moeder, had zij gevraagd De dominee heeft ge- En Buiten waait de zomerwind HER EN DER zegd dat de ouders altijd mogen komen luisteren. Elisabet was er toen meermalen geweest, had er de tijd voor genomen, en zij had in een hoek van de zaal zitten luisteren. En zij was gegrepen gewor den door de levende, blijde kracht die van de pre dikant uitging: hij maakte geen gewichtige gebaren, hij sprak menselijk en gewoon en gebruikte gewone eenvoudige woorden die gekheid konden maken, zo vrolijk jongensachtig konden lachen, zodat allen mee lachten, maar die ook een ogenblik later alle gedachten en wil rond iets konden concentreren, -dat meer was dan al het andere. Dan kon het ver trek vervuld zijn van zulk een grote stilte, dat zelfs de domste in meest veronachtzaamde van al die veertig dertien- tot veertienjarigen, dlc dBar op de banken zaten, voelen moesten dat God zelf na bij was cn dat Zijn wil met hen alien hoog, heilig cn liefdevol svas. Zo had het haar tenminste toegeschenen en zij was dankbaar, dat haar dochtertje hJeraan deel mocht nemen. Zo waren de maanden verlopen en Elin scheen steeds beter te begrijpen dat vreugde en ernst hand ln hand kunnen gaan. Evenals Marlt was zij later op cathechisatie gekomen dan eigenlijk hoorde, zij was bijna zestien Jaar toen zij werd aangenomen En toen zij hier stond in haar witte jurk. had zij op een bloem geleken, vond Elisabet en Marit vond het ook. Maar dit laatste jaar was er meer kracht gekomen in de zachte trekken. Ook zij wist wat zu wilde, evenals da andere twaa dat wistan. tu waren sindsdien weer twee jaren verlo- Elin begon op eigen benen te staan. Elisa- oet en Marit hadden met gemeenzame krachten het zover gebracht, dat zij de hogere volksschool kon aflopen. Ik was de oudste, moeder, en daar was niets Begin januari zullen de Lutherse bis- aan te doen. zei Marit. maar als het enigszins kan schoppen van Zweden bijeenkomen moeten de twee anderen meer leren. En toen had °Jn te bespreken wat zij moeten doen zij door mogen gaan, en nu verdiende zij zelf. Zij als e^n vrouw zal vragen om tot de was terecht gekomen bij de Falks Hun oude ge- kansel toegelaten te worden. Het trouwe, die daar gediend had zolang lektor Falk Zweedse parlement heeft tegen de leefde, had zich teruggetrokken met haar pensioen- van een groot deel van de Lu tje, en Elin had haar plaats ingenomen, maar als therse gelovigen besloten kind in huis en zij had het er goed. "'en tot het ambt van predikant toe Toch kon Elisabet niet nalaten nog een wens te 'aten. Tot nu toe heeft nog geen voor Elin te koesteren. Zij dacht er nu weer aan vrouw zich aangemeld, maar d in de stiUe kerk. terwijl de duisternis dichter werd Zweedse pers heeft gemeld dat di om haar heen. Zij hoorde als 't ware het gesuis ,rg Sahlin een lid van het Cen- van de hartvormige bladeren van de grote linde. ÏT Con?Bé van de Wereldi die midden op dc plaats groeide voor de Torpa- zich beroepbaar wil stellen, volkshogeschool. Zelf had zij daar zóveel van het j,n het Zweedse parlement is een wets- allerbeste genoten en zij wilde zo graag dat Elin ontwerp Ingediend dat het veto-recht daar eens zou komen. vao synode van de Zweedse Lu- Wie weet. dacht gij: er is al zoveel merk- j therse kerk over wetten, die het In- waardigs gebeurd, dit zou niet wondeiijker zijn d; vele andere dingen. Die keren, dat het op zijn allermoeilijkst i zwaarst was, zoals die winter dat zij haar ar had gebroken en zij enige weken hadden moeti leven van Marils verdiensten, en zij met pijn in haar hart vijftig kronen had moeten „lenen" van der Linde en door aalmoezenier E. H. M. Vallen. We herdenken, zei ds. Van der Lin de. onze gevallen kameraden, die ter ruste zijn gelegd op het ereveld Men- teng Poeloe te Djakarta. In de bloei van hun jaren zijn zij gevallen bij de uitvoering van de koninklijke opdracht om orde. rust en veiligheid te brengen in Indonesië. Deze taak is niet kunnen worden vervuld. Ds. Van der Linde herinnerde aan de woorden van Prins Willem van Oranje, dat tiet niet nodig is te slagen om te volharden. „Dat be sef om te volharden is gebleven en hier mede moeten wij onze gevallenen In gedachte staan we, zo zei aalmoe zenier Vallen vervolgens, bij de graven der gevallenen in Indonesië en we de mannen op de witte kruisen hen, die we dagelijks hoorden bij het appèl. Het waren allen mensen, die leefden zoals wij en voor wie het le ven nog mogelijkheden gaf. Zij zetten zich in voor vrijheid en recht. Dat heeft aan hun dood inhoud gegeven, al- aalmoezenier Vallen, erewacht was voor deze plechtig heid geformeerd uit alle onderdelen der divisie. Hel muzikale gedeelte verzorg de het fanfarekorps der Limburgse Ja gers. Heer maakt haar vindingrijk in het de boodschap wordt gebracht van de zoeken van nieuwe gebieden waar- verlossing van zijn menselijke le- op zij Hem kan dienen. ven en zijn menselijk bestaan. Hoe zal zij Hem beter dienen dan Van die verlossing mag de kerk nooit van Hem te vertellen aan wie Hem zwijgen, en tegénover niemand, nog niet kennen? Belijden is bele- Zweeg zij, zij zou zichzelf te kort ven. En wie van Hem vertelt, wordt doen, ernstiger: zij zou de mens te zelf gezegend in zijn geloof. kort doen. In onze krant van gisteren hebben Een kerk die aan de zendingstaak wij kunnen lezen, hoe, wanneer voorbijziet, wordt door de verschra- hetgeen venvacht mag worden Hng bedreigd. Omgekeerd: een kerk enkele desbetreffende voorstellen die zendingsmogelijkheden ziet, mag worden aangenomen, ide Gerefor- alleen maar oprecht dankbaar zijn meerde Kerken nieuwe zendingsvel- voor de kansen, haar gegeven, den gaan betreden in niet minder Kansen om van haar Heer te getui- dan drie continenten: in Amerika, gen. Kansen om medemensen deel- Azië en Afrika. genoot te maken van het eeuwig heil. De wereld van vandaag "Is een zoe- Kansen om ln de verkondiging van kende e» roepende wereld. Tal van het Goddelijk Woord mee te mogen vermeende zekerheden uit het ver- werken aan de redding der wereld, leden heeft de mens moeten loslaten. Kortomdit schijnbaar bescheiden Er is een vacuum ontstaan, waarvan bericht over nieuwe zendingsactivi- het diep te betreuren zou zijn indien feiten zette veel van het verdere het alleen door het moderne Holly- nieuws, dat de krant te brengen had, wood zou worden „gevuld". vèr in de schaduw. Neen, de zoekende en roepende mens STORM OP ZEE TN wijde gebieden, ook van ons Het is prachtig werk, dat daar wordt eigen werelddeel, is de winter verricht. Maar daar zijn ook de stor- ditmaal vroeg ingevallen. Zal hij vol- men en oceanen, daar zijn de geva- harden, of zal hij zijn van voorbij- ren van de kokende golven en van gaande aard? de wrede brandingen. Dan kunnen Zeker is, dat zijn komst ook nu ge- de elementen zich laten gelden met paard is gegaan met stormen, die de een kracht en een geweld, dat zelfs golven hoog opstuwden, die gemak- de Nederlandse sleper in die mach- kelijk uitgroeiden tot orkanen, en die ten zijn meerdere moet erkennen, vele zeelieden heeft gebracht in ge- Maar wanneer hij zich terugtrekt, dan vaar voor lijf en leden. De eerste is dat slechts tot het verzamelen van smartelijke offers zijn er reeds. nieuwe moed. Want voor de Neder- In zulke dagen gaan onze gedachten landse zeevaarder zal de zee een uit naar hen „die de zee bevaren", vijand blijven, maar méér nog een We zijn een zeegaand volk. Naar de vriend. zee gaat het hart van velen onzer De stormen zijn wel ln staat om de uit. Daar Ugt de wereld voor ons mens eigen betrekkelijkheid indach- open, daar wenken ons de verten, tig te maken Zijn leven kan ermee daar ook ligt zulk een groot deel van zijn gemoeid. Moge hij bij het uitva- onze nationale welvaart. ren niet alleen de tuigage van zijn Op scheepvaart en scheepsbouw heb- schip in orde hebben gemaakt, maar ben we ons geworpen. Dat is onze ook de geestelijke voorzieningen heb- trots geweest in een reeks van eeu- ben getroffen voor zijn levensscbip. wen. En onze slepers liggen gereed Dan kan hii- °°k biJ verlies van lijf om zware vrachten te sjorren over en 'even, verzekerd zijn, misschien brede oceanen, of om snel en doel- n,*t v,n efn rustige overtocht, wél treffend hulp te bieden, waar de ccb^er van een veilige aankomst, roep daarom weerklinkt. KEUS UIT STRAALJAGERS therse kerk ov< terne beleid en werk van de kerk raken, wil afschaffen. De Zweedse kerkelijke pers heeft zich unaniem tegen dit wetsontwerp uitgesproken. Paus Johannes heeft het plan opgi om ln Rome een cursus te opei voor priesters die In protestantse landen willen gaan werken. Drie Jaar wisten, haar winter mantel had beleend opdat Ragnhild en Elin schoe nen zouden hebben voor het school-examen, toen had zij niet kunnen denken, dat zij haar jongste tot het eindexamen H.B.S. voor jongens had kun nen krijgen. En zover was het nu dit voorjaar. Zij was de jongste van haar klas. de jongste en nummer één. en als zij door mocht gaan. zou zij op haar zeventiendr iaar student zijn.Neen, ver-j geleken daarmee was het een kleinigheid om Elin naar Torpa te krijgen! Wordt vervolgd i zullen priesters, die de doctors titel ln de theologie hebben behaald, In de gelegenheid zijn het protestan tisme te bestuderen. In het novembernummer van het Hon gaarse communistische maandblad Tarsadelml Szemle wordt opgeroepen tot een militante atheïstische propa ganda die tot In het gezin moet wor den gevoerd. De communisten wor den opgeroepen In hun eigen gezln- tmbeginnen met de atheïstische TN de huidige defensie vormen de hetgeen, nu onze dcfensielasten reeds straaljagers een gewild object. En zulk een hoog plafond hebben be- mèt de vraag is ook het aanbod toe- reikt, al evenmin een te verwaarlo- genomen. Zozeer, dat de Nederlandse zen aspect is. regering nu staat voor de kens, het- Het gaat dus om een belangrijke be- zij van de Amerikaanse „Starfighter" slissing. Voor ons land zijn er niet hetzij van de Franse „Mirage", minder dan een honderdvijftig toe- Waarbij nog te vermelden is, dat de stellen bij in het geding. Moge onze Amerikaanse „Starfighter" door regering zich een goed koopman be- Duitsland in licentie wordt gebouwd, tonen, met dien verstande uiteraard, De kwaliteit van beide toestellen dat het belang van onze defensie schijnt niet ver uiteen te lopen de voorrang behoudt, voor zover men dan bij straaljagers Er is in onze tijd een drukke wis- nog van „lopen" spreken mag. En selwerking tussen de landen. Weinig nu wordt zowel van Franse als van koophandelingen meer, of ze dragen Duitse kant om de Nederlandse gunst het karakter van koppelkopen. Wie geworven. En van beide kanten wor- iets koopt, maakt tegelijkertijd be den bepaalde voordelen in het uit- dingen op ander terrein, zicht gesteld. Het kon nu wel eens voordelig blij- Zo zouden de Fransen bereid zijn, de ken, dat ons land een minister van Nederlandse industrie in te sohake- defensie heeft, die in de wereld der len voor de levering van elektron!- ondernemers de nodige ervaringen sche apparaten. Waar dan tegenover heeft opgedaan. Er valt hier niet staat, dat het Amerikaans-Duitse toe- slechts te verdedigen, er valt ook stel vermoedelijk wat goedkoper Is, Iets te winnen. opvoeding van de kinderen. De Episcopaalse Kerk (anglicaans) vanl Schotland heeft het voorstel afgewe-j zen om samen met de Schotse (pres byteriaanse) Kerk volgend jaar de1 reformatie te herdenken. Volgend, I Jaar aal het 400 Jaar geleden zijn dat de Schotten met de kerk van Rome braken. Volgens de bisschop van de Episcopaalse Kerk stond zijn kerk zo totaal anders tegenover deze reformatie dat het weinig tin had om het feit samen te vieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2