Jlieutirc jfriltsrfk (üimranl VLOEDGOLF OVERSPOELT DORP Nederland ziet af van kerncentrale Watermassa breekt door stuwdam Rusland nu de sterkste, zegt Chroesjtsjef „Parkeermeter moet gelei teruggeven" MILITAIRE DIENSTTIJD TE VROEG VERKORT Lawine doodt negen mensen Venezuela wil oliekraan sluiten EgyPte Toeneming van werkloosheid Eerste ontmoeting werd tevens het met vader afscheid IÜ bPW E DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Postrekening 58936. belangrijke korting) Veertigste jaargang no. 11733 Dr. E. DIEMER CHRIST EL! J K-N AT KUS A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj is gbefeleuen tnyn bert ia tcgfjenspoct" EISENHOWER op reis Over FORMOSA In Frejus - Zuid-Frankrijk - zeker honderd doden TAE ZUIDFRANSE kustplaats Frejus (13.500 inwoners) is gisteravond laat overspoeld door een vloedgolf, toen een dam in de rivier de Reyran bezweek en het water van een zeven kilometer lang stuwmeer door het gat in de dam spoelde. Vanochtend was de balans van het aantal slachtoffers: 100 doden, 52 gewonden, terwijl ongeveer 200 mensen worden vermist. De vloedgolf spoelde met donderend geweld door het dal van de Reyran naar Frejus. Over een breedte van enige honderden meters werden boerderijen en andere huizen verpletterd, bruggen weggeslagen en spoor rails vernield. Alle verbindingen met het rampgebied waren vanmorgen nog verbroken. De hulp stroomt van alle kanten toe. Het vliegdekschip La Fayette is bij Frejus voor anker gegaan. Het schip doet dienst als basis voor negen hefsohroefvliegtuigen die voor het reddingswerk zijn ingeschakeld en als ziekenhuis. Uit Avignon en andere plaatsen in de omgeving zijn dpizenden militairen, politiemannen en brandweerlieden naar het ge troffen gebied gezonden. Een vliegbasis van de Franse marine-bi Frejus is onbruikbaar, omdat ze geheel overspoeld is. Het militaire personeel Op een bijeenkomst van arbeiders te Boedapest heeft premier Chroesj- tsjef gezegd dat de internationale toe stand afhangt van de toestand in de communistische landen. „A'Ls de interne boestand in onze lan den goed is. zal de internationale toe stand goed zijn en onze interne toestand hangt samen met de manier waarop wij De premier betoogde, dat van de kant van „de imperalisten" geen gevaar meer te duchten valt. „Onze kracht is groter dan de hunne. Onze bewapening is beter dan die van de imperialisten. Onze raketten zijn op de maan, de hun ne zijn in zee gevallen." Ohroesjtsjef sprak over de hulp die Rusland in 1956 aan Hongarije heeft verleend ten tijde van de opstand, „toen de beste zonen van het volk werden op gehangen en vervolgd." De imperialisten hadden gehoopt, al. dus Ohroesjtsjef, dat zij de socialisti sche landen één voor één uit het ver enigde kamp konden losmaken. De Russische premier spoorde de Hon gaarse arbeiders aan hard te werken. Hoe harder er gewerkt werd, des te sneller zou de levensstandaard stijgen In de Sowjetumie zal volgend jaar de zevenurige werkdag worden ingevoerd, aldus Ohroesjtsjef, en in 1964 zal wor den begonnen met overschakeling op een zesurige. De ANWB geeft de voorkeur aan de parkeerschijf, maar voor het geval de daartoe bevoegde Instanties „onverhoopt" toch de parkeermeter zouden verkiezen boven de schijf, wijst de ANWB de mi nister op de wenselijkheid van een par keermeter, die het geld weer teruggeeft. De bond heeft de minister van verkeer en waterstaat een uitvoerige uiteenzet ting toegezonden omtrent de inzichten met betrekking tot beide, elders in Euro pa, in gebruik zijnde controlemiddelen op de overschrijding van een toegestane pamkeerduur. Een parkeermeter. die het ingeworpen muntstuk weer teruggeeft zal, aldus de ANWB, voorkomen dat de „kort-parkeer- der" onredelijk wordt belast. Dat de gemeenten uit een dergelijk type parkeermeter geen inkomsten put ten, aeht de ANWB niet bezwaarlijk. De kosten voor verkeersvoorzieningen moeten worden bestreden uit de alge mene middelen. Een fonds, samengesteld uit voor elke automobilist hinderlijke be dragen, blijft toch bijzonder klein ver geleken met de bedragen die nu eenmaal nodig zijn. Leerdammer in badcel om het leven gekomen In Leerdam is gistermiddag de 49-jarige V. W. Leiting dood in de badcel van zijn woning aangetroffen. Vermoed wordt dat hij niet heeft bemerkt, dat de gasgeyser niet juist functioneerde. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter- De man was bezig met het wassen van enkele kledingstukken. Hij gebruikte daarvoor warm water uit de geyser. Toen men hem dood in de douchecel aantrof was de warm waterkraan dichtgedraaid en dientengevolge de gastoevoer afgeslo ten. Deskundigen, die de geyser hebben onderzocht, hebben aan het toestel geen mankementen kunnen ontdekken. Vermoedelijk was de ventilatiekoker verstopt, waardoor de afvoer van ver brandingsgassen werd belemmerd. heeft zich voor het merendeel in veilig heid kunnen brengen, maar omtrent het lot van een tiental officieren verkeert men nog in het onzekere. Alle op het vliegveld gestatiooneerde vliegtuigen staan onder water. Ooggetuige Vanmorgen gaf een ooggetuige het vol de verslag: „Gisteravond om kwart voor elf viel plotseling het licht uit. We dach ten aanvankelijk aan een gewone storing. Een paar minuten later werd er door een buurman op de deur gebonsd: schiet toch op, de dam van Meipasset is doorgebro ken. En toen hoorden wij het water. Hel klonk alsof er verschillende treinen tege lijk voorbij denderden. We lieten alles achter en vluchtten naar buiten. Daar za gen we een lange file auto's, op weg naar Saint Raphael. Sommige mensen hebben nauwelijks tijd gehad om een jas over hun pyama aan te trekken". Een radiowagen van de politie gaf van nacht het volgende bericht door: „Het is afschuwelijk. Alles staat onder water. Er zijn alleen hier en daar flauwe lichten zichtbaar. We horen hartverscheurende Malpasset is het stuwmeer was gisteren tot een gevaarlijk peil ge stegen door de zware regenval van de af gelopen dagen.In de loop van de middag besloot men al de sluisdeuren te openen, maar voor het zover kon komen baande het water zich zelf een weg. Een half uur spoelde de vloedgolf door Frejus, een rustiek stadje, bekend door een kathedraal die uit de tiende eeuw da teert. Daar de treinrails door het water meegesleurd zijn, zullen verscheidene da gen geen treinen tussen Marseille en Nice kunnen rijden. Belgische legerleiding meent Regering alleen door politieke motieven geleid HET BERICHT, dat genera Jacques de Dixmunde ontslag heeft gevraagd als voorzitter van de Belgische commissie van stafchefs, duidt erop dat er meningsverschil len zijn tussen de leiders van de strijdkrachten en de regering. In welingelichte kringen te Brussel acht men de stap van de generaal be grijpelijk, gezien de weerslag, die de De lawine, die gisteren ten noorden Turjjn in de bergen een gebouwtje, waarin een aantal arbeiders sliep, be dolf, heeft de dood van negen menser ten gevolge gehad, terwijl één persoor nog steeds wordt Vermist. Het vreselijke noodweer, dat zijn hoog. De Venezolaanse vakbond van arbei ders in de olie-indus' heeft het na tionale vakverbond, hetwelk meer dar een miljoen leden telt, voorgesteld sta king te eisen van alle olieverschepingen de Nederlandse Antillen uit pro- tegen de vrijlating van Cubaanse vliegers, die boven Curasao anti-Vene- zolaanse pamfletten hadden uitgewor pen en nadien op Aruba waren geland. Te Caracas merkt men op, dat staking van de verschepingen de Venezolaanse nationale raffinaderijen zou ten goede komen. Honderd miljoen dollars voor Diplomatieke kringen te Washington •erklaren, dat de besprekingen tussen de Wereldbank en de Verenigde Arabische •epubliek over een lening van 56,5 mil- .oen dollars voor verbetering van het Suezkanaal goed schijnen te verlopen en dat het bestuur der Wereldbank binnen kort deze leningplannen zal bestuderen Tegelijkertijd worden berichten ontvan gen, dat de Verenigde Staten de V.A.R ïiljoen dollar zouden lenen voor i grote industriële projecten. De directeur van het Amerikaanse fonds ontwiikkelingsleningen heeft te Cairo verklaard, dat deze plannen snel n overweging zouden worden genomen. MACMILLAN NAAR ITALIË Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren een uitnodiging aanvaard om jin volgend jaar een bezoek aan Italië brengen. ïen woordvoerder van de Britse rege- g zei dat Macmillan naar Italië zal zen. waarschijnlijk terwijl Sowjet- premier Chroesjtsjef in Frankrijk ls Chroesjtsjef zal 15 maart in Parijs aan komen voor een bezoek van twee weken. Macmillan is uitgenodigd door de Ita- aanse premier Antoni Segni aan het slot m hun conferentie in Londen. Pcsquet, de extreme rechtse Franse politicus, die zondag een hongerstaking Is begonnen als protest tegen zijn arres tatie, is gisteren in een ziekenhuis opge- tepunt nu achter de rug heeft, heeft langs de Rivièra een schade van vele miljoenen guldens aangericht. In Italië zijn in tien dagen tyds min stens veertig mensen om het leven ge komen: 27 verdronken en dertien gekomen bjj lawines. Ongeveer ze duizend mensen zijn dakloos. De weersomstandigheden in de Zuid- europese wateren zijn er de oorzaak van dal de Waterman met ongeveer 650 repatriërenden uit Indonesië aar boord pas de komende nacht in Rot- terdam wordt verwacht. De Nieuw Amsterdam van de Holland- Amerika-Lijn kwam gisteren met gen uur vertraging in New York Buiten Southampton was het schip in de storm terechtgekomen. Freidi aan ketting De rechtbank in Londonderry heeft de 197 ton metende Nederlandse kustvaarder Freidi aan de ketting laten leggen. Er werd geen reden hiervoor bekendgemaakt. Het Nederlandse schip is op 4 novem ber voor de Noord-Ierse kust in moeilijk heden geraakt en naar Londonderry ge sleept, waarvoor ongeveer f 3000 aan paraties aan het vaartuig is verricht. Vier van de vijf opvarenden zijn vrij dag door de Nederlandse marine naar Ne derland teruggebracht. Kapitein Paul La- main is alleen op de Freidi achtergeble ven. Hij heeft meegedeeld, dat de beman ning de laatste weken geen gage heeft ontvangen. OPPOSITIELEIDER IN PORTUGAL VLUCHT NAAR LEGATIE Dr. Manuel Sertorio, een vooraat staand lid van de Portugese oppositie en advocaat te Lissabon, heeft gisteren politiek asiel in de legatie van Uruguay gevraagd, zo wordt uit zijn naaste geving vernomen. De redenen van zijn verzoek zijn niet bekend. Dr. Sertorio heeft meermalen personen verdedigd die van ondermij nende politieke activiteit waren beschul digd. verkorting van de militaire diensttijd op de toestand van de Belgische strijdkrach ten zal hebben en gezien de onzekerheid die er nog steeds bestaat over de begro ting van defensie voor i960- De generaals verwijten de regering dat zij zich bij haar besluit om de diensttijd te verkorten heeft laten leiden door po litieke motieven. Volgens de generaals heeft de regering dit besluit te vroeg laten ingaan. Het had in normale om standigheden pas in juni I960 van kracht kunnen worden, nu geldlt het vanaf sep tember 1959. De generaals zijn verder van mening, dat het hun onmogelijk is om een nauw keurig omlijnd plan voor i960 op te stel len, daar de regering in gebreke is ge bleven een duidelijk besluit over de be groting voor defensie te nemen. De regering heeft' nl. deze begroting eerst met de NAVO moeif overleggen al vorens de begroting nog verder te kun nen verlagen. Het ontslag van generaal De Dixmunde is nog niet door de Koning aanvaard. Men heeft tn Brussel echter verklaard dat het besluit van de generaal onher roepelijk is. Herfststormen hebben in Zuid- Europa overstromingen en stort buien teweeg gebracht. Vooral de Cóte d'Azur heeft het moeten ontgelden. In Nice sloegen gol ven van meer dan een meter over de beroemde Promenade des Anglais en vernielden op vele plaatsen het wegdek. Franse witte pater bedwong menigte opstandelingen Het Britse ministerie van koloniën heeft meegedeeld dat de hoogste Britse onderscheiding voor moedig gedrao van buitenlanders, de George-medaille, is toe gekend aan de Franse rooms-katliolieke missionaris Boumier, omdat hij er onge wapend en geheel alleen in is geslaagd een oproerige menigte in Noord-Rhodesië te kalmeren. Volgens de bekendmaking viel de menigte in maart van dit jaar te Moet- sjinsji op het eiland Tsjiloebi bestuurs ambtenaren aan. Er ontstond een ge vecht waarin vier oproerlingen gedood werden, twee blanken werden gewond de missie van de witte paters van Santa Maria op Tsjiloebi begaf zich alleen en ongewapend per motorrijwiel naar de plaats van de ongeregeldheden. Hij slaagde er door zijn „morele en lichame lijke moed van de hoogste orde" in de menigte tot rust te brengen. Stroom wordt nog te duur TVTEDERLAND zal voorlopig afzien ■L van een kernenergiecentrale. De vooruitzichten zijn op dit ogenblik niet gunstig. Een dergelijke centrale voor het opwekken van elektriciteit zou nog niet rendabel kunnen wer ken. De investering wordt daarom niet verantwoord geacht. De N.V. Samenwerkende Elektriciteits- Produktlebedrijvcn (S.E.P.) heeft de Com missie van Euratom van dit standpunt op de hoogte gesteld, maar niettemin nog gevraagd een plaats in het gemeenschap pelijke USA-Euratom programma voor de bouw van een kernenergiecentrale in Nederland open te houden. Nederland zou dit zeer op prijs stellen, wordt er nog aan toegevoegd. Euratom heeft laten weten het Neder landse besluit in het huidige stadium zeer te betreuren. Men wijst erop, dat de kwestie van de rentabiliteit op dit ogenblik niet de belangrijkste is. In dit verband herinnert Euratom er aan, dat de K.L.M. destijds ook hoge investerin gen heeft gedaan, vooruitlopend op het aandeel, dat de luchtvaart zich nog ln het Het besluit van de S.E.P. is genomen in overleg met de Provinciale Noord brabantse elektriciteitsmaatschappij. Zo als bekend bestonden er plannen eerste Nederlandse kernenergiecentrale in Geertruidenberg te bouwen. Het negatieve besluit betekent wel niet, dat Nederland zich definitief terugtrekt uit het project, dat de landen van Euratom in de gelegenheid stelt Amerikaanse kernenergiecentrales te bouwen. Volgens het verdrag tussen Ameriki en Euratom worden wel centrales ge bouwd in Italië (het S.E.N.N.-project), in Frankrijk, in België (samen met Frankrijk) in West-Duitsland en in West- Berlijn. Afgezien van Luxemburg is Nederland In oktober 8390 huizen klaar Volgens gegevens van het Centraal bu- ;au voor de statistiek zijn in oktober 190 nieuwe woningen opgeleverd. Dit aantal werd nog nimmer in de maand oktober bereikt. In oktober 1958 werden 180 nieuwe woningen voltooid. In de eerste tien maanden van 1959 kwa- icn 63.360 woningen gereed, tegen 72.380 in de overeenkomstige periode van 1958. In oktober 1959 werden 8150 woningen in aanbouw genomen, tegen 6100 in okto ber 1958' In de eerste tien maanden van werd begonnen met de bouw van 73.790 woningen, in de overeenkomstige periode van 1958 met 70.340 woningen. echter het enige Euratom-land, waar nog geen kerncentrale in aanbouw of in voorbereiding is. Communiqué In een officieel communiqué deelt de S.E.P. mee, dat rekening houdende met de bereidheid van de Nederlandse elek triciteitsbedrijven een aanzienlijk offer te brengen in het belang van de ontwik keling van de kerntechniek, de perspec tieven hiervoor op het ogenblik niet gunstig zijn. Integendeel moet gezien de structurele wijziging die zich op het gebied van de prijzen van de fossiele brandstoffen in de laatste tijd bezig is te voltrekken worden verwacht, dat er voorlopig weinig kans bestaat, dat de thans aan de markt zijnde typen kernenergiecentrales een economisch verantwoorde oplossing van de toepas sing van de kernenergie zullen kunnen brengen. Niettemin is de S.E.P. van plan een nieuw onderzoek in te stellen. De resul taten hiervan moeten worden afgewacht. Zolang zal er geen beslissing over een kernenergiecentrale worden genomen. Op het ministerie van economische za ken ln Den Haag heeft men, gevraagd naar commentaar op het besluit van de S.E.P., venvezen naar de uitlating van de minister, dat het te betwijfelen is of de dure elektriciteit van een kerncentrale wel zal worden afgenomen. De werkloosheid is in november toege nomen. Het aantal werkloze mannen steeg van eind oktober tot eind november van 40.480 tot 46.600, van wie resp. 13.480 en 13.590 werkzaam op sociale werkvoor zieningsobjecten. Bovendien waren op aanvullende werken resp. werkzaam 8130 rodat de geregistreerde totaal opliep van 48.610 erkloze i af t 5600, 730 AS VER STIKKING maak te deze week een einde i het leven van de negen tienjarige Zbigniev Para, een Poolse jongeman die naar Londen was gereisd om voor het eerst in zijn leven zijn vader te ontmoeten. )e vader Mikolaj Para werd in 1940, enige weken jr de geboorte van zijn in, door de Russen gear- teerd. lij werd naar Rusland ge transporteerd, zwierf van »nc kamp naar bet an dere en kreeg ten slotte toe stemming zich aan te slui- vrouw en kind naar Enge len bij het vrije Poolse leger land te krijgen, doch de Pool- dat door generaal Anders in se autoriteiten zeiden hem, te Perzië werd geformeerd. wachten tot zijn zoon negen- Met dit leger maakte Mi- tien jaar zou zijn. Pas dan kolaj Para de veldtocht der zou het kind een visum krij- geallieerden in Italië mee. gen. Over de vrouw van Van de geboorte van zijn zoon Para werd niet gesproken, wist hij nog niets. Vorige week kreeg de jon- Met Poolse oudstrijders gemau zijn visum en zondag kwam hij in 1946 naar Enge- verliet Mikolaj het industrie land en daar ontving hij op stadje Letcliworth om zijn een goede dag een brief. Zbig- zoon in Londen in het Victo- niev Para was de kinder- ria Station af te halen. Va- iijke ondertekening. der en zoon zagen elkaar: Mikolaj kende geen rust voor het eerst in negeuticn meer. Hij probeerde zijn jaar. Maandagavond ging Miko laj naar zijn werk. Toen bij de volgende morgen van zijn nachtdienst thuiskwam vond hij zijn zoon levenloos in de slaapkamer. Het schoorsteen- kanaal was verstopt en een nacht lang was het gas uit een gedoofde gaskachel de slaapkamer binnengestroomd. Mikolaj tracht nu zijn vrouw, Janina, te laten over komen voor de begrafenis van hun negentienjarige zoon. Dit zijn de trieste overblijfse len van de uit 1875 dateren de Leidse studentensociëteit Minerva, die vannacht in vlammen is opgegaan. Talrijke kostbare attributen gingen met het gebouw verloren. In de om geving werden verschillende woningen achteraf onnodig ontruimd. Voor verslag zie pag. 3. Waterman heeft vertraging Het regeringsschip Waterman met on geveer 650 repatriërenden uit Indonesië, op weg naar Rotterdam, heeft door de zeer slechte weersomstandigheden in de wateren van Zuid-Europa, waardoor ver schillende schepen in moeilijkheden kwa men, vertraging ondervonden en wordt nu eerst in de nacht van donderdag op vrijdag te Rotterdam verwacht. De ont scheping der passagiers zal dan vrijdag morgen om negen uur aan do Lloydkado be Rotterdam een begin nemen. i 740 op sociale werkvoorzieningsobjec- n waren geplaatst. Open stonden aan- •agen voor 36.010 (37.710) mannen en ior 29.010 29.330) vrouwen. In novem- :r is in geen en kele provincie de werk loosheid gedaald. Schepen botsten op Nieuwe Maas Voor de monding van de Merwehaven n Rotterdam zijn gisteravond op de Nieuwe Maas twee schepen met elkaar in botsing gekomen, te weten de kust vaarder Haskerland en het binnenschip Avontuur. Het laatste schip heeft vrij ernstige schade aan bakboord opgelopen. Een pompboot moest de Avontuur drijvende houden en naar de Merweha ven begeleiden, waar een deel van de lading werd gelost. De Haskerland liep geen schade op. Cuba. In het Hogerhuis ls gisteren be kendgemaakt dat Engeland de aanvraag van de Cubaanse regering om 15 Hawker Hunter straaljagers te leveren, heeft ge weigerd. Staking- De Parijse politie meent dat de 24-uurssbaIcing van Franse ambtenaren voor honderd procent ls geslaagd. Cyprus. Deze week zal een eind worden gemaakt aan de noodtoestand op het eiland Cyprus. Gi9fceren is reeds het ver bod op de communistische partij op ge- Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buien. Matige, later overwegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 4 december: Zon op 8.28, on der 16.31; Maan op 11.47, onder 21.42. 7 dec. eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Llnab Helsinki Stookhok Madrid MaUorca Lissabon i 1 ■s E Temper. tz iilU gh rhewn zzw 5 z 8 7 5 6 5 gh bew zzw 3 raw 3 S 4 gh bevT sn^tf" 5 4 gli bew 0 6 ran s 8 3 t rbew" re-gc-n raw raw 2 7 2 8 4 m. regen r. 5 l m. regen raw 5 8 gh bew windstil n 6 9 gh bew raw t 4 4 gh bew windstil ono i w 2 3 3 3 5 1 11 2 14 9 16 on bew" O 8 ono 2 ;o ia 6 17 m regen W 6 - 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1