Intrede van ds. Laurense in Benthuizen Urker spannetjes doen het goed in Kanaal Delftse reactorlial wordt voor afbouw afgebroken Ligt de toekomst van de radio in de auto VIH WK I.KIDSCItK COURANT MAAISDAG 7 DECEMBER 1959 Inkeeromkeerterugkeer CW alleen kan van twijfel en ongeloof verlossen ISTEREN WAS het voor de Hervormde Gemeente van Benthuizen een dag om dankbaar te zijn. Na een jaar vacant te zijn geweest door het vertrek van ds. A. van Eijk naar Bergschenhoek heeft de Gemeente weer een eigen herder en leraar ontvangen door de komst van ds. W. A. S. Lau rense van Hoevelaken-Stoutenburg. De consulent, ds. D. J. van Dijk van Nieuwerkerk aan den IJssel, bevestigde ds. Laurense in de morgendienst met de woorden uit 2 Corinthe 5 vers 20: „Zo zijn wij dan gezanten van Christus' wege, alsof God door ons bade: wij bidden van Christus' wege, laat u met God verzoenen". De drie hoofdgedachten waren: door wie de prediking wordt gehouden, hoe de prediking wordt gehouden en de inhoud van de prediking. Was de morgendienst goed bezocht, 's middags was de kerk geheel bezet, mede door de vele vrienden, die van elders waren gekomen, onder wie ker- keraadsledcn van Hoevelaken. Als tekst had ds. Laurense Ezechiël 33 vers 11: „Zeg tot hen: Zo waarachtig als Ik leef, spreekt de Here Here, zo Ik lust heb in de dood des goddelozen. Maar daarin heb Ik lust, dat de goddeloze zich bekerc van zijn weg en leve. Bekeert u, bekeert u van uwe boze wegen, want waarom zoudt gij sterven, o huis Is raels?" Hij bepaalde zijn gehoor In de eerste plaats bij wat wij zondaren verdienen, ten tweede bij hetgeen, waar de Here lust in heeft en ten derde bij de weg der zaligheid. Eerst gaf de predikant een korte klaring van het verband van dit tekst woord. Hij zette uiteen, hoe het volk Is raël in ballingschap zulk een treilend voorbeeld was van ons zondaren, die de Here altijd tegenwerken in al Zijn lief desbemoeienissen. Ds. Laurense drong ei sterk op aan veel te bidden om Gods Woord en Geest te verstaan, en wat dig is tegenover een goeddoend en heilig God te willen wegnemen, opdat wij gebroken hart ontvangen. Want de oprechte gebrokenheid des harten is nooit vrucht van eigen akker, maar gevolg van Gods arrestatie, niet ten verderve, maar ter behoudenis. Vrede s gedachten Ds. Laurense vroeg: „Is er dan één, dia kan vatten het wonder, dat de Here geen lust heeft in de dood der goddelo zen? Wonderlijk, God had gedachten d: vredes over een gevallen wereld. Dit wonder is eigenlijk niet te vatten. God gaf God. Zichzelf in Zijn Zoon. In >ijn derde gedachte werkte de pre dikant uit, hoe w(j deel krijgen aan dp schatten des heils, die voorwerpelük in Christus Ja en amen zijn. De Here doet het allea om Zijns Naams wil en dan ligt hier de grond der zaligheld In het heer lijk welbehagen Gods. Wat de Here wil is bekering, dat Is Inkeer, omkeer terugkeer van ons, die wandelen op boze wegen, waarop de Here ons niet kan volgen, omdat God alleen op Zijn eigen Meg wandelt. Daarom is de eis van de bekering voor Jong en oud onafwijsbaar. Er moet een dagelijkse bekering vol- ALPHEN AAN DEN RIJN Honden mogen niet los lopen De laatste dagen heeft de politie een aantal houders van honden geverbali. veerd, omdat de viervoeters zonder toe zicht los op straat liepen. Men deelde ons mee, dat in de komende dagen hier op streng zal worden toegezien. In de algemene politieverordening fa een des betreffend artikel opgenomen. HAZERSWOL'DE Sluiting winkelweek Het bezoek dat Smt Nicolaas zaterdag middag aan Hazerswoude bracht had de winkelweek als hoofddoel. Voorafgegaan door de Chr. Harmonie heeft hij in open rijtuig een rondrit door de gemeente In zaal Timmermans werd een film voorstelling voor de jeugd gegeven v bij iedere bezoeker een speculaaspop kreeg. Nog geruime tijd bleef in het dorp een sfeer van vrolijke stemming heersen. Dit officiële bezoek van de Sint is te vens het einde van de winkelweek ge weest. De spanning blijft nog even staan In verband met de nummers de waardebonnen die binnenkort worden bekendgemaakt cn die toegang gevet de feestavond die de microcommissie de prijswinnaars zal aanbieden. Dinsdagavond 7.30 uur: Herv. meisjes club „Vergeet mij Niet" en de Herv. meis jesverenigtng „Lydia". Woensdagavond 7.45 uur: Geref. vrou wenvereniging ..Debora". Donderdagavond 7.30 uur: Dameskran: „Wees een Zegen". NIEUWVEEN Sinterklaasfeest in de Joliannes-stichting Sinterklaas heeft de Johannesstichting met vergeten. Dank zij veler medewcr- was er voor ieder een cadeautje. De Sint onderhield zich geruime tijd met de bc- WOVBRVGGE sint Nicolaasfeest A.N.M.B. Der traditie getrouw werd zaterdag middag in Het oude Raedthuve het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van de eden van de A-NM.B. gevierd. Hierbij gaven onder andenen van hun belang- y'.ei-iing blijk burgemeester en mevrouw Van Wagenmgen en de heren J. H. cn Th. Boot, directeuren van de scheeps werf De Dageraad. Behalve van het optreden van de goochelaar Van Roon uit Noord-wijk cn de accordeonist Malt uit Alphen. genoten de kinderen speciaal van het bezoek van de Sint, die per soonlijk het fraaie speelgoed uitreikte, door de leden in hun vrije tijd ver vaardigd. Ook kregen allen nog een trak- Receptle J. van Heemskerk Werd dc bekende varkenshandel J van Heemskerk op de Leidse v markt reeds gehuld.gd. omdat hij jaar lang deze markt trouw had be zocht. zaterdagmiddag ging zijn 80«te verjaardag ook niet ongemerkt voorbij Op een drukbezochte receptie in hotel Woubrugge" maakten vele collega's, klanten en' plaatsgenoten van de gele genheid gebruik de oog vitale hande laar persoonlijk te feliciteren. gen. Maar niet in eigen kracht In de tekst komt zo mooi uit. dat de Here Zelf die bekering wil werken. De Here eist en Hij geeft. De Here kan en wil ons van alle twij fel en ongeloof verlossen, de duisternis doorbreken en het Licht doen opgaan. „Nooit", zo besloot de predikant „heeft Hij tot het huis Jakobs gezegd: zoek Mij tevergeefs." Na dankgebed en zegenbede volgden toespraken tot de burgemeester, de con sulent predikanten van de classis en ring. zowel van de classis Gouda als van Harderwijk, waartoe Hoevelaken be- hoort.Eveneens werd gesproken tot de afgevaardigden van de kerkeraad van de Geref. Gemeente van Benthui- huizen, tot kerkvooogden en no tabelen voor de prettige ontvangst, tot koster-tuinman en organiste. Het be stuur van de zondagsschool en de chris telijke school, werden noemd, de jongelings- en meisjesvereni ging en de catechisanten. Ten slotte richtte de predikant zich met een persoonlijk woord tot de kerke raad en de Gemeente. Hierna spraken de burgemeester, alle kerkelijke afgevaardigden en het hoofd van de christelijke school, de heer D. G. van Hoeven. Aan het einde van deze dienst werd gezongen: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen", psalm 72 vers 11 Spreekbeurt Woensdagavond 7 uur spreekt ds. H. van Gilst, Lisse, in de kerk van de Ge reformeerde Gemeente. Visserij golven TN HET KANAAL is de laatste dagen niet gevist. Het stormweer belette het uitzetten van de netten en de meeste schepen lagen dan ook binnen in Franse havens of hadden een oppert je gezocht onder de wal in baaien. Verwacht werd, dat ook vandaag niet veel van de visserij zou terecht komen. De weersverwachtingen waren niet best. Om de Noord is eind vorige week nog menige beste trek gedaan. Daar werden vrijdag en zater dag dagvangsten van 150 tot 250 manden, meest haring, wijting, makreel en schelvis gemeld. De trekmeldingen waren daar toen ook niet al te slecht: van 30 tot 75 manden wijting, makreel en haring. Op de kust stond de visserij gedurende het weekeinde stil. De loggers en kotters waren bin nen voor de zaterdag- of maandagmarkt. Eind vorige week waren nog dagvangsten scheep gehaald van 200 tot 300 kg tong en 4 tot 10 mandjes schol bij de Pittboei. Dichter op de kust werden toen 100 tot 200 kg tong en 5 tot 10 mandjes schol buitgemaakt. De haringvisserij in het Kanaal en de Ierse Zee ligt dus stil. Op de Engelse wal eveneens, al is het daar van defini tieve aard. De visserij op de wal is ge staakt en alle schepen zijn thans in het Kanaal, waar met de rinkvleet wordt gevist. Zaterdag liep de KW 147 te IJmuiden binnen met 329 kantjes. Nog een mooi resultaat; over het algemeen wordt er door de loggers niet veel ge vangen in het Kanaal. Ilaringproduktic Het ziet er met dit alles niet naar uit, dat de haringproduktie dit jaar veel groter zal zijn dan die van 1958. Volgens de cijfers van de dienst Nederlandse haringcontrole werden tot en met 28 no vember in Nederlandse havens aange voerd 634.523 kantjes gezouten haring tegen 615.748 kantjes in het vorige jaar De export is al minder: vorig jaar 248.472 kantjes en dit jaar 229.022 kantjes. Te Katwijk is de produktie tot en met die datum slechts 6000 kantjes groter d«an vorig jaar, te Scheveningen slechts 14.000 kantjes. en baring-besommingen Overigens willen de bemanningen van enkele spannetjes geen kwaad van de haring in het Kanaal horen. Het bekende Urker span UK 60 en UK 61 heeft vorige week slechts één dag in het Kanaal ge vist en voor die dag vissen 15.000 be- somd. Het span UK 42UK 44 bracht het er nog beter af: een besomming van 40.000 voor twee dagen haringvissen. Het geheim van dit alles: de scheepjes zijn in staat met het trawlnet pelagisch te vissen. Zowel de haringscholen bij de zeebodem als in hogere waterlagcn kun- ZOETERWOVDE Jubileum van dokter W. Kortmann Voor de viering van het zilveren ambts jubileum van dokter W. A. J. M. J. Kort mann heeft zich een erecomité gevormd, bestaande uit de heren H. J. J. A. Smeets burgemeester van Zoeterwoude. H. A. C. Banning, burgemeester yan Leidschen- dam, P. J. A. Juffermans, deken van Zoe terwoude. G. J. Klaverweijdcn. em. pas toor. A. P. Emmen pastoor, dr. I. Snabel. prior van het Kruisherenklooster. J. D Sistermans. pastoor te Stompwijk. G. P van Emden .predikant Hervormde ge meente Zoeterwoude. J. W. Boogmans. voorzitter Wit-Gele Kruis te Stompwijk. de dames C van Leeuwen de Jong. mevrouw M Minnaard-Schreuder te Zoe terwoude. mevrouw A. Luijten—Van der Zwaan en mevrouw A Olyhoek— Van der Ploeg te Stompwijk en de wijkzus- sters C. M. Hoogcveen en J. C. Jansen. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren H. J. J. A. Smeets. voorzitter C P J. Paardekooper secretaris-penningmees ter. dr®. C. M. Westemenn. C. Berg. Chr Straathof. H. van Wilsum. P. Rijnsburger. G. P v. d. Krogt Hz.. A. H. J. Paardekoo per. G P. van Leeuwen. F. van Nierop. J J. Rodewijk. G. P. van der Krogt Fz.. Joh. Lelieveld en P. van Bemmelen te Zoeter woude en Jas Suijten. C. N. Boer. J. M. van Rijn. R. van Haasteren. A. Knijnen- burg en C. Waayer te Stompwijk, Op de jubileumdag (maandag 14 decem ber) zal in de parochiekerk van dc H Kruisverheffing 's morgens een mis uit dankbaarheid worden opgedragen, 's Mid dags van half drie tot half vijf zal in De Vriendschap Micnlng Zoeterwoude dc re ceptie plaats hebben, waarop iedereen In de gelegenheid wordt gesteld de jubila ris te feliciteren. De huldiging van de jubilaris is uitge- stcl cn zal plaats hebben op twee nader te bepalen avonden in het Parochiehuis Schenkelweg Zoeterwoude en in café Het blesse paard te Stompwijk. nen worden verschalkt. En het is vooral de haring in de hogere regionen, die buit te maken was. IJmuidcnse zaterdagmarkt Er werden zaterdag te IJmuiden door vijf trawlers en 40 loggers en kotters aangevoerd ruim 5000 kisten, waarbij 3500 verse haring, en voorts 650 kisten tong en 550 schol. Er is voor de haring op deze dag niet veel betaald. En dat bracht de besommingen aan de lage kant. De prijs lag namelijk tussen ƒ14 en ƒ18 Bij de trawlers die present waren, waren vier Katwijkse schepen: de KW 4 Golfstroom met 325 kisten, meest haring, de KW 153 Francina met 850 kisten verse haring, de KW 122 Arie Ouwehand met 700 kisten, meest haring, en de KW 101 Nestor met 700 kisten haring. De besom mingen waren respectievelijk 6000, 13,700, ƒ11.000 en 10.200. Verder was de VL 121 Willem binnen met 800 kisten, meest haring. Dit schip besomde daarvoor slechts 12.600. Voor de tong en schol zijn goede prijzen ge maakt. De tongnoteringen liepen uiteen van ƒ4.30 tot ƒ2.30 per kg, terwijl de grove en middel schol voor het buiten land ƒ52 tot ƒ40 noteerde. Nu ter visserij De nieuwe Katwijkse motortrawler KW 42 Nicolaas Senior, die ruim een week geleden bij de officiële proefvaart door een gering mankement niet kon worden overgedragen, is thans de eerste visreis begonnen. Het schip is vorige week donderdag uit IJmuiden vertrok ken en bevindt zich nu op de visgronden voor de rederij N. Parlevliet jr. te Kat- wijk aan Zee. Ook de overdracht heeft dus plaats gehad. Benieuwd wacht men in IJmuiden op de eerste thuiskomst van het schip. Dan zal de automatische los sing voor het eerst plaats hebben en zal ook in de hallen de sorteerband op de proef worden gesteld. Stuurlui aan de wal Het is vervelend om met supporters langs het lijntje van een voetbalveld te 1, die zich niet kunnen beheersen. Niet alleen dat het kijken geen plezier is, maar het otsiert een sportge- en. Temeer als de daders van zulke ongeoorloofde dingen nog mensen zijn die met de sport te maken hebben. Zo moesten wij het zaterdagmiddag weer meemaken dat een supporter van TAVV zich bemoeide met het spel en na een woordenwisseling langs de lijn. dreigend het veld opliep om af te reke- De keeper van Woubrugge, die er bij betrokken was, verlangde, na met kippe- vel op de huid uit zijn hok te zijn ge komen, terecht van de scheidsrechter verwijdering van heit publiek achter ziin Het zou wel dienstig zijn als bezoe kers van onze voetbalwedstrijden eens bedachten dat dit spel wordt gespeeld door 22 spelers, geleid door een scheids rechter. miens beslissingen aldaar bin- dend zijn. Aanmoedigingen van de spelers kun nen nuttig zijn, maar geschreeuwde af keuringen en aaniwijzlgingen brengen de spelers van htm stuk. Latten de spelers maar stil hun spel spelen, ze weten het in de meeste gevallen beter dan de stuur lui langs de lijn. Voetbal Zaterdagavond is in Guaya quil het toernooi om het voetbalkam pioenschap van Zuid-Amerika begonnen. In de openingswedstrijd vereloeg wereld kampioen Brazilië de ploeg van Paraguay 3—2 West-Duitsland akkoord met Olympische vlag De moeilijkheden rond de Duitse Olym pische vlag zijn opgelost. Het Westduitse Olympische comité heeft besloten ak koord te gaan met het compromis-voor stel van I.O.C.-president Avery Brunda- De gezamenlijke Duitse Olympische ploeg zal, zowel in Squaiw Vailley als in Rome, worden voorafgegaan door de zwart-nood-gouden vlag met op de mdd- denbaan de vijf Olympische ringen. Reeds eerder hadden het Westduitse en het Oostduitse Olympische comité dit voorstel aanvaard, doch toen adviseerde <fe regering in Bonn het Westduitse Olympische comité niiet akkoord te gaan met de toevoeging van het Olympisch o embleem. De bondsregering is namelijk van mening dat een dergelijke vlag niet verenigbaar is met de Duartse nationale waardigheid. Niet mee eens Onder het motto „Ca je niet dan draag ik Je", hebben zat er dao mid dag een aantdl spelers van een voetbalvereniging hun doelman op zijn nummer gezet. Deze man wil de niet meer onder de lat staan, omdat naar zijn mening de scheids rechter al te gekke beslissingen nam. Zijn medespelers waren het met deze zienswijze niet eens en droegen de weerspannige doelman TER AAR De heer Kerkhoven ter ruste gelegd Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling het stoffelijk overschot meester Kerkhoven ter aarde besteld. Aan de groeVe werd eerst het woord gevoerd door de heer H. Bos. voorzitter van dc vereniging voor ziekenhuisver. pleging Aardam, waarvan de heer Kerk hoven secretaris-penningmeester was. Deze prees de accuratesse en de vriend schappelijkheid van de overledene. Ds. A. M. Linidenburg, hervormd pre dikant, sprak woorden van troost tot de familie. Hij wees op de schok van ontroering, die dit sterven heeft teweeg gebracht in de gemeente. De heer Kerk hoven, aldus ds. LLndenburg, wist hij diende, namelijk zijn Heiland, ook bij het vele werk dat hij in de Kerk heeft gedaan. Zich tot de belangstellenden richtend, sprak ds. Lindenburg naar aanleiding van de gelijkenis van Jezus over dwaze en wijze maagden. Met klem tigde hij de aandacht op de noodzake lijkheid van het hebben van olie i: lampen, de olie van het geloof door de heilige Geest. Een zoon van de overledene, de heei TAW-Woubrugge 2-1 Op een wat glad veld oi V.V. en Woubrugge elkaar en na wat v kennen begonnen de aanvallen los komen. Maar aan beide kanten ontbrak het aan voldoende doorzettingsvermogen en schotvaardigheid. Heel goed opgezette aanvallen strandden met hét afwerken. Het duurde twintig minuten voor het eerste doelpunt kwam. De thuisclub kreeg strafschop toegewezen en door Goed hart onhoudbaar werd ingeschoten: 10, "iet deze stand kwam de rust. Na de thee probeerde Woubrugge het goed, de aanvallen volgden elkaar snel n de verdediging van TAVV kreeg handen vol werk, maar zij hield zich prima. Het gevolg van dit opdringen v dat de gasten een hoekschop kregen ;n, die hoog voor het doel kwam keurig werd ingekopt: 11. TAVV ging nu van zich afbijten verlegde de druk naar de helft van gasten. De keeper van Woubrugge werd verscheidene malen onder vuur genomen, zonder succes. Eindelijk sover. Om een aanval te keren schoot de verdediging van Woubrugge de bal buiten de lijnen. De ingooibal werd goed voorgezet e Ingeschoten, de doelman stopte de: schuiver niet voldoende en Goedhart, die kwam aanstuiven schoot de door de doel- losgelaten bal in de touwen. Het was ner dat de keeper over te weinig sportiviteit beschikte en de speler die het doelpunt gemaakt had een natrap gaf. Supporters en Woubrugge-spelers kre gen woorden, waarbij de klompen bi: lijnen kwamen. De goed-leidende scheidsrechter nodigde aanvoerder-keeper Angenent uit om de rust achter het doel herstellen, die hieraan prompt voldeed. Na deze minder prettige zaken werd er eer verder gevoetbald maar dit had op de uitslag geen invloed. Met een 21- winning voor TAVV zocht kleedkamers weer op om daar verder de discussie over het al of niet goed fluiten de o.i. uitstekend leidende scheids rechter te bespreken. Gymnastiek. In Oostende (België) zaterdag 19 december de gymnastiekwed- strijd België—Nederland voor damesploe- gen gehouden. Wegens technische moeilijkheden Enige tijd geleden werd mededeling gedaan \an een tijdelijk stopzetten van de werkzaamheden aan de in opbouw zijnde hal voor de hoger onderwijs- reactor, te vestigen bij de technische hogeschool te Dcllt als onderdeel van het Reactor Instituut Delft. Dc oorzaak van dit stopzetten was gelegen in bepaalde technische moeilijk heden. welke zich bij het uitvoeren van de stalen constructie hadden voorgedaan. !\let name betrof dit het lassen der pla ten voor de hal. Een ingesteld uitgebreid onderzoek, waarbij voorlichting werd verkregen van de meest deskundige zijde, heeft geleid tot een zekere wijziging in de opzet, alsmede tot het doen aanbren gen van verdere voorzieningen, waan bij rekening is gehouden met nadere constructieve voorstellen, door de fa brikant gedaan. In verband hiermede zal thans worden overgegaan tot ge deeltelijke demontage van het reeds opgestelde gedeelte van de hal voor verdere fabrieksbewerking. De bouw zal vervolgens worden voortgezet. De bouw van de laboratoria en van de andere gebouwen, op te richten voor het Reactor Instituut, gaat normaal door. Het Reactor Instituut Delft werd opge richt ten behoeve van het gehele hoger onderwijs in Nederland. Sportvereniging GEB vermaakte kinderen in revalidatiecentrum Een uitgebreid gezelschap van de S.V. G.E.B. reisde zaterdagmiddag naar het Rijnlands Revalidatiecentrum te Katwijk. Het tehuis, geadopteerd door S.V.GJ2.B, onder het motto „De sterken voor de zwakken", werd een Sint Nicolaasfeest aangeboden. Zelden heeft het gezelschap een dankbaarder en enthousiaster publiek gezien. Het programma werd geopend door dc voorzitter van de afdeling Den Haag van het Prinses Beatrix Poliofonds, de heer Westering. De kinderen vermaakten zich hierna uitstekend bij de nummers van de artiesten. Het hoogtepunt vormde de uit reiking van de cadeaus door Sinterklaas met twee zwarte knechten. De kinderen waren overweldigd door soveel moois. Steeds meer witlof De aanloop van de witilofcampagne is de afgelopen week begonnen. De aan voeren zijn elke veilingdag groter ge worden, doordat verscheidene kwekers aan de oogst zijn begonnen. Er kunnen van 1100 ton aangekochte pennen nog vele duizenden bisten worden getrokken. De kwaliteit was over het algemeen vrij goed, maar de prijs is gedaald tot rond om de 75 cent. Ook deze prijs is nog heel goed. De komende week zal de aanvoer weer van betekenis zijn. best meer, slechts enkele partijen moch ten voor export weg. De binnenlandse handel was nu de grootste afnemer. De prijzen waren voor bruibbare kwaliteit nog goed. Prei en uien zijn nog steeds duur. Boerenkool brengt ook een goede prijs op. Andijvie werd vlot gekocht, hoewel de kwaliteit niet bijster best was. Als spruiten maar goed zijn, worden ze graag gekocht tegen een goede prijs. zij zal het u bevestigen: de toekomst van de radio schijnt voor een groot deel in de auto te liggen. In ons land loopt het zo'n vaart nog niet, al zijn nu sinds lang vrijwel alle woningen en zeker alle etablissementen voorzien van behoorlijke radiotoestellen. Maar televisie en platenspelers worden steeds grotere concurrenten en we hebben u al eens eerder ver teld, dat het kleine radiotoestel op het ogenblik de op radiobouw inge stelde grote industrieën aan de gang moet houden. In Amerika is dit sinds lang een uit gemaakte zaak, Duitsland droeg het verleden jaar voor het eerst voor en Engeland heeft zich er ook sterk op Het reis-radiootje ènde auto radio. Er wordt naarstig aan gedokterd om deze kleine toestellen zo perfect mogelijk te maken voor niet teveel geld, want ze moeten ook aangeschaft kunnen worden. Engeland komt op bet ogenblik met een nieuwe sensatie aan de markt: autoradio's, zó klein, dat ze niet meer ruimte toerenteller zelfs vele enige u de orde Ook in Groot-Britannië zijn behoor- lijke afstanden te rijden en daarom legt de industrie zich ook daar toe op het perfectioneren van de auto radio. Zij ziet er grote toekomst in. Qua formaat van toestel is zij er op het ogenblik in geslaagd, de industrie in de V.S. te overtreffen. Op den duur zal de autoradio het beter doen dan de reisradio, want er wordt al geklaagd over hinder, die de ene reiziger de andere aandoet en op luchtlijnen is radio's in vlieg- Volledige „Carmen" voor de K.R.O. belangrijkste is, dat deze kleine toe- tuigen al verboden: de ontvangst stoort stelletjes bijzonder scherp zijn afge- het radiografisch contact van het toe- steld om de ontvangst zo zuiver mo- stel met de grond, gelijk te maken. Op den duur zal het radiotoestel als het ware bij de wagen, ook bij het kleine wagentje, gaan behoren. Zoals u wellicht weet, hebben verscheidene grote Amerikaanse autofabrieken over eenkomsten gemaakt met radiofabrie- ken: er wordt in een nieuwe wagen eenvoudigweg een radio-ontvanger ge monteerd en wie dan autoprijs) komt, stapt meteen wel over de staart (de prijs van de radio). In de praktijk is deze gedurfde combi natie heel bruikbaar gebleken. Nu brengt de doorsnee Am een groot gedeelte van zijn dag door de auto: de afstanden zijn daar enoi Commentaar Sint-Nicolaas Een volledige uitvoering van Bizet's beroemde opera „Carmen" kunt u morgenavond boren in bet KRO-pro- deTond fde ?ramma' Het is een studio-uitvoering •en wel over door het Radio Filharmonisch orkest, het Radiokoor en vele solisten; Ber nard Uaitink dirigeert. Doordat er geen actie is, komt het Amerikaan volle accent van de uitvoering te lig gen op de schoonheid van de muziek De rol van Carmen wordt gezongen door de Joegoslavische mezzo-sopraan Marianne Radev, die op het ogenblik voor een van de beste Carmen-vertolk- sters van Europa geldt. Niet alleen in de opéra, maar ook in de Europese concertzalen heeft zij zich grote faam Stand tafeltennis in hoogste klassen Er waren geen wedstrijden vastgesteld voor de competitie van de N.T.T.B. Wij laten daarom hieronder de standen volgen van de hoogste drie klassen in de lande lijke competitie waarin Leidse teams uit komen. Ereklasse Batswingers 9-9 Wibo 1 Sparta 1 NedLloyd Smash Maasstad Sparta 2 8-14 Punch 9-13 P.S.V. Wibo 2 SCYLLA DOCOS 10-13 O.T.T.C. 9-7 Elan 1 7-11 Togido 8-5 Batswingers 2 8-11 Maasbree 8-5 Belcrum 8-11 Wibo 3 8-5 TREFFERS 8-10 Luck Raeck 8-4 Atoom 8- 8 Overgangsklasse E SCYLLA 2 7-14 Disnie 1 7-5 A VGA 2 8-14 Treffers (B) 1 7-5 Smash 3 9-13 Rapidity 1 7-4 A.M.V.J. 1 7- 6 T.Y.B.B. 1 7-4 Maccabi 1 7-5 Togido 2 8-4 In de ereklas wordt de positie van Scylla precair. De laatste twee wedstrij- van de eerste helft gaan tegen Sparta tegen NedLloyd. De sterkte van beide teams doet een nederlaag wel on vermijdelijk lijken De positie van Wibo 1 is bijzonder sterk. De beide laatste ontmoetingen van de eerste helft gaan weliswaar tegen Sparta Punch, maar met minder dan een gelijk spel zal de landskampioen-in-spe wel geen genoegen nemen. Sparta 1 dat behalve Wibo 1 ook P.S.V. zal ontmoeten, kan dan ten hoogste nog maar drie punten vergaren, terwijl de inhaalwedstrijd tegen Smash in februari, mits deze ook winst oplevert, de Amster dammers nog één punt onder de Haagse ploeg zal doen eindigen (20:21). De Leidenaren in de hoofdklas (Docos) in de overgangsklas (Scylla 2) hebben :n mooie kans hun kopplaats te behou- den. Het is echter de vraag of beide teams teeds over hun beste spelers kunnen be- - schikken, zodat het kampioenschap hun zeer zeker niet zonder slag of stoot zal ten deel vallen. plezier en de beeldbuis bleef er ook niet van verstokeni Om enkele aardige grepen te doen: in het KRO-programma hadden Mia Smelt en omroeper Hans Bik 's morgens het hele vrouwenprogramma „Moeders wil is wet" (70 minuten lang!) op rijm gezet; een hele prestatie met al die fragmenten uit brieven en de plaats aankondigingen incluis. Om 11 uur was er de feestelijke uit- J slag van de Zonnebloem^St. Nicolaas- 9-9 j actie: alle records werden dit jaar ge- 9-8 i broken en de PTT heeft maar liefst 9-5 J 35.441 pakketten voor zieken verzonden' Noord- en .Zuid-Holland spanden, met elk ruim 5000 pakketten de kroon. De V AR A-speelgoed-actie, waarbij vele duizenden kinderen in tehuizen met speelgoed werden verrast, is ook weer volop geslaagd, al kregen we het eindcijfer nog niet te horen in de ge zellige samenkomst in het Burense Weeshuis, waar de Sint zelf een groot aantal kinderen blü maakte. Deze fes tiviteit was stukken aardiger dan in voorgaande jaren: niet gericht op de luisteraars, maar echt voor de kinde- De negerzanger Charles Holland, tenor, zingt de rol van Don José en de sopraan Marilyn Tyler hoort u als Micaëla. De uitvoering duurt van 7.30—9.05 u. en van 10.5011.55 uur: u moet er dus wèl een groot deel vhn een lange avond aan wijden. Voor en na klonken verder de Sinter klaasliedjes uit de luidsprekers, elk programmagaatje werd ermee opgevuld: hoe heerlijk, dat het maar éénmaal ver jaar Sinterklaas is! Op de televisie was het tussen 5 en 5-30 uur St. Nicolaasvreugd voor de jeugd met Piet Ekel in het NCRV- programma en de „weerman" kwam 's avonds met het weeroverzicht keurig op rijm en een allerleukste tekening. Alle hulde! De VPRO bood een heel lange „Oude draaidoos", waarin Simon van Collum speciaal voor de commentators „die wet móésten kijken op pakjesavond" een extra stukje film ten beste gaf en laste omstreeks negen uur een wat gefor ceerd kinderprogramma in. Een film reportage van Sint op het dak tussen de tv-antennes, beter bedoeld dan ge slaagd. Het cabaret van Sieto Hovingh had zich ook min of meer op het aloude feest ingesteld; het was er wel gezellig met soms geestige teksten en geluk, kig! Wim lbo onder de toehoorders. De camera zorgde ervoor, dat we hem goed te zien kregen. Spel van korf en bal YES 2 won van Ons Eiland 2 DES VES 2 De Ijsvogels Pernix 2 Fiks TONEGO Excelsior 2 Ons Eiland 2 DES 2 VEO 2 Eén wedstrijd is ei zaterdag slechts vooi de competitie ge speeld cn wel in IA: Ons Eiland 2—VES 2. De bezoekers zijn door een 11 zege twee punten rijker geworden, zodat zij in de running blijven, lerwijl Ons Eiland 2 daardoor zijn plaats op de ranglijst niet verbeterde. 11 8 2 1 18 100—36 11 9 0 2 18 74—42 10 8 0 2 16 69—33 10 6 1 3 13 53—45 9 5 1 3 11 6551 10 5 0 5 10 67—65 11 5 0 6 10 70—70 10 2 0 8 4 31—79 11 1 0 10 2 21—61 9 0 0 9 0 10-84 VES hebben deze wed strijd gewonnen, zij het dan ook, dat hel zege met betrekkelijk klein verschil is geworden. De VES-ers hadden echter pech. want niet minder dan vier doel punten werden door de arbiter geannu- Jammer dat de aangewezen scheids rechter niet kwam opdagen. Een speler Ons Eiland moest nu de leiding op zich nemen. De Hagenaars waren belangrijk sterker dan de mensen ut de sleutelstad. Het ont vangende team had bij rust. die met ge lijke stand inging, meer dan het verdien de. Frits van der Harst, die twee tref fers ongeldig verklaard zag, had tenslotte toch succes, maar het gelukte George de Nooyer de partijen op gelijke voet te brengen. Tien minuten na de hervatting nam VES door Berry van Duuren de leiding. Diny van Oosterhout maakte er 1—3 van en Jelle Ram stelde de overwinning vei lig door de stand op 14 te brengen. Sportfitsen Voetbal. In eindhoven wordt op 17 de- cemer een voetbalwedstrijd tussen de mi litaire voetbalelftallen van Nederland en Frankrijk voor het intern, militair voet balkampioenschap 1960 gespeeld. Zwemmen. De Schiedamse zwemster Cockde Gastelaars, haudster van twee Ned. en één Eur. record, is zaterdag in het ziekenhuis in Schiedam aan een blin dedarmontsteking met goed gevolg ge opereerd. Tafeltennis. Komende zaterdag. 19 de cember wordt in Oss de tafeltenniswed strijd Nederland-België voor herenteams gespeeld. Handbal Voor het toernooi om de Eur. beker (zaalhandbal) is zaterdag In Oporto de eenrte wedstrijd gespeeld tus sen F. C. Porto en FiiamaJilois (België). Dc Portugese kampioen won mot 2111. De ruststand was 8—7 tal het voordeel van C Porto. Basketbal Het Westduitse basketbal- ram heeft zaterdagavond In Heidelberg met 5440 gewonnen van Oostenrij-k. De ruststand was 19—19, ond r begint in het NCRV- het hoorspel „De pas torie van Hinton", door Max Westra bewerkt naar de gelijknamige film. Vanavond het eerste van de twee delen. Het Radio Filharmonisch or kest, geleid door Bernard Haitink, speelt daarna (9.10 uur) het trompet- concert van Van Delden; solist is Harry Sevenstern. Om half tien zingt het NCRV Vocaal Ensemble werken van William Byrd en om 11 uur kunt u nog luisteren naar het Promenade orkest en het Radiokoor met operafragmenten. 9 Over Hilversum II zendt de AVRO van 8.05 uur af de Radioscoop uit. Hierin veel muziek en zang en om 9.05 uur in de serie „Hebt begrip voor uw naasten" „De man met de tunnel- en pleinvrees". Het hoorspel „De Scrabs zijn niet thuis" van Hel mut Kleffel begint om 9.30 uur. Tips uit het buitenland 0 Brussel Vlaams, op 324 m, presen teert een concert door het NIR- kamerorkest, geleid door Jef Vereist, tussen 8 en 9.30 uur. Er staan wer ken van Haydn, Blume, Candael e.a. op het programma, waaraan ver schillende solisten meewerken. 0 Richard Strauss' beroemde opera „Der Rosenkavalier" kunt u tussen -8 en -11.50 uur beluisteren via de BBC-zender 464 m. Georg Solti di rigeert het Covent Garden Opera koor en -orkest en vele solisten. Composities van Haydn, Tsjaiko- ski (eerste pianoconcert, in g) Strawinsky staan op een programma dat tussen 7.30 en 9.45 uur wordt uitgevoerd door het NDR-symfonic orkest oJ.v. Hans Schmidt-Isserstedt (solist Nikita Magaloff) Duitse zender op 309 m of 971 kHz. Programma voor morgen 7 43 Morgengebed 3 13 Gram 8 50 V d vrouw 9 35 Waters 9 40 Schoolradio 10.00 Hoogmis il 20 Gran 1150 Volaanvooruit lezing 12 00 Mtd dagklok-noodklok 12 03 Gram 12,30 Land en tulnbouwmeded 12.33 Gram 12 50 Ac 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13 20 Platen nieuws 13 35 Lichte muz 14 00 Mezzo-so praan en bariton 14 35 V d plattelands vrouwen 14 45 Gevar progr 15 50 Gram 1600 V d zieken 16.30 Ziekcnlc jeugd 17 40 Beursber 17.46 Regerlngsuit; Rijksdelen Australische Guinea, door mr dr H Roethof. 13 00 Lichte muz 18 20 Po tit praat) 18 30 Radio-Volfcsuniversitelt: Klimaatwi: so-lingen op aarde in verband met de ij: tijden, door dr G L Smit Sibinga 19.1 19.25 Memojandum 19.Ó Nws 19-10 Act Cam 2105 In het en aaTde, lezing 2125 begin schlep God het 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters ld 00 RVU: Italiaanse kunst door mevr dr H E 'sJacob Tweede lezing 1130 V d zieken 12 00 Lichte mui 12 20 Regerlngsultz: Landbouwru brick De agrarisch-sociale voorlichting III 12 30 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Orgelspel 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Me- trapole-ork 13 55 Beursber 14 00 Gram 14 40 Schoolradio 15 00 V d vrouw 15 30 "00 Van alle breedtegraden. i 16.30 V d jeugd i7.3 Kamermbuz lezing 16.13 Gi Amateursprogr 18 00 Nws 13.15 Pianospel 18 30 Lichte muz 19 00 V d kleuters 19 05 Paris vous parle 19 10 Gram 19 40 Journ 19 55 Hang het aan de grote klok, propaganda-nctiï 20 00 Nws 20 03 Gevar progr 22 00 Muf praatje 22 30 Nws en beursber van New York 22 40 Muz praatje (verv) 23 00 Voor dracht 23.15 Jazzmuz 23 55—24 00 Nws Telcvlsieprogr. NTS: 20 00 journaal en wecroverz 20 20 Wetensch curiositeiten 20 45 Zang en dans uit Rusland 21.00—22 45 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4