Jlicutue geitect)t(ütmrant Storm eist in 3 dagen 60 doden 1 ONGEVEER 500 SCHEPEN IN NOOD Cycloop verliest sleep, runner omgekomen K.LM.-toestel kan niet uit Kristiansand weg Tien jaar met aftrek in zaak Magere Josje V.N.-commissie aanvaardt resolutie over Algerije Pakistanen overtroffen Turken in spontaniteit Laag water op de Lek zette schepen vast Nieuwe overstroming bedreigt het geteisterde Fréjus Bezorgdheid in V.S. over Europese samenwerking In het noorden vanmorgen al volop winter Vorst tijdelijk iets terug DINSDAG 8 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste Jaargang no. 11739 CHRISTELIJK-1SAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slantvasllcft is fJjfbltazti mgn bert in Icgfienspoet" Reis naar FORMOSA Zie pagina 5 KUIKENS SEKSEN Zie pagina f AMERIKA WEEKLAAGT Zie pagina T W/1NDEN MET ORKAANKRACHT razen over Europa en over de oceaan, waardoor een groot aanta] schepen in moeilijkheden ver keert. De zware storm heeft overstromingen veroorzaakt, ging gepaard met striemende sneeuwbuien en voerde ijzige koude aan van het uiterste noorden in Scandinavië tot de Balkan. Naar schatting hebben de afge lopen drie dagen zestig mensen het leven verloren door het gure storm weer. Commandant André van het Franse weerschip France-deux, ver weg in de Atlantische Oceaan, meldde vanmorgen dat ongeveer 500 sche pen door de storm in moeilijkheden moeten zijn geraakt. Dit is Jan Zomer, een der run ners van de Port Sunlight, die in de golven terecht kwam, ijl aar veilig het strand wist te hereiken. Veerpont drie uur aan de grond Ten gevolge van de abnormaal lage waterstand heeft de pont, die de veer dienst tussen de Kop van 't Land en Werkendam over de Nieuwe Merwede onderhoudt, gisteravond ongeveer drie uur midden op de rivier vastgezeten. De pont vertrok om tien minuten voor half zes van de Kop van 't Land, liep halver wege de overtocht vast en kon eerst om streeks negen uur verder varen. Er be vonden zich vrij veel passagiers op. De veerdienst Dordt en Zwijndrecht moest een half uur worden gestaakt omdat het aanleggen aan de Zwijndrechtse oever moeilijkheden opleverde. Fractievoorzitters niet naar minister De vijf fractievoorzitters van de ge meenteraad van Bergen (NH) hebben ver nomen, dat de minister van binnenland se zaken afziet van zijn plan hen om de beurt voor een onderhoud te ontvangen. Een van die schepen is de Neder landse sleper Cycloop van Wijsmul ler uit IJmuiden, die met drie lich ters achter zich voor de Engelse zuidkust in moeilijkheden kwam. Bij Torbay was de Cycloop met zijn sleep voor anker gegaan, doch in de storm gingen de ankers „krab ben" en dreef de sleep in de rich ting van de kust. Onmiddellijk werd hulp van een reddingboot gevraagd om de runners van de bakken te halen. Runner omgekomen Al gauw sloeg een van de lichters los. De twee runners die zich aan boord daar- bevondlen konden worden ovenge- :n door een reddingboot uit Briz- 'hairn. Een van de twee mannen overleed •chitar og weg naar de haven. Hij had ware hoofdwonden opgelopen. J. Visser uit Egmond. Inmiddels haid de Cycloop het anker gehesen, om te trachten met de andere twee lichters dieper water te bereiken. Een van de twee vaartuigen maakte wa ter. De reddingboot zou trachten ook de runners van de laatste twee lichters aa boord te nemen. Leden van de kustwacht in Oost- Schotland werden gisteren met rode ogen door het gebrek aan slaap voor de zoveelste keer opgeroepen, wegens noodseinen van de Zweedse of Finse vrachtvaarder Anna. Het schip was op de rotstkust gedreven en degezagvoerder had de bemanning opdracht gegeven het te verlaten. Er werd een lün geschoten naar een overhangende rots en men neemt aan dat reddingsploegen erin zijn geslaagd de bemanning in veiligheid te bren- dagmidda^ op de normale lijnvlucht van Schiphol via Kristiansand naar Oslo op het vliegveld van de Zuid- Noorse stad geland en staat, door de minder gunstige weersomstandighe den, nog steeds in de hangar van de luchthaven van Kristiansand. Een zware storm, gepaard met hevige sneeuwval maakte het vrijdag en ook de volgende dagen onmogelijk om de startbaan te gebruiken, aangezien de be schikbare hulpmiddelen onvoldoende waren om de overvloedig vallende Gezagvoerder Rijk van de KLM liet de ConvaiT veilig in de hangar zetten, ;de ervoor dat de passagiers met de n naar Stavanger konden reizen en wachtte gisteravond, na driemaal 24 uur nog steeds op een mogelijkheid om weg te komen. Glenn M. Anderson, de vice-gouver- neur van de staat Californië die zich op het ogenblik op een rondreis door West-Europa bevindt, zou met de KLM- Convair van Kristiansand naar Amster- t komen, maar noch zaterdag, noch zondag was de conditie van de start baan van het vliegveld Kievik zodanig, dart gezagvoerder Rijk zou kunnen ver trekken. „We weten nu wat een Scandinavische sneeuwstorm betekent", vertelde de heer Anderson, toen hij met het S.A.S.-toestel Oslo via Stavanger op Schiphol ar riveerde. „Aangezien het vastgestelde programma moet worden afgewerkt na- wij zondag de trein naar Stavanger ran daar konden wij maandagmiddag vertrekken naar Amsterdam. De Amsterdamse rechtbank heeft vandaag de 42-jarige G. A. J. A. S., de verdachte uit de zaak „Magere Josje" wegens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende, begaan tegen zijn echtgenote, een gevange nisstraf opgelegd van tien jaar met aftrek van het voorarrest. i de eer ken door West-Europa besprekingen voerde in diverse hoofdsteden teneinde zich te oriënteren over de draagwijdte van de EjE.G. Voor Californië is dat namelijk zeer belangrijk, omdat de bindingen tussen de westkust van Amerika en Europa op handelsgebied zeer sterk zijn. Dat is ook de reden waarom men in Californië graag ziet dat de luchtverbindingen tus sen Los Angeles en San Francisco ener zijds en de belangrijkste Europese cen tra worden uitgebreid, aldus de vice- gouverneur van Californië. Aberdenshine, slechts een paar mijl van de plaats waar gisbaren de Britse treiier Geio-rge Robb schipbreuk had geledien. De gehele bemanning twaalf koppen, ver loor het leven. Ook de Britse kustvaarder Senvus heeft gemeld bij de naaldscherpe rotsen van de Schotse oostkust in gevaar te verke ren. Volgens de laatste berichten Is het schip op sleeptouw genomen. Al eerder was het vergaan ran sche pen gemeld bij Portugal, Engeland en Griekenland, waarbij minstens veertig >nen om het leven zijn gekomen. Voor de Portugese kust is vermoedelijk en Portugese zeesleepboot met man en luis vergaan. Het Duits© motorschip Merkur vecht (Zie ook pagina 7) De Britse zuiger Port. Sun light, die zondagnacht door de storm op de Noordzee voor de Engelse oostkust lossloeg van de Nederlandse zeesleepboot Titan, is hij hoog water ge strand op de rotsen ten oosten van het licht van Flambo- rough Head. Van de vier run ners zijn er twee op de kust gespoeld. Zij liggen nu in een ziekenhuis. Een derde is ver dronken: zijn stoffelijk over schot is gevonden. Een vierde runner wordt nog altijd ver mist. MEERDERHEID ONVOLDOENDE Eisenhower Zinclabad PRESIDENT EISENHOWER heeft vanmorgen in Karatsji besprekingen gevoerd met zijn Pakistaanse gastheer, president Ayoeb Khan. De Amerikaanse president, die vanmorgen ook een toespraak hield tot onge veer 450 in Karatsji gevestigde Amerikanen, had vandaag weer een druk bezette dag. veiligheid werden de mensen gedwongen Ook vandaag weer waren duizendi op de been om Eisenhower toe juichen, zodra hij zich buitenshuis ver toonde. Gisteren waren zeker een miljoen Pakistanen naar Karatsji getrokken om president Eisenhower bij te wonen. Pakistaanse hoofdstad zag eruit als camavalsstad. Overal waren de stra- feestelijk versierd en verlicht en d de kleurig geklede bevolking in dikke rijen langs de weg. Amerikaanse vlaggen wapperden van de witte huizen en op spandoeken stonden de leuzen „Eisenhower Zindabad" en „United States Zindabad". Zindabad be tekent „Lang leve". Eisenhower stond rechtop in een open auto. Ergens in het centrum stapte hij echter over in een door paarden getrok ken rijtuig. Deze manoeuvre was voor de politie een moeilijke zaak. Het enthou siaste publiek kwam namelijk gevaar lijk in beweging. Slechts door krachtig ingrijpen konden de, bruine en r banden dragende, politiemanni chaos voorkomen. Om der wille ten laste gelegd. De rechtbank achtte geen van beide bewezen en sprak hem daarna vrij. De veroordeling werd uitgesproken op grond vai genoemde zware mishandeling, meer subsidiair ten laste was gelegd. dringende t President Eisenhower in Kara chi, in gezelschap van zijn gastheer president Ayub Khan van Pakistan. Moord en brand in West-Java Een bende van tweehonderd geünifor meerde, met automatische wapens uitge ruste Indonesiërs, heeft zondag in West- Java een dorp overvallen en twaalf men sen gedood en twaalf zwaar gewond, 322 woningen, vijf moskeeën, een school en 200 schuren in brand gestoken, en het dorp en een koffie- en rubberonderne ming geplunderd. Breuk tussen rebellen en Bourguiba TVE politieke oommissie van de Verenigde Naties heeft een re solutie aangenomen, waarin de twee partijen in het Algerijnse geschil wordt gevraagd zo spoedig moge lijk informele besprekingen te be ginnen over de voorwaarden voor zelfbeschikking en over een sta king van het vuren. Deze Afrikaans-Aziatische resolutie heeft dius miert de meerderheid van tweederden verkregen, die nodig is voor aanvaarding door de Algemene Vergadering. Veirscheidene afgevaardigden, onder wie de Nederlandse gedelegeerde, acht ten aanneming van de resolutie onjuist, daar deze de gemoederen onnodig zou prikkelen en een eventueel akkoord moeilijker zou maken. Frankrijk was bij de stemming afwezig uit protest tegen het feit, dat de Alge rijnse kwestie, die Frankrijk als een bin nenlandse aangelegenheid beschouwt, door de V.N.-commissie werd behan deld. Volgens het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Ahram hebben zich schermut selingen langs de Tunesisch-Algerijnse grens voorgedaan tussen Tunesische troe pen en Algerijnse rebellen. Er zou een acute crisis tussen de Al gerijnen en de Tunesische president Bourguiba zijn ontstaan. De Algerijnen betichten hem van verraad daar hy open lijk Frankrijk steunt. Het wafer in de Lek heeft gisteren een xitzonderlijk lage stand bereikt. Aan de reilschaal te Vreeswijk was de stand even centimeter boven de laagst beken- Ie stand. Er was daar zo weinig water, dat het scheepvaartverkeer enige tijd ge deeltelijk moest worden stil gelegd. Te Schoonhoven was de stand een meter beneden N.A.P. Hier is de laagst bekende stand van de rivier 1,25 meter beneden N.A.P. Deze lage stand was voor een deel het gevolg van de geringe aanvoer van bovenwater, doch tot dusver veroorzaakte dit op de Lek niet veel hinder. Nu de straffe oostelijke wind het water uit de zeearmen belette de rivier binnen te stromen, werden de gevolgen op de Lek ook duidelijk merkbaar. Bij Beusicliem en Hagestein raakten een paar binnenschepen vast. Te Schoonhoven werd omstreeks vijf uur gisteravond het vervoer van vrachtwagens gestaakt. Om half zes konden ook de personenwagens niet meer overgezet worden. Het vervoer per pont en motorboot van voetgangers en fietsers viel om kwart over zeven eveneens geheel uit, omdat er nergens meer een landingsplaats bereikbaar was. Het water in de Lek had toen bij Schoon hoven een stand bereikt van min 1.33 N.AJ\, dat is nog onder het laagterecord 'an 1947. Om negen uur was het vervoer olledig hersteld. De communistisch gezinde regering van Sicilië, een der vier half autonome gebi*. in Italië, is gisteravond afgetreden. Zij werd onverwachts verslagen bij een iming over de nieuwe begroting. Er werden 45 stemmen tegen uitgebracht en Bernard Goldstein, die tijdens de twee- de wereldoorlog een van de leiders van ndergronds verzet in het ghetto van Warschau was, is gisteren op 70-jarig* leeftijd in New York overleden. Angstige spanning om dertienjarig weglopertje (Van onze speciale verslaggever) Dank ep een autoradio is iedereen wee biy ln het gezin van de familie Stolk te Spükenisse, waar sinds zondagmorgen de 13-jarige Apple spoorloos was. Gister middag werd hij door de politie thuisge bracht. nadat hij door twee vrachtrijder' op de Groenekrulsweg, dicht bij zijn woonplaats was gesignaleerd, toen lijj stond te liften. De vrachtrijders, die zonder hun naam op te geven doorgereden zijn, hadden via hun autoradio het opsporingsbericht over Appie Stolk gehoord, dat door de groepscommandant van de rijkspolitie te Hilversum was opgegeven. Nog geen vijf iten later zagen ze langs de weg een jongen staan, die geheel aan het signale ment beantwoordde. Ze reden meteen door naar de politie, die er onmiddellijk een motor op uit trok, om de ont vangen inlichtingen te controleren. Inderdaad zagen ze op de opgegeven plaats een jongen staan, die moeite deed met een passerende auto mee te liften. Toen hij werd aangehouden gaf hij grif toe Appie Stolk te zijn en via het bu reau belandde hij weer thuis, waar zijn ouders dachten dat hem een ongeluk was overkomen. Appie was zondagmorgen weggelopen, a een onbetekende ruzie met een oudere broer. Meer dan 24 uur zwierf hij doel loos door de straten van Rotterdam, ook gedurende de nacht, die behoorlijk koud Zo nu en dan had hij een zakje pa frites en wat snoepgoed gekocht om zijn honger te stillen. rie Algerijnen, die tot langdurige ge- genisstraffen waren veroordeeld we- s moord, poging tot moord en het be zitten van vuurwapens, zijn gisteren uit de gevangenis te Metz ontsnapt door een n de muur van hun cel. met spoed voorzorgsmaatregelen getroffen met het oog op het over stromingsgevaar, dat de al zo zwaar getroffen streek opnieuw bedreigt. Tengevolge van gestage regenval, die in de nacht van zondag op maandag was begonnen, steeg het peil van de Reyran snel. gehouden om de bevolking van de kustwijk Fréjus-plage geheel of gedeel telijk weg te voeren. Het gaat om 2.500 mensen. Uit Grenoble is een aantal autobussen aangevoerd om bij een even tuele evacuatie te helpen. De Reyran bedreigt ongeveer 500 wonin gen aan de kust, die door de damdoor- braak al beschadigd werden. Volgens de burgemeester van Fréjus zal de toestand zeer ernstig worden als de re gen nog twee dagen aanhoudt. Zoals bekend heeft vorige week het wa ter van deze rivier, dat achter de stuw dam bij Malpasset was verzameld, door het bezwijken van de dam grote ver woestingen in Fréjus aangericht. Tot dusver zijn de lijken van 323 slachtof fers geborgen. Ongeveer 110 mensen worden nog vermist. Volgens de weerkundige dienst zal het waarschijnlijk enige tijd blijven rege nen. Het pas herstelde telefoonnet al door het water gestoord. Voor de kust wordt een Liberty-schip gereed Intussen ia men begonnen met de jnen- weken. ting van de 15 000 bewoners van het getroffen gebied tegen paratyfus. Volgens berichten in de Franse pers wordt verwacht, dat President De Gaul le volgende week een bezoek aan Fré jus zal brengen, als hij van de bijeen komst van de uitvoerende raad van de Franse gemeenschap te St. Louis in Senegal terugkeert Lucht klaart op In de loop van vandaag meldde het persbureau Reuter: Na 24 uur stromende regen is de lucht boven het rampgebied bij Fréjus einde lijk weer opgeklaard. Daarmee is het gevaar voor een nieuwe overstroming de Reyran vooreerst ge- T^OUGLAS DILLON, Amerika's onderminister van buitenlandse zaken belast met economische aangelegenheden, is gisteren per vliegtuig uit New York vertrokken voor besprekingen in Londen, Brussel, Bonn en Parijs. Het is Dillon's bedoeling zich te oriënteren over de economische ontwikkelingen in West-Europa door het totstandkomen van de E.E.G. en de „kleine vrijhandelszone". In de Verenigde Staten maakt men zich zorgen over de economische rivaliteit tussen de twee groepen, die de politieke eenheid van de geallieerden bedreigt. Onderminister Dillon naar Europa Engeland hoopt dat Dillon hulp zal vi lenen bij het tot stand brengen van e „wapenstilstand". Het wil aandringen op een oplossing door samenwerking in een „Europees-Amerikaans kader". Een forum zou daarvoor al bestaan, namelijk de door twintig landen gevormde O.E.E.S., w de Verenigde Staten en Canada een hebben als waarnemers. Vandaag zou de Amerikaanse onder minister besprekingen voeren met Britse ministers en andere autoriteiten in Lon den, De conferentie zou onder leiding staan van de minister van financiën Heathcoat Amory. Daarna zou een bespre king plaatshebben op het ministerie buitenlandse zaken. Morgen spreekt Dillon met pri Macmillan en donderdag vliegt hij ssel. Via Bonn gaat hij naar Parijs, dan volgende week maandag naar de Verenigde Staten terug te keren. In Pa- (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Alle moderne modellen H.D.Z. Constant Love Op het graveren kan gewacht worden. Een felle oostenwind en een minimum temperatuur van vijf graden onder nul hebben in de noordelijke provincies land de indruk gegeven dat de. nu werkelijkheid gaat worden. In Groningen waren de wegen vanmorgen bedekt met een dun laagje sneeuw en om acht uur stond het kwik in de thermo meters nog vier graden beneden het nul punt. In Groningen begon vannacht om drie uur een onderkoelde regen te vallen die de wegen al snel met een laag ijzel bedekte, die het verkeer ernstig hinderde. Zo kregen de passagiers die gebruik makten van de busdiensten tussen Fries land en Groningen een half uur vertra ging. In Leeuwarden was de toestand nog •cair. Daar arriveerde maar zo in een autobus. In de zuid-west- hoek en de noord-westhoek van Friesland lag het busverkeer vrijwel geheel stil en verkeer begon tegen negen uur pas beetje op gang te komen De binnen- en waren geheel onbegaanbaar. Afsluitdijk was in de nacht en de vroege ochtend volkomen onberijdbaar Aan de kop van de dijk stonden verschei- "sne gestrande auto's. Ook tn Drenthe was de toestand van de wegen vanmorgen verre van ideaal. Vanuit Coevorden. Hoogeveen en Emmen konden aanvankelijk in het geheel geen bussen vertrekken. De chauffeurs die nor maal om zes uur vertrokken moesten nu tot acht uur wachten. rijs zou hij onder andere een bespreking hebben met minister Luns, doch die moest worden afgezegd in verband met de lichte hersenschudding die de Neder landse minister vorige week bij een val Literaire prijs van metrokaartjes Een anonieme jury heeft maan dag onder algemene vrolijkheid op het Parijse Metrostation Goncourt aan de jonge Belgische auteur Pol van Dromme de ..Prix du Métro Goncourt" toegekend voor zijn werk „Le Monde de Tintin". Op het ogenblik dat bij Drouant aan de wintiaar van de echte Gon- c ourt-prijs, André Schwarz-Bart, een cheque van 5.000 fr. (veertig gulden) werd overhandigd, gaf een metrocontroleur een knip in het boek van de Belgische schrijver en werd deze zijn prijs overhan digd: een boekje met metrokaart jes. (De Metro is de Parijse onder grondse trein). In het vervolg zal elk jaar op dezelfde plaats de nieuwe prijs worden uitgereikt. (Van onze weerkundige medewerker) gisteravond de provincie Zuid-Holland genaderd. De stormdepressie bij zuid- west-Engeland zette met zachte lucht en wat regen een tegenoffensief in, zodat de koude lucht vanmorgen weer iets teruggedreven werd tot de lijn Den Hel der—Coevorden. In Groningen daalde de temperatuur in de afgelopen nacht tot min 5 graden C. In het zuidwesten bleef het kwik 5 graden boven nul. Een nieuwe depressie nadert morgen de Golf van Biscaye, waardoor de vorstlucht die boven noord-Nederland zal stand houden, nog weer de kans krijgt naar het zuid westen op te dringen. Dit betekent, dat ons land voorlopig nog het strijdtoneel blijft van koude en zachte luchtmassa's. waarbij onze om geving nog juist aan de zachte kant blijft De Bilt verwacht tot woensdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige neerslag. In het noorden van het land overwegend lichte vorst met een matige wind tussen zuid en zuidoost. In het zuiden van het land tempe raturen overwegend boven het vriespunt en hier en daar mist. Ma tige tot zwakke zuidelijke wind, (Opge maakt om 11.15 nur). ZON EN MAAN Woensdag 9 december: Zon op S 3U nder 16.29; Maan op 14.03, onder 2.21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1