Plannen voor de Zijll aan Meijepolder gereed Veranderingen in de uitbreiding Doeskwartier Leiderdorp 193 .M.HE COURANT 15 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Leiderdorp m de Leidse agglomeratie Ruim 2000 huizen, 15 openbare gebouwen, 22 winkels en 86 boxengarages FR BESTAAT voor de Leidse agglomeratie nog steeds een structuur- plan. Dit schept de mogelijkheid van een flinke bevolkingsaanwas. Om een centrale ligging van de Leidse stadskern te kimnen handhaven, is in Leiderdorp een wijk van behoorlijke omvang geprojecteerd, de wijk tussen de Berkenkade, de Van der Valk Boumanweg, de Zijldijk en de Dwarswatering, waarover wij vorig jaar oktober-november eep serie ar tikelen publiceerden. De capaciteit van het grote plan is ongeveer 25.000 inwoners. Thans is de gemeenteraad van Leiderdorp een uitgewerkt ge deelte van het plan aangeboden, dat een bebouwing beoogt van de Zijl laan- en de Meyepolder. Dit deel omvat 15 openbare gebouwen, 1125 een gezinswoningen, 810 flatwoningen, 124 bejaardenwoningen, 22 winkels, 86 boxengarages en 1 bedrijfsgarage. Het betreft hier ongeveer een vierde deel van het totale plan. De ontsluiting van heit plan heeft plaats door een grote hoofdweg dia de Van der Valk Boumanweg venbindt met het toe komstige cenitnum van de grote wijk. Vender is gezengd voor aansluiting van de bestaande wegen op de wegen van het nii'euiwie gedeelte. Het plan zelf 'bezit enkele .grote ver keerswegen die noordoost-zuidwest en noord west ^zuidoost lopen en die het ge bied ontsluitende kleinere straten mon den uit op deze verkeerswegen, terwijl ook de kleinere straten met elkaar in verbinding zijn gebracht om een goede verbinding te verkrijgen tussen de kleine woomwijlcjes. De ilaaiglbouw is voornamelijk geprojec teerd in het ziuiidelijk gedeelte ran het plan, in aansluiting op de bestaande laag bouw, De hoogbouw, overwegend 3 en 4 hoog, is geprojecteerd in de noordelijke zone, als begeleiding van de grotere we gen en ais accent bij het toekomstige een- De middenstandsbouiw ligt ten westen van de Berkenkade en langs het wijk park. Daarvoor is de mogelijkheid ge opend eengezinsh'uis of 'n huls in rijen van 4 tot 6 of Slaübouw te bewonen. Langs de Rijn is nog een gelegenheid een villa te bouwen, te weten om het vrijkomende terrein van de steenfabriek De overige terreinen kunnen worden bestemd voor a rbeid erswonimgen Op de belangrijke punten van het plan zijn de grotere openbare en bijzondere ge bouwen gedacht. De kleinere, die alle een voorziening voor de buurt betekenen, zijn dn de buurtjes zelf opgenomen. Als hoofdaccent van het totale plan Is het raadhuis geprojecteerd op de hoek iet totale plan. Een deel vab het hierboven beschre ien plan is „Ter Meye" genaamd. Het strekt zich uiif langs de Berkenkade. Op de 'grote tekening is deze langgerekte buurt met een M aangeduid.' Dit deel omt heft eerst dn uitvoering. Het plan Ter Meye voorziet in de bouw i de i de i i het wjjk- In de beboette aan winkels kan worden voorzien door de bestaande winkels aan de rand van het nieuwe plan en door het latere grote winkelcentrum, ten noordoosten van het wijkpark. De groenvoorziening bestaat uit een groot wijkpark, waarin de no dige elementen voor passieve en ac tieve recreatie zullen worden opge nomen. De waterbeheersing van het terrein maakte het nodig watersin gels te projecteren. Deze noodzaak is aangegrepen om hiermede accen ten in het plan aan te brengen. De grote vijver zal eerst dienen voor grondwinning ten behoeve van de straataanleg en na een afronding een hoofdelement in het tótale plan worden. De nieuwe R Ijaovengang Is geprojec teerd in het verlengde van de Berken kade. Daarover zijn reeds besprekingen He4 plan omval 15 apenbare gebouwen. 124 bejaardenv nlngcn, 810 flatwoningen, nlngen, 22 winkels. 86 i 1 bedrflfsgaragc. Het een vierde gedeelte van Het thans door de gemeente Lei derdorp voor publikatie vrijge geven uitbreidingsplan betreft dit gedeelte van het gebied waar volgens de plannen eens onge veer 25.000 mensen zullen wo- van ongeveer 290 woningen. De verlengde Acacialaan verdeelt het in een noordelijk en een zuidelijk deel. In het zuidelijke deel is langs de Rijn een open bebouwing geprojecteerd, die gedeeltelijk a-angluit aan de reeds be staande bebouwing. De overige huizen zijn ged'aoht in half-open bebouwing. De huizen in heit plan Ter Meye in open bebouwing, 20 in totaal (men vindt ze alleen in het zuidelijk deel), staan langs de Rijn en de Berkenfkad'e tot aan de Aca- oialaan. In de driehoek tussen deze beide tormajta.es en het verlengde van de Aca- cradaan zijn zestien blokjes in half-open bebouwing aangegeven. Aan een plein is plaats voor dmie series boxengarages. Ln hert mnJdJden komit een plantsoen en waar de verlengde Acacia- taan en Van der Valk Boumanweg elkaar naderen (tor hoogfte van De Graaf) is nog ruimte bestemd voor een openbaar of bij zonder gebouw. Hert noordelijke gedeelte van hert plan j opgebouwd uiit een drietal eenheden van eengezinswoningen (het gehele pro ject bevat alleen eengezinswomngen- niidldensrtandsbouw) dn half-open bebou wing. In elk van deze eenheden ligt een jnoen ipllein; voetpaden leiden naar de woningen die niet direct aan de rijweg dolste eenheid is een singel ged; aan de waterhuiishoudkumdige ertsen te voldoen In het gehele plan z(Jn 20 huizen in open bebouwing opgenomen, 270 in half-open bebouwing, 2 gebouwen en 69 boxengarages. De verbrede Benkenfcada 'komt uit bij de brug, die over de Rijn zal worden gebouwd en ter hoogte van „Grenshoek" aansluiting geeft op de Hoge Rijndijk. In de toekomst is het dus zo, dat het centrum van het verkeer in Leiderdorp niet meer wordt bepaald door Brugge- straat, Leiderdorpsc brug, Hoofdstraat en Hoogmadeseweg. De Hoogmadeseweg kr\)gt namelijk een aftakking naar de ver brede Berkenkade en via de over de Rijn le bouwen brug verlaat het verkeer het In verband met de snelle ontwikkeling van Leiderdorp ds hert noodzakelijk ge bleken, een ndouw plan in hoofdzaak te maken. Als basis daarvoor hebben gediend hert bestaande uitbreidingsplan in hoofdzaak, vastgesteld door de raad bij zijn besluit van 7 oktober 1955, en het basis-struc tuurplan voor de Leidse agglomeratie, vastgesteld bij raadsbesluit van 16 januari 1958. Hert plan van 1955 is nadoen enkele ma len gewijzigd. Deze wijzigingen zijn om kaarttedhnische redenen in het nieuwe plan verwerkt. Nttert in het plan zijn op genomen de gromden waarvan de bestem ming 'reeds in de plannen in onderdelen is geregeld of waarvoor een uitbreidings plan in onderdelen in voorbereiding is, zoals liet plan Zijllaan-Meyepolder. Irn hert nieuwe plan zijn die volgende aanvullingen opgenomen. Tussen de rijksweg 4a en de Hoogmade seweg. ten noordoosten van de Dwars watering, wordt gelegenheid gegeven hert bouwen van een motel. Zie de kleine sntua'tieftekening. Ten zuiden van dit tennerin, ook gelegen tussen de rijksweg 4a en de Hoogmadese weg, kunnen bijzondere instedflingen met parkachtige aanleg worden aangebouwd, zoals gestichten, congresgebouwen en landbouwscholen. Hert terrein ten behoeve van de tweede riool.'waterzuivering, dat oorspronkelijk langs de Dwarswatering was geprojec teerd, is in verband daarmede in zuide lijke ridhtriing verplaatst. Deze inrichting zal straks mot de nieuwe "begraafplaats een groenmassieif vo,urnen bussen die nieu we uitbreiding en de rijksweg. De gronden ter weerszijden van de Does hebben hun agrarische bestemming behouden. Alleen die bouw van kassen is niet toegestaan. Het ds namelijk niet ge wenst, uit landschappelijke overwegin gen, dat dit mooie open gebied, dat nog naert door kassenbouw is aangetast, voor intensieve tuinbouw in gebruik wordt genomen, zo meent de gemeente. Ook heit gebied gelegen tussen da pro vinciale weg, dde evenwijdig loopt aan de Dwarswatering en het geprojecteerde woonwijk- -en recreatiegebied heeft deze bestemming gekregen. Aandacht is ge schonken aan de verbinding met Leiden via provinciale weg 5. Er wend namelijk reeds oonitacrt opgenomen met de provin ciale waterstaat en de direotie van ge meentewerken te Leiden, ter bepaltng van da hoogteldgging van de brug, de hediiimg van de o-prit en de verbinding met de nieuwe uitbreiding in het plan „Zijilaan-en Meyepolder". illllllllflIIIIIIIIIIIH Verklaring van het Leiderdorpse uitbreidingsplan: A Verlengde Berkenkade (met aansluiting bovenaan aan Hoogmadeseweg); B Rijn en Van der Valk Bou manweg; C py.nt waar h&t korte ge deelte van de M. P. Splin terlaan (even voorbij Ouder zorg en De Ridder) uitkomt op de Van der Valk Bou- D weg die het totale plan ho rizontaal doorsnijdt; - E Munnikeweg; M plan „Ter Meye", langs de Berkenkade; 1 suggestie voor Geref. kerk; 2 suggestie voor r.k. kerk; 3 raadhuis; 4 hoge bouw (ong. 8 lagen); 5 hoge bouw (ong. 8 lagen); 6 sportvelden; 7 flatwoningen (zoals op ver scheidene andere plaatsen in de wijk); 8 plaats voor winkels. Dit is de wijk in Leiderdorp waar volgens het ontwerp een 25.000 mensen kunnen wonen. A stelt het gedeelte voor dat nu in onderdelen is geprojecteerd. B: later te ontwerpen delen. C: touwfabrieken en terrein voor uitbreiding. Verder: 1: verbindingsweg tus sen nieuwe rijksweg 4a (3) en provinciale weg richting Nieu we Wetering (2); 2: prov. weg richting Nieuwe Wetering; 3: rijksweg 4a; 4: Berkenkade (hier komt de nieuwe Leider- dorpse brug); 5: Spanjaardsbrug; 6: te bouwen brug over de Zijl tussen de Leidse Willem de Zwijgerlaan en de provinciale weg); 7: Dwarswatering; 8: Hoog madeseweg; 9: Motel; 10: bij zondere gebouwen gestichten congresgebouw bijv.); 11: riool waterzuivering; 12: agrarisch gebied langs de Does. LTET LEIDERDORPSE uitbreidingsplan Tl in onderdelen „Doeskwartier", be treft het bijna voltooid plan gelegen ten zuiden van de rijksweg 4a. De hoofdopzet is geheel gehandhaafd De veranderingen hebben slechts betrekking op enkele on derdelen. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende; 1. De in het uitbreidingsplan geprojec teerde bebouwing in twee woonlagen is komen te vervallen. Voor deze wat moei lijk te realiseren bouw bleek weinig of geen animo, zodat werd besloten hier voor eengezinswoningen te nemen. Uiter aard geeft deze verandering weinig uiterlijk verschil te zien, daar de hoogte ongeveer gelijk is. 2. In het centrum van het plan is een winkelplein ontworpen langs de zuid zijde van de Frederik Hendriklaan. Ge dacht is hier aan een bouwblok in drie woonlagen, met winkels op de begai grond. Dit blok is door middel van ei brede luifel verbonden met een vrij staand flatgebouw in zes lagen. De be voorrading van de winkels heeft plaats via een dienstweg, welke uitmondt op Charlotte de Bourbonstraat. Het reste rende terrein is verkaveld met eenge zinswoningen. 3. Langs de noordrand van het plan is een nieuwe verkaveling ontworpen, daar een betere ligging vap de woningen wordt verkregen door deze loodrecht op rijksweg 4a te plaatsen. Hierdoor wordt ook het zicht van de hoog gelegen rijks weg af op de achtererven beperkt. Te vens kan dan de ruimte voor een af scherming door een opgaande beplanting worden vergroot. Door deze nieuwe in deling en ook door de verschuiving van de Frederik Hendriklaan in zuidooste lijke richting, is een ruimere bebou- wingsmogelijkhcid ontstaan van het ter rein achter de Willem de Zwijgerschool. Het is de bedoeling dat naast de voorge nomen uitbreiding van deze school ook nog een kleuterschool wordt gebouwd. 4- De oude school aan de Hoofdstraat is niet gehandhaafd. Het is de bedoeling deze af te breken en op die plaats een gezinswoningen te bouwen. Het gebouw is reeds door de gemeente aangekocht. Op een terrein langs de Mauritssingel in Leiderdorp worden dezer dagen de eternietbuizen gelost voor de nieu we transportwaterleiding. Deze lei ding werd noodzakelijk doordat bij de uitbreiding van de gemeente dc capaciteit van de beslaande onvol doende is geworden. De nieuwe lei ding wordt 3700 meter lang en komt van het pompstation van dc Bns- koopse waterleiding met een zinker door dc R(jn via Koudekerk naar Lei derdorp, waar zy aansluit op het be slaande distributienet. De voorberei dingen zijn in een vergevorderd sta dium en men hoopt dc leiding in het voorjaar in gebruik te kunnen nemen Foto Van Leeuwen VOOR EEN CASAANSTEKER vanaf 9.50 tot 95.- Siga renhandel C. WALENKAMP /h H. Walenkamp en Zonen Prinsessekade 1 Leiden Telefoon 21126 (Advertentie) Dames -en herenrijwielen 89 Fa. DUSOSWA LEIDEN Onderlinge wedstrijden van Sportief Onder grote belangstelling van ouders en genodigden werden ook dat jaar de onderlinge wedstrijden van Sportief een groot succes. Er werd met veel enthou siasme geturnd en de jury had het ook nu weer moeilijk. De uitslagen waren: Meisjes 58 jaar: Joke Kastrop 2314 pnt.; Beppie Hoefatra 23*4 pnt.; Liesbeth v. Leeuwen 23 pnt. Meisjes 8—10 Jaar eerste graad: Asbrid Hollebeek 33 pnt.; Willy van Noort 32 pnt.; Roos Coster 29*4 pnt Idem tweede graad: Ansje Hoogervorst 22 pnt.; Anmemieke v. Leeuwen 21 *4 pnt Joke v. d. Poel 20% pnt. Meisje6 10—12 jaar: Tineke de Vrind 4114 pnt.; Veronica v. Dongen 37*4 pnt., Joke de Haas 37*4 pnt. Meisjes vanaf 12 jaar; Marian van Harte veld 37*4 pnt.; Els de Bryckerc 33i pnt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15