co Italiaans kamerorkest in Leiden speelde C.M.B.-leden in Leiden zagen Eroïca-filni Jongen uit Roelofarendsveen „een misselijk ventje" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: festival-con cert Nederlands Madrigaalkoor te Leiden onder leiding van Herman Strategier, medewerking van vocale solisten en het Residentie-Kamerorkct. Museum voor Volkenkunde, 8 uur: dr. Carl Schmitz over de dalen van het Fi- nisterre-gebergte op Nieuw-Guinea. Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden. Baptisten kerk, 7.30 uur: dr. J. J. Ki- wiet over „Gemeentedoop en Avond maal". De Mirt, Lage Rijndijk 64, 2 tot 6 en 7 tot 11 uur: bazaar. Schouwburg, 8 uur: Nederlandse Co- medie met Geleerde Dames voor K. en O. Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Ned. Rpis-Vereniging afdeling Lelden, films over Zwitserland. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst Museum voor Volkenkunde, 8 uur: cursus „Het Buddhisme en de kunst" oi.v. dr. P. H. Pott Station, 2.10 uur: aankomst Sint Nloo- laas, tocht door de binnenstad vla Sta tionsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat en Koornbrugsteeg naar stad huis; ontvangst door burgemeester cn wethouders, aansluitend kinderfeest In diverse lokaliteiten. Marekerk, 8 uur: evangelisatiesamen komst spreker dr. J. Riemens te Zeist, Frits van der Reyden, orgel, declamatie en bazuinblazers. Bethel, Stille Rijn, 2.30 tot 7.45 uur: verkoop handwerken ten bate van Gere formeerde Zenuingsbond. Bethel, 7.45 uur: jaarvergadering hulp- vereniging Leiden van de Gerei. Zen- dingsbond, spreker ds. M. Ottevanger Leiden. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering christelijke gymnastiekvereniging Jahn. De Overdekte, 8.30 uur: diplomazwem- ter wijkgemeente, motto „Oegstgeest ligt niet In Afrika." Donderdag Pieterskerk, 4 uur: herdenking van het verzet van de Leidse Universiteit Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: uitvoering van de christelijke gymnastiekvereni ging Jahn. Casino-theater, 8 uur: K. en O.-film The Quiet Mhn. De kleine Burcht, 8 uur postzegelver zamelaars, lezing met dia's. Stationsweg 43. 2 uur: ledenvergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Vrijdag Baptistenkerk, 8 uurbidstond. Groot-Auditorium, 4 uur: inaugurele oratie van dr. L. de Klerk. Den Burcht, 8 uur: feestavond Ons Grunnegerlaand. Schouwburg, 8 uur: V.P-R.O.-blndings- avond. Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur avondgebed. Het gulden Vlies, 2.30 uur: Neder landse vereniging van Huisvrouwen, lezing en films over katoen. Huize Over 't Hoff, Gerecht 10. 8 uur: prol dr. A. J. Rasker over „Europa tus sen oosl en west" voor Kerk en Vrede. Het Gulden Vlies, 6.45 uur: opening Leidse Lichtweek. Pieterskerk. 1240 tot 12-55 uur; Bach- cantate (pauzeconcert Leids Academisch Kunstcentrum) toegang gratis. Zaterdag Foyer Den Burcht, 3.30 tot 5 ceptie arbeiderszangvereniging De Stem des Volks. 4 Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond r.K. Leidse HarmoniekapeL Zaal Maria Gijzensteeg, 3 tot 6 uur receptie r.k. Leidse Harmoniekapel tei gelegenheid van tienjarig bestaan. De Lakenhal, 8 uur: Moderne Nedvv landse muziek door leden van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars- vereniging. Geref. Jeugdhuis Breestraat 19, 8 J. Streefkerk over „Geloof schap. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2J0. 7 en 9.15 uur): Met d* kapt tem aan tafel (1Udor)(2.30, 7 en 9.15 uur); Onstuimige driften (18 Jaar). Luxor (2 30. 7 en 9.15 uur): Tarzan en zijn vijanden (14 Jaar). Rex (1.30. 7 13 en 9.15 uur): Het pen tenpatóje (14 Jaar); donderdag: CavaUeria Rusticana (18 Jaar) Trianon (2 30. 7 en 9.15 uur): Kat op een heet zinken dak (18 Jaar) Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Centraal. Breestraat 74, teL 20552- Tentoonstellingen Auberge Francatae Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter GilUy en Rein Dool, tot 12 december. De Lakenhal: tentoonstelling Haagse Kunstkring, tot 7 december, iedere werk dag van 10 tot 4 uur- Modelwoning Willem Pijperstraat (Lei- den-zuld-wast): tot «n met 28 november te bezichtigen Musea. Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5-30 u., woensdag cn zaterdag van u tot 30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8-30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 13 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van B-30 tot 12-30 en vr~ 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rljkamusoum voor Oudheden, Rapen burg 28: eüce dag geopend van 10 tot 4 Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, ettw dag geopend van half 10 tot half 1. uMgeaonderd op dinsdag en vrij- Geen cembalo in de stad riOK VOOR HET AVONDCONCERT, dat de Societè Corelli gisteren gaf voor de leden der Mij. voor Toonkunst, bestond grote belang stelling. Op he>t programma stonden het kerstconcert op. 6 8 in g van Oorelü, een concerto dn g van Vivaldi, een celloconcert in D van Bocche- rini, nog een concerto van Vivaldi, in A, en opnieuw de Simple Sym phony van Benjamin Britten. Had het ensemble ons tijdens het jeugd- concert wat ongenuanceerd en hoekig toegeschenen, blijkbaar hadden de dertien musici zich nu beter kunnen aanpassen aan de zaalakoestiek en aan de atmosfeer. Na een zekere aanpassingstijd in Corelli's prachtige concerto vonden zij hun eigen stijl en vitaliteit geheel in Vivaldi en Boccherini. Het ensemble kenmerkt zich vooral door het samengaan vam een perfect samenspel in frasering, dynamiek en agogiek, met een soepelheid waarbij de verschillende groepen en individuen toch hun eigen accent weten te behouden. Zij vermijden waarschijnlijk bewust de over- maitige verfijning en expressiviteit die sommige andere Italiaanse orkesten van dit genre kenmerken. Vooral de ritmische en metrische stuwkracht valt bij hen op evenals de forse doch nimmer starre klank. Daarnaast blijft de cootrabas als continuoversterking bij de hier niet pas sende klank van de piano een zekere zwaarte behouden die een enkele maal storend is. Het gemis van een klavecimbel te Lel den met als gevolg overmatig hoge kos ten om een dergelijk Instrument van el ders te laten overkomen moest opnlenw ernstig worden betreurd. Briljant vertolking door de solocelllst (zijn evenals die van de anderen ontbrak op het programma!) van het Boccherinl- 1SOORDW1JK Litteris Sacrum op bezoek in JSoordwijk Op uitnodiging van de Noordwijkse to neelvereniging Louis Bouwmeester, gaf de Kon. vereniging Litteris Sacrum uit Leiden een gastvoorstelling in het Lido- theater. Opgevoerd werd „Verdwijningen en verschijningen", blijspel in drie bedrij ven, naar „Cottage on the border" van H. Mupy, bewerkt door mr. H. M. Planten. De voorzitter van „Louis Bouwmees ter", de heer G. Crama, verwelkomde de talrijke aanwezigen, in het bijzonder wethouder J. de Geus, gemeentesecretaris B. Ike en hoofdinspecteur A. N. Merkel- bach. De heer Crama zei voorts, dat toneelvereniging zonder subsidie werkt en dat het een hard gelag is, dat de ver makelijkheidsbelasting zo hoog is. Hij noemde Litteris Sacrum één van de beste amateurgezelschappen van ons land en twijfelde er niet aan of de aanwezigen zouden genieten. Het stuk bespraken wij reeds. De spelleiding berustte bij de heer Jan Chr. Bèrtelsman. De heer J. J. van der Steen sprak een dankwoord tot de spe lers, waarna een verloting volgde. Meisje om te stelen Woensdagavond acht uur geeft de to neelgroep Thalia in Lido een opvoering van het stuk Een meisje om te stelen. De opbrengst Is voor de vernieuwing van het gereformeerd verenigingsgebouw te Noordwijk' aan Zee. Naar Australië In De Beurs werd gisterén een voor lichtingsavond gehouden over Australië. In de matig bezochte vergadering gaf de heer J. Pluimgraaff van het geweste lijk arbeidsbureau te Katwijk een toe lichting op de eraigratiemogeüjkheden. Er werd een tweetal films vertoond; Van Melbourne tot Southend City en Australië roept. Een oud-emigrant vertelde van zijn ervaringen. De heer Mulder van het arbeidsbureau uit Den Haag beantwoord de een aantal vragen. FollobestrUdlng In het Casino werd een amateur-caba retavond gehouden ten bate van het Prin ses Beatrix poliofonds. De heer A. N. Merkelbach opende de druk bezochte avond, waarna een groot aantal amateurs hun beste beentje voorzette. De heer H. W. Pinang, Den Haag, sloot de geslaagde avond. Bromfietser brak arm Op de Heilige Geestweg reed een jarige bromfietser uit Katwijk tegen boom. Hij brak een arm. D.O.S. in het openbaar In het Casino gaf de Noordwijkse gym- nastiekve reniging D.O.S. een uitvoering. Voorzitter J. Choufour releveerde in zijn openingswoord de succesvolle deelneming aan een wedstrijd van het KNGV. Een hartewens van het bestuur, een brug met ongelijke leggers, is nog steeds niet ver vuld. Met een sober woord herdacht de voorzitter vervolgens het verscheiden van het erelid D. Wassenaar. Opder leiding van de heer G. J. Wiet- haar en mejuffrouw A. C. Cats, kwamen vervolgens ongeveer 350 leden van DOS voor het voetlicht. Er bleek goed te zijn geoefend en de prestaties waren in elk opzicht bevredigend. Speciaal dient ver meld het nummér kleutergymnastiek en het laatste nummer van het programma oefening met doeken, dat zo enthousiast werd ontvangen, dat het moest worden herhaald. De tjokvolle zaal heeft van het gebo- dene erg genoten. Geslaagd Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde onze plaatsgenoot K. Y. Bou- ma voor het kandidaatsexamen sociologie eert. Wel viel een zekere overmoed bij de solist waar te nemen evenals een zeker toneeltalent ln de gelaatsuitdrukkingen, wel werd een enkele maal daardoor het beoogde effect gemist, doch als geheel moest hier van een verbluffende techniek en van een zeer fraaie toon gesproken worden. Groot was de bijval die solist en ensemble hierna mochten oogsten. Hoogtepunt Na de pauze vormde Vivaldi's fraaie concert in A een hoogtepunt van dyna mische musiceervreugde. Brittens Simple Symphony is een jeugdwerk, de muzi kale inhoud is niet zo groot en stilistisch is het werkje bovendien weinig kenschet send voor de componist van Peter Grimes en van vele andere rijke orkest- en dra matische werken. In dit opzicht was de keuze van dit werk niet zeer gelukkig, in dien althans een representatief heden daags werk werd gezocht. Niettimin klonk dit niemendalletje uitmuntend, met name het tweede deel met de virtuose pizzicati. Hier werd stellig een staaltje van uitzon derlijke discipline gegeven. Groot was de geestdrift der toehoorders na deze prestatie. Een toegift bleef dan ook niet uit in de vorm van een Badi- nerie van Corelli in E. De kennismaking met de Societè Corelli zal velen bijzonder veel genoegen hebben gedaan. We hopen dan ook dat deze kennismaking binnen afzienbare tijd zal worden hernieuwd. Dr. J. van der Veen Dit flatteuze damesschoentje f5.~ voordeliger Ballerina model In een soepele kwaliteit Ieder met lederen zool. U kiest uit diverse snitten in aan trekkelijke modekleuren. Nor male prijs 12.95, nu zolang de voorraad strekt wmmAr slechts M VROOM DREESMANN Kamerorkest in Leiden Geestdrift en dankbaarheid van middelbare scholieren Voor een geheel met middelbare scholieren gevulde Stadsgehoorzaal trad gistermiddag de Societè Arcan- gelo Corelli op tijdens het 63ste jeugd concert, georganiseerd door de Mij. voor Toonkunst, alhier. Het ka merorkest dat zich met de naam So cietè Corelli siert, werd opgericht in 1951 en heeft zich sindsdien in Europa en Amerika een reputatie verworven. Het ensemble bestaat uit 4 en 3 violen, 2 alten, 2 celli, een contrabas en een cembalo. In dit op zicht onderscheidt het ensemble Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn! Bel of schrijf om onze foto-brochure BENDER Amsterdam - Arnh< Hoogewoerd 90, Leiden m - Breda - Rotterdam Geleerde vrouwen in Leiden Sprankelend Molière-toneel van Nederlandse Comedie TT7 ANNEER MEN bedenkt, dat het stuk Femmes savantes (Geleerde dames) van Molière op 11 maart 1672 in Parijs zijn première be leefde, kan misschien de vraag opkomen, of het gerechtvaardigd is, dat de Nederlandse Comedie dit stuk op haar repertoire heeft. Over stukken van Shakespeare zijn wij het wel eens, maar MolièreIndien het zo is, dat wij deze schrijver, die het toneel in Frankrijk heeft verlost fan de starheid van het nieuw-klassieke drama, alleen zien als de grappenmaker, die zijn publiek amuseert met het dwaze in de wereld van toen, dan kan men tot een ontkennend antwoord komen. Natuurlijk zijn de toestanden die Molière aanleiding gaven tot het schrijven van zijn stukken, nu ver dwenen. Maar in sommige hiervan tekent hij demens, of liever het type van een mens, hoewel soms zeer éénzijdig de nadruk leggend op één eigenschap', toch zó, dat deze figuur tot symbool wordt verheven. In zijn later werk grijpt Molière soms als zijn broer Ariste, zij wisten met hun bibliotheek tot 5 uiur (behalve zaterdag- Bibliotheek uatvereltedt, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot haif 6. op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdags en don derdags van 1 tol 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest huis! aan 7: elke dag geopend van 10—5 u Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23, etke dag van 2 tot 8 uur. Geologisch en minera logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. G ra veeteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezicta- - En de #pejerj >aji tigen tussen 9 en 12 30 en van tot 5 upr mochten er ook /y"' Mazy Dresselhu'ys,' (hefet ta da vakanttes). cooderge: Kolf- al# d# tchtgenote ^hiUminte. Johan makersteeg 16a. Fiolet als haar man Chrysale, de pantof- Deze opgaven gelden niet voor «on- felheid, die toch stoere dingen zegt, en en feestdagen). soms zelfs probeert te doen en Paul Hul op vroegere stukken terug, de personen worden dan verdiept. Deze verhouding is er ook tussen Femmes Savantes en zijn eerder geschreven Précieuses ridicules. Gaat het in dit laatste om het bespottelijk maken van een voorbijgaande modegril, in het eerstgenoemde toont hij zich een tegenstander van de vrouw in de college bank. De taak der vrouw ligt uitsluitend in het gezin. Nu niet de schouders ophalen ken, dat wij hie: standpunt hebben te maken, want dit jaar hoorden wij nog mensen, die zelf hadden gestudeerd deze stelling, zo'n zwart-wit schema, maar toch cipe, verdedigen. Zo ziet men, dat ook in dit opzicht Molière nog actueel kan zijn! Snobisme Op zijn eigen kostelijke manier neemt Molière het snobisme onder handen. De geleerde vrouwen: Philaminte, haar doch ter Armande en schoonzuster Bélise. Dan is er de hoog bewonderde dichter Trisso- tin die Philaminte heeft bestemd als echt genoot van haar dochter Henriëtte. Doch zoals dat meer gebeurt, heeft zij liever Clitandre en was oom Ariste niet slim mer geweest dan alle filosoferende da mes, dan had Henriëtte haar Clitandre' niet gekregen. De voorstelling die gisteravond voor de houders van groene K. en O^kaartcD werd gegeven, is een groot succes gewor den. De inzet was niet erg best. Van de dialoog tussen de tWce zusters ging veel verloren, door het eentonige, niet gearti culeerde spreken van Femke Boersma, die er later beter inkwam, maar wier spel in het begin maar slap was. Het Nederlands is een taal die moeilijk duidelijk te spreken is in een behoorlijk tempo. Wij articuleren over het geheel genomen slecht. Zelfs Mien Duymaer van Twist, die haar rol van Bélise uitstekend speelde, was soms slecht te verstaan. Petra Las- seur, dochter Henriëtte, speelde heel goed en trefzeker. Wij vonden het een knappe pres tatie, dat zij in haar scène met Han Bentz van den Berg zich volkomen kon handhaven. Ieder die deze spe ler gisteravond zag, zal nog lang het type van de dwaze, domme, en toch geslepen, onmogelijke dichter Tris- sotin voor zich zien. Door zijn zeldzaam goede plastische uit beelding. werd deze rol een creatie, die, misschien tegen de bedoeling van de schrijver in, boven de andere werd uit- getild. Geroutineerd die andere rollen drieën de goede stijl te vinden men in ieder geval nu Molière moet spe len, want de vorm is niet meer van deze tijd. Natuurlijk niet, maar door hun ge routineerd spel wisten zij vele bezwaren Allard van der Scheer speelde niet kwaad, maar in een modern pakje had hij op dezelfde manier een stuk van deze, tijd kunnen spelen en als tegenhanger van Han Bentz van den Berg bleef hij in' de schaduw. Ten slotte kregen speelsters en spelers een ovatie en de dames bovendien nog bloemen. 't Zou meer dan jammer zijn als wij deze tonelisten een volgend jaar niet meer in Leiden zagen. Laten wij niet wanhopen, misschien ko men wij op deze zaak nog wel eens terug. Het eerste wat ons in Leiden in dezen staat te doen, is te zorgen, dat er een nieuwe Schouwburg komt, dan kunnen we verder praten. A. C. Bouwman zich dus niet wezenlijk van de vele kamerorkesten die in de laatste ja ren in binnen- en buitenland ont stonden en zich op het 17de en 18de eeuwse instrumentale repertoire specialiseerden. Enigszins te betreuren was naar onze smaak het feit, dat wegens financiële noodzaak in dit geval het cembalo door een vleugelpiano werd vervangen, v. door de continuo-partij, die uiteraard de basis van de tutti-passages vormt, nogal aan de zware kant klonk. We beluisteren eerst het concerto grosso in D op. 6 1 van Corelli, daarna Bene detto Marcello's prachtige „Irutiroduzione, aria e presto", een ten dele al romantisch aandoend, sterk bewogen stuk muziek waaruit men kan begrijpen, dat J. S. Bach voor deze meester grote bewondering koesterde; en ten slotte nog Benjamin Britten's „Simple Symphony", een jeugd werk voor strijkers, vriendelijke muziek zonder veel oorspronkelijkheid. Het programma werd kundig door de; heer Henk Briër ingeleid. De grote be langstelling, die juist bij de jongere gene ratie tegenwoordig voor laatbarokke con certmuziek bestaat, heeft een groot aan tal kamerorkesten doen ontstaan van het type der Societè Corelli, wij zeiden het reeds; bij een dergelijk concert zoekt men naar een bijzondere karakteristiek van dit ons onbekende ensemble. Hun stijl is correct, levendig, helder, onsentimenteel, soms wat droog én egaal We komen hierop nog terug bij de bespreking van het avondconcert. Het nuddagoptreden was in elk geval een groot succes, de bijval der jonge toe hoorders getuigde van geestdrift en dank baarheid. Dr. J. van der Veen Leidse Lichtweek met drie pijlen open Vrijdagavond, kwart voor zeven, zal de burgemeester van Leiden door het druk ken op een knopje drie lichtpijlen de stadhuistoren af, de lncht ln schieten. Met dit officiële feestgedruis wordt de Leidse Lichtweek geopend. De winkeliers zullen hierna hun vrolijke verlichting ontsteken. Op verschillende plaatsen Is de verlichting al geprobeerd, zodat mige stadgenoten er al een voorproefje van hebben gehad. Behalve de stadhudstoren, die in flood light komt te staan, zullen 00 kde Lode- wijkstoren, molen De Valk, de westkant van de Hooglandse kerk, de contouren van de Visbrug, de Koornbrug, de wal kanten van het Steensehuur en de gevels van de Nieuwe Rijn tegenover het stad huis worden verlicht Aan het Steen- schuur zullen drie fonteinen tot de luister' bijdragen. Het jeugdorkest „De Burcht" zal, nadat de burgemeester de plechtigheid heeft verricht een kort concert op het stad huisplein geven. Bovendien zullen nog twee orkesten, Kunst en Genoegen en Trouw en Durf, op deze avond door de stad marcheren. Pas zaterdagavond is het de winkeliers toegestaan tot half tien open te zijri RIJJSSBURG Zendingsavond met films De plaatselijke zemlimgscommdssie vanj de Gereformeerde Kerk heeft gister-1 avond, aansluitend op de zendiingszon- dag, een goed bezochte bijeenkomst ge-i houden in de Maranathakerk. Ds. L. I van der Linde opende met een wel-! komstwoord. Hij zei, dat dn de zendingj de blijdschap van het christendom aan-j weziiig is. Laat deze blijdschap, aldus ds. Van der Linde, doorklinken. Het Gereformeerd Zendingscentrum '21 Baarn vertoonde een drietal films. De eerste gaf een overzicht van wat op het Zendingscentrum in Baarn zoal gebeurt. De film Riki Mata behandelde de zen ding op Soemba en de film Wat blijf:, gaf de voortgang der zending op Java Het Gereformeerd Kerkkoor onder lei ding van Job de Vries zong enkele mooie liederen, Waarbij organist D. .Scho- neveld begeleidde. In de pauze werden door enkele dames zendingslepeltjes ver kocht. Een goede avond, die niet alleen het Zendingsoentrum financieel ruggesteun verleende, doch tevens het thuisfront j weer eens aantoonde, hoe zegenrijk hel I Zendingswerk verloopt. Eerst? hyacinten Nadat vrijdag reeds de eerste tulpen en narcissen op Flora waren aangevoerd, kwamen .gistermorgen de eerste hyacin-1 ten voor de veildngklok. Tuinder D. j Noort van de Voorfiouterweg was de aanvoerder, en de heer C. Heemskerk NZH-schaaknieuws Gisteravond is de zevende ronde om de NZH-wisselbeker gespeeld. Uitslag: A. VletterM. J. Goudriaan xxJoh. Sohoneveld—Jac. P. Noort 1—0; H. Bin nendijkL. J. Goudriaan 10; N. de Vreugd—H. Tijsterman 01; B. B'ijle- veldD. Slingerland 10; P. Heems- kerk—G. Slingerland 0—1; A. Ravens- bergenA. Hensing 10; G. Kromhout W. v. Egmond 00; A. v. d. Eykel—H. v. d. Westen xx; D. SchoneveldP. Langeler 01. Geen repetitie Het kinder- en meisjeskoor heeft a.s. woensdag geen repetitie, die van „De Lofstem" gaat normaal door. VOORTAAN SCHAATSEN OP DE SINTELBAAN IN LISSE Op de gisteravond in De Nachtegaal gehouden jaarvergadering van de IJsclub Lisse werd meegedeeld, dat het bestuur onderhandelingen heeft aangeknoopt met de gemeentelijke sportstichting, om de sintelbaan van het gemeentelijke sport park als Ijsbaan te gebruiken. Wanneer dit plan doorgaat, zullen de schaatslief hebbers ln Lisse reeds bij lichte vorst de gladde Ijzers kunnen onderbinden. Van gehuppel naar geknuppel Leids student raakte in Den Haag slaags met schilder Een 24-jarige student ln de medicijnen uit Lelden beging onlangs ln Den Haag ln letterlijke zin een misstap. Hij stond met zijn verloofde voor een etalage ln de Grote Marktstraat toen hij plotseling stap achteruit deed. Hierdoor kwam hy ln aanraking met een wandelwagentje, waarin een kind van anderhalf jaar zat. De student dreigde zUn evenwicht te ver liezen, maar er gebeurde overigens niets. De vader van het kind, een Haagse schilder, was echter boos geworden en had gezegd „Je moet uitkijken". De stu dent had zijn verontschuldigingen ge maakt, maar pa zei boos dat de student dan maar niet met zijn meisje moest staan te scharrelen en dat hij hiervoor een ander plekje moest zoeken. Dit er volgens de student echter heel wat minder parlementair zijn uitgekomen als het hier staat. De schilder zou hebben ge sproken van „rotgiriet" en over „vozen". „Wat zegt u?", vroeg de student ver bouwereerd, naar zijn zeggen om de schil der gelegenheid te geven zijn woorden juist niet te herhalen. De schilder zed echter nogmaals hetzelfde en iïu was de student kwaad geworden, zo kwaad dat hij de schilder op zijn gezicht had gesla gen. Deze had dat niet genomen en er was een complete vechtpartij ontstaan. De kemphanen werden door getuigen ge scheiden. Nu had de student zich wegens mishan deling te verantwoorden voor de Haagse politierechter. „De verdachte stond te springen en te huppelen en toen ging hij huppelend achteruit. Als ik hem niet teruggeduwd had dan had het kind vast de nek gebroken. Ik heb alleen maar ge- Tragiek in Beethovens leven J^E FILMDIENST van de Christelijke Bedryfsbond voor de Metaalnijverheid en elektro-technische Industrie verzorgde gisteravond in Den Burcht een byeen- komst voor de bondsleden. Het voornaamste programmapunt was de vertoning van de film over het leven van de grote componist Lndwig van Beethoven: Eroica. Aan het doel deze film ook muzikaal tot een hoogtepunt te voeren, werkten de Wener Philharmonlker, de Wiener Symphoniker, het koor van de Weense Staatsopera met de Wiener Sèngerknaben en de pianisten dr. Viktor Ebenstein en Hermann Nord- De film sluit aan bij de periode, waarin de grote meester zijn Eroica componeer de. Napoleon was in opkomst en Beet hoven, gegrepen door de idealen der Franse revolutie, schreef zijn heldendicht en droeg het op aan de jonge Franse kei zer. Later zag hij in dat Napoleon niet andere was dan een heerszuchtige dicta tor en wendde zich teleurgesteld van hem af. Toen Napoleon Wenen veroverde, vluchtte hij (ondanks diens verleidelijke aanbiedingen) naar Hongarije. Op het kasteel van Giuletta Guicciardi vatte deze jonkvrouwe liefde op voor hem. Uiteinde lijk greep gravin Therese von Brunswick, een begaafde leerlinge van Beethoven, in. De grote eenzaamheid voor de compo nist komt pas. wanneer hij tot de tra gische ontdekking komt, dat hij bezig is doof te worden. Wanneer bij een uitvoe ring alles dreigt mis te lopen, wordt hij aangegrepen door razernij. In zijn opstand tegen God vraagt hij, waarom Deze hem de gave der muziek heeft gegeven, om hem die door doofheid'ook te ontnemen. Dan leert hij echter verstaan, dat God hem doof heeft gemaakt, juist om hem hemelse muziek te doen horen. Voor de pauze werd een film over Afrika vertoond en sprak de heer C. Jaarema over de werktijd en het loon van vroeger en nu, de relatie tussen werkgever en werknemer en de opmars van de christelijke vakbeweging. Deze be weging, aldus de heer Jaarema, moet zor gen voor verhoging der lonen, voldoende werkgelegenheid en huisvesting en zich bezighouden roet de activiteiten der werknemers. 's Middags werden vier leuke films ver toond voor de kinderen van de leden. zegd: Gaat u ergens andere vozen", zo beweerde de schilder nu als getuige. „Als de getuige echt heeft gezegd „rot- griet", dan is dat in hoge mate onbeschoft en ik kan me dan indenken dat hij een klap op zijn gezicht heeft gekregen. Dat zou ik misschien ook hebben gedaan", vond de rechter. De getuige beweerde voorts dat het woord „vozen" een heel gewone term is, die men ook vaak tegen hem had gebruikt. „In zijn omgeving is het misschien een gewoon woord, maar ik vind het niet ge woon en ik was erdoor beledigd", zei de verdachte. De officier van justitie vorder de, rekening houdend met de omstandig heden, 10 boete of 2 dagen. De verdachte vond het eigenlijk maar onrechtvaardig dat hij het slachtoffer zou worden van deze zaak. „Dat kan wel, maar dat komt meer voor. U heeft toch maar geslagen. U, diep hoopt medicus te worden, moet een voorbeeld zijn", .dacht de rechter en hij legde de student 5 boete of een dag op. Dat. het gemeentebestuur de huur van I de thans in gebruik zijnde ijsbaan van I 350 tot, 600 heeft verhoogd, betekent voor de ijsclyb een flinke tegenvaller, j Bovendien voldoet de baan niet erg. De j wind heeft er aan alle kanten vrij spel. i De héér Mieloo gaf een uitvoerige uit- eenzetting van het nieuwe plan. Ook de heer Egbert, van 't Oever voelde veel - voor een. sintelbaan-met-ijslaag. Men zal i de sportstichting voorstellen de baten ge- 1 lijkelijk' te verdelen. De vergadering nam stilte in'acht ter. nagedachtenis van het overleden lid Jan Buurman. De aftredende bestuursleden Mart. van der Linden, W. Th. van der Linden, H. Vreeburg jr. en A. Weasels werden bij acclamatie herkozen. De heer Van der Linden deelde mee, dat het ledental thans 811 bedraagt. Pen ningmeester A. Wessels meldde een winst van 833,38. De club heeft thans 5282,21 De heer H. van der Zon werd gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid. Hij kreeg een geschenk. Agenda Woensdagavond 8 uur houdt de Buurt vereniging Wilhelmina een feestavond in de Taveerne, 8 uur. De dames van de leden der Pret. Coöp. Ons Belang worden woensdag avond half acht verwacht op een feest avond in Reboboth. Een prachtig' pro- gramma wacht hen OEGSTGEEST Bezoek ds. J. Overduin De door de Gereformeerde kerk beroe pen predikant ds. J. Overduin te Veenen- daal, brengt donderdag een bezoek aan Oegstgeest. 's Avonds half acht wordt in de kerk een begroetingssamenkomst ge- houden, dus niet in de bovenzaal. Leidse kantonrechter In Roelofarcndsveen lopen vreemde snaken rond. Een achttienjarige jongen had met enkele kornuiten zich tot doel gesteld een bepaalde inwoner het leven zuur te maken. Ten slotte namen zy de flets van hun vyand mee. en deponeerden die in een vliet. Dat ging de anderen te ver, die de flets op het droge brachten. Het bleek dat het heerschap ondanks zyn leeftijd een goede, of beter gezegd, een heel slechte bekende van de politie Is. Zyn vrienden getuigden nu tegen hem, want behalve gemeen en vals is hy er laf by. Hij hield strak en styf vol, dat zyn vrienden schuldig waren. De officier noemde hem een misseiyk ventje en requlreerde 25 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak conform. Een chauffeur uit Zoeterwoude had op de Herensingel een meisje aangereden en was daarna zonder meer doorgereden. Het meisje mankeerde weliswaar niets, maar de officier noemde de manier van optreden van de chauffeur, ter zitting en bij het ongeluk, immoreel. Hij eiste 75 en onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. De rechter wilde de laatste straf orrftetten Ln voorwaardelijk, maar de geldboete bleef ongewyzigd. Een Voorschotenaar, die, naar zijn zeg gen, binnenkort gaat kuren in een inrich ting voor drankzuchtigen, was stomdron ken op de rijbaan gaan lopen. Een uit- wijkpoging van een automobilist kostte ƒ134, want de auto reed tegen een paal. De officier eiste een week hechtenis. De rechter overwoog, dat verdachte geen verkeererecidivist is en maakte er veertig gulden of acht dagen van. Een 28-jarige Leidse wolbewerker kwam er minder af. Hij kreeg een volle week hechtenis wegens openbare dron kenschap, die oorzaak werd van moeilijk heden in het verkeer. Een vertegenwoordiger uit Heemstede had op de hoek van de Pelikaanstraat in Leiden een scooterrijdster doen vallen, waardoor .er voor 216 schade was. Hij j ontkende alles en nam een vrijpostige houding op de zitting aan. Hij kreeg 75 of tien dagen. Burgemeesters Sint-gemeenteu morgen naar Leiden De burgemeesters van de Sint-gemeen ten, die morgen bij de intocht van Sinter klaas te gast bij het Leidse gemeentebe stuur zijn, komen om elf uur in De Lakenhal aan. Na de kennismaking en bezichtiging van het museum vertrekt men naar het stadhuis, waar wordt ge luncht. Daarna maakt men zich gereed voor de ontvangst van Sinterklaas. De burgemeesters brengen vervolgens een bezoek aan de Lodewijkskerk, waarna om vier uur in sociëteit Minerva het samenzijn wordt besloten. SASSENHEIM Prijzen op bazaar De opbrengst van de bazaar ten bate van het blindeninstituut Bartomeus is ruim 5400. Het winnende land met de raketrace was ook in dit spel Rusland. De hoofdprijs, een vloerkleed, werd ge wonnen door A. Luijk. Van de kleine loten ging de eerste prijs, een poppehuis, naar A. Heijns en de tweede prijs, een teddybeer, naar mevrouw Van Nes. De grote loterij had als eerste prijs een keukenuitzet, die door J. Drost werd gewonnen. De tweede prijs, een thee servies, door mevrouw Flag uit Lisse. De prijzen, waarvan de meeste nog nader moeten worden uitgezocht, kun nen worden afgehaald bij A. Natzijl, Zandslootkade 1. Sleei ia 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4