Dibelius wil niet wijken voor druk van de D.D.R. Middenstand wenst geen halve staatssecretaris Schildersambacht richt zich op moderne tijd Een woord voor vandaag Kanttekening VELPON Oud-katholieke synode in Utrecht bijeen Actuele sociale vraagstukken ,-econ. redactie) zaken met zijn staatssecretaris is overeengekomen en die tot taakuitbreiding van de laatste heeft geleid, wordt door een zeer teleurgestelde middenstand als een discriminatie beschouwd. De motivering van de taakuitbrei ding, namelijk dat het specifieke middenstandsbeleid gedurende de laatste jaren een zekere afron ding heeft gekregen, waardoor ook de taak van de staatssecreta ris min of meer is afgerond wordt in middenstandskringen niet begrepen, omdat niet duide lijk is gemaakt wat met die „ze kere afronding" wordt bedoeld. Nadat in eerste instantie reeds de voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooij, uiting had gegeven aan zijn teleurstelling over de halve staatssecretaris, hebben ook enkele vakbladen nadere be schouwingen aan deze kwestie gewijd. F\E heer De Mooij was dui- delijk in zijn opmerkingen: De staatssecretaris ziet geen werk genoeg meer op het ter rein van de middenstand en heeft zich daarom een aantal taken aangemeten, aangezien het middenstandsbeleid zou zijn „afgerond". Toch omvat de middenstand 400.000 bedrij ven, dat is tweemaal zoveel als de landbouw. De middenstand levert ook een grotere bijdra ge aan ons nationaal inkomen dan de landbouw. De landbouw heeft een eigen departement en een eigen minister, die werk genoeg schijnt te hebben. Heeft de middenstand dan zo weinig problemen en zo weinig per spectief dat er op* dit terrein geen werk genoeg is voor een staatssecretaris? INE Christelijke Kruidenier en De Fruit- en Gï-oentehan- del sluiten zich bij deze woor den aan en schrijven: „Het wa re beter geweest en in alle op zichten te rechtvaardigen, in dien de minister twee staatsse cretarissen had aangetrokken, één uitsluitend vooi de behan deling van middenstandsaange legenheden en een tweede voor de behartiging van de overige taken, waarvan hij zich ontlast wilde zien." De beide bladen betreuren het, dat de minister niet duide lijk heeft gemaakt, dat de ta ken welke de staatssecretaris reeds onder de vorige minister waren opgedragen tot een zo geringe omvang ineenge schrompeld zouden zijn, dat hem zonder gevaar voor ver onachtzaming van deze taken, nieuwe belangrijke opdrachten konden worden verstrekt. „Want de minister heeft met geen woord verklaarbaar kun nen maken, waarom de staats secretaris geen dagtaak meer zou hebben gehad, indien hij zich bepaald zou hebben tot de taken, welke de vorige minister van economische zaken aan de staatssecretaris had overge dragen. De minister heeft zelfs geen poging gedaan de „zeke re afronding van het specifie ke middenstandsbeleid" op een voor iedereen verstaanbare wij ze te formuleren. En zolang niet duidelijk is gemaakt wat nu met die „zekere afronding" wordt bedoeld, zolang zal de mid denstand het onderbrengen van zoveel andere taken bij het staatssecretariaat voor mid denstandsaangelegenheden als een discriminatie voelen", al dus deze vakbladen, die ook be treuren dat er eigenlijk van een grondige behandeling der middenstandsproblemen bij de behandeling der begroting (van economische zaken) geen spra ke is geweest. „Alles en ieder een wacht op de tweede mid denstandsnota en zolang die er niet is. blijven de problemen des middenstands onbesproken", zo schrijven ze. SOCIALE VERZEKERING QVER de plaats en taak van de sociale verzekering in het bedrijfsleven schrijft mr. J. Kra mer, secretaris van het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers, in het orgaan van dat Verbond (De Werkgever) een korte beschouwing. Hij stelt daarin onder meer: ciale verzekeringswetten na elkaar tot stand zijn gekomen, is deze wetgeving vooral voor diegenen, die er niet dagelijks mee te maken hebben, een moeilijk te hanteren en te be grijpen stuk „lectuur". De techniek is dermate ingewik keld geworden, dat men als gevolg daarvan op grote onbe kendheid stuit. Allerwegen wordt dan ook de wenselijkheid geuit om tot vereenvoudiging van deze materie te komen. In de praktijk behoeft, wat de uit kering betreft, in feite geen verschil te worden gemaakt of de betrokken arbeider zijn loon derft als gevolg van het feit, dat hij ziek is, dan wel een on geval heeft gehad of invalide is. Een arbeidsongeschiktheids wet, waarnaar de gedachten steeds meer uitgaan, zou hier een aanmerkelijke vereenvou diging brengen. Het tot stand komen van deze vereenvoudi ging is echter geen gemakke lijke zaak, aangezien men daarbij rekening heeft te hou den met de verschillende be staande wetgevingen. Deze moeilijkheden kunnen echter worden overwonnen, maar dit zal wel de nodige tijd ver gen", aldus mr. Kramer in De Werkgever. Strijd uit Hitler-tijdperk laait weer op Burgemeester Schmidt in een moeilijk parket t correspondent in Bonn) HPWEEMAAL hebben in Oost-Berlijn thans besprekingen plaats- gehad tussen het hoofd van de protestantse kerk in Duitsland en voorzitter van de Raad der Evangelische Kirche Deutschlands, bisschop dr. Otto Dibelius en de dienstdoende burgemeester van Oost-Eerlijn, Schmidt. Het onderwerp was beide malen het ge schrift van bisschop Dibelius (dat ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van bisschop Hanns Lilje van de „Hannoverische Lan- deskirche" uit z(jn pen vloeide), waarin de 80-jarige leider der Duitse protestanten opnieuw de these opstelde, dat er in totalitaire staten en dus ook in de communistische Oostzone van Duitsland, waar bovendien de protestantse kerk aan ernstige vervolgingen blootstaat geen sprake kan zyn van een „Obrigkeit" (overheid) in bijbelse (Lutherse) zin en dat de Christenen in deze staten der halve ,,voor hun geweten tegenover deze overheid geen enkele ver plichting hebben". Burgemeester Schmidt heeft de dracht gekregen te trachten bisschop Dibelius tot intrekking van zijn woor den te bewegen. De gesprekken heb ben geen resultaat opgeleverd. Bis schop Dibelius kan en wil zich niet distantiëren van zijn jarenlange op vatting over de overheid in een tota litaire staat. MOED Dat aan de dienstdoende burgemees ter van Oost-Berlijn deze (zeker niet gemakkelijke) taak is toegevallen, is o.m. daaraan te danken, dat bisschop Veertig jaar bond van chr. patroons (Van redactie) Ondanks het feit dat het zélf- doen een ongekende hoogte heeft bereikt en de industrie veel van het werk van de patroon heeft overge nomen, doet het schildersambacht het vandaag aan de dag nog goed. Het is bezig zich om te vormen en aan te passen aan de eisen van de moderne tijd: die van een groeiend vakmanschap. Deze conclusie trok gisteren de zitter van de Nederlandsche bond christelijke schilderspatroons, de heer J. Koster, op een jubileumvergadering van die bond in Utrecht Sinds de bond veertig jaar geleden werd opgericht, is er in de branche heel wat veranderd, zei hij. In sociaal en in economisch opzicht zijn er grote verbeteringen tot stand gekomen, waaraan de bond het hare heeft bijgedragen. Toch ligt er steeds weer een nieuw arbeidsveld voor de organisaties. De belangrijkste daar van is er voor te zorgen dat de consu ment tevreden kan zijn op het gebied van prijs, kwaliteit en techniek. In ambacht moet daarom een open oog zijn voor vak- en koopmanschap en daaruit voortvloeiend een belangstelling (de organisatie groeide klein aantal leden tot 1200), een spe ciaal woord ter nagedachtenis had hij voor wijlen de heer C. Plomp, de grond legger van de patroonsbond en eerste voorzitter. Een van diens zoons, de hui dige CNV-secretaris H. R. Plomp, ge tuigde van de grote ijver van zijn va ir de christelijke patroonsbond zijn streven naar goede samen werking met de werknemers. De oud-voorzitter en erelid van de bond, de heer F. F. van der Weij uit Leeuwarden, vertelde over de activitei- de Chr. nat. schildersschool, die op initiatief van de bond in Zwolle tot all round-; worden gekweekt. In het i de school zijn reeds stand kwam bachtslieden korte bestaan 30 leerlingen afgestudeerd. Ruim 70 jon geren worden thans voor het meester- diploma gevormd en een 50 voor het diploma gezel. De vergadering, die reeds dinsdag met de behandeling van huishoudelijke zaken was begonnen, besloot tot instel ling van een eigen ongevallen- en ziek teverzekering, waarvoor door de leden een garantiekapitaal bijeengebracht moet worden. Mededeling werd gedaan van de verkiezing van de heer K. Wits Kzn te Leeuwarden als lid van hoofdbestuur. De heren F. Houwen Groningen. G. Verhoeven te Andel A. de Waard te Axel werden herkozen in dat bestuur. Had het bestuur reeds dinsdag gerecipieerd, gisteren werd de dag begonnen met een herdenkingsdienst in de evangelisch-lutherse kerk te Utrecht en besloten met een feestelij ke middagbijeenkomst. Advertentie er de verfindustrie was de heer Koster niet geheel en al te spreken. Sommige fabrieken verspelen volgens hem de gunst en waardering van de schilder door de verkoopmethodes, die zij toepassen. De Industrie werpt zich te zeer als concurrent op door niet al leen te mengen, maar ook te verwer ken. De voorzitter hoopte dat het con tact met de fabrieken, dat thans gaan de is, bevredigend resultaat zal ople veren, zodat het stichten van een eigen verffabriek, zoals een der aanwezigen suggereerde, niet nodig zal blijken. unU0//i/iüie 7/Ud# verslaat griep en verkoudheid burg is, waartoe Oost-Berlijn behoort. Tegen de algemene verwachting in, lie ten de communistische autoriteiten bis schop Dibelius op 1 november jl. in de Oost-Berlijnse „Marienkirche" ongehin derd prediken en daarna naar zijn wo ning in de West-Berlijn terugkeren. De moed, die bisschop Dibelius aan de dag legde door in Oost-Ber lijn te gaan preken, alsof er hele maal geen „overheids"-confIict met de Oostdultse communisten ware, heeft algemene bewondering in West-Duitsland gewekt. De ,,0brigkeits"-kwestie is natuurlijk nog lang niet van de baan, noch in de E.K.D., noch in de Oostzone. De macht hebbers daar hebben de verspreiding van bisschop Dibelius' geschrift inmid- deL verboden. Het verbod was geba- leerd op een oude Pruisische politie verordening betreffende orde-verstorin gen De officier van justitie in Oost- Berlijn bestudeert het geschrift, dat ook als brochure is uitgegeven. De besprekingen tussen de bisschop burgemeester Schmidt en de bestu dering van het geschrift door de offi- ier van justitie lopen parallel. VERBOD Wanneer burgemeester Schmidt er iet in zou slagen bisschop Dibelius er toe te bewegen zijn woorden in te trek ken (wat hoogst onwaarschijnlijk is), zal hem waarschijnlijk definitief worden verboden ooit nog in Oost-Berlijn te pre diken. In de rest van zijn kerkgebied mag hij al jaren niet meer komen, om dat de communistische autoriteiten de bisschop steeds een inreisvisum hebben geweigerd. Met een dergelijk verbod zal dan zeer waarschijnlijk een gerechtelijke actie tegen bisschop Dibelius gepaard gaan, d.w.z. een aanklacht wegens staatsgevaarlijke propaganda en hetzt tegen het S.E.D.-regime, die met een tuchthuisstraf tussen de 1 en 15 jaren kan worden bestraft. Het is evenwel de vraag, of de Oostduitse machthebbers met het oog op de onrust, die daardoor ongetwij feld onder de protestanten in Oost- Duitsland zou ontstaan, wel zover zul len gaan bisschop Debelius formeel aan te klagen. In kringen rond de bisschop betwij felt men dat en hoopt men nog steeds op een vreedzame bijlegging van het geschil. Men gelooft, dat de communis tische machthebbers in Oost-Berlijn ten slotte wel bereid zullen zijn geen her roeping van het „Obrigkeits"-geschrlft te eisen, wanneer bisschop Dibelius zij nerzijds belooft niet meer zulke front- aanvallen op het regime in de Oostzone te ondernemen. Men gelooft in kerkelijke kfïngen West-Berlijn verder, dat de commui ten er wi&ioht voor zullen terugschrik ken door een actie tegen bisschop Dibe lius onnodig de aandacht op de abnor male toestanden in Duitslands vroegere hoofdstad te vestigen om de „top-at- mosfeer" niet te bederven. Bovendien schijnt men in het Centrale Comité der Communistische Partij in de D.D.R. de mening te zijn toegedaan, dat bisschop Dibelius' dagen als leider der Protes tantse kerk in Duitsland, gezien zijn ho ge leeftijd toch zijn geteld. OUDE STRIJD Overigens is deze strijd om het be grip „Obrigkeit" niets nieuws. In 1933 ontbrandde een soortgelijk geschil tus sen Adolf Hitler en de toenmalige „Reichsbisschof" ds. Von Bodel- sebwingh. Hitier liet in latere jaren al le leidende posten in de beide kerken bezetten met vertrouwensmannen, van wie Pfarrer Falkenberg als „leider der Duitse Christenen" de voornaamste Bisschop Dibelius kwam toen al met de diktatoriale rechters in con tact vanwege zjjn boek „Vrede op Aarde?". Dibelius die toen „Gene- ralsuperintendent" in de „Kurmark" was, won een proces, dat twee ja ren duurde- Met zijn „Obrigkeits"-geschrift heeft bisschop Dibelius zijn oude strijd voortgezet, die tijdens het pro ces van 1934 tot 1936 reeds culmineer de in zijn moedige verklaring tegen over de bruine rechters: „De kerk heeft het recht en de plicht staats- verordeningen daarop te onderzoeken, of zij al dan niet indruisen tegen de principes van het Christendom". Tegenover de rode rechters in Oost-Berlijn, voor het geval hij daar voor ooit zou komen te staan, zal bisschop Dibelius ongetwijfeld geen andere verklaring afleggen. Aan zijn thesen van destijds houdt de bisschop ook heden ten dage nog vast, of schoon de politieke situatie geheel i: veranderd. Het is nu niet bepaald een kerklied, maar in kampen wordt j het vaak en graag gezongen door jonge mensen: ,j)aar's een j uitgestrekte Hand, die op aard mij helpt en leidt". Inderdaad is de hand van Christus naar deze wereld uitge- j strekt. Maar deze uitdrukking spreekt in de Bijbel niet altijd van liefde. In Jesaja 5 25 wordt dit woord ook gebruikt, maar daar spreekt God in toorn. Daar is Gods hand niet uitgestrekt j om te geven, maar om te slaan. De gevolgen zijn vreselijk, „zodat de bergen beven en de j lijken midden op straat liggen". Maar toch, zegt de bijbel, keert Zijn toorn niet af. Gods toorn is hier sterker dan Godsj genade en medelijden. Zijn hand blijft uitgestrekt. Gods oordeel is een werkelijkheid, die vaak reeds hier op aarde in de geschiedenis van de wereld en van een mensen- leven openbaar kan worden. Wij spreken tegenwoordig zo vaak over Gods liefde en zo weinig over Zijn toorn, dat we van Hem een soort Sinterklaas hebben gemaakt. Gods toorn komt over het leven van de mensen. Over hun materialisme (Jes. 5 8), over hun genotzucht (Jes. 5 11), over hun gebrek aan geloofsvruchten (Jes. 5 4). We doen er goed aan onszelf af te vragen of ook wij Gods toorn op- wekken. TUSSENTIJDSE VERKIEZING jQE verkiezingen voor een nieuwe poldercommissie, gisteren in de Noordoostpolder gehouden, hebben een verblijdende winst opgeleverd voor de aldaar samenwerkende pro testantse politieke partijen. Het aantal leden van de poldercom missie moest van zeventien op een en twintig worden gebracht. Welnu, van de vier zetels méér hebben de protestantse partijen er twee be haald; ze zijn daarmee van zeven op negen gekomen. De andere winst ging naar V.V.D. en K.V.P. De P.v.d.A. bleef, ook ondanks de to tale uitbreiding van het zeteltal, ge lijk. Wij vinden dit een verheugende uitslag. Ook omdat hier het nut van samengaan van de onderschei dene protestantse partijen is aange toond. A.R., C.H. en S.G.P. hadden zich tot één lijst aaneengesloten. Dit laatste bleek daar in de Noord oostpolder te kunnen. Helaas schijnt zulks niet overal in het land het ge val te zijn. Maar de Noordoostpolder is een jong gebied. Men wordt er niet gehinderd door allerlei kwesties uit het verleden, die elders vaak een gevoelige invloed hebben en in de beleving van de politiek, zelfs on der christenburgers, aan een com binatie in de weg staan. Wat ons betreft, mag deze ervaring uit de Noordoostpolder ook elders be schouwd worden als een aansporing om toch de eenheid van christenen, óók in de politiek, krachtig na te streven. De P.v.d.A. had op het laatst nog ge- tracht, enige verwarring onder de protestantse kiezers teweeg te bren gen. Ze spuide laatdunkende opmer kingen over dat samengaan. Alsof zij in eigen gelederen niet metter- j daad heterogene elementen her bergt. Ook landelijk bezien lijkt ons de uit slag van de Noordoostpolder niet zon der betekenis. De P.v.d.A. voert lan delijk een tamelijk scherpe oppositie, en waar zij meent in het regerings- j beleid zwakke plekken te ontdek- j ken laat zij zich niet onbetuigd. Wat j leert ons nu de Noordoostpolder? Dat de oppositie de P.v.d.A. voorlo pig geen winst oplevert. Tegenover de oprechte bedoelingen van het huidige kabinet acht de Ne derlandse kiezer de socialistische I houding kennelijk nog niet van dien aard, dat hij staat te popelen om daaraan zijn steun te geven. Ook dat leren de verkiezingen, die giste ren gehouden zijn in dat wijde en open gebied, dat nog alle bekoor- lijke onbevangenheid heeft van het nieuwe. EUROPA VERDIENT BETER Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever BINNEN UUR. Aan het begin van deze week kW! de synode der Oud-Katholieke Kerk in Utrecht bijeen. Na een misviering in de kathedrale kerk begon de zitting met een rede van aartsbisschop dr. A. Rinkel. Deze memoreerde het overlijden van de Deven ter bisschop E. Lagerwey, en schetste diens bijzondere verdienste voor de kerk en het oecumenische werk. Hij deelde mee dat de internationale bisschopsconferentie onderhandelingen voert met het Oosters-orthodoxe patri archaat van Constantinopel over een nauwer samengaan van beide kerk gemeenschappen. Met de Anglicaanse kerken bestaan goede contacten en binnen enkele jaren is er een conferentie te verwachten van de bisschoppen die met de Anglicaanse kerken nauwe betrekkingen onder- Elisaln op tafel i vlugge 60 is moeder! :en halfafgebreide handschoen, die de breinaalden begonnen onder vingers te tikken. Zij kon nooit lang zonder werk zitten. Och. ik dacht er aan dat ik eens op een avond naar huis ging, hot was herfst, zoals nu en ik had ergens in de buurt een boodschap gedaan denk ik, want ik klom naar boven. Het was juist zonsondergang en de Westerhemel was heel helder, maar heel de Oosterhemel was bedekt met wolken, die niet wit of grijs waren, maar blauw en drei gend van onweer. Onze hoeve lag het hoogst op de berghelling tegen de rand van het bos, dat weten jullie, en alle grijze bijgebouwtjes, het winterwoon- huis, het zomerwoonhuis, de koestal, de schuur, het voorraadshuisje glansden als zilver in de zon. Maar de berken op de plaats voor en achter het huis gloeiden als goud tegen de blauwe wolken, ik heb nooit zo Iets diepblauws gezien, geloof ik. Ik herin ner mij. dat Ik de ogen sloot en trachtte het in mijn geheugen te prenten, want ik dacht: dat is zó mooi, dat ik nooit iets mooiers zal kunnen zien. en ik wil het mijn leven lang onthouden. En toen ik mijn ogen weer opende, vond ik de wolken nog blau wer en de berken leken nog gouder en alle gouden bladen hingen nog aan de takken. En ik bleef staan kijken en kijken, totdat alles uitgedoofd was, toen de zon onder was gegaan. Ja. dat was alles. Mooi, zei Ragnhlld. Hebt u mi werkelijk nooit ieta gezien dat u mooier vond. later? Je weet wel. dat vindt men dikwijls. Maar toch heb ik dit beeld altijd onthouden. Maar wat is het ook lang geleden, moeder, sedert u het Dallekarlische pak hebt aan gehad! AI die tijd in de stad heeft u het nooit aan gehad; Hè. trek het vandaag weer eens aan! Toe! Nu! Elisabeth schudde van nee. Neen, neen, Ragn- hild, dat trek ik niet meer aan. Maar Marit kan hel eens aanpassen, zij is er nu groot genoeg voor, denk ik. Marlt was rood geworden. Zij vond het prachtig Buiten waait tile zomerwind moeders pak a zij op en ging Het pak lag bovenop, netjes ingerold in een stuk fijn Dallekarlisch linnen. Marit haalde het er uit sloot de kist en legde het pak op de kist. Maak een beetje voort, riep Ragnhild ongedul dig. Je doet het zo langzaam. Zij was van de vloer opgesprongen en begon de spelden van het witte pak af te halen. Maar Elin duwde haar opzij. Laat Marit dat zelf doen. Marit had haar japon uitgetrokken en had de rok en het lijfie uitgeschud. Nu trok zij stuk voor stuk het ingewikkelde costuum aan, zoals zij dat haar moeder zo menigmaal thuis op Charlottendaal had zien doen. Zij voelden zo stijf en zwaar aan, héél anders dan de kleren waaraan zij gewend was. Wacht zei moeder, ik zal je helpen met de sjaal Zo. En dan de schort, ja die gekleurde schort moet je hebben. Neen, niet de witte muts, Marit, die draag je pas als je getrouwd bent, die rode is het. Eigenlijk moest het haar glad onder de muts worden opgemaakt, maar dat gaat nu niet met dat korte haar, natuurlijk. En nu de hoofd doek. Ragnhild. die er blijven, reikte haai geknuppelde kant met haar vingers niet af kon het fijne linnen met de dunne tan, en Elisabet bevestigde het Wat ben Je mooi, Marit! Ragnhild danste i haar heen. terwijl zij daar stond in het bleke z licht. Elin keek haar met verbaasde ogen aan, z< der iets te zeggen. Zij was als nieuw, Marit, zij was volwassen. Elisabet zei ook niets. Maar zij overdacht het zelfde als vroeger de kinderen, wanneer zij haar in ditzelfde pak zagen, toen zij nog klein waren: Marit in dit pak, ging boven het alledaagse uit en zij dacht zoals Elin: zij is als herboren, mijn klei ne meisje, zij is nu volwassen. Marit voelde zich vreemd in deze ongewone kledij. Zij moest er als 't ware ingroeien, vond zij. Als naaister van haar vak had zij dadelijk naar de spiegel moeten lopen, maar dat deed zij niet, waarom wist zij zelf niet. Moeder trok wat aan de schort, aan het befje. Zo. kijk nu zelf eens! Maar op datzelfde ogenblik ging de keukendeur open en Karl en Krister traden binnen. Wij zijn het maar zij liepen de keuken door, wil den de kamer binnen, maar bleven beiden op de drempel staan. Neen, zei Krister. Heb ik ooit zo iets ge zien, dat is waarachtig Marit! Hij wilde meer zeggen, het ontbrak hem nooit aan woorden. Maar hij zweeg plotseling. Zijn grij ze ogen onder het donkere haar ontmoetten Ma- rits blauwe ogen. De tere zonnestraal die dade lijk zou verdwijnen, bescheen het onderste ge deelte van haar gezicht, haar roze wangen, haar frisse mond met de glanzende witte tanden. Zij keken elkaar aan. misschien drie seconden lang, niet meer, niemand anders had iets bijzonders ge merkt, en toch was alles geschied, toen zij weg keken. Marit, dacht hij, Marit die ik van haar vijfde jaar af heb gekend, gunst dat ik dat nooit eerder geweten heb! En zij dacht: Krister, natuurlijk, hij is het, hij is het altijd geweest, al heb ik er nooit aan gedacht, dank, goede God, dat hij van 't voorjaar niet gestorven is aan die longontsteking. Maar Karl was de kamer binnen gegaan en had allen begroet en de hand gegeven en Kris ter deed hetzelfde. En Marit ging eindelijk voor de spiegel staan, om te zien, hoe het haar stond. Wordt vervolgd Over het oecumenische werk zei de bis schop dat dit een van de wezenstaken der kerk is. Met name vestigde bisschop Rinkel de aandacht op de onlangs starte missie „Sint Paulus", die Anglicaanse zendingswerk zal gaan enlijke gift voor de stich ting van een studiefonds vo< priester-seminarie te Amersfoort. Nadat de synodale raad bij mom de heer C. A. van Thiel verslag JB werkzaamheden in het afgelopen jaar had gegeven, sprak pastoor G. J. Blom over de problemen rondom de IJmond en de Randstad Holland. Na uitvoerige discussies werd het voorstel van de synodale raad aangenomen, waarbij alle. leden van de kerkbesturen persoonlijk lid van de synode worden en het aantal kerkbestuurders per parochie wordt uitgebreid. Voorzitter van de nieuwe synodale raad. bestaande uit drie geestelijken en vier kerk bestuursleden, werd kanunnik H. D. Raaymaekers te Rotterdam. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet (toez.): C. J. d. Broek te Ridderkerk; te Wilhelmi- nadorp (toez.): H. Lindboom, kand. Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eernewoude en te Rutten N O.P.: H. Kremer, kand. te Een, Dr.. te Den Bommel: J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: A. F. Hon- koop te Goes; te Ridderkerk: M. Blok te Rijssen. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) verjagen de gevaarlijke ziektekiemen, zuiveren de luchtwegen en lossen slijm op. ABDIJSIROOP LIET gaat er nu tocli van komen: het personeel van de Europese lichamen zal, net als alle andere mensen, belasting moeten gaan be talen. Tot dusver behoefde het, on danks de meestal opmerkelijk hoge salariëring, zulks niet te doen. Die vrijstelling van belasting is tot dusver allerwege als een onbillijk heid gevoeld. Niemand betaalt graag belasting. Maar men moet het doen, en men is ook wel bereid de nood zakelijkheid ervan in te zien. al val len er over dc grenzen hartige woor den te spreken. Maar wanneer men dan ontdekt, dat er een grote cate gorie is, die heel behoorlijk ver dient, maar rechtstreeks niets bij draagt aan de staatskas, dan moet zulks bevreemdend werken. Wij zeggen niet teveel, wanneer wij de veronderstelling uitspreken, dat deze situatie voor de toch al niet overdreven goodwill van de Euro pese lichamen nauwelijks bevorder lijk is geweest. De manier intussen waarop men in deze situatie verandering heeft ge bracht kan gemakkelijk aanleiding geven tot nieuwe kritiek. Het komt erop neer, dat, vóór de invoering van de belasting, de toch al hoog liggende salarissen nog eens opnieuw zijn verhoogd. Dan wordt het inder daad nog ïvel gemakkelijker om be lasting te gaan betalen. Een opm'èr- kelijk-soort' Compensatie dus, waar van de noodzaak overigens in veruit de meeste gevallen, ja misschien wel in alle gevallen, niet aanwezig Voor ons is dit alles een aanwijzing, dat het met de „europeïsering" nog zeker niet van een leien dakje gaat. Er liggen hier heel wat, vooral psy chologisch moeilijk te verteren, za ken. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. De landen die samen de „europeïsering" nastreven moeten op elkander ingespeeld raken. Die landen hebben dikwijls uiteenlopen de gewoonten en gebruiken, en ook de niveaus van inkomsten en uitga ven zijn meestal verschillend. Een kwestie als van de door het personeel te betalen belasting had men reeds in de aanvang dienen te regelen. Dan had ze thans niet gerui me tijd reden tot ergernis gegeven. En dan had ze thans niet gere geld behoeven te worden op een wij ze, die voor velen onzer reden in houdt tot nieuwe kritiek. Europa verdient beter. Het worde niet: „verdient" beter. VERONDERSTELLINGEN DADIO Moskou heeft het nodig ge oordeeld, scherpe kritiek te le veren op berichten in Britse bladen, dat de Sowjetunie thans minder ani mo zou hebben voor een topconfe rentie dan enige maanden geleden. Vanwaar deze snelle reactie, zal men vragen. Het is ook voor radio Mos kou ongebruikelijk om te reageren op de berichten, die in de pers van de vrije wereld verschijnen. Als een uitzondering op de regel wordt ge maakt, moet er iets bijzonders aan de hand zijn. Dat kan thans ook het geval zijn met het bericht betreffende de geringe animo van de Sowjetunie voor een topconferentie: als men zich in Mos kou op zijn gemak zou voelen, zou men zich over dit geschrijf echt niet druk hebben gemaakt. Dat de Sowjetunie plotseling minder haast heeft bij het organiseren van een topgesprek met de westelijke leiders, is het duidelijkst gebleken uit de wijze, waarop Chroesjtsjef heeft gereageerd op de uitnodiging van de Franse president, om een be zoek aan Frankrijk te brengen. Men weet, dat de uitnodiging van De Gaulle aan Chroesjtsjef ter hand werd gesteld, nadat de Franse pre sident had laten weten, dat hij er niets voor voelde, vóór april of mei van het volgende jaar aan een top conferentie deel te nemen. Er was toen reden om aan te ne men, dat Chroesjtsjef gebruik zou willen maken van de grotere on enigheid in het westelijke kamp over het door De Gaulle veroorzaakte uit stel. Hij behoefde daartoe slechts te volharden in het eisen van een spoe dige topconferentie. Dit laatste is niet gebeurd. Chroesj tsjef heeft zich onverwacht snel bij de wensen van De Gaulle neergelegd. En het meest opmerkelijk was wel, dat, toen de Franse president fe bruari als datum voor het gesprek met de Russische premier voorstel de, hij ten antwoord kreeg, dat hij maar op eind maart moest rekenen. Chroesjtsjef had blijkbaar geen haast meer, want het was duidelijk, dat een topconferentie pas geruime tijd daarna zou kunnen worden ge houden. Geen wonder dus, dat men zich in het Westen ging afvragen, wat de oorzaak zou zijn van de op vallende wijziging in de houding van de Rus. De Britse bladen menen de oplossing te hebben gevonden. Zij maken uit verklaringen van Poolse communis ten, die pas uit Peking zijn terugge keerd, op. dat communistisch China opnieuw ernstige bezwaren heeft ge uit tegen een topconferentie, waar het zelf niet aan zou mogen deelne men. Als deze berichten waarheid bevat ten, en Chroesjtsjef zich inderdaad door Mao Tse Toeng genoodzaakt ziet, van zijn conferentieplannen af te zien, zou de geschiedenis van vo rig jaar (toen er een topconferentie over het Middenoosten zou worden gehouden) zich herhalen. Het is een voor de hand liggende ver klaring, maar of zij juist is, moeten we afwachten. Er staan thans heel andere belangen op het spel dan vorig jaar het geval was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2