BERTSCHRIER CHEPEH OH, KOM ER EENS KIJKEN Kleine maar mooie expositie in museum Volkenkunde Spoedige beslissing over de visserijhavens? NIEUWE LE1DSCHE COURANT 11 DONDERDAG 2(. NOVEMBER 1959 Onder auspiciën van onze courant Toneelgroep Podium geeft maandag opvoering in schouwburg Deze woorden, het begin van de inlei ding die ds. G. N. Lammens. Gerefor meerd predikant van Rotterdam-Kralin gen, heeft geschreven voor het program ma van de toneelgroep Podium, zijn ons uit liet hart gegrepen, omdat zij zo waar zijn. Wat is er in omzie kringen al niet ALS WIJ STRAKS getuige zullen zijn van een voorstelling van de Toneelgroep Podium, hebben wij in ieder geval te doen met een dap per stel mensen dat een moedig initiatief dorst te nemen, 't Is immers bui tengewoon dapper om een in de protestants-christelijke wereld onontgon nen gebied in cultuur te willen brengen. Want eerlijk is eerlijk wat de dramatische kunst betreft, is er onder ons maar wat geklungeld. De Podiumpioniers verdienen dan ook ons diepste respect. deuvimdt. De term wereldgelijkvormig heid" liigt sommige mensen als een alles bezwerende banvloek in de mond bestor ven. Het ware te wensen, dat zij eens, ja zij vooral, een voorstelling van Podium bezochten om te zien, of zij met hun af keer soms alleen maar tot de naprat ets hebben behoord van lieden die- beter be hoorden te weten. Geladen getuigenis Het toneelstuk 't Gaat om je leven, geschreven door Helmut Harun, is een spannend en geladen getuigenis van de verbijsterende geestelijke ncod. waarin een deel van de jeugTd uiit een grote stad zich nh de tweede wereldoorlog bevindt De auteur confronteert ons in vier be drijven met de met te verdoezelen wer kelijkheid van het leyen van een zestal matschappelijk, moreel en geestelijk ont spoorde mensen. Wij hebben hier te doen met een bewogen stuk dramatiek dut ze ker zal boelen, omdat het de taal spreekt die de jeugd verstaat. In tegenstelling tot veel moderne stuk ken, die nihilisme alseen schijnoplossing geven, leert Helmut Harun ons dat het zeker mogelijk is een positieve weg te volgen, ook in het schrijven van een dra matisch goed uitgebalanceerd toneelstuk. Maandagavond wordit het stuk, onder auspiciën van de Nieuwe Leidsche Cou rant. opgevoerd in de Lei'dse schouwburg. De medespelend'en zijn Henk Hester! hopiig aantal mislukkingen zijn al niet geboekt op feestavonden, die beter had den verdiend. Met Podium, een toneelgroep die zich eerst kortgeleden aan he,t Nederlandse volk heeft gepresenteerd, wordt een vol komen nieuwe weg ingeslagen. Stond het beroepstoneel, althans bij 'n deel van het protestants-christelijke publiek, in een kwade reuk. deze mensen helbben het aangedurfd vele heilige huisjes omver te .werpen en toch, als beroep, toneel te gaan spelen. Zij belijden Christus' Koningschap over wereld en leven, dus ook over de cultuur. Het is duidelijk, dat de groep een zware weg heeft te gaan. Niet alleen is het al moeilijk een ongebaand pad te betreden, maar nog moeilijker wordt het men tegenstand, ja openlijke afkeer De werkelijk ideale electrisch* NAAIMACHINE voor de MODERNE WONING. Gewicht slechts 7 kg. Ook in zig-zag leverbaar. C. F. MEERPOEL BREBSTRAAT 171 Jaarvergadering van de liulpvereniging Leiden Geref. Zeudingsbond De jaarvergadering van de hulpvereni ging Leiden van de Gereformeerde Zen- dingsbond in de Hervormde kerk werd gisteravond gehouden in gebouw Bethel. Ds. H. Bouter las bij de opening een ge deelte uit de Handelingen der apostelen voor, over de vraag van de discipelen naar het koninkrijk der hemelen. Het is ons niet gegeven de tijden van God te weten. Ds. Bouter sprak over de ver schijning van de engel aan Maria en de twee engelen bij de Hemelvaart. De voor spelling van de geboorte van Jezus Chris tus is uitgekomen. Zou dan de voorspel ling van twee engelen niet uitkomen en het Koninkrijk der Hemelen niet met de zelfde onontkoombaarheid als de geboor te van Jezus komen? We moeten alles overlaten aan God, maar daarbij niet verslappen in onze activiteiten. Het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Kreeft, werd voorgelezen door de heer C. Karreman. De hoogconjunctuur is nu niet bepaald de beste tijd voor de Kerk. Er is dan ook, ondanks bepaalde oplevingen, een dalende lijn te zien in de activiteiten. Het ledental liep enigszins terug. De heer J. v. d. Waals deed achtereen volgens mededeling van zijn financieel beleid als penningmeester. Er kon dit jaar wat minder geld worden overgedra gen aan het centrale bureau van de bond, maar toch had men geen reden tot kla gen, aangezien de onkosten over de pe riode 1958—'59 nog geen tien procent be droegen van het overgemaakte bedrag. Na de pauze sprak ds. M. Ottevanger over Jesaja 49;6: de profetie aangaande de knecht des Heren. Deze knecht is nie mand min-der dan de Here Jezus. Hij wordt gesteld tot een licht der volken, dus niet alleen om de stammen van Is raël weer op te richten en de bewaarden terug te brengen. Jonge Oud-Katholieken zijn zondag in Leiden gastheer De J.O.K.-groep te Leiden, het jonge rencontact van de Oud-Katholieke Kerk, ontvangt aanstaande zondag afgevaardig den van het landelijke en plaatselijke jeugdwerk van de Bond van jonge Oud- Katholieken in Nederland. De vergade ring begint om 2 uur in Ons Centrum aan de Hooigracht. Ds. A. van den Heu vel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, zal spreken over het plaatselijke oecumenische werk. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Caroline dr v J Korenhof en M Bavelaar; José dr v A Bouw man en W J Stouten; Viola dr v J Groene veld en P A Troost; Abraham zn v A van Weeren en K Dijkstra. Overleden: M E Tiggeloven 64 jr weduwe v J S M Banen; L F Bleijl 49 jr echtgenote v W van Rijn. Hooghepn iraadsc li ap „Rijnland" stelde voor 1960 omslagen vast De verenigde vergadering van Rijn land heeft gisteren te Leiden de begro ting voor 1960 vastgesteld. De omslag per ha ongebouwd werd onveranderd geraamd op f 12 per ha. Doqr de gelei delijke toenemende omvang van het ge bouwd, dat volgens het reglement 2/5 van de totale omslag dient op te bren gen. konden de lasten daarvan worden teruggebracht van 1,63 tot 1,4 der be lastbare opbrengst. Belangrijke nieuwe plannen geeft de bgeroting noch op de gewone dienst noch op de kapitaal- dienst te zien. Vermelding verdient, dat de post af valwaterzuivering verhoging onderging teneinde de mogelijkheid te scheppei het boezemwater op het gehalte aai radio-activiteit te onderzoeken. In ver band hiermede werd aangedrongen op bevordering van een spoedige totstand koming van de in maart door de ver gadering vastgestelde, thans bij de pro vinciale besturen van Zuid-Holland en Noordholland aanhangige concept-regle mentswijziging op het punt' van de af valwaterzuivering, volgens welke de las ten van deze tak van Rijnlands be moeiing via een afzonderlijke begro- tingsdienst en heffingen van de ver vuilers op billijker wijze worden ver- Mr. dr. J. Hazenberg te Wassenaar zag zich voor 1960 herbenoemd als plaats vervangend hoogheemraad. Scène uit 'het toneelstuk 't Gaat om je leven, dat maandag in de Leidse schouwburg zal worden opgevoerd door de toneelgroep Podium. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiii Jelly de Jong, Gerrie Mantel. Mary Michon, Jo Nobel. Dick van 't Sant en Hans Veerman. De in eigen atelier ver vaardigde diecors zijn van Henk Hester. De regie is in hamden van Han Köniig. Een opwekking deze avond te bezoeken mag het logische slot zijn van dit artikel, dat beoogt de aandacht te vestigen op een cultureel evenement dat. de belang stelling van alle lezers meer dan ver- DR. RIEMENS IN MAREKERK Het was teleurstellend, dat gisteravond zo weinig belangstelling bestond voor de door de Hervormde wijkgemeente Mo lenwijk belegde bijeenkomst in de Mare- kerk. Maar dit deed aan de avond zelf geen afbreuk. Nadat een gedeelte was voorgelezen uit Johannes 4, zong het mannen-dubbel- kwartet „Inter Nos" enige liederen. Deze zang was een passende inleiding voor ds. J. Riemens, die vele jaren predikant in Leiden is geweest en nu hoogbejaard in Zeist woont en deze avond sprak over het onderwerp „De blijvende betekenis van het Evangelie". Mede naar aanleiding van hetgeen in het begin van de avond was gelezen, sprak dr. Riemens over de geschëurdheid van de Kerk. Ieder jaar neemt dit toe en steeds meer mensen worden van Gods dienst weggetrokken. Diep onder de indruk van de verwoes ting van Jeruzalem wist Paulus optimist te blijven. Hij kende het woord van God. dat zegt: „Jezus Christus is gisteren en heden Dezelfde en tot in eeuwigheid." Vele geslachten hebben ondervonden dat zij met al hun zorgen en noden tot Hem kunnen komen en dat Hij ze nooit zal afwijzen. Hij is en blijft in eeuwigheid Dezelfde. Maar hoe staat het met ons? Zijn wij ook dezelfde mens voor Hem gebleven? Heeft de tegenwoordige mens door tele visie. techniek en allerlei andere dingen nog wel tijd daarvoor? Gelukkig kan God Zichzelf niet verloochenen, zodat wij iede re keer dat we fout zijn geweest, bij Hem terug kunnen komen. De heer J. Nieuwemhuis declameerde enige gedichten, waarvan „De psalm" van Michel van der Plas wel bijzonder mooi werd voorgedragen. Organist Fr, van der Reijden begeleidde met bazuinblazers de samenzang. SPORT EN WEDSTRIJDEN School-schaakloernooi Wereldtitel dammen Weer winst voor lvoe[ lerman De achtste partij in de tweekamp het wereldkampioenschap dammen tussen de Russische titelhouder Koeperman e onze landgenoot A an Dijk is door Koepe: man gewonnen. De Rus speelde met wi Koeperman leidt thaus met 115. Onze landgenoot Van Dijk heeft in deze achtste partij alles op alles gezet oi achterstand Koeperman had een sprong van 4 punten te verkleinen. Hij speelde daarom sterk op winst, te zijn tegenstander voorzichtig en met veel overleg zijn kansen afwoog. Het heeft dan ook niet lang geduurd voordat Van Dijk zijn agressiviteit ten toon spreidde Met felle aanvallen bestookte hij de vleu gels van de titelhouder. Omzichtig ma noeuvrerend werd aan beide zijden van het bord een strategisch net gespannen, waarbij beide spelers zich gereed hielden om bij de eerste de beste onachtzaamheid in het tegenspel toe te slaan. Zowel Koe perman als Van Dijk vermeed de valstrik en logischer wijze zou de partij ii mise zijn geëindigd. Van Dijk bleek de vermoeienissen van de voorgaande par tijen nog niet te boven te zijn. Hij bijzonder veel tijd voor zijn zette: geraakte daardoor in grote moeilijkheden met de klok. Onzg landgenoot maakte, bi dreigd door de wijzers van het uurwerl een fatale fout en ondanks zijn dapper verdedigen kon hij niet verhinderen dat Koeperman zijn plotselinge kans geheel uitbuitte. Militair voetbal Nederland-België 2-2 De voetbalwedstrijd tussen de militaire elftallen van Nederland en België, die gisteren in Den Bosch is gespeeld, is in een 22 gelijk spel geëindigd, nadat de rust met 1—1 was ingegaan. Dat de Nederlanders de winst hebben gemist, komt doordat zij zich na rus ten deprimeren door een wat gelukkige Belgische treffer. Zij misten daarna de greep op het middenveld. In de 11e nam Nederland de leiding door Loo. Een fout in de Ned. defensie bracht i: 37e min. de partijen op gelijke voet. In de eerste minuut na de hervatting nam Bel gië opnieuw de leiding, doch Bergholt: maakte in de 24e min. weer gelijk. Eur. voetbalbeker Sparta na winst in kwart-finale Sparta uit Rotterdam heeft zich giste ren door een 3—1 zege op de Zweedse kampioensploeg IFK Göteborg geplaatst in de kwart-finale van het toernooi dc Eur. voetbalbeker. De ruststand de in Bremen gespeelde wedstrijd 21 voor Sparta. Het was de derde ontmoeting tu beide teams. De eerste in Rotterdam ge speelde won Sparta eveneens met 31 de tweede in Göteborg werd met 3—! door de Zweden gewonnen, zodat eer beslissingswedstrijd nodig was. Na 2 min. al nam Sparta door Bosselaar de leidfng en na 25 min. vergrootte Cros san de score, doch 10 min. voor rust kleinde IFK zijn achterstand (21). In de 21e min. na rust viel in feite de beslissing toen Van Ede de uitgelopen Zweedse doel man met een boogbal passeerde. IJshockey. De ijshockeywedstrijd ZwitserlandDuitsland, die gisteren Genève is gespeeld, is in een 2—5 zege voor de Duitsers geëindigd. De tussen standen waren 22. 02 en 01. naar de prachtige collectie geschenken die wij vpor U samenstelden. OVERHEMDEN - DASSEN - WOLLEN PULLOVERS VESTEN - HANDSCHOENEN - SjAALS - KAMER JASSEN en PYJAMA'S en al deze „goede gaven" worden natuurlijk echt „gezellig" verpakt. Komt U? U zult zeker slagen. Leiden Breestraat 152-154 Katwijk Voorstraat 4 Ook dit is Japan JN HET RIJKSMUSEUM voor volkenkunde is gistermiddag een tamelijk *- kleine, maar bijzonder mooie tentoonstelling geopend over een deel van Japan, dat wel als onbekend mag worden aangemerkt: het noorden, met zijn Siberische invloeden en een bevolking, die door visvangst en boerenarbeid in het leven tracht te blijven. De openingsplechtigheid werd o.a. bijgewoond door de Japanse ambassadeur. Kort geleden verscheen er een plaatwerk van de Japanse fotograaf Hi- roshi Hamaya. Dat werd de aanleiding tot het organiseren van deze ten toonstelling, nadat de directeur van het museum in Japan was geweest in verband met de Van Gogh-tentoonstelling aldaar en de conservator van de afdeling Japan, de heer C. Ouwehand, al eerder daar was geweest en persoonlijk materiaal had verzameld. Het openingswoord werd gesproken door prof. dr. F. Vos, hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde. Deze wees erop, dat wij Japan in een zeer be paald aspect kennen, door de Japanners zelf zo naar voren gebracht, omdat men daar begreep, wat het buitenland eiste Wanneer men een serie plaatjes publi ceert over rustieke hoekjes van onze stad en daarboven zet: „Ook dit is Leiden", is dat net het omgekeerde van hetgeen de organisatoren van deze tentoonstelling over Japan laten zien. Prof. Vos sprak over de grote prestaties van Japan op velerlei terrein en vooral over de opmerkelijke gave van de Japan ners in het assimileren en tot een harmo nie verwerken van vreemde culturen. Bovendien munten de Japanners uit door een grote ijver. Wie echter aan Japan denkt als aan het land met miljoenenbevolkingen in de grote steden en daarbij het platteland ver geet, is wel zeer ver mis. Er moge dan al 40 pet van de bevolking in de grote ste den wonen en werken, de rest van de dichte bevolking houdt zich bezig met het boerenbedrijf en de visserij. De win ter is de kritieke periode en de nog steeds religieuze bewoners van het platteland vieren de jaarwende, het nieuwe jaar, als een godsdienstige gebeurtenis met ver gaande invloed op de vruchtbaarheid van. het komende seizoen- Van de plechtigheden, die het keren van de seizoenen zo omstreeks half februari in die streken kenmerken, geeft deze kleine, maar zeer verzorgde tentoonstelling een fraai en suggestief beeld. Prof. Vos eindigde met een woord van waardering voor de huidige opvat ting van museumbeleid: geen pakhuis. I meer van rariteiten, maar een levendige en levende les! Er werd een film vertoond over de nieuwjaarsviering in de onder havige streek, ingeleid en gecom mentarieerd door de heer Ouwehand Deze film wordt óók bij speciale rondleidingen gedraaid, zodat scho len, die een rondleiding aanvragen, de film te zien krijgen. Alleszins de moeite waard, zouden wij willen zeggen. De expositie zelf bestaat voor het groot ste deel uit prachtige foto's, met begrip en smaak gemonteerd, terwijl een kleine verzameling voorwerpen het beeld aan vult- De foto's zijn welwillend ter beschik king gesteld, door Hiroshi Hamaya In hoofdzaak; andere werden verstrekt door Shimpei Owaku en Garmosuke Na ra- Verder werkten door het in bruikleen geven van voorwerpen mee: J. Langewis te Zaandam, G- S- Lechner te Voorhout en F. Tikotin te Wassenaar. Bij de openingsplechtigheid waren be halve de Japanse ambassadeur ook aan wezig de president-curator van de uni versiteit, baron De Vos van Steenwijk, en een afgevaardigde van het ministerie van o„ k. en w. Men kan tot 28 februari voor deze ten toonstelling in volkenkunde terecht. En men ga er nu werkelijk eens heenl C. Th. Wilbert-Reisberman Voor het schoolschaaktoernooi speelden gisteren de teams van het R.K. Lyceum en het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest tegen elkaar. Het Rijnlands Lyceum had niets in te brengen. Het is wel duidelijk dat deze school over geen goede spelers beschikt. Het zijn nog jonge deelnemers, die weinig routine in het schaken hebben. De einduitslag van deze wedstrijd was dan ook 90 voor het Rooms-katholiek lyceum. De afgebroken partijen uit de wedstrijd Rembrandt-lyceumR.K. lyceum zijn door de arbitragecommissie van dc Leid se Schaakbond gearbitreerd. Bij de zes- tallenkamp kregen beide scholen er een punt bij, zodat de einduitslag 3%2M voor het Rooms-katholiek lyceum i» Miiicler-valiclen zwommen in de Overdekte Gisteravond waren wij bij het examen van de mindervaliden in de Overdekte. Bewonderenswaardig is het grote door zettingsvermogen van deze mensen, die het presteren het volledig erkende zwem diploma van de K.N.Z.B. te behalen. Namens de Algemene Nederlandse In- validenbond en de Ned. R.K. Invaliden- bond „St. Liduina" sprak voorzitter H. P. Pannekoek woorden van welkom tot de vele belangstellenden,' genodigden en afgevaardigden van beide organisaties. Dank bracht hij aan de instructeurs van de Leidse Watervrienden en de leden van de E.H.B.O., die zich elke woensdag avond beschikbaar stelden om deze men sen de zwemkunst bij te brengen; hij bood hun een presentje aan. De geslaagden zijn: Diploma A: L. G. M. Alkemade, J. van Houten; A. Wijker; G. Oudshoorn; J. v. Seggelen; J. Bij- Dunnebier; M. Kapel; M. de Jong; H. C. v. d. Meer. Diploma B: A. Lourier; L. Steenvoorden; Ph. J. Levaert. Waterpolo Sleutelstad l—De Zijl 3—1 De grote strijd tussen beide Leidse ri valen werd na vele aanvechtbare beslis singen van de zwak leidende scheids rechter, toch een verdiende overwinning voor De Sleutelstad. Na enkele verkenningen kwam de eerste kans voor De Zijl, waarbij Van Kampen op een haar miste. Snel ging het spel van. doel tot doel totdat Sleutel stad een strafworp werd toegewezen, o.i. buiten de 4 m. lijn, die Erades dankbaar benutte l0. - Ondanks deze tegenslag trokken beide ploegen fel van leer, maar een ver schot van W. van Rooyen verraste de Zijlkee- por volkomen: 20. Even later kreeg De Sleutelstad opnieuw een strafworp toege wezen, maar nu schoot Erades ver naast. Vlak voor rust lanceerde De Zijl goede combinatie waaruit W. Bergman inschoot 21. Ook in de tweede helft een strijd met wisselende kansen, waaruit plotseling een ver schot van W. van Rooyen door midachter Leune in eigen doel werd ge werkt: 31. Nadien kwam De Zijl sterk in de aanval maar vele corners leverden geen doelpunten op. De Zijl gaf de strijd niet gewonnen en na een goede combinatie kon W. Berg man opnieuw de keeper verrassen, doelpunt werd echter oi. ten onrechte afgekeurd. Twee spelers werden naar de kant wezen en met wisselende kansen kwam het einde met volle winst voor De Sleu telstad. Sleutelstad ll—B.Z. en P.C. I dames) Ondanks het feit dat de gasten meer in de aanval waren, wist G. Binnekamp voor Sleutelstad het eerste doelpunt te maken. Nog voor rust werd de balans weer in evenwicht gebracht: ll. B. Z. en P. C. nam in de tweede helft de leiding. A. Bekkering slaagde er in, voor het einde, de stand gelijk te maken: 2—2. B.Z. en P.C. I-D.K.D. I (heren) 1—2 Deze wedstrijd, in de Overdekte ge speeld, kon ons niet bekoren. Er werd te rommelig gespeeld en speciaal D.K.D. miste schutter Heykoop. Vóór rust zorgde Van der Kwaak voor 01 en in de tweede helft werd uit een strafworp gelijk gemaakt 11. Na een verwoede strijd van doel tot doel werd het met een ver schot toch 1—2 voor D.K.D. Leidse jeugd kan in Lakenhal vergulden Zaterdag- en woensdagmiddag van 2 tot 4 uur kunnen leerlingen van de lage re scholen van Leiden in De Lakenhal een taai-taaipop vergulden. Zij moeten om mee te doen aan dit door Beets zo heerlijk in zijn Camera Obscura beschre ven evenement, een pop en een penseel meebrengen. De Lakenhal zorgt voor ver guldsel, gekleurde verf en verdere be nodigdheden. Gisteren was de jeugd ook al gekomen en er werd met groot enthou siasme verguld. Kaarsenactie voor Kerst in Zonnegloren Ten bate van het prot.-christelijk sana torium Zonnegloren te Soest, is een kaar senactie op touw gezet voor het te vie ren Kerstfeest. Aan ieder die wil mee werken worden een of meer prachtige kaarsen tegen de normale winkelprijs ge leverd. Een fabrikant verleende mede werking en zo is het mogelijk dat de ge wone winst naar Zonnegloren vloeit. Het contact adres voor Leiden in deze actie is; mevrouw A. Bink, De Laat de Kan terstraat 13, waar men ook nadere in lichtingen kan krijgen, telefoon 31630. HOE D REILEN EN ZEILEN „ssrs TSS. Orestes 25 p Vltsaingcn APENDRECHT J dec srsl BHi ^endbnrg T&rt»n!bVr! Tweede lijel AAGTEDIJK 25 ZZO Dikst i 25 &WGr|£ Amerikanen vanmorgen in Pieterskerk Enkele honderden Amerikaanse man nen en vrouwen, in ons land woonachtig, zijn vanmorgen in de Pieterskerk bijeen geweest, ter viering van Thanksgiving Day, de dag waarop zij hun dank willen uitspreken, dat God met hen was op al hun wegen en heeft gezegend in de oogst, zoals de predikanten in vroeger jaren plachten te zeggen. Elke vierde donder dag in november wordt in geheel Ame rika deze dankdag gevierd als een natio nale feestdag en zij die in ons land wonen, komen bijeen, om gezamenlijk te geden ken hoe in 1620 de eerste puriteinse voorvaders uit Nederland naar het verre land overzee trokken en daar een nieuw leven begonnen. Vanzelfspekend is Lei den een belangrijk punt in de viering van Thanksgiving Day, omdat deze stad vele jaren lang een veilige haven was voor het kleine groepje vervolgden, die later bekend zouden worden als de Pil- grim-fathers. De ambassadeur van de Ver. Staten, de heer Philip Young, hield vanmorgen de Pieterskerk een korte rede, waar hij de geschiedenis van deze pioniers het kort vertelde en daarbij memo reerde, dat indertijd een aantal gevluchte Engelsen in Amsterdam verlof vroeg zich in Leiden te mogen vestigen en van de burgemeester van deze stad ten ant woord kreeg, dat hun komst op prijs zou (Van i parlementsredactie) Minister Marijnen (landbouw en vis serij) zal er bij zijn ambtgenoot op aan dringen, dat spoedig een standpunt wordt bepaald ten opzichte van de ver betering van de havens van Schevenin- gen en Katwijk. Mr. Marijnen zei dit gisteravond in de Tweede Kamer tijdens behandeling van de landbouw- en vis serijbegroting. De minister hield vol, dat de kwestie van de havenverbete ring niet tot zijn competentie behoort, maar tot die van minister Korthals (verkeer en waterstaat), wiens begroting over enige weken door de Kamer wordt behandeld. Mr. Marijnen zei, dat de visserij in onze nationale economie een kleine, maar krachtige bedrijfstak is. De aan voer van visserijprodukten bedraagt circa 300.000, de export omvat 145-000 ton. Voor de visserij is het dan ook een goed Jaar geweest. Een bedenkelijk ver schijnsel is echter de „overbevissing" van enkele belangrijke vissoorten in de Noordzee. Bij een betreurenswaardi ge eventuele uitbreiding van de ter ritoriale grenzen zal er een grotere con centratie op een beperktere Noordzee ontstaan en daardoor zou het gevaar van overbevissing nog toenemen. Als uni lateraal zal worden bepaald waar de territoriale visserij grenzen moeten ko men te liggen, zal het voor de Neder landse visserij een zeer moeilijke zaak worden nog goede visgronden te kunnen exploiteren, tenzij in overleg met der den. De E.E.G. biedt gunstige perspec tieven voor de Nederlandse visserij. Een commissie van advies, die zich zal bezighouden met de algemene pro blematiek van de visserij, zal dezer dagen worden geïnstalleerd. Voorzitter is prof. mr. A. Diepenhorst te Gronin gen. Aan de voorbereiding van een wet op de waterverontreiniging wordt met kracht gewerkt worden gesteld en dat ze hartelijk wel kom waren. Op dezelfde plaats zeggen de Leidenaars nog tegen de Amerikanen, nu 340 jaar later, dat zij welkom zijn, om hun dag van dankzegging te vieren. Aan het einde van zijn toespraak las de heer Young, zoals de traditie wil, een boodschap van de Amerikaanse presi dent voor, waarin Eisenhower erop wees. dat Amerika ook in het afgelopen jaar veel reden tot dankbaarheid heeft. Niet alleen omdat boerderij en fabriek hun produkten hebben geleverd, omdat vel den en akkers volop oogst geven, doch veel meer omdat in het voorbije jaar Amerika er toe heeft mogen bijdragen de mensen van de gehele wereld nader tot elkaar te brengen en de standaard van de vrijheid hoog te houden. De dienst werd omlijst met zang en orgelspel. Lustrum Collegium Tlieologicum Het Collegium Theologicum der Leidse universiteit viert op maandag 30 novem ber zijn dertiende lustrum. Het feestprogramma van deze dag be gint te 10 uur: voorafgaande aan de ont vangst der reünisten, heeft dan op het Leidse station (met speciaal verleende toestemming) een bijzondere huwelijks inzegening plaats. Te 15.15 uur wordt een buitengewoon college gegeven door prof. dr. G. J. Hoenderdaal, kerkelijk hoogleraar te Leiden vanwege de Re monstrantse Broederschap, over het on derwerp: Homo Faber. Het college wordt gegeven in de ge welf ka mor van het aca demiegebouw. Om 4 uur recipieert het pracsldium van het Collegium in de receptiezaal van het academiegebouw. PROMOTIES TE LEIDEN LELDEN. 25 november Gepromoveerd tot doctor in de wis- cn natuurkunde op proef schrift getiteld „Petrology of the Nor thern Aduia Region. Switzerland", de heer L van der Plas. geboren te Leerdam cn thans wonende te Lelden Gepromoveerd tot doctor In do wis- cn natuurkunde op proefschrift getiteld ..Dc monoöxlm Stagen (Itid cn thans t Gepromoveerd tot doctor In dc rechtsge- op proefschrift getiteld „Burgcr- e openbare dienst", de heer H J M ikens. geboren te 's-Hcrtogcribosdh cn - Den Haag. doet mans te R'dam: voor hel logic: de heer H Brink t

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11