College rekent erop, dat de grenzen worden gewijzigd 1960 Leiden zal er ook voor bekaaid afkomen KING-ATLAS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 Wethouder Jongeleen in Leidse raad Leiden sou bij verhoging van woningcontingent niet worden vergetenmaar reserve van 1500 ging ons toch voorbij Een LID van DE LEIDSE RAAD had het college van B. en w. ge vraagd, hoe lang de werkzaamheden van het bureau huisvesting nog moeten worden voortgezet. Is de tijd niet gekomen, huur en verhuur va woningen aan particuliere instanties over te laten? Wethouder D r ij b e (v.v.d.) zei hierop onder meer, dat, als in het huisvestingsbeleid wordt gestreefd naar enige liberalisatie, dit nog niet wil zeggen, dat de werk zaamheden beduidend kunnen worden ingekrompen; de grote groep van woningzoekenden zit in de huurklasse tussen 50 en 85 gulden en daar vindt het bureau het grootste deel van zijn werk. In 1958 werden 1302 Leidse ingezetenen geholpen en 425 niet-ingezetenen. Het is beslist niet zo, dat niet-ingezetenen zomaar vóórgaan, aldus de wethouder. Hij deelde mee, dat op 1 januari 1958 4272 woningzoekenden stonden ingeschreven, op 1 januari 1959 was dit getal 4339, maar op 1 oktober jl. 4191. De stij ging komt door de toeneming van het aantal huwelijken, de uitbreidingen in het bedrijfsleven en van de universiteit en de ontruiming van krotwo ningen. In 1959 werden reeds 40 onbewoonbaar verklaarde woningen ont ruimd en 21 daarmee gelijk te stellen woningen; vorig jaar waren deze aantallen respectievelijk 23 en 13. Vacatures stagneren De heer Jongeleeu kon de aanval van de heer Iterson op de Leidse Hout niet bewonderen; Leiden heeft toch al niet veel groen. De verbreding van de Warmonderweg was nodig, maar het be stuur van de Hout heeft de grond toch met pijn afgestaan. In antwoord op een vraag van de heer Lambermont deelde de wethouder van openbare werken mee, dat de directeur van gemeentewerken een rapport over een rustieke brug over de Zoeterwoudse- singel bij de Kraaierstraat klaar heeft. B. en W. zijn van goede wil, maar zij kunnen nog niet zeggen, wanneer het plan wordt uitgevoerd. De tijd tussen de aanvraag en de verle ning van een bouwvergunning is wel eens wat lang. De wethouder vroeg de heer Van Iterson, rekening te houden met een aantal vacatures bij de dienst. Andere werken ook niet altijd even vlug; herinnerd werd slechts aan het belas tinggebouw en het viaduct Lammen- schansweg. Aan de riolering van de Langebrug zit ten, naar de heer Jongeleen duidelijk maakte, ook juridische kanten; de mate rie wordt nog bestudeerd. De resultaten zullen binnen afzienbare tijd aan de be trokken raadscommissies worden voorge legd. Het college zal zich binnenkort na der beraden. De wethouder zei reeds, dat in verscheidene gevallen de klachten zich alleen bij regen voordoen. 70-30 De heer Jongeleen bekende dat hij de heer Ten Broek, die 's middags de p.v.d.a. speciaal ten aanzien van het woningbe- leid,, had aangevallen, niet konbegrijpen. Hij meende, dat de opmerkingen van de Weth. JONGELEEN Veel te weinig heer Ten Broek om te beginnen bij de algemene beschouwingen thuis hoorden en niet bij de behandeling van dit hoofd stuk. „Als hij een aanval doet op het beleid van ondergetekende, dan moet hij zich concreet uitdrukken. Ik heb getracht niet alleen de belangen te dienen va woningwet- maar ook van de premie- bouw. Gelukkig kan ik zeggen, dat ik met geen enkele bouwer iéts heb te maken.' De heer Jongeleen weer erop, dat Leiden 70 procent woningwetbouw nodig heeft en 30 procent premiebouw. Zoals bekend heeft Leiden 345 woningen toegewezen gekregen. De wethouder noemde dit veel te weinig. Hij somde op wat het college allemaal heeft gedaan dit aantal verhoogd te krijgen. Het scheen op een zeker moment te helpen, wan werd gezegd, Leiden zou niet worden geten. Maar Leiden bleek later WEL te zijn vergeten; de reserve van 1500 wo ningen was geheel verdeeld. Gunstige ontwikkeling De wethouder deelde mee, dat er aan vragen liggen voor meer dan 900 premie- woningen. Vertraging in de woningwet- bouw doet zich nu niet meer voo rekende de heer Jongeleen het raadslid Van Iterson voor. Er moet rekening worden gehouden, dat de bouw geen jaar duurt maar 20 maanden en dat niet met alle woningen op 1 januari wordt begon nen. Het Jaar 1959 Iaat zich gunstig aai zien; tussen 1 januari en 1 september kwamen 319 woningen klaar en tussen januari en 20 november niet minder dan 607. Met betrekking tot de randge meenten stelde de wethouder van openbare werken positief, dat het college rekent op grenswijziging. Dr. Duyverman werd 100ste TVR. DUYVERMAN van de v.v.d. zat gisteravond toen een mederaadslid het college van B. en W. een grote wijsheid op het hart stond te binden vergenoegd „in de verte" te kijken, terwijl hij de zachte rook van een stoere sigaar langs zijn discreet (slechts voor zijn collega's ter rechter- en ter linkerzijde hoorbaar) snuiven de neus vakkundig omhoog liet krln- Die sigaar had hij van de burge meester gekrégen maar aan wethou der Drijber te dinken. De heer Duy verman was nl. in dit begrotingsdebat van vier lange dagen op het moment de honderdste spreker. En hij vroeg bij hoge uitzondering in tweede instantie het woord omdat wethouder Drijber een zijner vragen over het hoofd had gezien. Met bijzonder genoegen luisterde de heer Duyverman naar het vertraagde antwoord. En de heer Drijber denkt er over, moeilijke vragen in het ver volg met een sigaar af te doen. Het nadeel daarvan springt natuur lijk direct in het oog: de begrotings behandeling gaat dan nog langer duren, want hoevelen zouden over zó'n riskante post niet een hartig woordje willen wisselen. en die moeten in gemeenschappelijke krachtsinspanning worden opgelost. De heer Jongeleen deelde de heer Van Iterson nog mee, dat hij de suggestie van de villa's of bungalows aan de Leidse Houtkant van de Warmonderweg nog eens in het college zou bespreken. Wet houder Drijber maakte melding van een voorlopig plan om de samenwerking tus sen de directeur van gemeentewerken en de hoofden van dienst zodanig op een nieuwe leest te schoeien, dat beider ver antwoordelijkheid meer tot gelding komt. Juiste deur en manier De moties van de heren Zunderman en Piena (beiden p.v.d.a.) gaan niet naar Den Haag. Mr. Woudstra (prot.- christelijk) stelde, dat als men ergens klopt, men moet kloppen op de juiste deur en op de juiste manier. In beide mo ties vormden B. en W. de deur. B. en W. weten voldoende wat er aan de hand is, zo vond de heer Woudstra. Deze moties hebben ze niet verdiend. Zij hadden recht streeks gericht moeten zijn tot die perso- sonen, die verantwoordelijk gesteld kun nen worden. Daarnaast geloofde de heer Woudstra niet, dat het op de weg van de gemeente ligt, zich op deze wijze tot de instanties te wenden. Dergelijke moties kunnen irri terend en dus destructief werken, vooral wanneer het een herhaling is. Effectief achtte hij een uitvoerige nota van B. en W. voor de verantwoordelijke organen, waarop desnoods steeds weer kan worden teruggekomen, ook in per soonlijke gesprekken. Denkend aan het strafrecht zag de heer Woudstra in de mo ties een „poging met ondeugdelijk mid del". Moties ingetrokken De heer Hagens (v.v.d.) stemde in met de motivering van de heer Woudstra. Het doel is goed, maar het is niet verantwoord na korte tijd in herhaling te treden. Ook de heer Ten Broek van de k.v.p. deelde ee tegen de moties te zijn. De heer Zunderman (p.v.d.a.) onder- am een laatste verdediging speciaal zijn motie door te zeggen, dat zij nie Het bouwen van woningwetwonin gen in een andere gemeente is wer kelijk geen gemakkelijke zaak. Den Haag kan moeilijk als voorbeeld van het tegendeel worden gebruikt, omdat het voor die gemeente al vaststaat, dat er geen grenswijzi ging komt. Van Leiden kan dat nog steeds niet worden gezegd. Mis schien doen zich later omstandig heden voor, dat aan de mogelijk heid van bouwen in een andere ge meente moet worden gedacht en ook gewerkt. Zonder een gemeen schappelijke regeling is dat echter niet gemakkelijk op te lossen. Er wordt aan een correctie van het we genschema gewerkt. Bekwaam personeel is vooral in deze sector moeilijk te vinden. In de komende tijd zullen gebouwen voor ongeveer 1000 studenten in totaal moeten verrijzen. In Leiden is nog plaats voc 6000 woningen. Rijmende wethouder Het was grappig dat de heer Jongeleen het rijmende raadslid De Kier „met gelij ke munt" betaalde. Zijn rijn over de dem ping van de Langeracht volgt hier. O heer De Kier, O vroede vader een dichte gracht komt heus wel nader. Maar eerst zitten we nog met het water van de centrale, welks geklater nu in de Lahgegracht zich stort. Waarheen als 't dicht gegooid straks wordt? Dan is er nog de Kore Mare: een brug of dempen, wat is 't ware? Als wij dat weten, dan staat vast, dat 't dempingsplan komt uit de kast. Er is nog wel de G.G.D. maar dat probleem valt vast wel mee. Zo ziet n, dat in luttel jaren wij het Langegrachtsprobleem wel Ik hoop, dat ook de Sint zal helpen om alle klachten gauw te stelpen. Motie500 woningen De heer Ten Broek verklaarde in d avondzitting, dat het niet zijn bedoeling was geweest, het beleid van de wethou der in zijn opmerkingen te betrekken, en ook niet om tegen de fraotie va p.v.d.a te fulmineren. Bovendien had hij niet gesproken namens de fractie vt k.v.p., maar geheel persoonlijk. De heer Piena (p.v.d.a.) kwam met een motie, waarin de noodzakelijkheid voor Leiden om 500 woningwetwoningen te kunnen bouwen (met het oog op de oude stad, de samenstelling van de be volking en de functie van Leiden als trumgemeente) tot uitdrukking werd ge- Hij zei, er veel voor te voelen, de speech van de heer Ten Broek te laten vooi zij is. De heer De Bree (k.v.p.) had zijn verontschuldiging reeds aangeboden wat de heer Ten Broek te berde had ge bracht. Onzerzijds zal geprobeerd w den, de verstandhouding te herstellen, verzekerde de p.vxi.a.-fractievoorzitter. Er liggen grote vraagstukken in Leiden gen B. en W. was gericht maar over de hoofden van B. en W. heen een beroep wilde doen op Den Haag. Na beraad in de kring der p.v.d.a.-fractie maakte de heer Piena, fractievoorzitter, bekend, dat bei de moties waren ingetrokken. SPREEKBEURT De Hervormde Bond voor inwendige zending op Gereformeerde grondslag houdt woensdag 2 december een bijeen komst in Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13. Ds. A. J. Timmer uit Huizen (N.II.) hoopt te spreken over het onderwerp „De toebrenging van zondaren". Aan vang acht uur. Voor de Kingvrienden Nooit eerder was U in staat om een zo goede en een zo kostbaar uitgevoerde wereldatlas tegen een zo lage prijs In Uw bezit te krijgen als op dit moment. van de gehele aarde voor school en leven Aardrijkskundig bewerkt door Drs. G. J. de Vries slechts 3*95 Voor leerlingen van ULO en Middelbare Scholen een waarde volle handleiding bij de bestudering van hun aardrijkskun dige lessen. DE KING-WERELDATLAS -fc omvat 51 kaartbladen, alsmede namenregister en statistische gegevens; 5f. Is een stevig gebonden boek met linnen rug, voor zien van een fraai stofomslag; 21% x 28% cm; Is gedrukt In 8 kleuren op een papiersoort, die speciaal voor deze King-Wereldatlas Is aangemaakt; "fa is geheel oorspronkelijk van opzet en de vrucht van vier iaar arbeid van de auteur. BINNEN EEN JAAR werd de King-Wereldatlas 5 x herdrukt, waar mede het 125e duizendtal bereikt Is. INDIEN U onmiddellijk een King-Wereldatlas bestelt op de manier, zoals hieronder Is aangegeven, ontvangt U de King-Wereldatlas nog voor 5 dec. thuis. Hoe KUNT U DE KING-WERELDATLAS BESTELLEN? Door f3,95 te gireren op postrekening no. 816115 ten name vao Kingfabrleken Tonnema N.V. Sneek. De keurig gebonden King- Wereldatlas Yfordl U dan prima verpakt franco per post toegezonden. U kunt ook een postwissel zenden. De woningbouw in de raad Als op bouwaanvragen zo laat wordt gereageerdmoet er stagnatie ontstaan DE HEER VAN ITERSON (prot.-christelijk) bracht B. en W. gistermid dag in de voortgezette begrotingsvergadering van de gemeenteraad onder de aandacht, dat Leiden niet tevreden kan zijn met het toegewezen contingent woningen. Er zijn gemeenten, ook in de grootte van Leiden groter, die door eigen initiatief een veel groter contingent hebben ge kregen. Het zou de moeite waard zijn, eens bij Dordrecht te informeren. Hij meende, dat, hoe de verdeling voor 1960 ook zal uitvallen, Leiden er altijd bekaaid af zal komen. Er zijn factoren, die in het nadeel van Lei den zijn, namelijk het grote vertrek uit Leiden en het niet-realiseren van saneringsplannen. „Ik vind het bedroevend", aldus de heer Van, Iterson, „zoveel Leidenaren naar de randgemeenten te zien vertrekken, omdat zij in onze stad geen geschikte woning krijgen toegewezen of kunnen ko pen. Een goede kern vertrekt uit Leiden en dit zal op velerlei gebied zijn terugslag doen gevoelen, niet in het minst op dat der verenigingen en dat van de Kerk". Nu de annexatie nog geen feit is geworden en Leiden met een enge be grenzing heeft te maken, moet men ervoor oppassen dat de resterende bouwgrond niet te eenzijdig wordt benut. Daarom deod de heer Van Iter son de suggestie, een aantal van de Leidse woningwetwoningen volgend jaar in een nabuurgemeente te laten bouwen, voor Leidse gezinnen dan. Villa's aan Leidse Hout Het prot.-christelijke raadslid kwam terug op zijn suggestie om een strook grond van de Leidse Hout voor betere bouw te bestemmen. De Warmonderweg ooi en ruim geworden. Het korte groen (geen bomen) harmonieert daar niet, vindt hij. Voor mpderne villa's of bungalows op deze prima stand zou, naar het de heer Van Iterson voorkomt, zeker belangstelling zijn. Voor mensen die een dergelijk huis kunnen en willen bouwen, is in Leiden niets te vinden. Leiden moet ook professoren en hogere ambtenaren ruimte verschaffen. Er is hier woningnood, maar niet alleen in de klasse der arbeiderswoningen. De heer Van Iterson had gedacht aan :n 420 meter lange strook met een diepte van ongeveer 40 meter; daarop kunnen 25 vrijstaande villa's of bunga lows of 17 dubbele huizen (34 heren huizen) worden opgetrokken. Wanneer Leiden de grondprijs stelt op ƒ40 per m2, zal de gemeente dat een slordige ƒ650.000 opbrengen. Te lang De heer Van Iterson vroeg het col lege, of de tijd tussen de aanvraag en het verlenen van een bouwvergunning niet kan worden bekort. Hij noemde de gang van zaken niet in overeenstemming met de eisen van de tijd, temeer omdat men juist van hoger hand de bouwactiviteit wil stimuleren. Zonder meer kan worden gezegd, dat als men op bouwaanvragen zo laat rea geert, er sprake is van stagnatie. Op het stuk van de volkshuisvesting bracht de prot.-christelijke woordvoerder naar voren, dat algehele afschaffing van de woningdistributie weliswaar nog niet kan worden toegepast, maar dat het zeker goed is, verdergaande libera lisatie na te streven. Distributie blijft een noodzakelijk kwaad. Op het punt van de woningbouwcijfers was de heer Van Iterson niet geheel gerust. Op 1 september 1959 waren 730 woningwetwoningen in aanbouw. Het contingent voor 1959 is 345, VAN ITERSON altijd bekaaid 11 nog niet waren gerealiseerd, dus 334 wel. Waren er dan op 1 september woningwetwoningen van vorige jaren aanbouw? Van welke jaren dan? Wat is er de oorzaak van, dat dit grote aantal niet op tijd is klaargekomen? Ook bracht de heer Van Iterson de rioolkwestie Langebrug nog eens sprake. Veertien percelen hebben nog lasi van rioolwater en wat erger van rioolgas. Onverwacht geluid De heer T e n Broek (k.v.p.) merkte op, da^t Leiden met een aantal woning zoekenden van 4200 nog lang niet op rozen zit. Hij hoopte, dat het bouwpro gramma van de regering en voo: woningwetbouw en voor de particuliere ondernemers gunstig zal zijn. De heer Ten Broek koppelde a zijn zakelijke opmerkingen nog beschouwing vast over wat hij noemde de veranderde principes in de p.v.d.a. ten aanzien van de wo ningbouw, die, naar hij meende, op het laatstgehouden congres van deze partij tot uiting zijn gekomen. Uit drukkelijk stelde hij, dat de fractie van de p.vd.a. in de Leidse raad niet voortdurend heeft tegengewerkt bij de behandeling van de woning bouw. Een jaar of tien geleden was dat wel het geval. De heer Ten Broek constateerde bij de p.v.d.a. de neiging tot een vrije ontplooiing van het particuliere handelen. Was deze ómzwaai eerder gebeurd, aldus de heer Ten Broek, dan waren er in Leiden meer woningen gebouwd. Dan waren in de na-oorlogse jaren de particuliere bouwers meer aan hun trek gekomen. Verbittering Opnieuw dient de raad uit te spreken, dat Leiden per jaar een toewijzing van 500 woningwetwoningen nodig heeft, zo stelde de heer Piena, fractievoorzitter de p.v.d.a. Hij ging ook in op de principiële ontboezeming van de heer Ten Broek en stelde hem een aantal agen die verband hielden met in diens kritiek genoemde punten. De heer Piena vroeg de fractievoorzitter van de k.v.p. vooral om bewijzen. Dr. W i n s e m i u s (p.v.d.a.) vond de beschuldiging dat de p.v.d.a. de oorzaak zou zijn van de woningnood onbehoor lijk. Als er een andere politiek wa: voerd (overigens: niet alleen door de p.v.d.a.), dan zou er een nog schrijnen der woningtekort voor de minder draag- krachtigen zijn en een nog sterkere over bezetting van de woningen. Hij meende, dat de heer Ten Broek de stemming in de raad had verbitterd door Tweede Kamer te gaan spelen. Wij hebben meer woningwetwoningen nodig, aldus de heer Winsemius. Hij vroeg het college, hoe dit het structuur plan denkt te gaan uitvoeren als er geen grensuitlegging komt. Openbare werken dienen zo min mogelijk vertraging te moeten. Gevraagd werd, of het perso neel van de dienst openbare werken niet moet worden uitgebreid. Dr. Winsemius verklaarde zich tegen de suggestie-Van Iterson met betrekking tot de Warmon derweg. Distantie De heer Van Dijk (k.v.p.) vroeg het college, of de directeur van het huis vestingsbureau de raad niet eens inlichten over de werkelijke woning behoefte. Hij verklaarde, zich te distan- ciëren van de beschouwing van de heer Ten Broek, wiens opmerkingen namelijk de landspolitiek raakten. En over de plaatselijke situatie is op deze plaats in de achterliggende jaren al zo veel te berde gebracht (commissie ad hoe), dat de heer Van Dijk er geen be hoefte aan had, dit nog eens te gaan analyseren. Hij meende verder, dat de motie-Zunderman betreffende de scho lenbouw en de aanleg van sportvelden weinig zal uithalen. Het college zoeke liever naar andere middelen. Rioolklachten Namens dr. Duyverman hield de heer Zitman (v.v.d.) het college onder het oog, dat de commissie uit de gemeente raad voor de markt- en havendienst had geweigerd de begroting verder te be handelen omdat de posten worden raamd door „Gemeentewerken", zonder overleg met de directeur. Daardoor wordt de verantwoordelijkheid ontnomen aan de directeur, dc commissie ei raad. Ingrijpen van het college achtte hij noodzakelijk. Zelf merkte de heer Zitman op, d«t 'de rioolklachtcn van Langebrug-ècwo- bepaald niet tot zwijgen zijn ge komen; meer dan tien gevallen zijn hem bekend. Afwachten Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) beantwoordde nog een vraag die in de vorige zitting was gesteld. Hij kon over de eventuele restauratie van het St Elisabethshof nog geen nadere mede delingen verstrekken. De mening van de rijksdienst, die een onderzoek heeft in gesteld, is nog niet bekend. Bovendien moeten B. en W. eerst weten waar zij iet het wegenschema aan toe zijn. De wethouder van sociale zaken, de heer Menken (k.v.p.), bleek in nood gevallen vóór provisorische gebouwen de kruisverenigingen te zijn. Een reële behoefte aan een maatschappelijk werker(ster) voor het gemeentepersoneel niet. De behoefte aan een sociaal voorzieningsfonds zal worden nagegaan. In de tweede helft van december zal intern overleg over beide zaken met de vakbondsbestuurders worden gepleegd. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Dr. W. L. Groeneveld lector in Leiden Bij Koninklijk Besluit van 14 november 1959 is met ingang van de dag waarop het ambt wordt aanvaard, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de anorganische scheikunde: dr. W. L. Groeneveld. Dr. Groeneveld werd op 28 april 1921 te Semarang geboren. Hij begon zijn stu die aan de Leidse Universiteit in het cur susjaar 1939/1940. Hij legde doctoraal- examen scheikunde af op 5 juli 1949 en promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „Chloro--ondum verbindingen en oxy- chloride sol vaten", waarbij hij het judi cium cum laude verwierf. Als promotor trad op prof. dr. A. E. van Arkel. Van 1 november 1945 af is dr. Groene veld verbonden aan het laboratorium voor anorganische scheikunde, eerst als assis tent, later als wetenschappelijk hoofd ambtenaar. Sedert 19 september 1955 was hij tevens met een onderwijsopdracht in de anorganische en fysische scheikunde belast Dr. H. Henkes verricht onderzoek in Israël Dr. H. Henkes, oogspecialist van het oogziekenhuis te Rotterdam en lector aan de Leidse en de Utrechtse universi teit, gaat tezamen met professor E. L. Auerbach, hoofd van het oogonderzoek- laboratorium van het Hadassah-zieken- huis te Jeruzalem, een elektrofysiolo gisch onderzoek instellen naar de oor zaken van gedeeltelijke blindheid bij de geboorte. Dr. Henkes en zijn echtgenote zijn per auto in Israël aangekomen. Zij zullen een half jaar in Jeruzalem ven blijven. Mevrouw Henkes assisteert haar man dikwijls bij zijn onderzoekingen. De Nationale raad ter bestrijding van blindheid in de Verenigde Staten heeft een schenking gedaan ten behoeve van het te verrichten onderzoek. Academische examens LEIDEN, 23 november Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht: mej C J Lindeman te Oegstgeeet en de heer A Bulter te Zeist Jaarvergadering Leidse amateurfotografen De Leidse Amateurfotografenvereniging hield gisteravond in De Doelen haar jaar vergadering o.l.v. voorzitter J. G. Gom- pelman, die evenals tweede secretaris G. L. v. d. Berg werd herkozen. Het belangrijkste moment van de avond was voor een tiental leden ongetwijfeld de bekendmaking van de uitslag van de wedstrijd om de H. J. Holswilder-pla- quette. Aan deze wedstrijd mogen alleen beginners en gevorderden deelnemen. De jury, gevormd door leden van de Delftse Fotoclub, heeft de plaquette voor de twee de achtereenvolgende keer toegewezen aan de heer J. Raar voor diens ingezonden kinderportret. Dr. P. J. van Mullem besprak na de pauze de tien ingezonden foto's. CEMEENTE LEIDEN Offlclül» publicali— Stremming scheepvaartverkeer Steenschuur Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het Steenschuur, voorzover gelegen tussen de Groenebrug en de Nieuwsteegbrug, van 23 november tot en met 7 december 1959 zal zijn afgesloten voor alle scheep vaartverkeer. Met 5 december vlakbij sloeg raadslid De Kier aan het rijmen De Kier is kennelijk al bezig met voorbereidingen voor het „heerlijk avondje van Sintni- klaas", getuige het feit, dat hij gistermiddag in de Leidse raad met goede articulatie een ge slaagd rijm voordroeg over de wenselijkheid van demping van de Langegracht Het college van B. en W. had op een desbetreffende vraag een nogal onbevredigend antwoord den uitgevoerd als de koelwater- DE KLER Pak dan aan! afvoerleiding van de stedelijke lichtfabrieken is omgelegd naar de Maresingel; bovendien kan van deze demping pas volledig profijt worden getrokken als de veemarkt is verplaatst. En dat antwoord stelde de heer De Kier zo teleur, dat zijn gevoelens behalve in een stukje bondig proza een uitweg zoch ten in het volgende tot daad kracht aanvurende gedicht. Kom, B. en W. van Leiden, ga voort en pak dan aan! Wil onze stad verblijden, 't verkeer kan beter gaan! College, wees niet bange, help ons snel uit de nood. In deze gracht, de „Lange", vaart immers tóch geen boot. Voltooi dit voorbereiden zeer snel en demp met spoed. Men zal daar gaarne rijden en zeggen: Z6 gaat 't goed! In zijn proza liet de heer De Kier uitkomen, dat men toch ERGENS moet beginnen. Het één hoeft niet altijd af te hangen van het ander. Liever een on volledig profijt voorlópig dan helemaal geen profijt! In het verslag van de avond vergadering kunt u het ant woord van wethouder Jongeleen I lezen. Daaruit b'.lpct dan, of „Sintnih1aaj" door de rijmelarij van de heer De Kier al dan niet mild werd gestemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3