GOUDEN SLEUTEL ZONDAGSBLAD leeNkfoKTveew/itjg *EEN HANDVOL PAS VERSCHENEN BOEKEN* Doris Dolifant ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 f"\AT vond Wiesje Wiggers tenminste toen ze, oogknipperend tegen het aarzelende winterzonnetje, in de open winkeldeur haar stofdoek uit klopte. Zó fleurig en gezellig was de aanblik van de drukke winkelstraat met de vrolijk tingelende trams, de onafgebroken file van voorbijgangers en glanzende auto's en zó boordevol was Wiesje's jonge hartje, dat ze het eensklaps uitjubelde van louter levensvreugdel ende verlichtingsornamenten die een bonte keten langs de wanden var winkel hingen en ontstak er telkens méé Zacht vrolijk licht moest zij hebben, dat tmte.de van hoopvolle. Joyeuze verwach ting! Luchtig danste haar plumeautje langs de rijen glimmende strijkbouten, waarom schuchtere zonnevonkjes spatten, over de stofzuigers die keurig, als solda ten gericht stonden in de rekken. Wiesje maakte een luchtig danspasje op de gladde parketvloer en greep, voor de zoveelste maal die ochtend, naar het brief je van ..haar" soldaat, met zijn korte, veel betekenende inhoud. Mórgen was de grote dag; dan kwam Wim met verlof! Hoe lang, dat wist zij niet eens precies en dat wai ook van minder belang Hoofdzaak was. dat ze weer samen zouden zijn. dat ze In haar hoekje naast de kassa las zij de enkele regels nog eens over en fluister de de woorden die ze allang van buiten kende; Morgenavond kom ik bij je om je een vraag te stellen die voor mij. en naar ik hoop voor jou ook. van groot be lang is Verder niets. geen aanhef, geen ondertekening zelfs. Maar voor Wiesje vol doende om haar het gelukkigste meisje van de hele stad te maken' Een ogenblik staarde zij met een teder lachje naar de kloeke letters, duwde dan in panische schrik het briefje in de eerste de beste doos. toen de winkeldeur opeens open ging. Haastig streek zij haar jurk glad Morgen zou ze een degelijk-verloofd meisje zijn. dan waren zij en Wim!.. Bijna dansend op haar lichte voetjes ging Wiesje de binnen gekomen klant tegemoet denaar bezorgd in de grote etalage ..Ge lukkig het stond er nog!" Aandachtig bestudeerde hij het ranke, moderne sche merlampje. dat discreet zijn bescheiden gloed uitstraalde tussen de talrijke soort- Senoten. Het nog eens keurend zijn ogen walen naar de sierlijke pootjes en de strakke, wat gedurfde lijnen van de mat te bol. Wat geknepen zocht zijn blik nog even verder in het overdadige licht van de etalage, maar dwaalde telkens weer terug naar zijn eerste keus. Nee., groter moest het niet zijn. hij zou dat eenvoudige, ge distingeerde lampje maar nemen! Téveel kon hij ook niet uitpakken.. In de grote lichte winkei bewonderde me neer Weldenaar zijn aanwinst nog eens van dichttoij. toen het vriendelijke meisje het even voor hem liet aanflitsen Op ziin goedkeurend knikje pakte ze het lampje in een stevige doos en maakte er vlug en handig een keurig pakketje van. Zo, dat was dat! stelde meneer Weldenaar tevreden vast, terwijl hij in het milde zonnetje opgewekt huiswaarts stapte Als ze hét nu maar aardig vond Wat aarzelend, het pakje stevig onder de arm geklemd, sloeg hij zijn laan in, keek even tersluiks naar de ramen van het vil laatje naast hef zijne Ze was thuis' Zeker bezig om voor bereidingen te treffen voor de Sint Nico- laasdag van morgen. Hoewel zij maar wei nig bezoek kreeg en. voorzover hij wist alleen een paar jonge neefjes had die zo nu en dan eens bi) tante aanwipten In zijn kaal. winters tiiintlr bleef hij een ogenblik staan om naar de bewasemde rui ten van zijn buurvrouw te kiiken. trad dan haastig en met een schuldig gevoel zijn vtllaaMe binnen, toen hij een glimp vjn een slanke vrouwengestalte achter het raam rag Even later zat hij. hehageliik weggezakt in z'n diepe fauteuil ®n zijn nfeywe aankoop naast zich op de glimmen de rooktafel peinzend te staren in het vlammenspel van de haard Wij zou mor gen maar wachten tot een uur of tien. als het goed donker was! Ze mocht hem on der geen voorwaarde zien Langzaam zonk meneer Weldenaar weg (n een pret tige doezel, zijn ogen. zonder te zien. ge vestigd op de warme gloed van het haard- Peter Barry Hoewel hij er toch ook niets aan kon doen dat hij het defect nu pas merkte' Vastbesloten sloeg meneer Weldenaar een wollen das om en opende zijn achterdeur.. Vréémd keek ze hem aan vond hij. toen hij in de kleine vestibule te genover zijn blonde buurvrouw stond. 't Leek wel of ze wat in de war wat ner veus was! Gewillig en een tikje verle- liet hij zich in de warme, lichte woon- ier duwen, zag hoe mevrouw Hefting haastig neergeworpen handwerkje weg- haar warme stem, zag het lachje Jr^en om haar frisse rode mond.Dan schudde meneer Weldenaar wat weemoedig het hoofd, keek zijn luxueuze, maar eenzame kamers rond en zuchtte diep. Onder de ceremonie van het ontpunten en aansteken van een sigaar bleef zijn blik verstrooid rusten op de oude Chinese theepot, die op het lichtje geduldig wschtte tot zijn geuri ge inhoud zou worden overgeschonken in het solitaire kopje op het zilveren blad. Vreemd zou die oude pot opkijken be spiegelde meneer Weldenaar wanneer na al die jaren opeens een vrouwenhand de gewijde handeling van dat theeschen ken zou verrichten! Een aarzelend lach- Dan zakten zij schouders melancholiek omlaag, ouwe kerel!" berispte hij zich i: zelfspot. »t el- DRTE jaar woonden zij nu al kaar in de stille, deftige laan; maak ten regelmatig hun korte buurpraatjes, wis selden van gedachten crver de stand van doppertjes en tuinbonen het afhalen van de markiezen, de hoge kolenprijren en d® brachten Drie Jaar lang al verwarmde mevrouw Hefting de knappe weduwe van een ma rine-officier. het eenzame hart van haar goedmoedige buurman met haar vluchtige glimlachjes en opgewekte babbeltje* over de heg Van nature schuchter, zelfa wat verlegen, verborg meneer Weldenaar ziin gevoelens achter een masker van rustics bonhomie maar telken» als hij ziin vnép pe blende buurvrosiw ontmoette voelde h zich doorstromen van e»n onverklaarbare opwindende bliidschan. die hem nerveus er onhandig maakte Ni zo*n aesprekie liet hti zich zielsgelukkig in z'n 'auteuil nlr' fen waaiige adver- en bonte circu laires in zijn brievenbus de Sint Nicolaas- tijd aankondigden, kwam er een lichte on rust over meneer Weldenaar. Dan stond hij op zijn wandelingen lang stil bij allerlei etalages, keurde en vergeleek, wikte en woog. tot hij zijn keus bepaald had. En al driemaal achtereen was mevrouw Hef ting op Sinterklaasavond opgeschrikt door een kort. haastig belletje, dat haar in ge spannen verwachting naar de voordeur deed lopen, waar ze. middenop de duistere stoep Het Pakje vond! In de beslotenheid van haar huiskamer maakte ze het dan m»t nerveuze handen open en staarde zuchtend, soms met betraande ogen, naar haar eerste en vaak énige Sint Nico- laascadeau. Ze zou geen vrouw geweest zijn wanneer zij de gevoelens van haar vriendelijke en behulpzame buurman niet doorgrond had en hij het jaarlijkse, anonieme geschenk gingen haar gedachten dan ook dadelijk naar de bewoner van het buur-villaatje. Meermalen had zij voorzichtig gepoogd om meneer Weldenaar uit zijn tént te lokken. dr«ch deze loochende hardnekkig elke rela tie met. het naamlore pakje en bracht het gesprek haastig op neutraal terrein. Zo was het gebleven, de Jaren door. en geduldig wachtte mevrouw Hefting, tot haar schuch tere buurman bet ogenblik gekomen zou achten om zich uit te spreken.. PRECIES om half tien sloop meneer Weldenaar over de dorre grasrand naar de voordeur van het andere huis en deponeerde zijn pakje voorzichtig op de rtonkere stoep Als een kwajongen, die iets in zijn schild voert, keek hij spiedend om zich heen. drukte kort op het belknopje en spurtte in gebukte houding naar zijn eigen tuin terüg Met een tevreden glim lach viel hij een half uurtje later in slaap, onbewust van het feit. dat in het vtllatje naastaan mevrouw Hefting diep in gedach ten naar de discrete gloed van hef ranke schemerlampje staarde en van tijd tot tijd met een vertederd lachje een briefje her las. dat in kloeke letters meldde: Mor genavond kom ik bij je om je een vraag (e stellen die voor mij. en. naar ik hoop voor jóu ook. van groot belang is.. W ..Mórgenavond. fluisterde ze. met een diepe, blijde zucht VTA een welbestede dag wilde meneer Weldenaar bet licht in ziin huiskamer aansteken, om zich in het avondblad te gaan verdiepen, doch tot zijn verwondering bleef het vertrek in discrete schemering ge huld' Vergeefs draaide hii nog enkele ma len aan het knopje, probeerde dan de lamp in de achterkamer, die Kortsluiting! stelde hij deskundig vast. In de gang streek hij een lucifer aan bij het kleine schakelbord zag dadelijk het rode waarschuwingsschijfje in de uit gevallen zekering Zie je wel., de stop wa» dóór. net wat hii dacht! Even stond meneer Weldenaar in zorge lijk gepeins, érgens moest een reserve- s'op zijn. maar wéér? Hij rommelde in zijn gereedschapskist, zucht op de kelder plank en in dc kastjes onder het keuken aanrecht. doch moest ten slotte ontmoedigd zijn speurtocht opgeven Vervelend was dat nu! De winkels waren natuurlijk allang gesloten hij kon toch niet de hele verdere avond in 't don ker blijven zttten! Als hij als hij eens even naar mevrouw Hefting liep' Misschien kon d'é hem helpen. Vrouwen dachten al- titd aan zulke dingen els stoppen Een Oigenhlik overwoog hij deze inval, die hem in hoge mate aantrok Als ze het maar niet gek vond dat hij zo laat.. stond ze ineens voor hem en voel de hij een vreemde droogte in zijn keel, terwijl hij keek naar haar nog jong. blo zend gezicht. Hulpeloos staarde hij in de blauwe ogen, die met een vochtige glans naar hem waren opgeslagen. Wat een schat was ze toch.. dacht hij ontroerd. ,,Ik zou graag., ik wilde u iets vra gen.. ik., eh.." hakkelde meneer Welde naar, zenuwachtig slikkend toen hij haar mond even zag trillen. Dapper streed hij tegen het verlangen om haar in zijn ar men te nemen ,,Ik hoop niet dat u... het is misschien., ik ben bang dat ik u wat overvèl... maar ik kan zo niet lan ger. Zijn stem stokte, hij vergat alles om zich heen. de lichte warme kamer en het doel van zijn komst, hij zag alleen nog die be traande ogen. waarin hii iets las dat hem met diepe, warme vreugde vervulde Ineens trok hij haar aan zijn eenzaam, hunkerend hart. kuste de tranen van haar blozende wangen en voelde zich de geluk kigste. gezegendste man van de héle, grote stad. zat Wiesje Wiggers met haar sol daat. veilig omsloten door diens sterke ar men en wist héél zeker dat er nergens in de wereld iemand zó gelukkig kor Gesprek over de oecumene, sche concilies op één lijn willen ds. A. H. van den Heuvel, uitg plaatsen met de Bijbel. Maar Boekencentrum. overigens geloven we dat dit boekje voor een gesprek onder verantwoorde leiding een bijzon der goed hulpmiddel kan zijn. Gesprekken over hc door C. A. Kruis, Uitgave Kosmos, Amsterdam. De jonge predikant ds. A. H. van den Heuvel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad heeft zojuist een boekje gepubliceerd dat als richtlijn kan dienen bij een gesprek op de catechisatie, kringen of kampen over de oecu mene. Hij heeft het feit niet ver loochend dat hij in Amerika ge studeerd heeft, statistieken, tekeningetjes gen. Het is geheel ingesteld op het denken zetten Spiegel en lachspiegel, verza meld werk van Til Brugman. Uitgave N.V. Em. Querido, Am sterdam. Uit de vrij uitgebreide fen vol- het"staat vol gens haarzelf niet zeer overzich telijke) literaire nalatenschap van 1888 geboren en vorig jaar ge hond heeft aangeschaft, komt men tot de ontdekking hoeveel er wel komt kijken voordat men van de nieuwe huisgenoot prettige. gezeggelijke mak.... heeft gemaakt. In gesprekken publiceerd. met hondenbezitters hoort vaak klachten over minder gename gedragingen groep of de lezer en zal zeker geanimeerde discussie ontlokken. Merkwaardig is dat als in het tweede hoofdstukje over ,,de ker- de Kerk" gevraagd wordt de gestorven schrijfster Til Brugman viervoeters. In de meeste geval- Welke kerken zijn woonplaats?" er een lijst ken gegeven wordt, maar de pro keus gemaakt. Een het Alfred Kossmann, voorzag de: bundel van een inleiding. Til Brugman stamde uit haar vrienden jen vinden de klachten hun opvoedingsfouten. Dooi Het menselijk lichaam, een metabletisch onderzoek. door prof. dr. J. H. van den Berg. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. te Nijkerk. Prof. J. H van den Berg is de nan van ,,de metabletica", van le leer der veranderingen. Daar- heeft hij reeds bijzonder in- te en boeiende studies ge- rd, en men behoeft zich verwonderen, dat de ge dachte waardoor hij gegrepen is hem niet meer heeft losgelaten. Vandaar dat ook zijn nieuwe boek de veranderingen tot voorwerp van onderzoek heeft gekozen, arbij de schrijver zich in het varing wijs geworden zouden bijzonder heeft gewend tot het dan ook iedere menselijk lichaam. Wij geven de jouw streng testantse kerken, die qua grootte tot 1930 duurde, begaf zij zich op de derde en vierde plaats ko- de artistieke avant-garde g men n.l. de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) en de Christe lijke Gereformeerde Kerken ont breken. Ook op pagina 22 ontdek- brak. In haar Haagse periode, die scheidene kynologen hebben Stijlgroep. Naast een aantal no vellen schreef zij vele grotesken. In 1946 verscheen haar eerste ro man. .Bodem". Na de oorlog sproken kunsten en 1 __0 christenen. Er worden tuur". „De Vlam" en ..Mens verschillende mogelijkheden ge- wereld". Voor haar gehele noemd; de eerste is de Bijbel men met de uitspraken van eerste oecumenische concilies hondenbezitter willen adviseren lezer de verzekering: ook dit boek zich op het gebied van de hon- leest men als in één adem uit. oriënteren. Ver- Waarom? Zeker ook om het on derwerp. Maar óók om de wijze waarop men de schrijver als het ware met de gekozen stof ziet worstelen. In telkens nieuwe be woordingen tracht hij de lezer van zijn zienswijze te overtuigen. Of is het voor hem tegelijk nog een overtuigen van zichzelf? Het onderzoek; dat wil zeggen: te kust en te keur kan gaan. Een nieuw boek op dit terrein is ..Gesprekken over honden" van de gerenommeerde hondenkenner C. A. Kruis, die een aantal van de deze gesprekken reeds heeft ge publiceerd in ,,De Hondenwereld" Vergeten is hier te ontving zij in 1952 de Marianne de Philips-prijs. Lies. De thans verschenen bundel om- de vat twee novellen uit de laatste vat tal ze namelijk ee geloven we eer den gekregen beetje gewild sultaten mogelijk nog wel "af te goed boek in han- dingen. Dat kan dan geschieden wetenschappelijke li- hebben. Het be- in de teratuur. Een krant moet zich hier Bijbel aanvaarden als laatste ge- vier grotesken uit haar vroegere fijt kunnen hebben. We bevelen zeker niet de belijde- periode. De novelle ..De houten dit boek geïllustreerd met pen- 1 J 1fgj :lgen van C. A. Smitt te DOOR C. A. BUIJK (Vervolg van vorige week) De andere dieren moesten dan ook helemaal niet meer lachen. Ze vonden het zelfs een beetje zielig, dat Doris met z'n lange neus nou zo moest niezen. „Arme Doris", dacht ook Amalia. „Nou krijgt ie mor gen een reken-repetitie en nou moet hij nog zo verschrik kelijk niezen ook! Arme Doris." „A. ah, ahtsjie", „A, ah, ahtsjie", „A, ah, alhtsjie", zei Doris en nog eens: „A. ah ahtsjie!" En z'n slurf slinger de maar heen en weer; steeds harder steeds harder, om hoog, omlaag, naar links, naar rechts, steeds harder „Oh!!!!" riepen alle dieren weer heel erg geschrokken. Wat was er gebeurd? Doris z'n lange neus was door al dat heen en weer slin geren in de knoop geraakt!! „Oh, Doris, je neus!!", riep Amalia. i Doris; het deed „Ah. ah, ahtsjie, i pijn als hij moest niezen. „Doris, je moet naar de dierendokter met je neus", riep een van de dieren. „Oh, Doris", riep weer een ander, „misschien moet je neus er wel afgesneden worden." „Ja, Doris, misschien gaat de dokter je wel heel erg pijn doen!", zei weer een ander dier. „Nee!", riep Doris, en hij moest zo waar een beetje „Nee hoor, Doris, ze weten er allemaal niks van. Een dokter doet je nooit heel erg pijn. alleen weieens een héél klein beetje, als het niet anders kan. Een dokter wil je alleen maar beter maken. Zal ik met je mee gaan? Dan gaan we samen naar de dokter!".... Dat zei Amalia, het vriendinnetje van Doris. „Oh. ja", zei Doris, want als Amalia het zei, dan was het (Volgende week verder) Beste neven en nichten, Nu is toch eindelijk de lang verwachte dag aangebroken. Jullie denken natuurlijk allemaal, „wat zal ik van die goede Sint krijgen?" Ik hoop, dat hij niet één vergeet. Jullie schrijven het maar gauw, want ik ben zeer benieuwd. Hier volgt de oplossing op rijm, die één van de nichtjes instuurde. Tante Jos wat heb ik een pret, Want hier heb ik de oplossing gezet. (WIM) De Sint is nu bijna gekomen, Ik heb er al nachten over liggen dromen. Als hij nu maar wat meebrengt voor mij! Dan ben ik weer voor een héél jaar blij. Ook U wens ik een goede Sint, en ik hoop, dat U mijn versje mooi vindt. De hoofdprijs krijgt Willy Bergwerff en de troostprijzen krijgen Marijke Bontenbal, Kees van Andel en Jan van Dam. Nu zullen ven beginne Wat groeit je broertje hard Maaike van Andel. Welke rol had jij in tiet to neelstuk? Wat knap, dat jij al koeien kan melken, Kees van Andel. Zitten er veel muizen op de hooizol der? Wat is een bugel? mer, dat jullie verloren heb ben met het voetballen Arie Boelhouwer! De volgende keer beter, moet je maar denken. Kan jij schaatsenrij den? Doe jij er de- vol gende keer ook een briefje bij Roeland Bol? In wel ke klas zit jij op school Wat leuk. dat je papa ook graf,f T. Wim heet Gerbert Beeken- Wat HJ kamp. Heb jii nog meer PaP'er- Rietje Boolj! Welke broertjes en zusjes? kerstversjes rijn jullie aan Loesje van Belle krijg ik er ,he' le"n? V°nd het de volgende keer een brief- lcak. dle sneltekenaar en je bij? - Heb jij ook nog goochelaar Anneke Bos? oliebollen gegeten Gerd goe w»f m Rotterdam? van Bennekom? Wat fijn. °P welke aang ga Jij? dat julli pakjes maken RJ ,Alle voor andere kinderen. Bosma? Heb jljSmt. Nico- Hoe was bet Sint-Nicolaas-if" w«£ feest op school. Anneke v.d.1 s."Phl» Botermi Berg? Komt hijthui ook? ziek zi^n op het Sint Nicolaasfeest. hoor! .d. Berg bij de nichten. Heb jij Sinterklaas al gezien0 Hoe vind je het op school? Hartelijk be dankt voor je mooie teke ning Willy Bergwerff. Ben je al weer beter? Is Sint Nicolaas nog geweest Juri den Besten? Jammer van die letters hè. Wat een leuk broertje heb jij Rinkje Bilkes. Kan hii al Rinkje zeggen? Hoe neet hij? Krijg ik er de volgende keer een briefje bij, Carla Bints? Natuurlijk mag Heieen ook schrijven Enny van Bloois. Is het poppen- dekentje mooi geworden? Hoe was het feest? Jam- 1" Eén van de merkwaar digste verenigingen in ons land heeft zojuist het eer ste lustrum gevierd. Een vereniging, die slechts vijf- en veertig leden telt, maar... tachtig donateurs? Een vereniging, die in vijftien Europese landen en Canada een zusterorga nisatie heeft en wier leden elkaar hou en trouw zijn en elkaar iedere vrienden dienst bewijzen, die maar mogelijk is. Toch is het geen geheim zinnig genootschap, al is hun herkenningsteken een gouden sleutel. Die sleutel is namelijk niet het sym bool van de geheimen, wel ke zij bewaren, maar van de tovermacht om deuren juist te openen. Het is de vereniging De gouden sleu tel. de organisatie der ho telportiers. Lid kunnen zijn, degenen die minstens twee jaar als zelf standig portier in een eerste klasse hotel hebben gewerkt, de donateurs zijn bedrijven en verenigingen op toeristisch ge bied Dat donateurschap is best te verklaren, want een goede hotelportier is een on misbare schakel in het schema van de reiziger. De secretaris van De Gou den Sleutel, de heer J M. de Lang. hoofdportier van het Haagse hotel Des Indes. kan daar menig staaltje van ver tellen. Hij omschrijft de taak van hem en zijn collega's zo: ..Elk rechtgeaard hotelportier tracht iedere vraag of taak, die hem gesteld wordt uit te voe ren. niet uit winstbejag maar uit eergevoel". Daarmee helpt hij meteen het sprookje uit de wereld, dat de fooi het voornaamste is ..Het hele hotelpersoneel", zo zegt hij, „heeft thans een vast salaris, daar de tronk (de fooienpoti verdeeld wordt naar een vast puntenstelsel volgens rang De gast betaalt zijn ver plichte 15 procent Wie extra diensten vraagt en die extra wil belonen is welkom, maar nok zonder dat extraatje gaat opent alle deuren hun zestiende tot hun achttien- ApP de jaar krijgen ze in het hotel beperkte diensturen. In die ja ren moeten ze hun talen bijle ren en verder: hollen en den- Hollen, want duizend en één boodschap wordt hun opgedra gen. Denken, want die bood schappen zijn dikwijls lang niet eenvoudig. En terugkomen met het antwoord: „Ik kon het niet is er niet bij. Er was eens een gast, die zijn hond ergens had onderge bracht en de chasseur moest het beest gaan halen. Het bli ngevi kalf zijn. eenvoudig. Maar om in een druk hotel te weten, welke krant op welke kamer hoort. Wie zijn krantje onmiddellijk wil hebben, en wie het liever aan de portiersloge afhaalt. Dat is een kunst. De heer De Lang heeft daar een heel systeem voor ontwor pen, door op een grote kaar' alle belangrijke binnen- en bui tenlandse kranten te noteren en daar het kamernummer ach 'er te zetten. Verder zijn er drie spitsuren voor de boodschappen. Dat is omstreeks het ontbijt, wanneei iedereen uitzwermt, omstreek? het lunchuur wanneer de ga? ten terugkomend vragen, wie or geweest is. of welke telefoon tjes er zijn gekomen, en om- Dan wordt er geïnformeerd naar schouwburg en concert en wil menigeen in een uitver kocht huis nog een plaats ver overen; men vraagt inlichtin gen over een uitstapje voor de volgende dag en de mogelijk heid om een babysit te krij gen; een ander wil een gids hebben of een secretaresse brieven dicteren, maar ook men informeert of de portier al weet hoe de wedstrijd van een of ander honkbalteam in de States is afgelopen! En de por tier wil nooit nee zeggen Hij heeft dan ook een arsenaal van adressen, relaties, reisgid- En.„. het adressenlljstje van de leden van de Gouden Sleu tel. de Clef d'Or, zoals de in ternationale organisatie heet. Een meneer wil kaarten heb ben voor een operavoorstelling In Salzburg. Maar iedereen weet best. dat zo'n voorstelling wekenlang tevoren is uitver kocht. Toch komt het voor el kaar. want de hotelportier helt een collega In Salzburg. Mid den In het seizoen wenst een congres vijftig éénpersoonska mers in Kopenhagen, waar geen bed vrij is. De vijftig ka mers komen vrij, door de Gou den Sleutel, die alle deuren Maar hoe Maar hoe krijgt men die ge heimzinnige, machtige gouden sleutel in handen? Aan wie ook wordt de gouden sleutel door gegeven als de drager van zijn welverdiende rust gaat genie ten? Ook daar hebben de ho telportiers hun taak gevonden. Het zijn de mannen van het vak zelf. die de toekomstige collega's opleiden. „Men leert het vak alleen in het vak", vertelt de heer De Lang. „Dat is als chasseur. Over het algemeen zijn dat jon gens met een ulo-djploma. Van dat helemaal geen zin had die vreemde jongen mee te gaan. De chasseur (of alleen maar „chas") bedacht zich niet lang. Hij kocht een stuk worst en leidde de viervoeter zo zoet jes naar het hotel. De goede „chas" komt nooit met nee thuis. Dat betekent immers, dat hij onbruikbaar zou zijn. Gaat het goed. dan loopt hij alle onderdelen van het bedrijf, die rond de por tiersloge liggen, af. Hij leert de garderobe te beheren, de telefoon te bedienen, de lift wordt een poosje zijn domein, hij mag eens in de portiersloge zelf staan. Na twee jaar pro beert zijn „sponsor", de hotel portier dus. hem bij een col lega onder te brengen en vol doet hij ook daar goed, dan kan hij na nog eens twee jaar met een gerust hart gaan sol liciteren naar de functie van tweede portier in een goed ho tel. En zo leert hij alle gehei men kennen om een waardig drager van de Gouden Sleutel te worden. Tweeduizend Op 25 april 1952 werd in Cannes de eerste Clef d'Or op gericht met vijftig leden, af komstig uit zes landen. Op het congres te San Remo in 1956 konden reeds 180 gedelegeer den uit acht landen elkaar be groeten. waarbij nu ook Neder landers waren. Thans zijn er tweeduizend le den in Europa en Canada, waarvan er dus 45 uit Neder land zijn. Twee kleine gouden sleutels zijn het embleem. Ze worden op de kraag van het uniform gedragen en komt u ooit een hotelportier tegen met dit onderscheidingsteken, dan weet u het. hij opent alle deu ren en vervult alle wensen. terklaas komer Branderhorst? Je zo gauw kwaad worden, zo moeilijk is het toch niet? Je hebt al een mooie brief gesrfireven Marijke Bonte hal. De Sint zal jou toch niet vergeten? Heb je nog meer broertjes en zusjes, Marijke? Volgende keer graag een briefje er bij Harrie Braunstahl, afgespro ken? Zijn je kousen lek ker warm. Joke Breeder- land? Hebben jullie nog feest gehad op school? Hoe heet jezusje? Hebben Moortje en Gitje wel eens ruzie, Anneke de Bruin? Heb jij blokfluitles? Een mooie naam. „Margriet", Anneke! Graag zou ik van jou ook een briefje ont vangen, Ineke Brtissé! Jij schreef er ook al geen briefje bij All Ceelen. De volgt.ide keer wel? Heb jij Sinterklaas al gezien Jenneke Cornet? Hebben jul lie een leuke dag. gehad, toen je zusje jarig was? Kan jij orgel spelen Jan van Dam? Wat he"bben jul lie een eind gewandeld, Jan! Komt Sinterklaas nog bij jullie? Was het leuk op 30 november, Teunie Dan- kers? Wat is je zusje ver wend. Is je album al vol met sigarenbandjes?Wat heb jij een mooie fiets ge kregen. Ineke Dekker! Leuk, dat jij je vriendinnetje hebt getrokken. Wat zal dat een feest worden zaterdag avond. Schrijft je vriendin netje ook eens? Wat heb ben jullie donderdag een schik gehad. Willy Delle- man. Vond je het zo erg om hand. te ge- gewe Elderen. Moet jij ook wel eens pp je broertje passen? Leuk dat hij begint te lachen. Fijn. dat je oren nu weer beter zijn Onno Elzinga. Kan jij goed zwem men? Goed je best doen woensdag. Onno! Jan Ernst Douma schrijf jij er de volgende keer ook een briefje bij? Is de Wester toren al klaar Hans van Es? Dat is prachtig opgelost, dat jullie nu om beurten schrijven. Wat ben jij ontzettend verwend met je verjaardag Johan van Es. Heb je al iets van het Le- gospel gebouwd? Komt Sin terklaas nog zaterdag? Heb je al veel kaarten ver kocht voor 4 x Z..N Mar leentje Ejjgenraam? De poppenkamer is zeker wel mooi geworden? Bedankt waren Plet van Eijk. H^b jij de puzzel alleen opge lost? Wat ben jij een bofferd om zo'n mooi foto toestel te winnen, Hennle van Gaaien! Ben je het al gewend in 't nieuwe huis? Wat ver weg Hongarije! Winifred van Geest, jij bent ook al benieuwd wat Sint Nicolaas zal brengen. Ga jij nog wel eens naar je oom? Krijg ik er de volgende keer een briefje bij Elineke Glas? Heb je al veel gekleurd, Corrle Goes? Heb jij nog broer tjes? Ga jij nu ook nog vaak vissen Gerrit Goud kamp? De hengel is zeker wel langer dan jezelf bent? Hartelijk welkom Frans Goudriaan. Komt Sint Ni colaas nog? Ook jij bent hartelijk welkom Wim de Graaf. Heb jij nog broer tjes en zusjes? Verwacht j jij wel wat van Sinterklaas i Jaap v. d. Griend? Hoe vind je het op de U.L.O.? Tante Jos is helemaal niet bang voor de zak van j zwarte Piet Hans en Nell Grootendorst. Zijn jullie zó ondeugend geweest? Fijn dat ik de volgende keer een brief van Hans krijg. Was het vrijdag leuk op school? Allemaal hartelijk be dankt voor de brieven en een prettige dag toegewenst. De namen, die met de let ters H t.m. N beginnen, zijn nu aan de beurt. Tot de volgende week. TANTE JOS. Jongens en meisjes, op dit plaatje zien we ver schillende afbeeldingen. De namen hiervan moeten jullie in de vakjes zetten. Als dat gebeurd is, moeten jullie de letters in de vakjes 1 t/m 9 van boven naar beneden lezen. Daar staat dan de naam van een Oplossingen moeten worden ingestuurd voor dinsdag 8 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 8