Jlieuuie fcitarlje (fourattl Hotelbrand eist vier mensenlevens Deense vee-exporteur zoekt hulp in Nederland VUURZEE WOEDDE IN AMSTERDAM Drie meisjes en militair gestikt of verbrand Ontploffing eist 2 doden in Purmerend Rakettenhiaat bedreigt de Verenigde Staten Bases in het buitenland zijn blijvend noodzakelijk Nederlandse sleepboot verliest zijn sleep in razende orkaan Eisenhower - na Rome en Ankara - in Karatsji Vorst nadert! Vorstgrens boven Nederland MAANDAG 7 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11758 Dr. E. DIEM ER CHRIST ELIJK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staalt astfcft Is gfjtbfmn mga tterl ia Ugfjeaspott" FRÊJIJS na de ramp Zie pagina f SPORT ran taterdag Zie pagina TJ V» RIJN r<m AUSTRALIË Zie pagina 9 DE NIEUWSTE... Zie pagina 9. T3IJ EEN HEVIGE BRAND in het kleine liotel „Hely" aan de Lelie- gracht nabij de Prinsegracht in Amsterdam zijn vanmorgen vier mensen om het leven gekomen. Het vuur werd om half vijf ontdekt. De tweede, derde en zolderverdieping brandden geheel uit. De hoteleigenaar, zijn vrouw, zijn dochter, een dienstmeisje en haar vriendin konden zich redden. De slachtoffers zijn de 19-jarige Betty Herfst, de 21-jarige Lientje Lappe, de 22-jarige Alie Beumkes, en een Amerikaans militair. Twee van de slachtoffers zijn verbrand, de twee andere door de rook gestikt. De lijken werden per ziekenauto naar het Wil- hclminagasthuis overgebracht. Naar de oorzaak van deze tragische brand stelde het brandpiket van de politie een onderzoek in. Men ver moedt dat er hete as in een prulle- bak is gegooid. Om kwart voor vijf heeft een nachtwaker, die de vlam men naar buiten zag slaan, de brand gemeld aan de vlak om de hoek op de Prinsengracht gelegen brandweer kazerne. De brandweer, die met groot materieel uitrukte en de vlammenzee met twaalf stralen bestreed, was het vuur om zes uur meester. Huizen naast het hotel hebben waterschade opgelopen. De eigenaar van het hotel, de heer Dochter van Hermann Zaiss Westduitse (25) in Tel Aviv vermoord De 25-jarige Dorothea Zaiss uit West- Duitsland is zondagochtend gewurgd in haar bed gevonden in een hotelkamer to Tel Aviv. De moord was met een hand doek gepleegd. De politic heeft haar vriend Sergio Bemporad, een 38-jarige Italiaan uit Florence, als verdacht van de moord aangehouden, Heit paar verbleef reeds sedert vrijdag jl. itn het hotal Zondagochtend om 4 uur was Bemporad naar dec hef de re ception gegaan met het verzoek de politie op te bellen omdat Dorothea Zaiss dood Van Nedertandse kennissen van het slachtoffer wordt vernomen, dat mejuf frouw Zaiss de dochter was van de Duitse gebedsgenezer Herman Zaiss. die verle den jaar november door een verkeers ongeluk om het leven is gekomen. Het blijkt dat mejuffrouw Zaiss van plan was in hot huwelijk te treden met Sergio Bemporad', die zij enkele maanden na de dood van haar vader in Florence heeft ontmoet. Bomporad had in Hadfah bij een textielfabriek werk gevonden. Na het huwelijk zouden zij in Tel Aviv gaan wonen. De moeder van mejuffrouw Zaiss was het niet eens met de huwelijksplan nen van haar dochter. Het meisje zette echter toch door en vertrok naar Israël Chroesjtsjef, de Russische premier, die de vorige week in Boedapest het con gres van de Hongaarse communistische partij heeft bijgewoond, is vanochtend uit de Hongaarse hoofdstad vertrokken. W. M. Zaagsveld, die op de eerste ver dieping woont, vertelde omstreeks vier uur naar bed te zijn gegaan. Toen was er nog niets aan de hand. Enige tijd later schrok hij wakker door een harde klap. De kamer stond toen al vol rook. Hij wekte zijn vrouw en snelde naar de kamer waar zijn 13-jarige dochter Ag. nes sliep. Zelf wist hij nog via de trap op straat te komen. Hij riep tegen zijn doohfer: „Spring". Zij deed dit en werd opgevangen door haar vader en de eige naar van het beneden het hotel gedegen café Prinsen, de heer W. F. Kremer. Tegen de vrouw van de hoteleigenaar werd geroepen niet naar beneden te springen,- omdat de brandweer elk ogen blik kon voorrijden, hetgeen ook ge. schiedde. Zij werd via een ladder veilig naar buiten gebracht. Alle bewoners werden in hun slaap verrast cn moesten, zonder nog tijd te hebben iets anders over hun nachtgoed aan te schieten, voor de aanrukkende vlammen vduch- ten. Ook de eigenaar van het café moest met zijn gezin het huis verlaten. Zij werden voorlopig in de kantine van de brandweerkazerne opgenomen, waar ook enkele omwonenden een toevlucht had den gezocht. Het hevig woedende vuur sloeg van de tweede naar de derde verdieping en de zolder door. Hoog laaiden de vlam men even later door het dak omhoog. De eerste verdieping van het hotel, da» zestien kamers heeft, werd alleen zwaar beschadigd. De bijzonder hardnekkige brand vernielde het oude pand met zijn fraaie klokgevel bijna geheel. De brandwachts sloten het vuur van twee zijden in. Via twee ladders wer den de brandslangen geleid. Met elf materieelwagens was de brandwee aangerukt. Toen men het vuur goed deels had bedwongen gingen twee brandwachts, door zuurstofmaskers beschermd, het pand binnen om te zoeken naar de slachtoffers. Een catastrofale ontploffing Purmerend heeft gisteren het leven, gekost aan twee personen: de heer j. A. Kremer (38) en merouw H. L. Alberts-Wijermans (41) uit'Purmer end. Zij werden op slag gedood. Omstreeks half tien gistermorgen vond de explosie plaats in een der woningen aan de Van Balenstraat. Het huis werd nagenoeg met de grond gelijk gemaakt. Ook het ernaast gelegen pand stortte vrijwel geheel in. Andere woningen in de omgeving liepen zware schade op. Men vermoedt dat zich een gasontploffing heeft voorgedaan. :Mevrouw Kremer werd met een ge broken been en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Alberts moest met een shock in het zie kenhuis worden opgenomen. De kinderen Kremer ('15 en lil jaar) en de kinderen Alberts (3 en 1 jaar) liepen geen letsel op. Zij zijn ondergebracht bij familie- De twee doden werden pas na uren, toen reddingsploegen erin waren ge slaagd het puin weg te ruimen, gevon den. Eén der bergers liep een shock op. Mevrouw Koelen uit de Maasstraat liep tijdens de ontploffing in de Van Balenstraat. Zij werd door de luchtdruk tegen de grond gesmakt en kreeg stuk ken dakpan en neerstortende stenen op het lichaam. Na eerste hulp ontvangen te hebben, kon ze huiswaarts keren. In een der huizen naast het pand, waar de explosie had plaats gevonden, ontstond nog een brandje, maar dit kon vrij snel worden geblust. Uit dit brandje zou men kunnen afleiden dat ook onder de vloer van deze wonding gaSvorming geweest moet zijn. Van de zijde ^van de gasfabriek van Purmerend werd medegedeeld, dat in de zomer van dit jaar een gezin in dezelfde buurt op het Cavaljépilein— aan de gasdood is ontsnapt. Toen bleken Rapport concludeert: kwetsbaar bij aanval IN DE afgelopen 15 jaar is de militaire positie van de Verenigde Staten zo veranderd, dat het land nu kwetsbaar is bij een rechtstreekse en verwoestende aanval. Deze conclusie komt voor in een rapport van de John Hopkins universiteit. Het rapport is vandaag ingediend bij de Ame rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Volgens het rapport kan de mogelijk heid van een onverhoedse Russische aan val op de Ver. Staten niet uitgesloten worden geacht, zolang de Amerikaanse vergeldingskracht (hoofdzakelijk ge vormd door bemande bommenwerpers op vaste, niet verborgen bases) uiterst kwetsbaar blijft bij een aanval van ra ketten. Er bestaat tot nog toe geen enkele ac tieve verdediging tegen een inter-conti- nentale ballistische raket in de vlucht. Dit „rakettenhiaat" moet gezien worden als het grootste gevaar, dat de veiligheid van de Verenigde Staten ooit heeft be dreigd, aldus de samenstellers van het rapport. Het antwoord op dit gevaar moet zijn „nieuwe militaire inspanningen van de Ver. Staten". De inspanningen moeten bestaan uit het vormen van een sterke raketten-strijdmacht, waarmee de V.S. in samenwerking met hun geallieerden een sterke verdediging kunnen opbouwen De opvatting, dat de Verenigde Staten zich in het rakettentijdperk kunnen ver dedigen vanaf 't eigen gebied en neutra le zones ter zee, in de lucht cn in de ruimte, wordt in het rapport „hoogst mis- Besparing In Washington werd Inmiddels bekend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht 900 toestellen bulten dienst zal stellen, ter besparing van geld voor raketten en andere vergevorderde projecten. De vliegtuigen, merendeel van het ge vechtstype, zullen in de loop van i960 aan de dienst onttrokken worden. Tevens zal een tiental luchtbases worden ge sloten. Volgens de New York Times hebben de Ver. Staten besloten een gevechtsgroep (1300 man) van IJsland terug te trekken. Twee factoren worden als aanleiding tot dit besluit genoemd: De Amerikanen hebben weinig te doen op IJsland verhouding tussen hen cn de IJsianders is niet zo best. Het bericht over de terugtrekking is niet bevestigd door het Amerikaanse de partement van defensie. In verband met de afwzigheid van president Eisenhower wilde men geen inlichtingen verstrekken. de gasleidingen niet te deugen. De lei. dingen zijn toen hersteld. Naar men zej waren de leidingen onder het verwoeste huis van een betere constructie en deze kwamen dus niet voor herstel in aan merking. De woningen, die door dé explosie nagenoeg geheel zijn verwoest, behoor den tot een rijtje van zes huizen onder één dak. Zij waren gebouwd voor per soneelsleden van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam-noord. De N.D.S.M.-ers bewoonden nog geen jaar de woningen. Twee huizen in Purmerend zijn gistermorgen in een minium van Lijd veranderd in een puin hoop, nadat zich een ontploffing had voorgedaan. Twee mensen zijn om het leven gekomen. trieste aanblik bood het Amsterdamse hotel, dat van nacht in vlammen opging en waarbij vier mensen het leven verloren. De brandweer be dwong het vuur met twaalf stralen. Chartervlucht voor Nederlanders in V.S. verboden Een groep van 84 Nederlandse imm. granten, die er op had gerekend tegen een goedkoop tarief voor de kerstdagen naar het vaderland te vliegen, zijn te leurgesteld dood de raad van de Ameri kaanse burgerluchtvaart. Deze heeft namelijk geweigerd een vertrekvergunning te verstikken aan een toestel van de Britsh Overseas Airways, dat gecharterd was door de Canadian Holland club of Burlington. Het zou vrij dag van Buffalo in de staat New York vetrekken. De club werd door de raad echter niet „charterwaardig" veklaard. Volgens de luchtvaartraad is de Bur- lingtonclub, die pas verleden jaar werd opgericht ,te snel gegroeid en heeft zij niet kunnen bewijzen, dat zij nog voor iets anders is opgericht, dan voor het or ganiseren van chartervluchten. De heen- en terugreis zou per lid ?50 dollar 959) kosten. Een gewone vlucht ">u 525 dollar 1995) vergen. Nu de chartervlucht niet doorgaat zijn voor de meesten van de vierentachtig teleurgestelden regelingen getroffen, om toch naar Nederland te vertrekken, maar dan tegen het volle tarief. Titanenstrijdvoor Britse kust OP DE NOORDZEE heeft vannacht een storm gewoed met windstoten van 190 kilometer per uur en golven die soms 25 meter hoog waren. In dit zware weer heeft de Nederlandse sleepboot Titan een vergeefse strijd geleverd voor het behoud van zijn sleep, een Britse zuiger mot drie Nederlandse runners en een Engelse machinist aan boord. Het gevecht werd geleverd voor de Engelse oostkust, ter hoogte van Flamborough aan de Humber. Gis teravond meldde de kapitein van de Titan, twaalf mijl ten noordoosten van het Humber- lichtschip zijn sleep te zijn kwijtgeraakt. De zuiger dreef snel af in noordoostelijke richting en was een speelbal van de vreselijke grondzeeën, die in dit on diepe gedeelte van de Noordzee kunnen voorkomen. Verblijf in Turkije was voor de bevolking een feest T)RESIDENT EISENHOWER is vandaag uit Turkije naar Pakistan ge- reisd, waar hij op het vliegveld van Karatsji werd ontvangen door president Ajoeb Khan. De Pakistaanse president heeft van te voren ge zegd dat hij met Eisenhower alle problemen van zijn land wil bespreken. Daartoe behoren de betrekkingen met India, de positie van Afghanistan, de C.E.N.T.O. (de opvolger van het Bagdad-pact) en de Chinese grens- schendingen. Karatsji is voor de ontvangst van pre sident Eisenhower feestelijk versierd. Met zijn gastheer zou de Amerikaanse regeringsleider een reis door de stad ma ken, een demonstratie van ruiters bij wonen en naar dansen van Pathanen uit het noorden van het land kijken. Morgen zullen de gehele dag bespre kingen worden gevoerd en woensdag vervolgt Ike zijn reis. Zijn eerstvolgende reisdoel is Kaboel, de hoofdstad Afghanistan, waar hij vijf uur blijft, dan door te reizen naar New Delhi, de Indiase hoofdstad. Enthousiasme In Turkije hebben duizenden Eisenho wer gistermiddag een groots welkom be reid. „De meest overweldigende die mij ooit ten deel is gevallen", zei de Presi dent in een rede te Ankara. Voor het bezoek van Eisenhower, he eerste dat ooit door een Amerikaanse president aan Turkije werd gebracht, ren Turken uit alle delen van het land naar de hoofdstad gekomen. Terwijl de President, samen met zijn Turkse ambtgenoot Celal Bayar, in open wagen (eens het eigendom van mal Ataturk, de grondvester van het derne Turkije) door de straten, versierd met Amerikaanse vlaggen en reusachtige portretten van Eisenhower, reed dansten de Turken hun tradionele volksdansen. Na de besprekingen, die volgden op de feestelijke ontvangst, hebben de presi denten van Turkije en" Amerika ver klaard, dat doelmatige vermindering var de internationale spanning gebaseerd zal moeten zijn op rechtvaardigheid er lijkiheid en gepaard zal moeten gaan met belangrijke waarborgen. Eisenhower arriveerde in Ankara, zijn bezoek aan Italië. De ontvangst Rome zaterdag was door het storm weer wat minder hartelijk dan in An kara, maar. zoals een der Italiaanse bla den schreef: „Het Romeinse volk heeft de komst van Eisenhower niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Het slechte weer onderstreepte de hartelijkheid en spontaniteit van het Romeinse welkom. Iedereen heeft dat kunnen zien Topconferentie Later op de dag na besprekingen met de Italiaanse premier Gronchl. ver klaarde Robert Murphy, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse /.aken. dat president Elsenhower welwillend staat tegenover de Italiaanse wens tol deelneming aan een topconferentie tusser Oost cn West. wanneer daarop de pun ten „ontwapening" cn „Europese veilig heid" aan de orde komen. Murphy zei, dat Eisenhower dit punt De meest omstreden fi guur van de laatste dagen in Denemarken, de 42- jarige vee-exporteur Hans Bungaard uit Aarhus, over wie alle Deense kranten op hun voorpagina's grote ar tikelen publiceren, is in Amsterdam aangekomen om te pogen zijn contractuele exportverplichtingen ten aanzien van Joegoslavië desnoods met behulp van een Nederlandse exporteur na te komen. In hotel Sudsse te Amster dam zat hij zaterdag uren lang te confereren met de heer A. den Hartog, vee- en vleesexporteur te Roosendaal. „In Denemarken heeft de uit niet commerciële leden be staande afzet ra ad zoveel res tricties voor de export in het leven geroepen", aldus de Deen, „dat er langzamer hand een ware oorlog is uit gebroken. Bovendien heb ik concurrenten, die mij dwars zitten. Ik zelf ben ldd van de bond van exiportverenigingen, maar de samenwerkende Deense landbouwverenigin- gen hebben tegen de minister van landbouw Kart Skytte een klacht ingediend, inhou dende, dat ik te veel facili teiten krijg. Dit heeft de minister, op wie ik overigens geen woord van kritiek wil uiten, er toe gebracht voor. lopig mijn exportvergunning voor vee naar Joegoslavië in te trekken." Thans is de Deense expor teur met voor twee miljoen gulden aan dollarpapier naar Nederland gekomen. „Ik heb met Joegoslavië een contract cn ik moet leveren. Het gaat om 1000 stuks stamboekvee. Ik zal drie dagen wachten om te zien wat er gebeurt. An ders koop ik met behulp van dc heer Den Ilartog dat vee in Nederland cn laat het hem voor mij naar Joegoslavië exporteren. Ik betaal hier contant." „Ik betreur het, dat ik ge dwongen word mij tot een concurrerend exportland te wenden", zo vervolgde hij, „maar ik zal zelfs niet aar zelen mijn hele firma naar Nederland over te plaatsen wanneer men mij de export vanuit Denemarken onmoge lijk maakt." De Deen overweegt thans hier 1000 koeien te kopen om aan zijn onmiddellijke ver plichtingen te voldoen, dan wel dc 600 koeien, die hij in Denemarken al gekocht had vlak ,voor zijn exportvergun ning werd ingetrokken niet medewerking van de heer Den Hartog in transito met Nederlandse papieren naar Joegoslavië te laten zenden. zal bespreken met de Britse premier Macmlllan, de Franse president De Gaul le en de Westduitse bondskanselier Aden auer. Voor zijn vertrek naar Ankara is Eisenhower zondagmorgen door paus Joannes in particuliere audiëntie ontvan gen. Drie personen in Franse Alpen vermoord De Franse politie is op zoek naar iemand die zaterdagavond in het bergdorpje Vil- lard-sur-Oege in de Franse Alpen drie mensen heeft gedood. Nadat omwonenden schoten en gillen hadden gehoord, vonden zij in het huis van het gezin Mollet twee lijken, namelijk dat van de 53-jarige loco burgemeester René Mollet cn dat van zij 84-jarige moeder, en buiten het huis d: van de 48-jarige mevrouw Hotelier, ec zuster van de loco-burgemeester. De dader van de moorden is zeer m thodisch te werk gegaan. Tevoren had hij de telefoondraden doorgesneden. De po litie gelooft dat dc dader het huis goed kende. „Sam", het Amerikaanse rhesus- aapje, heeft in de neus van een Little Joe-raket een reis door de ruimte gemaakt ,£am" is gezond en wel in zijn speciale koker uit de oceaan opgevist De foto toont het moment dat Sam de koker mag verlaten. HOGERE KINDERBIJSLAG KOMT DEZE MAAND Het ligt in het voornemen van dc mi nister van sociale zaken en volksgezond heid om, nadat het door de Tweede Ka mer aanvaarde wetsontwerp tot verho ging van de kinderbijslag, wet zal zijn geworden, de kinder- cn gezinsledenbij slag krachtens de complementaire socia le voorzieningsregelingen met ingang van 5 oktober 1959 met een gelijk bedrag (2 een tper kind per dag of 12 cent per week per kind) te verhogen. Het is dc bedoeling het kwartaalbedrag voor het eerst aan het einde van 1959 uit te keren. Voor de bemanning van de Titnn begon toen een onmogelijke en gevaarlijke strijd. Het kleine scheepje moest proberen de zuiger weer op sleeptouw te krijgen. Drie keer gelukte het bijna. Steeds maakte de storm het op het laatste moment echter onmogelijk. Toen gaf de kapitein de runners op de sleep opdracht, de ankers te laten vallen. De Titan zou hen afhalen, om terug to keren naar de Britse haven. Dc runners en hun Engelse machinist bleken dc zui ger echter al te hebben verlaten, toen de sleper vanmorgen langszij kwam. Ver moedelijk hadden zij gebruik gemaakt van een opblaasbaar reddingsvlot. De Nederlandse kapitein, die het Britse kuststation bij Flamborough al eerder van zijn toestand op de hoogte had gesteld, vroeg nu assistentie van reddingboten om de runners te zoeken. Bovendien vertrok uit IJmuiden de sleepboot Simson, die op volle kracht naar de plaats van het on geluk voer om de Titan evenals de Simson een boot van het bureau Wijsmul ler uit IJmuiden bij te staan. De reddingboten hadden tegen de mid dag nog steeds geen spoor van het vlot gevonden. De kustwacht meldde echter dat twee mannen op de kust waren ge vonden en onmiddellijk naar een zieken huis gebracht. Het zijn de Nederlander J. Zomer en de Britse machinist. Op de rotsen Er was vanmiddag nog weinig bekend over een ander ongeluk, dat zich voor deed nabij het Zuidzwcedsc eiland Oeland. De Hamburgse vrachtvaarder Seevogel (1404 ton) liep daar op de rotsen cn seinde dat het snel water maakte. Dc kapitein vroeg onmiddellijke hulp, omdat liet vaar tuig zware slagzij maakte en het onmoge lijk was de boten tc strijken. Bovendien meldde dc Seevogel, door het uitvallen van dc elektriciteit niet meer in staat tc zijn radioboodschappen te ontvangen. Ver. schillende schepen zetten koers naar dc aangegeven plaats. Ook in vele andere plaatsen moesten eddingboten uitvaren om assistentie te 'erlenen aan schepen in nood. Voorts hebben veel grote passagiersschepen aan- ilijke vertraging opgelopen door de m. De Rotterdam van de Holland- Amerika-Lijn en de Queen Mary raakten 'en dag achter op hun tijdschema. In het gebied van de Middellandse Zee s inmiddels ook nog geen einde gekomen tan het stormweer. Twee Nederlandse depers, de Zeeland en de Loire, die zon- ler sleep op weg waren naar een ge strand schip, hebben vanmorgen hun koers veranderd om de Britse tanker Kuwait (17.612 ton), die met zware schade aan de ketels in de Middellandse Zee ronddrijft, op te pikken. Men verwachtte dat de Zeeland de tanker vanmorgen zou bereiken en op sleeptouw zou nemen naar Palermo. Seizoenswerkloosheicl minder dan normaal De seizoenswerkloosheid heeft zich in november minder doen gevoelen dan an dere jaren. De geregistreerde arbeidsre serve steeg daardoor slechts met 7000 van 48.610 tot 55.830. De stijging van de reserve bouwvakarbeiders was betrekkelijk gering door de toeneming van de bouw nijverheid sinds vorig jaar, evenals in de toeleverende bedrijfstakken. In de metaal nijverheid duurt de gunstige ontwikke ling van de bouwnijverheid nog voort. Ook de textielindustrie vertoont grote ac tiviteit. (Van onze weerkundige medewerker) ÏYE ZONDAG bleef in Nederland droog cn de temperatuur steeg hier in het westen nog tot 5 A 7 graden, al deed een stormdepressie boven de Golf van Bis- caje later de wind in kracht toenemen. Deze stormdepressie, die winden van orkaankracht veroorzaakte, heeft Enge land bereikt en is er de oorzaak van dat tok langs onze kust een harde zuid oostenwind aanwezig is. Belangrijker wor het weer in dc komende dagen is le koude vorstlucht uit Rusland afkom- tig, waarvan een deel via Duitsland raar Nederland stroomt. In liet noord- rosten van ons land ging dc tempera uur vanmorgen al tot beneden het rricspunt dalen. De koude lucht zal in le komende twee dagen verder over ons land uitstromen en ook hier in het wes- zal het gaan vriezen. Hoewel dc t voorlopig licht blijft, kan in het midden van de week al meer dan vijf graden vorst worden verwacht, zodat cn, waar nodig, verstandig doet maat- jgelen te nemen, vooral omdat er bij deze vorst nog een vrij krachtige wind aanwezig is, die de kou verder doet bin nendringen. In Oost-Duitsland kwam vanmorgen al strenge vorst voor. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met later kans op enige neerslag. «I Krachtige tot harde, later iets afnemende wind tussen oost cn zuidoost. Ten noor den van de grote rivieren temperaturen van nul tot min vijf graden. Ten zuiden van do grote rivieren tem- jeraturen van min een tot plus vier graden. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 8 december: zon op 8.34, orr der 16,29; maan op 14.40, onder 01.14; li december volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1