CHRISTELIJK L RENNIES Benelux niet slechts om politieke redenen I Europese verkiezingen volgens de nationale kieswetten Onderwij sorganisaties spraken over school-t.v. Het jubileum van de Arjos SUCROSA Beroep ds. Jac. Jonker in strijd met synodebesluit 55 jaar is te Een woord voor vandaag Kanttekening Actuele sociale problemen (Van c redactie) De Vraag of het Beneluxver- drag uit politieke overwegingen belangrijker moet worden geacht dan uit e. onomische noodzaak, is weer actueel geworden, nu de Tweede Kamer de behandeling van het verdrag heeft uitgesteld. Omdat het landbouwvraagstuk de direkte aanleiding tot dat uitstel is geweest, trekt Ons Platteland, het orgaan van de Chr. Boeren- en en Tuindersbond, van leer tegen de kijk, die het ministerie van buitenlandse zaken op de Benelux heeft. Het blad memoreert dat de genen, die tegen uitstel zijn ge weest, eigenlijk maar één argu ment aanvoerden: uitstel betekent politieke schade voor de Benelux, omdat de drie landen niet als een eenheid naar buiten kunnen optre- len. bijvoorbeeld in de E.E.G. „De tegestanders van uitstel vinden dit politieke belang van zo'n groot gewicht, dat dit ook het zwaarste moet wegen", aldus Ons Platteland. ..Moeilijkheden op agrarisch terrein mogen der halve niet dit grote politieke punt in de weg staan". Het blad vervolgt: „Uit deze re denering spreekt een geringschat ting voor de sociaal-economische politiek, die de internationale sa menwerking met zich brengt Zo wel de Benelux als de E.E.G. be ogen allereerst een economische samenwerking tot stand te bren gen Lukt het niet al te vlot met een werkelijke verwezenlijking van de economische eenwording, dan hoort men onmiddellijk beto gen dat het „politieke" belang met zich behoort te brengen dat onze Nederlandse economie en dat is veelal onze land- en tuin bouw een offer moet brengen terwille van „de politiek" Hier hanteert men de politiek, «oals h?t ministerie van buitenland se zaken die met grote hardnek kigheid meent te moeten verdedi gen. Het is een publiek geheim dat de sociaal-economische depar tementen daartegen een zware strijd hebben te voeren. Het minis terie van landbouw heeft het wat dit betreft het zwaarst te verdu ren. De lieden, die zo plegen te schermen met het politieke belang van Benelux en E.E.G. zien een heel belangrijk feit over het hoofd. Interivitionale samenwerking, in tegratie, dient met zich mede te brengen, dat de samenwerkende landen op den duur eigen burgers en eigen bedrijfstakken niet meer bevoordelen boven de burgers en bedrijfstakken van de partnerlan- den. Alleen als dat perspectief er in zit, zal economisch samengaan de politieke betekenis kunnen krij gen, die men zo gaarne in Bene lux en E.E.G. ziet. De Benelux heeft wat de land bouw betreft nog geen orde op za- <en gesteld. De Benelux is hier nelaas een verdeeld huis- Het is een illusie om te menen dat zo'n verdeeld huis naar buiten als een vn.i id /.nu kunnen optreden", al dus het blad, dat verder schrijft: Het is te hopen dat de politieke illusionisten er eindelijk een oog voor zullen krijgen dat het ge scheiden optrekken van Nederland ?n België in de E EG. op het gebied van de landbouw schade berokkent aan de gehele Benelux De Tweede Kamer heeft daarvoor begrip getoond en zich gedlstan- ciëerd van de kijk. die het minis terie van buitenlandse zaken op de Benelux heeft. Dat vinden we een belangrijk winstpunt. De winst zou nog veel groter zijn. als de diplomatie van het Plein voortaan ook in meer dere mate rekening ging houden Beroepin eswerk GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Brouwershaven, tevens als evangelisatiepredikant: C. de Ruiter te Wemeldinge. VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP menwerking meebrengt. Dat zou de eenheid van optreden van ons land aan le internationale confe rentietafels in hoge mate ten goe de komen. En dat achten wij een groot politiek belang voor ons klei ne land", aldus Ons Platteland. Vestigingsbesluit De Christelijke Kruidenier, het orgaan van de Chr. Kruideniers- bond. ziet met betrekking tot de vestigingsregelingen weer een si tuatie ontstaan, die naar een nog ontstellender climax dreigt te lei den dan met de diepvrieskip het geval is geweest. Het blad schrijft: „De staatssecretaris van economi sche zaken heeft aan de Commis sie adviezen vestiglngsregelingeo van de S.E.R. op korte termitn ad vies gevraagd over een ontwerp- vestigingsbesluit voor het boek- verkopersbedrijf. waarin de ver koop van pocketboeken uitsluitend blijft voorbehouden aan boekhan delaren. Het advies is mede ge vraagd namens de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Wij hebben al eer der betoogd dat wij niet begrij pen wat deze staatssecretaris met de vestigingswetgeving te maken heeft. Het mede betrekken van het departement van O., K. en W. in vestigingsaangelegenheden brengt in de veoordeling van de vesti- ginsbesluiten een element, dat de vestigingswet niet kent. Waarom is men op het departement toch niet wat voorzichtiger met de ves tigingswet? Men maakt het de voorstanders van de vestigingswet steeds moeilijker haar te blijven verdedigen", aldus de Christelijke Kruidenier. i w Suggesties van de „Europese beweging O ET HOOFDBESTUUR van d« -IA „Europese beweging in Ne derland" meent, dat de recht streekse verkiezingen van het Eu ropese Parlement van de E.E.G,, E.G.K.S. en Euratom het best vol gens de nationale kieswetten kun nen geschieden. Deze verkiezingen kunnen vermoedelijk in 1963 wor den gehouden. Een andere suggestie van de „Europese beweging" is het Euro pese Parlement van 142 tot 426 le den uit te breiden. Twee derden, dus 284 leden, zouden rechtstreeks kunnen worden gekozen en 142 le- Advertentie Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wryft U oveneens weg niet Onderivijs moet zelf verantivoordelijkheid gaan dragen TN Utrecht is gisteren de eerste -I van een reeks bijeenkomsten gehouden, georganiseerd door de Algemene Bond van Scholen voor v.h.m.o. en het bestuur van de Centrale Vernieuwings Commissie van de Bond van Neutraal Bij zondere Scholen, waarop door middel van telerecordings enige schooltelevisieuitzendingen den vertoond. De heer O. Corneliasen, bestuurslid van de Algemene Bond van Scholen voor v.h.m.o., merkte bij de aanvang van deze eerste bijeenkomst op. dat men de schooltelevisie niet mag koppelen aan het lerarentekort. De voorzitter van de Centrale Ver- nieuwlngscommlssic. de heer L Kiestra, zei, dat men de televisie niet kan en mag negeren, wanneer men de heden daagse jeugd wil inleiden in de cultuur van nu en wil voorbereiden op de maat schappij van de toekomst. Het Is, volgens hem. niet juist om de experimenten met schooltelevisie aan andere landen over te laten, ook In Ne derland zal men moeten nagaan ln hoe verre de televisie mogeliikheden biedt voor de scholen. De heer Kiestra meent, dat de televisie het uitgangspunt en de kern kan lijn van daarop aansluitende activiteiten van de leerkracht. ACTIEF Pater E. Pelosi. voorzitter van de Commissie Televisie-Onderwijs, hield vervolgens een beschouwing over de televisie. Hij staat op het standpunt, Op 12 december zal zoals bekend de nationale organisatie van Anti-Revo- lutlonalre Jongeren Studieclubs haar der tigjarig bestaan to Utrecht vieren. De minister van financiën, prof. dr. J. ZUl- stra, zal een toespraak houden. Prof. dr. S. U. Zuldema zal een jubileumrede uit spreken, waarna voorts prof. mr. L. W. G. Scholten en dr. A. Veerman, twee oud- landelijke voorzitters van de organisatie, het woord zuilen voeren. Op vrijdag 11 december zal een dank en bidstond ln de Christelijk gerefor meerde kerk aan de Wittevrouwensingel te Utrecht worden gehouden. dat de schooltelevisie vroeg of laat ook in ons land geïntroduceerd zal worden, hetzij door de zend verenigingen, hetzij van de kant van de scholen. Hij acht het daarom noodzakelijk, dat men zich tijdig met deze zaak gaat bezighouden. Als onderwüsmensen moeten wij ac tief en positief waakzaam zijn ten aan zien van al wat mogelijkerwijs voor het onderwijs van pas zou kunnen komen, aldus pater Pelosi. Hij voegde hieraan toe, dat het niet onmogelijk is, dat ook de Commissie Televisie-Onderwijs een schooltelevlsiestudledag zal gaan or ganiseren. Pater Pelosi acht het van groot belang dat het onderwijs bU de realisering van de schooltelevisie van meet af aan een eigen verantwoordelijkheid te dragen krijgt, niet alleen als adviseur, r ook ln die zin, dat de onderwijswereld zelf uitmaakt, wat pedagogisch en didac tisch bezien wenselijk is voor de scholen. Op de vraag, wat nu het typische is, wst de schooltelevisie zou kunnen bren gen. heeft de Commisjie Televisie-On derwijs. volgens hem, nog geen volledig duidelijk antwoord kunnen geven. Men denkt in dit verband wel aan het actuele aspekt dat het medium televisie kan hebben, hetgeen bij de film niet het geval is. Ds. L. S. P. van der Chijs te Doorn overleden Te Doorn is overleden ds. L. S. P. van der Chijs, emeritus predikant der Evan- gelisch-Lutherse kerk. Ds. v. d. Chijs werd 8 juli 1883 te Delft geboren. HU studeerde aan de RUksuniversiteit te Gronihgen en aan het Evangelisch- Luthers Seminarium te Amsterdam. Op 1 Januari 1912 werd hU voorganger van de afdeling Den Briel van de Neder landse Protestantenbond. In april 1913 werd hU predikant bU de Lutherse ge meente van Kampen en ln 1914 vertrok tU naar Doetinchem, waar hU ook voor langer was van de afdeling Hummeio- Ceppel van de Nederlandse Protestanten- >ond en leraar aan het RUksopvoedings- icsticht „De Kruisberg" te Doetinchem. n september 1920 werd hU predikant bU de Lutherse gemeente te Rotterdam. ::r hu werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 uaiuber 1951). Ds. Van der Chtjs was lid van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging van VrU- zlnnig Luthersen en ook oprichter en voorzitter van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdraad. HU heeft naam gemaakt door zUn religieuze toneel. Parlement moet verdrievoudigd worden den via de nationale Parlementen. Voor Nederland komt dit voor stel neer op 42 leden, van wie 28 rechtstreeks te kiezen en 14 aan te wyzen. De „Europese beweging" stemt haar êlannen voor de verkiezingen voor een uropees Parlement af op de fase, waarin de Europese ontwikkeling zich thans bevindt en baseert haar plannen op hetgeen op het ogenblik minimaal noodzakelijk en politiek bereikbaar is. Bovendien toil men met deze plannen een impuls geven aan een verdere ont wikkeling.' Het hoofdbestuur van de „Europese beweging" ziet een'Europese Kieswet dan ook eerder aan het einde, dan aan het begin van de Europese ontwikke- Adv*rtentie Voor do slanke lijn I Zondagsschool maakte reclame De Amerikaanse kerk slaagt er in uit iedere actuele situatie haar slag te slaan om wat re clame te maken. By de politie van het stadje Elgin in de Ame rikaanse staat Illinois werd ge klaagd over een zondagsschool stunt van een Pinkstergemeen te tijdens de staalstakingen. Een vijftienjarige zoon van een zondagsschoolonderwijzer had zich in een duivelspakje ge stoken en postte voor de kerk met een groot bord: „Deze Pink stergemeente is tegen de zonde ga er niet heen." Van essentiële betekenis is, dat de verkiezingen voor het Europese Par lement in de zes landen op dezelfde dag of desnoods op enkele opvolgende dagen worden gehouden. In dit geval mogen de uitslagen eerst bekend wor den gemaakt als de verkiezingen in alle landen zyn gehouden. Na de verkiezingen moet het Euro pese Parlement zelf een kiesstelsel ontwerpen en de vele daaraan ver bonden vragen nader onderzoeken. De „Europese beweging" is bij deze suggestie uitgegaan van de pre adviezen, die door prof. dr. P. J, Oud. prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Samkalden zijn opgesteld en van de meningen, die op de studieconferentie 6 november in Scheveningen zijn ge uit. Volkskerstzang in Amsterdamse R.A.I. Dit jaar zal voor de derde maal ln Amsterdam de volkskerstzang worden gehouden, nl. op woensdagavond 23 de cember a.s. Op die avond verwacht het voorbereidend comité van leden uit het R.A.I.-gebouw. Met dit aantal is de hoofdstad de limiet bereikt tot het tijdstip, waarop het nieuwe R.A.I.-gebouw in gebruik zal zijn. Onder leiding van de dirigent Theo van der Bijl zullen veertien kerstliede ren worden gezongen met begeleiding van de Amsterdamse Politiekapel ondersteund door het r.-k. Hoofdstadkoor en de Kon, Christelyke Oratoriumvereni ging „Excelsior". De bas David Holle- stelle zal een speciaal voor deze avond door Carel Brons gecomponeerde „Je- saja-triptlek"' zingen met begeleiding van de kapel. Ten behoeve van de Amsterdammers uit de verre tuinsteden is een speciale vervoersregeling ontworpen met meentelijke autobussen. oud voor Australië ENIGE weken geleden heeft de Amsterdamse gereformeer de pastor ds. Jac. Jonker het be roep naar de gemeente van Wol- Iongong in Australië aangeno men. Ongetwijfeld is de gemeen te blij met haar nieuwe predi kant, maar die blijdschap wordt kennelijk niet gedeeld door an dere predikanten in de Reformed Church van Australië. De gemeente heeft namelUk het besluit van de synode van Dandenong waarin de gemeenten worden aangeraden om slechts predikanten onder de veertig jaar te beroepen in verband met hel emeritaatsfonds in de wind geslagen, En ds. Jonker werd de vorige maand reeds 55 jaar. Ds. K. Runia schdjft tenminste in zUn blad „Trowel and Sword", we hebben van verschillende kanten vernomen dat de gemeente van Wollongong een be roep heeft uitgebracht op ds. Jac Jonker van Amsterdam, Is dat niet iets waar we de gemeente mee moeten feliciteren? GewoonlUk wel, maar ik geloof niet dat het In dit geval kan. Dit zUn sterke woorden, maar ik geloof 66 Ik ga maatschappelijk werk doen; dat kan -erk zijn. zie Je, woning-inapec- klnderzorg of conaulent verschillend soort trice of inspectricc voor het personeel van een fabriek of assistent bij de vakinspectie. ja. een heel aantal verschillende i ichtingen k.in ik opgaan. En de oP^'djng^ krijgt men in Stockholm op 'Mm pelljk werk. i instituut voor Maatschap- Buiten waait de zomerwind Zo. zei Marit. Dat klinkt vreselijk geleerd. Zij lachten allebei, en in die lach vonden zij elkaar Er valt nog heel wat te leren, zei Karin, maar dat soort werk trekt mij aan. Zij woonden dicht bi) elkaar, gingen samen naar het atelier en liepen samen terug en men weet wat dat betekent Weldra kwamen zij ook 'i zon dags bij elkaar en soms ook 's avonds Karin Ekbcrg woonde met haar moeder in een kleine etage, bestaande uit dria kamers an een keuken met het uitzicht op het park. vlak bij de Jonas Alstrómeenstraat. Hoe snoezig, riep Marit uit. toen zij voor de cerate keer Karin's smalla meisjeskamer zag: er hingen luchtige neteldoek-gordijnen voor de ramen en de meubels waren van berkenhout Verrukt liep /I) rond en bekeek alles, de platen aan de wand de kleinigheden op latafel en schrijftafel. Vind me nu maar riet nieuwsgierig, vroeg zij. Maar ik vind het zo mooi. ik moet alles be kijken. Wij wonen in één kamer en keuken, zie je. en ik heb altijd in de keuken geslapen. Zij zei het als een hele eenvoudige opmerking, zonder een zweem van afgunst in haar trekken, maar hel andere meisje beet zich op da lippen Waarom moet Ik het zó hebben, vroeg zU zich af. Waarom moet hel zo verschillend zijn Maar je moet eons gauw bij ons komen Marit voort, terwijl zij een figuurtje van i porselein opnam, om het aan alle kanten tkljken. We hebben het toch erg gezellig hoor. en moeder en de anderen verlangen er naar Graag, zei Karin. Die leek haar een uitkomst toe. ZIJ kwam dan ook ivoudige uitnodiging fiSu vond het er prettig Uit innerlijke roeping had zij besloten op sociaal gebied te gaan werken. Daarom had zij verkozen op een echt naaiatelier te leren naaien en niet op een naaicursus, met meisjes uit haar omgeving, teneinde echte werksters te ontmoeten. Dat eerste soort meisjes kende zy. en de andere helemaal niet. Maar het was de eerste maal dat zij op be zoek kwam in zo'n eenvoudige woning alt die var Marit. Toen Elisabet op die zaterdagavond- dat had meegebracht. Karin keek en de stevige handi ie voelde, lachte zij stil voor ziehzelf. Weer ge beurde het. dat. wanneer alles zo héél erg moei lijk leek. er iets kwam dat alles gemakkelijkei hielp dragen. Zo'n vriendin had Marlt nodig er Marlt zou niet de enige zijn die ontving, zij zov ook kunnen geven; het mei6je kon veel van Mam leren, det wiet zij Zij bleek gelijk te hebben. Zij leerden meer var. elkaar en hadden meer plezier van elkaar dan oen van hen gehad zou hebben van een meisjt van gelijke leeftijd uit haar eigen omgeving Karin Ekberg sloeg een blik ln die wereld, die zij als door een diepe kloof van haar wereld gescheiden had gevoeld. Zij bad willen behoren tot ben, die er naar streven om een brug over de kloof te slaan, maar zij had nu begrepen, dat het ook mo- Selijk was om zonder meer de stap naar de an* ere zijde te doen, Zij had zulk een levende ver wantschap gevoeld met Marlt en de haren, dat zij overweldigd was door het bewustzijn dat het diepst menselijke altijd hetzelfde is, waar men ook in de wereld is, en dat gevoel vervulde haar zeventien jarige geest met een rustige vreugde. Zo jong als zij was, was zij toch in aanraking gekomen met de moeilijkheden van het leven. Soms voelde Ma- rit dat. en wilde haar vragen wat haar toch zo'n verdriet had gedaan, zij, die het zó goed had maar zij had niet gevraagd. Zij had haar ver-1 wondering niet kunnen uiten. En toch begreep Karin dat Marits leven haar op een heel andere manier in aanraking met de werkelijkheden van het bestaan had gebracht, dan zij er zelf mee in aanraking was gekomen Het leven wordt heel wat reëler voor degenen, dte zich al op veertienjarige leeftijd zelf moeten redden, dan voor hen. die al het nodige en nog wat meer op een presenteerblaadje krijgen opge- diend. Wat Marlt betreft, was het niet alleen goed dal /.ij zich thuis leerde voelen in een andere omge ving. en ook niet alleen dat de veel grotere boe kenkennis van haar vriendin haar een duw ln de goede richting gaf. in die zin dat zij ook naar meer kennis ging verlangen, een verlangen dal «ij gemeen had met haar zusters, maar dat tot dusver weinig bevrediging had gevonden; zij ging nu boeken lenen en hoorde muziek in alles werd geraadpleegd, haar vlugheid en haar gevatheid waren bijna spreekwoordelijk geworden Marit kan het, Marit zegt, Marit vindt wan neer zoiets al te dikwijls herhaald wordt, zelfs in een heel kleine kring, kan het de persoon In kwes tie wel eeni naar het hoofd stijgen. Marit had wel enige aanleg voor ingebeeldheid. Wordt vervolgd dat ik er een goede reden voor Laat me ln de eerato plaats mogen stellen dat ik Wollongong een goede predikant gun. Ik hoop dat zy heel spoedig een heel, heel goede krygt. Ik donk nog met blydschap terug aan de dienst die ik twee jaar geleden in Wollongong mocht houden. Ik heb ds. Jonker. Ik ken hem niet per lijk, maar ik heb van verschillende kanten gehoord dat hij een heel goede predikant is. En het is overduidelijk dat onze jonge gemeenten behoefte hebben aan goede predikanten. Maar ds. Jonker werd in november 35 jaar oud. In artikel 00 van de acta van de synode van Dandenong wordt duidelijk ge maakt dat de enige reden waarom de synode gemeenten aanbeveelt jonge predikanten te beroepen is de positie van de emeritaatskas. Dit is belang- ryk. Onze kleine gemeenten dragen Het is waar dat de predikanten, die uit Nederland komen gedekt worden voor de jaren dat ze Nederlandse gemeen ten dienen. Maar we moeten niet ver geten dat als een gevolg van het grote verschil in levensstandaard tussen Australië en Holland onze kerken een belangrUk bedrag moeten voegen by de fondsen die uit Nederland kunnen komen. Er Is echter nog een belangryker reden waarom de synode van Dandenong tot dit besluit kwam. We weten alle maal wel dat de taak van een predi kant in Australië veel zwaarder is dan in Nederland. Hoewel onze gemeenten gewoonlijk veel kleiner zijn, eist hel i grote gebied, dat ze omvatten en het feit dat onze kerken nog maar in de periode van opbouw verkeren een jonge en sterke man, die In staat is om dit werk te doen en het lang vol te houden. Ik behoef in dit verband alleen maar te wijzen op het feit dat onze predikanten, nadat ze hier een paar Jaar waren, noodgedwongen het kalmer moesten gaan aandoen om ziekteverlof moesten vragi Daar komt nog bij dat vele leden met bezorgdheid zien dat er zo weinig be weging is tussen onze predikanten. Tot nu toe ging dat bijna ook nog niet. maar Wellington gaf het goede voor beeld door een predikant uit eigen kring te beroepen. En Wollongong had dal voorbeeld kunnen volgen, Het is uitermate belangrUk dat er een soort circulatie is van de predikanten. Wij toeten niet wat wij doen moetenbidt koning Josafot in 2 Kronieken 20:12 en wij geloven dat op dat ogenblik de engelen halleluja" zongen. Gods kracht begint waar de onze ophoudt. Dit is voor de mens misschien wel de moeilijkste uitspraak. Wij willen zq graag actief zyn, Wij staan als lagere school jongens onze onvolgroeide spierballen op te blazen om God maar te laten zien hoe goed we zijn. En als het niet lukt pro beren we het met zakdoeken onder de mouw van onze geeste lijke trui. Daar kunnen we de mensen nog wel een tijd lang mee voor de gek houden, maar het ogenblik komt dat ze ons door hebben. En God heeft ons altijd door. Misschien daarom juist brengt hij ons telkens weer in situ aties waar wij met al onze werklust, met onze goocheme stre ken en handigheidjes ons niet meer uit los kunnen breken. Dan staan er twee wegen open. Bij de pakken neer zitten en het lot laten beslissen of onze ogen omhoog slaan en God laten beslissen. Als wij aan het einde van ons Latijn zijn, kan God gaan spreken, en vergeet nooit als Hij gaat spreken, wor den werelden geschapen, stormen gestild en doden opgewekt, ook vandaag nog. EEN VREDESMISSIE jy/JEN moet grote bewondering heb- De president beschouwt zijn rei ben voor de wijze, waarop pre- als een vredesmissie. Dat heeft sident Eisenhower zich in het laatste hij duidelijk laten uitkomen op de jaar van zijn tweede ambtstermijn persconferentie, die hij aan de voor van zijn taak kwijt. Dit Is in het avond van zijn reis in Washington bijzonder het geval, nu hij een heeft gehouden. In de betrekkelijk uiterst vermoeiende reis van negen- korte tijd, die hem nog rcat als pre- tien dagen naar elf landen in Euro- sident van de Verenigde Staten, wil pa, Azië en Afrika gaat maken. - hij proberen een bijdrage te leveren niet het geval. Hij zal geen kandi- veel twijfel bestaat over de vraag, daat zijn bij de presidentsverkiezin- of de Amerikaanse regering werke- Voordat hij in Camp David met met staatslieden in elf landen, van Chroesjtsjef confereerde, bracht de wie Nehroe een der belangrijkste is, president een bezoek aan verschil- wil Eisenhower trachten, een band Sowjetunie, begeeft hjj zich eerst als vredestichter de geschiedenis in naar een aantal landen, die er zijde- te gaan. Op zichzelf is dit een lof- lings bij betrokken zijn. En het lijkt waardig streven, tenzij de prijs, die waarschijnlijk, dat het reisprogram- ervoor betaald moet worden, niet ma van Eisenhower daarmee nog verantwoord is. niet is uitgeput. Zij, die het optreden van de pre- Eisenhower hoeft niet op te komen sident in de afgelopen zeven jaren het belang van de Republikeinse destichter is of zou willen zijn. Het- partij. Het voornaamste doel van geen niet wegneemt dat zijn diepe zijn reizen is, meer begfip te kwe- bewogenheid met het lot der mens ken voor het doen en laten van de heid hem ertoe dwingt geen gele- Verenigde Staten en de twijfel weg genheid voorbij te laten gaan om te nemen, die men in veel landen stappen te ondernemen die bet ge- ten aanzien van de bedoelingen van vaar voor een nieuwe oorlog kunnen de Amerikanen aantreft. wegnemen. Als er iets verkeerd bij U valt - en znurbrand laait hoog op uit Uw maag Eén oi twee Bennies nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij alot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Renniee. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen - en waarderen... tegen brandend Mr. Van Oersoverleden! Gisteren is plotseling overleden mr. M. H. S. ven Oers, directeur-generaal van bet ministeria van economische za ken, De heer Van Oers, die in 1899 te He- lenaveen (gemeente Deurne) werd ge boren, begon zijn ambtelijke loopbaan in 1934 bij de crisis-controledienst. waar hij tot 1 mei 1938 de functie van dis- Iriotsleider vervulde. Hierna trad bij in dienst bij de afdeling middenstand van het toenmalige departement van ham del, nijverheid en scheepvaart. In 1045 werd hij benoemd tot hoofd van de af deling middenstandsweken. Op 1 april 1951 volgde zijn benoeming tot plaats vervangend directeur-generaal van de middenstand, welke functie hij tot 1 fe bruari 1959 vervulde, toen hij al? di recteur-generaal bij het ministerie van economische zaken werd benoemd. Mr. Van Oers was officier ln de or de van Oranje-Nassau. XOEKENHOF.K Baby op komst, door L. I. Swaab, vrouwenarts. Uitgave Ned. Ver, v Sexu- ele Hervorming, 's-Gravenhage, Een ster wees de weg* kerstgedioh. ten uit alle tijden bijeengebracht door Chr. Leeflang. Ooievaarreeks, Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. Herakles en Iphigeneia in Aulis, door Euripides. Vertaling Evert straat. Ooie vaarreeks. Uitgave Bert Bakker-Daa men N.V., Den Haag. De laak van de universiteit, door Jo sé Ortega V Gasset, met een voorwoord van prof. mr. K Wiersma. Uitgave H. Leopold N V 's-Gravenhagé, Vrede, toevertrouwd aap Hugues Ve- hepne. Uit het Frans vertaald oor An nie Mesritz. Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum. Zondaars in spijkerbroek, door Fran- cuise d'Eubonno. Vertaling Hans da Vries. Uitgave Ad. M C. Stok Zuid her trum N.V., W.'Sï, 'biwerti'S 'föïï, S uel. Uitgave Blent Van Rnssum NV l'°,"s.de.s D?ux, Mondes. Feiki b-uC' F' Boekencen- jnk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Haag. Een groeiende gedachte, de ontwik' keling der meningen over de sociale kwestie in de lpde eeuw in Nederland, door dr. A. C. J. de Vrankrljker. Uit gave Van Oorcum Comp N V. - dr. H. J- Prakke en H. M. G Prakke. De onderwijzer en de cultuurover- dracht, door dr. M. Albinski. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V. - dr. H, i piMtoiraphiM TA ;el, Uitgave Bigot Van Rpsi Blaricum- Drie maal kerstmis, door M. Snut- Lette. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Overijssel, jaarboek voor cultuur en historie, onder redactie van G, J. Lu- gard Jr., M. van Veen, Herman Korte- ling en Henn Th. Timmerman. 1960 (veertiende jaargang), Uitgave Erven J. J Tij] N.V., Zwolle. Incognito of de verfijnde kunst der zelfverheffing, door Ludwlg Bemelmans. Met tekeningen van de schrijver. Uit gave Ad. Donker, Rotterdam. Da witte roos, door Carrol1 Voss. Ver taling Hans van Assumburg Uitgave G F. Cailenbach N V., Nijkerk. Leven en gesprekke' van de Eerw P. Dominique Pire. Nobelprijs voor de i relsen, Amsterdam. Ineens, terwjjl U een krant opraapt kun» u ,101, JI.I m„r om,,,,, ders denken dat U overdrijft, so snel over. iniÜÈ ïïat IPWlvW"de r98" noemt, Laa» Hnil». h^,lLeii ^00»tc|e hevlfê pUn d K1 oès tè rbafse offAkkon fle warnue-opwekkende daags wrijven met Balsami. waarvan bestanddelen diep „„DrHr,„. f.m en pUn snel verjagen. In korte U)«t

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2