Moderne Nederlandse muziek in Lakenhal te Leiden KOK™ MEY FOTO Boldoot Boldoot NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 Agenda voor Leiden Maandag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Po dium met 't Gaat om je leven. Nat. Levensverzekering Bank, Rapen burg 8, 8 uur: Viro Leiden-Oegstgeest en Kon. Veren. Oost en West, dr. B. Landheer over een reis naar India. De Harmonie, 8 uur: ledenvergadering Leidsche Bond van Huis- en Grondeige- Hotel Centraal, 8 uur: afd. CHJG, G. v. d. Vliet over Jeugd en chr. politiek. Gehoorzaal, 8 uur: Variété-avond actie Redt een kind. Huishoudelijke en gezinsvoorldchting, Levendaadil, 7.30 uur: Bereiden van Sint Nicolaasgeraohten. Dinsdag Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Academie, 4 uur: Ambtsaanvaarding prof. J. H. M. M. Loenen. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: prof. dr. H. G. Beyen over Een acte uit j het tweede bedrijf der Pompeiaanse wandschilderkunst. Woensdag Den Burcht, 7 uur: ontspanningsavond Algemene Bond van Ouden van Dagen m.m.v. cabaret Grofsmederij. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 j tot 1.20 uur. middagpauzebijeenkomst. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg, 2 j uur, Sint Nicolaasfeest NZHVM. Lakenhal, 24 uur: Verguldmiddag leerlingen l.o. Van Wijk en Heringa. Vliet 15a, 2.30 uur: buitengew. aandeelh.verg. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, 8 uur: ds. A. J. Timmer uit Huizen voor Herv. Bond voor inw. zending op G.G. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 u.: K. en O.-cursus, dr. P. H. Pott over 't Buddhisme en zijn kunst. Huishoudelijke en gezinsvoorlichting. Levendaal 1, 7.30 uur: Bereiden van Sint Nicolaasgerechten. I Prytaneum, 12.25—13 uur: Pauzeconcert I L.AJC. Oegstgeest, Endegeest, 8 uur: Sinter- I klaasavond door Pieca. Stadhuis, 4.30 uur: openbare vergade- I ring Industrieschap de Grote Polder. Donderdag I Prytaneum, 3.15 uur: officiële opening I studentenhuizen Rapenburg 5 en 7. I Vergulden Turk, 11 uur, buitengewone I aandeelh.vergadering Leidsche Wolspin nerij N.V. Burgerzaal stadhuis, 4 uur, ontvangs Raad van Arbeid. Doelenkazerne, 8 uur: cabaret Ha: Bakker. Huishoudelijke en gezinsvoorlichtinj Levendaal 1, 2.30 uur: Verpakken va Sint Nioolaasgeschenken. Vrijdag i Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur I avondgebed. Academie, 4 u.: afscheidscollege prof. I dr. K. H. Miskotte. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2 i en 9.15 uur): Trapeze (alle leeftijden); donderdag: De stille Amerikaan (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De slavdn- nen van Carthago (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De blauwe engel (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Een kogel gemenkit x (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Opmars naar de galg (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt v genomen door de apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigraoht 48, tel. 210f" Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit i is Japan, tot 28 februari 1960. Auberge Frangaise Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. De Lakenhal: tentoonstelling Haagse Kunstkring, tot 7 december, Iedere werk- Een (groot) uur lang Mogelijkheid tot ontdekking en tot vergelijking f~\NDER auspiciën van K. en O. gaf een aantal leden van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging zaterdagavond „een uur moderne Nederlandse muziek" in de Lakenhal. De eerbiedwaardige zaal met kaarsenkronen-op-nonactief en moderne lichtbakken-achter-de-balken bleek op de muziek van onze tijd even minzaam te reageren als op die uit de dagen van de levensgrote welvarende schutters tegen de wanden. Als de .uitvoerenden bovendien zekere bescheiden voorzorgen in acht nemen, valt het hier met de akoestiek ook altijd weer mee. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer Iskar Aribo, dankte het bestuur van K. en O. (door de heer H. Stenz vertegenwoordigd) voor de opneming van dit concert in het programma van deze organisatie, B. en W. van Leiden voor de gast vrijheid in deze historische zaal en de directeur van de Lakenhal voor zijn goede zorgen. „Een uur moderne Nederlandse mu- lia komen, ook al door de raak typeren dag v 10 t Musea, Instituten, leeszalen Jeugdbibliotheek, Leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tol 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot v3n u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8-30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje. Botsotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg i; elke dag geopend van 8 30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Academlsch-Historiscb museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 8. op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Broe- atraat 27. maandag en woensda? van l tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdags en don derdags van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Inlichtingen kantoor V V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op 1 zaterdag tot 1 uur. I Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag eD vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Geologisch en mineralogdsch Garenmarkt lb: elke dag geopend 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en van tot 5 uur Oiofst in de vakanties), concierge: KoLf- jmakersteeg 16a. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 cn van 2 bot 4 uur .(na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet. Kloksteeg 23, elke dag van 2 tot 5 uur. Deze opgaven gelden niet voor ton en feentdagen). ziek", luidde de aankondiging. Nu ja, die zestig minuten werden er tachtig. Zonder pauze. Maar niemand klaagde er overEn de benaming „modern" bleek eens te meer ten hoogste iets, doch bij lange na niet alles zeggend. Sedert de dagen, dat de eerste nieuws- lichters hier te lande het hoofd opsta- is er immers zoveel veranderd, dat nauwelijks meer van moderne-muziek- als-zodanig kan worden gesproken. Het begrip „modern" is vaag en bovendien zodanig belast met zekere voorstellingen en gevoelens, dat men in dit geval veel beter kan spreken van „muziek, ge schreven door nog levende Nederlandse componisten". Daniël Ruyneman, oorspronkelijk pressionist, heeft deze Frans-geaarde af komst, ook als Nederlands avant-gar- dist, nooit kunnen verloochenen. I11 de Sonata da Camera (1942) die de fluitist Koos Verheul en de pianist Jan Meer met veel verve, in kundige werking uitvoerden, wreekte zich deze geestelijke gedeeldheid in constructieve verbrokkeling en harde samenklankf het kleurige effect. Dat we dit alles niet zo gemakkelijk' meer kunnen wijst'misschien op een snelle lutie naar een nieuwe stijlperiode. Het experiment schatten we daarbij steeds op zijn eigen waarde, die lijk lager is dan de voldragen compo sitie. Hierna klonk Henk Badings tweede Sonatine voor piano, nauwkeurig erf kristalhelder door Lien Sibbes speeld, als een weldaad. De compo nist ontwierp met deze driedelige ionatine een scherp belijnd, even wichtig, door meesterlijke beknopt heid uitmuntend klankbeeld. Door Loek Stevens aan de vleugel be geleid, zong Leny Stevens-Ridderhof een zestal op luchtige, een tikje ondeugende Franse teksten, gecomponeerde liederen van Henk Badings. De sopraanstem klonk, althans in deze omgeving, vooral in het lage en midden- register, fraai-getimbreerd en bleek vol komen in staat, de vele fijne, schalkse nuances in lichte soepele beweeglijkheid uit te drukken. Wat dat betreft, bereikte de zangeres naar onze mening rondeau Ah Lisette en Badinerie hoogte punten. In het hoge tonengebied klonk de stem enige malen vrij scherp en minder lenig. Misschien was de reactie van do ruimte hieraan mede schuldig. Van de fijnzinnige bewerkingen door Wouter Paap van drie oude Nederlandse liedjes bekoorde ons vooral Ik zal Ceci- Amanuensis-examens Op 18, 19 en 20 en op 25, 26 en 27 no vember werden in het Kamerlingh On nes Laboratorium en het Rembrandt Lyceum amanuensis-examens afge- men. Aan de volgende kandidaten kon het amanuensis-diploma worden uitge reikt: H. Boeré (Utrecht), C. L. Borst (Rijpwetering), A. H. M. Bouvrie (Maas tricht), J. Cruiming (Zuidhorn), H. A. Dijkstra (Groningen), G. Gilissen (Maas tricht), P. A. G. Gommans (Heer, L.). de voordracht, in hoge mate. Loek Ste vens, een fond van lichte, speelse klank wevend, sloot zich ongedwongen, nauw sluitend bij de zangstem aan. Henk Briër en Rudolf Perdeck speelden Bartokkiana, een vijf-han dig pianostuk op motieven uit het het Concert voor orkest van Bartok. In ononderbroken snelle vaart com mentarieert de componist hier met echt-Nederlandse humor. De vijfde hand was die van Iskar Aribo, die, staande en lopende, rechts en links met snelle figuren Ingreep of zelfs de vleugelrand ritmisch geïnte greerd, nu werd een van klank cn dan betrommelde. liet bijzonder boeiend geheel Gerda Bromelow streek met niet holen romantische zin en volrijpe, wat gechargeerde toon een merkwaardig lodieus Air triste voor viool van dings. Zij bewees haar violistische be- kwaamheid bovendien in een reeks lo-variaties op De nachtegaal die s een liedt van Jaap Geraedts. Wat betreft, had de kennelijk zeer poëtisch gestemde componist zijn nachtegaal reeds halverwege doen zwijgen, werd wel erg langademig zó. Het duo VerheulVan der Meer be sloot met een Capriccio van (de later op het toneel geroepen en hartelijk be dankte) Rudolf Perdeck en de Sonate 1949 van Ton de Leeuw. Perdecks fluit tekent, in hoge ligging, slechts vrij eenvoudige, zij het pregnan te figuren tegen een ruisende overvloed van pianoklanken. Maar daarvoor is hij dan ook pianist-van-professie en na ture De beide kunstenaars speelden daarna met grote virtuositeit en in sublieme samenwerking de sonate van De Leeuw, een kunstig gebouw de sterke compositie, waarin alles on geforceerd wordt dienstbaar gemaakt de gave verwezenlijking der mu zikale idee. Een waardig besluit van leze avond-van-hedendaagse muziek, belangwekkend door de mogelijk heden tot vergelijking en ontdekking. Joh. van Wolfswinkel. FOTO DER - Studio - Handel - Reportage - Atwerkcentrale HOCEWOERD 35 TELEF. 23566, b.g LEIDEN 33188 Leidse student op Rapenburg dodelijk verongelukt Zaterdagmiddag om 5 uur is op de weg- kruising Doelensteeg-Rapenburg (univer siteitszijde) de 24-jarige student R. van Rijckevorsel -van de Jan van Goyenkade als bestuurder van een motor in botsing gekomen met een 61-jarige wielrijdster, wonende te Leiden. De wielrijdster kwam uit de Doelensteeg en verleende de motor geen voorrang. De student kwam met zijn hoofd tegen een hardstenen paal voor het pand Rapenburg 61 terecht en werd met een schedelbasisfractuur en nog an dere verwondingen in het academisch zie kenhuis opgenomen, waar hij gisteravond is overleden. De broer van het slachtoffer, die achterop de motor zat, liep geen letsel op. De wielrijdster klaagde over pijn in de linkerschouder en werd met schaaf wonden aan beide benen in het zieken huis opgenomen. Dit is het eerste ongeluk met dodelijke afloop in Leiden sinds juni vorig jaar. Tafeltennis Gelijk spel in de wedstrijd Scyllci - Wibo 2 (5-5) Scylla In de eredivisie niet gelukt zich te distanciëren van de ge varenzone. De algemene verwachting, dat de ontmoeting tegen Wibo 2 ook kandidaat voor degradatie in winst zou eindigen, is niet uitge komen. De Haagse spelers waren versterkt met Van der Spek, terwijl Scylla het zonder de geblesseerde Van der Laken moest stellen. Had deze speler kunnen meedoen, dat was de uitslag zeker beter geweest dan het gelijke spel, waarmee de Leidenaren eigenlijk niets opschieten daar Wibo 2 er nu ook een punt heeft bijgekregen. voor Wibo HE Wesseling opende de door van Verkerk te i drie games durende strijd wees er toch welop, dat de krachten gelijk verdeeld waren. Van Zoelen won in drie games van Hendrix en het stond gelijk; 1—l. Van der Spek was te sterk voor Van der Voort, maar de score (22-20, 21-18) toonde aan, dat er voor Scylla toch wel enig perspectief in zat. Van Zoelen sloeg Wesseling met 21-18. 21-14. De Lcidcnaar speelde klassen beter dan in de voorgaan de weken en maakte de stand gelijk (2-2). Van der Spek liet Verkerk geen illusies en met 21-14, 21-17 gaf hij Wibo met 3—2 de leiding terug. Van der Voort overspeelde de zwakste schakel in het Haagse team, Hendrix weer stonden de partijen op gelijke voet. De klok wees io uur, toen er pas zes par tijen gespeeld waren (33). Wibo brak door. Van der Spek duelleer de tegen Van Zoelen met gelijke wapens. De Hagenaar kon dit echter op twee vleugels doen en had zo een voordeel op de Leidenaar, die slechts zijn forehand exploiteert. In de eerste game was Van der Spek bijzonder snel. Van Zoelen kreeg geen kans om over zijn zwaar bestookte backhand heen te lopen (11-21), vraag ze - geef ze LEIDSE R.K. HARMONIEKAPEL VIERDE TIENJARIG BESTAAN TTEi? GELEGENHEID van het tienjarig bestaan van de r.k. Leidse Har- monie-Kapel recipieerde het bestuur met de dirigent, de heer H. Jdgél, zaterdag in de zaal Maria Gijzensteeg. Deze vereniging, na de oorlog in het leven geroepen als een remplagante van verdwenen voorgangsters, telt nu ongeveer zestig actieve leden. Dit.aantal geeft zeker geen reden tot pessimisme. Als het huidige enthousiasme blijft en nieuwe muzikanten de gelederen komen versterken, gaat de jongste van de Leidse blazerskorpsen een gulden toekomst tegemoet. Dit was nu eens een receptie zónder redevoeringen. Inplaats daarvan werden persoonlijk, "telefonisch en telegrafisch vele goed wensen overgebracht Die heb ben trouwens minstens zoveel waarde als vooraf berekende, welgekozen woorden.. De Zuidhollandse Bond van harmonie korpsen had bloemen gestuurd. De bis schop van Rotterdam, monseigneur Jan zond zijn gelukwensen telegrafisch. Dat deden ook de burgemeester van Led- •n wethouder Van Schaik. Wethouder S. Menken was zelf gekomen. Het trof slecht, dait voorzitter E. S. Prins door ziekte niet aanwezig kon zijn. Zijn echtgenote bracht de felicitaties ovei Enkele vooraanstaanden in de ve ging werden feestelijk bedacht. Zo ont ving dirigent Jagel, van het bestuur e leden een dirigeerstok, de instructeur der tamboers, de heer A. W. Potuit, een ver zilverde sigarettenkoker, en de instruc teur van de hoornblazers een sigaretten- Kunst en Genoegen zond een enveloppe- met-inhoud als welkome kasversterking. En alle zusterverenigingen schonken de tienjarige een „loopmars". Ten slotte dankte de vice-voorzitter, de heer A. Bakker, voor alle goede woorden, wensen en geschenken. 's Avonds vierde men feest in de Stads gehoorzaal. LEIDS KANTONGERECHT Teveel vakantie kan teruggevorderd Een Leidse bakker-bezorger vorderde oor het kantongerecht te Leiden ijn werkgeefster vergoeding voor De Stem des Volks recipieerde De bekende en gewaardeerde Leidse zang- cn oratorium vereniging De Stem des Volks bestaat vijfenvijftig jaar. Het bestuur, in stemmig zwart achter lange tafel gezeten, hoorde in Den Burcht, temidden van talrijke blij-ge- stemde vrienden, vele van grote sympa thie getuigende toespraken aan. Eer, vermelding van wat al deze feestrede naars zeiden, zou ons verslag zeker te uitgebreid maken. We volstaan daarom met enkele namen en een korte sa vatting. De heer P. Poort bracht de ge lukwensen over van het hoofdbestuur de Bond van Zangverenigingen in Nederland. Verder hoorde men toespra- namens de Algemene Ambtenaren bond, de Bedrijfsgroepencentrale, de Ne derlandse Metaalbedrijfsbond, het N.V.V. het harmoniekorps Nieuw Leven, de af deling Leiden van de Partij van de Ar- De heer J. van der Zeeuw, een der op richters, en mevrouw J. C. de Kler-de Bruin (namens de arbeiderstoneelver eniging D.O.S.) besloten de rij. De voorzitter van de jubileum-com- lissie, de heer G. Dantuma, kon ten slotte een bedrag van ruim driehonderd gulden aan de jarige vereniging over dragen. Vrijwel alle toespraken herinnerden an de barre tijd van de oprichting, toen lage lonen, lange arbeidstijden en slech te woningtoestanden culturele activiteit vaar belemmerden In de loop der jaren is de „Stem" jn strijd-organisatie in een zuiver türele organisatie veranderd. Gevestigde en vertrokken personen In de week' van 19 t.m. 25 november gens hem niet genoten 7 vakantie-dagen en 7 x 1 dag vakantie-toeslag, alzo bedrag gelijk aan 14 dagen loon. Hij grondde zijn aanspraak op de alge meen verbindend verklaarde collectiev arbeidsovereenkomst voor het bakkers bedrijf. De bakkerspatroon bestreed de ze eis, die na het beëindigen van de ar beidsovereenkomst werd ingesteld. Hij liet door zijn gemachtigde aanvoeren, dat zijn gewezen knecht alle vakantie rechten zowel in geld als in genot van vrije dagen had gekregen. Mrs. Jalink en Polak uit Rotterdam, namens de or ganisatie van de werknemer optreden de, hielden vol dat de aanspraken de bakkersknecht juist waren. Weliswaar had deze het vorige jaar méér vakantie gehad, doch de bediende verzette zich tegen de berekening zijn gewezen patroon, die daarbij beroep deed op het gemiddelde va door de knecht over twee jaren genoten vakantie en de toeslagen. De bakkerspatroon liet betogen dat de vakanties in twee achtereenvolgend" jaren min of meer waren ineen gevloeid, omdat eiser in %'erband met het huren van een zomerhuisje in Putten zijn va kantie in het tweede jaar had vervroegd. Van het in het eerste jaar uit vrijgevig heid toekennen van méér vakantie was volgens de heer Van der Heijden bij zijn cliënt egen sprake. Subsidiair stelde deze een tegenvordering tot terugbetaling tegen de bakkersknecht in, door welke tegeneis de wederzijdse vorderingen ook weer vereffend zouden worden. Het kantongerecht te Leiden heeft het laatste aanvaard. De rechter achtte par tijen over en weer gebonden aan de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf en het juridische uit- gangspunt van de werkgever dat deze kón terugvorderen hetgeen hij onver schuldigd aan zijn knecht toekende in het algemeen juist. Hetgeen men over eenkomt in strijd met de collectieve ar beidsovereenkomst achtte de rechter netig. C. v. d. klaauw 40 jaar bij de S.L.F. Zaterdag jl. herdacht de heer C. v d Klaauw het feit dat hij 40 jaar in dienst is van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit. In de directiekamer werd dc jubilaris, bij afwezigheid de directeur ontvangen en toegesproken door ir, T. Lentelink. Bij de woorden van dank sloten de chefs van de gasfa briek zich gaarne aan en namens de personeelsvereniging werd een geschenk overhandigd. Inmiddels hadden de col lega's zich in de kantine verzameld. Ook hier werden enkele cadeaus aange boden en Mevr. v. d. Klaauw werd met een boeket bloemen verrast Na het dankwoord van de jubilaris drukten velen hem nog persoonlijk de hand. Sijthoff huldigde drie jubilarissen In verband met het arbeidsjubileum van drie medewerkers van de technische afdelingen vierden personeel en directie van A. W. Sijthoffs uitgeversmaatschappij zaterdagavond feest in dc grote zaal van Den Burcht. De jubilarissen, de heren J. Kromwijk (veertig jaar aan het bedrijf verbonden). A. Korenhof (25 jaar) en J. Devilee (25 jaar), werden toegesproken door directeur G. de Flines, die hen prees om hun trouw en plichtsbetrach ting. Alle drie kregen zij een mand fruit cn een medaille van de Maatschappij voor nijverheid en handel. Vervolgens kon men zich vermaken met de revue Malle gevallen bij A.W.S. Henk Bukman had de leiding. de tweede game zette hij alles op alles. Aanemende dat Van der Spek toch wel op zijn backhand zou blijven spelen, liet de tactische Scylla-aanvoerder bij voor baat de forehand-hoek open. Dit systeem lukte wonderwel. Steeds de aanval over nemend. liep Van Zoelen langzaam uit en bracht de tweede game met 21-19 naar Leiden. Daarna ging het mis. Van der der Spek doorzag de opzet, varieerde zijn aanvanl, knalde vele malen in de open gelaten zone en bracht de derde game en daarmee de leiding weer naar Wibo. (4-3). Wesseling speelde fel tegen Van der Voort en vergrootte de Wibo-voorsprong tot 53- Verkerk had de taak voor Scylla de weg naar een gelijkspel open te houden. Zijn tegenstander Hendrix moest probe ren de Wibo-zege te verzekeren, want de verwachting was. dat de dubbel wel naar Leiden zou gaan. Verkerk verloor de eerste game (19-21). won de tweede (21-61 en kwam in de derde voor met 19-11. Het moet voor Van der Laken, die machteloos aan de kant zat, een griezelige gewaar wording zijn geweest, toen zijn vervan ger hierna geen bal meer goed wist te slaan. Geschrokken zagen de Scylla-sup- porters toe, hoe Verkerk zijn voorsprong verloor. Negentien gelijk; toen vond de Leidenaar zijn cadans terug en met 21-19 winst verkleinde hij de achterstand tot 45. Hoe belangrijk goed dubbel is, bleek ook nu weer. Van Zoelen en Van der Voort combineerden feilloos en wat Van der Spek ook deed, de fouten van zijn partner kon hij niet steeds compenseren. Dit gelijke spel zorgde er in elk geval dat Scylla boven Povac bleef, dat geheel onderaan staat In de overgangsklas bracht een geha vend Scylla 2 een bezoek in Amsterdam Maccabi. De beproefde invaller An ker kon niet mee, zodat een nieuwe spe ler debuteerde. B. Bregman liet zich na wat aarzelend verloren eerste wed strijd niet meer verschalken en ook Kan- bier had na één nederlaag zijn les geleerd. Karamoy bleef, zij het met moeite, onge slagen en de gewonnen dubbel bracht de stand op 82 voor de Leidenaars. De verdere uitslagen in de afdeling Den Haag zijn; —Dames; le klps. Unitas—Docos 7—3, Kitno— Scylla 55. 2e klas; Docos—Pit '54 5—3. 4e klas: Scylla 2—Docos 4 46- Heren; ie klas; Docos 2—Sportief 55, Sparkler —Docos 3 4—6. 2e klas; Netbal 2—De Burcht 2—8, Ex celsior 3Svylla 3 65, Docos 4E.N. 2 10—0- 3e klas: Gona 2—Den Burcht 9—1; Wil helmus 4Den Burch 1—9. Docos 5—Net- si 3 91. Docos 6Docos 7 7—3. 4e klas; FSA 5—Scylla 5 7—3, DVJ 2— Scylla 7 28, Docos 7Scherpschutter;* 2—8, Docos 8De Baronie 2 10—0, Docos 9—FSA 6 82, St Hoger 8Docos 10 55, St. Vooruit 3—Den Burcht 4 2—8. RK Deo —Den Burch 5 64. Bronzen medaille voor A. Ober De heer A. Ober heeft vandaag zijn 40-jarig jubileum gevierd bij de Roto- re te Leiden. HIJ is daar werk- in het magazijn. Tijdens een huddi- gingsbijeenkomst vanmorgen heeft de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, meegedeeld dat H.M. de Ko ningin de heer Ober de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau had toegekend. Morgen hopen wij op de viering van dit jubileum nog terug te komen. Forumavond in Minerva De filosofische faculteit der Leidse studenten, de vereniging die alle stu denten. die te Leiden één van de zo genaamde exacte vakken studeren, bun delt, houdt morgenavond in de mensa zaal boven de sociëteit Minerva forum. Het thema isbedrijfsleven academicus. Forumleden zijn dr. ir. de Boer, adjunct-directeur van N.V. Philips, dr. J. Lens, van Organon Oss mr. H. van Manen, directeur van dé Nederlanden van 1845 N.V.; dr. ir. J. P. van der Steur van Unilever en dr. J. P. Werre van de B.P.M. Aanvang half acht. Zuster Catkrien 25 jaar in Diaconessenhuis Het Leidse Diaconessenhuis heeft mor- ?n een jubilaresse in zijn midden, die daar vijfentwintig jaar onafgebroken heeft gewerkt, namelijk zuster Cathrien Smallegange. Zuster Cathrien is afkom- stig uit een rustig Zeeuws dorpje, hetgeen zijn stempel drukt op haar werk: rust en eenvoud. Ze kreeg als jonge leerling-ver- pleegster haar opleiding in het Leidse Diaconessenhuis, legde daar de diverse examens af, kreeg na verloop van tijd haar aanstelling als hoofd van een afde ling en is sinds enige jaren in de diako- nessengemeenschap opgenomen. Haar werk doet zuster Cathrien met voorbeeldige toewijding. Voor oud-patiën ten, die haar de hand willen drukken is daartoe dinsdagmiddag van drie tot vier uur gelegenheid. Leidenaar aangehouden Op verzoek van de politie te Rotter dam is in Leiden een 18-jarige scholier aangehouden, die wordt verdacht van diefstal van drie bromfietsen in Lelden, vier in Den Haag en een in Rotterdam. Een bijzonder geslaagd idee t mejuffrouw M. de Vries van de educatieve dienst van de Laken hal heeft geleid tot een herleven van de historie. Kwam in de Camera Obscura al een verguld avondje voor, woensdag- en zaterdagmiddag zijn tientallen kinderen in de stemmige mu seumruimte bezig geweest met hetvergulden en beschilderen van taai-taai-poppen. Glunde rend zat zaterdag de heer P. H. Jung, eveneens verbonden aan het museum, verf op glaasjes te smeren om ze aan zeventig kin deren uit te delen. Verguldsel werd verstrekt in blikken doos jes. Wie klaar was mocht gratis het museum in! Foto N. van der Horst 1491; M de Vries c Burgerlijke slaud van Leiden GEBORENOnno Michicl, z v A J te Rijdt en E de Beukelaar; Petra, d v M van Leeuwen en P J W van Wetten; Charles Louis, z v J J Schoc.i en H M C Sweep; Frederi- cus Johannes, z v J van der Meer cn A J van Duuren; Brigitte Lieselotte, d v W P J Vincken en L C van Rhoon; Johannes Daniël, z v P J Mulder en A C Lommertzen. GEHUWDF W E Baervcidt en A M van Haastcren. OVERLEDENA. Peeman, 74 Jr, weduwe v T van Rhijn; W Dekker. 78 jr, man. Nleuwanhuizen" Sinterklaas trekt door Leiden Sint Nicolaas, die deze dagen aan di verse verenigingen en bedrijven een be zoek brengt, was zaterdagmiddag ook ge ruime tijd in de kantine van de Doelen- kazerne, waar de afdeling Zuid-Holland (Noord) van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers voor circa 175 kinde leden van deze Bond een St. Ni colaasfeest had belegd. De voorzitter, de heer H. de Jager, sprak een inleidend woord, waarmede hij dc jeugd reeds in verwachtingsvolle sfeer bracht. Aan de komst van St. Nicolaas ging de ver toning van de sprookjesfilm „Assepocs- vooraf. Een prachtige kleurenfilm, arvan de jeugd de inhoud reeds vele ilen had horen vertellen. De komst i de goedheiligman verwekte onder de kinderen groot enthousiasme, vooral toen vele wensen van hun verlanglijstje ieder kind kreeg een groot pakket in vervulling gingen. Vanzelfsprekend wa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3