Ilictnuc geihsctfe (ftmrant Op Celebes al 600.000 mensen dakloos De Gaulle achter Adenauer inzake status West-Berlijn Nozembezoek voor minister Bij vliegramp 25 doden Toch beroep op Australië inzake Nieuw-Guinea NEDERLANDER REDT ZICH DOOR 8000 KILO PALING OVERBOORD TE ZETTEN Miljoen ambtenaren bleven thuis Gates volgt McElroy op Assuradeuren vrijwillig onder toezicht WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaarpan? no. 11731 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DACHLAU F oor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi is ahfbleocn myn hert ia teahenspoet" Op BEZOEK NIEUW-VOORDORP Zie pagina 3 Grote chaos in Indonesië in sneeuwstorm tegen heuvel gevlogen Vijfentwintig mensen hebben hei leven verloren bij een vliegramp in de bergen van de Amerikaanse staat Pennsylvania. Slechts één passagier bleef in leven. Hij is echter zwaa gewond. Een passagiersvliegtuig van di Amerikaanse (binnenlandse) maat schappij Allegheny Airlines vloog ii de bergen tegen een heuvel, die de piloot door een sneeuwstorm vermoe delijk niet tijdig zag. Het toestel werd totaal vernield. De piloot had eerst in verband met het slechte weer getracht op het vliegveld van Wil- liamsport te landen. Poolzee terug met halfstok vlag (Van onze speciale verslaggever) Met de vlag halfstok is gisteren in de haven van Maassluis de sleepboot Pool zee van Leen Smit en Co. afgemeerd. Een gapend gat in de flank en een ont zette mast waren de bewijzen van een aanvaring die in dichte mist op de Waterweg heeft plaats gehad. De 20- jarige matroos C. van Zanten uit 's-Gra- venzande sloeg hierbij over boord en verdronk. De Poolzee, die onder com mando van kapitein P. de Werker uit Maassluis stond, had zijn sleep uit de Walvisbaai op de kust van Zuid-Afrika gehaald; zij was vier maanden weg ge- Tl ET INTERNATIONALE RODE KRUIS te Genève heeft verklaard, dat zeshonderdduizend Indonesiërs dakloos zijn geworden ten gevolge van de nog voortdurende burgeroorlog op Celebes. Aanzienlijke fondsen zijn nodig om hulp te bieden aan vluchtelingen uit het gevechtsterrein op Sumatra en Celebes, die zich thans in kampen bevinden. de juiste toedracht weinig bekend. Het onder- in volle gang. Na een bezoek van drie maanden aan Celebes en Sumatra heeft de vertegenwoordiger van het Rode Kruis, Jean Schoenholzer, in een rapport medegedeeld, dat in som mige delen van Indonesië nog steeds ongeregeldheden voorkomen, die tot grote verschuivingen onder de be volking hebben geleid. De Indonesi sche autoriteiten en het Indonesi sche Rode- Kruis doen grootscheep se pogingen om te helpen, maar de behoefte aan kleding en geneesmid delen is nog zeer groot. Diplomatiek incident Tengevolge van de'verdrijving van d Chinese handelaren van het Indonesi sche platteland en het verbod om zich verdrijving in verschillende grote plaatsen te vestigen, hebben in het Che- ribonse reeds 240 van 690 Chinese onder danen de wens te kennen gegeven het land te verlaten, doch de ambassade van rood-China te Djakarta heeft hierop nog niet gereageerd. Een handelsattaché van de Chinese ambassade is zaterdag in Tjipanas ge weest, op twee uur ryden afstand Djakarta, in weerwil van het feit, dat de militaire commandant West-Java tot ge sloten gebied heeft verklaard voor tegenwoordigers van Peking. Toen hy met een missie te Tjipanas aankwam, vroeg de politie hem beleefd wei vertrekken. Zondag is hy naar Djakarta teruggekeerd. De voorlichtingsofficier voor West- Stormramp in Zuid-Europa T)E HERFSTSTORMEN, die Zuid-Europa teisteren, hebben overal in Zuid-Frankrijk en Zuid-Italië schade aangericht en op zee een groot an tal schepen dn nood gebracht. Een Nederlands sohip dat in moeilijkheden kwam (vermoedelijk de 140 ton metende Pieter Geertruida) moest gister avond in de Baad van Napels een lading van ongeveer 8.000 kilo levende paling overboord zetten. Met da leding aan boord zouden de Nederlanders geen schijn van kans heb ben gehad om de haven van Santa Lucia binnen te komen. Drie uur duurde het gevecht met de woeste zee, voordat de kapitein zijn vaartuig veilig tussen de pieren kon krijgen. Honderden mensen juichten de bemanning toe, toen eindelijk de haven was bereikt. Zij hadden de strijd op het strand kunnen volgen. Elders gaven de wolkbreuken, de sneeuwstormen cn de winden met snel heden tot tachtig kilometer zich echter ulet gewonnen: op Sicilië verloren der tien mensen het leven. Voor de haven van Napels dreef gis teravond het Griekse schip Lvdia hulpe loos rond. Italiaanse marineschepen slaag den erin het schip vannacht in veiligheid fe brengen voor het eiland Capri Veel vissersschepen, die tussen Vento- mi'glia en Livorno op het strand lagen, zijn in stukken geslagen. In badplaatsen aan de Italiaanse kusten spoelden hele badinrichtingen weg- In Alcira in de Spaanse provincie Ali cante kwam gisteren een echtpaar met twee kinderen om het leven toen een dertig meter hoge schoorsteen het geweld van de storm niet kon weerstaan en op hun woning stortte. Ook in Algerije en Marokko woedden hevige stormen. Bij Boefarik in Algerije stortte een vliegtuig met drie militairen neer. Zij kwamen om het leven. Voorts zijn in Algerije 23 mensen gewond geraakt. Vooral in Italië zijn op tal van plaatsen oude huizen ingestort. In veel steden staan de wegen blank. In Rome moest de brandweer ettelijke malen ingrijpen. De Tiber is sterk gezwollen en een van de grote Romeinse vliegvelden loopt gevaar overstroomd te worden. Vanmorgen werd uit Turijn gemeld, dat ten noordoosten van de stad. bij Ceresole Goedkoop vliegen voor emigranten Van 1 januari af zullen de prijzen van het luchtvervoer voor emigranten van Ne derland naar Australië en Nieuw-Zeeland belangrijk worden verlaagd, zo deelt de K.L.M. mede Met ingang van deze datum zullen deze gelijk worden gemaakt aan die van het vervoer per regeringsschip naar deze landen. De K.L.M. zal behalve de normale lijnmachine, die elke zaterdag van Schiphol naar Australië vertrekt, elke donderdag een speciale emigranten- vlucht maken. Naar Nieuw-Zeeland zal de K.L.M. naar behoefte zo mogelijk elke maand een vlucht maken. De bestemming zal Christchurch of Auckland zijn, afhan kelijk van het reisdoel van de meerder heid van de emigranten. De eerstvolgende vlucht naar Nieuw-Zeeland is op 18 febr. dertien arbeiders zyn bedolven door een enorme lawine. De mannen lagen te sla pen In een elektrische centrale in de bergen, toen de lawine op het verblijf terechtkwam. 22 collega's zagen kans zich uit te graven en hulp te vragen. Een compagnie Alpenjagers 300 ge trainde skiërs ging zo snel mogelijk op weg naar de plaats van het ongeluk. Heli kopters hielden zich gereed om zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden. In Madrid is vandaag bekendgemaakt dat het noodweer ln Spanje het afgelopen etmaal elf mensenlevens heeft geëist. Java, majoor Nawawi Alief, beweert, dat de Chinezen, die gehoor willen geven aan het besluit, waarbij hun bevolen wordt, het platteland te ver laten, bloot staan aan vreesaanjaging door hun landgenoten. Dezen beweren namelijk, dat hun verwanten in rood China gestraft zullen worden wegens verraad. Nawawi meent, dat de Chi nezen onnodig misbaar maken over hun verdrijving. Een Chineesdie Tji panas moest verlaten, had aan zijn familie verteld, dat hij vermoord zou worden door de Indonesische strijd krachten. Naar aanleiding van klach ten over de aan de verdreven Chi nezen toegewezen woningen, zeide Nawawi: „Wij kunnen geen paleizen aanbieden". De aangeboden behuizing was niet slechter dun die van de Indonesiërs en als zij deze niet wen sen, staat het hun vrij elders onder dak te zoeken. Het verbod voor buitenlanders om zich te Djakarta te vestigen heeft niet be trekking op buitenlanders, die op be zoek of doorreis zijn. Men wil slechts voorkomen, dat vele verdreven Chine zen zich te Djakarta vestigen. Volgens Antara meldt de Indonesische regering, dat 167 ondernemingen van in dustrie en mijnbouw genationaliseerd zijn, waarvan verscheidene Nederlands eigendom waren. Sukarno heeft verklaard, dat hij Indo nesië bij besluit zal blijven regeren, tot de door hem te benoemen volksadvies raad zal zijn gevormd. Deze zal bestaan uit door hem aan te wijzen leden van het parlement en vertegenwoordigers van groepen. De raad zal bekleed wor den met de opperste soevereine macht. De Australische premier Robert Men- zies is gisteren met zijn echtgenote vijf regeringsambtenaren te Djakarta verwelkomd door de Indonesische nister van buitenlandse zaken Suban- drio. Men verwacht, dat Sukarno op nieuw op hem een beroep zal doen om het Nederlandse standpunt inzake Ne derlands Nieuw-Guinea niet langer te steunen. Voorts meent men, dat Indone sië bij Australië morele steun zal zoe ken in het geschil met rood-China over de verdrijving der Chinese handelaren, i om kredieten zal vragen. De premier heeft zijn intrek genomen i een logeergebouw aan het Vrijheids plein waar de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger en de woordvoerder het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken zijn naaste buren zijn. NIEUWE WEGWIJZERS In achttien dagen tijds zal de A.N.W.B. n Nederland 289 nieuwe riohtingborden, 92 wegwijzers en tachtig riviernaam borden plaatsen. Deze wijziging blijkt nodig te zijn door de toenemende ver keersintensiteit. De meest vitale ver keerspunten -krijgen uiteraard het eerst nieuwe borden. Ondermeer zullen „in leidingsborden", met een omvang van bij drie meter en waarop de te kie- richting staat aangegeven in sym bolen, die een gedeelte van de situatie op het verkeerspunt weergeven, worden geplaatst. Voorts zullen verschillende wegen voorzien worden van nieuwe wegwijzers, terwijl door het gehele land Staking in Frankrijk /"ONGEVEER een miljoen Franse ambtenaren zijn betrokken bij een 24- uurs-stalang, die de afgelopen nacht om twaalf uur begon. Op één na alle vakverenigingen hebben zich achter de staking gesteld. Slechts een „onafhankelijke" vakvereniging heeft haar leden verzocht aan het werk te blijven en een krachtiger actie af te wachten. Het is de eerste keer sinds het aan c macht komen van generaal De Gaulle, di de Franse ambtenaren een actie van deze omvang ondernemen. Zij eisen een ziening van de salarissen. Men schat de vermindering van de koopkracht in de laatste twee jaar op twaalf procent, docb de minister van financiën, Pinay, acht in de huidige situatie een salarisverhoging onverantwoord. De staking begon vannacht bij de sor teerders op de spoorwegpostkantoren. Vervolgens legde het grondpersoneel van de Air France het werk neer. Het perso neel van de verkeerscontrole sloot zich vanmorgen om zeven uur bij hen aan, waardoor de burgerluchtvaart in het land tot stilstand kwam. K.L.M.-vluchten Vast en zeker zullen deze kinderen wat in hun schoen vinden als zij 's morgens op inspectie uitgaan, want Sinterklaas houdt het meest van kinderen, die ook voor anderen wat over hebben. Voor mensen en dieren. En als zij dan ook nog denken om Sints schimmel, wordt dé oude man helemaal vertederd. Alleen: Sinterklaas wil wel, dat niet alleen rond zijn verjaardag om de dieren wordt gedacht. De K.L.M. had op dat moment al besloten, de drie vluchten tussen Am sterdam en Parijs te annuleren. Het middagvliegtuig van de Nederlandse maatschappij, met eindbestemming Madrid, dat iedere woensdag via Nice gaat, zou na een landing in Luxem burg, met vermijding van het Franse grondgebied, via Zwitserland en Ita lië naar de Spaanse hoofdstad vliegen. Voorts zal het avondvliegluig van de NA ALARMEREND RERICHT UIT WASHINGTON URESIDENT DE GAULLE Frankrijk heeft bondskanselier Adenauer toegezegd, dat hij diens standpunt inzake de status van West-Berlijn op een topconferentie zal steunen. Deze verzekering is het eerste resultaat van de tweedaagse besprekingen tussen Adenauer en De Gaulle in Parijs. De Franse verzekering van steun was i het bijzonder welkom voor de Duitse delegatie, omdat zij kort voor aankomst de Franse hoofdstad inlichtingen uit Washington had ontvangen, dat Amerika ertoe zou neigen nieuwe concessies aan gaande West-Berlijn aan Rusland te doen, indien de Russen tegelijkertijd met behoorlijke concessies voor de dag zou den komen. Adenauer staat op het standpunt, dat de status-quo in West-Berlijn, volgens welke Amerikaanse, Britse en Franse strijd krachten in de stad zijn gelegerd, voor het ogenblik ongewijzigd dient te blijven. Een officiële Franse woordvoerder zei gisteravond, dat men het erover eens was, dat het vraagstuk-Berlijn op een topcon ferentie tussen Oost en West slechts als onderdeel van het gehele Duitse probleem moet worden behandeld. Ook de samenstelling van de agenda oor een topconferentie tussen Oost en West is gisteren door de Duitse en Franse leiders besproken. Adenauer en De Gaulle zouden het er over eens zijn, dat op de Concessies van Amerika aan Rusland se probleem (met name Berlijn) en inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van derde landen. Venvacht wordt dat de twee onder werpen die vandaag by de besprekingen van de twee staatslieden aan de orde zouden komen, wel enige moeiiykheden zouden opleveren. De meningen over hetdoen ontploffen van eèn Franse atoombom in de Sahara en Frankrijks verwerping van Integratie van de Fran se strijdkrachten in de NAVO zUn ver deeld. Adenauer zou ernstig bezorgd zijn over de Franse plannen inzake de NAVO. Het Is een van de redenen waarom de bondskanselier naar Parijs is gegaan. Adenauer zou de Franse staatslieden reeds te kennen hebben gegeven, dat de In de bocht van de Berenkuil bij Utrecht, de rotonde bij fort De Bilt, is gisteren een grote oplegger, die geladen was met 360 voor de export bestemde kisten aardappelen, gekanteld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel ontstond er een enorme ravage: het duurde ruim een uur voordat de aard appelen weer bij elkaar waren gegrabbeld en in de kisten gedeponeerd. Kwestie-A Igerije Malraux ontkent verklaring over een splitsing Zou de Franse regering Algerije •ventuecl splitsen om de levens van de Franse kolonisten te beschermen ingeval het land onafhankelijkheid van Frankrijk zou verkiezen? Volgens een Frans blad in Algiers, Dépêche Quotidienne d'AIgérie, heeft minister van culturele zaken Malraux deze vraag met „ja" beantwoord. In een officieel communiqué heefl Malraux echter opgemerkt dat hetgeen hij over Algerije heeft gezegd niet der ging dan het door president Gaulle ingenomen standpunt. De Gaulle heeft nooit over het splitsen van Alge rije gesproken. Een bijeenkomst van de politieke com missie van de Algemene Vergadering der V.N. ter bespreking van de kwestie- AIgerije moest gistermiddag tot vandaag worden verdaagd, omdat zioh geen spre kers hadden gemeld. Voor de verdaging had de vertegen woordiger van Saoedi-Arabië, Sjoekairy. voorgesteld dat secretaris-generaal Ham marskjöld persoonlijk regelingen tref' voor het organiseren van een volksstem- De jongens, gekleed in spij- werd versterking te laten kerbroeken en flodderige truien, duwden hun minister zonder veel woorden opzij cn „griezels") hebben zaterdag nacht Emcst Marples, de En gelse minister voor het trans portwezen, uit zijn bod ge- klauterden enthousiast trommcld en hem verteld, dat zijn huis bijzonder geschikt is voor het organiseren van een fuif. De minister (in kamerjas) slaagde er niet in de opgewon den jongelui aan hun verstand te brengen dat zij zich vergis- kw ten, en dat er geen sprake var was van een fuif in zijn rukken. Een van de „gasten" zei: „7,e hadden ons verteld dat het feest vanavond in Eccle. tonstreet 33 zou zijn. Ik was bet keurige huis verbaasd daar politie te vin- lang heb ik daar niet „griezels" ten slotte ook. Het politicrapport vermedt „Veertig jongelieden heb- nagedacht: het was ben zaterdagavond, 28 novem- E bewindsman belde de po- ten slotte vrij eenvoudig r terug: in groepjes wegkomt. Ik kon zijn houding feestje was. Nadat de politie dat ook de politie genoodzaakt Ik heb toen maar tegen hem Nozembezoek Frans-Duitse vriendschap geen verminde ring van Westduitslands volledige samen werking met de Atlantische organisatie met zich kan brengen. Adenauer is ook van mening, dat er geen derde atoommogendheid of atoom coalitie tussen de Brits-Amerikaanse en Russische blokken moet worden gevormd. Hij staat op het standpunt, dat oplossing van het ontwapeningsprobleem bovenal noodzakelijk is, om tot vermindering van de internationale spanning te komen en dat ontwapening op kerngebied eerst tot stand moet worden gebracht, vergezeld van gedeeltelijke ontwapening op het ter rein der klassieke wapens. President Eisenhower heeft giste ren de ontslagaanvrage van minister van defensie McElroy aanvaard en zoals verwacht werd de 53-jarige on derminister Thomas S. Gates aange wezen als zijn opvolger. Gales is sinds juni McElroy's plaats vervanger geweest. Daarvoor was hij, 1957 tot 1959, minister van marine an 1953 tot 1957 onder-minister van ne. Gates, die bankier is geweest, diende in Je Tweede Wereldoorlog bij de Amerikaanse marine. De aftredende minister McElroy heeft gistermiddag een persconferentie gehou den, waarop hij onder andere sprak het Amerikaanse en het Russische penarsenaal. Het aantal intercontinentale raketten dat de twee landen bezitten is sleohits kilein, zo zei hij. Naar zijn mening zal Rusland de Ver enigde Staten in de komende drie jaren op dit gebied echter voorbijstreven en daarom zal het Congres worden verzocht genoeg geld beschikbaar te stellen om voortdurend enige, met kernwapens uit geruste bommenwerpers in de lucht te kunnen houden, die zonodig onmiddellijk voor vergeldingsaamvaMen kunnen wor den gebruikt. Kongolese leiders naar Brussel De leiders van drie Kongolese politieke partijen hebben zich bereid verklaard nog deze week naar de Belgische hoofdstad te komen om een voorbereidende bespre king te voeren over een eind januari te houden ronde-tafelconferentie. De drie partijen zijn de Akabo, de PSA en de MNC. Het is de boedeling dat van leder der partijen twee leiders naar België zullen komen en dat de afvaardiging zal worden aangevuld met een of twee vertegen woordigers van andere politieke groepe- Inmiddels is hun vertrek uit Leopold- stad vertraagd doordat het vliegtuig, waarmede zij dinsdag de reis naar Brussel zouden maken, door slecht weer is opge houden en nog niet in de hoofdstad van Kongo ls aangekomen. De Fransman Jacques Rueff. een der rechters van het gerechtshof der E.E.G., E.G.K.S. en Euratom, zou naar in goed in gelichte kringen te Luxemburg verluidt, ontslag hebben gevraagd. Dit ontslag moet, wil het van kracht worden, door as regeringen worden aanvaard. K.LJVf. uit Genève dit keer geen tus senlanding in Muhlbouse maken. De staking houdt niet in dat de Pa rij- zenaars naar hun werk moesten lopen, aangezien de vakbonden van autobus- en metropersoneel hebben besloten, niet aan de actie deel te nemen. Wel zouden zij delegaties naar het ministerie van open baar vervoer zenden. Klachten na brand De voorzitter van de Vereniging van Brandassuradeuren in Nederland, de heer J. E. Knight, heeft gisteren tc Scheveningen de raad van toezicht op het brandverzckcringsbedrijf geïn stalleerd. De raad bestaat uit personen, die niet in de verzekering werkzaam zijn en is vrijwillig opgericht door de brandver- zekeraars zelf. Verzekerden, die menen onjuist behandeld te zijn kunnen zich op de raad beroepen alvorens zich tót de gewone rechter te wenden. De waardering v>an het publiek voor de verzekering is vooral hier te lande niet groot, aldus de heer Knight. Men zegit dikwijls dat de verzekeraar wel graag de premie wil innen, maaj zich bij schade achter de kleine lettertjes verschuilt. Dit verwijt is in het alge meen beslist onjuist. De raad bestaat uit mr. F. J. de Jong en prof. M. G. J. Wiarda. raadsheren in de Hoge Raad, mr. C. E. J. Maifcland, algemeen secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. A. L. des Tombe, burgemeester van Apeldoorn en dr. W. L. Groeneveld Meijer. Vervalsing van spaarbankboek j es - twee jaar De 24-jarige bar-pianist J. P. de G. uit Heerlen is wegens vervalsingen van spaarbankboekjes, die hij aan postkan toren in Zuid-Holland (Den Haag, Rijs wijk en Delft) had en waarop hij de be dragen op geraffineerde wijze met dui zenden guldens had opgevoerd en daar door rond f 10.000 wederrechtelijk had opgenomen en verbruikt, veroordeeld tot twee jaar gevangeisstraf. De officier van justitie had veertien dagen geleden drie jaar gevraagd. November bleef droge maand (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de winter, die al bijna een maand lang streng en hardnekkig heerst in Rusland, enkele pogingen heeft ge daan naar West-Europa uit te breken, kwam in ons land geen vorst van be tekenis voor en sneeuw evenmin. De eerste helft van de maand was konder dan de tweede helft. De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt kwam in november op 5 graden Celsius tegen normaal 5.5 graden Celsius. De periode met een groot overschot aan uren zonneschijn dit van mei af) liep ten einde. In De Bilt scheen de zon 54 uren tepen normaal 53 uren. In de kustprovincies viel meer regen dan in het oosten van ons land waar bijv. En schede 33 mm kreeg. Eindhoven 26 mm en Zuid-Limburg 23 mm. Toch bleef ook in onze omgeving de neerslag onder het normale cijfer dat hier voor oktober rond de 80 mm schommelt. Het aantal mistdagen was iets groter dan normaal. Over het gehele land werd op zes dagen onweer waargenomen. In De Bilt viel totaal op 41 uren regen (normaal 60 Van onze regenwaarnemers ontvingen wij de volgende regenopgaven: Rotter dam 42. Dordrecht 44. Hoek van Holland 53. Ypenburo 52. Sliedrecht 42. Hei ningen 52, Den Haag 58. Koudekerk aan den Rijn 56, en Katwijk 61 mm. Meer wind De Bilt verwacht tot donderdagavond Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Matige later krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid cn zuid-west. Over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 3 december: zon op 8.27, onder 16.32; maan op 11.05, onder 20.29. 7 dec. Eerste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1