C44RISTFUJK Het subsidiebeleid moet worden herzien Vervangingsformule terzijde nu de tweede stap R.k.-pers irenisch om winst te consolideren VMCA-congres in Amsterdam Nota Spreiding Hogere Technische Scholen Een woord voor vandaag Kanttekening Tern sheer naar de geref. kerkregering nu nodig l\og altijd zijn de pennen in beweging over de stap die de generale synode van de Gerefor meerde Kerken van Utrecht heeft genomen door de Vervan gingsformule terzijde te stellen. In de kerkbode van de Gerefor meerde vrijgemaakteKerken van Noord-Holland, schreef ds. K. Doornbos een lezenswaardig artikel over verdere stappen die genomen moeten worden. We geven het artikel enigszins ver kort weer: DE leeruitspraken zijn ter zijd® gesteld. Daarmee hebben de nlet-vrijgemaakte kerken een stap gedaan in de goede richting. Ik wil graag geloven dat het voor meer dan een in de niet-vrijge- maakte kerken moeilijk is geweest deze stap te doen. of moeilijk is het goed te vinden dat de synode dit besluit genomen heeft. Er zullen er zijn die denken dat het wel niet anders kon en het be sluit goed vinden, maar toch niet van harte. Het is zo onaangenaam te moeten erkennen dat men ver keerd heeft gedaan. De synode van Utrecht heeft niet alleen de leeruitspraken ter zijde gesteld, maar ook nog heel wat woorden er bij gesproken. In dien iemand over enkele jaren die woorden nog eens onder de ogen krijgt en er over nadenkt zal hij zeggen: „Zo had de synode niet moeten spreken, maar wat is het moeilijk zich te bekeren". Want de korte zin van die vele woorden ter toelichting van het besluit is: „Al kunnen we dan niet staande houden dat we goed gedaan heb ben. onze misslag is toch zo groot niet geweest". Wat is het moeilijk zich te beke ren. Dat geldt niet alleen voor de broeders die te Utrecht vergaderd zijn geweest, dat geldt van leder een. Laten we blij zijn dat de broeders te Utrecht zo ver hebben kunnen komen dat ze de leeruit spraken ter zijde hebben gesteld. komt In de acta, en er is niemand die acta van generale sy noden leest, geen lid der gemeen te. geen diaken of ouderling of predikant, een heel enkele kerk historicus uitgezonderd die vluch tig met zijn vinger het register na gaat of er mogelijk hier of daar wat van zijn gading te vinden is, en dan meestal niets vindt. uitspraken ter zijde zijn ge steld. en laten we hopen dat de broeders aan de overkant ook de volgende stap zullen doen en wat hun kerken betreft terug zul len keren tot de gereformeerde kerkregering. Het doen van deze tweede stap r.nl wel moeilijker zijn dan het doen van de eerste stap geweest is. want bij het doen van de twee de stap zijn veel meer persoon lijke belangen gemoeid. Van de leeruitspraken trok niemand in de nict-vrijgemaakte kerken zich wat Maar met die ongereformcerde kerkregering is het een ander ge val. Wanneer men terugkeert tot de ongereformcerde kerkregering zal men aan het opruimen moe ten gaan en zullen de bureaus en Instellingen moeten verdwijnen en de predikanten in algemene dienst en de directeuren en ambtenaren cn ambtenaressen ontslag moeten krijgen cn een andere werkkring moeten zoeken. Hoevelen zullen moeten ophou den met het werk waaraan zc ge hecht zijn! Hoe moeilijk zal het zijn hun duidelijk te maken dat het toch moet. Want Indien men eenmaal zover gegaan is, is een van dc oorzaken daarvan gebrek aan inzicht in de inrichting en de regering van de kerk des Heren naar de schrift. En de ervaring van vele eeuwen heeft geleerd dat. indien een verkeerd inzicht zich eenmaal vastgezet heeft, het ui terst moeilijk is iemand tot ander inzicht te brengen. door het ter zijde stellen van de leeruitspraken een stap had ge daan, hij wachtte op de stap die de vrijgemaakte kerken nu zouden doen. Indien hij er op wacht dat de vrijgemaakte kerken nu zullen stappen in een ongereformeerde kerkregering. niet naar de schrift, dan hoop ik dat hij tevergeefs zal wachten. Kunnen de vrijgemaakte kerken stappen doen? Jawel. Laten ze ge noegen nemen wat de leeruitspra ken betreft met het ter zijde stel len daarvan en niet vallen over wat de synode van Utrecht daar bij gezegd heeft. Laten de ambtsdragers die af gezet zijn er genoegen mee ne men dat ze weer als ambtsdra gers worden opgenomen en laten ze geen genoegdoening vragen voor het onrecht en de beledigin gen hun aangedaan. Laten de vrijgemaakte kerken gewillig de lasten mee dragen die er komen wanneer de bureaus en stichtingen worden opgeheven en er zoveel predikanten in algemene dienst en directeuren en ambte naren en ambtenaressen ontslag krijgen en op wachtgeld worden TV!AAR de vrijgemaakte kerken 1V-L moeten zonder enig toegeven vasthouden aan de eis van terug keer tot de gereformeerde kerkre gering. Ook, voor de inrichting en regering der kerk zal het woord Gods de enige regel des levens zijn. Bij die regel heeft de Here de kerken uit Afscheiding en Do leantie rijk gezegend, en Hij heeft ze daarbij groot gemaakt. Het doen van de eerste stap ls voor de niet-vrijgemaakte broe ders moeilijk geweest, het doen van de tweede stap zal voor hen veel moeilijker zijn. Laten we dat bedenken en de ogen er voor open hebben hoe vast ze zich daar heb ben gewerkt. Misschien kunnen we proberen ze te helpen weer los te komen. Bij God zijn alle din gen mogelijk. Zending te fatsoenlijk op Nieuw-Guinea Van 3—13 augustus van het volgend jaar hoopt de YMCA in Amsterdam een wereldconferentie te beleggen, waar 15- tot 18-jarigen zullen spreken over pro blemen die verband houden met hun leeftijd. Speciale aandacht zal dan ge schonken worden aan de verhouding tot het gezin, de kerk. de school, het beroep en de vrije tijd. In het bijzonder zullen zij proberen een antwoord te vinden op de vraag ..Wat is gezag?" Reeds nu staat vast dat uit de V. S. en Canada on geveer 230 jongeren naar Amsterdam zullen komen, maar ook worden er afge vaardigden verwacht uit Korea. Japan. Indië en Afrika. Men verwacht in totaal ongeveer 650 deelnemers aan het con gres. Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Bodegraven en te Ede: T. Langerak te Vinkeveen; te Raams- donksveer: J. van 't Ende te Noordeloos. Aangenomen naar Oud-Alblas: G. Ha moen. pred. voor buitengew. werkzaamh. arbeid onder de vluchtelingen) te Ber lijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Haarlem-Noord. 3e pred. 6laats: drs. Okke Jager te Almelo; te iuizum, Fr.; B. Berends te Beetster- CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam: J. Kampman te Rijnsburg en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Bedankt voor Eemdijk: G. Blom te REMONSTR. BROEDERSCHAP bij het Sentanimeer; met ingang v voor deze school In een protestants ge bied. terwijl kort te voren aan de zen ding subsidie voor een (niet geheel ge lijke maar) vergelijkbare school was ont- nomert en terwijl verscheidene verzoeken van de zending om subsidie voor jon- gensvervolgscholen zonder resultaat ble ven. T"\E subsidiekwestie van de rooms-katholieke primaire middel- -L' bare school (PMS) in Hollandia heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Zoals onze lezers weten heeft een ambtenaar, die inmiddels is ontslagen, een subsidie verstrekt voor het stich ten van een P.M.S. in een overwegend protestantse streek. Her haaldelijk zjjn er in de Tweede Kamer vragen over deze kwestie gesteld, en minister Toxopeus heeft nog maar enkele dagen ge leden moeten toegeven dat de subsidie geheel ten onrechte werd verstrekt, maar was niet genegen de subsidie in te trekken. Sinds deze uitspraak van de minister is de toon in de rooms-katholieke pers aanmerkelijk irenischer geworden dan zjj voorheen was. Zo schreef de Volkskrant in een artikel onder de kop „Onbehaaglijk" op 26 november: „Voor het uitdragen van het christendom kan het toch zeker niet bevorderlijk zijn als zending en missie elkaar onderling zouden gaan bestrijden." Deze uitspraak is wel heel merkwaardig omdat de Rooms Katholieke Kerk in 1928 het voorstel van de zending verwierp om voortaan op Nieuw-Guinea elkanders terreineu te ontzien. Het christelijk-historische blad „Ko ningin en Vaderland" maakte in dit verband een toespeling op de kabi netscrisis in 1925 n.a.v. de kwestie van het gezantschap by het Vaticaan en het opoerde de .mogelijkheid dat het huidige kabinet dreigt „warm en vast te lopen op een wrijfpunt met de (rooms-katholieken." Ook deze uit spraak gaf aanleiding tot irenische reacties „Het is in dit land blijkbaar wel erg moeilijk om juist over der gelijke tegenstellingen heen te komen." Dat wil dan natuurlijk zeggen dat dat voor de protestanten erg moeilijk is. De rooms-katholieken komen er ge makkelijk overheen: „Werd niet on langs in het vicariaat Hollandia een (rooms-) katholieke school aan de zending... overgedragen?" vraagt het blad. TENDENTIEUS Wat is waar en wat is tendentieus in, deze laatste mededeling? Tot september 1954 had de zending een dubbele gesub sidieerde jongensvervolgschool te Joka, Dat de missie van haar aan sprakenop subsidie onder deze omstandigheden afziet, kunnen wij niet anders zien dan als een uiting van normaal fatsoen, dat haar ook in de Hollandse PMS-zaak gesierd zou hebben. Waarom zij de school niet ongesubsidieerd heeft voort gezet is ons onbekend. TE FATSOENLIJK Wij vragen ons af of de zending in dezen niet te fatsoenlijk en met name te loyaal tegenover het Gouvernement is geweest. Waarom heeft men jaren lang de kritiek van de bevolking op de te kleine, immers gehalveerde, school te Joka verdragen en niet dui delijk gezegd, dat voor de begrotings jaren 1957, 1958 en 1959 (dus reeds lang vóór deze jaren) verzoeken om subsidie voor een lagere school B in het Sentanische waren gedaan zonder succes? Wij kunnen het algemeen beleid der zending^die in een dunbevolkt gebied als het onderwijs uit te breiden en hoe het gouvernement op haar verzoeken re ageerde? NIET TE VER De irenische houding van de rooms- katholiek Staverman in de kwestie van de rooms-katholieke school in het Sentanische valt niet toevallig met de irenische toon in verschillende rooms-katholieke persartikelen. De heeft grote winsten behaald door machtspolitiek. Zij is in de kwes- de school te Hollandia net iets gegaan, zodat men in alle niet- rooms-katholieke partijen de oren op steekt en zich afvraagt of de grond slagen van de Nederlandse staatsin stellingen hier niet in geding zijn. Het is nu in de ogen van de leiders van de missie-K.V.P. het ogenblik om voorzichtig te zijnen desnoods iets terug te trekken teneinde de gemaakte winsten te consolideren. Daarom een irenische toon in woorden en daden. toon waarvoor men de gevoelig heid van een groot deel van ons volk kent. RECHT ZETTEN Protestants Nederland mag zich niet door de irenische rooms-katholieke fluittonen laten afhouden van de eni ge rechte weg, nl. te eisen, dat de kwestie van de subsidie aan de rooms- katholieke primaire middelbare school te Hollandia cn eventuele andere sub sidiekwesties volledig worden recht gezet. Het gehele subsidiebeleid in Nieuw- Guinea moet waarschijnlijk op tafel komen, zeker ook de vraag of de gro te protestantse en de kleine rooms- katholieke groep op Nieuw-Guinea als gelijken behandeld mogen worden. Dit is nog belangrijker dan eertijds het gezantschap bij de paus. Ook bij ons leeft een irenisch verlangen, het verlangen naar de ene ongedeelde kerk van Jezus Christus. Wij weten dat ook in de Rooms-Katholieke kerk velen dit verlangen delen zonder aan machtspolitiek te denken: met hen gevoelen wij ons verwant. meent niet tegen de uitbreidingspla: der regering in te mogen gaan wel be grijpen, maar kan men dit volhouden als de missie haar eigen onderwijsbeleid wel doorvoert? En mag de zending het vertrouwen land werd stellig nooit, in Nederlands- Indië alleen in de allerergste bezuini gingsjaren de subsidie voor een school, waarvoor zulk een belangstelling bestond stopgezet. Toch was het geen bezuiniging, die het gouvernement van Nieuw-Guinea tot deze stop dreef. Terwijl de zending sinds 1954 geen subsidie voor nieuwe jongensver- volgscholen ontving, werden sindsdien verscheidene nieuwe rooms-katholieke scholen van dit type gesubsidieerd. Op Nieuw-Guinea zegt men wel: Dit geschiedt om de rooms-katholieke ach terstand in zielenaantal (ongeveer 40.000 tegen 140.000 protestanten) en vooral In intellectuelen op staatskosten te verande ren zodat de rooms-katholieken gelijk komen met de protestanten of zelfs een kleine voorsprong zullen krijgen. Van de grote ontevredenheid onder de protestantse bevolking rond het Sentani meer. aan wie sinds 1954 aan honderden kinderen het voor hen begeerde onder wijs ontzegd werd. maakte de missie in 1958 gebruik om een ongesubsidieerde lagere school B in deze streek te stich ten. De zending zal nooit ontkennen dat dit haar recht is. Zij ontkent echter enige „aanspraak" van de missie op subsidie Nieuw-Guinea in het algemeen belanc'Maar zodra deze kerk, als in de Hollandiase schoolzaak, in feite over organen van de staat gaat heersen, komt het overgrote deel van het Nederlandse volk in ver zet en zijn wij even weinig ire nisch als de rooms-katholieke lei ders, die zich hieraan schuldig maken. Nieuwe h.t.s. in westen nodig Glanzend, gezond en goedzittend haar met BOFKFNHOFK Kinderen vragen begrip, door Hans Müller-Eckhard. met een nawoord van dr. C. J. B. J. Trimbos. Vertaling F. J. A, Jchönau. Tweede druk Prisma- boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. (Vai i onzer redacteuren) 'TERWIJL protestants Nederland nog altijd wacht op een noodzakelijke nota van wijzigingen op het wetsontwerp voor het voorbereidend hoger onder wijs van minister Cals, wil de mammoetwet ooit aanvaardbaar worden, blijft het andere nota's regenen van het ministerie van o. k. en w. Nu heeft staatssecretaris Stubenrouch bij de Tweede Kamer weer een nota inge diend over de spreiding van de hogere technische scholen, de vroegere m.t.s.-en. Hij komt daarin tot de conclusie dat -haarcrème de stichting van een nieuwe h.t.s. in het westen van het land wen selijk moet worden geacht; uitbreiding met nieuwe afdelin gen van de bestaande scholen te Zwolle Vlissingen, Venlo en Heer len in overweging moet worden ge nomen al zal althans voorlopig voor de scholen te Zwolle en te Venlo de ontwikkeling dienen te worden af gewacht. pas nadat de Staten Generaal zich in grote lijnen met het plan heb ben verenigd in het bijzonder door overleg aandacht zal moeten wor den besteed aan het vraagstuk hoe tegemoet gekomen kan worden aan de wensen van hen, die van mening 65 „Als de zon schijnt en het regent, Dan dansen alle engelen Gods." neuriede een van hen op een eigen bedacht wijsje. - Ja. heus. ik zie ze voor me. maar kijk eens, Marit. kijk! Tegen de oostelijke hemel spande zich een regen boog. die een vast punt scheen te hebben in net water: de boog werd glanzend en dieper van kleur en verleende, als een geweldige poort, toegang tot een onbekend land Daar boven verscheen er nog een, maar minder fel. i haar hoofd tegen nooit hetzelfde, daar hebben de mensen alles geschikt en hier groeit alles van zelf. Ja. Of er groeit helemaal niets en dan is het ook mooi En liefkozend gleden haar blikken over de naakte grauwe rotsen voor het huls. waar toch in elke spleet een bouquet groen en bloemen K Toen strekte zij haar arn trok de stof naar zich toe. naaien. Hè schei nu eens uit met dat eeuwige naai en! Zolang je hier bent kan je nu wel eens rust nemen. Ja, natuurlijk - Marlt lachte. Maar ik heb anders nooit tijd voor mezelf lets te naaien, zie Je. Ik vond dat ik het moest waarnemen, om me een beetje op te knappen, t ls erg nodig. Ik vind dat jij er altijd netjes uitziet. Maar laat het tenminste vanavond. Zullen we een eind gaan roeien? De regen had opgehouden, de wolken in het oos ten gingen uiteen en de sond lag te schitteren in Buiten waait de zomerwind Mant uit de avondzon. Marlt vouwde haar werk op. het i dere meisje riep door de deur: wij gaan evgn roeien, moeder, en toen renden zij naar een pri mitief steigertje, waar een wit roeibootje lag te dobberen. Marit zat achterin, liet baar ene hand door het bijna lauwe water glijden, luisterde naar het ge luid van de riemen, naar het frisse geplas van de kleine golfjes tegen de voorplecht, naar het ge krijs van een vissende zeemeeuw boven hun hoof den en zij voelde zich volmaakt gelukkig. Achter het houten zomerhuisje, dat zij zo juist verlaten hadden, lag het blauwe sparrenbos, mooi voor het oor. en verrukkelijk om in te wandelen en over dat alles welfde zich een blauwe augustushemel met witte, zilvergerande wolken Zij zuchtte van vergenoegdheid. - Wat is het hier heerlijk. Karin, zei zij. Ik heb nog nooit in mijn leven Neen, natuurlijk, nei Karin, terwijl zij op de riemen rustte, zodat het water als glinsterende pa rels in het meer druppelde. Beiden lachten. In die tijd, dat Marit het door haar medewerk sters op 't allermoeilijkst vond op het atelier, ver scheen Karin Ekberg ten tonele en bijna ogenblik kelijk, als ware het vooruit bepaald, nam zij haar plaats in haar bestaan als eerste werkelijke vriendin in. Op school had zij zich altijd ouder gevoeld dan haar klasgenoten, zij had altijd alles beslist en geregeld, zoals zij thuis voor haar zusjes ook alles in orde maakte en besloot, maar zij was nooit met een der meisjes in 't bijzonder omge gaan. Haar schooltijd was cx>k maar kort geweest. Neen. een andere vriendin dan moeder had Marit eigenlijk nooit gehad. Zij was een goede vriendin geweest, maar toch was het een gemis geweest, dat zij zelf niet had begrepen, voordat het vuld werd. Kort voor dat Karin kwam had mevrouw Vret- berg een nieuwe naaister aangenomen, die zich dadelijk bij Astrïd en Viola had aangesloten. Marit voelde zich overbodig en had trouwens niet de minste zin met die drie om te gaan. Zij begreep ook dat zij hen irriteerde en zij hernam stil haar oude plaats bij Julia. Maar spoedig daarna kwam de directrice binnen met weer een nieuw meisje. Zij zou leerling zijn. zei zij. en vroeg of Marit haar vast wat terecht wilde helpen. Zij begroetten elkaar en noemden hun zijn dat in ons land in bredere mate gelegenheid dient te worden gebo den om dit onderwijs op confessio nele grondslag te volgen. In zijn nota deelt de staatssecrelai mede dat in de periode van 1938 tot met 1958 de deelneming aan dit onder wijs steeg van 4.5 tot 13 pro mille. Het heeft er alle schijn van dat hiermede het belangstellingsplafond is bereikt. Dat wil zeggen dat het hoger technisch on derwijs in 1975 ongeveer 12.300 leerlin gen moet kunnen onderbrengen. Voorts heeft de minister uitgerekend hoe een school eigenlijk moet zijn om werkelijk goed onderwijs te kunnen ge ven. Hij komt op de basis van de mo gelijkheden die een h.t.s. moet bieden voor de leerlingen en voor de docenten en tevens rekening houdend met een zo effectief mogelijk gebruik van de kost bare outillage tot de conclusie dat een h.t.s. met de afdelingen bouwkunde, weg en waterbouwkunde, werktuigbouwkunde en elektrotechniek circa 700 leerlingen moet omvatten. Geen verdeelsleutel Volgens het h.t.s.-plan zou er slechts plaats zijn voor één nieuwe school. Een verdeelsleutel zoals bij het kweekschool- onderwijs ontbreekt. De staatssecretaris suggereert in deze nota dan ook dat de betrokken instanties in dit geval voor al confessionele organisaties die tot eigen hoger tecjinisch onderwijs willen komen in onderling overleg bepaalde voorstellen zullen doen. Daarbij denkt hij niet alleen een oplossing, waarbij een nieuw te Maar Marlt voelde dadelijk, "dat 'dit lets heel an-[stichten school zonder meer een be- ders zou zijn dan de andere meisjes: van dit meis- paalde confessionele signatuur zou je kon zij houden, zij zouden samen omgaan. krijgen, maar ook aan bepaalde vor- Toch had de nieuweling iets vreemds, wal begreep men van samenwerking met reeds be- zij niet. Zij was heel eenvoudig gekleed in een staande scholen. Ook denkt hij aar geruite schotse japon en zij had een blauwe jas ,rpfff>n van hnisvestinesvoor/ie- bij zich, die zij dadelijk aantrok. Het blonde treilen van nuisvestingsvoorzie haar viel in een natuurlijke golving rond haar ningen voor leerlingen, aan een geza- slapen, het gezicht was helder en vast, neen. er menlijk gebruik van kostbare instal- was niets bijzonders aan haar Heb je al meer genaaid? vroeg Marit, toen zij een poosje bezig waren. Neen. alleen op school, ik heb pas van 't voor jaar eindexamen gedaan. Van 't voorjaar? Hoe oud ben je dan? Zeventien. Ik ben op de meisjes H.B.S. geweest. Zo, dacht Marit. Dan was het daardoor! Word je dan geen naaiste'-' Neen. maar ik i«ch graag leren naaien. Ik ga maatschappelijk »erk doen, maar ik ben nog te jong om op -ol te komen. Ik kan pas op mijn twintigste naar de School voor Maat schappelijk werk. Gekke woorden, dacht Marit terwijl zij er als een levend vraagteken uitzag. Wat zei je ook weer dat je zou worden? Wordt vervolgd laties met daarnaast het geven van afzonderlijke lessen in speciaal daar voor in aanmerking komende vak ken. Als koning Josafat in 2 Kronieken 20 bidt: Wanneer wij in onze benauwdheid tot U roepen zult Gij horen en helpen", is dit maar niet een uitspraak gebaseerd op een bepaald gevoel. Integendeel, Josafat baseert zijn wetenschap op de openbaring van God in Zijn Woord. Een groot gedeelte van het gebed in dit hoofdstuk is een herinnering aan wat God beloofd heeft. Er zitten puur menselijke gedachten in dit gebed. Als hij bidt: De Ammonieten en Moabieten, „tegen wie Gij Israël niet toe stond op te rukken", vallen ons aan, dan ligt daar bijna het verwijt: Als U ons tgen toegestaan had ze te verslaan, zouden zij ons nu niet kunnen aanvallen. Vaak heeft ons gebed van deze menselijke trekken. Het opmerkelijke echter is dat God dat niet erg schijnt te vinden. In ons gebed mogen we ons zondig hart eerlijk laten spreken, mits wij met Josafat beseffen dat 'wij niet opgewassen zijn tegen de problemen (zie vers 12) en van God geheel afhankelijk zijn. God ziet soms liever een opstandig hart, dan het hart van de mens die zich maar bij alles neerlegt en van God een soort onwrikbaar levenslot heeft gemaakt. Berusting schaadt soms Gods grootheid meer dan opstandigheid. OP LOSSE SCHROEVEN LIET nieuws van vandaag plaatst de moeilijkheden, die zich op een topconferentie tussen de Sowjetunie en de westelijke mogendheden zul len voordoen, weer eens in het juis te licht. Bij het vernemen ervan moet het ons haast verheugen, dat dit topgesprek nog enkele maanden in het verschiet ligt. Opvallend was het, dat Chroesjtsjef weinig van zich heeft laten horen, sedert hij van zijn bezoek aan Eisen hower, in de Sowjetunie terugkeerde. De verklaringen, die na de bespre kingen in Camp David werden afge legd, wekten de indruk, dat in prin cipe een akkoord over de Berlijnse kwestie was bereikt. Zoals de zaken nu liggen, ziet het ernaar uit, dat de Russische premier heeft willen wachten, totdat de op vattingen van zijn gesprekspartners zich zouden hebben gekristalliseerd. Daarna zou hij voldoende gelegen heid hebben om de tactiek te bepa len, die hij tegenover het westelijke standpunt zou willen volgen. Zijn geduld werd zwaar op de proef gesteld. De vier westelijke landen, die bij het topoverleg rechtstreeks betrokken zijn, hebben nog steeds geen overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk optreden tij dens de topconferentie. Uit de be sprekingen, die De Gaulle en Aden auer gisteren in Parijs hebben ge voerd, is dat weer eens duidelijk ge bleken. Adenauer wil van de komende top conferentie een ontwapeningsgesprek maken. De Berlijnse crisis zou evenals het Duitse probleem als onderdeel van een ontwapeningsak koord geregeld kunnen worden. Hier mede wil hij voorkomen, dat Ber lijn .liet voornaamste onderwerp van gesprek wordt, waarbij het gevaar dreigt, dat de drie westelijke mo gendheden onder de druk van de om standigheden concessies zouden doen, die zij later zouden betreuren. De Gaulle staat blijkbaar achter Adenauer. Met Macmillan is dit be slist niet het geval, en volgens de laatste berichten zou zich ook in Washington een koerswijziging vol trekken, die voor Adenauer minder aangenaam zou zijn. De strijd tussen de westelijke vier onderling is dus nog in volle gang, maar de kans, dat Adenauer ten slotte zijn zin zal krijgen, is heel groot. Met name omdat president Eisenhower, die toch het laatste woord in de Amerikaanse buiten landse politiek zal spreken, heeft ver zekerd, geen besluiten te zullen ne men, die niet de instemming van de Westduitse bondskanselier heb ben. Chroesjtsjef heeft in zijn ongeduld reeds deze conclusie getrokken. In zijn rede voor de Hongaarse commu nisten heeft hij er geen doekjes om gewonden. Wellicht wil hij het gesprek in het westelijke kamp sterk beïnvloeden, als hij zegt, dat de Berlijnse crisis moet worden opgelost, vóórdat er een verdrag inzake ontwapening kan worden gesloten. Deze verklaTing heeft het overleg tussen de westelijke mogendheden inderdaad weer op losse schroeven gezet. Voordat het kleine topgesprek op 19 december in Parijs begint, valt er nog heel wat te doen om de zaak weer stevig in elkaar te krijgen. Daarbij zou het verkeerd zijn, als het Westen zich zou laten beïnvloe den door de aanmatigende woorden, die ook in de komende weken door Chroesjtsjef gesproken zullen wor den. VRIJHEID VOOR VREEMDELING QOK voor de pers kan het onder omstandigheden nuttig zijn, niet al te grote spoed te betrachten. Zo hadden ook wij reeds bijkans kri tiek geleverd op het spreekverbod, dat door onze regering aan een zijn eigen regering niet welgevallig Por tugees was opgelegd. Inmiddels is bekendgemaakt, dat dit spreekverbod in eerste instantie niet anders dan voorlopig was be doeld. Onze minister van justitie wilde, populair gezegd, eerst pre- cieser weten, welk vlees hij met de man in de kuip had. De Portugees zal nu wel in het openbaar mogen spreken, en wan neer deze krant onze lezers onder de ogen komt, heeft hij zelfs al een persconferentie gegeven; zelfs dit laatste was namelijk aanvankelijk niet toegestaan. Het uiteindelijk resultaat geeft dus geen reden tot kritiek. Intussen kun nen we niet beweren, dat de proce dure om er te komen een vlekke loze is geweest. We vragen ons af, of kennelijke misverstanden, die nu waren ontstaan, niet voorkomen had den kunnen tvorden. Waarom is niet terstond duidelijker gesteld, dat het spreekverbod voors hands als voorlopig was bedoeld? Waarom is ook niet terstond mede gedeeld, wat de bedoeling van het voorlopige verbod was? Namelijk, zoals we nu weten, om de minister de gelegenheid te geven zich eerst nader te oriënteren. Dan rijst óók de vraag, of de rege ring niet van de aanvang af geori ënteerd had kunnen zijn. We mogen veronderstellen, dat er zekere be trekkingen zijn tussen de departe menten van buitenlandse zaken en justitie. De Portugees kwam uit En geland, waar hem geen belemme ringen waren opgelegd. Zijn komst in Nederland was geen geheim. Zijn dc contacten tussen onze departe menten dermate onvoldoende, dat iets als zich thans heeft voorgedaan niet te voorkomen ware geweest? Nu is het een ongelukkige gang van zaken geworden, waarbij de pers in het bijzonder het verbod van een persconferentie slecht heeft opgeno men. Niet ten onrechte, zo is ons oordeel. De Nederlandse pers heeft een hoog niveau, en zij verdient het niet, op deze wijze te worden beje gend. Reeds bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer had dezelfde bewindsman zich trouwens reeds een enkele opmerking over de pers veroorloofd, die op zijn minst een vraagtekèn rechtvaardigde. Ware aan het uiteindelijke, gunstige besluit van de regering niet het aan vankelijke, minder gelukkige beleid voorafgegaan, dan had de Portugese pers daar wel volop regerings pers zien net bedankje kunnen be sparen dat het reeds tot onze rege ring had gericht, namelijk dat onze regering, door de onwelgevallige Por tugees een spreekverbod op te leg gen, een lesje had gegeven in goede manieren. Wij geven er echter de voorkeur aan, onze manieren zélf te bepalen. Waarom deze kwestie ons ook hoog zit? Omdat in ons goede land van ouds her de vreemdelingen welkom zijn geweest, en vooral diegenen on der hen, die in eigen land niet de vrijheid konden vinden. Wij willen niet beweren, dat wij het eens zijn met alles wat deze Portu gees op het hart heeft. Maar het gaat ons wat ver, wanneer wij niet in vrij heid zouden mogen vernemen wat hij, uit zijn dictatoriaal geregeerde land uitgeweken, op het hart heeft. Gelukkig lijkt onze regering er als nog niet anders over te denken. Advertentie ■II GASFORNUIZEN JUNKER+ RUH Dorp uitgegraven in Galilea In de omgeving van het Hoelehmeer in Boven-Galilea is door een Frans- Israëlische groep oudheidkundigen onder leiding van Jean Perrot, direc teur van de Mission Archeologique Frangaise en Israel", een praehistorisch dorp uitgegraven. Het is vermoede lijk het oudste in zijn soort, dat tot dusverre in het Midden-Oosten aan het daglicht is gebracht. De geleer den geloven, dat het dorp 10.000 jaar oud is. De nederzetting bestaat uit een aan tal ronde stenen huizen met een mid dellijn van zeven meter, voorzien van stookplaatsen in het midden en kuilen in de grond, die volgens Perrot voor het bewaren van graan kunnen hebben gediend. „Het belang van de ontdekking be staat hierin, dat dit dorp is gesticht door primitieve mensen, die nog niet hadden geleerd graangewassen te cul tiveren of dieren tot huisdieren te maken. Zij leefden hoofdzakelijk van wissen en jagen in een gebied, dat rijk was aan vis en wild. De duurzaamheid van hun vestiging kan hebben geleid tot de eerste landbouw met gebruik making van wilde tarweplanten en gerst, die in de streek reeds te vinden waren." In de nabijheid bevonden zich be graafplaatsen, waar in totaal 75 ge raamten in samengetrokken houdin gen lagen. Tot in het preahistorische dorp gevonden voorwerpen behoren vaatwerk van basalt, soms met versie ringen in reliëf, vijzels en stampers, polijststenen, werktuigen van been en versierselen. Schematische voorstellin gen van mensen waren op stukken kwarts gegrift.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2