BRYLCREEM Frankrijk zal NAVO verzwakken niet Eisenhower begint zijn wereldreis H H 1 een BRYLCREEM brengt Sinterklaas-verrassing in drievoud! Onsterfelijke weefsels Nederlandse steun voor Franse kernplannen Nieuwe raad in Hellevoetsluis DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Ge va Als i schijnsel: deze vergaderingen, die jaarlijks in ac tualiteit en betekenis toenemen, anders zouden willen zien, dan is het dit. De buitenman komt er trouw. Zij, die het dichtst bij wonen, laten verstek gaan. De vergadering is naast hun deur. het gaat ook over hun school en hun kinde ren, en het schijnt niet eens tot hen door te dringen. Niet, omdat zij onver schillig zijn. Maar doordat de steden Fremdkörper dreigen te worden in het Friese gewest. Dat dit gevaar aanwezig is, blijkt uit het feit, dat provinciale activiteiten geregeld aan sommige ste den finaal schijnen voorbij te gaan. Adenauer: T30NDSKANSELIER Adenauer van West-Duitsland heeft giste- in Parijs meegedeeld, dat hij de tweede helft van april het meest geschikte tijdstip en Parijs de meest geschikte plaats acht voor een top conferentie tussen Oost en West. De Bondskanselier, die juist zijn bespre kingen in Parijs had beëindigd, deelde mee, dat tussen hem en de Franse regering over alle belang rijke kwesties overeenstemming be staat. „De Franse regering en wij zijn het er geheel over eens", zei hij, „dat de ont- waperwnigskwestie op de topconferentie de voorrang moet hebben". Verder de Bondskanselier, maar dat was eigen menimg, dat de beste oplossing daarom heel moeilijk MINISTER KLOMPÉ VERWACHT: Verblijf Ambonezen in Nederland zal' van langere duur zijn (Van onze parlementsredaotie) De regering gaat er sinds enige tijd van uit dat het verbiyf van de- Ambo nezen in Nederland van langere duur zal zijn. Zij hoopt dat de Ambonezen nog eens gelegenheid zullen krijgen naar hun eigen land terug te keren. Maar ge zien de ervaring zou het niet reëel zyn in dit opzicht hoge verwachtingen te koesteren. Dit zegt minister Klompé (maatschappelijk werk) in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over haar begroting Midden oktober waren ongeveer 700 Ambonezen mdet in het arbeidsproces op-' genomen. Ongeveer 90 van hen weiger den te werken (dat aantal wordt geleide lijk kleiner), ongeveer 200 zijn invalide of te oud om nog werk te k-unnèn vinden en ongeveer 400 wonen in woonoorden op plaatsen waar geen werk is. ook niet in de naaste omgeving. Deze 400 zullen geleidelijk venhuizen. In totaal waren op 1 oktober nog 3110 gezinnen in de woonoorden gevestigd. Voor 34 gemeenten zijn plannen tot het bouwen van Ambonese woonwijken Huisvestingsprobleem gerepatrieerden duurt nog minstens jaar (Van onze paa-Lemenrteredactie) Afgaande op de cijfers, kan men de conclusie trekken dat het huisvestings probleem van de gerepatrieerden %ind 1961 kan zijn opgelost. In de praktijk zal het eohter zo zijn dat alleen de vóór 1 oktober 1959 aangekomen gezinnen, die in de contraotpensdons in het noorden, oosten en zuiden van het land werden ge huisvest, inderdaad allien naar een eigen woning zullen zijn vertrokken. Voor het westen van het land en voor Arnhem. Nijmegen en omgeving en Zuid-Limburg ligt dit minder gunstig. Dit heeft de mi nister van maatschappelijk werk, mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé, in de me- morie 'van antwoord over haar begro ting voor 1960 aan de Tweede Kamer voorbereiding. Tot deze gemeenten be horen Alphen aan den Rijn (96 woningen). Breda (50). Krimpen aan de IJssel (60), Leerdam (107), Moordrecht (140), en Wad- dinxveen (26). Het is niet de bedoeling dat er Ambonezen in woonoorden blijven wonen. De ontruiming zal eohter nog ruime tijd duren. Ongeveer 1200 Keiezen, d.w.z. de hele groep, blijven aandringen op overbren ging naar Nederlands Nieuw-Guinea. Het interdepartementaal overleg over de gelijkheid hiervan duurt nog voort. Vog 300 maatschappelijk werkers nodig (Van onze panlememtsredaetie) In het uitvoerend algemeen maatschap- pehjk werk is op korte termijn behoefte aan 300 a 350 maatschappelijk werkers meer dan daar thans -reeds werkzaam zijn. De salariëring is in de afgelopen jaren verbeterd maar blijft in het aLgemeen Deneden het maximum dat in de subsi- die-regeling genoemd wordt. De subsidie regeling wordt intussen opnieuw bezien. Dit heeft minister Klompé (maafcschö'ppe- hjkjenk) aan de Tweede Kamer meege- Zaak-Meulenbelt heden in Tweede Kamer De Tweede Kamer zal vanavond met de ministens van justitie en sooiale zaken en volksgezondheid over de zaak-Meulen- belt spreken. Basis voor de discussie, die om b uur begint, vormt de conolusde van het onlangs verschenen verslag van het mondeling ovanleg, dat de Kamercom- justitie en sooiale zaken met bewin.dsliecJen over deze zaak hebben gevoerd. Academische examens AMSTERDAM, G.U, 2 december - Be- aard GrAmVe'd' W P vorderd J Victor en J Wt) Geslaagd voor 1<s „ea Mangunkusumo, mevr W van dei ■eggen. M G Leopold. Amsterdam Zaandam •mie: F BrüM, Laren C H Zwarekant, Hengstdijk 3' december Geslaagd GRONINGEN. ische wetensehappi H? Szj, Luttrje, beiden Groningen NUMEGEN, 3 december Ges lorjcand geneeskunde deel II: mej Broecfk. Antwerpen; LAK tiaeneei A M' Th J G Dekkers. Eindhoven:A H Tf1 ?erden- Heerlen; J A I Kroon. m, 1 L J Hankveld. SHvolde: J P J Mackenbach, Eindhoven; W J Muller Nijmegen;_J L M Raupp, Eind-hoven- A C da; M L I M van Th!el. Ouden. Surinaamse citrus. Met Naurinda van K.N.S.M. te Paramaribo 12.000 kratten naar Nederland verscheept, waardoor totaal voor 1959 op 300.000 komt. Berlijn zo houden van de Berlijnse kwestie op het ogen blik is, de situatie zo te la-ten als Van Westduitse zijde wordt dat Bondskanselier Adenauer t tuigd is, dat er geen enkel gevaar bestaat, dat Frankrijk de N.A.V.O. i-n welke dan ook, zal verzwakken. Adenauer en De Gaulle, zo wordt der gemeld, hebben de volgende agenda voor een topconferentie opgesteld 1. Ontwapening. 2. Geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. 3. Hulpverlening aan de onderontwik kelde gebieden. 4. Het Duitse vraagstuk met inbegrip van de Berlijnse kwestie. Verder zijn de twee staatslieden mening, dat het westelijke plan Duitsland, dat in Genève is voorgesteld aan de Russen, nog steeds van kracht is. Adenauer moet er bij De Gaulle krach tig op hebben aangedrongen volledig aan de NA.V.O. mee te werken en de ver dragsorganisaties niet te verzwakken. Vooral als er geen overeenstemming met de Russen wordt bereikt, zo heeft Aden- betoogd, moet de N.A.V.O. sterker dan ooi-t tevoren worden. De twee staatslieden zouden het er verder over eens zijn, dat het adminis tratieve apparaat van de N.A.V.O. over- Nederlanders te Kopenhagen Vertegenwoordigers van de Nederland se kamers van koophandel voeren te Kopenhagen besprekingen met de kamer aldaar over problemen van een samen gaan tussen de Euromarfct en de Euro pese Vrij handelsvereniging (de vrijhan delszone van zeven landen). Het zijn de heren L. Eden-burg, W. H. Fockema An drea. T. H. Huges, rir. F. W. T. Hunger, G. Key Jzn., B. J. Udi-nk, G. W. A. de Veer en W. van Wijnen van de kamers te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Leeuwarden en Gouda. Minder dispensaties voor woonschepen (Vah onze parl-emenitsredactie) Een groot deel van de woonwagens en woonschepen voldoet niet aan de mi nimumeisen van normale bewoning. In het verleden -is hiervoor op ruime schaal dispensatie gegeven. Minister Klompé (maatschappelijk werk) is er toe overge gaan een straffer dispensatiiebeleid te voeren. Pas wanneer dat voldoende resul taat heeft gehad, kunnen de normen ver zwaard worden, zo heeft de minister aan de Tweede Kamer meegedeeld. georganiseerd te hanteren. Ten slotte hebben Adenauer en Dc Gaulle vruchtbaar van gedachten gewis seld over het slaan van een brug tussen de zes E.E.G.-landen en de landen van de kleine vrijhandelszone. Wanneer er inderdaad een praktische verbinding tot stand komt, zo menen de twee staats lieden, moeten Canada en de Verenigde Staten hier ook bij betrokken worden. Uit bonin wordt nog gemeld, dat Aden auer president De Gaulle voor een te genbezoek heeft uitgenodigd. Mogelijk kabelbaan in Wijk aan Zee Burgemeester en wethouders van Be verwijk zullen in de loop van deze maand een beslissing nemen over de aanleg van een kabelbaan in Wijk aan Zee. De ver gunningen voor deze kabelbaan zijn aan gevraagd door een Utrechts ingenieurs bureau. De baan, met een lengte van 800. meter, zou leiden van de Rijckert Aertsz- weg naar het duinplateau van de Tuin- berg, het hoogste duin van Wyk aan Zee MINISTER BESTUDEERT NIEUWE BOUW- METHODE De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft gisteren een werkbezoek aan Limburg ge bracht. In Kerkrade wilde de minister oriënteren omtrent de hier ontwik kelde Vasco-woningbouwmethode. Vanuit Kerkrade v«-trok hij naar de Beitel, onder Heerlen, waar de minister het nieuwe fabriekscomplex van Vasco bezichtigde. In deze fabriek gaat de maat schappij aluminiumgevels fabriceren, die deze bouwmethode nodig zijn. Deze gevels worden thans nog uit Duitsland ge ïmporteerd. Verzekering voor verlenen van gezinshulp? Van onze parlementsredaotie) Hat vraagstuk van de mogelijkheid ei wenselijkheid van een verzekering voo; het verlenen va-n gez/i-nshulp zaïl binnen kort aan de Centrale Raad voor gezins verzorging worden voorgelegd. De minis ter van maatschappelijk werk, mej. M. A. M. Klompé, heeft diit aan de Twee de Kamer meegedeeld. De bewindsvrouwe staaf op het standpunt dat het nog geen uitgemaakte zaak is dat de euvelen waar de gezinshulp te kampen heeft, door stelsel van wettelijke sociale verze kering kunnen worden ondervangen. BIJENHOUDERIJ GAAT NOG STEEDS ACHTERUIT De bijenhouderij in ons land loopt nog steeds terug. In 1950 waren er nog 28.500 bijenhouders met 141.000 bijenvolken, 1958 waren er slechts 11.600 imkers met 58.000 volken. In het algemeen wordt de teruggang geweten aan de stijgende kosten van het bijenhoudendure bijenwoningen, gereedschappen, contributies en het daarmee niet gelijke tred houden van de opbrengsten uit ho ning, was en bijenvolken. 159) We hebben vroeger op deze plaats al eens gesproken over het hart van Carrel, d.w.z. het levende weefsel uit het hart van een kippen embryo, dat dank zy de onderzoekin gen en proefnemingen van de Franse chirurg Carrel buiten het lichaam bleef voortleven en sedert 1911 nog steeds leeft, zodat men is gaan spre ken van een onsterfelijke weefsel- Op zichzelf is het voortbestaan van levende cellen huiten het lichaam reeds een hoogst merkwaardig ver schijnsel, dat voor het eerst in het begin van deze eeuw werd geconsta teerd toen bloedcellen van kikkers en salamanders in een oplossing van een bepaalde zoutconcentratie enige tyd In len gehouden. Toen bleek, dat ook weef sel, door de chirurg uit levende organen gesneden, In leven kon worden gehou den. Maar de tijds duur van overleven was in het algemeen nog kort en belang rijke levensuitingen, zoals groei en differentiatie bleven achterwege, zo dat de problemen van de ontwikkeling aan dit overlevende weefsel niet kon den worden bestudeerd. In 1907 is daar verandering in ge komen, toen Ross Granville Harrison ontdekte, dat weefsel van kikker larven nog enige dagen bleven door groeien in vers uit dc kikker genomen lymphevocht, dat onmiddellük na het inbrengen van het weefselstukje was gestold. Hiermee werd een nieuwe periode van onderzoek ingeluid, want het bleek, dat weefsel bulten het lichaam niet alleen enige tyd kon biyven voortleven, maar dat het ook bepaalde levensverrichtingen, zoals de groei, kon voortzetten, mits voor een juiste voedingsbodem werd gezorgd. Waren tot nu toe de proeven uit- TOCH IS HET ZO! tuitend met weefsels van koudbloe dige dieren tot een goed einde ge bracht, Burrows en Carrel ontdekten daarna, dat weefselstukjes van warm bloedige dieren konden blijven door groeien, indien zy gebracht werden in het weefselvocht van embryonen. Van vele warmbloedige dieren en zelfs van de mens konden op deze wyze weef sels lange tyd buiten het lichaam in leven biyven en biyven doorgroeien. Door verfynlng en verbetering der methoden ls men er zelfs in geslaagd weefsel van een gezwel meer dan 25 jaar na het overiyden van de betrok ken persoon in leven te houden, waar door de eigenschappen van dit weef sel terdege bestudeerd konden worden. Een praktische toepassing, die wel licht beter tot de verbeelding van ve len zal spreken, is het verschynsel, dat delei 1 de 1 seiyke huid thani bewaard en voort- fekweekt kunnen orden, zodat men in sommige plaatsen In de Verenigde Staten momenteel byv. „huldbanken" kent, waarop in noodgevallen een beroep kan worden gedaan, zodat bUv. by heftige verbrandingen huid van medemensen kan worden getrans planteerd. Dit moet ons niet doen denken aan de kleermaker, die een stukje in de jas zet, want de getrans planteerde huid van een donor houdt het in zijn nieuwe omgeving slechts één tot ten hoogste vier weken uit. Maar inmiddels kan uit een stukje huid van het slachtoffer in enkele weken tyds een tienmaal so grote lap worden opgekweekt, dat voor de transplantatie kan worden aangewend. Ziezo, nu zult U wellicht wel willen weten, waarom een kokosnoot „ogen" bezit? Daarover een volgende keer. De goede Sint liet dit jaar zijn stoomboot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: dc BRYLCREEM GIFT SET. Een royale pot van deze beroemde Engelse haar- crème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwalitcit zakkam plus gratis een handige zak- spiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaasverpakking (óók gratis!). Los vandaag nog het cadcauprobleem op: de BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen de prettigste verrassing! Voor de prijs van êcn pot «3 q c nu de complete set: üi kam en spiegel dus geheel gratis the perfect hairdressing Bcccham (Nederland) N.V. Voor Engros: Jacq Mot N.V., Amsterdam Pleidooi voor atoom-leger in Eur opa TTET BRITSE socialistische parle- •■--I- mentslid Mulley heeft gisteren de vergadering van de Westeuro- pese Unie te Parijs gepleit voor eer gemeenschappelijke Europese atoom- strijdkracht. Een dergelijke strijdkracht als af ch ri kwekkend middel tegen een aan /al van beperkte omvang kan volgen.- M-u-Mey het antwoord zijn op het ont breken van een on-tw-apenlngs-o vereen Het „stoutmoedige" voorstel van Mul ley betekent, indien het gerealiseerd zou worden, het einde van Groot-Britannië Geef met een breed gebaar IOO FIFTY FIFTY sigaretten in bijjzonder leuke geschenkverpakking. Gever en ontvanger kunnen gezamenlijk genieten van deze moderne Amerikaan. twdehe£," Zestien Nederlanders ontvangen Visser- Neerlandiaprijs Zaterdag 23 januari zal in de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag aan zes tien Nederlanders de Visser-Neerlandia- prijs worden uitgereikt. Deze prijs wordt ieder jaar uitgereikt aan Neder landers, die zich hebben onderscheiden op cultureel en wetenschappelijk gebied en aan op maatschappelijk gebied werk zame organisaties. In totaal zal f 28.001 worden uitgekeerd. Een jury, bestaande uit prof. ir. D Dresden, ir. J. Ligthart en ir. C. J. Mey ers heeft voorgesteld prof. dr. J. H. P. Jonxis te Groningen een bedrag toe tc kennen ter ondersleuning van zijn on derzoekingen op het gebied van spasti sche kinderen en aan prof. dr. ir. J. C. van Staveren voor zijn arbeid verricht in verband met de koppeling van Nederlandse elektriciteitsnet. Dr. ii Mol en dr. ir. W. L. van der Poel ont vangen gezamenlijk een bedrag voor het ontwikkelen en. de verbetering van een telefoontoestel voor hen, die doof en blind zijn. Voorts zullen bedragen wor den uitgereikt aan Johan Bodegraven voor zijn toewijding met betrekking tot de door de N.CJt.V. gevoerde charita tieve acties, aan dr. A. Portielje, voor zyn onderzoekingen, geschriften en voordrachten over de dierenwereld en aan de heer E. Strelitskie te Delft voor zijn veelzijdige oulturele arbeid, waar door getracht wordt het beste in de lens tot ontplooiing te brengen. Een jury, bestaande uit Ben van Eys- selsteün, F. Koote en Cor van der Lugl Melsert, W. H. Noske en H. Schouw man heeft voorgesteld prijzen toe te kennen aandr. Anton van der Horst, Leon Orthel, Ary Verhaar, Jan van Dijk, Hans Kox, dr. A. J. Herzberg, J. Staal en Cees Nooteboom, voor hun ar tistieke prestaties. Een jury, bestaande uit J J. Kloppen, dr. J. Schouten en drs. W. G. Schrijver heeft voorgesteld een bedrag toe te ken- aan de stichting Kinderverzorging oudervoorlichting, ter ondersteuning haar arbeid, die in bijzondere mate de geestelijke volksgezondheid bevor dert. als zelfstandige a10ommogendheid Amerikanen mogen geen inlichtingen over kernwapens verschaffen). In Londen werden de geruchten, dat Engeland bereid zou zijn kernwapens ter beschikking van de overige leden van de Westeuropese Unie te stellen, onmid- deliiijik' -tegengesproken. Een dergelijke bereidheid zou een wijziging in de grondslag van het huidige Britse defen siebeleid betekenen, aldus de zegslieden. De Nederlandse afgevaardigde naar de W.E.U., prof. A. E. M. Duynstra (lid van de Tweede Kamer voor dc KVP) heeft gezegd, dat hij het bestaan van atoomwapens betreurt maar dat hij, nu ze bestaan, er verheugd over is dat ook Frankrijk binnenkort atoomwapens zal hebben. Dit, aldus de heer Duynstce, is uiterst wenselijk voor Europa. Greslioff onderscheiden door België De ambassadeur van België, baron F. X. van der Straten-Wailiet. heeft tijdens een ontvangst te zijnen huize aan de heer J. Greshoff mededeling gedaan van diéns onderscheiding tot commandeur in de Orde ran Leopold II. De heer Greshoff heeft twaalf jaar in België gewoond, waar hij zich veel vrien- en bewonderaars heeft Na grenswijzigingen In verband met de grcnswyzigingen In de gemeenten Bricllc. Oostvoorne, Ou denhoorn, Rockanjc, Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoct en Nicuwenhoorn zijn In Hellevoetsluis gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De gemeenten Nicuw-Helvoet en Nicu wenhoorn zijn voor het grootste gedeelte bij de gemeente Hellevoetsluis gevoegd hebben met ingang van vandaag op gehouden te bestaan. Het aantal kiesgerechtigden in 1958 (raadsverkiezingen) was in Hellevoetsluis 1315, Nieuw-Helvoet 1472, Nieuwenhoorn 1117, totaal 3904. In de nieuwe gemeente Hellevoetsluis zijn thans 4072 kiesgerech tigden. De oude gemeenteraad telde 7 leden, de vandaag gekozen raad 13. Dc uitslag 1 de 1. Gemeentebelangen (lib. lüst) 2. K.V-P- 6. Neutrale party Totaal 3792 Geen reden voor bezorgdheid REISPLAN EN AFSPRAKEN VAN PRESIOENT EISENHOWER RESIDENT EISENHOWER be gint vandaag zijn lange reis, waarop hij elf hoofdsteden zal be zoeken. Eisenhower, wiens echtge note thuisblijft, reist met een klein gezelschap, waarvan onderminister Robert Murphy, politiek gezien, zijn belangrijkste assistent is. Gisteren heeft de President een pers conferentie gehouden. Hij zei dat zijn familie misschien wat bezorgd is over de reds van 35.000 kilometer, maar dat kunnen. Eisenhower stelt zich vodral veel voot van de besprekingen mei Nehroe over de moeilijkheden tussen India en com munistisch China. Het grote doel van zijn reis noemde hij echter: het weg nemen van de twijfel die bij veel men sen, onder wie vrienden en bondgeno. ten, bestaat over de oprechtheid van het Amerikaanse verlangen naar vrede. Ik ben nog korte tijd in functie, aldus de President, en heb besloten iets te ondernemen, waartoe geen andere pre sident ooit geroepen is geweest. Hij zei, zich gedwongen te voelen een aan tal landen tc bezoeken. Daardoor hoopt hij ook vele anderen te bereiken en hun precies te vertellen wat dc V.S. pogen te bereiken. Voorts deelde Eisenhower op deze pers conferentie mee, dat premier Kisji van Japaij in januari een bezoek aan de V.S. zal brengen. Waarschijnlijk zal tijdens dit bezoek een nieuw veilig heidsverdrag tussen de twee landen worden getekend. Inmiddels wordt in Vaticaanstad verno- men dat paus Joannes XXIII president Eisenhower hoogstwaarschijnlijk een zeer hoge pauselijke onderscheiding zal uitreiken, om op deze manier zijn be wondering voor de Amerikaanse pre sident uit te dTukkcn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5