Zilmeta Hantering der loonpolitiek na 1 april eenvoudiger Groot feestmaal ter ere van schrijver Marnix Gijsen Munster Van Rooy belooft Tweede Kamer: TOPOVERLEG OOST-WEST OP DE LANGE BAAN? Gemiddelde werkloosheid op 65,000 geraamd Zoetwater in zoutwater Zilmeia slaagt U zeker! DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 (Van o s parlementsredactie) "1ITINISTER Van Rooy (sociale zaken en volksgezondheid) vindt het niet nodig de algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars over de vrijere loonpolitiek te wijzigen. Hetzelfde geldt voor de nadere verduidelijking. Na het verstrijken van de overgangsperiode en het invoeren van de compensatiemaat regelen op 1 april 1960 zal de hantering eenvoudiger worden. Dit heeft de minis ter aan de Tweede Kamer als zijn stand punt te kennen gegeven. Aanwijzing wordt niet gewijzigd Bedrijfstakken waar volgens de oude richtlijnen een duidelijke achterstand kon worden aangetoond, hebben na 1 maart 1956 ruimschoots gelegenheid gehad zulke achterstanden in te halen. Het is dan ook nauwelijks aan te nemen dat deze achter standen zich nu nog voordoen. Mocht zich toch zo'n geval aandienen, dan moet daar- Westelijke leiders zijn 't nog niet eens BEVOEGDE diplomatieke nemers in Londen hebben vol gens Associated Press verklaard, dat de vooruitzichten voor een top conferentie tussen Oost en West snel achteruitgaan. Zij zinspeelden er zelfs op, dat het misschien onmo gelijk zal worden om in 1960 een topconferentie te houden. De diplo matieke stuwkracht vermindert. Verschillende Londense bladen, waar onder de goed i-nigelttóhte Sunday Obser ver en de London Times, schrijven dat de twijfel aan een spoedige topconferen tie op twee overwegingen is gegrond. 'De westelijke leiders zijn het over een aanvaardbare datum nog steeds niet i geworden. De agenda's van de westelijke regeringshoofden zijn op het moment overbezet. Het is mogelijk, dat Ohroesjtejaf zijn belangstelling voor een topconferentie gaat verliezen, wanneer deze pas na half juni 1960 kan worden gehouden; Tegen die tijd begint men in Amerika te denken aan de nieuwe presidentsverkie zingen. De partij-conventies van de de mocraten en republikeinen zullen In juli plaats vinden. Ohroesjtsjef, aldus de rede nering, zou er dan misschien de voorkeur aan geven, zijn besprekingen met de nieuwe president te voeren, InplaaitB van met Eisenhower. E.E.G. jrdt ke voorstellen gisteren d< ministerraad van de E.E.G. In Straatsburg zijn behandeld: Het verdient stellig toejuiching, dat de Nederlandse regering, die wel eens wordt verweten steeds negatief te zijn inzake de uitwerking van de E.E.G., thans een constructief voorstel ter tafel brengt, dat duidelijk het verlangen de E.E.G. te stu wen in de richting van een liberale han delspolitiek, tot uitdrukking brengt. Het Nederlandse voorstel tracht de dreigende splitsing te voorkomen en wel, wat de Europese associatie betreft, met behulp van een tarief verlaging per 1 juli 1960 tegenover de gehele wereld, mits de „Zeven" een dergelijke tarief verlaging ook aan de gehele wereld geven. Hiermede zouden dus zowel de „Zes" als de „Zeven" duidelijk hun streven naar een liberale handelspolitiek tot uitdrukking kunnen brengen en een lijn kunnen volgen, die vooral in de Verenigde Staten en Canada ten zeerste gewaardeerd moet worden, ook al, om dat dit geheel in overeenstemming is met de plannen, die onder-minister Dul les ten aanzien van deze materie heeft gelanceerd. Het voorstel drukt de hoop uit, dat deze landen zoveel mogelijk dezelfde lijn volgen, waardoor men gaat in de richting van een „mondiale" aan pak, die de Europese Commissie in haar rapporten en memoranda steeds naar voren heeft gebracht. Het tweede gedeelte van het Neder landse voorstel strekt er toe, het bui tentarief, dat volgens de geldende re gels in 1970 tot stand moet komen, met 20 pet te verlagen tegenover de gehele wereld. Nog sterker dan het eerste deel van het voorstel doet dit tot uiting ko men, dat de E.E.G. geen protectionisti sche politiek van een „gesloten" blok wil nastreven. Dit betekent dus, dat een tarief van het rekenkundig gemiddelde van bijv. 20 pet zal worden verlaagd tot 16 pet, dus bij een versnelling van de E.E.G. dan ook eerder aan de bui tenwereld ten goede zal komen. Het tweede punt van tw(jfel ls ge baseerd op gissingen wat er in het communistische kamp gaande ls. Volgens deze theorie is Chroesjtsjef op het ogenblik niet zo verlangend naar een topconferentie als enkele maanden geleden. Er zfln tekenen die er op wijzen, dat Peking druk uit oefent op Moskou om een akkoord tussen de Sowjetunie en de weste lijke mogendheden te verhinderen. Gisteravond hebben Franse en Ameri kaanse diplomatieke zegslieden in Parijs verklaard, dat data tussen de laatste week van april en het einde van mei 1960 lo gisch sohijtnen voor een topconferentie. Zij gaven echter toe, dait de westelijke Grote Drie inderdaad nog geen geschikte datum hebben kunnen vinden. Zij zijin het er wel over eens, dat eind april im ieder geval geen sprake kan zijn van topoverleg Oost-West Pre sident De Gaulle ontvangt 15 rr Chroesjtejef. Op 5 april vertrekt de Franse president naar Engeland, terwijl de mogelijkheid bestaat dat hij tegen 15 mei naar Amerika zaïl gaan. De regering van Macmiillan blijft intus sen optimistisch over een topconferentie omstreeks mei 1960. in uit een oogpunt van rechtvaardigheid worden voorzien, aldus de minister. Op basis van de richtlijn van 19 maart 1956 zijn wel enige verschillen ontstaan, vooral tengevolge van de uiteenlopende autonome en incidentele loonstijgingen. Mede in het licht van het standpunt dat de toenmalige minister Suurhoff in kunnen zulke verschillen voorlopig niet als aparte achterstanden worden be schouwd. Daaruit volgt dat elke verho ging van het loon, ook indien deze alleen de bedoeling heeft de verschillen te minderen of op te heffen, uit de produk- tiviteit en in bijzondere gevallen uit de rentabiliteit moet worden besteed, meent minister Van Rooy. Aan de voorbereiding van een loonwet zal met spoed worden gewerkt. Maar over het tijdstip waarop het nieuw stitutionele kader voor het loonbeleid zijn beslag kan krijgen, moet men optimistisch zijn. Bij het streven naar verkorting va arbeidsduur moet men volgens de minis ter althans de eerstkomende jaren reke ning houden met andere verlangens op sociaal-economisch gebied. De mini deelt het standpunt van de S.E.R. dat geleidelijke invoering per bedrijfstak of per onderneming de voorkeur verdient. Ongevallenrenten gaan omhoog (Van onze parlementsredactie) De regering is voornemens een verho ging van bepaalde ongevallenrenten van op die rente verleende wettelijke bij slagen aan de orde te stellen in het kader van de loonmaatregelen op 1 april a.s, in verband met de voorgenomen huurver hoging. Over een verhoging in verband met de vrijere loonpolitiek zal de rege ring zich nog nader beraden. Dit heeft de minister van sociale zaken en volks gezondheid, mr. dr. Van Rooy, aan de Tweede Kamer meegedeeld. Een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering is op het depar tement in voorbereiding. De aangekon digde verhoging van de invaliditeitsren- ten zal zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer worden ingediend dat die hoging op hetzelfde tijdstip in werking kan treden als de voorgenomen huurver hoging. De minister hoopt dat een wettelijke regeling inzake de handel in en het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, die vens al$ basis zal dienen voor de be scherming van landarbeiders, nog dit zit tingsjaar bij de Tweede Kamer kan wor den ingediend. De bewindsman streeft er naar het herziene Rijtijdenbesluit op 1 oktober 1960 in werking te doen treden. Een wettelijke regeling van de aanspraak op vakantie op basis van het S.E.R.-advies is in voorbereiding. Over een complemen taire uitkeringsregeling voor andere ge handicapten dan blinden zal het advies van de S.E.R. worden gevraagd. Verwachting voor komend jaar Tempo van daling is vei irlaagd (Van onze parlementsredactie) De gemiddelde werkloosheid zal in 1960 In ons land voor mannen en vrou wen tezamen ongeveer 65.000 bedragen- Deze voorspelling berust op de jongste, nog zeer voorlopige berekening van het Centraal Planbureau. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy, heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Toen het gemiddelde werkloosheids cijfer voor 1960 op 55.000 werd geraamd, was van 1959 nog slechts hot snel da lende verloop ln de eerste vijf maan den bekend. Sindsdien is, ook wanneer men de gevolgen van de langdurige droogte buiten beschouwing laat, het tempo van de daling verminderd. Een lagere werkloosheid dan 30.000 betekent overigens ln 1959 en 1900 dat ergens in het land spanning op de ar beidsmarkt heerst. In verschillende be roepen overtreft de geregistreerde vraag het aanbod van arbeidskrachten. Verge- 151) Sommige grote rivieren stu wen b(j de monding het water io ver in zee, dat op vele tientallen kilo meters bulten de kust het zoetwater nog steeds overheerst. De Amazone en de Kongo stuwen zelfs zoveel wa ter ln de Atlantische Oceaan, dat ze over grote afstand een zoetwater- rivier in de oceaan vormen, z(j het dan dat de oevers van die stroom door het zoute water worden gevormd. Wanneer we spreken over zoetwa ter, dat ln de zee kan worden aan getroffen, bedoelen we echter niet het water van deze riviermondingen, maar de werkelijke zoetwaterbron nen. De bekendste daarvan bevindt zich b(j de Bahrein-ellanden, die ln de Perzische Golf liggen aan de oost kust van Arabië. Zij vormen een on afhankelijke Arabische staat onder bescherming van de Engelss rege ring. (Evenmin als in Arabië z(jn de Engelsen er hier ln geslaagd olie aan te boren, maar in 1932 gelukte dit wel aan de Amerikanen die zich dan ook zonder aarzeling de olleconcessies heb ben toegeëigend) Boe Interessant de Bahrein-eilan den ln politiek opzicht ook mogen zijn, voor vandaag moeten w(J onze belangstelling bepalen b(j het zojuist genoemde zoetwaterreservoir, dat zich midden ln zee bevindt. Duikers worden hier naar een bepaalds plaats In see geroeid, springen ln het wa ter en duiken naar de bodem, waar uit het zoete water ln krachtige TOCH IS HET ZO! stromen opwelt. Bij deze bron vul len de duikers de meegebrachte wa terzakken en kunnen aldus voorzien ln de waterbehoefte van de inlandse bevolking. Deze krachtige zoetwaterbron op de bodem van de zee wordt gevoed door een ondergrondse rivier, waar van de oorsprong waarschijnlijk ge zocht moet worden ln de bergen van Amman In Arable, op een afstand van 800 kilometer. Het verschijnsel van zoetwater- bronnen in zee ls overigens niet zeld zaam. Bij laagwatcr kan dit bijv. ook worden waargenomen bij Dover en ln de monding van de Humber. Ook In ons land kennen wij dit ver schijnsel bi) Geertruldenberg, waar zich de St. Geertruldsbron bevindt. In de Golf van Spezia mengt ook het zoete water van een onderzeese bron zich met het zeswa ter, maar in al deze gevallen ls de bron toch veel minder krachtig dan die bij le Bahrein-ellanden. Bovendien ls het voor de bevolking l^J van deze eilanden veel minder be zwaarlijk uit deze bron te „putten", aangezien z(j sedert onheuglijke tijden met parelduiken ln haar onderhoud voorziet. Want bul ten Ceylon worden ln de Perzische Golf de mooiste parels gevonden. V weet natuurlijk, dat de parels uit de pareloesters bomen. Maar wist n, dat ook mosselen parels bevatten? Daarover een volgende keer. lijkt men de julicijfere van 1958 en 1959 dan blijkt dat Ln alle sectoren van het bedrijfsleven de werkgelegenheid ls uit gebreid- De grootste uitbreiding heeft zich in de bouw- en de metaalnijverheid voorgedaan. De thans aanwezige structuur-werkloos heid kan op korte termijn niet in belang rijke mate worden aangetast. In 1959 zal gemiddelde structuurwerkloosheid mannen 14.000 bedragen In de maxi- mummaand januari van dit Jaar was dat cijfer 17.000 en in januari a.s. zal het ongeveer 15.000 zijn. Het aantrekken de conjuctuur bevordert de groei van de structurele werkgelegenheid. De pre mie- en prijsreductieregeling „Bevorde ring industrialisatie ontwikkelingsker- vormt daarbij een extra prikkel, aldus de minister. Van de regionale werkplaatsen voor vakopleiding van volwassenen zullen er waarschijnlijk zeven worden gesloten omdat het aantal cursisten gedaald Is. Om de scholing te bevorderen zal de ver goeding voor loonderving worden genjj- zigd. Bij de toekomstige kostenregeling voor de verplaatsing van arbeidskrachten naar de ontwikkellngskernen in de probleem gebieden zullen twee soorten rijksbij dragen worden onderscheiden: 1. een malige vergoedingen, zoals verhuis-, overtochts- en herlnrichtdngskosten en 2. vergoedingen voor periodieke verplaat singskosten van tijdelijke aard, zoals pension- en pendelkosten. Aan het be vorderen van de migratie naar de ont wikkellngskernen zal extra aandacht worden gegeven door vergoeding beide kostensoorten die verband houden met het tewerkstellen van werklozen uit de probleemgebieden in de ontwikke llngskernen. Voorts zullen deze kosten vergoed worden aan die art>eidskrachten die als vaste kern met een bedrijf uit het westen van het land naar een ont wikkel ingskern worden verplaatst- Van de ge repatrieerde n die sinds de cember 1957 voor arbeldsinpassing in aanmerking kwamen, is volgens steek proeven inmiddels ruim negentig pro cent reeds op de een of andere manii werkzaam, voor het merendeel in oi eigen land. De minister verklaart uitdrukkelijk dat in de steeds gehuldigde opvatting dat de actuele toestand op de arbeids markt geen invloed mag hebben op het beroepskeuze-advies geen wijziging za] komen. In Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. U Runt bij Uw Gero-leverancier keuze maken uit veel meer cassette-samenstellingen 10 couvert-modellen. Prijzen vanaf f 72.- Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en toch de cassette gratis. Koopt U de complete inhoud ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis. Ideaal voor het opbergen. iGÈROirziLMETAl (Van t kunstredacteur) I?EN feestelijk banket was er gister- *-J avond aangericht in Hotel Kur- haus te Scheveningen. Zes grote tafels waaraan 175 mensen hadden plaats genomen. Allen lezers en liefhebbers van het werk van de Vlaamse schrij ver Marnix Gijsen. Hij was het mid delpunt van het banket, om hem werd dit banket gegeven, ter ere van hem werd. er wijn gedronken, om zijn wereldburgerschap te huldigen wer den er speeches gehouden over de mogelijke mentaliteitsverschillen bij Zuid- en Noord-Nederlandse auteurs. En al spraken die speeches elkaar dan ook allemaal tegen, dit deed niets af aan de gezamenlijke bewondering die men voor het werk van Marnix Gij sen had. Ook de tafelpraeses Karei Jonckheere, die opmerkte dat „de Zuiderlingen altijd over overeenkom sten en de Noordelingen daarentegen altijd over verschillen willen spre- Ter gelegenheid van de 60ste verjaar dag van Marnix Gijsen werd dit feest maal gehouden, op initiatief van en ge organiseerd door het Comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking en uitgeverij Stols. Vertegen woordigers van beide instellingen had den dan ook het eerste woord, nog vóór de hors d'oeuvre van het zuiver culinair gezien werkelijk niet bijzondere maal op tafel was. Dr. J. Milius, de voorzitter van het comité hield zowel de eerste als de laatste rede en die waren zeer knap en goed gedocumenteerd. Na hem was het de heer Barth van de uitgeverij die uit hoofde van zijn functie enige op merkingen wilde maken. En toen kwam het presidium in handen van de Vlaamse schrijver Karei Jonckheere en daarmee was het in goede handen gekomen. Karei Jonckheere was eigenlijk de enige die iets begreep van de toon van tafel- speeches, die spitsvondig was en die de andere sprekers (tevergeefs) onderwer pen suggereerde. tussen „Consommé cultivateur", .Noisette de veau Zingara" en Z° Klacht van EVC tegen De Waarheid afgewezen De raad van tucht der Federatie van Nederlandse Journalisten maakt een be slissing bekend inzake een klacht van de Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) van 29 sep tember tegen de redactie van De Waar. heid. Deze zou op 25 september in strijd met de waarheid de indruk hebben ge wekt, dat de algemene hoofdbesturenver- gadering van de E.V.C. besloten had tot een buitengewoon congres, hetwelk zou moeten besluiten de leden op te roepen tot aansluiting bij het N.V.V. Het betrof hier echter niet de E.V.C., doch de E.V.C„ 1958 hetgeen De Waarheid zou moeten we ten omdat zij volgens klaagster steeds het onderscheid tussen E.V.C. en E.V.C^1958 duidelijk had aangegeven. De raad overweegt, dat deze zaak over wegend geheel in de politieke sfeer ligt en bovendien reeds in de sfeer der recht spraak is betrokken. Haar journalistieke betekenis is uiterst gering, te geringer omdat De Waarheid zowel voor en na het gewraakte artikel de E.V.C. duidelijk onderscheidt van de E.V.C.-1958. De raad vindt daarom geen aanleiding de klacht in behandeling te nemen. „Omelette Vésuve" in hebben vijf schrij vers over de verschillen tussen Noord en Zuid gesproken. Natuurlijk, ze wis ten allen wel verschillen op te noemen, maar waren toch geen wonder als er Vlamingen zelf aan de tafel zitten en als het hele feest om een Vlaming gaat erg bang de werkelijke mentali teitsverschillen aan te geven. Ben van Eysselsteijn was de eerste en de gees tigste, die opmerkte dat de Hollander de Vlaming ziet als iemand met een hartvergroting en de Vlaming de Hol lander als iemand met een intellectueel waterhoofd. Beiden hebben echter hart en hoofd en bij gezonde mensen spreker durfde nauwelijks meer over gezonde mensen te spreken gezien de huidige literatuur over zieke mensen gaan hart en hoofd harmonieus samen. spr. dat het succes van het Vlaamse boek in Nederland vooral te danken is aan het sappige, pulserende. Gijsen is niet direct het type van de echte Vlaamse schrijver. Hij trekt uit inner lijke voornaamheid z'n gevoelens met nadruk terug. Tot slot van de auteurs was er Gerrit Borgers die op de Con ferentie der Ned. Letteren in België had meegemaakt dat Anton van Duin kerken typisch Vlaams was en Marnix Gijsen typisch Nederlands. Juist omdat we zo dicht bij elkaar leven zien we de kleine verschillen vaak zo groot, te groot. Men kan onmogelijk de Noorde lijke geiten van de Zuiderlijke bokken gaan scheiden. De Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken J. van Zwijndregt sprak als lezer en vertelde aan Marnix Gijsen Zeker in het werk van Marnix Gijsen. De schrijver Adriaan van der Veen zag vooral overeenkomsten in het schrij ven van zuiver Nederlands en noemde Marnix Gijsens stem die van een don kere ernst, ondanks zotte situaties. Toch zag schrijver wel afstand in de taal, althans in het gebruik van bepaalde woorden. De schrijver Jos Panhuysen verklapte Tilburgenaar te zijn. In Til burg zag men Breda als een lichtzinnige stad en daarom ging men er heen. In Breda zag men Antwerpen als een licht zinnige stad en daarom ging men er heen. Of de spreker daarom ook zo graag naar Antwerpen gaat, zei hij niet. Maar hij gaf daarmee wel iets van het men- taliteitsverschil aan. In het noorden mis sen we het grotere begrip van het woord leven. De letterkundigen in België heb ben geen knieën in hun broekspijpen, ze leven ruimer, royaler, maar zijn ook meer gereserveerd. Ze zijn meer wereld- kwam Johan Fabricius met rgelijking van vink en kikker, die vink (Vlaming) is vrolijk en kwin keleert lustig, de kikker (Hollander) kwaakt diepzinnig. Het verschil is ook de reactie die spr. eens meemaakte, toen een vriendin van hem in Antwerpen haar man miste en de Nederlandse po litie vertelde: „Als er iets gebeurd is krijgen de familieleden altijd zo snel mogelijk het doodsbericht". De Bel gische politie stelde gerust met „Dan is hij zeker nog een pinteke gaan drinken". Achteraf hadden de Belgen gelijk wat dit geval betreft. De Vlaming is de man van het „carpe diem", ook merkbaar in zijn literair werk, ook merkbaar in zijn schilderkunst. Verder geloofde El Ter ere van de Vlaamse schrij ver Marnix Gijsen, die onlangs 60 jaar werd, is gisteren in het Hotel Kurhaus te Scheveningen een groot banket gegeven, waar aan 175 mensen aanzaten. Op de foto een deel van de hoofd tafel met v.l.n.r. de Belgische ambassaderaad Mare Taymans, Marnix Gijsen, dr. J. Milius, de Luxemburgse ambassadeur J. P. Kremer en de tafelpraeses Karei Jonckheere. dat hij des avonds na het lezen van ambtelijke rapporten, dat zo tussen 8 en 11 uur geschiedt, tot des nachts één uur altijd in Gijsen's werken leest. In die werken vond hij een ontroerende wijsheid en een poging om los te ko men van de officiële moraal ten einde een eigen moraal te vinden. Na al deze complimentjes en na het slotwoord van dr. Milius dankte Gijsen met een kort en kernachtig woord en verklaarde al tijd te hebben gestreefd naar de eenheid der Nederlandse cultuur. Gijsen was de kapstok geweest waaraan men al de feestelijkheden en reclame heeft willen ophangen. Hij heeft het geduldig over zich laten heengaan. Vele schrijvers en literatoren hebben het banket een echt literair karakter gegeven en de ambas sadeurs van Luxemburg en Zuid-Afrika gaven er een diplomatiek tintje ai- C«p,right P. I. B. Bei 6 Coptnho Cotrrl,M P. I. B. Boi 6 Copyihogwi Strijd om de kaas in Amerika De advocaat van de vereniging van Nederlandse kaasexporteurs, William J. Barnard, heeft te Washington de Ameri kaanse tarievencommissie verzocht het invoerquotum voor kaas met meer dan vijftig procent te verhogen. Afgevaardigden uit Wisconsin verzet ten zich tegen verhoging van de kaas- r, daar deze schadelijk zou zijn de zuivelindustrie, in het bijzonder wat Deense en Italiaanse kaas betreft. De republikeinse afgevaardigde William K. van Pelt zeide, dat de regering op het ogenblik meer kaas heeft ingekocht om de prijs te steunen dan een jaar tevoren. De democratische afgevaardig de Lester R. Johnson was tegen ver hoging van de invoer van Edammer, Goudse, Deense en Italiaanse kaas. Gustave Burmeister van het ministe- e van landbouw zeide, dat het minis terie een verhoging van de invoerquota foor deze soorten met 50 procent wenst. Groothandelsprijzen gestegen Het indexcijfer van het centraal bureau poor de statistiek voor de groothandels- prijzen is in september met i punt geste gen tot 142 met 1948 als basis op 100. Het indexcijfer van voedingsmiddelen steeg eveneens een punt, van de groep plant aardige voedingsmiddelen een punt, door prijsstijgingen van haver, copra en riet suiker, terwijl aardappelen daarentegen daalden. Het indexcijfer van dierlijke voedingsmiddelen werd 3 punten hoger door prijsstijgingen van boter, kaas, melk eieren, tegenover dalingen van rund- en varkenS. De indices van grond- en hulpstoffen en van afgewerkte goederen stegen met 1 punt. De meeste prijsstijgin gen in die groepen waren van geringe be tekenis, doch van meer gewicht waren lie van ingevoerde veekoeken en steenkolen, welke laatste veroorzaakt werd door de normale seizoensverhoging voor huisbrandkolen. Koffie, vlees en vleeswaren daalden echter. Bensdorp wijzigt statuten Bensdorp N.V. stelt een statutenwijzi ging voor, waarbij het bedrijf te Bussum wordt ondergebracht in een werkmaat schappij, zoals met de buitenlandse Bens- dorpbedrijven reeds het geval is. De be staande Bensdorp N.V. wordt onder de naam Bensdorp Internationaal N.V. houd stermaatschappij, die alle aandelen zal hebben van de nieuw op te richten Bens dorp N.V., waarin het bedrijf te Bussum wordt ondergebracht. Het kapitaal van de Bensdorp Internationaal N.V. wordt 5 miljoen, i.p.v. 3 miljoen. Zij krijgt raden van bestuur en van commissarissen. Er wordt een primair dividend ingevoerd en het winstaandeel van leden der raden van bestuur en van commissarissen wordt in de statuten vastgelegd. Tevens worden onderaandelen van 100 geschapen en andere wijzigingen aangebracht. De aan deelhoudersvergadering komt 1 decem ber bijeen. Amsterdam wil deel nemen in Hilton-hotel De Amsterdamse raad heeft thans het voorstel van B. en W. ontvangen, om voor 500 000 aandelen a pari deel te nemen in het kapitaal van de Amsterdam-Hilton Hotelmaatschappij N.V.. Het kapitaal der 2 december 1958 opgerichte n.v. ls 10 miljoen .waarin het bedrijfsleven voor 8 miljoen deelneemt. Voor de bouw van het hotel aan de Apollolaan wordt 12 miljoen geleend, waarbij het rijk rente en aflossing waarborgt. EUROPESE LENINGEN AAN ARGENTINIË De Argentijnse minister van economi sche zaken Alsogaray, heeft te Parijs me degedeeld, dat W.duitse, Britse, Belgische Zwitserse, Nederl., Zweedse en Franse banken zich bereid hebben verklaard Ar gentinië 80 miljoen dollar te lenen. De terugbetaling moet na anderhalf Jaar be ginnen en dan na anderhalf Jaar voltooid zijn. De rente is gelijk aan die der han delskredieten der betrokken landen. De lening dient om de peso in evenwicht te brengen en het land gezond te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5