Leidse studentensociëteit door brand verwoest Onherstelbaar verlies aan attributen van Corps en sociëteit De heer J. Voorbach verlaat de Leidse gemeentedienst Ruim achttien jaar lang chef afdeling onderhoud gehouwen Agenda voor Leiden Sikkens helpt Minerva al BEJAARDEN WILLEN PENSIOEN VAN f50 PER WEEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Acuut gevaar van uitbreiding bedwongen! rPUSSEN kwart voor vier en half zeven vanmorgen heeft het sinistere -C lot van de Leidse studentensociëteit „Minerva" aan de Breestraat zich voltrokken: een brand die het gebouw in as legde. De Leidse universiteit en in het bijzonder de studentenwereld treuren om dit verlies. Het IS ook een groot verlies, want „Minerva" was voor zeer vele studerenden het centrum van hun gezelligheidsleven. Goed, er is al een tijdelijk onder dak gevonden het studentengebouw „Prytaneum" aan het Rapenburg maar dat zal de sfeer van „Minerva" en het leven zoals het daar in zijn eigen, specifieke vormen reilde en zeilde, niet kunnen vervangen. Boven dien zijn talloze kostbare attributen en administratieve gegevens van on derscheidene corpora verloren gegaan. De materiële schade is ook bij be nadering niet te schatten. Met veel inspanning echter kan die nog worden hersteld. Veel groter is de schade aan onvervangbare kostbaarheden, waarvan herstel niet of nauwelijks mogelijk is. In e uur in de naoht is vaak veel interessante) dan een om tien uur '<s avonds. Men moet zich er dan ook niet over verbazen, dat vannacht om half vier nog vijftien studen ten genoeglijk aan een paar tafels (Bree- straatzijde) zaten te debatteren. Een paai hadden het over de nieuwe huisvesting die in Leiden voor menige student goede pers pectieven opent, anderen gaven hun visie op de ontmoeting De GaulleAdenauer, „Zo waren we de avond heel rustig aan het besluiten". Steekvlam Nauwelijks had de klok half vier gesla gen, of het corpslid B. J. Kalff werd plot seling onrustig doordat hij een lucht had opgesnoven, die bepaald niet van zijn si garet kwam. Alle vijftien gingen onmid dellijk op onderzoek uit. De benedenzaal verborg geen onheil en achter de tapkast was ook alles op orde. Dan maar eens naar buiten. Es was beslist reden om te schrikken, want een paar meenden een steekvlam te hebben gezien. Rennen naar boven! En daar laaiden de vlammen al ontembear op, in de bibliotheek op de verdieping, ongeveer in het midden van het gebouw. Met beperkte eigen middelen hebben de studenten geprobeerd, het vuur in toom Kwart voor vier: twee autospuiten en een ladderwagen gieren over de Bree straat. De brandweer werd het eerst ge confronteerd met een vrij grote rook ontwikkeling. ,,Er was toen nog niet zoveel van de brand zelf te zien", ver telde de commandant, de heer Hage- Aan de kant van de Breestraat was de hevigheid van het vuur niet minder. Op zeker ogenblik werden dg brandweerwagens van vóór de sociëteit weggere den omdat er gevaar voor in storting van de gevel was. En kele topgevels begaven het ook; zij vielen naar binnen en kwa men met dof geweld op de vloer van de verdieping terecht. De rest van de gevel bleef behou den, stortte althans niet in; bouwkundigen zulen moeten uitmaken of de gevel wérkelijk kan worden gerestaureerd. Foto N. van der Horst. Vooral de panden aan de ach terzijde van de sociëteit liepen gevaar; de wind was daarheen en een stortregen van vonken daalde op de daken neer. De be woners van verscheidene huizen kregen dan ook de aanzegging dat zij zich voor vertrek gereed móesten maken. Gelukkig is het zover niet gekomen. Met a^e kracht waarover zij gemeen schappelijk beschikten wisten de brandweren uitbreiding van het vuur te voorkomen. Foto N. van der Horst. doorn, ons. „Wij zijn naar binnen gegaan met twee nevelstralen. Dat scheen vol doende. Maar toen bij de vuurhaard een stuk plafond haar benedfen kwam en' in niet onbelangrijke mate zuurstof Werd aangevoerd, ging de brand uitslaan. Wij hebben daarop de twee stralen terug, genomen en zijn overgegaan op de lage druk. Inmiddels hebben wij een derde en vierde blusvoertuig laten komen en die opgesteld aan de achterzijde van het ge- Vuurverspreiding Vooral de panden aan de achter zijde liepen gevaar. De wind was straf en in die richting. Het is de brandweer wel gelukt, maar alles behalve gemakkelijk gevallen de brand te localiseren. De vuurver spreiding was zodanig, dat vele be woners zijn gewaarschuwd om ra men en deuren dicht te houden en de ontwikkeling van de 'brand aan de achterkant zelf goed in de gaten to houden. Er zijn er die dit hebben opgevat als „bevel" tot ontruiming. Zij brachten niet alleen huisraad en waardevolle papie ren in veiligheid, maar ook kinderen Hier en daar is een klein paniekje uit gebroken. .Toen bleek dat niet alleen de paraatheid van een brandweerman be langrijk is, maar ook zijn optreden te genover belanghebbenden, dat dn bepaal de omstandigheden doeltreffend tactisch en psychologisch verantwoord moet zijn Het bleek al spoedig, dat het gevaar voor de panden aan de Breestraat me' groot was. behalve dan voor de aan grenzende; de bewoners van de Aal markt, de Apothekersdijk en ook de Haarlemmerstraat (ter hoogte van de sociëteit) hebben evenwel benauwde ogenblikken beleefd. Gasten Wij spraken even met de directrice van het hotel Nieuw-Minerva aan de Vrou- wensteeg. „Er werd gebeld en wij dach ten dat het de Post was met een aan getekend stuk. Toen hoorde ik schreeu wen: Mens. de boel staat in lichterlaaie. Gelukkig had ik maar drie gasten, onder wie twee Engelse dames. Die heb ik natuurlijk het eerst gewaarschuwd. In een minimum hadden zc hun spullen bij elkaar. De Engelse dames zijn met een auto vertrokken. Of ze nog terugkomen, weet ik nie: De rekeningen zijn nog niet betaald en als dat niet gebeurt, kom dk daar ook wel overheen. I-k vind het nu alleen maar van belang, dat de brandweer de zaak gehóuden heeft. Eén oven was het hier achter. En wét moet je in zo korte tijd in veiligheid brengen? We hebben wat antiek naar de Gehoorzaal gebracht. Verder hebben we maar afgewacht." Toen ze haar verhaal had gedaan, sohonk ze als een goede gastvrouw weer thee in. Voor alle mensen die zomaar bij haar kwamen binnenlopen, brandweer, lui, buren, persmensen, politie en nog Da directeur van het postkantoor, de heer E. J. Bonders, die u/ren op de Braestraat heeft staan kijken, had weer andere ervaringen. „We zijn wel een beet je benauwd geweest want je wist niet. hoe het zich zou ontwikkelen". Hot vuur is ook vlakbij hot dak van het postkan toor geweest. Op zeker ogenblik lekten de vlammen van de topgevel aan de linkerzijde van ^PHPK^Ed daar sohoof de koene brandweerman, hoog op de ladder, met zijn felle straal langs de voorgevel om dia vurende top te bedwingen. Dat heeft wel enkele minu ten geduurd, maar toen had hij het. La- WIJNHANDEI. (Acive Sinterklaas zegt 't U en Coster levert 't U ZOETE SPAANSE WIJN per fles 2.00 Bij 12 flessen de dertiende gratis. Ook voor leuke surprises. Vuur aIs in een oven, kort na het vallen van de midden topgevel. Foto N. van der Horst. ter begon het op die plaats nog weer later no.g eens. Zoals trouw vele plaatsen in die brandende sociëteit. „Wij waren- met een man of tien i: dienst," vertelde de postdirecteur. lrD eigen bedrijfsbrandweer kwam natuurlijk direct in aotie; zij heeft de zijkant het gebouw wat nat gehouden om o slaan -te voorkomen. Voor al'Le zekerheid hebben wij de waa>ndestukken Versterking De versterking die de commandant de brandweer vroeg, had in de eerste plaats ten doel het vuur af te grendelen. Er was geen mogelijkheid meer het ge bouw te betreden. „Dat zou voor m(Jn mannen veel te gevaarlijk zijl Oegstgeest en Voorschoten k' met een spuit; zij werden at markt-zijdc opgesteld. Dit Den Haag snelde in niet meer dan tien minutei ladderwagen naar Leiden. Met de Leidse ladder moest deze het mogelijk maken, het gebouw aan de voorkant over de ge hele breedte waaierend te bespuiten. De Leidse ladderwagen die in het midden vóór was opgesteld moest namelijk naar kant worden gereden omdat instor- van de voorgevel niet onmogelijk bleek. Van dc top waren al grote brok- naar binnengevallen. Ze doorboorden de vloer van de verdieping en als die het begaf zou de gevel wel erg los ko- i te staan. Bovendien hielden dc sta- balken het niet; die zetten uit, zakten door, stortten omlaag en uiteraard veel ravage. Na euikele uren was het vuur bedwon gen, o-fschoon het wel duidelijk was, dat de naiblussd-nig mewiig uur zou vorderen. Om nagen uur vanmorgen zagen wij nog vlammen dansen boven het dak kant van de Vrouwensteeg. Vijfentwintig sitraflen waren nodng om dót „karweitje" (zoals een brandweerman met de beken de besoheidiertheiid van „het vak" het uit- druilcta) o-p te knappen. De heer J. Trouwee tot opvolger benoemd T^EN MAN aan wiens zorgen ruim achttien jaar lang de gemeentelijke eigendommen, waaronder vele historische gebouwen, waren toever trouwd, de heer J. Voorbach, verlaat zaterdag in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst. Voordat hij met deze veel omvattende -taak wend belast 1 februari 1941 werd hij be noemd tot chef van de afdeling onderhoud gebouwen was hij reeds 15 jaar bij de gemeente werkzaam. De heer Voorbach, die 6 december 1894 te Schiedam werd geboren en tijdens de mobilisatie 19141918 drie jaar in militaire dienst was, kreeg in 1919 een functie bij de afdeling openbare werken van de gemeente Vlaardingen. Reeds een jaar later verliet hij het gemeentelijk erf om als bouwkundig opzichter bij een architenbureau in Vlaardingen in dienst te treden. Bij de bouw van de Gereformeerde kerk te Voorschoten ontmoette hij de Leidse architect Fontein, die hem in 1925 in gelijke functie te Leiden aanstelde. Dit ■chtei en kortstondig dienstverband. Op 1 juli 1926 werd de heer Voorbach benoemd tot technisch ambtenaar bij Bouw- en Woningtoezicht en in deze kwaliteit onder meer belast met de controle opde naleving van de hinder- en drankwet en de afdoening van woningklachten. Ijslaag Kort na de brand van het stadhuis werd de heer Voorbach tijdelijk gedeta cheerd bij de dienst van gemeentewerken. Hij kreeg het toezicht over de opruimings werkzaamheden. waarbij net vooral aan kwam op 't zoeken naar waardevolle be scheiden en eventueel gespaard gebleven beeldhouwwerken van de stadhuisgevel. De heer Voorbach kwam daarbij voor merkwaardigste zaken te staan. Zo is hem overkomen, dat hij op een dag augustus onder puin en papier een ijs laag van circa één meter ontdekte. In zijn huidige functie heeft de heer Voorbach, met kennis van zaken, zijn aandacht laten gaan over de instand houding van historische gebouwen: het Waaggebouw, de Lakenhal, de La tijnse school, het stadhuis, de Mors en Zijlpoort en tol voor kort ook het Gravensteen. Voorts strekte zijn aan dacht zich uit over alle dienstgebou wen, circa veertig scholen, de stads- hulpwerf. molen De Valk, de stads gehoorzaal en over alle woningen, die door de gemeente met het oog op sa nering of doorbraken zijn aangekocht. Helaas de stadsgehoorzaal is daar een sprekend voorbeeld van ging ook de heer Voorbach bij het ten uitvoer bren gen van zijn restauratieplannen onder de gemeentelijke financiële onmacht gebukt. Met de hem ter beschikking gestelde middelen heeft hij echter steeds getracht de meest dringende voorzieningen te treffen. Afgezien van zijn dagelijkse werkzaam heden werd de heer Voorbach ook inge schakeld bij grote ontvangsten in de Bur gerzaal of bij parades en dc 3-oktoberop- lochten. Mede door zijn toedoen kon de Burgerzaal indertijd bij het bezoek van het koninklijk paar aan Leiden, overeen komstig de plannen worden ingericht. Nieuwe Ton ge Een groot aandeel heeft de heer Voor bach verder gehad in de herstelwerk zaamheden van het door watersnood ge troffen en door Leiden geadopteerde Nieuwe Tonge. Onder zijn leiding konden de eerste voorzieningen, die tot een alge- [eleid, worden ge heel herstel hebben troffgn. De heer Voorbach, die dingse periode leraar was aan de nijver heidsavondschool, was lange tijd lid de technische commissie van de Leidse Sportstichting en is thans nog lid va technische commissie van de Leidse Jeugd Actie, bestuurslid van de afdeling Leiden van de Nederlandse Reisve) ging en van de Bond van gemeente-amb- In verband met dit vertrek uit de gemeentedienst wordt zaterdagoch tend elf uur in de koffiekamer van het stadhuis een afscheidsbijeen komst gehouden, waarna er om twaalf uur voor degenen die met de heer Voorbach in nauw contact ston den, gelegenheid bestaat afsoheid te nemen. De heer J. Trouwee, die reeds 12J^ jaar op de afdeling van de heer Voorbach werkzaam is, zal hem als chef opvolgen. De commandant kan volmondig ver klaren, dat zijm mammen bewonderens waardig werk hebben gedaan. Risico': zijn aan het bluswerk alitijd verbonden, maar diie van vannacht waren niet vooj de poes. „Ze hebben hun werk in betrek kelijke rust gedaan. Versta mij goed; met „rust" bedoel ik iets heel speciaals. Ik heb hem natuurlijk zitten knijpen, toen ik zag. dat er geen houden meer was, vooral om de compacte bebouwing die er achter zit. Ik ben echter wel mening, dat de rustige samenwerking een nog grotere ramp hoeft voorkomen.'" En nu de oorzaak. De commandant van de brandweer deelde ons vanmor gen categorisch mee, dat deze niet be kend is. De studenten denken er blijk baar het hunne van. De heer H. J. Mul ler, praeses collegai van het Leidsch Stu denten-Corps, vertelde ons, dat om twee uur vannacht ook de bibliotheek nog is gecontroleerd. Trouwens, er was geen vergadering of partij in geweest. Daar om hebben zij het sterke vermoeden, dat het hier kortsluiting is. Knoestige vuist Enkele honderden sbudenten hebben op de Breestraat de ondergang van hun „Minerva" gadegeslagen. Even hebben zij bij i opgeheven hoofd naar hun kaï ruggekeerd, omdat ze vastbesloten zijn, hun „hoedster" als een Feniks uit haar as te doen verrijzen. Een contemplatieve geest in een clubje ouderejaars gaf als zijn mening te kennen, dat dit brandje niet alleen een negatieve zijde heeft. ,,Er zat de laatste jaren een beetje de klad in het corpsleven. De vijf op geheven vingers om dit getij te keren zijn nu als het ware samengetrokken toi een knoestige vuist, die alles wat stu deert in Leiden oproept o-m er weer iets i te Corpsleven gaat door In iets andere bewoordingen lieten de praeses-coMegii, de heer Muller, en de heer G. J. Jonokheer, praeses van de sociëteitscommissie, zich uit. „U moet vooral schrijven, dat het corpsleven door gaat. En het concert van „Sempre Cres cendo" (het studenten-muziekgezelschap ook, behalve hel bal. De voorbereidin gen voor de lustrumfeesten zullen ook zoveel mogelijk worden voortgezet." Voorlopig is het centrum van het stu dentenleven nu het Prytaneum, dat zijn eigen zaken voor wat de ruimte betreft wat zal moeten opstapelen om het L.S.C en zijn talrijke nevenverbanden enige ruimte te geven. Die ruimte zal niet zo groot behoeven te zijn als op .Minerva" zelf, aangezien veel door het vuur is vernield. Het heeft weinig zin, deze inventaris te gaau opsommen. Ook het oude vaandel het L.S.C. is verloren gegaanhet werd met zorg geconserveerd in de kamer van het collegium. Een ander symbool van het L.S.C. was de Alexanderbekei een koninklijk geschenk uit dc vorige eeuw; ook dat is verzengd in de- smeit- De studenten waren iets te pessimis tisch toen zij lieten meedelen, dat het gebouw totaaJ was uitgebrand en alleen de muren nog stonden en dan nog schrik barend labiel. De toestand van de eet zaal moet nogal meevallen. Van de uniformen van Pro Patria is Dc vaandels van de sub-corpora, die op de trappen stonden, konden tijdig naar buiten worden gebracht. Dit was niet het geval met enige muziekinstru menten. Ook een brandkast hield stand en Donderdag Burgerzaal stadhuis, 4 uur, ontvangst Raad van Arbeid. Doelenkazerne, 8 uur: cabaret Han Bakker. Vrijdag Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avondgebed. Academie. 4 u.: afscheidscollege prof. dr. K. H. Miskotte 15 uur); Trapeze (alle leeftijden); donderdag: De stille Amerikaan (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De slavin nen van Carthago (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De blauwe engel (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Een kogel gemerkt x (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Opmars naar de galg (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960. Auberge Francaise Kloksteeg: schets- boekbladen van Pleter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. De Lakenhal: tentoonstelling Haagse Kunstkring, tot 7 december, iedere werk dag van 10 tot 4 uur De d'ireobie van de N.V. Sik kens' Lakfabrieken te Sassen- heim heeft zich vanmorgen be raden over de wijze waarop zij de door de brand getroffen studenten zou kunnen helpen. Men besloot bij herbouw van Minerva steun te verlenen in de vorm Van het beschikbaar stellen van verf. Van de zijde van het L.S.C. werd ons mee gedeeld, dat een rekening is geopend bij de Amsterdamsche Bank N.V. kantoor Ledden on der vermelding van de aan duiding „brandfonds". betekent het behoud van waardevolle administratieve gegevens. Wat van het gebouw kan worden ge bruikt voor eventuele herbouw, is nog niet vast te stellen. Bouw- en woning toezicht is d"e resten aan het controleren en het wachten is dus op het rapport van de deskundigen van deze dienst. Verkeer Een vraag van gewicht is bijvoor beeld, of de gevel aan de Breestraat nog zo sterk is, dat het verkeer zon der bezwaar weer kan passeren. Vanzelfsprekend wordt hier geen enkel risico genomen; vandaar dat de omlegging van het verkeer werd gehandhaafd. Bij de Vrouwensteeg en het postkantoor is de weg met touwen afgesloten. Ongetwijfeld zul len aan de bovenkant van de gevel stukken moeten worden wegge haald. De tram rijdt uiteraard ook niet. Er wordt zoveel mogelijk met bussen gereden. Op het ogenblik dat wij dit schrijven (omstreeks 12 uur vanmiddag) is nog niet te zeggen wanneer deze omlegging kan wor den opgeheven. Persoonlijke ongelukken van ernstige aard hebben zich bij deze brand niet voorgedaan. Alleen moest de brandweer man A. Langezaal zich in het grote zie kenhuis onder doktersbehandeling stel len, omdat hij enkele brandwonden in het gezicht en aan de handen had opge lopen. Ook zou nog een student zijn ge wond, maar daarvan konden wij geen of ficiële bevestiging krijgen. Verzoekschrift ONTSPANNINGSAVOND IN LEIDEN Op naar de 100.000 is de leuze van de Volledige financiële rijkssteun, zonder Algemene Bond van Ouden van Dagen, enige bijvoorziening van Kerk of politieke waarvan de afdeling Leiden gisteren in partij, is het doel dc grote zaal van de Burcht een ontspan ningsavond hield, waaraan medewerking werd verleend door het cabaretgezelschap van de Grofsmederij te Leiden. Ni tien jaar na dc oprichting door zestigjarige Rotterdamse havenarbeiders, is het ledental reeds gegroeid tot 80.000. „Laten wjj allen ertoe bijdragen, dat dit aantal volgend jaar, wanneer onze bond zjjn derde lustrum herdenkt, tocgi al z(|n tot 100 000". Deze aansporing tot het verkrijgen van meer leden werd ge daan door de voorzitter van de afdeling, de heer J. G van der Zeeuw, die In zijn openingswoord een ieder harlcRfk welkom heette, in het bijzonder dc bondsvoorzit ter. de heer F. Rippe, cn dc directeur van sociale zaken, dc heer S. Krist. Hoewel het stichten van bejaarden- sociëteiten een nuttige en prettige activi- van onze bond ls, etaat toch de gel delijke zorg voor de ouden van dagen als doelstelling voorop, aldus de heer Rippe. tAdvt STOFZUIGERS vanaf ƒ115.- bij aankoop nieuwe geven wij f 25.— Fa. DUSOSWA - LEIDEN Hoewel wij dr. W. Drees dankbaar zijn voor zijn noodwetten en voor hot feit, dat we elke maand f 123 van het postkantoor kunnen halen, menen wij toch dait dit bedrag lang niet toereikend ls om er samen van te leven. Enige tijd geleden hebben wij bij de minister een verzoek schrift ingediend, waarin wij vroegen, wanneer hij ons kon ontvangen voor mon deling overleg over de verbetering van de uitkeringen- Vijftig gulden per week is het minimumbedrag waarmee wij onaf hankelijk van „armenzorg" zouden zijn De minister had evenwel geen tijd ons te ontvangen en verzocht ons de vraag schriftelijk In te dienen. Maar wij laten ons nJet met papiertjes afwimpelen. De heer Rippe besloot zijn toespraak die veel bijval oogstte, mot het gezegde: lij strijden met eerlijke wapenen voor »n financieel onbezorgde oude dag. Hierna namen de Metal-Music-Players het heft in handen door enkele populaire liedjes te spelen. De befaamde acrobaten de Grofsmederij toonden hun spier kracht. The Top-Tuneslngers zongen en kele „tophits" en de toneelclub voerde het Boherteje „De auto" op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3