Christen-landarbeiders Lisse vieren feest in Raad Ter Aar gaf 15 pet. voor het Hervormde subsidie van herstel der kerk Jubileum-avond J.V. en MA. te Benthuizen DE NIEUWE LEID5CHE COURANT 7 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 /GISTERMIDDAG kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap dat het verzoek in het ongerede van burgemeester B. J. Hogenboom. De heren A. Heemskerk en Jac. v. Harten waren met kennisgeving afwezig. Van. G.S. waren de raadsbe sluiten ter zake van de reconstructie van de Langeraarseweg en demping van sloten langs de Kortenaarseweg goedgekeurd terugontvangen. Het krediet in rekeningcourant voor 1960 werd vastgesteld op f 95.000, Overeenkomstig het voorstel van B. en W. verkreeg dit college machtiging van de raad tot het aartgaan van geldleningen tegen een rente overeen komstig de richtlijnen door het Rijk gegeven. Op een vraag van de heer Koning of er al iets bekend is over de uitkering door het Rijk aan deze gemeente kon de voorzitter niets mededelen dan dat het er gunstiger uit ziet dan in het verleden. geen mededelingen te kunnen ge- De raad besloot tot verkoop van 477 m2 stad it gond in het uitbreidingsplan Papenveer van de heer Th. J. Lek tegen f 12,50 per m2. Bij vrijkomdng van 63 m2 behorend bij dit perceel is deze kopeir verplicht de grond bij te kopen. Tevens werd besloten aan de heer Lek optie te verlenen voor nog 302 m2 en dit in de koopakte op te Het punt beschikbaarstelling krediet restauratie van de Hervormde kerk vond ren gunstig onthaal. Deze kerk werd in de jaren tussen 1910 en 1920 geplaatst op de l^st van monumentenzorg. Voor de kerkvoogdij is dit aanleiding om met sub sidie van monnmentenzorg over te gaan tot noodzakelijke restauratie. Deze zal ge schieden in 2 etappes. Eerst reparatie vai het dak en de toren wat geen uitstel kaï hebben. Dit werk is begroot op 59-510 gld. De resterende werken zijn begroot op f 45.000- Het is dc kerkvoogdij gelukt op korte termijn een beslissing te krijgt van bet ministerie over 50 subsidie, uit te keren in 1964. B. en W. hebben cel onderzoek Ingesteld naar het gebruikelijk) percentage dat gemeenten bijdragen ln dergelijke kosten- Aan de hand onderzoek stelden B. en W. v< subsidie te verlenen. De raad toonde zich welwillend ten aanzien van dit voorstel. De heer v. Rijn heeft echter bezwaar tegen het gebouwtje dat als consistorie kamer wordt gebruikt. Dit ontsiert het gebouw. Hij zou dit vervangen willen door een ander of geheel laten verdwij nen. De heer Koning waarden te stellen. De voorzitter deelde mede dat dit ook nog kan worden bezien bij het werk dat ln tweede i worden uitgevoerd. De heer C. v- Vliet zei dat de te verwachten subsidie door de provincie 10 is. Wethouder Den Hol lander was verheugd over de wijze waarop dit voorstel door de raad werd ontvangen- Tevens prees hij de goede samenwerking met de Gereformeerde Kerk die haar kerkgebouw geheel belangeloos beschik baar heeft gesteld voor het houden van de kerkdiensten der Hervormde Ge meente. Met algemene stemmen werd de voorgestelde subsidie van 15*/» goedge- Voor aansluiting op het waterleidingnet van de percelen 8-9-10 van de Hoekse Aarkade en de scheepswerf Bocxe is er in het aansluitingsbedrag een onrendabele som van f 1560. Een gedeelte wordt door De Elf Gemeenten voor rekening geno men, er blijft dan nog f 1044 ongedekt. De raad besloot een krediet toe te staan van f 522. De overige f 522 worden door de belanghebbenden bijeengebracht. De heer H. Egberts informeerde nog of ook de woonschepen aansluiting kunnen ver krijgen. Het antwoord van de voorzitter was bevestigend. Ook een voorstel bot wijziging van de verordening op de heffing van een baat belasting vroeg niet veel bespreking. De aansluiting van percelen langs de Oost- kanaalweg was goedkoper dan men had verwacht dus konden de tarieven worden verlaagd. Het vastrecht werd gesteld op 7.50. Dè premie op 4 van de belast bare opbrengst volgens de personele be lasting. De hoogste afkoopsom bedraagt f 340, de laagste f 159. Woning voor architect Vervolgens kwam een voorstel in be handeling betreffende di woning voor de gemeente-architect. Doel is te zorgen voor een goede woning der in luxe te vervallen- Er kan niet den gebouwd met rijkssubsidie- Men wil de woning bonwen aan de Kerkweg. Er is een exploitatie-opzet die een nadelig saldo zal opleveren van f 688. De heer v. R«n wilde de huur stellen op f 25 per Wat de huursom betreft gaf de vi ter een vergelijkend overzicht ni huur van in 1959 gereedgekomen wonin gen. Verscheidene leden waren het met de heer v. Rijn eens betreffende de huur som. Bü lagere huur meent ciale onrechtvaardigheid te begaan. Wet houder Volgering betoogde dat dc duur dere bouw gevolg is van de bepaling dat cr geen rjjksssubsidie kan worden geno ten Hiervan mag dc gemeente-architect niet de dupe worden. Na veel overleg kwam men tot het besluit dat bl] d< exploitatie-opzet wordt uitgegaan van oei huur van f 25 per week. tevens van d< verwachting dat er voor het huis klaai is er een huurcompensatie zal zijn. Dii voorstel werd aangenomen. De hcei Koning vroeg een publieke aanbesteding Dit is in de gegeven omstandigheden niet mogeljjk. Namen van straten Toen kwam de naamgeving van straten :n hef uitbreidingsplan Aardam aan de orde. De door b. en w. voorgestelde na- nen vonden geen bijval. Na uitwisseling •an gedachten werd men hef eens over ie volgende namen: Prinses Marijke- 'raat, Van 's-Gravendijkstraat, Van Meusdenstraat, B lok landet raat, 't Gan- ictje- De eerste naam in aansluiting op cds bestaande straatnamen, de tweede s de naam van een vroegere burgemees- er, de derde de naam van een vroeger HKjfd der openbare school, de vierde naam betreft de polder waarin het uitbreidings plan is gelegen, 't Gangetje werd geko zen omdat dit een vrij nauwe doorgang is- De gemeenterekenlng over 1957 werd ".stgesteld op de volgende bedragen: icwone dienst Inkomsten f 748,508.54, uit wen f 762-145,44. nadelig saldo f 13.636,90. ekening houdend met de nog te verha- -n en te betalen posten geeft de rekening en voorlopig netto saldo aan van 6.157,70. Kapltaaldienstinkomsten 2.545,785,44, uitgaven f 3508.064,44. na- ielig saldo f 962 279,00. Rekening grond- jcdrijf 1958: gewone dienst baten en laa- en f7.457,13, kapltaaldienst ontvangsten en uitgaven f 173.663,32. doen- De heer P. van Rijn Informeerde of de boerderijen in de Nieuwkoopse polder al zijn aangesloten op het elektriciteitsnet. Deze aansluiting is opgedragen. Verder wilde hij Iets weten over de onderhande lingen met de heer Uijttewaal over grond aankoop. Er is contact opgenomen met de taxateur en er zal dan tevens contact wor den gelegd met de grondeigenaren In het grote plan Keetsloot. De heer Koning sprak opnieuw over dakkapellen in de woningen Aardamse- weg. Dit wacht nog altijd op een bewilli ging van Den Haag. Er was gebleken terecht is. Men hoopt nu op een spoedige beslissing. De heer P. Uijttewaal uiiBte namens de meerderheid van zijn fractie ontevreden heid over de voortgang van de verbete ring van het Kerkpad. Verder vroeg hij wanneer de nieuwe straatverlichting zal worden aangesloten. De lichtmasten den op tijd geplaatst maar de aansluiting laat lang wachten. De voorzitter was niet tevreden over de gang van zaken. Er werken veel te weinig mensen aa object- B. en W- zullen nog eens met klem op voortgang aandringen. Ten slotte bracht de heer Uij'btewaal de terreinkwes tie van Altior nog ter sprake. Ook hier dient snel te worden gehandeld- Het wachten is op de taxateur. De heer H. Egberts drong aan op spoed. Als er snel wordt gehandeld kan dit voor AlUor nare gevolgen hebben. De raad was het hiermee eens, zodat mag worden ver wacht dat er in deze zaak schot gaat komen. Nieuwe dirigent In de plaats van de heer Alex Muller is met ingang van vandaag tot dirigent van de r.k muziekvereniging Arti et Re- ligioni benoemd de heer W. Cornelissen te Den Haag, werkzaam bij de Konink lijke Militaire Kapel. A.r.-kiesvereniging vergaderde in Alphen Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer F. Sas- ;en een zo spoedig mogelijke afdoening an een kwestae over een kas ln het uit breidingsplan Aardam. Dit werd toege zegd. Verder of de verbetering van het Kerkpad toch wat kan worden besDoe- digd- Dit werk ls opgedragen en we kun nen dus de aannemer aansporen tot voort gang, aldus de voorzitter- De heer C. v. Vliet vroeg opheldering over geruchten over de Industrieterreinen. Waarop dc voorzitter mededeelde in dit In Concordia vergaderde gisteravond de a.r.-kiesvereniging Nederland en Oranje". Het was de eerste bijeenkomst van het seizoen en daarom besprak de voorzitter mr. A. J. Meyer, enkele pun ten uit het vorige. De vorming van hi nieuwe kabinet had de a.r.-partjj liev< als een rechtse coalitie gezien, want s;_ menwerking met de P.v.d.A. noch met de V.VJ). is ideaal. Maar het kan niet anders. Voorts het bekende ballonnetje Romme, waarvan dr. Berghuis heeft klaard, dat uitkomen met één lijst ternationaal mogelijk, maar nationaal nog niet te verwezenlijken is. Mr. Meyer zei- dat naar aanleiding v de vacature Verduyn, een bespreking gehouden met het bestuur der Aarlan- derveense kiesvereniging. Inderdaad is er een uit 1922 daterend contract, dat Aarlanderveen recht geeft op een a.r.-raadszetel. Er is nu nadruk kelijk gesteld, dat men er bij een vol gende raadsverkiezing niet mee bonden wil zijn. De verhoudingen raken zo geheel zoek. Er was bij Aarlanderveen wel begrip voor dit standpunt. In ieder geval zal hier t.z.t. weer een bespreking den gewijd. Als spreker was aanwezig drs. G. Pu- chinger uit Utrecht, met het onderwerp: „De Anti-Revolutionaire pers". Spreker was in het verleden gedoken en gaf eer zeer boeiende lezing over de journalis tieke politiek. Hij meende, dat de pers niet ten onrechte de koningin der aarde wordt genoemd. De gereformeerde groep volksleven heeft steeds veel be langstelling gehad voor het geschreven woord. Grote figuren Voor enige grote politieke figuren, die als begaafde journalisten aan het anti revolutionaire deel der bevolking lei ding gaven, vroeg de heer Puchinger aandacht. Groen van Prinster er, die zijn kracht zocht in de persoonlijke ding, met brochures en brieven. Dr. A. Kuyper, felle bestrijder van al wat tegen hem was, hoewel later als politicus wat soepeler. En dan de man die ook buiten onze grenzen gezag had, dr. H. Colijn, meer praktisch dan principieel, en ten slotte prof. dr. K. Schilder, in de eerste plaats als theologisch schrijver, maar die ook op het anti-revolutionaire denken een grote invloed heeft gehad.' Iedere generatie moet toch opnieuw aansluiting zoeken bij het verleden. Goe de journalistiek boeit slechts dan, als men de zaken scherp stelt. Vooral in dit opzicht was de heer Puchinger van mening dat er in onze huidige maat schappij veel aa-n mankeert. Konijiienverkoop Gisteravond is in het Verenigingsge bouw te Gouwsluis de 29ste konijnenver koop gehouden, waarvan de opbrengst (bruto f 747,70) bestemd is voor de kas van de Hervormde kapel te Gouwsluis Er was ook nu weer veel belangstelling. Behalve 25 konijnen, 2 eenden en 2 kip pen werden ook huishoudelijke artikelen, levensmiddelen, speelgoed, enz. verkocht. De heer C. A. Bos was afslager. Voor dat de verkoop begon, sprak de heer J. W. de Ridder een welkomstwoord. 's Middags waren de kinderen die de konijnen hadden opgefokt, getracteerd werd een filmpje voor hén gedraaid. Zij ontvingen elk een prijsje naar verhouding van het gewicht van het opgefokte konijn. Het zwaarste beestje was van Gonnie 14 pond. wekken leeft en lijk te beschermen. Burgemeester Bruins Slot verklaarde dat er in Alphen maar ook elders met veel geld veel schoons in plantsoenen en parken is aangelegd, dat waard is gezien maar ook beschermd te worden. Hij wees erop, dat het straks weer de tijd wordt van de fraaie wilgenkatjes, waarvan men er altijd zo graag wat thuis in de kamer heeft staan. Met klem verzocht hij de jeugd bij deze wilge bomen geen ruïne's aan te richten. De burgemeester stelde voorts, dat de jeugdnatuurwachters altijd een voor beeld moeten zijn voor de andere jon gens en meisjes. Over het algemeen kan men over de jeugd in Alphen tevreden zijn. Er wordt hier niet veel beschadigd, maaT wat er onnodig beschadigd wordt is nog altijd teveel, aldus de burge- Vervolgens reikte hij aan twee kinde ren'van elke school het insigne uit. Het verdere gedeelte van de middag werden de kinderen getracteerd en werden er enkele leuke films vertoond, natuurlijk De heer Van Dorp van Vliet vertelde nog het te betreuren, dat de school tuinen zullen moeten worden opgeheven wegens gebrek aan geldmiddelen. „Dat ts bepaald een stap achteruit", aldus de heer Van Dorp van Vliet, „met de 500,— subsidie die de gemeente ver- strekt komen wij er niet." LEIMV1D EN Veilig Verkeer vergaderde De afdeling Leimuiden van "de Ver- eniging voor Veilig Verkeer vergaderde gisteravond onder leiding van voorzit ter D. Broere in café Keizer. Uit het jaarverslag bleek een nadelig saldo van f 80,94. Het aantal leden (377) kan vol gens de voorzitter worden verdubbeld. Maandag 4 januari begint de cursus; er hebben zich tot nu toe 7 personen hiervoor aangemeld. Men kan zich nog opgeven bij de heer Broere, Nokweg, de heer D. Ochel (gemeentehuis) en bij de heer Berend, Herenweg te Rijnsater- woude. Op 8 maart wordt een examen gehouden voor de jeugd. De heer A. Los werd tot bestuurslid gekozen. Tenslotte dankte de voorzitter de heer heeft LEIMUIDEN Clir. Besturenbond vergaderde De Christelijke Besturenbond hield dinsdag een jubileumavond in café Snee- boer. De heer Th. Zeijlmaker uit Utrecht sprak en vertoonde daarna de C.N.V.- film „Echo der Bergen". Het was jam mer dat de zaal maar voor de helft was gevuld, 's Middags was er een filmvoor stelling voor de jeugd. Winkelweek geopend Dinsdagmiddag werd door één der wet houders de winkelweek officieel geopend Hij deed een beroep op de bevolking de inkopen zoveel mogelijk in eigen plaat: te doen. Omstreeks zes uur reed een ge luidswagen door het dorp. In de winkel week-krant, die huis aan huis werd be- :orgd, zijn de namen van de deelnemers sn de te winnen prijzen te vinden. Bazaar dameskrans Morgen en overmorgen houdt de Ge reformeerde dameskrans een bazaar ir het jeugdgebouw van de Hervormde Gemeente. Er zijn vele attraoties aai evenement verbonden. Morgenmiddag 3 uur verricht ds. Koffrie de officiële ope- ZOETERMEER Sterfte onder gevogelte Bij de groepscommandant van de rijks politie zijn de laatste dagen verschillende meldingen binnengekomen over in par- op landerijen aangetroffen dode wilde eenden. De doodsoorzaak is nog niet bekend, vermoedelijk echter is deze gevolg van het uitzaaien van besmet koren door de landbouwers. De farmaceutische inspecteur van de olksgezondheid stelt een onderzoek naar eze sterfte onder de vogels in. Een ieder, die dood wild vindt, wordt er met klem op gewezen dit wild niet te nut tigen, daar dit zeer ernstige gevolgen kan hebben. Vinders van dood wild wordt verzocht it te bezorgen bij de groepscommandant an de rijkspolitie, Julianalaan 21 te Zoe- irmeer. Door tussenkomst van de burge- eester zijn enkele kadavers voor nader onderzoek opgezonden naar het rijksin stituut voor de volksgezondheid te Utrecht. Oud-leerlingenavond reniging van oud-leerlingen van landbou wonde rwijsinstellingen „Zoeter- omstreken" houdt 2 december morgens in „De jonge Prins", Dorpsstraat 80, een vergadering. De heer J. de Veer, voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, zal spreken export i verband met de Euromarkt." Vroeger was op jaarvergaderingen politiebescherming nodig lil de Hervormde kerk te Benthuizen werd gisteravond het 50-jarig ju bileum gevierd van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging, alsmede het 40- jarig jubileum van de Meisjesvereniging. De consulent van de Hervormde Gemeente, ds. D. J. van Dijk uit Nieuwerkerk aan den IJssel, heette in het bijzonder welkom: ds. Jac. Vermaas van Veenendaal, voorzitter van de Ned. Herv. bond van J.V.'s op Gereformeerde grondslag; mevrouw Mulder van de Ned. Herv. bond van M.V.'s op Gereformeerde grondslag; de toekomstige predikant van dc Hervormde Gemeente alhier, ds. W. A. S. Laurense te Hoevelaken; de beide plaatselijke kerkeraden en de burge meester, de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen. boekenkast aangeschaft en die kostte toen totaal f 18.55. Een paar jaar geleden liet men de boekenkast tweemaal groot maken en dat kosttef350! Mej. A. van Waay sprak na het zingen van „Al is eng ook de Geest" over onderwerp „Waarom zijn wij lid een christelijke jeugdvereniging?" Haar antwoord was: „Om ons te wapenen tegen on- en bijgeloof'. Toen de heer Blijleven de gelegenheid gaf aan oud-leden om een woord te spreken, kwam mevrouw Mulder naar voren. Zij sprak als afgezante van de Ned. Herv. bond van M.V.'s op G.G. Na mens die bond bood zij de presidente enkele studieboeken aan. Zij sprak ook als oud-presidente (mei 1924 vertrok zij met haar man uit Benthuizen). Laatste spreker was de heer L. Paul, een der oprichters van de J.V. en thans godsdienstonderwijzer te Vriezenveen. Na afloop hielden de verenigingen een druk bezochte receptie in het vereni gingsgebouw. Hier kon men tevens een groot aantal foto's en prenten van oud- Benthuizen bewonderen. Ds. Jac. Vermaas te Veenendaal sprak namens de Ned. Herv. bond van op Gereformeerde grondslag, waa hij landelijk voorzitter is, over het the ma „Weest verstandig!" naar aanleiding van een tekst uit de Spreuken van Sa lomo. Hij haalde aan, dat er tegenwoor dig wel tijd is voor vermaak, maar aar de geestelijke noden wordt vaak te wei nig aandacht besteed. Nu is het nut van een J.V. om deze leemte aan te vullen. Maar dan moet er ook voldoende belangstelling zijn. „En is die er?" Vaak niet, aldus ds. Vermaas. Als we zien, dat het hoogste aantal leden nooit de veertig heeft ge haald (thans slechts tien) zou men Bent huizen dan nog een godsdienstige ge meente durven noemen? Of zijn het mis schien de tijden, die veranderen? Toch zal een J.V. altijd nodig zijn! Hierna zongen de leden van de jubi lerende verenigingen: Ontwaakt, gij die slaapt en Vaste Rots van mijn behoud Mej. A. P. van Noort, presidente van de M.V., bracht verslag uit over de af gelopen veertig jaren. Aan de Bijbel inleiding wordt de meeste tijd besteed, ook worden onderwerpen bespro ken zoals het vluchtelingen-probleem, het Rode Kruis, het Leger des Heils en ie. De M.V. zet zich vaak in voor liefdadige doeleinden. J.V.-lid Cor Bregman Czn. behandelde ït interessante onderwerp: „Oud- Benthuizen". Hij releveerde de tijd van de Romeinse overheersing (plm. 2000 jaar geleden!) en somde enkele feiten op, die voor Benthuizen belangrijk zijn geweest. Ook de sfeer, die hier heerste, besprak hij uitvoerig (bijv. sterk Oranje gezind in de tijd van de Patriotten). Vechtlustig De heer J. Blijleven, voorzitter, bracht verslag uit namens de J.V. over de afgelopen vijftig jaren. Hij zei, dat de vereniging altijd uitste kende kasbeheerders heeft gekend. Gezien de kasboekuitkomsten in de dertiger jaren achtte hij de Bent- huizer bevolking nogal vechtlustig, want regelmatig vindt men in jaar verslagen de post „Vergoeding aan J. Timmermans (de toenmalige dorpsdiender) voor het bewaren van de orde tijdens de jaarvergadering f 1,50". De kosten zijn in de loop der jaren sterk gestegen: in 1911 werd een nieuwe Zaterdag recipieert bestuur Handtekeningencirkel werd vervangen door ronde tafel Sint iii Katwijk Sint Nicolaas zal zaterdag een bezoek an Katwijk brengen. Via Katwijk aan den Rijn gaat de stoet naar het raadhuis, waar de Sint en zijn Pieten door B. en W. worden ontvangen. Voorts zullen de bejaarden in het gasthuis worden be zocht en de middenstanders houden een gezellige middag voor de kinderen. Van 28 november tot en met 4 de cember mogen de winkels 's avonds tot negen uur geopend zijn. Stmmr in 't gmztn T Dm „JViauwe Leidsche" mr in I HAZERSWOUDE Mej. D. Bol sprak over de zendingstaak der vrouw De Geref. vrouwenvereniging Debora vergaderde gisteravond onder leiding van mevrouw J. Segaar in het lokaal achter de Geref. kerk. Mej. D. Bol sprak over het onderwerp „De vrouw in de zending". Zij merkte onder meer op, dat ook de vrouw d-oor het verlossingswerk van Christus de taak heeft gekregen het Evangelie uit te dragen. Vervolgens ging mej. Bol nader ln op het zendingswerk ln Indonesië, dat veel geduld en liefde vereist. Vooral voor de eersten, die werden uitgezonden, de zusters Goemaat en Bos, was het moei lijk contact te krijgen met de bevolking. Nieuwe wijkzuster benoemd In de plaats van zuster E. van Leeu wen, die per 1 januari haar werkzaam heden alhier beëindigt, is door het be stuur van de Vereniging voor Wijk verpleging benoemd, zuster E. Menso n-ides, thans wijkverpleegster te Krul- ningen, die per 1 maart 1960 in functie hoopt te treden. WOUBRUGGE Bloeddorstige hond gedood Op een wandeling over zijn land, wist één van de landbouwers van de Vier- ambachtspolder woensdagmorgen met een welgemikt schot een rood-bruine hond te doden. Deze hond, waarvan de eigenaar onbekend is, doodde onlangs n schapen en enkele tientallen kip pen. De rust is nu weergekeerd in de Ziekenfondsavond In Het oude Raedthuys werd woens dagavond een ledenvergadering gehou den door het algemeen ziekenfonds Al phen en omstreken. Als plaatselijke ver tegenwoordigers werden de heren J. van der Nagel en.C. Metselaar herkozen. Voorzitter Geerlof gaf een korte uit eenzetting over het nut van de zieken fondsen in het algemeen. De heer A. Stuyvenberg, directeur, srtelde aan de hand van een flavelbord hoezeer alle kosten, speciaal die van de ziekenhuisverpleging, sedert 1956 zijn gestegen en nog steeds omhoog gaan. Enkele vragen werden hierop uitvoe rig beantwoord. Na de pauze werden nog films ge draaid, ondermeer over de tandverzor- ging en de politie in het snelverkeer. Cefa-voorstcllingcn Zaterdag geeft de plaatselijke Cefa-af- deling twee voorstellingen in Het Oude Raedthuys. 's Middags 4 uur kan de jeugd de kleurenfilm Doornroosje zien en "s avonds 8 uur draait de film Palace- hotel. Toegang 14 jaar. Verkiezing notabelen Bij de dinsdagavond in Immanuel ge houden verkiezing voor notabel van de Hervormde Gemeente zijn de aftredende leden J. van Rijn, L. J. Noordam en J. der Boon herkozen. Alphen aan den Rijn Prof. dr. A. J. Rasker sprak over atoombewapening In het raam van het wuiterprogramma van de Hervormde wijkgemeente Lage Zijde, is gisteren in de grote zaal van Nabij de tweede wijkavond gehouden. Er was veel belangstelling. Ds. J. H. Hogers vertelde van de plannen om op de dag voor Kerst in Nabij een ontmoeting te hebben met alle bejaarden ln de wijk en van de mogelijkheid, die er thans is om te gaan sparen voor de jaarlijkse uitgaansdag. Daarna vertoonde de heer H. Laros een filmpje van het uitstapje van de afgelopen zomer. Na dit min o( meer huklimid.Jijk, ,j_ raplu" ook dc kleinere wapens, geschikt beperkte oorlogvoering". „Verdwijningen en verschijningen" De personeelsvereniging Oosthoek n. n.v. hield dinsdag in het Nutsgebouw ?n toneelavond. De Koninklijke Vereni ging „Litteris Sacrum" uit Leiden voer de het blijspel „Verdwijningen en ver schijningen" op. De titel geeft overdui delijk aan wat er gebeuren gaat, vooral neer de onvervalste Rotterdamse werkster zingt „Kom d'r in" en dai derdaad iemand verschijnt. Het stuk werd op vlotte wijze over het voetlicht gebracht De beide vrienden Thomas Dinges en Theodor Lamaer, gespeeld door de heren Van Leeuwen en Hage- man, beheersten met hun uitstekende typeringen het stuk. De werkster noem den wij reeds, terwijl Marijke Duister- hof zeker een vermelding waard is. De aanwezigen hebben bijzonder geno- en van het kostelijke stuk. Jeugdnatuurwachlers geïnstalleerd Gistermiddag heeft burgemeester Bruins Slot in het Nutsgebouw op uit nodiging van dc voorzitter van de Jeugd-natuurwacht, de beer N. O. van Dorp van Vliet, aan een aantal nieuwe leden van de jeugd-natuurwacht het in signe uitgereikt, waarmee zij officieel als Jeugd-natuurwachter zijn geïnstal leerd. De heer van Dorp van Vliet zei dat het doel van de Jeugd-natuurwacht is belangstellin, vooral bij de jeugd, te ,E AFDELING LISSE van de Nederlandse Christelijke Landarbediders- bond, beter bekend onder de oude naam Bid en Werk, viert deze week haar gouden jubileum. Volgende week woensdag zal het feest wor den gevierd en aanstaande zaterdag recipieert het bestuur in gebouw Rehoboth. Al lijkt een halve eeuw erg veel, toch is er nog een oudere ver eniging van landarbeiders in de bollenstreek geweest. De heer M. J. de Blieck, oud-voorzitter en mede-oprichter van de N.C.L.B., thans wonend Warmond, herinnert zich nog dat in Hillegom de neutrale vereniging Flora was. In 1903 bestond er in Lisse een r.k. vereniging, waarvan de leden erg aandrongen op de oprichting van een protestantse groep, niet het minst in het belang van het samen-optrekken. sohrij- heeft daarom moeten besluiten ontheffing te vragen van zijn arbeid. Dit is derhalve de laatste brief die u thuis ontvangt. God zal op Zjjn tijd en op Zijn wijze uitkomst In de opriehtingsdagen werd ven gericht aan de werkgevei verzoek om betere arbeids- er waarden, maar geen der leden wilde het eerst zijn naam zetten. Daarom tekende men in een cirkel. Bij het veertigjarige bestaan van de afdeling was er ee schrijven van de christelijke patroonso ganisatie, waarin secretaris R. C. Segei op het wederzijdse begrip wees. In plaats van een cirkel heeft men nu de ronde tafel. De eerste vergadering werd in de open bare school gehouden; de opkomst was niet al te groot: zeven mensen. Maar die zeven arbeiders kwamen tot een daad: de vereniging werd opgericht en het bestuur gekozen. De heer P. Zonderwijk koos tot voorzitter, de heer De Blieck werd secretaris en de heer Joh. van Dijk kreeg de penningen te beheren. Er waren dus vier gewone leden. Maar er zat groei in de afdeling. Het notulenboek spreekt daar op vrijwel elke bladzij van. Vrees be lette velen lid te worden en het aan tal arbeiders dat de noodzaak van organisatie inzag, was gering. Als naam van de vereniging koos men Bid en Werk, twee woorden, die, ook volgens ds. Talma, bij elkaar horen. Groei eerste jaren stond men alleen, want n 1914 werd de landelijke organisatie de N.C.L.B. opgericht. Er kwam een hoofdbestuur, dat veel werk van de plaat selijke groepen overnam. De kleine afdeling groeide gestadig, iet het minst door de activiteit van de tere directeur-generaal van het rijksar beidsbureau J. A. Knetsch. Toen hij in over kinderarbeid sprak waren er 52 leden. Nu zijn er 160 leden ingeschre ven, maar het bestuur is blij wanneer er dertig op een vergadering komen. Rondom het veertigjarige jubileum tel de de afdeling 180 leden. In Lisserdijk werd in 1932 een afdeling opgericht; dat kostte Lisse dertig leden. Nog vers in hot geheugen ligt dc inomische crisis van de dertiger jaren. Er werd ónder die aanvaardbare loongrens gewerkt. De werkloosheid was groot. Velen herin-neren rich nog de dagelijkse gang naar het stempellokaal. De wereldoorlog van 1939 legde verenigLnigsarbeid lam. De N.C.L.B. moest worden gelijkgeschakeld in het door handlangers van de bezetters gestichte Nederlandse Arbeids Front. Het hoofdbe stuur voelde er niets voor, vroeg onthef fing en dook onder. Ondertekend door de heren M. Rup- pert, thans lid van de Raad van State, en II. Oudekerk, werd het volgende schrU- aan dc leden gericht: „Onze Neder landse Christelijke LandarbeideTsbond is meer zelfstandig. Het hoofdbestuur M. J. DE BLIECK sinds de oprichting Veel onderling contact was en bleef ei in de oorlogsjaren Zodra de „onoverwin- nelljiken" hun overwinningsliederen kon den zingen achter heit prikkeldraad van de krijgsgevangenkampen, begon men weer met de N.C.L.B Op 1 juni van het bevrijdingsjaar kwam men bijeen; hoofd bestuurder Stokman, oud voorzitter van de Jjisser afdeling, was er. Door een in tensief huisbezoek werd het ledental al spoedüg 106. De grootste Na de viering van het veertienjarige ju bileum ging het nog meer in opwaartse lijn. Lonen wenden verhoogd, de arbeids tijden aangepast en de sociale voorzienin gen verbeterd. Bij het gouden feest is men met 160 leden de grootste afdeling van het district Bloembollenstreek. De belangrijkste vraag is nu echter hoe men de jongeren zal doen be seffen waarvoor men heeft gestre den. Er zijn in Lisse veel meer dan 160 christen-landarbeiders. Htm aanmelding zou een mooi geschenk zijn voor de feestenden. Een praatje met de heer De Blieck, die de vereniging van de oprichting af heeft gekend, zou heel wat schroom en laksheid wegnemen. Ondanks de vele ver beteringen blijft er een taak voor de christelijke vakbeweging. Wilheliniiia had feest Het leek kortgeleden of de buurtver eniging Wilhelmina zou inslapen, maar gisteren is op de halfjaarlijkse feest avond, die in De Taveerne werd ge houden, het tegendeel gebleken. Er was heel veel belangstelling. De onlangs af getreden voorzitter K. Schrama, die van springlevende vereniging sprak, zei er geen financiële moeilijkheden zijn. De heer Schrama gaf de leiding over m de nieuwe voorzitter, de heer G. an Veen. Secretaresse is mej. N. Groen- hart, tweede voorzitter is de heer J. Hoekman, tweede secretaris L. Onder water, J. Zandvliet, eerste penning meester, D. Steker, tweede penning meester. J. Knook, algemeen adjunct. H. Schrama, commissaris. Onder leiding van de heer Van Keste- ren werd het toneelstuk „Eddy kon niet blijven" van Boere en Grosveld op gevoerd. Bijzonder spel gaven mevrouw De Kooker en de heren G. B. Rooijak- kers en P. Korsuize te zien. Middags kregen tweehonderdzestig kinderen van de Wilhelmlna-familie een feest aangeboden. deelte Van de avond, sprak prof. dr. °A. J. Rasker, hoogleraar ln de theologie te Leiden, ovcr: „Het gevaar van het ge weld en de veiligheid van de verzoe ning". Het ging hierbU over de vraag, hoe de christen heeft te staan tegenover de %'ragen, die de ontwikkeling van de kennis de ratomen (atoombewapening) met zich brengt. De oude Romeinse (heidense) leus; „Als je vrede wilt, da nmoet je oorlog voor bereiden", doet. aldus prof. Rasker, nog steeds opgang. Wij zijn bezig de bewape ning op te voeren. De wapens, die aan de lopende band worden gemaakt, zijn zelfs te groot om in onze al kleiner wor dende wereld gebruikt te kunnen wor den. Daarom hebben we onder deze „pa- LISSE Looft den Heer De christelijke gemengde zangvereni ging Looft den Heer neemt zaterdag deel i concours in Rotterdam. Voor langdurige zieken wordt in Lisse een collecte gehouden ten bote van het werk onder langdurige zieken, die worden verpleegd in tehuizen van de verenigóing Het Zonne huis. Er is veel geld nodig voor uitbrei ding. Vele chronische rieken staan op de wachtlijst Filmavond De afdeling Lisse van de Nederlandse vereniging Het Rode Kruis geeft maan dag in de Hobaho-veilimgzaal een film avond, waar voorlichting zal worden ge geven over het welfarewerk voor de zie- Opbrengst verkoop De verkoop van borstels e.d. ten bate van de vereniging Blindenpenning beeft ongeveer 200 opgebracht Sint-Nicolaasfeesten Zaterdagmiddag 2 uur wordt in het verenigingsgebouw Den Engel een Sin* Nico laas feest gehouden voor de kinderen speeltuinvereniging Kinder vreugd. De leden van de Hervormde vereni gingen C.M.V. en C.JJVI.V. en de Jonge Kerk-groep bieden volgende week woensdag in Rehoboth de bejaarden een feestje aan, dat om 8 uur begint. Zij, die per auto worden gehaald, moeten ouge- -eer kwart over zeven gereed zijn. Ons Belang Er waa gisteren zoveel belangstelling oor een feestavond van de protestantse coöperatie Ons Belang, dat veel dames 'e op de gang kregen. Dat is anders op vergaderingen ln Lisse. Het bestuur van Ons Belang had mooi programma samengesteld, dat begon met een film over De hoge Velu- Verder kereg men in de loop va avond iets te zien van het geheim Assepoester en ten slotte was er een ko mische film. Er werd ruim getracteerd. De heer Beket sprak een propagandis tisch woord. Aan het eind van de avond werden verrassingen uitgedeeld. KATWIJK AAN ZEE Reddlngcnrsus B.B. Maandagavond kwart voor acht wordt in Gasa Cara dc reddingcursus van dc B.B. gehouden. De reddingsploeg kampt nog met een ledentekort. Timmerlieden metselaars worden gaarne verwacht. Uitvoerig schetste prof. Rasker de hui dige. eigenlijk zo wanhopige situatie- de bereiding van elkaar met een absolute vernietiging. Vervolgens ging hjj na wat de gevolgen van een atoomoorlog zouden kunnen zHn, waaruit hjj de conelusie trok, dat wjj be zig zijn onszelf wUs te maken, dat deze bewapening de vrede veilig stelt en men sen, menselijkheid, cultuur cn religie beschermt. Onze wereld is in de laatste oorlog van Duitse en Japanse overheersing bevrijd door een bijna totale oorlog. Zijn daarom de gebruikte middelen zo beminneliJkT Moeten wij het met deze. nu tlenduizend- voudig versterkte middelen maar weer wagen?. We zullen onze fantasie eens moeten gebruiken om middelen te be denken, die de vrede kunnen brengen. Aantrekkingskracht Prof. Rasker vroeg ook aandacht voor de gekleurde volken van Azië en Afrika, die zich tot heden afzijdig houden. De laatste vier eeuwen hebben zij die het gevoel hebben niet recht te kunnen meetellen niet zoveel goeds van de blanken ondervonden. De christenen heb ben in hun oog dingen gedaan, die met barmhartigheid en liefde in strijd zijn Deze volken kijken naar ons en zij den ken. wat doen die lui? Er ontstaat tegen- ten opzichte van ons, maar daartegen- r oefent het communisme grote aan trekkingskracht op hen uit. Een christelijke leuze zou zijn; „Als Je vrede wilt, moet je vrede voorbereiden". Wat doen wij voor de vrede? Gerechtigheid In btfbelse zin ls helpende gerechtigheid en eigenlijk hetzelfde als liefde. Niet eerst naar zichzelf vragen. Ook zullen we er eens over moeten nadenken of schuld belijden ook In politiek opzicht nodig zal zUn. net ontstaan van het com munisme bUv. Is voor een groot deel onze eigen schuld, omdat de christe lijke volkeren geprofiteerd hebben van de armoede van anderen. Kun nen we vrede sluiten zonder vooraf gaande schuldbelijdenis? God laat ons niet los: op grond hiervan geloofde prof. Rasker in de mogelijkheid van een verzoening tussen de volkeren. Zijn we ook bereid om offers te brengen? Er wordt aan de bewapening enorm veel verdiend. Als we de bewapening gelei delijk aan willen verminderen, zullen of fers moeten worden gebracht. Wat ik bepleit is een gevaarlijk leven langs een weg, die iets met de barmhartigheid, de liefde en de schuldvergeving van Chris tus te maken heeft. Een politieke beke ring zal in de praktijk een bekering in kleine groepjes zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Valpartij Juist bij het passeren van twee fietsers, werd een bromfietser, doordat een der wielrijdsters te veel naar links uitweek, aangereden. Beide meisjes kwamen te vallen, waarbij mej. J. Blauw een ge broken elleboog opliep en op advies van de dokter naar het Academisch Zieken huis te Leiden werd vervoerd. De brom fietser kwam met de schrik vrij. O ra et Labors vergaderde ï>e Herv, Gereformeerde meisjesvereni ging Ore et Labora hield gisteravond in gebouw Rehoboth de jaarvergadering. Ds A. J. Jorissen uit Oudahoorn las een ge deelte uit Jozua, waarna Adri Hesseling een inleiding hield over het boek Esther. Na de pauze een gedichtenwedstrijd en een bijbelspel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7