CKRISTFUJ De Spaanse misdaad van dsMoreno C.B.T.B. wenst duidelijke omlijning garantiebeleid VELPON Baccalaureaatsopleiding aan de T.H. te Eindlioven Squaw Valley krijgt twee sportkerken Kerk naar de Olympische Spelen Een woord voor vandaag Kanttekening \erslag van een rechtszitting TANIGE tijd geleden schreven we over de Spaanse predi kant ds. Nunez Moreno die ver oordeeld werd omdat hij een kerk, die op last van politie autoriteiten was gesloten weer geopend had. In de „Christian Century" gaf Pauls Blanshard een verslag van de rechtszitting die veel belangstelling trok. Wij geven dit verslag door in een vertaling van ,J)e Protestant": zet. Alle staanpfaatsen langs de muren worden Ingenomen door protestantse arbeiders in hun zon dagse kleren. Zij brengen hiermee een financieel offer, want deze dag laten zij hun werk in de steek om hun dominee morele steun te ge ven in het uur van zijn verhoor. De president die vanachter het grote bronzen crucifix dreigend zit te kijken, schijnt niet geheel op zijn gemak. Waar komen al deze mensen vandaan? Is dit een open bare manifestatie van een ande re godsdienst dan de R. Katholie ke? Zo ja, dan is deze onwettig volgens art. 6 van de Spaanse Grondwet. Maar op de voorste bank zitten correspondenten van enige der belangrijkste dagbladen in Europa en Amerika. Als de rechtzaal wordt ontruimd zou dit een onplezierige indruk maken. En de nieuwe financiële overeenkomst met de Verenigde Staten is bovendien nog niet gera tificeerd. De gedaagde stapt naar voren om de drie rechters op hun hoge zitplaatsen tegemoet te treden. ER gaat beroering door de me nigte als de aanklacht tegen ds. Moreno wordt voorgelezen: Ernstige ongehoorzaamheid jegens de autoriteiten omdat de gedaag de van de deuren van een bfpaald gebouw, staande aan de Calle Ma- dre de Dios 41. bepaalde zegels liet verwijderen welke door de po litie waren aangebracht, aldus de wet overtredende, waarop gevan genisstraf of boete staat, al naar het oordeel van deze rechtbank. Schuldig of niet schuldig? Niet schuldig? De openbare aanklager gaat zonder omwegen op zijn doel af. Hebt u de zegels van dit gebouw al of niet verbroken? Neen. de zegels waren reeds verbroken. Ik verwijderde ze al leen, nadat ze na 1954. toen de politie de kerk afsloot, door weer en wind gedeeltelijk reeds waren verteerd en losgeraakt Maar hebt u de kerk met be treden en een particuliere ere dienst gehouden? Ja- En wist u niet, toen u deze ka pel binnenging, dat hij door de overheid was gesloten? Ja. Hoe wist u dat? Alleen omdat iedereen het wist. Heeft de politie bij u een docu ment achtergelaten waarin stond vermeld dat deze plaats officieel was gesloten op last van de rege- X. Hebt u zich In verbinding ge steld met de regering over de verzegeling van het gebouw? Ja, vier keer schreef ik om een verklaring en een opheffing van de verzegeling aan de Hoofdcommissaris van Politie aan de Minister van Binnenlandse Zaken aan de gouverneur en aan de Minister-president. Op geen enkele brief kreeg ik antwoord. Er volgt een ogenblik van stil te. De verdediging mag met haar ondervraging beginnen. Kent u een ander geval een protestants gebouw waa de zegels „mochten" afvallen? Deze weg van ondervraging wordt niet verder gevolgd omdat het hier gaat om de beroemde zaak van het Seminarium te Ma drid dat nog steeds is gesloten als seminarium maar geopend is als school voor niet-katholieke kin- De zegels zijn ook van de deu- Wat is de belangrijkste reden i u de kapel wilde herope- Ik werd geleid door mijn gewe ten, mijn plicht tegenover mijn kerk en mijn plicht tegenover mijn God. Weer klinkt hevig de bel en de boze president interrumpeert en zegt dat het antwoord niets terzake doet. Maar dit keer pro testeert de verdediging. Er ls geen misdaad zonder be weegredenen en hoe kan de rechtbank deze onderzoeken als de beklaagde zijn motieven niet uiteen kan zetten? De president kalmeert wat en vermaant de getuige zich strikt tot de zaak te bepalen. De zegels mochten van mij wor den verwijderd omdat Ik daarbij werd geleid door mijn geweten. AAN het eind van het getuigen verhoor zorgt de verdediger voor een verrassing. Waar is het document van het Ministerie van Binnenlandse Zaken (waaronder de Spaanse Nationale Politie res sorteert) waaruit blijkt dat dit ge bouw ooit in feite verzegeld werd op last van de regering. U kunt deze beklaagde niet veroordelen zonder enig bewijs welke autori teit order tot de verzegeling heeft gegeven. Een officier van politie maakt de wet niet uit. Ik schreef weken geleden aan drie regerings bureaus met het verzoek het do cument tijdens dit verhoor over te leggen. Het is niet aanwezig. De aanklager kijkt wat neer slachtig. Hij geeft toe dat de re gering er ondanks de pogingen niet in geslaagd is het document over te leggen. De rechters kijken ook droevig of is het opgelucht? Voor deze bank vol met buiten landse correspondenten en de rechtzaal volgepakt met ernsti ge christelijke gezichten, zou het de wijste oplossing zijn de zaak om technische redenen te verda- Nadat de zitting een kwartier is geschorst, blijkt dat de rechters zo hebben beslist. Zij komen te rug in de rechtzaal en de zaak wordt voor onbepaalde tijd ver daagd in afwachting van de op levering van behoorlijke docu menten. Dit is een zeer bescheiden suc ces maar het is een succes. Een rechtbank paste liever wettelij ke dan militaire normen toe op een protestantse geestelijke die wegens een misdrijf wordt aange klaagd. De toeschouwers verdrin gen zich om ds. Moreno en Senor Vellve en feliciteren hen. 'fmsMMi i (Van onze soc.econ. redactie) Het bestuur van de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond is van oordeel dat tegen het systeem van garantiebeleid in de landbouw enkele ernstige bedenkingen zijn aan te voeren. De door de minister van land bouw bekendgemaakte garantie prijzen acht het, behoudens die voor de melk, niet onbevredigend vastgesteld. Reeds enkele jaren achtereen moet der invloed van de budgetaire conse quenties uit te hollen, aldus het C.B.T.B.- bestuur in een verklaring. Het is daar om dringend noodzakelijk tot een dui delijke omlijning van het garantiebeleid De onrust, die nu reeds enkele ja ren achtereen is ontstaan doordat in de beslissingen wordt getornd aan de principes van het garantiebeleid, is niet bevorderlijk voor een construc tieve samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven ten behoeve vai landbouw in Nederland. Het bestuur hoopt dat het door de minister toege zegde nadere overleg met de georga niseerde landbouw de nodige duide lijkheid zal verschaffen. Ten aanzien van de melkprijs juicht de C.B.T.B. de beslissing om het z.g. gedeelde marktrisico af te schaffen, toe. Betreurd wordt evenwel de beslis- °f*w* Ji~ r de hoogte van de garan- het komende melkprijsjaar sing die tieprijs is genomen. Een garantieprijs 28.90 per 100 kg vergeleken met de gemiddelde kostprijs van 29.65 bete- kerit naar het inzicht van de C.B.T.B. een afwijking van de kostprijs, die met name voor de streken waar men toch al met een hoge 'kostprijs moet werken en die bovendien dit jaar nog bijzonder zijn getroffen door de droogte, moeilijk te rechtvaardigen is. De opvatting van de minister, dat in verband met het optreden van een ze kere spiraalwerking tussen garantieprijs en kostprijs de laatste geen goede ba sis meer vormt voor de vast te stellen garantieprijs, mag naar het oordeel het bestuur geen aanleiding zijn orr de prijsvaststelling van de kostprijzen af te wijken. Indien spiraalwerking aan wezig is hetgeen nog niet is bewezen dient deze door wijziging van A- methode van kostprijsberekening te den geëlimineerd. Het niveau van garantieprijs dient volgens het bestuur onverminderd op basis van de gemid delde kostprijs te worden vastgesteld. Het bestuur is voorts onder meer te leurgesteld over het feit, dat de mi nister met de garantieprijs ook de verrekenprijs lager gesteld heeft heeft nagelaten de redelijke winstma ge hierin volledig op te nemen. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (ziekenhuis predikant): A. Dönszelmann te Amster dam: te Linschoten: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf door de generale syno de tot pred. voor buitengew. werkzh. (legerpredikant)H. Bartlema te Vlis- singen. Aangenomen naar Ammerstol: P. C. Schoonenboom te Frederiksoord. Bedankt voor Hoogeveen (vac. J. W. Beerekamp): H. H. Tulp te Workum; voor Boven-Hardinxveld: J. C. Schuur man te Bleskensgraaf. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Wollongong, New South Wales, Australië (Ref. Church of Austr.): Jac. Jonker te Amsterdam-Zuid; naar Domburg-Westkapelle: F. L. v. d. Bom, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Dinteloord, Hoornster- zwaag, Schermerhorn, Stad aan 't Ha ringvliet en Westeremden: F. L. der Bom, kand. te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Midwolda (Old.): H. U. Westerkerk te Wormerveer en S Zwoll te Kampen. Bedankt voor Sneek en voor Zwaag- westeinde: W. Heerma te Veenendaal; voor St. Jansklooster: W. Ruiter te Baarn. UNIE VAN BAPT. GEM, Bedankt voor Leeuwarden; Ph. Linde man Wzn. te Stavoren. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Passaic, N. J. U.S-A.: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Advertentie zit de beroemde verdediger van de protestanten, Ernesto Vell ve Bueno. Hij gaat langzaam ver zitten en wijst dan met een vin ger naar ds. Moreno. Toen u de kapel betrad was het er toen een erge rommel om dat hij in lange tijd niet was ge bruikt? en ik vond ook een plaats Gods eredienst gewijd die ont heiligd was. De president kapt dit onmiddel lijk af. Hij gebruikt hiervoor een kleine bel op zijn lessenaar (het teken in de Spaanse rechtzalen van rechterlijk ingrijpen). Alleen de vragen moeten word-en beant woord maar geen godsdienstige kwesties er bij halen. (Niemand waagt het. te lachen om dit ver bod hoewel het toch hier om religieuze zaken gaat.) Bent u ook binnengegaan om- __it u begreep dat een officieel stilzwijgen kon worden uitgelegd toestemming? Advies Rapport Spreiding N.O. opgevolgd Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven zal de mogelijkheid geboden worden baccalaureaats- examen te doen. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer inge diende nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot wijziging van de hoger onderwijswet. In de toelichting wordt medegedeeld dat volgens het wetsontwerp aanvan kelijk slechts zou worden voorzien in de mogelijkheid van invoering van baccalaureaatsopleidingen in de fa culteiten en verenigde hogescholen. Voor de Technische Hogescholen was niet een overeenkomstige bepaling op genomen, omdat deze althans op kor te termijn nog geen behoefte aan der gelijke opleidingen leken te hebben. Inmiddels heeft de Technische Hoge school te Eindhoven plannen ontwor pen voor de organisatie van een of meer baccalaureaatsopleidingen. In het gezamenlijk rapport van de Com missie Spreiding Hoger Onderwijs en van de Commissie Spreiding Technisch Hoger Onderwijs wordt een proefne ming in deze richting aanbevolen. Genoemde commissies achtten het van belang, dat de wettelijke regeling, wel ke de invoering van dergelijke oplei dingen aan de rijksinstellingen van ho ger onderwijs mogelijk maakt, spoe dig tot stand komt. De bepaling welke de invoering van „research-examens" mogelijk wilde maken en welke volgens het wetsvoor stel zou worden ingevoegd, is in dier voege gewijzigd, dat het niet nodig zal zijn de research-studie met een exa men af te sluiten. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is bij nadere overweging tot de slot som gekomen, dat de mogelijkheid moet worden geopend om op grond van een dergelijke research-opleiding een getuigschrift uit te reiken zonder dat daarvoor eerst een examen be hoeft te worden afgelegd. Daarnaast J~ ui,.». J »-,_ pEN BEHOEVE van deelnemers aan de Olympische Spelen en later van toeristen worden in Squaw Valley in Californië twee ultramoderne kerken gebouwd, een rooms-katholiéke, die 372 zitplaat sen zal hebben, 125.000 dollar zal kosten en „Koningin der sneeuw" zal heten en een protestantse met 150 zitplaatsen, die 140.000 dollar zal kosten, „United Church of Squaw Valley" zal heten en wordt neergezet door de Conferentie van Onafhankelijke Kerken van Noord- Californië. De bouwtrant van de rooms-kath. kerk is kenmerkend voor een sneeuw landschap; de protestantse heeft een ongebruikelijk driedimensionaal voorkomen en wordt bekroond door Werkende Jeugd koos nieuw hoofdbestuur (Van soc.-econ. red.) De afgevaardigden naar de derde vergadering van de christelijk-sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd", 'ie in Apeldoorn is gehouden, hebben in nieuw hoofdbestuur gekozen. Nieuwe bestuursleden zijn: A. Moel- ker uit Goes, mej. E. de Ruiter uit Ridderkerk, mej. M. Flink uit Hen gelo, E. J. v. d. Berg uit Apeldoorn en W. van der Struik uit Stadskanaal. De voorzitter van de provinciale Gro ninger afdeling, S. Th. van Wering uit Groningen werd in het hoofdbe stuur herkozen. Voorts blijven een vijftal C.N.V.-vertegenwoordigers (de jeugdorganisatie wordt door het C.N.V. gesubsidieerd, die zodoende de bestuursleden aanwijst) in het hoofdbestuur zitting houden: Tj. Pel, voorzitter, A. Borstlap, vice-voorzit- ter, A. J. van Verseveld, penning meester, J. H. J. Colijn en A. de Bloeme, van wie de eerste vier sa men met de jeugdleiders I. Kandel (secretaris) en J. C. Gordeau het da gelijks bestuur een gebeeldhouwd aluminium kruis van 20 meter. Leiders van beide kerken hebben be kend gemaakt, dat de pastoor en predikant moeten kunnen skiën. „Hij moet de taal der skiërs spre ken", zeide dr. William David Pratt te San Francisco, de directeur de conferentie van onafhankelijke Kerken in Noord-Californië en de eerw. heer Patrick J. O'Neill uit het naburige Truckee verklaarde te ho pen, tijdens de spelen van 1828 februari tien of meer priesters, die kunnen skiën, beschikbaar te heb ben. „Wij zullen proberen er tijdens alle ski-uren op zijn minst twee op de heuvels te hebben", voegde hij hieraan toe. Gedurende de spelen zullen zondags van 's ochtends 6 uur tot het mid daguur elk uur missen worden ge lezen en een op elke weekse dag. In de protestantse kerk zullen elke zondag drie diensten worden gehou den. Ook in de week zullen dien sten plaats vinden, et Amerikaans bijbelgenootschap zal voor bijbels in verschillende talen zorgen. De „Verenigde Kerk van Christus" heeft de taak gekregen, ervoor te zorgen dat te Squaw Valley dien sten zullen kunnen worden gehou den, maar er zullen predikanten van de tien aangesloten kerkgenootschap pen worden uitgenodigd om het pre dikambt te delen. 58 Ragnhild was al gauw in een boek verdiept. Juf frouw Falk had een aantal boeken op een tafel ge legd. waarvan zij dacht dat zij Ragnhild wel zouden boeien. Marit zat bij de ouderen, de oude mevrouw vertelde iets. waarom de anderen lachten en vragen stelden. Elin was alleen maar aan het kijken. Een plaat, die boven de piano hing, trok plotseling hsar opmerkzaamheid Stil stond zij op en liep dwars de kamer door om de plaat van dichtbij te bekijken. Het was een foto, zo groot, dat bijna heel die muur er door werd ingenomen. Die schilderij, waarvan dit een foto was. was zeker heel oud, want het was of de verf gebarsten was De foto leek veel op een leg kaart die juffrouw Falk haar eens geleend had, toen zij nog te bed lag. Was die schilderij op een muur aangebracht? Het leek wel zo. Maar dat kon haar eigenlijk niet schelen. De gestalten van de plaat trokken haar aandacht. Op een glooiende vlakte lag een jongeman, of het leek tenminste of hij gelegen had. hij had zich in half zittende houding opgericht en hield zijn ene arm uitgeatrekt. ZIJ begreep dat het naakte lichaam zo mooi was als een mens maar kan zijn. Was hij wel echt wakker? Het was alsof hij half droomde, nog niet af was. Van de kant, waarheen hij zijn linker arm uitstrekte, kwam een machtige gestalte aansui zen. een oude man. met majestueuze en gebiedende trekken. Zij had nog nooit zoveel kracht en hoog heid in een gezicht verenigd gezien. Hij was gehuld in een mantel die gevuld scheen met stormwind, «torm dreef hem voort door de ruimten, die diep en oneindig schenen, alhoewel men er slechts een ge deelte van zag op de plaat. Vanuit de mantelplooien kwamen gezichten kijken waren dat engelen' maar dan was die geweldige gestalte zeker God? Ook hij hield een arm uitgestrekt, de rechterarm, en reikte die met een gebiedend gebaar naar de jon- ge man, die handen beroerden elkaar bijna. Er zou iets kunnen geschieden, een vonk zou van de oude man naar de jongen kunnen overspringen. En dan, wat zou er dan gebeuren? God schept Adam, zei plotseling een onbekende «tem, vlak naast haar. Binken waait de zomerwind Zij keek op en zag een kort dik heertje, dat haar vriendelijk toeknikte. Wel had zij hem dikwijls bij de grote ingangspoort ontmoet, vóór haar ziekte. Het was de broer van juffrouw Falk, zoeven was hij hier nog niet. dat wist zij. Zij neeg, maar als afwe zig, zij kon zich zo gauw niet losmaken van het beeld aan de muur. Dat was het dus. God schept Adam! Iets anders kon het ook niet zijn. Zij zuchtte diep. Het was of haar ziel vervuld was van die verheven schoonheid, of zij er de majesteit van in zich had opgenomen. Op hetzelfde ogenblik dat zij die reproductie had aanschouwd en er de zin van had begrepen, was er een andere wereld voor haar opengegaan, een wereld die alles wat groots en glanzends, geschapen door mensenhanden en mensengedachten, inhield. Het was als een inwijding: zij had het niet onder woorden kunnen brengen, maar zij onderging het. Hierna zou zij nooit meer kunnen ophouden te ver langen naar alles wat verheft, zoals zij op dit ogen blik boven zichzelf was uitgetild en boven alles wat klein, moeilijk en lastig was. Hoe het haar verder ook zou vergaan, zij wist nu dat die andere wereld bestond. Wie heeft dat geschilderd? vroeg zij, zonder haar ogen van de plaat af te wenden, en zij kreeg een naam te horen, die anders klonk dan zij ooit had gehoord. Michelangelo, herhaalde zij eerbiedig, als wilde zij die naam voor goed in haar geheugen prenten. Zolang zij zich heugen kon, had zij getast en gezocht naar de dingen, die zij als mooi kon aanvoelen co erkennen, 't Meeste waren slechts zwevende dro men geweest en werkeloos vertoeven in het verle den. Maar de wereld, die zich nu aan haar had ge openbaard, kon op geen andere manier worden ver overd dan door werken. En die wereld moest ver overd warden. Zij was altijd goed geweest op school, Elin, zo lang zij school had gegaan een der beste van haar klas, zeker. Maar eerst deze avond, na het eerste grote beleven van een echt kunstwerk, kwam het verlangen naar kennis in alle ernst in haar boven. Zij vroeg zich nog niet af, hoe zij dat verlangen zou bevredigen; zij was voor 't ogenblik tevreden te weten dat er onmetelijke schatten te vinden Maar Ragnhild. die al heel gauw alle prentenboe ken had doorgekeken, die voor haar waren neerge legd, lag nu op de grond voor een boekenkast had een dik boek te voorschijn gehaald uit van minstens dertig gelijke boeken: „Encyclopaedic van het Noorden". Met grote aandacht las zij het artikel „Noorderlicht" door, bladerde toen verder en stelde zich van „Voedings-physiologie" op de hoogte, waarna zij overging naar „Noodmunt". Toen zij dit doorgewerkt had, keek zij op en ontdekte dat dezelfde kleine dikke heer, die zoeven met Elin had gesproken, en voor wie ook zij meermalen geneigd had bij de ingangspoort, vlak naast haar plaats pijp in zijn ene mondhoek keek. Staat alles hier in deze boeken? vroeg zij. Zo ongeveer, was zijn antwoord. Oommaar nu herinnerde zij zich ineens, dat moeder haar verboden had vreemde mensen met oom en tante aan te spreken. Je bent veel te groot voor dergelijke baby-manieren, had moeder gezegd. Goede raad was duur, want zij wist helemaal niet hoe zij hem noemen moest, maar zij nam een besluit. Heeft u al die boeken gelezen, broer van juf frouw Falk? Ik zal Je eens wat vertellen, mijn vindingrijke vriendin. Geen enkel mens heeft ooit al die boe ken gelezen, Ik dus ook niet. Waarom niet? Erkende opleiding ziekenverzorgster (Van onze parlementsredacteur) Minister Van Rooy (sociale zaken i volksgezondheid) is van oordeel it voor het tekort aan verplegenden binnen afzienbare tijd een oplossing zou kunnen worden gevonden door het bevorderen van een erkende op leiding tot ziekenverzorgster. Deze ziekenverzorgsters zullen de eenvoudige werkzaamheden op het gebied van de verpleging te verrich ten krijgen. De verplegenden zullen daardoor van een groot deel van de tijdrovende algemene werkzaamhe den worden ontlast. In het aantal verpleegsters in d€ inrichtingen voor geestelijk gestoor den leek in 1957 en 1958 een gunstige wending te zijn gekomen, maar in de loop van 1959 viel weer een ern stige teruggang vast te stellen. In december 1958 waren in deze inrich tingen 5149 verplegenden aanwezig en kwam men er 1.015, d.w.z. zestien pro cent, tekort. Voor het vrouwelijk per soneel was het tekort 21 procent en voor het mannelijk personeel 13 pro- Minister antwoordt: R.-kath. P.M.S. in prot. Hollandia blijft bestaan In antwoord op schriftelijke vragen ui de Tweede Kamer-leden de heren Patijn (PvdA), Diepenhorst (CHU) cn Couzy (WD), in verband met het ver lenen van subsidie voor de bouw van een rooms katholieke primaire middel bare school (P.M.S.) te Hollandia zegt de heer Toxopeus, minister van bin nenlandse zaken, dat hem is gebleken, dat genoemde school te Hollandia niet in de door zijn ambtsvoorganger wen- WWW*:j:n dit school- In Lucas 711-17 lezen we van een ontmoeting tussen leven en dood, tussen verdriet en blijdschap, tussen de overleden jonge man van Nain en de „Opstanding en het Leven". Iedere seconde vindt een dergelijke ontmoeting meer dan vijftig maal plaats in de wereld en altijd moet het leven opzij stappen om de dood te laten passeren. Maar bij Nain bleef het Leven op de weg staan, zodat de baar niet kon passeren. Volgens de Joodse wetgeving maakte de aanraking van een dode de mens onrein. En toch strekt Jezus Zijn handen naar de baar uit. Niet Christus werd onrein, maar de dode levend. Uit de handen van Christus stroomt levendmakende kracht. Nog altijd wil Christus ons Zijn handen opleggen. De bijbel zegt, dat wij allen dood zijn in zonden en misdaden. Wij zijn afgesneden, niet meer verbonden met de worteldie zijn levenssappen omhoog stuwt. Wij zijn als een bundel snijbloemen. Vandaag prijken ze nog in alle schoonheid op de tafel, maar morgen vallen de blaadjes uit. De levengevende sappen ontbreken. Maar Christus wil ons weer enten op de stam. Zijn handen strekken zich naar ons. HET INGEDIENDE WETSVOORSTEL W/IE KENNIS neemt van wat de gelegd gevonden In kerkelijke adres regering voorstelt als wijziging sen. van de Loterjjwet, zal ook bij be- Van wat de regering nu voorstelt, houd van zijn principiële bezwaren, mag worden gezegd, dat het in ze- waardering moeten hebben voor de kere zin aan bezwaren tegemoet opzet. komt. Maar de principiële beden- Het wetsontwerp staat in het teken kingen kan het niet opheffen. En van de beteugeling. Dat blijkt uit de reeds moet worden vastgesteld, dat opzet. De inzet zal slechts be- haar voorstel ook aan de andere kant scheiden kunnen zijn. Er is ook een van de scheidslijn al evenzeer te- minimum leeftijd van achttien jaar leurstelling heeft opgeroepen, bepaald. En de hoofdprijs is aan Aan die andere kant van de scheids- grenzen gebonden. lijn namelijk acht men de maximum Vergeleken bij de situatie zoals deze prijs, zoals de regering deze wil toe- allengs is gegroeid, betekent het laten, bepaaldelijk onvoldoende. Wij wetsontwerp een duidelijke vooruit- voor ons zijn van dit verweer ge- gang. Of het daarmee aanvaardbaar schrokken. Is het al zover, dat van wordt, blijft een tweede. een bedrag van vijf en twintig dui- Nu moet men hier stellig onderschei- zend gulden onvoldoende aantrek- den tussen particuliere strevingen kingskracht uitgaat? Dan is er met en opvattingen aan de ene kant, en de geestelijke volksgezondheid toch de taak der overheid aan de andere, echt wel iets loos. Ook wie voor zichzelf tegen loterij Intussen, zoals diegenen die vinden is, kan de mening zijn toegedaan, dat de regering de grenzen te eng dat, gelet op strevingen en opvattin- getrokken heeft hun bedenkingen te gen van het volk als geheel, de over- gen het wetsontwerp mogen uiten, heid niet absoluut zal hebben te ver- zo niet minder wie er principieel te- bieden, doch beteugelend zal hebben gen zijn gekant. Dit laatste zal, ne- op te treden. men wij aan, straks in de volksver- Dat zij niet heeft te verbieden, doch tegenwoordiging vanuit alle onder- wel te beteugelen, is kennelijk het scheidene protestantse partijen ge- oordeel van onze regering. Vandaar schieden. het juist op deze wijze ontworpen Het zal dan moeten blijken, hoe de wetsvoorstel. Ons volk is een volk protestanten onder de socialisten en van gemengde samenstelling, en on- onder de liberalen straks hun stem ze regering is al evenzeer een rege- gaan bepalen. Hun kerken hebben ring van gemengde samenstelling. zich duidelijk tegen de loterij ge- Echter, wie niettemin van oordeel keerd. Nu mogen zij als protestan- is, dat hij zich op principiële gron- ten zich weliswaar tegenover deze den, en omdat hij hier wezenlijke kerkelijke uitspraken vrijheid voor gevaren ziet voor het volk, tegen de behouden, toch valt niet aan te ne- loterij moet keren, ontslaat zulks men, dat zij uitspraken kunnen be- geenszins van zijn niet altijd dank- schouwen als niet te zijn gedaan, bare plicht, bij dit zijn standpunt te En indien zij mochten tegenstem- volharden en op zijn stuk te blijven men, wat gaan hun niet-protestant- staan. Bovendien zal hij dan ook naar se fractiegenoten doen? Zal men met buiten waarschuwend van zijn me- hen solidair zijn? Zal blijken, dat de ning moeten doen blijken. doorbraak Indruk heeft gemaakt en Onze bezwaren tegen de loterij zijn vruchten afwerpt? bekend. Loterij strookt niet met on- Met de indiening van dit wetsvoor- ze diepere gevoelens. Wij achten haar stel heeft de regering gedaan het- strijdig met de geestelijke volksge- geen zij als haar taak beschouwt, zondheid. En op haar een beroep te Maar niemand is gehouden, aan dit moeten doen, achten wij bescha- wetsvoorstel zijn stem te geven- mend voor de sport. Wie deze be- Principiële bedenkingen neemt het zwaren hebben, hebben ze laatstelijk niet weg. De geestelijke volksge- nog kernachtig en klemmend neer- zondheid laat het bedreigd. En de sport verdient beter. HET GROTE VERBAND Ten aanzien van de vraag, of dit stand punt thans nog juist is, zegt de be windsman dat, gelet op het aantal leerlingen (52), dat thans de school bezoekt, niet kan worden geconclu deerd, dat aan de betrokken school te Hollandia geen behoefte bestaat. De minister zegt verder dat het aan de school verleende subsidie door een daartoe bevoegd ambtenaar zij het in strijd met de bedoeling van z ambtsvoorganger is verleend. ALS de vrije wereld staande wil alleen voor zichzelf, hij vertolkte blijven tegenover het nieuwe geen regeringsstandpunt, offensief, dat de Sowjetunie tegen Het belang van het voorstel van haar heeft geopend, moet zij zich niet Adenauer ligt wanneer het bericht alleen op militair, maar ook en vooral in Newsweek juist blijkt te zijn in op economisch en politiek terrein het feit, dat het gedaan werd door nauwer aaneensluiten. een van de voornaamste westelijke Totdusver is daar weinig van terecht leiders, die zeer goede relaties met gekomen. De verwijdering tussen de de Verenigde Staten onderhoudt, landen die lid zijn van de Noord- Van betekenis is voorts, dat het plan atlantische gemeenschap is thans de instemming van Macmillan schijnt groter dan ooit, en als er niet spoedig te hebben. In het conflict tussen de drastische stappen worden onderno- Zes van Klein Europa en de Zeven men, zal het steeds moeilijker wor- van de Kleine vrijhandelszone nemen den, de kloof te overbruggen. Adenauer en Macmillan een bijzon- Niet alleen zijn de Europese bond- dere positie in. Adenauer vanwege genoten uit elkaar gegroeid: ook de invloed, die hij wellicht op De Europa en de Verenigde Staten drei- Gaulle kan uitoefenen; Macmillan, gen steeds verder van elkaar verwij- omdat zijn houding bepalend kan derd te geraken. En dat, terwijl de zijn voor Engelands partners in de Sowjetunie er op uit is, de westelijke Kleine vrijhandelszone, landen in alle delen van de wereld Nu kan men de vraag stellen, of men uit hun posities te verdringen. niet te hoog grijpt, als men wil pro- We hebben dan ook met grote be- beren, de moeilijkheden in Atlantisch langstelling kennis genomen van een verband op te lossen, en of het niet bericht in het over het algemeen goed beter is, eerst te trachten, de zaken geïnformeerde Amerikaanse week- in Europa te regelen, en daarna con- blad Newsweek. Hierin wordt nl. ge- tact te zoeken met de Verenigde Sta- zegd, dat de Westduitse bondskanse- ten en Canada. lier Adenauer en de Britse premier Dit laatste hoeft niet het geval te Macmillan het vorige week eens zijn zijn. De mogelijkheid is niet uitge- geworden over het bijeenroepen van sloten, dat een oplossing van de een conferentie tot vorming van een Europese moeilijkheden gemakke- Atlantische vrijhandelszone. lijker in het grote Atlantische ver- Deze gedachte is niet nieuw. De vroe- band zal worden gevonden. Dan spe- gere Amerikaanse minister van bui- len prestigekwesties wellicht een tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft minder belangrijke rol, en zal cr er enige tijd geleden op een confe- meer bereidheid zijn in het belang rentie In West-Duitsland reeds vurig van het grote geheel de concessies te voor gepleit. Maar Acheson sprak doen, noodzakelijk om toenadering mogelijk te maken. Immigratie nam toe in Israël De immigratie van Joden in Israël tussen Januari en augustus 1959 is in vergelijking met verleden jaar belang rijk toegenomen. Kwamen verleden Jaar elf duizend Joden Israël binnen met het doel zich in dat land permanent te vestigen, dit jaar waren het bijna acht tien duizend. Israëls bevolkingstal is hierdoor gestegen tot 2.062.000 zielen, van wie 1.840.000 Joden, 152.000 Ara bieren, 50.000 Christenen en 20.000 üruzen. thans en leerlingen en ouders zouden door schrapping van het subsidie, bij gebrek aan een andere directe voor ziening, worden gedupeerd. Daarom zegt de minister het bezwaarlyk te vinden het subsidie alsnog te schrap pen. Huwelijksakte in Israël blijft in Aramees gesteld De opperrabbinale raad van Israël heeft een suggestie van nederzettingen gesticht door religieuze Joden afgesla gen Om de Joodse huwelijksakte, de Ketoeba, zoals deze over de gehele we reld geldt in het vervolg niet meer in het Aramees maar in het Iwrieth, het Hebreeuws zoals dat in Israël wordt gesproken, te stellen. Aramees was in Israël de volkstaal na de Babylonische ballingschap. Voor de afwijzing voerde de opperrabbinale raad aan, dat som tijds traditie hoger gesteld moet wor den dan de werkelijkheid. Daarenboven dient het Aramees bewaard te blijven. Ook vele synagogale gebeden zijn in deze taal gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2