Rijnsburg moet zoeken naar nieuwe soorten bloemen 247 BOSLAAN 279 Gemeenteraad van Hazerswoude behandelde de begroting Houthal WOLKERS MEUWE IEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Discussiemiddag in veiling Flora Voorlichting van de kwekers nog altijd erg belangrijk C)P EEN voorlichtingsmiddag van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst NA in veiling Flora te Rijnsburg heeft de heer P. Hoogeterp, hoofdassis tent bij de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse, gisteren gesproken over problemen in het bloementeeltcentrum Rijnsburg. De heer Hoogeterp roerde om te beginnen het punt van de voorlichting aan. Rijnsburg is wat dat betreft nogal karig bedeeld. In het centrum telt men zevenhon derd bedrijven, waarvoor eigenlijk, drie assistenten nodig zouden zijn. Men beschikt echter slechts over één voorlichter, die bovendien nog maar een deel van zijn tijd aan deze taak kan wijden. Uitbreiding van het aantal voorfSicJv tere ie volgens de heer Hoogeterp niet ta verwachten, omdat men in Den Haag de mening is toegedaan, dait massa-voor- liohting vóór individueUe voorlichting behoort te gaan. Suggesties Of men zich hierbij moet neerleggen? Er zijn inderdaad mogelijikiheden toch tot bevredigende 'resultaten te komen. In diit verband werden genoemd de proefsta tions, het lezen van vakbladen, heit bezoe ken van voorliiohtingsbijeenikomaten een puhlikaitaebord bij da veilangklok. Ook de proeftuin te Rijnsburg wordt een belangrijk steunpunt in het omhoog bren gen van de teeilrbkiwailliteit. Merkwaardig is, dat slechts tien procent van de kwekers het vakblad leest, terwijl ook de voorlichtings bijeenkomsten procentnee] maar ma tig worden bezocht. Hieraan kan nog veel worden gedaan. Maar al zou al heit voorgaande in de praktijk zo goed mogelijk worden wezenilijkb, dan nog blijft als zorgenkind de voorlichting op het bedrijf. De heer Hoogeterp meende, dat door samenwer king meer kan worden bereikt dan tot nog. toe het geval ie. Hij riep daarvoor de medewerking van de kwekers in. Zijn plan is bedrijven uit te zoeken, waar de assistenten regelmatig komen. Door aller lei zaken met de betrokken kwekers bespreken, komen dezen ook goed de hoogte en anderen kunnen dan op hun fleurt bij die kwekers, die m tegenstelling tot de assistenten elke dag in het dorp zijn, hun licht opsteken. Saamhorigheidsgevoel nodig om dit plan uit te werken, is er in Rijnsburg genoeg en zo zou men er eigenlijk een aantal onbezoldigde assistenten bij hebben. Voor deze voorlichting-J]angs-een-omweg kan men ook terecht bij de spuitere en hande laren in bestrijdingsmiddelen. Zij hebben regelmatig contact met deskundigen kunnen hun kennis doorgeven aan langstellende kwekers. Wederzijds De kwekers kunnen het consulentscliap helpen door hun ervaringen mee te delen. Daardoor kan het consulentsohap zelfs van op een afstand achter bepaalde fou ten komen. Voorts vestigde de beer Hoo geterp er de aandacht op, dat men met vragen ook teneoht kan bij de heer Van Dijk, chef van de Rijnsburgse proeftuin, Jongi geloof RIJNSBURG e Kerk over het en de daad Het zag er op de convocatie al bijzonder uit, het onderwerp dat de heer K. S. du Pon, provinciaal secretaris van de Jonge Kerk in Zuid-Holiand, gisteravond voor jonge-kerkers van Rynsburg behandelde. Het luidde: „Ik, jU, Hij, wy, jullie, ï|j". Alles by elkaar is het ook een bijzondere avond geworden. AVant zelden werd een groep mensen duideiyker op haar pro blemen, maar oo kop haar taak, gewezen. Deze vergadering is dan ook niet zomaar een leerzame avond geworden; doch als we ons niet vergissen, zal op een later tydstip een poging worden gedaan be paalde ideeën, die werden gelanceerd, ln onze dorpsgemeenschap te realiseren. Het persoonlijk geloof (ik) kan niet helemaal goed zijn, als w eonze mede mens (jij) daarvan geen deelgenoot ma ken. De ontdekking van de al dan niet gelovige medemens is essentieel verbon den met de waardevastheid van het eigen geloof. Al deze „human relations" spelen zich af in de driehoeksverhouding tot God (Hjj). De gehele Jonke Kerk (wij) beleeft nog te weinig de gemeenschapsgedachte. Daarnaast is er voor iedere plaatse lijke Jonge Kerk (jullie) een plaatselijke taak. Men dient zich voortdurend af te vragen, welke deze taken zijn. Een spe ciale taak ligt er altijd met betrekking tot de buiten- en randkerkelijken. Wij moeten ons geloof daarom iedere dag in daden uitdragen In de discussie had vooral de taak van de plaatselijke Jonge Kerk tegen de achtergrond van de Rijnsburgse gemeen schap, de aandacht. De heer G. Koning, plaatsvervangend voorzitter, had de leiding. die het binnenkont wed zo druk zal krij gen, dat hij aen huflp nodig heeft. Voor de jonge kwekers werd een soepeler beleid ten aanzien van de teeltvergiunndngen bepleit. Voorts moeten zij niet schromen het waar- bonginstituut en het borgstellings fonds in te schakelen. Het oude Rijnsburgse principe: eerst geld en dan pas kopen, gaat niet alltijd op. Voor verantwoorde investeringen mag gerust geld worden geleend. Intensivering van de teeüt werd door de heer Hoogeterp beter geacht dan uitbrei ding. In sommige gevallen is overscha keling op «lasteelt zeker geboden. Flora heeft de grootste landelijke aanvoer, maar niet de grootste gelldomzet. Men Ik in Rijnsbuirg due leverancier van goedkope snijbloemen. Of bij Intensivering duur dere bloemen moeten worden geleverd, wend dn het midden gelaten. Stille maanden Vervolgens wend stilgestaan bij de bloemenloze periode. Hierin kan verbe tering worden gebracht, waarbij uitbrei ding van het glas niet overbodig is. Aan het assortiment moet eveneens aandacht worden geschonken. Met grote spoed dient te worden gezocht naar nieuwe teel ten, Tulpen heeft men dn Rijmsbung ge noeg zolang er geen betere exportmoge lijkheden zijn. Uitbreidingsmogelijkheden schuilen onder meer in de bijgoedigewas- Van belang zijn ook de verbete ringen van de kwaliteit en opvoe ring van de produktie. Dit met het oog op de exportpositie en een gro tere winst. Wil men zijn voorsprong in de broeierij behouden, dan zul len de resultaten van het onderzoek moeten worden toegepast. Er is meer bewaanruimte nodig om de bollen op de juiste temperatuur te houden en voorts kan veel worden gedaan ter bestrijding van de vrij levende wortelaaltjes, die erg veel schade aanrichten. Na een koffiepauze kwam een forum aan heit woord,, waarin zitting hadden dir. J. Wasscher, rij'ksrtniinibouiwoonsulenit te Aalsmeer de heer T. Kna'lt, voorzitter van die vei'ld mg vereniging Mora, de heer H. J. den Haan, secretaris van Flora, de heer A. G. van der Nest, hoofdassistent A bij de rij'kEftui nbouwvoonliichfingsdienst te Naaldwijk, de heer D. Twisk, hoofdassis- :nt A te Lisse, en de heer P. Hoogeterp, Welvarend De heer Kralt legde er onder meer de klemtoon op, dat Rijnsbuirg een van de welvarendste dorpen van Nederland is. Het gemiddelde inkomen per hoofd gaat ver boven dat van de bollenstreek uit. Ook wend gezegd, dat chrysanten en za geel wed iin Rijnsbung zijn te kweken dat uitbreiding van de glasteedt kan worden toegejuicht. De heer Kralt deel de nog mee, dat Mora er een koelcel 314 ton bij krijgt en hij eomde een groot aantal voorrieden op, waarin de jonge kwekers delen. Men sprak ook over stu dieclubs dfie het in hert Westland nogal goed doen, maar daarvoor is meer in teresse van de kwekers noodzakelijk. Men was het ar algemeen over eens, dat het daaraan nogal eens mankeert. Nadat het forum zijn mening had kenbaar gemaakt, konden de be langstellenden het hunne over de aangeroerde problemen zeggen, waarbij zij met de forumleden in discussie gingen. Ten slotte gaf ir. H. J. Wezenberg, waarnemend rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, een sa menvatting. In zijn welkomstwoord hij in het bijzonder ir. A. F. ,Vlag, rijkstuinbouwconsulent te Lis se, begroet, dlie geruime tijd ziek is geweest en nu gelukkig weer zover hersteld is, dat hij van zijn belang stelling kon blijkgeven. KATWIJK AAN ZEE Begroeting van Feestverlichting is probleem geworden De Oranjevereniging heeft een gesprek gehad met de plaatselijke buurtvereni gingen, om de financiële problemen, die door het afkeuren van de feestverlich ting zijn gerezen, uitvoerig onder de loep te nemen. Een negatieve conclusie kon reeds spoedig worden getrokken: geen enkele buurtvereniging is in staat uit eigen middelen een aan de eisen van de L.S.F. Leiden voldoende feestverlich ting te financieren. Er werd besloten, dat enkele bestuursleden der O.V., die tevens bestuurslid van een buurtvereniging zijn, zich over deze kwestie met het gemeen tebestuur zullen beraden. Tevens zal men bekijken, in hoeverre van de buurtver enigingen en van de burgerij, een bijdra ge kan worden gevraagd. ds. Tukker In een der zalen van de chr. huishoud school had gisteravond de begroeting plaats tussen de Hervormde wijkge- meente Noord-Oost en haar nieuwe pre dikant ds. W. L. Tukker. Ds. Jac. de Vos, die gedurende de vacature consulent was, opende de druk bezochte samenkomst met het lezen van enkele verzen uit Exo- dus 17. Na hierover een inleiding woord te hebben gesproken, richtte hij zich met een, welkomstwoord tot ds. Tukker waarna hij hem bij de wijkgemeente in troduceerde. Ds. Tukker sprak een begroetingswoord. Paulus, zo zei hU, groette in zijn brieven de gemeenten ook. Een van deze groete- nissen luidt; „Met vrede Gods in de Here Jezus Christus", Wanneer wij straks el kander de hand zullen reiken, aldus ds. Tukker, hoop ik dat deze groet weder zijds is. Ik heb gehoord, dat Katwijk ker kelijk meelevend is, zo zei de nieuwe herder en leraar. Hij rekent dan ook op trouwe kerkgang en medewerking bij het beleggen van wijkavonden en in het algemeen in het wijkwerk. Ds. Tukker sprak ten slotte de hoop uit, zich geheel en al te kunnen geven 't werk in de wijkgemeente Noord- Oost. Tijdens de pauze, waarin de aan wezigen een kopje koffie kregen, nam ds. Tukker de gelegenheid te baat ieder persoonlijk de hand te drukken. Carillonconcert Morgcranidd'ag tussen vier en vijf uur wordt een carilloncono&nt gegeven door beiaardier Hessel H. de Harder uit Den Haag. programma vermeldt achtereen volgens: 1. Twee Adventsldedercn: a) ik U ontvangen?; b) Op U mijn Heiland blijf ik hopen; 2. De Waildihoorn; 3. Een liedje van de ee; 4. Een scheepje in de haven landt; Vijf St. Ndcolaasliiedjes bewerkt door Hessel H. de Harder: a) Zie, ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan; b) Daar wordt aan de deur geklopt; c) Sin terklaas is op het dak; d) Sint Niklaas kapoentje; e) Zie de maan schijnt door de bomen. Gouden feest echtpaar Van Duijvenvoorde Donderdag 10 december hoopt het echtpaar Aide van DuijvenvoordeAnna Guijt uit de Buitensluisstraat te Katwijk aan Zee zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De thans 71-janLge bruidegom was aanvankelijk zeeman. Later zocht hij de wal op, waar hij een boterhandel begon. De 70-Jarige bruid is evenals haar man nog goed gezond. Uit hun huwelijk zijn elf kinderen geboren, van wie er nog zeven in leven zijn. Het gouden paar heeft 22 kleinkinderen. De heer D. van Rijn ter aarde besteld Onder zeer grote bedangs tel ling werd gistermiddag de heer D. van Rijn, op de begraafplaats „Duinrust" ter aarde be steld. Nadat men in de aula eerst psalm 103 vers 8 gezongen had, sprak ds. W. L. Tukker, naar aanleiding van het Schriftwoord „Bereid uw huis, want De predikant vermaande hierin een ieder om zijn lichaam en ziel tot de dood toe te bereiden en de Here in het leven te zoeken. Bij de groeve werd de zo zeer zwaar beproefde familie in 't gebed aan de Here God opgedragen. Levensmiddelenbenrs Morgenmiddag drie uur openit de heer H. Hoek zijn levensmiddelenbeurs in zaal Haasnoot. De beurs blijft geopend tot dinsdagavond. Auto tegen gevel Gistermorgen omstreeks half twaalf sloeg een a-utomobiliste komend van de Driepliassenweg rechtsaf de Secr. Varke- vusseretraat in, Bjj het nemen van de bocht wend haar aandacht evenwel af geleid en verzuimde zij haar stuur in de juiste stand terug te draaien. Het gevolg was dat de auto via het trot toir de gevel van een woning ramde De auto werd ernstig beschadigd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. Chr.-Hist. jongerengroep Onder voorzitterschap van de heer H, Verloop hield de Chr. Historische jon gerengroep aid. Katwijk aan Zee gister avond een bijeenkomst in de doopkamer van de Nieuwe Kerk. Spreker was ds Offeringa, die 't on derwerp „Christen zijn in de Neder landse samenleving" behandelde., Het belangrijkste voor een christen is, het deel hebben aan de gemeenschap met Christus, Een Kerk mag nooit verpoli tieken. want dan kan zij" haar geeste lijke taak niet volbrengen, Maar de Kerk heeft wél te maken met de problemen in de wereld. De Kerk moet getuigen uit het levende Woord en mag niet ge bonden zijn, Deze „weerloze" Kerk heeft de macht van het Woord. Wij moeten niet alleen naar het pro gramma van een politieke partij kijken, r ook naar de daden en het gedrag een partij dn het algemeen, aldus de predikant. Over de Bergrede In de Oranjezaal van het Jeugdhuis hield de wijkgemeente „Noord" onder leading van ds. D. Bouwman een wijk- avond. Ds. H. van Ni«l te Nunspeet ver- rgde voor de pauze een inleiding over „Wat moeten wij aan met de Bergrede?" aanleiding van Matt hells 5:7, In uitvoerige verhandeling weerlegde hij stellingen van verschillende geleen den, zoals Schweitzer en Banth, over de Bergrede. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot vragen. LISSE Stoffering van Geref. kerkeraad gestolen Gisteren kwam men tot de ontdek king, dat er zich iemand had laten In sluiten in de Gereformeerde kerk. Waar schijnlijk is dat woensdag gebeurd tijdens de vergadering van de commissie van heer. De brandkast bleek echter niet forceren, zodat de inbreker zich tevreden stelde met de overgordijnen en het tafel kleed uit de kerkeraadskamer. OEGSTGEEST Bezoek van predikant Voor de achtete maal werd de Gerefor meerde kerk „vereerd" met het bezoek van een beroepen predikant Nu was het ds. J. Overduin uit Veenendaal, groot deel van de Gemeente was in de kerk aanwezig om ds. en mevrouw Over duin te begroeten- Na een kort woord van de voorzitter van de kerkeraad, de heer J. J. Siljée, kreeg de Gemeente gelegenheid haar ver langens en wensen uit te spreken Ach tereenvolgens waren dat de melsjesver- enigimg, de jongensvereniging, de jeugd vereniging, de evangelisatiecommissie, de zendingscommissie, de zusters v srtand en een lid van de Gemeente. was ook gelegenheid ds. Overduin persoonlijk te begroeten. Zendingsverpleegster terug Gistermorgen arriveerde op Schiphol de Hervormde zendingoverpleegster, zus ter Hi 1de Dijk. Zuster Dijk werkte tot eind 1957 in Airmadidi in de Minahassa- Om zich onder doktersbehandeling te stellen, begaf ze zich naar Tomohon en toen de burgeroorlog in dit gebied uit brak en er geen schip meer beschikbaar om uit de Minahassa weg te komen, evacueerde zij naax Kotamobahu, waar zij zich voegde bij ds. Rootselaar en ds. Bultje en met hen werd afgesneden van de buitenwereld, omdat dit gebied bezet door de rebellenregering. Begin ok tober wisten deze zendingsarbeiders uit lit gebied te ontkomen. Alleen ds. Bultje nog met zijn gezin in Indonesië. Voor hem word') daar naar een nieuwe werk kring gezocht. Burgerlijke stand Getrouwd: W D Reinink, 20 jr en E M Meerpoel 19 jr, Leiden; J J Immimga, 36 jr Oude Pekela en E Verhaar 20 jr; J D Raffe, 44 Jr, Bleiswijk en Tr Selnstra 40 jr. Overleden: P H Meyers, 73 Jr. Publieke tribune zat vol J. M. Verlare te Kesteren tot DE gemeentesecretaris benoemd GEMEENTERAAD van Hazerswoude kwam gisteravond bijt onder leiding van burgemeester A. Smit Belangrijkste pont der agenda was de behandeling van de begroting voor 1960. De van onderzoek, bestaande uit de heren F. J. Kouwenhoven, P. de Vogel en J. C. Wezelenburg, bracht enkele bezwaren tegen bepaalde posten naar voren. Dit betrof in het bijzonder de definitieve aanstelling van de heer J. W. van der Valk tot assistent van de gemeente-architect en de aanschaf van een nieuwe brandweerspuit. Na een lange discussie ging de raad met beide adviezen van B. en W. akkoord. Na de opening heette burgemees ter Smit in het bijzonder een aantal leerlingen van de christelijke u.l.o.- school welkom, die op uitnodiging van B. en W. de vergadering bij woonden onder leiding van onder wijzer G. Drexhage. Buiten de scho lieren was de publieke tribune trou wens in tegenstelling bot anders toch al flink bezet. De voorzitter was hier bijzonder verheugd over; deze be langstelling kweekt burgerzin! Bij de ingekomen stukken wa goedkeuring van G.S. inzake aankoop van grond van de heer H. Th. Heljker, bestemd voor het uitbreidingsplan-Zuid. Voorts gaven G.S. hun fiat aan de ver koop van percelen grond aan de bouw vereniging „Volksbelang" voor de bouw van 6 woningen in Rhynenburch woningen in plan-Zuid. De raad ging akkoord met de schaf van een radiotoestel en leermidde len ten behoeve van de christelijke tionale schooL Winkels en flats in Alphen aan den Rijn Advertentie VOOR VITRAGE NAAR PIET PLUG Princestraat 5 - Katwijk aan Zi KATWIJK AAN DEN RIJN Herschouw Ledenvergadering Wij herinneren nog aan de ledenver gadering van de C.B.T.B., die heden avond om 8 uur wordt gehouden in de zaal achter de Geref. kerk. In alle delen van onze gemeente heerst bouwactiviteit. Ook in de omgeving het Nutsgebouw, waar enkele jaren ge leden nog koeien graasden en veehoude rijbedrijven waren gevestigd. Door slo ping ontstond naast het Nutsgebouw marktplein en de Thorbeckestraat werd aangelegd. Het is de bedoeling dat ook de wondeplekken die overblijven, nieuw aanzien krijgen. Naast de Thorbeckestraat heeft, op ini tiatief van de heer G. J. Merkens te Nieuwkoop, architect P. Groenhart al hier een aantrekkelijk winkelcentrum ontworpen dat door de Alphense aanne mersfirma Den Ouden wordt uitgevoerd. Zes winkels met er voor een galerij en daarboven zes maal twee woonruimten Gegadigden zijn er voldoende voor vesti ging op dit mooie punt. Gisteren werd een mijlpaal bereikt in de bouw want de dakbalken werden gemonteerd; er in verband hiermee vlagvertoon. De foto toont het project in aanbouw en het transport van de balken. Wij vernemen, dat genoemde heren ook een plan hebben om de hoek Hooftstraat Thorbeckestraat geheel vol te bouwen. Daarbij moet men reeds rekening hou den met de mogelijkheid van een nieuwe Rijnovergang van het punt tegenover het Visserpark naar de Thorbeckestraat. Eens lag daar het veel verwenste nood- brugje. Jeugdavonden Zaterdag wordt in Nabij een ontspan ningsavond gehouden vanwege het Her vormde instuifwerk. Er zal een cabaret- programma worden geboden, verzorgd door eigen krachten. Ook zal afscheid worden genomen van wika M. J. de Leeuw, die i december naar Utrecht 'trekt. Volgende week woensdag zal er ir wijkgebouw Bethel een filmavond den gehouden van de chr. jeugdbeweging Noorderkwartier, aanvang 7 uur. Ver toond wordt o.a. „De mooiste dag NIEUWVEEN Burgerlijke stand Overleden: Adriana van Steenes, 84 j. KATWIJK HARD- en ZACHTBOARD KEUKENTAFELS LIJM WASBIJTS - VERF - TRIPLEX BISON KIT TAFELPOTEN - BIJZETTAFELS KEUKENKASTEN BLOEM BAKKEN TEGELBOARD Vurenhout alle maten, enz. Grote keuze in TELEVISIE-APPARATEN PHILIPS ERRES NORDMENDE Een aardig St. Nicolaascadeau voor de jongelui iseen PIONIERBOUWDOOS v.a. 13.75 WOUBRUGGE Verkiezing ambtsdragers Op de donderdagavond in geb. Imma- nuel gehouden verkiezingen voor ambts dragers van de Herv. Gemeente werden in de vacatures J. J. Anker en H. Blanksma tot ouderling gekozen de he ren G. A. van Wingerden en C. Brunt. Tot vierde ouderling werd gekozen de heer C. van der Eyk. Als diaken werd de heer P. F. Noor- dam herkozen; tot vierde diaken werd gekozen de heer G. Anker. Hiermede werd de kerkeraad dus met een ouderling en een diaken uitgebreid. TER AAR Burgerlijke stand Geboren: Debora A A, d v J W van der Hoorn en C A Egberts; Fredericus Ph C, z v C A Lek en Th A Plasmeijer; Chritianus F A, z v Ch F A Droogh en A Coolwijk. Ondertrouwd: M R H van der Jagt en M M Hoogervorst; M H van der Lingen en C G Speijer. Gehuwd: G Bezuijen en E C Lek. Overleden: A Esveldt, 4 dagen; A J Vork, 53 jaar. LEIDERDORP Maatschappelijk werk Onder voorzitterschap van de heer C. Gordijn vergaderde gisteravond in het gebouw Eikenlaan de Prot.-ohr. stichting voor maatschappelijk werk en Gezinsver zorging. Hij vertelde over de arbeid de vijf medewerksters, die tot tevreden heid van het bestuur dienst doen. Sinds enkele maanden is een aparte kracht werkzaam voor de bejaarden. Het werk kan nog worden uitgebreid. Vijftig nieuwe leden hebben zich gemeld. Mej. E. Barendreght vertelde over halr taak. Het maatschappelijke werk, dat er vóór de oorlog niet was, kreeg bestaans recht door de emigratie, immigratie, re patrianten en toeneming van bejaarden Drs. J. Visser, directeur van de Hervorm de stichting diaconaal-maatschappelijk werk in Zuid-Holland, sloot zich bij deze causerie aan, waarbij hij het accent legde op de veranderde taak van de diaconie. Verder sprak hij over de kinderbescher ming, toegelicht door de film De paraplu van Kees Brusse. Geref. bejaardensoo» In Irene werd gisteren voor de eerste maal 'n bejaardensociëteit gehouden, uit gaande van de Gereformeerde kerk Een damescomité van de vereniging De lam pen brandende cn enkele kerkeraadsle- den„ hadden het plan voor een eigen so ciëteit uitgewerkt. Er waren deze middag 38 belangstellenden. Ds. Dijk sprak over „Oud van dagen en jong van jaren". De heer Van Oost liet dia's van Curacao zien. Men besloot deze bijeenkomst te herha len. Er zal contact met de Hervormde be- jaardensoos worden gezocht. Schietwedstrijden Maandag houdt de schietvereniging De Vrijheid onderlinge wedstrijden in de kantine van Durisol, 1 Ook het voorstel om een verplichte halve-dagslultlng voor de brood- en ban ketbakkers ln het dorp In te voeren, on dervond geen tegenwerking van d< raad. De winkels zullen voortaan woens dagmiddag na 1 uur zUn gesloten, uit gezonderd de weken, waarin de feestda gen vallen. Rapport De behandeling van de begroting be gon met het voorlezen van het rapport van de commissie van onderzoek. Ver schillende posten werden op advies var de commissie veranderd of ingetrokken. Het laatste lot onderging by voorbeeld een post van f800 voor het inschakelen van tractoren bij sneeuwruiming. Deze post werd ingetrokken en vervangen door een in vijf jaar af te lossen bedrag van f 8900, bestemd voor de aanschaf van een zgn. werktuigenset, die voc verschillende werkzaamheden kan woi den gebruikt en die een besparing aa mankracht geeft. De commissie vroeg zich af of het toezicht en het tekenwerk bij de dienst voor gemeentewerken de laat ste tijd zodanig zijn toegenomen, dat de vaste aanstelling van de heer J. W. v. d. Valk die hoofdzakelijk was aangesteld om toezicht te hou den op de bouw van de 29 premie- woningen wel is te rechtvaardi gen. Na enige discussie waren allen er echter van overtuigd, dat de vaste aanstelling is te billijken. Over de aanschaf van een nieuw brandspuit werd nog veel langer ge praat en er was zelfs een stemming dig. Met 11 tegen 2 was de raa-d ten 9lotte voor de aanschaf van een ni spuit, waarmee 30.000 zal zijn Nadat B. en W. nog enkele andere punten hadden toegelicht, ging de raad akkoord met de gemeentebegroting en met de begroting voor het waterleiding- Ontsluiting Rietveld Bij de behandeling van de verdere agenda deelde de voorzitter mede, dat dc Heidemaatschappij volgende maand gereed hoopt te komen met een rapport over de ontsluiting van 'het Rietveld. Dc zaak wordt daarna besproken met de provinciale staten. Agendapunten zoals de verlenging de verordening op reinigingsrechten, de verhoging van de vergoeding hoofd Bescherming Bevolking tot f 500 per jaar, en een machtiging voor B. en W. tot het aangaan geldleningen, werden zonder discussie aangenomen. Dé regeling met Benthuizen inzake het ophalen van huisvuil werd met een jaar verlengd. In 1961 zal deze zaak nader worden bezien. Het in aanleg zijnde dorpsplein kreeg de naam „Raadhuisplein". Na een besloten zitting van anderhalf uur werd de heer J. M. Verlare, hoofd- LE1MUIDF.H Brand Gistermorgen om even elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het zusterhuis naast de (r.k.) kerk. Bij aankomst bleek het allemaal nog wel mee te vallenhet pas ontstane schoorsteen brandje kon door de brandweermai zonder een druppel water worden ge- SASSENHEIM Aanrijding Gisteravond had een aanrijding plaats op de Hoofdstraat ter hoogte van Terwe gen. Een trekker met oplegger, bestüurd door L. P. uit Amsterdam, kwam uit de richting Leiden. Even na de Warmonder- dam bemerkte de ohauffeur, dat hij deze moest inrijden. Bij het draaien op de Hoofdstraat reed een personenauto, be stuurd door D. H. uit Oegstgeest, met flinke vaart op de draaiende wagen. De personenauto werd vrijwel vernield. Ook de oplegger liep schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Raad vergadert De gemeenteraad vergadert volgende week dinsdagavond 8 uur. De agenda ver meldt zeven punten. Het laatst komt de begroting 1960 aan de orde. Verder zal de raad een voorstel behandelen tot het aan gaan van een geldlening van f 93.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Geldlening Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten ten behoeve van de financiering der stichtingskosten van de bouw van 78 hui zen in het plan Bijdorp. De lening is f 93.000 met een looptijd van 30 jaar. K&psuccessen De familie Heemskerk hcofit in Alk maar bij een kapwodsrtrljd in Hert Wapen van Heemskerk (er is echter geen ver band tussen beide namen) flinke succes- geboekt. Er waren 55 deelneemsters. In het damesvak-B behaalde mej. T. Heemskerk de eoretc en de heer H. Heemskerk (18) de tweede prijs. In de rubriek dameskappen-A kreeg mej. Heemskerk ook een eerste prijs en haar broe-r werd derde. In de équipe-wedstrijd ion bedden (met een Aalsmeerder kapper) de eerste prijs. De familie Heems kerk ging dde avond dus met vier fraaie bekers naar huis. Zij hebben het vak bij hun vader geleerd. Uitbreiding en jubileum Vanmiddag heelt de heer B. Raaphorst, Haarlemmerstraat 239293 in Leiden, een nieuw pand ln gebruik genomen. De fir ma vierde tegelijkertijd het twintigjarige bestaan. Er werd een eeanimeftnde re ceptie gehouden. commies te Kesteren (Geld.) na twee stemmingen met 7 tegen 6 stemmen tot gemeentesecretaris benoemd. Hij stond op tweetal met de heer D. H. Drost, hoofdcommies te Hazerswoude. Feestavond „Zang en Vriendschap" Het Hazerswoudse koor „Zang en Vriendschap" hield woensdag een feest avond voor de leden in verband met het 40-jarig bestaan. Secretaris Jac. Buiten huis gaf een overzicht van de afgelopen veertig jaren. Er werden verschillende cadeaus aangeboden, o.a. ook aan diri gent Henk Aksc, die de leden opwekte trouw de repetities te volgen en op de ingeslagen weg voort te gaan. Het ver dere gedeelte van de avond werd gevuld met zang en declamatie. Geslaagd In Den Haag ls geslaagd voor het di ploma coupeuse onze plaatsgenote mej. N. Kastelein, die haar opleiding genoot aan de Marijke-school alhier. BENTHUIZEN Plattelandsvrouwen leerden mixen Onder leiding van mevrouw A. Steen bakker Morilyon Loijsen—Kraayesteyn vergaderden de plattelandsvrouwen in zaal Van Staalduinen. Mevrouw W. Har- teveld—Van Drlel bracht verslag uit van haar bezoek aan de provinciale vergade ring in Rotterdam. Vervolgens kregen de dames een cur sus in het mixen van dranken. Een fa briek verzorgde een demonstratie en ook werd een bedrijfsfilm vertoond Bij een vraag- en antwoordspel gingen de prijzen naar de dames R. Groen—Ver- hoeff, P. van Eyk, N. Hogeveen—Entho ven en DiephoutUittenbogaard. Alle dames kregen een mbcer. Consulent In de plaats van ds. A. Verhagen,-in leven predikant van de Gereformeerde gemeente te Gouda, is thans benoemd tot consulent van de Gereformeerde ge meente te Benthuizen ds. L. Rijksen uit Rotterdam-west Spreekbeurt Dinsdagavond 7 uur hoopt ds. G. A. Zijderveld, uit Kapelle aan den ÏJsel, te spreken in het kerkgebouw van de Ge reformeerde gemeente. Kerstfeestvlcrlng De leidsters en leiders van de zondags school zullen dezer dagen een collecte houden voor de kerstfeestviering van dc kinderen. KOUDEKERK A. D. RIJN Schaaknieuws Uitslagen van de onderling gespeelde wintercompetitie wedstrijden der Koudc- kerkse schaakclub: Groep l: H. Boelee— R. Geerlof 1414; J. Ra fainE. Donrepaal 01; A. Hoogeveen—H. v. Vliert 01; groep 2: H. v. HarskampN. de Jong 1—4); A. J, dc Witte—B. Colijn 1—0; A. Scheer—P. de Jong afgebr.; G. Snatensen H. v. Harskamp 1—0; A. v. d. Meijden— J. den Houdijkor 1—0; A. Spelt—J. Cok 1—0; W. LangcveldN. de Jong 10; J. Cok—J. den Houdijker 1—0; R. Dissel— G. Santersen 0—1. In groep 1 hebben H. Boelee en H. v. Vliert samen de leiding met ieder 7 punten uit 9 wedstrijden. In groep 2 is P. de Jong nog steeds kop loper. Hij heeft nog maar 1 vorldespunrt. W. Lange veld volg t hem op met 1% ver- Idespqnt Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging De Geref. Mannenvereniging herdacht haar vijfentwintigjarig bestaan in een vergadering, gecombineerd met de Geref. vrouwenvereniging. Achter de kerk kwam men daartoe gisteravond bijeen onder voorzitterschap van de heer C. Horeman. De heer J. Cok vertelde in zijn verslag ander uit de geschiedenis van de vereniging. Hierna kreeg ds. Zijlsbra het woord om te spreken over gokken en wat daaraan vast zit Hij zag in gokken een groot ge vaar voor dc geestelijke volksgezondheid, omdart het gokken de christelijke naas tenliefde en de liefdadigheid aantast Spreker zette verder uiteen wart een voet baltoto is en hoe die werkt Ook de be doeling van deze toto werd besproken. Hij omschreef nader 't gokken als 'n tijd verschijnsel. Gokken in toto cn door middel van puzzels is geworden tot een rage. De organisatoren speculeren op de gokzucht. Hij toonde dit nader aan met citaten uit de dagbladen als reacties op de ministeriële voorstellen. Bovendien zijn gokkers slaven van hun eigen lust. Door de voetbaltoto wordt de sport naar beneden gehaald. In Duitsland, waar sterk wordt gegokt, verhief de Kerk haar stem hiertegen. In ons land sprak reeds ln 1951 de Ned. Herv. Synode zich tegen hert gokken uit en ook de Geref. Synode heeft dit ge daan. Vervolgens toonde spr. aan dat gokken een aanslag betekent op de Chr. naastenliefde: Het is een appèl op het egoïsme in de mens. Spr. eindigde mort do opmerking, dart op dit vlak de beslis sing wel eens kon vallen over hot Chris ten-zijn. OUDE WETERING Jubilerende hosier Koster T. Kinkel is gisteren op waar lijk grootse wijze in de zaal achter de Hervormde kerk te Oude Wetering ge huldigd. President-kerkvoogd C. van den Berg sprak namens het college van kerk voogden en roemde vooral de goede ver standhouding en het enthousiasme, waar- jubilaris zijn kostersambt be kleedde. Namens diaconie, jeugdraad, mannenvereniging, zondagsschool cn kerkvoogdij, overhandigde de heer Van den Berg de jubilaris een enveloppe met inhoud. De heer L. Broere van het jeugdver band, schetste de jubilaris als een groot pedagoog. Namens het hoofdbestuur van de bond van kosters filiciteerde J. H. Sira uit Leiden en wees op de dienende taak die de koster heeft. Door verhinde ring kon ds. A. M. Knottnerus „zijn ka- oelaan" niet persoonlijk gelukwensen, dit deed nu ouderling De Blaey. Hij bood amens de kerkeraad een fruitmand aan.. Op zijn speciale manier dankte koster Kinkel voor de vele blJjken van sympa thie- Men was nog geruime tijd bijeen. Track met oplegger In de kant Vanmorgen is nabij het viaduct te Nieuwe Wetering niet ver van de plaat», deze week een vijfvoudige botsin# plaats had, een truck met oplegger (ge laden met ijzer) in de kant geraakt en gekanteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7