PANTER SEKONIC Minister Marijnen houdt aan standpunt vast Deventer wil uitgroeien tot 250.000 inwoners T weeslachtigheid Ziekenfondsen verhogen vrijwillige premies 5 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 111111 Voetbalpool De principiële stap is gezet door de voetbalpool toe te laten. Is het nu ver standig de prijs te beperken tot f25.0007 Het lijkt ons, gehoord de protesten, niet verstandig. In deze kwestie behoort al leen het verstand te spreken. Wil men de voetbalpool, dan wil men een pool, die zo aantrekkelijk is, dat zij allerlei vormen van onwettige gokkerij verstikt. Want daarom is eerst de KNVB en toen de staat zich met deze pool gaan bezig houden. Welnu, dan moet men ook ter dege op zijn hoede zijn bij de praktische uitwerking van de poolregelingen. Welke praktische zin de beperking van de prijs tot f25.000 heeft, is ons niet duidelijk. (Het Vrije Volk) ZWANENBERG maakt wat smaakt Weer vragen over G.G. en G.D. in Amsterdam Een lid van de Amsterdamse gemeen teraad, de arts J. A. de Jong (lib.) heeft B. en W. schriftelijk gevraagd of het juist is dat op maandag 12 oktober een 55-jarige vrouw in haar wonin/g te Am. sterdam is overleden, voor wie op vrijdag 9 oktober door haar huisarts ziekenhuis opname was verzocht. Voorts vraagt dok ter De Jong of het juist is dat de pa tiënte die vrijdag door een controlerend afts van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst is bezocht en dat deze geneesheer heeft verzuimd nog op dezelfde dag aan de huisarts mee te delen dat hij ziekenhuisopname niet noodzakelijk achtte, waardoor de huis arts in de veronderstelling kon verkeren dat zijn patiënt was of zou worden opgenomen. Indie; zijn da dit juist is, welke maatregelen i ten aanzien van deze arts ge- zo vraagt de heer De Jong. Geen extra optreden om effectenfraude te voorkomen (Van onze parlementsredactie) Minister Zijlstra (financiën) vindt het niet nodig bijzondere waarborgen te scheppen waardoor de kans op fraude bij effecten-kantoren en wisselmakelaars minimaal wordt. De wisselmakelaars financieren de door hen aangehouden portefeuilles met mid delen die zij van een beperkte kring van merendeels grote geldgevers aanttrekken. Het risico van deze geldgevers is be perkt doordat zij onderpand ontvangen in de vorm van schatkistpapicr, aldus de minister. De commissionairs in effec ten zijn, voor zo ver zij in belangrijke mate hun bedrijf maken van het ver lenen van kredieten, geregistreerd en vallen onder de werking van de Wet toezicht kredietwezen, zo heeft de mi nster de Tweede Kamer meegedeeld. Aangenomen mag worden dat alle spaarbanken in de zin van de genoemde wet in het register zijn ingeschreven. Deze mening grondt de minister op een onderzoek dat de Nederlandse Bank N.V. heeft ingesteld naar aanleiding van het feit dat de spaarbank te Ammerstol niet onder toezicht stond. Overwogen wordt aan kredietinstel lingen, die niet in het register der spaar banken zijn ingeschreven, te verbieden zich spaarbank te noemen. Ontkoppeling kost- en garantieprijs Overleg Landbouwschap over nieuwe basis garantiebeleid (Van c parlementsredactie) Afwachten De Kamer toonde zich niet in alle op zichten content met de argumenten, die de minister ter verdediging van zijn nieuwe inzichten had aangevoerd. De heer Biewenga (a.r.) betreurde het, dat met betrekking tot het garantiebeleid de standpunten van Kamer en minister niet dichter tot elkaar zijn gekomen. Hij handhaafde zijn bezwaar, dat in het MINISTER MARIJNEN (landbouw en visserij) wil vasthouden aan zijn voornemen om voortaan het niveau der garantieprijzen minder straf te binden aan de hoogte van de gemiddelde kostprijzen. Een minder strin gente binding is noodzakelijk, aldus de bewindsman gisteren in de Twee de Kamer, om in het garantiebeleid meer ruimte te scheppen voor een doelbewuste prijspolitiek. In overleg met het Landbouwschap zal in het komend jaar moeten worden gezocht naar een nieuwe, meer verantwoor de basis voor het garantiebeleid. Sprekend over het loonbeleid in de landbouw bestreed de minister de stelling dat de regering voor de land arbeiders een discrimerende beperking zou hebben aangebracht in de richtlijnen voor de vrijere loonvorming. Mocht echter de desbetreffende door de Kamer gekritiseerde bepaling een wezenlijke rem blijken te zijn voor een gezonde loonontwikkeling in de landbouw, dan zal ze opnieuw in het kabinet aan de orde worden gesteld. De over deze kwestie ingediende motie-Vredeling (soc.) meende de minister te moeten ontra den. Overbodig achtte hij een door K.V.P., A.R. en C.H. ingediende mo tie-Van der Ploeg, waarin gevraagd wordt te voorkomen, dat voor de loonvorming in de landbouw niet dezelfde regels kunnen worden gevolgd als voor de andere bedrijfstakken. De minister erkende in zijn rede van gistermiddag, dat de garantieprijzen in 't algemeen moeten worden afgestemd op niveau van de noodzakelijke pro- duktiekosten. Maar een dergelijke af stemming -hoeft niet te betekenen, dat de garantieregelingen voor de verschil lende produkten zonder meer moeten worden gebaseerd op de gemiddelde kostprijzen. Om allerlei redenen is het gewenst, dat binnen het raam van het garantiebeleid ruimte wordt geschapen een meer doelbewuste prijspolitiek. Een dergelijke politiek is er op gericht, dat via het prijsniveau en de prijsstruc tuur welke het kompas vormen waar door de boeren zich bij hun beslissingen laten leiden een meer verantwoorde amenstelling en organisatie van de agrarische produktie .wordt bevorderd. Voor een minder stringente binding an de garantieprijzen aan de kostprij- ;n pleit volgens de minister ook de omstandigheid, dat in het verleden sprake is geweest van een spiraalwer king tussen de garantieprijs en de kost prijs van melk. In de afgelopen zes jaar zijn de kostprijzen voor de melk over. de gehele linie gestegen ondanks het feit, dat in die jaren in de veehoyderij wel degelijk .een kostprijsverlagende ratio nalisatie heeft plaatsgehad. Dit wettigt de conclusie, dat de volgens de gebrui kelijke methode berekende kostprijs geen bruikbare basis vormt voor de vast- itelling van de garantieprijs en dat (in overleg met het georganiseerde bedrijfs leven) naar een nieuwe basis voor het melkprijsbeleid moet worden gezocht. Dat door een minder stringente binding de kostprijzen de basis van het be- zou wegvallen (de a,r. Biewenga hpd zelfs gesproken van een „normloos beleid") ontkende minister Marijnen. Het complex van garantieregelingen blijft afgestemd op de noodzakelijke produktiekosten op sociaal-economisch erantwoorde bedrijven. Uit het feit dat de huidige kostprijsberekening niet in opzichten voldoet mag men niet concluderen, dat daarmee de basis voor het garantiebeleid wegvalt. Niet krapper voor de periode 1959/60 vastgestelde garantieprijzen achtte de minister niet krapper dan het vorig jaar, vooral niet ïeer men let op het wegvallen van het zgn. gedeelde marktrisico. Verder biedt de nieuwe regeling voor de graan- toeslag op de lichtere gronden meer te dan het vorig jaar. Bij de vast stelling van de nieuwe garantieprijs voor de melk (ƒ28,90 per 100 kg voor een ge garandeerde hoeveelheid van 5 miljard kg) is uitgegaan van de overweging, dat de berekende gemiddelde kostprijs melk niet zonder meer kan worden „vertaald" in een garantieprijs. Bereke- ai over de twee laatste jaren heb- /oorts aangetoond, dat het voor die jaren vastgestelde garantieniveau ruim- ichoots heeft voldaan aan de eisen van >en redelijk bestaan. Daarom is dit ni veau ook voor 1959/60 gehandhaafd, in afwachting van een nadere situatie over materie en van het nadere overleg het Landbouwschap. Het kwantum 5 miljard en de garantieprijs van ƒ28,90 bieden een voldoende bestaans is voor de melkveehouderij. Wanneer de toekomst een nieuwe basis zou worden vastgesteld voor de hoogte van de garantieprijs, dient ook de gegaran- 153) Het komt in de natuur veel vuldig voor, dat de vrouwelijke en de mannelijke functie in één individu worden aangetroffen. Bloemen heb ben bijv. een vrouwelijke stamper en mannelijke meeldraden. Toch vindt in de meeste gevallen geen zelfbestui- ving plaats, omdat meeldraden en stamper niet gelijktijdig rijp zijn. De vereniging van deze twee functies In plant of dier noemen we tweeslachtig heid. Bij de mossel en de oester treffen we deze tweeslachtigheid in een merkwaardige vorm aan. Het dier is eerst vrouwelijk, zodat er eicellen worden gevormd, die bevrucht worden door mannelijke cel len van een andere oester. De alt deze cellen voortgeko- in de eerste maan den van hun ont wikkeling gastvrijheid en bescherming van het moederdler, tussen welks kieuwen ztf verblijven. Is het ogen blik gekomen, dat zij zelfstandig kunnen optreden, dan worden deze larven door de moeder uitgestoten In de vrije zee. waar zij een belangrijk deel van het plankton uitmaken en dus voor een deel tot voedsel van andere dieren strekken. Maar dat is niet de vraag van he ogenblik. Laten we ons dus liever tot het moederdler wenden en ons ver bazen over de ontwikkeling die het TOCH IS HET ZO! doormaakt. Want nadat de eicellen zijn afgestoten, ontwikkelen zich in dit dier mannelijke cellen. En het volgende jaar fungeert deze gewezen moeder-oester als vader! We moeten ons daarbij niet al te krampachtig aan het tijdschema vastklampen, wanl het komt ook wel eens voor, dat de wisseling van geslacht binnen het jaar plaats vindt. 5laar in het alge meen kan toch worden gezegd, dr de oester het ene jaar vader en het andere jaar moeder is. Wie dit wel wat erg zonderling mocht vinden, moet zich het hier boven aangehaalde voorbeeld uit dt plantenwereld nog eens voor de geest halen. Wanneer we dan denken aan de verschillende ry- plngsperioden vsd meeldraden en stamper, blijkt dat aan de tweeslachtig heid van oesters en mosselen eigenlijk hetzelfde principe ten grondslag ligt Nu we het voortdurend over oesters hebben, kunnen we ook wel even bjj het parelduiken stilstaan. Wanneer dit onderwerp wordt aangesneden verbazen we er ons altijd maar over, dat de duikers soms wel drie minuten, of nog langer, onder water kunnen blijven, terwijl u «n ik al na één minuut aan het verdrinken zijn. Toch kan geen enkele duiker langer zonder zuurstof leven dan wij, mensen van alledag. Hoe zit dat dan? Daarover een volgende keer. Mr. V. G. M. MARIJNEN hardnekkig sriële beleid te weinig normen vallen te bespeuren. Toch wilde de a.r.- afgevaardigde voor het ogenblik genoe gen nemen met de toezegging van de minister, dat de ontkoppelingskwestie in overleg met het Landbouwschap zal wor den besproken. De resultaten van dit overleg zullen aan de Kamer moeten worden meegedeeld en aan de hand daarvan kan dan een nieuwe parlemen taire discussie plaatsvinden. Het gesprek met het Landbouwschap zal vooral moe ten gaan over het opstellen van wat meer objectieve criteria voor de vast stelling van garantieprijzen. De heer Biewenga vroeg de minister voorts cor recties aan te brengen in de nieuwe garantieprijzen, wanneer mocht blijken dat bij het vaststellen daarvan fouten zijn gemaakt. Mr. Marijnen bleek hiertoe niet bereid. Een toezegging op dit punt zou het overleg met het Landbouwschap vertroebelen, zo meende hij. Ook de heer Den Hartog (lib.) wilde het resultaat van het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven afwachten. Hij verheelde echter niet, dat hij weife lend blijft staan tegenover de nieuwe beleidslijn. De k.v.p.-er Van Koeverden en de c.h. De Ruiter bleven van mening, dat de nieuwe garantieprijs voor de melk te laag is, maar ook zij wilden het nadere overleg met het Landbouw schap afwachten. De socialist Egas ech ter kwam met een (mede door zijn frac tiegenoot, de oud-minister van landbouw dr. Vondeling ondertekende) motie, waarin de regering wordt gevraagd een evenwichtiger complex structuur- en garantiemaatregelen te ontwikkelen, zo dat de positie van de agrarische bevol king in haar geheel niet wordt verslech terd en een redelijke verdeling van het agrarisch inkomen wordt gewaarborgd. Minister Marijnlen vond zowel de motie als de argumentatie van de heer Egas onjuist. Onevenwichtigheid in het complex van aangekondigde maatregelen achtte de bewindsman niet aanwezig. De door de socialistische afgevaardigde gesignaleerde verlaging van de bedragen voor structuurverbeterende werken heeft hoegenaamd niet plaatsgehad. Van een verslechtering van de positie der agra rische bevolking is geen sprake. De ging r t akkoord met de stelling van de Kamer, dat in de richt lijnen voor de vrijere loonvorming discriminerende beperking zou zijn gebracht ten opzichte van de landbouw. De Kamer had dinsdag reeds getoornd tegen de bepaling van de regering, dat wanneer de produktiviteitsstijging in de landbouw de gemiddelde nationale pro duktiviteitsstijging overtreft, het dere aangewend moet worden vo verlaging van de garantieprijz plaats van voor loonsverbetering, zoals in andere bedrijfstakken. Mr. Marijnen wees erop, dat deze bepaling geen extra richtlijn voor het gedifferentieerd loon beleid inhoudt maar een begrenzing van het garantiebeleid. Ze heeft betrekking op het „vertalen" van een technische produktdviteitsverbetering in een ven betering van de rentabiliteit, welke beide elementen de basis vormen voor de mogelijkheden tot verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De minister meende overigens, dat de beperking een „volmaakt theoretische aangelegenheid" is. Hij wilde daarmee zeggen, dat een produktiviteitsstijging in de landbouw, die de gemiddelde natio nale produktiviteitsstijging overtreft, praktisch uitgesloten moet worden ge acht. De landbouw komt hoogstwaar schijnlijk niet eens aan de nationale stijging toe, om van overschrijding maar te zwijgen. Doch gesteld dat de bepaling inderdaad een rem blijkt te vormen, dan zal ze in het Kabinet opnieuw aan de orde worden gesteld. De socialistische motie-Vredellng, waarin wordt gevraagd voor de landarbeiders dezelfde loon politieke criteria te doen gelden als voor de arbeiders in de andere bedrijfstak ken, wees de minister af. De heer Vredeling handhaafde echter zijn motie, want, zo zei hij, het gaai hier niet om een theoretische, maar om een principiëlè zaak. De beperkende be paling van de regering blijft als het zwaard van Damocles boven de loon onderhandelingen in de landbouw han gen. Ook de heer Biewenga (a.r.) sprak over een „onaangename begrenzing". Hij hoopte, dat wanneer de produktiviteits stijging in de landbouw de gemiddelde nationale produktiviteitsstijging eens een keer mocht overschrijden, de rege ring rekening zal willen houden met de nu opgelopen loonachterstand in de agrarische sector. De heer Kikkert (cJi.) verzocht de minister de beperkende be paling terug te nemen om te voorkomen dat discriminatie van de landbouw De k.v.p.-er Van der Ploeg bracht ten slotte het gevoel van ongerustheid, dat ook bij de „regeringsfracties" over deze zaak bleek te bestaan, tot uiting in een motie. Daarin wordt aan de regering gevraagd te voorkomen, dat bij dc loon vorming in de landbouw niet dezelfde regels kunnen worden gevolgd als voor andere bedrijfstakken. De minister noem de deze motie die mede-ondertekend door o.m. de c.h. Kikkert en de a.r. Biewenga overbodig, omdat hij reeds had toegezegd dat bij eventuele moeilijk heden de kwestie van dc begrenzing der produktiviteitsstijging in dc landbouw cn de Invloed daarvan op de loonvor ming in het Kabinet ter sprake zal wor den gebracht. Over de ingediende moties zou (voorzover ze niet worden ingetrok ken) aan het begin van dc vergadering van hedenmiddag worden gestemd. E.E.G. e.d. Over internationale landbouwaangele- genheden heeft de minister in zijn rede van gistermiddag niet uitvoerig gespro ken. Hij zei o.m., dat een versnelling van de economische eenwording van Europa voor ons land alleen aantrekke lijk is, als de landbouw er volledig bij betrokken wordt. Bij geruchte had de bewindsman vernomen, dat de Europeese nissie zou overwegen al in 1960 een zekere toenadering van de graanprijzen stimuleren.Daardoor zouden onze in prijzen onder druk komen te staan. Het staat, aldus de minister, nog te 31 of we daaraan kunnen meewer want als onze graanprijs opgetrok- wordt aan het hogere Europese graanprijspell, zal dat van invloed zijn onze uitvoer. Een datum voor het •nelux-overleg over de hangende land bouwproblemen in de drie landen is nog niet vastgesteld, maar de minister ver- wachtte dat dit spoedig zal gebeuren. Nederland heeft begin december voor gesteld, maar dit kwam België niet ge legen. Aan het cultuurtechnisch beleid zal e minister in de komende maanden bij zondere aandacht besteden. Hij hoopte, dat spoedig een einde zal komen aan de onzekerheid over dit beleid door een uitspraak van de regering over het meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. Inkrimping van de tuinbouw in het esten des lands verwachtte de bewinds- lan niet. Er is door stadsuitbreiding wat tuinbouwgebied verloren gegaan, ar tegenover de verliezen staan weer eel mogelijkheden tot uitbreiding, dat geen reden voor ongerustheid is. Het avondje is gekomen! FURORE 14 cent In smaakvolle geschenkverpakking: 50 stuks in blik Groots plan mikt op 1980 ALS DE PLANNEN van het ge- meentebestuur doorgaan zal de oude Hanzestad Deventer rond het jaar 1980 zijn uitgegroeid van 55.000 inwoners op dit moment tot 250.000 inwoners. In de komende twintig jaar hoopt het gemeentebestuur in staat te zijn voor die kwart miljoen men sen voldoende woon- werk- en creatiegelegenheid te scheppen. Met deze opgave is naar schatting bedrag van een half miljard gulden gemoeid. Het grootse plan is gister middag aan de openbaarheid prijs gegeven tijdens een persconferentie, die werd geleid door Deventers bur gemeester, mr. dr. N. Bolkestein. Het werd toegelicht door prof. dr'. L. H. Klaassen namens het Nederlands Eco nomisch Instituut te Rotterdam, dat een wetenschappelijke prognose heeft gemaakt, en door de heer D. Zuider- hoek. stedebouwkundige te Baarn. die de vormgeving van het project voor zijn rekening nam. Bij het opzetten van het plan heeft het gemeentebestuur voor ogen gestaan, dat de overbevolking van het Westen spreiding van de bevolking noodzakelijk maakt, opdat verdere concentratie in dc Randstad Holland w;orde voorkomen. Bovendien is Deventer van oordeel, dat het vormen van grotere kernen buiten de Randstad in vele opzichten de voor keur verdient boven het stichten van vele kleine kernen. In het plan is ook een universiteit opgenomen, al is deze zeker niet on verbrekelijk eraan verbonden. „Maar de combinatie zou tooh wel goed zijn; be- voUcmgsaigglomeratie en hoger onderwijs hebben elkaar nodig", zo zei burge meester Bolkestein, die nog eens de ar gumenten opsomde, welke piledten vcoi D even ter-univ ersiteitsst ad Op mogelijke bezwaren van het Noor den zei de heer Bolkestein: „De drie noordelijke provincies tellen sa 1250.000 inwoners, de beide oostelijke 2 miljoen. Dit pleit toch wel voor een oostelijke universiteit. Bovendien krijgt Deventer een technische faculteit, die Gorilla wacht op zijn bruid Het transport van een vrouwtjes- gorilla uit Amsterdam naar Co lombo is een probleem, waarvoor de directeur van de dierentuin in Colombo, majoor Weinman, nog steeds geen oplossing heeft ge vonden. Majoor Welnm&n had onlangs, na veel moeite een regeling ge troffen voor een „huwelijk" tus sen de sigarenrokende mannetjes- gorilla uit de dierentuin in Colom bo met een gorilla-bruid uit Am sterdam, maar het is gebleken dat geen enkele luchtvaartmaatschap pij de gorilla wil vervoeren. Het bagageruim van een vlieg tuig is te koud en de passagiers ruimte in een vliegtuig zou dus de enige plaats zijn om het dier te vervoeren. Hiervoor kunnen de luchtvaartmaatschappijen weinig geestdrift opbrengen. Majoor Weinman zoekt nu een luchtvaartmaatschappij die een go- oppasser wil vervoc- rllla met Anderhalf jaar geëist wegens verduistering Voor de Leeuwarder rechtbank heeft gisteren de 50-jarige Terschellinger administrateur en wethouder P. R. te rechtgestaan, op beschuldiging van ver duistering. In juli bleek bij kascontrole dat R. slechts f 17.50 in kas had terwijl er f 17.500 moest zijn. Verscheidene per sonen en instellingen hadden hem geld toevertrouwd. R. hoorde anderhalf jaar gevangenistraf met aftrek wegens ver duistering tegen zich eisen. Hij verontschuldigde ter zitting zich door te zeggen dat de zaak hem totaal uit de hand was gelopen zonder dat hij had beseft dat hij verkeerd had gedaan. Kosten: 2,5 miljard Groningen niet heeft. Deventer zal wel enige, maar zeker niet vele studenten van Groningen aantrekken." Na een diepgaand onderzoek op de economische structuur en woningbe hoefte (er zullen tot 1980 64250 wonin gen in Deventer moeten worden 'oijge- bouw-d), alsmede de recreatie, is het Ned. Economisch Instituut tot de con clusie gekomen, dat voor het verwezen lijken van een z.g. agglomeratievor- ming op de voorgrond staat het voe- gingspoliitiek. Om deze te kunnen vol voeren is het noodzakelijk de beschik king te hebben over een good wnon en werkmilieu, optimale verbindingen met de buitenwereld en voldoende ruim telijke mogelijkheden. Deze mogelijkhe den zijn in Deventer aanwezig. Allleen voor de verbindingen moet een re strictie worden gemaak: uitvoering van de aanleg van de snelweg 8 van Amersfoort over Deventer naar Twen te en verder naar Duitsland is van groot belang. Combinatie Het eigenlijke plan, dat de heer Zui- derhoek heeft gemaakt, is een combi natie van nieuwe stad en stadsuitbrei ding. Het beoogt de stichting van een nieuwe stad aan de overkant van de Ussel als een wederhelft van de be staande. Voongesteld wordt deze nieu we helft in spiegelbeeld op dezoltde wijze scheef te trekken als in de oude stad het geval is. Het bestaande uitbreidingsplan, dat voorziet in ten ontwikkeling van 80.000 inwoners, kan vrijwel geheel gehand haafd blijven, maar gaat dan ook tot de grens van de toelaatbare scheeftrek king van een stadsplattegrond. Wordt het plan werkelijkheid, dar wordt de binnenstad, in haar geneel «■en historisch monument, werkelijk het hart van de stad, dat gecompleteerd wordt met een wederhelft aan de oveT- zijde van dezelfde omvang, maar in paTkaanleg met slechts enkele, voor het stedelijk leven belangrijke gebou wen. Op de linkeroever blijft dan een wijd uitzicht op het historische IJsiel- front mogelijk, terwijl vanaf de IJssel boulevard een mooi gezicht zal worden verkregen op de reusachtige bebouwing aan de overzijde. Om de linker „hartheift" verrijzen nJ. dc woonwijken in acht lagen hoge flatbebouwing, even verder overgaand in laagbouw en ééngezinswoningen, waar door aanpassing aan de omgeving wordt verkregen cn b.v. het dorp Twello ron der moeilijkheden in de stad kan wor den opgenomen. Torenflats Zes hoge torenflats zullen de hoog bouw markeren en dienen als oriënta tiepunten. Scholen, kerken, tuinen en speelterreinen zijn tussen de geprojec teerde buurten geplaatst en in het hart land ongebruikelijke campus voor kerk bouw van de verschillende richtingen gedacht. Voor de verbindingen tussen de bel de helften zijn drie bruggen ontworpen. De bestaande blijft gehandhaafd, een komt er waar nu de spoorbrug ligt en een deTde in het verlengde van de reeds aanwezige ceintuurbaan. Over de totale opritlengte zijn drie terrasvormi ge verspringende pleinen gedacht, waa-- van het niveauverschil niet alleen door de hellende weg is verbonden, -maar waartussen bovendien fraaie trappen zijn gelegd. De spoorlijn maar het Wes ten zal geleid worden via een brug, die een tweetal kilometers benoorden de huidige ligt. De nieuwe stad zal plaats bieden aan 140.000 inwoners, liet gedeelte van De venter, dat nu op de linker IJsseloever ligt, zal eventueel moeten verdwijnen. Direct ten noorden van het centrum is het terrein voor de universiteit gereser veerd. Maar ais het rijk de voorkeur mocht geven aan de oostelijke oever, dan is het Wechelcrvcld aan de oostolijke buitenkant van de stad be schikbaar. Bij verwezenlijking van het plan zijn ook de gemeenten Voorst, Diepenveen en in mindere mate Gors- sel betrokken, deels in Gelderland, deels in Overijssel gelegen. Met 5 tot 25 ct. per lid per week (Van onze soc-econ. redactie) 1AE vrijwillige ziekenfondsverze- U kering wordt duurder. Een flink aantal ziekenfondsen hebben reeds voorstellen bij de Ziekenfondsraad ingediend om hun vrijwillige pre mies te mogen verhogen met gemiddelde van 12Vz procent. Het Is de bedoeling dat de verhogingen 1 januari ingaan. In geld uitgedrukt ko men de verhogingen neer op een bedrag dat ligt tussen de vUf en de vijfentwintig cent per lid per week. De fondsen zien zich genoodzaakt de premies te verhogen omdat zy ernstige kostenstijgingen voor de deur zien staan in het komende Jaar, die over het algemeen niet op te vangen zyn door uit de reserves te put- Elk ziekenfonds is verplicht de verho gingen eerst voor te leggen aan de Zie kenfondsraad te Amsterdam, die de i stellen moet goedkeuren. Een financiële commissie van deze raad bestudeert de vooretellen, alvorens die goedkeuring wordt gegeven. De heer,A. J. van Leusen, voorzit van de federatie van door verzekerden medewerkers bestuurde ziekenfondsen, heeft op een in Utrecht gehouden verga dering van de federatie gepleit voor zc groot mogelijke zelfstandigheid van hei ziekenfondswezen. De meerderheid van 't Nederlandse volk, aldus de heer v. Leu sen, wenst beslist geen staatsziekenfonds, evenmin als een totale algemeen-verplich te volksverzekering. De voorzitter vroeg zich af of de regering wel beseft, dat een rijksambtenaren-ziektekostenverzekering, die thans overwogen wordt, een bedrei ging voor het ziekenfondswezen vormt. De heer Van Leusen merkte voorts op dat de beheerskosten van het ziekenfonds wezen slechts zes procent vormen van het totale budget. Zelfs ingrijpende ver anderingen zullen geen noemenswaardige invloed hebben op het premiestelsel, om dat het beheersappardat zeer economisch werkt. Een staatsapparaat daarentegen zou veel duurder zijn. De voorzitter liet zich afkeurend uit over de regering, die onderhandelingen was aangegaan met de medewerkers van de ziekenfondsen zonder de fondsen hier van op de hoogte te stellen. De onderhan delingen betreffen de hogere honoraria der medewerkers, die samen met de zie kenfondsen waren vastgesteld op 1 ja nuari 1960. De regering wil in verband met het loon- en prijsbeleid een gedeelte van de uitkeringen pas midden 1960 aan de medewerkers verstrekken. De heer Van Leusen noemde het niet betrekken van de fondsen in deze besprekingen een duidelijke overheidsbemoeiing, waartegen hij zich fel kantte. mm _?wanenberg „..n ,m~

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5