CHRISTFI.IJK Nieuwe zendingstaken in Amerika, Azië en Afrika Vraa^gebed ligt achter ons, zegt prof. Smits Nieuwe regeling eindexamens gymnasium voldoet niet Oefenschip voor visserij-onderwijs Een woord voor vandaag Kanttekening Friese enquete van de vrijzinnige hervormden "o O Knipsels over gebed en het Vaticaan Prof. dr. P. Smits heeft in de Herv. Kerk en daarbuiten nogal wat deining verwekt in het laatste jaar. Het begon met een „Goede Vrijdag-artikel", waarin hij zich distantieerde van de belijdenis van de kerk. Dit artikel had tot gevolg dat de Commissie voor Kerkelijk Opzicht en Tucht hem van zijn predikantsrechten heeft vervallen verklaard. Later heeft prof. Smits gereageerd op de kanselboodschap over de regen, waarin hij het gebed om regen afwees. In het nummer van JCerk en Wereld" van zaterdag jl. gaat hij nog eens in op zijn laatste artikel VOORAL het misverstand als zou ik uitsluitend negatief zijn ge weest, ligt me hoog, want het gaat mi) niet zozeer om wat het gebed niet is, maar juist wat het wèl is. In ons oude psalmboek is voor mijn besef het eigenlijke hoogtepunt van het gebed psalm 62: mijn ziel, wees stil tot God. Alle vragen in het gebed mogen slechts ontladingen zijn. d.w.z. aanloopjes tot dat ene wezenlijke en eigenlijk stil zijn tot God, d.w.z.: onvoorwaardelijke overga- Latcn wij de pastoraio kant van het gebed toch alsjeblieft niet verwarren met traditionele sentimentaliteit. Het vraaggebed om materiële xaken ligt wezen lijk achter ons; daar verhelpt geen moedertje lief iets aan. In dit Kaderblad, dat de gees telijke opbouw van de gemeenten bedoelt te dienen, is het toch ze ker geen overbodigheid dat we te gen ons kader zeggen: laten wij, elk op zijn post, onszelf en de an deren, die aan onze zorg zijn toe vertrouwd, opvoeden tot christe lijke amor fati (realistische aan vaarding van ons feitelijke le venslot) wat de materiële kant van ons bestaan betreft, en ven der en vooral: laten we onszelf en elkander trachten te bekeren tot die verinnerlijking en vergeestelij king van ons bestaan, waar we ons metterlaad onvoorwaardelijk aan God leren overgeven in de stilte van het gebed. MAG ik tot slot nog één opmer king ter verduidelijking ma ken? In het gebed ontmoeten el kaar twee heel verschillende vor men van onze menselijke erva ring: de ervaring van onze eigen menselijke binnenwereld en de er varing van de grote kosmische buitenwereld. Deze twee verschil lende ervaringswijzen houden rechtstreeks verband met de twee heel verschillende wijzen waarop wij God ervaren: in onze mense lijke existentie als heilige Lief- dewil, maar in de grote kosmos als de God der scheppende en ver nietigende wereldkrachten. Het grote praktische geloofspro- bleem is nu hoe we deze twee verschillende ervaringswijzen „ver zoenen". Schweitzer zegt: de God van de heilige Liefdewil en de God der wereldkrachten zijn één, maar hoe ze één zijn, begrijp ik niet. Voor het gebedsleven is hier mee duurzaam gegeven de span ning tussen Gods almacht en Gods liefde. ,,Het is een zeer gevaarlijk ding voor het eigen zleleleven en een terging voor hen, die niet begrij pend lijden, de mensen in nood op Gods goedheid te wijzen. Ik kan het niet." Ik ben dit volledig met prof. Rümke eens. Maar hiermee begint dan ook de eigenlijke ge- bedsproblematiek, die ónders, ra dicaler, eerlijker zal moeten wor den benaderd dan de kerken het tot dusver hebben gedaan. Vaticaan In het jongste „De Protestant" schenkt ds. Jac. Roos aandacht aan de mutaties die de laatste maanden door het Vaticaan zijn verricht TVriEMAND, ook de rJr. pers, be- grijpt hier meer iets van. De laatste (bijv. De Linie) steekt dan ook niet onder stoelen of ban ken dat door het ontbreken van alle voorlichting, wilde geruchten en vreemde prognoses een fraaie kans krijgen. Nu hebben al sinds een jaar al le Curie-kardinalen op verzoek van de paus hun „portefeuille" ter be schikking gesteld en deze is nu be zig zijn „apparaat" te hervormen. Iedereen, die ontslagen of be noemd wordt dient te gehoorza men. is de stelregel van Joannes XXIII, of zoals hij het eens uit drukte: „Ik zelf heb de uitverkie zing tot paus zonder complimen ten of gezeur aanvaard als Gods wil en ik eis dus van u, dat u de ze benoeming aanneemt, ook al meent u misschien gegronde be zwaren te kunnen aanvoeren." Zo schijnt bijv. kardinaal Tis- serant, ex-officier van het Fran se leger, en meest gezaghebbende van alle kardinalen, vrijgemaakt te zijn voor de leiding van het ko mende concilie. TAE opwinding van de Franse r.k. ^pers over de vele mutaties is zeer groot en de reacties zijn zeer fel (o.a. van Frangois Mauriac in L'Express!). De Franse rooms- katholieken vrezen nl. de heer schappij van de conservatieve krachten, terwijl men vermoedt dat de slag toegebracht aan de priester-arbeiders een voorbode is van andere slagen. Tevens vrezen zij dat een Vati caanse veroordeling van leven en werk der progressieve rooms-ka- tholieken aanstaande is. Boven dien hebben zij met lede ogen de verheffing tot kardinaal vernomen van de Duitse Jezuïet Bea, die ..de inspirator van de conserva tieve politiek van Pius XII" wordt genoemd (aldus de r.k. Gelderlan der). Deze kardinaal kreeg zo juist de opdracht het oecumenisch conci lie voor te bereiden, terwijl hij in 't bijzonder zijn aandacht zal wijden aan de betrekkingen tussen rooms-katholiclsme en protestan- IV ip>war - 'mmPPHwpsffl Voorstel aan gereformeerde synode: TN een uitvoerig rapport dat de generale deputaten voor de zending aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken uitbrengen zullen zij voorstellen om beperkte zendingstaken te aanvaarden in Argentinië, Bra zilië, West-Pakistan en Roeanda- Oeroendi. Deze zendingstaken zouden dan na verloop van tijd kunnen uitgroeien tot zendings terreinen. Hierover zou echter een latere synode moeten beslis sen. De deputaten, aan wie volgens de kerk orde de voorbereiding van nieuwe zen dingstaken is opgedragen, hebben zich ernstig bezonnen over de voortzetting van het oude werk en het aanvaarden van nieuwe opdrachten. Zij hebben daarbij ook het overleg geopend met de zendende kerken, die op de door deputaten aanbevolen terreinen zouden moeten gaan werken. In dit overleg is gebleken, dat zonder enige twyfel het zendingswerk in In donesië, in nauwe samenwerking met de daar gevestigde Kerken, de volledi ge aandacht zal moeten blijven be houden. De wens van de Indonesische Kerken, die meer dan eens ondubbel zinnig naar voren is gebracht, zal dus ten volle gehonoreerd worden. Dc mogelijkheid voor de evangelie-ver kondiging in dit gebied en de behoefte aan samenwerking hierin blijken nog zo groot te zijn, dat als uiterlijke omstandigheden dn niet verhinderen de samenwerking voor nog lange tijd zal kunnen en moeten worden voort gezet. Men acht zelfs uitbreiding van het werk niet uitgesloten, hoewel het Ideaal voor ogen blijft staan, dat het werk zo snel en zo ruim mogelijk door de Kerken in Indonesië zelf zal worden behartigd. Gecommitteerden niet meer beschikbaar Vierjarige wint tekenwedstrijd De vierjarige Stefan Tamboer uit Den Bosch is winnaar geworden van de kin derboekenweek-wedstrijd 1959; hij kreeg een boekenbon ter waarde van 50. De opgave was een tekening in te leveren die tijdens de kinderboekenweek 1960 als affiche voor die week kan worden ge bruikt. De Jury. bestaande uit Fiep Westen-1 dorp. Metten Koornstra en J. C. Brink man, heeft voorts nog zes tweede prij zen, twintig derde en vijftig vierde prij zen bekendgemaakt. Vierenvijftig gecommitteerden bij de eindexamens van de gymnasia en de gymnasiale afdelingen der lycea merendeels hoogleraren hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen doen weten dat zij zich niet meer beschikbaar zullen stellen zolang de in mei van dit jaar ingevoerde nieuwe regeling voor de eindexamens niet is vervangen door de voordien geldende of door een an dere, die bevrediging schenkt. Hun ervaring bij de mondelinge exa mens van dit jaar, zo schrijven de ge committeerden aan de minister, heeft hen geleerd dat hun werk door de nieuwe regeling aanzienlijk is ver- Voor behoorlijke onderbreking en rust pauzen blijft in vele gevallen niet vol doende tijd over en door de langge rekte examendagen ontstaat onvermij delijk vermoeidheid, die aan de ge wenste goede gang der examens niet ten goede komt. Voor een rustige en grondige bespreking van het schriftelijk werk door gecom mitteerden en leraren blijft veelal Binnen 24 uur GRIEP VERSLAGEN door geen tijd over en het inschuiven van verlengde examens in de roosters van de volgende groepen blijkt vaak prak tisch niet meer mogelijk. Verder is de preventieve werking, die blijkens de ervaring door de steeds mogelijke aanwezigheid van een der gecommitteerden bij de inzage van de mondelinge examenopgaven werd uit geoefend. door de nieuwe regeling uit geschakeld, aldus de klacht der ge committeerden. Zij merkten verder op dat zij, toen zij voor de examens van dit jaar hun medewerking toezegden, niet van de voorgenomen wijziging van het exa menreglement op de hoogte waren ge bracht. G/i/tt/it/i/ime. 7/lid# Zee hopen in de loop volgend jaar gezamenlijk een nieuw vissersvaartuig in de vaart te bren gen. Het schip waarvan de bouwkosten ca. 1 miljoen gulden bedragen zal ge bruikt worden als oefenschip voor de leerlingen van de visserijscholen in Scheveningen. IJmuiden en Katwijk aan Zee en zal zowel per treil- als per drijfnetvisserij kunnen uitvaren. De exploitatiekosten zijn geraamd op ruim 250.000 gulden per jaar, waarvan 70 pet. voor rekening van het rijk zal komen. Gedurende de schooltijd zullen de leerlingen 4 tot 5 weken aan boord van het schip verblijven voor prakti sche oefening. Men hoopt mede hier door do achterstand van het visserij- onderwijs ten opzichte van het andere technische onderwijs in Nederland op te heffen. Zending moet in Indon esië blijven nog meer vensters naar de wereld te openen en dat men het risico wilde blijven vermijden, dat het éne zen- dingsveld, dat men had, toch nog on verhoopt zou uitvallen. Generale deputaten zijn na hun overleg met de zendende kerken nu tot de conclusie gekomen, dat het verant woord moet worden geacht om elders in de wereld voorlopig beperkte zen dingstaken aan te vatten, die later zouden kunnen uitgroeien tot zendings terreinen. De persoonlijke inzet en de financiering daarvan zouden bij aanvaarding van deze taken door de generale synode, dan voorlopig binnen bepaalde gren zen moeten blijven. Er wordt zelfs re kening gehouden met de mogelijkheid, dat 1 of meer zendingstaken, die men op het oog heeft, op een gegeven pio- ment weer zal moeten worden losge- In de vergaderingen, die over deze vraag werden gehouden, heeft ook meegespro ken het duidelijk voelbare verlangen van het thuisfront om ook elders zen dingswerk te beginnen. Deputaten zijn ervan overtuigd, dat hun voorstellen aan de generale synode een zeer gun stige en enthousiaste reactie bij het thuisfront zullen wekken. Zoals bekend, Is de Zending van de Ge reformeerde Kerken al enige tijd bezig met de vraag, of het gewenst en mo gelijk is om naast het werk in Indo- Bijbelsmokkel naar Rusland Van Polen uit worden nog steeds bijbels gesmokkeld naar de Rus sische steden Moskou. Leningrad Kiejef en Minsk. Moskou heeft reeds vijfmaal geprotesteerd te gen het invoeren van bijbels, on danks de strengste controle; men beschouwt het smokkelen van bijbels als erger dan ongeoor loofde invoer van wapenen. Maar geen enkel protest heeft geholpenhet smokkelen over de grens blijft voortduren. De bijbel iz in het huidige Rusland een zeer begeerd artikel niette genstaande het feit dat daarvoor de hoge som van vijf- a acht honderd roebels betaald moet worden, ofwel evenveel als een gemiddelde arbeider in dit land per maand verdient. nesië elders in de wereld nieuwe dingstaken te aanvaarden. Tot dit doel zijn in de loop van dit jaar naar ver schillende windstreken waarnemers uit- gezonden. Dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rullmann brachten een be zoek aan Argentinië en Brazilië. Dr. J. Blauw maakte een reis naar Roeanda Oeroendi en dokter J. Bol bracht sa men met rar. dr. D. C. Mulder een bezoek aan West-Pakistan. Deze be zoeken werden gebracht op verzoek van de in deze landen gevestigde kerk instanties. In haar vergadering van januari 1960 zal de generale synode zlcli over de voor stellen van zendlngsdeputaten beraden en hopelijk een beslissing nemen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Rhoon (2e pred. pl.)P. Holst te Rotterdam-Charlois; te Hooge- veen (vac. J. W Beerekamp): M. van den Bosch te Nigtevecht Aangenomen het beroep van de gen. synode als pred. voor buitengew. werkzh. (arbeid ten behoeve van de Herv. Meisjes- en Jongelingsverenigin gen op G.G.): A. J. Jorissen te Alphen a.d. Rijn. Beroepbaarstelling de heer J. Leewis, vicaris te Utrecht G. van Walenborgh- straat beroepbaar. Obligatielening Rusthuis der Geref. Gemeenten De „Stichting Rusthuis der Gerefor meerde Gemeenten in Zuid- en Noord- Holland" te Leiden heeft een obligatie lening uitgeschreven, groot ƒ100.000,a 5 pet in stukken van 1.000,en 500, tot de koers va nlOO pet. De looptijd van de lening is ten hoog ste 40 jaren. Van 2 januari 1961 af zal jaarlijks ƒ2.500,a pari worden afge lost, terwijl het recht wordt voorbehou den van 2 januari 1965 af tot verstrekte gedeeltelijke of algehele vervroegde af lossing a pari iver te gaan. De af te lossen abligatiën zullen door jaarlijkse loting worden aangewezen. De lening houdt verband met de o koop van het pand Hooigracht 38 te Lei den. In dit pand was tot voor kort het rusthuis van de Gereformeerde Kerk te Leiden gevestigd. Het pand kostte ƒ138.000,—. Na grondige restauratie verbeteringen hoopt de Stichting het pan din 1960 in gebruik te nemen. Het merkwaardigste wonder, dat Jezus tijdens zijn rondwan' deling op aarde heeft verricht, is wel de verandering van water in wijn. Het is geen wonder, dat de aandacht moest trekken, want zelfs de ceremoniemeester wist niet wat er was gebeurd. Dit wonder was meer dan een opmerkelijke daad, waarin de Heiland Zijn macht laat zien. Het houdt nauw verband met het antwoord van Christus aan Zijn moeder: „Mijne ure is nog niet gekomen". De uitdrukking „Mijne ure" komt herhaaldelijk voor in het evangelie van Johannes. Een maal slaat het op het ogenblik, dat de gelovigen zullen kunnen bidden in geest en waarheid, een tweede op het moment, dat de ongelovigen het evangelie zullen horen en aannemen en de derde maal, dat Christus moet worden verheerlijkt. Het slaat op het totale verlossingswerk van Christus. En het wonder van Kana is een teken, een symbool van dit verlos singswerk. Het aardse water wordt hemelse wijn. Het natuur lijke wordt op een bovennatuurlijke manier verheerlijkt. En de natuurlijke mens wordt door Gods genade en het werk van Christus verheerlijkt. Wij hebben een toekomst, die niet door eigen kracht verwezenlijkt moet worden, maar door Gods wonder mogen wij die toekomst aanvaarden. NA DE RAMP VAN FRÉJUS ^/ANNEER zich binnen de grenzen luttele uren na de ramp hadden ons van ons land een ramp voordoet, reeds de meest verdrietige bijzon- treden wij de gevolgen in een natio- derheden bereikt, nale solidariteit tegemoet. Toen een Maar óók is de wereld één geworden, aantal jaren geleden de stormen on- Dezelfde middelen ter beoefening ze kusten beukten en het water zo van communicatie doen ons deram- hoog werd opgedreven, dat het ganse pen elders beleven als ondergingen streken verzwolg, is van die natio- we ze zelf. De communicatie is be- van wijder relkgebied, dan dat tracht, zij zich binnen nationale grenzen zou Laten we dankbaar zijn voor deze laten opsluiten. Ook dat hebben wij, niet het minst bij dezelfde gelegen heid mogen ervaren. ontwikkeling. Laten we dankbaar zijn voor het feit, dat de mens zich mens voelt, één met de ander, op de an- Er is veel dat de mensen verdeeld der aangewezen, voor de ander mee houdt. Er is gelukkig ook veel dat verplicht. En ais bij andere gelegen- droeve. Dan kent de solidariteit ook zien van het christendom? geen nationale grenzen meer en Het menszijn moet worden beleefd. snelt men elkaar te hulp. Wij in ons land zijn weer verwijderd Trouwens, de nood kent óók geen geraakt van de ramp, die ons getrof- trekt zich nu eens hier een cata- die van alle kant, binnen de eigen strofe, dan weer elders. En de men- grenzen, maar niet minder van daar- selijke solidariteit moet steeds weer buiten, geboden is. Het waren dagen Of zou het missschien zo kunnen zijn, kansen en mogelijkheden inhielden dat het aldns wezen moet? Zouden om aan het menszijn de diepere zin die rampen, nu eens daar, dan weer te geven van liefde en genegenheid hier, niet moeten dienen, zowel om jegens elkaar. onze menselijke onvolkomenheid te Nu is het in Frankrijk, dat zich een doen kennen, alsook onze menselijke dergelijke ramp heeft voorgedaan, ontzagwekkend en smartelijk als de onze. Diepe wonden zijn er geslagen. De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Friesland heeft het afge lopen jaar een onderzoek ingesteld naar de stand van zaken bij de vrij zinnigen in Friesland. Bij de Vereni' ging zijn aangesloten 34 afdelingen met in totaal ruim 4000 leden. zijn ook kerkeraden (19) en kerk voogdijen (22) bij de Vereniging aan gesloten. Verder zijn er nog enkele honderden verspreide leden. Men re. kent, dat op het ogenblik in Fries land 105 hervormde gemeenten over wegend vrijzinnig zijn en 120 overwe gend rechtzinnig. Zowel de 34 afdelingen als de 105 over wegend vrijzinnige gemeenten kregen in het kader van dit onderzoek vragen lijsten toegestuurd. Van de 34 afdelin gen zonden 29 de formulieren inge vuld terug. Het bleek, dat van deze 29 afdelingen veertien in overwegend rechtzinnige, dertien in vrijzinnige er twee in „gemengde" gemeenten be staan. Van de veertien afdelingen ir de overwegend rechtzinnige gemeente 69 Hij voelde wel dat jij goed voor hem zou zijn, zei Elisabet. Hij heeft het nodig. Hij heeft be hoefte aan een moeder. Want zijn eigen moeder, arm kind, deugt er niet voor, dat moet je maar aannemen Weer was het een poos stil. Misschien zou het beter geweest zijn, zei Eli sabeth, ik bedoel beter voor jou. wanneer dit kind geen vader of moeder had gehad. Zoals het nu is, kan het rijn dat Malmberg hem later mis schien weer terug wil hebben. En dan zou het Jullie moeilijk vallen hem weer af te moeten staan. Maar dan hebben wij hem toch gehad, ant woordde Oliva. En in haar stem was iets dat Eli- sabet deed denken: zó moet het gaan. Torbjörn moet hier komen, dat is de bedoeling geweest. Zij begon tc vertellen wat zij zich kon herinne ren. van die keren dat hij bij hen was geweest, en Oliva luisterde, zoals zij haar nooit had zien luis teren. Zij was meestal in zichzelf gekeerd, wanneer anderen spraken. Het was alsof zij nu de zeven sloten had geopend, die haar gemeenschap met an dere medemensen hadden verhinderd. Haar gezicht was bewegelijk geworden, in haar donkere ogen was iets warms te bespeuren en zij hadden die stekende scherpte verloren. Grote God. dacht Elisabeth, misschien heb Ik haar al die jaren onrecht gedaan: als er maar een kind was gekomen, dan was zij misschien heel anders geworden. Ragnhild was teruggekomen met het kleine vent je. Oliva zette limonade en koekjes op tafel. Dit maal was er geen sprake van dat zij de koekjes telde die men nam. Ragnhild had Elisabet over het hoofd van Torbjörn heen een vrolijk knipoogje ge geven. Terwijl zij bezig waren, kwam oom Emil thuis, cn Elisabet zou haar leven lang die uitdruk king van blijdschap, die zich over heel rijn groot eerlijk gezicht uitbreidde, niet kunnen vergeten, toen hij zijn vrouw bezig zag met het kind. en begreep wat er aan dc hand was. Het ging zoals zij zich had voorgesteld: Torbjörn kwam in buis bij Emil en Oliva Eriksson. Hij zou Buiten waait de zomerwind geen gewoon pleegkind zijn, Malmberg zou voor hem betalen en hem zo dikwijls komen bezoeken als hij maar wilde. Maar wat Oliva hem zou mogen geven was meer dan genoeg. Elisabet herinnerde zich ook hoe moeilijk zij het had gevonden, dat de jongen aan zijn moeder zou worden ontnomen. Svea maakte ook veel misbaar met tranen en grote woorden. Maar zij was gauw bedaard. Er was als "t ware geen plaats in haar losse, wonderlijk vluchtige ziel, noch voor groot verdriet noch voor werkelijke tederheid. Elisabet kon zich niet van de gedachte losmaken dat het voor zo iemand beter ware geweest nooit geboren tc zijn. Het was zoals haar man zei: er was geen waarheid in haar. Er was ook niets waaraan men houvast had, of waarop een beroep viel te doen. Ja, ja. kon zij soms zeggen, wanneer men tot haar sprak, en haar mooie ogen vulden zich met tra nen, maar een ogenblik later was zij vergeten waarop zij ja had gezegd. Het was een grote uitkomst, zowel voor haar als voor haar man, toen kort na Torbjörns vertrek naar zijn nieuw tehuis, geconstateerd werd dat aij tuberculeus was. Zii werd wegaenomen uit een we reld, waar zij zo weinig geschikt was zich te red den, zij werd goed verzorgd en bet liep spoedig op een eind met haar. Malmberg was geheel van streek door de gedachte dat Torbjörn misschien besmet was. maar dat was niet het geval. Hij was volmaakt gezond. Elisabeth was zo dikwijls als zij kon naar het sana torium gegaan. Malmberg kwam ook telkens als hij er maar even tijd voor kon vinden. Hij was goed cn teder voor haar, maar het was meer ot zij zijn kind was dan zijn vrouw. St het niet ÉH| Torbjörn bleef ln zijn nieuw tehuis. Hij heeft het daar beter, vond de vader, dan dat ik een vree- de in huis zou nemen om hem thuis te verz gen, en ik zie hem toch zo dikwijls als ik wil. Het was nu drie jaren geleden dat hij bij hen ln huis kwam en hij had zijn opgave goed vervuld. Emil Eriksson had als 't ware nieuw leven gekre gen. Al de vroegere vreugde dié een tijdlang ver dwenen scheen, was weer boven gekomen en niet het minst doordat hij zijn vrouw had zien veran deren, vond zijn schoonzuster. Oliva kon natuurlijk nooit een zachtzinnig, gemakkelijk mens worden; zij zou natuurlijk altijd enigszins stroef en kattig blijven, maar toch was zij een heel andere vrouw dan vóórdat het kind er in huis kwam. De latente warmte, die door het jongetje was vrij gekomen, had langzamerhand heel haar wezen doortrokken. Zij keek allen cn alles met zachtere ogen aan, en voor degenen die haar kenden, was het duide lijk merkbaar dat de barsheid dikwijls een zekere vriendelijkheid verborg, die zij niet graag wilde tonen. Ook voor Elisabet en haar kinderen was het een grote vreugde, dat het huis van hun bloed verwanten nu op een prettiger manier voor hen openstond. Wel was Elisabet soms bang geweest dat Tor björn zijn moeders leugenachtigheid zou geërfd heb ben. Tot nu toe was hiervan niets gebleken: het was een aardig kind. Verwend werd hij niet, hij had het zo goed ais een kind het maar hebben kan. en hij tierde en groeide. Dit najaar was Malmberg naar Engeland gegaan met een aantal andere jonge politie-agenten, om daar een cursus mee te maken. Hij wilde graag vooruit komen, het zou hem wel goed gaan. En hij was nog Jong. hij zou zeker nog wel eens iemand vinden met wie hij gelukkig kon worden, dat wist zij zeker. Wordt vervolgd hebben er zes een eigen gebouw, acht een vaste voorganger, twaalf regelma tig dienst om de veertien dagen er elf een eigen vrijzinnige vrouwenver eniging. Van de 105 aangeschreven overwegend vrijzinnige gemeenten in Friesland stuurden 84 de vragenlijsten ingevuld terug. Deze 84 gemeenten tellen in to taal 23.000 lidmaten, die dus in meer derheid vrijzinnig zijn. Van de 84 ge meenten hebben er 31 een eigen or gaan, 25 een eigen bibliotheek, 38 eer koor, zes een mannenvereniging, 83 een vrouwenvereniging, negen een vere niging voor jonge lidmaten, negentien een jeugdclub, 49 geregelde jeugddien sten en vrijwel alle schoolcatechisa- tie, zondagsschool en gewone catechi saties. In 36 van deze 84 gemeenten bestaan rechtzinnige evangelisatie-ver enigingen en 23 daarvan hebben een eigen voorganger. De vrijzinnige vrouwenverenigingen in Friesland zijn bijzonder bloeiend en actief. Bij de Federatie van Vrijzinnig Hervormde Vrouwenverenigingen in Friesland zijn in totaal 137 verenigin gen met 5600 leden aangesloten. Britse kritiek op tentoonstelling in Egypte Verscheidene Britse bladen geven kritisch commentaar naar aanlei ding van berichten over plannen van Egyptische zijde om verzets-musea ter herdenking van de strijd tegen de Brits-Franse interventie in de Suez-crisis van 1956 in te richten. Het gaat vooral om een tentoonstel ling die georganiseerd zou worden in het huis te Port Said waar de Britse luitenant Moorhouse is omgekomen. De kwestie zal vandaag ln het Britse Lagerhuis aan de orde komen. Waar schijnlijk zal minister Lloyd dan aan vallen te verduren krijgen van de Suez-rebellen", een kleine groep con- atieven die zich met uitzondering de gewapende actie in 1956 nooit het regeringsbeleid ten aanzien van Cairo hebben kunnen verenigen. Waarnemers te Londen vragen zich overigens af, waarom de regering de VAR na maanden van moeilijke derhandelingen over het herstel var betrekkingen met Engeland nu het - - sultaat hiervan in de waagschaal stelt voor een geringe prestigekwestie. De Sunday Times weet te melden, dat pre sident Nasser niets moet hebben van de „museumplannen", maar dat ook hij te kampen heeft met „Suez-rebellen", die niets voor een goede verstandhou ding met Londen voelen. plicht en roeping jegens elkaar? Mo gen wij, bij het licht van de bijbel, niet weten, dat ons niets als bij toe- Er zijn verliezen geleden, die val wedervaart? Ook de rampen, herstelbaar zijn. Daarnaast is er kleine en grote, hebben een zin; er nood, die gelenigd moet worden, en gaat een sprake t uit. die ook gelenigd kan worden. Nu is het binnen Frankrijk, dat zich Mits wij ons menszijn weer beleven een ontzaglijke ramp voltrokken gaan, tot over de nationale grenzen heeft. Een ramp als bij ons: het wa- heen. Mits wij die ramp ginds, be ter, dat men meende bedwongen te halve als een bewijs van menselijke ontwaken uit de verdoving, veroor- De wereld is klein geworden. En zaakt door zoveel schrik en door zo veel smart cn leed. De wereld is klein geworden. De tlj- dan ooit zijn de mensen in andere landen onze naasten gewor den. Tegelijk is het dezelfde wereld doordrongen. Onze tijd s te redden uit diens REV OLUTIE-PERIODE IJET klinkt misschien wat vreemd, tussen de verschillende onderdelen maar in de Latijns-Amerikaanse van de strijdkrachten, het leger, de landen is de revolutie-periode aange- marine cn de luchtmacht. Een der- broken. Vrijwel ieder jaar breken gelijke situatie treffen we ook in rondom de jaarwisseling onlusten Argentinië aan. uit in de Midden- en Zuid-Ameri- In Brazilië heeft een deel van de kaanse republieken en republiekjes, luchtmacht blijkbaar de eerste wil- cn van tijd tot tijd slagen de op- |en zjjn jjgj verzet tegen het bewind standelingen erin, het regime, dat van president Juscelino Kubitschek zij niet wensen, ten val te brengen. Werd snel de kop ingedrukt, en het Dit laatste is in de afgelopen jaren gevaar schijnt nu wel geweken te het geval geweest in Argentinië, Ve- zjjn. De opstand is echter een slecht nezuela en op Cuba. De situatie in voorteken, en het ziet ernaar uit, dat deze landen is als gevolg van de ge- Brazilië, dat pas in de afgelopen vijf slaagde revoluties niet minder ge- - compliceerd geworden. De rust is ei nog niet weergekeerd, en telkens, node tegemoet gaat. telkens dreigen er dingen te gebeu- ren, gevaarlijk voor de bestaande '!fhl E«aakt men in de Latijns- orde Amerikaanse landen thans is, blijkt Behalve in genoemde drie landen de actie, welke Venezuela naar rün er moeilijkheden i„ Nicaragua en Brazilië. Nicaragua wordt niet al- J leen van binnen nit, maar ook van buiten af bedreigd. In Costa Rica schijnen zich Nicaraguanen te be- op Aruba tegen Nederland heeft ontketend. President Betancourt, die in januari jl. aan de macht is ge- „1VU i,iVa.aSuaiicu uc- tornen, voeU zich in Caracas nog in vinden."^'met'aïle «weïd'een e"nd h" gehecl nil!' "P "Jn 8en'»k. Elke willen maken aan het bewind de familie Somoza. In Brazilië, dat geen dictatoriaal re actie van buitenaf zou de balans licht in het voordeel van zijn tegen standers kunnen doen doorslaan gime kent, liggen de zaken anders. Betreurenswaardig is, dat Betan- Daar moeten volgend jaar presi- court het nodig heeft geoordeeld, dentsverkiezingen worden gehouden, zijn politieke prestige op te bouwen Evenals in de andere Latijns-Ameri- door tegen Nederland en de Antil- kaansc landen spelen de strijdkrach- len te ageren. Dat deed hij in januari ten in Brazilië een belangrijke rol reeds, en nu heeft hij naar aanlei in de politiek, soms als behoudend ding van een op zichzelf onbelang- «coir ««i, ni. rijke gebeurtenis, die alleen de An tilliaanse regering aangaat en Neder land officieel niet aangaat, zijn „an- element, maar vaak ook als verte genwoordigster van ontevreden groe pen in de bevolking. Met verkiezingen in het vooruit- ti-kolonialc" actie ontketend, zicht zijn militaire staatsgrepen in kunnen èn voor Venezuela èn voor de Latijns-Amerikaanse landen geen de Antillen slechts hopen, dat pre- Swart gouverneur- generaal van Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van justitie, Charles Swart, is benoemd tot gouverneur-generaal van de Unie als opvolger van dr. Ernest Jansen, die op 25 november jl. ir de ouderdom van 78 jaar aan leu kemie was overleden. De nieuwe gouverneur-generaal, even als zijn voorganger lid van de natio nale (regerings) partij en een voorma lige jurist, is ook acteur in Hollywood, journalist, boer, lector en onderwijzer geweest Hij is fel anti-communistisch. Tijdens de ziekte van wijlen premier Strijdom werd hij in 1958 tot vice-pre mier benoemd. Op 20-jarige leeftijd nam Swart deel aan een mislukte opstandige actie tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de eerste wereldoorlog. Voor dit feit zat hij enige dagen gevangen. De minister van defensie. Erasmus, zal Swart als hoofd van het ministerie van justitie opvolgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2