Autobanden met los loopvlak West-Duitsland verwacht prijslawine in 1960 Nog geen kaas naar Frankrijk Australiërs rijkdom ligt water van de Murray NU GROOTSTE RIVIER, STRAKS WELVAARTSLEVERANCIER m het River ZE ZIJNER WEER DE MOOIE NIEUWE Benoemingen op Econ. zaken Als gevolg van looneisen Dl Aardappelexport bevredigend Verkeer in het weekend: vele slachtoffers V.N .-missie naar Roeanda-Oeroendi (Van een medewerker) De volvette Goudse kaas werd vorige week op de beurs in Leeuwarden ver handeld voor prijzen van 2.03—2.04. dat is een kleine verbetering vergeleken met de voorgaande week, toen de notering 2 tot 2-04 luidde. De prijs van de 40 plus kaas was nogal wat lager. Edammers en broodkaas noteerden nl. 1.80 tot 1.82, tegen resp. 1.95 tot 2 en 1.85 tot 1.90 voor voorgaande week. Deze daling is in hoofdzaak te danken aan de omstandigheid, dat Frankrijk nog steeds niet als koper optreedt. De handel was kalm, doch het aanbod werd wel op genomen. In het binnenland is de afzet iets toe genomen. Duitse importeurs bleven ech ter nog terughouden. Dat is overigens een normaal verschijnsel bij een aflopen de markt, waar nog bij komt, dat ge woonlijk aan het einde van het jaar de handel van niet al te grote betekenis is. In Engeland wacht men ook nog wat met het geven van grotere opdrachten voor de aanmaak van Cheshire. De boter- prijs bleef onveranderd. De markt evenwel onoverzichtelijk en onevc wichtig. De produktie van melk en zuivel in c land ligt aanzienlijk boven het nive van vorig jaar. Er werd in de week v 15—21 november meer melk afgeleverd dan in de overeenkomstige week vai vorig jaar. Appelactie verwekte deining in R'dam De appelectie waarvoor gisteren enig mailen over radio Luxemburg een uitzen ding te verzorgd, heeft tot gevolg gehad dat de telefoon van de alarmcentrale van de Rotterdamse brandweer uren lang ge dweest door luisteraars, die de Lange aan het toestel te blotokeerd i» meenden C 1 krijgen. 1 Een van de genoemde telefoonnum mers was 99808, maar een diergelijk tele- I foonnummer bestaat in Rotterdam niet. I Wed te de brandweer bij alarm te berei ken onder het nummer 99. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat iedereen die het opgegeven nummer i draaide met de alarmcentrale van de brandweer verbonden werd Andere vermeende prijswinnaars gingen naar 't huis van de organisator, d'e heer Reigers aan d'e Heeuira adsimgelDaar vernamen zij, dat ze de uitzending onjuist hadden geïnterpreteerd en gingen teleur gesteld heen. Een van hen, die tot in de gang wist door te dringen, wilde ondanks sommatae van de organisator het huis niet verlaten. Daarop verleende de po- ütie assistentie en zo keerde weldra de rust terug. De heer B. W. Biesheuvel (Nederlan der) is benoemd tot vioe-president van l het bureau der twaalfde algemene con ferentie van de internationale federatie van agrarische producenten, die in mei 1961 te Dubrovnik zal bijeenkomen. De elfde conferentie te Nleuw-Delhi is thans beëindigd en nam enkele resoluties aan voor uitbreiding van hulp aan landbou wers in minder ontwikkelde landen en ten gunste van betere verdeling der pro duktie. DE VADER VAN HET LAND (Van onze correspondent In Australië. Leo 't Hart) TNE MURRAY RIVER is bijna 2500 kilometer lang. Hij heeft 34.000 reservoirs met een totale oppervlakte van 600.000 vierkante kilo meter; zo groot als Nederland, België, Frankrijk en België tezamen. Een reservoir per 1020 deres. De Murray rivier is thans bezig Australië van rijkdommen te voorzien, welke hem de betiteling „de vader van het land" heeft bezorgd. Aan deze rivier hebben vele immigranten reeds een nieuw bestaan te danken en zij zullen dat in de toekomst blijven doen. De Mur ray voert nieuwe rijkdommen voor Australië met zich. Reeds enkele jaren werken hoog in het gebied der befaamde Blauwe bergen" in de staat Nieuw Zuid Wales, duizen den arbeiders, voornamelijk immigran ten, aan de bouw van een enorme dam, waardoor de Murray rivier in de nabije toekomst via het enorme elektriciteits- station aan Australië drie miljoen kWs méér zal kunnen leveren, dan thans gelijk is en waarvan verschillende staten profijt zullen trekken. In Victoria is, dank zij de Murray, onlangs reeds een nieuw krachtsstation met een capaciteit van 289.000 kWs in bedrijf gesteld. Wanneer het grote werk aan de „Snowy Hydro Electric" over enkele jaren zal zijn beëindigd, betekent dat tevens het einde der decentralisatie in de opwekking van elektriciteit in Australië. Dit alles is „slechts" een deel van hetgeen de Murray rivier aan Australië gaat leveren. Wateris leven Water betekent voor Australië: leven. Miljoenen vierkante kilometers grond, thans tot onvruchtbaarheid en woestijn gedoemd, zouden door water in cultuur gebracht kunnen worden. Doch daar be vindt zich geen Murray, welke die taak op zich neemt. Hij doet dat echter in een gebied, dat thans bezig is tot ontwikke- te komen, waar reeds tienduizenden arbeid hebben gevonden, doch waar in toekomst tenminste een miljoen men- m een bestaan zal vinden. Dat gebeurt in de „Murray-vallei". Een vallei van 600.000 vierkante kilometer De plannen voor haar ontwikkeling ge- 1 steden met 200.000 inwoners als tra aan. Het is niet alleen de lamd- tuinbouw welke deze vallei rijkdom- n gaat ontworstelen, doch vooral ook' de industrie, welke de voordelen van de Murray zal trekken. De huidige bevolking van het Murray- gebied vindt voor 20 werk in de land- tuinbouw, 4 in de industrie en 19 nevenbedrijven. Om het gewenste be- volkiugsschema te bereiken, zal de in dustrie tot het zevenvoudige van thans utifigébreld moeten worden, waarvoor men alle mogelijkheden aanwezig acht. Het werk tot nu toe aan de irrigatie- gebieden uitgevoerd heeft tot resultaat, dat de jaarlijkse opbrengst uit die ge bieden is gestegen van rond twee miljoen tot achttien miljoen gulden. Geraamd wondt dat de werken voor 't plaatsen van 34.000 dammen meer dan twintig miljoen gulden zal kosten, doch het is een werk dat profijten brengt! Vlucht naar de stad De regering ls begonnen op vrij ge makkelijke voorwaarden stukken land uit te geven. Toch blijkt dit niet een onverdeeld succes; niet een ieder kan eenzaamheid verdragen. Sommigen kun- Geen eeuwenoude civilisatie heeft gebloeid en is gestorven langs de oevers van Australië's „Murray River'* ais aan de Nijl. Hij was geen voorwerp van religieuze ver ering als de Ganges. Geen konin gen of koninginnen maakten hem tot een koninklijke rivier ais „The Thames". Er zijn geen liederen zo nauw met het volk verbonden als van Wolga of Rijn. Maar de „Murray River" is de grootste rivier van Australië, welks rijk dommen in de toekomst steeds breder zullen vloeien. Hierover vertelt onze correspondent in Australië in dit artikel. „de roep van de stad" niet staan. Een ander probleem is, dat sinds dien de prijzen voor wol enorm zijn ge stegen, de welgestelde farmers enorme stukken land van de nieuwe „settlers" kochten om er schapen op te houden. Dit alles kan echter niet verhinderen, dat de Murray-vallei bezig is zich te ontwikkelen tot het rijkste cultuurgebied Australië, een gebied, dat zich de drie staten, Nieuw-Zuidwales, Vic toria en Zuid-Australië uitstrekt. Er zijn centra in de 2500 kilometer lengte, de Murrumbidgee, Darling en Goul- rivier begint zijn loop in liet hoog ste berggebied van Australië bij Mount Kosoiosko in de staat Nieuw-Zuidwales, T T DACHT dat ik over haring zou gaan schrijven, maar u heeft het helemaal mis. Ik bedoel de fouten in taal en stijl. Wie geregeld de bla den en tijdschriften leest, vindt tel kens meer bewijzen hoe moeilijk het is logisch en juist zijn gedachten op papier te zetten. Het is de plicht van de taalkundige, zij het ook zon der enig leedvermaak, ja eerder met bloedend hart, hierop de aandacht te Hier komen de mooie nieuwe dan. Het bedoelde stukje loopt over de Span jaard Don Juan. „In het geheim over schreed hy de grens, met het doel deel te nemen aan de slag bij Samosierra. Maar de zee trok. Hy stelde Franco voor dienst te nemen op de kruiser Baleares in een van de allerlaagste rangen". Dan volgt er een zinsnede, waaruit men kan opmaken dat Don Juan dienst wou nemen, maar dat kon men uit het eerste gedeelte zeker niet lezen. Wat was de fout? De schrijver bedoelde: Hij vroeg aan Franco verlof dienst te mogen nemen. Maar als ik van een persoon zeg dat ik hem stel dienst te r 1 dan geldt dit ndet Tweede uitglijdinig: „Je schijnt geen be lang te hechten aan promotie, je hebt nooit heimwee gehad, je hebt je nooit druk gemaakt om je verlof, je hebt je nooit aan je meerderen gelegen laten". Ten eerste bestaat de uitdrukking „be lang hechten aan" niet; de bedoeling was waarde hechten aan en ten tweede kan men zich aan ierts gelegen laten lig- door dr. FC. Dominicus Met ingang van 1 december is benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrek kingen drs. J. H. W. Hoogwater. Tot die datum bekleedde de heer Hoogwater op het ministerie van economische zaken de functie van directeur integratie, als hoe danig hij zal blijven optreden. Drs. Hoog water volgt in zijn nieuwe functie n- A. baron Bentinck op, die per 15 no ber de ambtelijke dienst verliet. Met Ingang van dezelfde datum i noemd tot directeur bilaterale samci king de heer K. A. Kalshoven, tot dien plaatsvervangend hoofd van de directie integratie. De heer Kalshoven volgt hier mede de heer E. J. Baron Lewe van Aduard op, die wederom naar de buiten landse dienst is overgegaan. Eveneens met ingang van 1 december is benoemd tot opvolger van mr, C. A. baron Bentinck als directeur multilaterale samenwerking mr. A. F. K. Hartogh, ambtenaar van de buitenlandse dienst, die voor het vervul- len van deze functie bij het ministerie van economische zaken wordt gedeta cheerd. Tot 1 december was mr. Hartogh Ambassaderaad bij de gecombineerde Ne derlandse vertegenwoordiging bij NA.V.O en O.E.E.S. in Parijs. POSTSLUITING MARINE i.v.m. FEESTDAGEN Luctotpostoomespomdentrie voor perso neel der Koniimkilijfce Marine, verblijven de in Nederlands Nieuw-Gunnea on dc Nederlandse Antillen dienen op de na volgende dote uitertljik ter poat te zijn Kersbpost voor Nweuw-Guiinea15 de cember. kensfipost voor de Antillen: 17 december, nieuwjaarpost voor Nieuw- GuAnea22 december, ndeurwjaarpost voor Nieuw-Guinea22 december, nieuwjaar- Poet voor de AmtaHen: 21 december. De brieven dtienen geadresseerd te zijn: Am sterdam C. S,-Marine. gen, maar niet zich aan zijn meerderen gelegen laten. Wie vreemde woorden meent te moeten bezigen, dient dit zo te doen dat men die kan herkennen. Maar zodra men b.v. een Engels woord op Nederlandse wijze (uitspraakspelling) gaat schrijven, kan het moeilijk worden dit woord te begrijpen. In het Engels heeft men: a sneer. Men bedoelt daarmee een spot tende lach, een grijnslach. Maar het gaat niet aan te schrijven: „Voor het overige vulde mr. Burger zijn rede met talloze snieren op het kabinet De Quay"; nog afgezien van het feit dat sneer ook nog wel de betekenis heeft van (meestal bedekte) hatelijkheid dat die bedekking zeker hier riet a wezig was. Haalt men een Franse schrijver aan, zelfs in zijn eigen taal, dan is het toch beetje gek, wanneer blijkt dat mei naam van die schrijver met kent. Zo was het met de journalist die het had over een zekere La Roche Foucauld, een man die niet bestaat; hij bedoel de waarschijnlijk La Rochefoucauld. Jacob Cats zeide van zulke mensen; „Als apen hoger klimmen willen, dan ziet men vaak hun naakte billen". Geen wonder dat hard en snel werk journalisten weieens fouten van deze aard maken, als onze jonge geroemde, beroemde en vaak bekroonde dichters ons dit als poëzie voorzetten: „Ik ben twintig jaar alles is pas begonnen in de spiegel gezien lijken mijn handen wel die van ee [kin een meisje of zo." Ik heb me suf zitten denken wie met die, „zo" kon bedoeld zyn. Of als Paul Rodenko zegt: De weg klimt moeizaam in mijn Als een tekkel In zijn mand Hebt u ooit een klimmende tekkel In een mand gezien? Ik vind het dieren mishandeling een beest in zo'n hoge mand te zetten. Maar dlit is hogere (ja hier inderdaad hogerj poëzie. Laten we bij hot gewone proza blijven. Een zeer degelijk prozaïst schreef: „De heer Stam, thans 78 jaar, ging als jongen van 18 op de bonnevool Zuid-Afrika. Deze man heeft last met de uitspraak van de v en de f zou denken. Is hij een Fries? Ik weet het niet, maar wel weet ik dat de uitdruk king betekent la bonne foi (op goed geloof, op goede verwachting) en niet a la bonne voie (op de goede weg). Grappig kan het soms worden bij die mooie nieuwe, als iemand het verschil niet weet tussen de woorden gewone gebruikelijke. Hij schrijft dan; „Niet minder dan acht leden van de beman ning vertoonden de gebruikelijke ver schijnselen, die na het drinken van methyl-alcohol optreden". Toen de dok ter kwam en vroeg wat er aan scheel de, hebben die acht mannen natuurlijk gezegd: „Ja, dokter dat is mi by or gebruik, neem het maar niet kwalijk dat we vergiftigd zijn". Weer een ander weet te vertellen: „Ik acht mijn vrouw hoog, maar als zij een hoed koopt, is zij een dwaas", heeft ooit een pijnlijk wijs man gezegd, terwijl hij vergat met hoeveel ijdele zorg hij zyn eigen hoofddeksels aanschafte". Dit heeft een Brabander of Limburger ge schreven, want in het Nederlands moet dit „ooit" veranderd worden in een maal. Wat een pijnlijk wijs man is, wou me niet duidelijk worden. En als die hoofddeksels met ijdele zorg werden aangeschaft, waren ze dus noodt goed. Want ijdele zorg ls zorg die niet helpt Was diit wel de bedoeling van de schrij ver? Ten slotte een doodsadvertentie. Ik spot er niet mee, maar ik haal ze aan om te tonen hoe moeilijk het is goed Neder lands te schrijven, ook in de ernstigste omstandigheden. Ik las in een groot blad: „Heden heeft de Here, tengevolge van een ongeval, tot Zich genomen mijn lieve Man en onze zorgzame Va derMaar een bepaling kan weieens op een verkeerde plaats staan. Dit ziet men hier. Laten we zeggen: De bedoe ling was loffelijk genoeg. Over de rest zwijgen we. ruim 2000 meter boven de zeespiegel, waar de regenval gemiddeld 175 cm per jaar bedraagt, doch de smeltende sneeuw voert in het voorjaar veel water omlaag naar gebieden, waar de regenval slechts 25 cm is. En daar doet de Murray zijn zegenrijke werking gelden, mede door de irrigatie. Er bestaat een inter-State commissie die het beheer voert, waardoor dus on derlinge moeilijkheden van de Staten wordt voorkomen. Wanneer geleidelijk alle watervoop zieningen zijn getroffen, zullen tiendui zenden bedrijven zich in het gebied van de Murray gaan vestigen. Druiven aan tvandelstok Het is een gezegde, dat in de Murray- vallei je slechts een wandelstok in de grond behoeft te steken, om er druiven aan te doen groeien. Hier bevindt zich namelijk 55 van de Australische drul- venteelt, welke vooral ook voor de wijn- industrie belangrijk is. Hier ligt 37 van de boomgaarden en 22»/» vain het lamd met tarwe en andere landbouwprodukten bezaaid. In het nieuwe stadje Monack, op grondgebied van Nieuw-Zuidwales, be vindt zich het grootste landbouwbedrijf een vaste kern van 30 arbeiders, in seizoen tot 150 uitgebreid, met 35.000 gulden aan loon, een produktie van 50 aardappelen per week en voor 11.000 gulden per jaar aan gesneden bloemen. De Murray-vallei is een gebied, waarop de ogen van vele immigranten uit het agrarisch leven afkomstig, zich richten. Dat alles is te danken aan de „Murray River", door de schrijver Bernard El- dersbaw in zijn boek „My Australia" genoemd: „De vader van het land". Beneluxconferentie uitgesteld De Beneluxconferentie van 19 decem ber te Brussel, ter bespreking van land bouwproblemen, is uitgesteld, omdat d« Belgische premier het woord moet voe ren op een vergadering van het hoofdbe stuur der christelijke volkspartij. Men verwacht te Brussel, dat de conferentie niet vóór de eerste week van januari zal bijeenkomen. Dammen en reservoirs honden het kostbare water in de 2500 kilometer lange Murrayrivier hier en daar vast, om door ir rigatie nieuwe rijkdommen aan Australië te verschaffen. MAANDAG 7 DECEMBER 1959 Swart gouverneur- generaal van Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van justitie, Charles Swart, is benoemd tot gouver- r-generaal van de unie als opvolger dr. Ernest Jansen, die op 25 novem ber ia overleden. De nieuwe gouverneuisgeneraal, even als zijn voorganger lid van de Nationale (regerings-) partij en een voormalige jurist, is ook acteur in Hollywood, jour nalist, boer, lector en onderwijzer ge weest. Hij is fel anti-communistisch. Tij dens de ziekte van wijlen premier Strij- dom werd hij in 1958 tot vice-premier benoemd. De International road transport union (l.r.u.) heeft besloten de heer P. Groenen dijk te benoemen tot secretaris-generaal deze organisatie. Kanonnen contra lawines Het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen, die in februari i960 in Squaw Valley worden gehouden, laat niets aan het toeval over. Om te voorkomen dat lawines het tijdschema in de war kunnen brengen, zullen vier kanonnen worden gebruikt. Twee kanonnen van 7,5 cm en twee van 10 cm zullen kort voor de Spelen in stelling worden ge bracht op plaatsen waar bij dool lawines zouden kunnen ontstaan. Wanneer de atmosferische om standigheden zodanig zijn dat er inderdaad lawine-gevaar dreigt, kan men dan met enkele schoten de lawines vroegtijdig doen ont staan. Bijzonder grote hoeveelhe den overhangende sneeuw zullen worden „bestreden" met tetrytol- bommen, die aanzienlijk grotere explosieve kracht hebben dan dy namiet. Aaneensluiting in Britse luchtvaart De Air India International. British Overseas Airways en Qantas hebben een ïenwerkings overeenkomst gesloten om het straalvlaegtijdpeilk een zo groot mogelijk aandeel in het verkeer te krij gen. De overeenkomst treedt op 1 april in werking tegelijkertijd met de Air- Kort tevoren besloten de Boac en Trans Canada tot samenwerking. WESTDUITSE Typografen bond is het recente voorbeeld van de Transportarbeidersbond ge volgd en heeft de loonovereenkom- sten opgezegdDe vakbond van spoorwegpersoneel was daarin al voorgegaan en de organisatie van het personeel der Westduitse P.T.T. wilde ook niet achterblijven. Voor enkele miljoenen bondsrepubli- keinse werknemers worden loons verhogingen en andere privileges geëist, die variëren al naar de mate, waarin de verschillende bonden ge loven hun eisen te kunnen „door drukken" en als gangmaker te kun nen fungeren. De looneisen bewegen zich in doorsnee rond verhogingen van tussen de 12 15 procent. Zij worden gemotiveerd met de in West-Duitsland ongetwijfeld doch geenszins zo alarmerend gestegen dor levensmddldeLeii. Dit komt v deel op rekening van de droogte afgelopen zomer, voor een ander deel op die van onverantwoordelijke prijsopdrij- verij. Het prijspeil in West-Duitsland was van begin 1958 tot mei 1959 stabiel. Tot oktober j.l. trad een stijging van in doorsnee 3 procent in. SITUATIE Er te allo reden om aan te nomen, dat als gevolg van de loonaotees der verschil lende vakbonden, de loon-prijs-spiraal in de Bondsrepubliek nu zal beginnen te draaien en dat er een einde komt aan d" stabiele prijssituatie, die een van de con stante symbolen is geweest van het be faamde „Wdirtschaftswunder", het snelle na-oorlogse economische herstel West-Dudtsland De door de bonden gestelde looneisen aan, voor wat betreft de staat en gemeenten (als werkgevers) in geen kele verhouding tot de economische draagkracht der betrokken bedrijven (openbare vervoersondernemingen, spoor wegen en P.T.T.). Bovendien heeft de Transpontahbeidersbond nog pas in maart h«?t vorige jaar na korte waanschu- jsstakiingen een loonsverhoging (van rond 7 procent) bij de openbare verkeers- bedrijven kunnen doorzetten. Zij hadden tariefsverhogingen (ook bij de nutsbe drijven) ten gevolge, diie ook nu niet zul len uitblijven, wanneer het de bonden gelukt hun eisen door te zetten (wat met de dreiging van stllllogging van het open bare verkeer niet zo erg moeilijk zal zijn). Deze zullen dan hun uitwerking niet missen op de huishoud/budgets en daarna zal het niet al te lang meer duren voor ook dc andere vakbonden met nieuwe looneisen voor da draad zullen komen. En daarmede is dan de boel aan het rollen. Het gevaar ener „prijslawine" in 1960 is geenszins denkbeeldig. Dat dit ook be langrijke politieke gevolgen kan hebben. blijkt wel daaruit dat In het komende Jaar feitelijk de campagne baginit voor de al gemene verkiezingen in West-Duitsland van 1961. Volgens deskundigen zal deze „prijslawine" moeilijker af te remmen zijn dan de voor een deel tijdelijke prijsverhogingen van levensmiddelen, waardoor de loonacties der verschillende bonden werden uitgedokt De dakorganisatie der werkgeversbon den heeft daartegen reeds nadrukkelijk gewaarschuwd. De looneisen gaan nL in de meeste gevallen nog gepaard met het verlangen naar verkorting van de werk tijden en verlenging van de wettelijk voorgeschreven betaalde Vakanties (tot 18 dagen, om maar één voorbeeld te De loon-poïitieke argumentatie Westduitse vakbonden is altijd dat de prijzen „op de loop waren goga; en dat de lonen dientengevolge „inhalen". Ook ditmaal waarschuwde reeds enige waken geleden de overkoepe lende Westdunitee vakorganisatie „Deut sche Gewenkschafts Bund" (D.GJ3., met 16 aangesloten vaktoonden), dót de »üj- Van onze correspondent te BONN gende kosten van het levensonderhoud „enkele bonden" zouden dwingen nieuwe looneisen te stellen. Ndet oninteressant is het In dit verband molding te maken een loon-prijs-studde, die hot „Deut sche Industrie-InstoLtut" in Keulen (belast de behartiging der publicistische be langen der werkgevers) publiceerde. Daaruit blijikrt, dat de prijsindex voo levensonderhoud sinds 1959 100) steeg 21 en die van het reële Inkomen per arbeider (eveneens 100) tot 145.5. SPIRAAL e men bij dit alles een beetje scheef aankijkt, is de nieuwe Westduitse minis- ■an landbouw, voedselvoorziening en boswezen. Schwarnz, wiens voorganger, dr. Lübke op 1 juli J! in de „Villa Ham- merschmldt" de preside rite nstoel beklom. zijn vooral de onder zijn ressort val lende artikelen der dagelijkse behoeften. (Van een medewerker) Tot eind augustus was de export vai aardappelen van weinig betekenis, doch in september en oktober is de uitvoer vlot verlopen, zo deelt het produktschap aor aardappelen mee. Sinds eind oktober echter is de uitvoer teruggelopen. Tot eind november werden naar raming 106-500 ton aardappelen uit gevoerd. Daarvan waren Duitsland cn Zweden met resp. 46.000 en 21-000 ton ver reweg de belangrijkste afnemers. Naar België ging 9000 ton. Van de export naar Duitsland had ca 42-000 ton betrekking op zandaardappelen. Onder invloed van de teruglopende ex port zijn de prijzen de laatste vier tot weken gelijdelijk wat gedaald. die de laatste maaridten gestadig fel prfj» zijn gestegen. Misschien ls het voedsol- vooraieniingsbedeiid van zijn ministerie korte tijd uit zijn baan geworpen ais ge volg van het onvermijdelijke Interrog- num. dat optrad tussen de tijd waarop dr. Lübke president word (medio sep tember) en die waarop minister Schwarz zich achter zijn bureau zotte (medio oktober). In leder gevall schijnt er iet» te hebben gehaperd aan de invoenpoUattidk en dat was bijzonder kritiek op een ogenblik, waarop het er om ging de gevolgen van de aanhoudende droogte zoveel mogelijk op te vangen. Het gevolg was een tekort op vereahilOendeiüed gebied en een (lichte) stijging der prijzen. Nu ls minister Sahiwaubz tot het tegenoffensief overge gaan: er wordt op grote schaal ln West- Duiiteland geïmporteerd en vermoedelijk zuilen de prijzen wel weer (wet) daten. Daarmede zou dan het voornaamste ar gument der vakbonden voor hun loon eisen komen te vervallen. Het zou ook udit een oogpunt van econo mische politiek verstandiger zijn, als op die mander de prijsstijgingen weer onge daan zouden kunnen worden gemaakt, inplaata van die mot looneisen goed te maken. Hat ls echter waarschijnlijk te veel, wanneer men don van de vak- en, die nu al de tarieven bctoben op- jd, zou verwachten dot zij hun loon eisen weer ongedaan zouden maken, pe spiraal zal drua wel gaan bollen. /erkeersredacteur) autobandenfront iver 't algemeen fs. Sinds de „tu- (Van Van kr» beless" jaren geleden zijn spanning wordt gebracht, wikkeld, terwijl er ook geen is dan^gereed 1 opzienbai gedaan. De verschijning van de ringen e BS 3 van Pirelli is dan ook op kun- karkas, dat van radiale koord- te soepel en heeft e zijwaartse stabiliteit. Door de prijs van de ringen en de houdbaarheid karkas kunnen aanzienlijke be- De ringen kosten nl. het derde tecrd'garandeert, dat de bijna revolutionaire be- scheuren door de bochten, tekenis. De autoband im- Behalve ringen met een mers, die dit Italiaanse rub- merprofiel zullen er ook bij het gevaarlijkste deel van het bedrag, dat lei opzicht klassieke voorgangers, alhoe wel het principe van samen geperste lucht gelijk is ge bleven. BS betekent „Battistrada Se parate", wat in het Nederlands los loopvlak wil zeggen. Het cijfer 3 achter deze letters duidt erop, dat dit losse loop vlak uit drie ringen bestaat, die tussen vier „ruggen" op het karkas vergrendeld zijn. Het karkas is te vergelijken met een gewone buitenband, want er moet een gewone bin nenband in worden gemon teerd. Op het loopvlak bevindt zich echter geen dikke, gepro fileerde rubberlaag, doch drie gladde, gro eivormige zittin gen. Bij montage wordt eerst de middelste ring in de daarvoor bestemde groef gebracht en daarna de twee buitenste rin gen. Deze handelingen kunnen door de eerste de beste leek worden verricht en er komt ook geen stukje gereedschap aan te pas. De diameter der ringen is nl. iets groter dan die zijn meer kunnen ijsnagels worden ge monteerd tungstei normale autoband worden uitgegeven, terwijl het karkas drie slijtage-ronden meegaan. Bij gedeeltelijke be schadiging zou verder met de vernieu wing van een of twee ringen kunnen worden volstaan, anbrengen, gemakkelijk aan e brengen zijn en hogere snel- bruik of een hogere snelheid heden op gladde wegen reoht- kan worden verkregen. vaardigen. Pddelii, die met Edison, Mon- tecatani en Fiat tot de indus triële reuzen van Italië be hoort, gelooft Zozeer in de toe- de BS 3 waarop reeds in 1957 patent werd aan gevraagd, dat ze zich er ge heel op zal concentreren. De aloude produiktie van banden racewagens heeft Meer comfort. Minder bandenlawaai Xet 5. Lichtere besturing. Pirelli, die al jarenlang met V*'"*1'! BK 1 rmüv^inimon. KOmSl het karkas kun- aflopen. In geval van een klapband b.v. het karaks niet onmiddel- •eciku aan *'arden zelfs "het 'loopvlVk r in de «teek gelaten. hardste en dus minst slijtende materiaal die in uitsparin- de ringen worden m»eten worden ««e» Als andere voordelen kla: De ringen zijn door de kern van staaldraad vrij stug en sieke band deze geheel worden afgeschreven. Pirelli nog: 1. Een betere „grip" op de weg. Slagen zouden worden. Van de loopvlakringen met winleiprofiel en daarin gemon teerde ijsnagels zegt Pirelli, dat ze praktisch geen lawaai maken, ook niet als de auto aangelegd. Pas als alls drie de beijzelde of besneeuwde weg heeft verlaten. De pennen zouden verder geen schade e De middelste loopvlakring zit al om het karkas een de twee buitenste wordt Het achtjarige Amsterdamse meisje P. Payrable ls zaterdag op de Jacob van Lennepkadc te Amsterdam onder een vrachtauto terecht gekomen cn aan do gevolgen hiervan overleden. Het meisje zat op de bagagedrager van sn flets, bestuurd door haar negenjarig vriendinnetje Toen een vrachtauto de meisjes passeerde begon de fiets te slin geren. Beiden vielen met als gevolg dat het linkerachterwiel van de auto over het meisje Payrable heenreed. Het an dere meisje had enige verwondingen op gelopen» Zondagavond staken drie Jongens pet fiets vanaf Swartbroek bij Weert, de Roermondseweg over, toen vanuit de rich ting Roermond een personenauto naderde, bestuurd door G. uit Vlodrop. De 17-jari- ge P. Stultiens uit Weert werd door de auto gegrepen. Hij was op slag dood. Zaterdagavond ls de 69-jarige onge huwde kleermaker M. Boesten uit Roer mond omstreeks half zeven op de Spoor- laan te Roermond bij het oversteken van de rijweg door een passerende autobus de N.A.O. gegrepen. Hij overleed ter Zaterdagavond ls de 16-jarige J. E. A. een verpleegde van de Van Lin- denhoutstichting te Neeitoosch, door een achter hem op rijdende auto dodelijk ge troffen. De jongen liep met een der jeugd leiders en een vriend over de Kanaaldijk. De bestuurder van de auto, de 18-jtrige A. C. uit Eindhoven, moest toen hij het drietal Inhaalde, uitwijken voor twee uit tegenovergestelde richting komende fiet- en een bromfietser. Zaterdagmiddag ls uit het water van de Erasmusgracht te Amsterdam het lijk je van de 7-jarige C. Schütmeyer opge haald, De Jongen werd sedert 11 novem ber vermist. In het Hippolytus-zlekenhuls te Delft is gisteren de 19-jarige Jongeman Hans Dingjan uit Rijswijk overleden aan de ge volgen van de verwondingen die hij za terdagmiddag had opgelopen bij een ver keersongeluk te Delft. De jongen fietste op de Stalpaert van de Wieleweg te Delft. Hij was bezig een voor hem rijdende fiet ser te passeren toen hij in aanraking kwam met een hem achteropkomende trekker met oplegger en daar onder ge raakte. In het academisch ziekenhuis te Groningen is dit weekeinde overleden de 77-jarige heer H. Folkerts uit Gro ningen. Zaterdagmiddag wilde de heer Folkerts plotseling de Paterswoldseweg te Groningen oversteken. Daarbij word hy gegrepen door een personenauto. De Algemene Vergadering van de Ven emgde Naties heeft zaterdag besloten begin volgend jaar een missie naar Roeanda-Oeroendi te zenden om een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van de stammenstrijd, die zich daar on- lan®s hoeft afgespoeld. Dc Assemblée neert de behrereonapscommissie opge dragen het Belgische plan voor politieke wijzigingen in Roeanda-Ooroenxii te on derzoeken. Het Belgische streven om Kongo on afhankelijkheid te geven, is zaterdag op een nieuwe moeilijkheid gestuit, daar de machtige Abako-partij. die door Joseph Kaaavubu wordt geleid, geweigerd heeft kandidaten voor de verkiezingen te stellen. Dc Abako eist dat een Midden- afrikaansc republiek wordt uitgeroepen vóór er verkiezingen worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9