Caballero BRYLCREEM Jahn telt een vijfde van 3400 Leidse gymnasten Geschiedenis heeft richting; het gaat naar het Koninkrijk i iJ BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! NIEUWE LE1DSCHE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER 1939 NS N^NN^N.N NN. 0 Dr. Oppenheimer belegde conferentie Agenda voor Leiden Donderdag Pieterskerk, 7.30 tot 8.3U uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering van de christelijke gymnastiekvereni ging Jahn. Casino-theater, 8 uur: K. en O.-film The Quiet Man. De kleine Burcht, 8 uur: postzegelver zamelaars, lezing met dia's. Vrtfdafe Baptistenkerk, 8 uur: bidstond. Groot-Auditorium, 4 uur: inaugurele oratie van dr. L. de Klerk. Den Burcht, 8 uur: feestavond Ons Grunnegerlaand. Schouwburg, 8 uur: V\P_R.O.-bindings avond. Koor. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 avondgebed Het gulden Vlies, 2.30 uur: Neder- landse vereniging van Huisvrouwen, lezing en films over katoen. Huize Over 't Hoff, Gerecht 10, 8 uur: prof. dr. A. J. Rasker over „Europa tus sen oosl en west" voor Kerk en Vrede. Het Gulden Vlies, 6.45 uur: opening Leidse Lichtweek. Pieterskerk, 12.30 tot 12.55 uur; Bach- cantate (pauzeconcert Leids Academisch Kunstcentrum) toegang gratis. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumavond NCRV, toneel De heer van Donadieu. Zuidsingel 8: ouderavond Mytylschool. Gew. Arbeidsbureau, Doezastraat 2a. 8 uur: voorlichtingsavond Zuid-Afrika en Rhodesië met films. Zoekt U iets beters? (CONSTANTE KWALITEIT) EEN LAURENS PRODUCT Zaterdag Foyer Den Burcht, 3.30 tot 5 uur ceptie arbeiderszangvereniging De Stem des Volks. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Leidse HarmoniekapeL Zaal Maria Gijzensteeg, 3 tot 5 i receptie r.k. Leidse Harmoniekapel gelegenheid van tienjarig bestaan. De Lakenhal, 8 uur: Moderne Neder landse muziek door leden van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars- vereniging. Geref. jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: J. Streefkerk over „Geloof en weten schap. Zondag Marekerk, 7 uur: ds H. J. A. Haan, Evang.-Luthers predikant te Leiden, over „Samenspel" in dienst van de commissie Bijzonder Kerkewerk Hervormde Ge- meente Leiden, medewerking van het Hervormd kerkkoor. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552- i 9.15 uur): Met de kapitein aan tafel (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur); Onstuimige driften (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Tarzan en zijn vijanden (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het pan- termeiisje (14 jaar); donderdag: Canrallerda Rusticana (18 jaar) Trianon (2 30, 7 en 9.15 uur): Kat op een heet zinken dak (18 jaar) Benoemingen Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van d. k. en w., gepubliceerd in de staats courant van gisteren, zijn aan de Rijks universiteit te Leiden benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar voor het tijdvak van 1 juli 1959 tot en met 30 juni 1960 dr. J. C. H. de Man voor de patho logie, met ingang van 1 februari 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vas te dienst voor de algemene taalweten schap en Javaanse taal. en letterkunde (faculteit der letteren en wijsbegeerte) dr. P. Voorhoeve, thans als zodanig werk zaam bij de bibliotheek, met ingang van de dag, waarop hij zijn werkzaamheden zal aanvangen, tot en met 31 december tot wetenschappelijk hoofdambtenaar de psychologie C. van Raalte, voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar voor de dierkunde dr. K. F. A. Ross, voor het tijdvak van 1 oktober tot net 30 september 1960 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A bij het rijksher barium dr, M. A. Donk. Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 Onze cultuur kent naast het licht diepe schaduwen /"AP DE JAARLIJKSE halfdaagse conferentie van dr. K. E. H. Oppen- heimer, Hervormd studentenpredikant te Leiden, gisteren in de zen dingshogeschool, sprak in de middaguren ds. C. Aalders, predikant voor het werk onder de intellectuelen in Den Haag, over het onderwerp „Het geestelijke leven". Het is moeilijk van het geestelijk leven een scherp beeld te krijgen, zo merkte ds. Aalders op. Bidden, Bijbellezen, kerkgang hebben er wel veel mee te maken, maar daarin is ook ondoordachtheid en onechtheid. Wat beleeft degene die deze dingen écht beleeft? We moeten zeggen, dat een mens izo eenzaam kan zijn, dat zijn hart schreewt om een oor dat zou willen luisteren en verlangt naar een gezaghebbende stem, naar orde, die niet door wanorde wordt overwoekerd. Dat is prin cipieel geestelijk leven dat dit probleem van eenzaamheid bestaat en er een besef van, desnoods een verlangen naar orde is. Hierdoor kan op het spoor komen van de ontwikkeling van het geestelijke leven. teruggrijpen naar de oude wereldmach ten, naar het naturalisme, zoals dat in Duitsland door het nationaal-socialisme is gebeurd. Machten waarnaar men terug grijpt kunnen ook zijn de welvaart, de klassestrijd, het ras. de democratie. Wankeling Waarom zijn de dingen die vroeger vanzelfsprekend waren dit nu niet meer? Wat doen we met ons wetenschappelijk denken, waarmee we van alle dingei ons heen een onderwerp van onderzoek maken? Ook in de theologie praat men over God, over Zijn deugden en eigen schappen. Het echte kennen betekent ech ter,- dat we uittreden uit onze eigen watenheid. Dat is het geheim van kind waar Jezus van sprak. Het gaat om deze levenshouding: „In dien gij niet wordt als een kind kunt gij Mijn discipel niet zijn." Wij moeten leer lingen zijn, niet als op school, maa een kind; dat is leerling bij de gratie Gods. Ons luisteren is vastgelopen hoogmoed en begeerte. Wij moeten bi dend luisteren, juist als wij grote besli singen moeten nemen. Op zulke dagen bad en las Luther 's morgens niet één u zoals hij gewoon was. maar zelfs tw Ketterij 's Avonds sprak de pas benoemde hoog leraar van de Leidse theologische facul teit, dr. H. Berkhof, over een onderwerp dat hem na aan het hart ligt„Christus en de geschiedenis". Als wij over Jezus spreken, zo begon dr. Berkhof, denken wij aan Hem als iemand die een betrekking heeft tot ziel. Het is een ketterij te menen dat Jezus geen invloed heeft in de geschiedenis. We moeten ons door de Bijbel laten omscho len. Spreker herinnerde aan het visioe: Daniël 7. Daniël ziet een vormloze dit duidt op de politieke geschiedenis, In het heidendom is de geschiedenis stuk 'natuur; het i^ de wereld van toeval. Uit de zee rijzen vier dieren op. vier bestiale politieke machten, de laat ste vloekt en lastert God. Dan ziet Da niël het gericht van God, Die de dieren doodt. Er maakt zich iets los dat op mens lijkt, die van God de eeuwigduren de heerschappij krijgt. De geschiedenis heeft dus een richting; het gaat naa: koninkrijk van God. Mensenzoon In het Nieuwe Testament blijkt dat Jezus uit Daniël voor Zich de titel Men senzoon koos. In Hem is de ware humani teit samengevat. Daniël zeven hangt om Hem. Hij wijst daarop als Hij staat vooi het Sanhedrin. Hij gaat door de dood tot God om te zitten aan Diens rechterhand en keert dan terug. Het Rijk dat Daniël gezien heeft begint door te breken. Waar in wordt dat openbaar? Antwoord: het (Advt EEN WELKOM ST.-NICOLAAS GESCHENK... L FOTO-GESCHENK Uit de grote reeks foto-artikelen, die stellig in aanmerking komen om als welkom St.-Nicolaas-ge- schenk te kunnen dienen, geven wij U gaarne enkele voorbeelden: Fotoboeken van f 1.25 tot f 16.90 Boeken ^peciaal voor kleuren-foto- grafievan f 2.65 t/m f 16.90 Flitslampjes per dqosjef 1.25 of f 2-50 Lenskwastjesf 1.95f 4.50 Diadozen van f 1.95—f 13-50 Statieven van f 15.00f 42.50 Foto-albums van f 2.95 tot f 10-90 Belichtingsmeters van f 35.00 tol f 85.Q& Flitsers van f 9.90 tot f 36.55 Filters in diverse kleuren vanaf f 5.70 Voorzetlenzen voor zéér dichtbij opnamen van f 5.70 tot f 10.00 Balhoofden vanaf f 4.50 Pro j ectieschermen van f 30.00 tot f 175.00 Elektronenflitsers van f 149.00 tot f 295.00 Diakijkers van f 2-90 tot f 56.00 Projectoren vanaf f99.— Ontwikkelschalen in div. maten Vergrotingsborden vanaf f 13.50 Glanspersen vanaf f 20-00 Filmviewers f 89.00 Kinokoppen vanaf f 12.50 Projectie-tafels vanaf f 42.50 Filmcamera's vanaf f 125.00 Opname-materiaal in zwart-wit en kleuren. Dit is slechts een kleine greep uit de 1001 artikelen, die wij u kunnen Foto Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Telefoon 21851 Haarl.straat 102 Telefoon 32778 De heer H. Zaalberg jubileert Op 1 december hoopt de heer H. Zaal berg, algemeen procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank N.V. alhier, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het Noord- hollandsch Landbouwcrediet, welke in stelling per 1 januari 1940 werd over genomen door de Amsterdamsche Bank. zendingswerk gaat beginnen tot aan d< einden der aarde. Dat is de eerste neer slag van het Rijk dat is aangebroken. Daarnaast zijn er negatieve tekenen valse Messiassen zullen opstaan. Het L een wondérlijke dubbele beweging die door de wereld gaat. Alle heidendom „dr. Berkhof" hééft' hetzelfde patroon, nl. naturali Dit houdt in dat mensen leven bi macht van de seizoenen, van de ste..„.. Dat zijn de goden. De enkeling is een golf slag in het grote geheel. De Griekse cul tuur is hierop een uitzondering. Daarin is de mens geëmancipeerd in de cultuur. Het Evangelie zegt aan de heidenen; We hebben een nieuwe Heer, we zijn be vrijd. Hierdoor wordt de enkeling als enkeling erkend. Ook is de staat nu niet iets goddelijks meer, zoals in het heiden dom. Onder invloed van het Evangelie wordt de staat tot overheid. Ook de tech niek is een consequentie uit het Evange lie; wij mogen ingrijpen in het leven der natuur, die nu immers ontgoddclijkt is. De wereld is omgewoeld en van demoni sche krachten bevrijd. Waar het Evangelie zijn werk gaat doen, ontstaan naast het geloof twee tegenbe wegingen. Men wil de nieuwe levensorde, maar niet de Heer, dan wordt de over heid een belangengroep, dan wordt het huwelijk een afspraak, dan ontstaat larisatie, dan grijnst de verveling zonder perspectief ons aan. Men kan echter ook Jahn-voorzitter De Knegt was de eerste die de met zilver on derscheiden oud-leider Zilve- rentant gisteravond op het po dium van de Stadsgehoorzaal gelukwenste. Ook mevrouw Zilverentant, die veertig jaar met Jahn heeft meegeleefd, werd in de hulde betrokken. En dat gebeurde kort na de opmars van enkele honderden kinde ren, die de plechtigheid van heel dichtbij meemaakten, zij het dat de interesse eerder naar vriendjes en vriendinnetjes uit ging dan naar de loco-burge meester. Foto N. van der Horst Deze door Christus gestichte cultuur wankelt tussen vergoddelijking en ver wereldlijking. Waar Jezus komt ontstaat een gespleten cultuur. Onze cultuur kent van Christus uit gezien naast het licht ook diepe schaduwen. Er komt een afval; dit is de grote tegenbeweging. De Chris telijke krachten worden ontluisterd; dit is de negatieve gestalte van het Rijk. Dit is d enegabieve gestalte van het Rijk. Dit slaat over in de anti-christ. De tegen woordigheid van Jezus doortrekt de we reld. Het Koninkrijk groeit en de scha duwen ook. Wij kunnen de geschiedenis niet tot op Christus doorzichtig maken. Zij is een geheimenis dat straks zal worden geopenbaard. Voor ons is de geschiedenis niet wit-zwart, wij le ven in de wereld van het grijze. Als de Heer komt zal Hij laten zien wat zwart is en wat wit. In het grijze kunnen wij echter wel onderschei den wat donker is en wat licht! Ieder interpreteert de geschiedenis, onze interpretaties moeten gebouwd zijn op het geloof. Nochtans zullen ze al tijd relatief zijn. We moeten stand houden in de span ningen, want die worden opgeheven. Deze gespleten cultuur is het teken van de Mensenzoon, van de tegenwoordigheid van het Rijk, aldus dr. Berkhof. De goede Sint liet dit jaar zijn stoomboot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: de BRYLCREEM GIFT SET. Een royale pot van deze beroemde Engelse liaar- crème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwaliteit zakkam plus gratis een handige zak- spicgel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaasverpakking (óók gratisLos vandaag nog het cadcauproblcem op; de BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen de prettigste verrassing! Voor de prijs van één pol 005 nu de complete set: O» A am en spiegel dus geheel gratis the perfect hairdressing NederlandN.V. - Vo< Jacq Mot N.V., Amsterdam Koninklijk zilver voor Zilverentant Oud en jong toonden wat op turnavonden wordt geleerd UITVOERINGEN van gymnastiekverenigingen zijn net ouderavonden, maar dan alleen met kinderen zonder onvoldoende cijfers. Niet alleen dat de jeugd verre in de meerderheid is, maar zelfs als men de jonkheid wil uitstrekken tot diep in de twintig, dan nog lijkt wel alsof alles op avond is geconcentreerd op de groepen van kleuters, meisjes en jongens. De ouderen mogen dan al succes hebben met paardspringen, ongelijke brug of gecompliceerde grondgymnastiek, al of niet tof tevredenheid de kijkers, er gaat niets boven een vriie oefening van de kleuters en koprollen van de jongens. Zo ook gisteravond in de Stadsgehoorzaal, waar de Christelijke gym nastiekvereniging Jahn uit Leiden de eerste van een tweetal jaarlijkse uitvoeringen gaf. Geslaagd? Natuurlijk, want "met die gedachte was men gekomen. Het is geen turnwedstrijd met het prestatie-element. Vandaar ook dat het een prettige, opbouwende en propagaivdavolle bijeenkomst is geworden, die een bijzonder accent kreeg door de aanwezigheid van loco burgemeester J. C. van Schaik, die namens de Koningin meedeelde dat het erelid F. Th. M. Zilverentant was begiftigd met de zilveren eremedail le, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. 1 september ruim veertig ben gediend. In 1918, toen hij 20 jaar was, kwam de heer Zilverentant als hulpleider bij Jahn, een jaar later behaalde hij de l.o.- bevoegdheid, in 1925 koos men hem tot algemeen hoofdleider, zodat hij in 1926 al te maken kreeg met een groot evene ment in Leiden, de bondswedstrijden van het Nederlands Christelijk Gymnastiek- verbond. het N.C.G.V. Naast deze arbeid, waarbij hij veel steun vond in zijn ge- Het begin was, zoals altijd, voor de liefhebbers van dreunende trommels. Na de opmars, waarbij honderden paren benen het podium tot een zee van gol vende ritmiek maakten, sprak de heer G. S. de Knegt, voorzitter van Jahn, begroetingswoord. Hij wees hierbij op de vormende waarde van het turnen, sport, die ook in de dienst van God kan worden gesteld. Hij verzocht wet houder Van Schaik vóór het begin van de uitvoering het woord te nemen. Deze richtte zich tot de heer Zilverentant, die zin, was hij tweede afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond en een wer kend lidmaat van de Herv. Gemeente, een man op wie nooit vergeefs een be roep werd gedaan. „Hij is het hoofd van een gezin met een waardevolle en hoge levensopvat ting", zo kwalificeerde de wethouder de, door deze hulde wat overrompelde oud leider van Jahn. Gezien al die ten heeft de heer Zilverentant een „dub bel" leven geleid en op het stadhuis heeft men de grootste waardering t dit zich-stellen-in-dienst-van-de-naaste. zes jaar en daarotn deed de jeugd ongedwongen, luide de door de vele schoenen vuil geworden vloer kri tiserend, daarbij nog juist op tijd voor de handen-hoog of in-de-zij. Het was een charmant begin, dat werd gevolgd door de jongens van de Pieterskerkgracht-groep. De leider van deze groep deed met eenvoudige middfelen een hindernisloop, uiteraard zonder op de individuele pres taties te letten, maar het nummer leed onder een teveel aan jongens. Gelukkig voor een vereniging, wanneer er veel geestdrift is, maar men zal op de lange duur een keus moeten maken. Al heeft elke selectie haar grote bezwaren. „Op het ijs" was een pretentieloos, klein lardig uitgevoerd nummer meisjes. De jongens van d grondgymna; IS iet slap Dc heer Van Schaik bestreed de op vatting, waarbij zonder meer wordt ge steld, dat de jeugd van deze tijd slap is. In Leiden zijn er niet minder dan 13.000 jongeren, die lid zijn van een sportver eniging. De gymnastiekverenigingen tel len 34Ó0 leden, waarvan Jalin er onge veer 700 heeft. Dat laatste is voor een groot deel het werk van de lieer Zilve rentant, die cr niet voor terugdeinsde in de oorlogsjaren dc vereniging in haar geheel te doen onderduiken voor de zgn. Cultuurkamer. De heer Van Schaik deelde het Ko ninklijk Besluit mee, waarbij aan 1 heer Zilverentant een medaille vj Oranje-Nassau werd toegekend, die, hoe kan het bij zo'n naam anders, zilver is. Verrast door dit eerbetoon wist heer Zilverentant geen dankwoorden vinden. De heer De Knegt sprak nam< de gedecoreerde, maar voegde daar te- de felicitaties van de vereniging toe onder aanbieding van de draag- medaille. Mevrouw Zilverentant ontving Het was inmiddels al een uurtje later 1 daarom moest met haast aan de af- erking van het programma worden be gonnen, dat mede werd gadegeslagen door de heer J. van Egmond, voorzitter het gewest Holland van het N.C. G.V., wonend te Haarlem. Ook ware afgevaardigden van andere verenigingen, onder meer van D.O.S. De heer Jac. Groeneweg, hoofd leider, was met de algehele leiding belast, deskundig ter zijde gestaan door leider-pianist H. van Barne- veld. Al die tijd hadden de meisjes en jongens op het podium gestaan, zij het niet onbeweeglijk. Een leidster moest zich zelfs gaan bezig houden met het aantrekken van schoenen aan kindervoetjes. Het duurde ook wel heel erg lang en gelukkig staat er vanavond niet zo'n officieel iets op het programma. Anders Het vlaggelied van de naar de Duitse turnvader genoemde vereniging werd gezongen en na een vlotte afmars de jeugd was blij te kunnen lopen liet de drumband zich horen. Wel aardig, absoluut ongeschikt voor de Ge hoorzaal. En in dat verband ook veel te lang. Er moet onzes inziens voor het bestuur een weg te vinden zijn om toch de band in het jaarlijkse festijn te be trekken zonder dat dit in de zaal behoeft te gebeuren. Op het balkon bijvoorbeeld 5ór de aanvang bij de ingang van de Gehoorzaal. Maar deze opmerking beoogt niets af te doen aan de presta- van de band, waarvan de leden in de loop van de avond nog van andere zijde, en meestal van alle zijden, liet zien. Het eigenlijke programma begon met een kleuterles. Vader Jahn zou vreemd hebben opgezien bij het spel van deze J ah n-tjes, maar er werd met animo „gewerkt" en zonder enige schroom. Plankenkoorts be staat er absoluut niet rondom de j Marnixstraat deden tiek. Daar zit materiaal voc. komst in. Speciaal de eerste jongen be looft wat. Een vrije oefening van dc meisjes was weer een aardig intermezzo en toen kwamen de jongens aan de beurt, wier oefeningen altijd spectacu lairder zijn. Zo ook de paaloefening, vier groepen van zes jongens, uitlopend in de door vele jongenshanden opgerichte en gesteunde klimpaal. Knappe prestaties De dames zouden na zo'n nummer wal in dc vergeethoek dreigen terecht ie komen, maar zij zorgden bij het nummer klassieke en ongelijke bruggen ervoor, dat zij de zaal in de ban hielden. Vooral aan dc ongelijke brug werden knappe prestaties geleverd. Dc adspirant-hcrcn (een vreemde term, want dat ben jc als jongen van twee of drie jaar al) en dc heren beoefenden grondgymnastiek. Mo gen we een volgend jaar dc adspiranten apart zien? Nu dreigen ze iets achteraf Een wel heel leuk slot vóór de pauze was de poppenshow, vrolijk en vlot door de meisjes gebracht. Laat men er van avond aan denken, dat het oprapen van de poppen bij het nummer behoort en daarom goed moet worden afgewerkt. Het was voor velen al lang bedtijd ge- eest, zo ongeveer tien uur, toen de auze begon. Het tweede gedeelte van de avond werd door de senioren, zo wol mannen 1, verzorgd. Het liet zich di rect al aanzien, dat het veel te laat zou worden en daarom verviel nummer 18 het programma, het paardspringen de dames, adspirant heren en heren, was wel jammer, maar daartegen- staat een evenwichtsbalk-hoogte- punt van de dames, dat duidelijk heeft bewezen, wij schreven het reeds, dat ten bij Jahn weet wat turnen is. Gememoreerd moet zeker nog worden het vlotte opstellen en wegbrengen van de toestellen. Dat kwam mede door de hulp van enkele oudere D.O.S.-leden. Het is in de geschiedenis van beide pro testantse verenigingen wel eens anders geweest en over deze samenwerking kan ien slechts verheugd zijn. Vanavond wordt het programma na de pauze in zijn geheel herhaald; het grote aantal jeugdleden, waarover loco burgemeester Van Schaik aan het begin de avond sprak, is er oorzaak van dat de meisjes- en jongensgroepen van daag worden gewisseld. THEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3